Haziran 2013 Meclis Tutanak Özetleri

T.C.
YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT
TUTANAK ÖZETİ 
TOPLANTI TARİHİ : 03.06.2013
TOPLANTI GÜN VE SAAT :PAZARTESİ 17.00’de 
KATILANLAR : 37 
KATILMAYANLAR : 1
MAZERETLİ : -
Belediye Meclisinin 03 HAZİRAN PAZARTESİ günü saat 17.00’de olağan olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma VCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE , İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmaması rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı. Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 10.05.2013 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.
Başkan Bey; Fethi COŞKUNTUNCEL'e geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Mustafa ESENKURT'a başsağlığı diledi.Benim hasta olan bacanağımın da durumu aynı, hastanede yatıyor. Allah bütün hastalarımıza acil şifalar versin. Sağlığımızın kıymetini bilelim en büyük zenginliğimiz sağlığımızdır.dedi.
MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Biz bir seyahatten döndük. Bu seyahate katkısı olan belediyemize, Başkan Beye ,Ertuğrul Beye , Bürokrat arkadaşlarımıza ve meclis üyesi arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.Gerçekten gezip görmeden bir şey olmuyor.Bu gezide bizim için çok önemli ve iyi bir gezi oldu.Sayın Başkanım son zamanlarda yaşanan Gezi Parkı olayları gündeme oturdu. Sokaklar da bu konu ile ilgili vatandaşlar dolu. Ben buradan tüm vatandaşlarımızı, tüm Siyasi Parti Liderlerini ve hatta Türkiye Büyük Millet Meclisimizi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Bu Ülke hepimizin. Bu olaylar hepimizi üzüyor.İnşallah iyi bir netice ile bu ülke huzura kavuşur diyorum.Gündem ile alakalı olarak da konuşmak istiyorum. Ben buradan 3-4 yıldır trafolar ile ilgili rahatsızlığımı dile getiriyorum. Trafoların çocuk parklarında ve okulların içerisinde olması beni gerçekten rahatsız ediyor. Tedaş Elektrik satıyor, parasını da vatandaştan alıyor. Ödemeyeni de icraya veriyor faizi ile alıyor. Milli Eğitimden bir yer istenmiş, Milli Eğitim Okul bahçesini vermiş ve oraya trafo katılmış. Okul bahçesine trafo katmak bana göre doğru bir şey değil. Boşalttığın arsa vatandaşın arsası, orayı kamulaştır, vatandaşı çağır parasını ver.Vatandaşla anlaş trafo orada kalsın. Bu trafo taşınıp okul bahçesine getiriliyor. Vatandaşın yerini verirken vatandaş buranın imarının verilmesini istiyor. Biz buna evet diyeceğiz ama ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Buradan da Tedaş' ın Okul Bahçelerini ve Çocuk Parklarını terk etmesini talep ediyorum. Dedi.
CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;Sayın Başkanım ve Meclis Üyeleri arkadaşlarım umarım geziniz iyi geçmiştir.Hepiniz Hoşgeldiniz dedi.Uğur İsa Ceylan arkadaşımız biraz önce Ülkemizde Gezi Parkı ile ilgili olaylar gündeme oturdu dedi. Yalnız Türkiye'de olay diye bir şey yoktur. Vatandaşlar demokratik haklarını kullanıyor. Türkiye'de Demokrasiye ve Adalete inanıyorsak bunun da herkesin demokratik hakkı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar Türk Bayrağını arabalarında sallıyor diye trafik polisi durdurup ceza yazıyor ise işte o zaman bu Ülkede olay ve sorun var demektir. Sayın Başkanım yaklaşık 9 aydır aramızda bulunmayan Muhammet YALÇIN arkadaşımızın göreve başlamamasına anlam veremiyorum. Sayın Adana Valisine buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Öncelikle sizin aracılığınızla mı yoksa basın yoluyla mı hangi şekilde olursa olsun bu konunun bir çözüme kavuşturulmasını sizlerden rica ediyorum. Değerli arkadaşlar insanlar demokratik haklarını kullanırken herkesin düşüncesine, fikrine saygı duymak lazım.Adana da gelişen bu hak arama konusu hiç bir siyasi partinin mitingi, propagandası değildir. Sadece İstanbul'daki mevcut Gezi Parkı ile ilgili verilen bir destektir. Hepimizin bu konularda sağduyulu olması gerekiyor. Birbirimize sevgi ve saygı göstermemiz gerekiyor. Dedi.
Başkan Bey; Muhammet YALÇIN ile ilgili konu bizim yetki alanımız dışında olan bir olaydır. Burada eşitsizlik ve adaletsizlik olduğu görünüyor..Bu olayla ilgili Büyükşehirde bulunan arkadaşımız görevden hiç alınmazken bizim meclis üyesi arkadaşımız 9 aydır görevden uzaklaştırılmış durumdadır. Burada hukuksuzluk vardır. Mahkeme yürütmeyi durdurmayı reddetmiş.Ben son durumu bilmediğim için yarın kendisini davet ettim, konuşacağız. İdari açıdan elimizden ne geliyorsa yapacağız. Meclis olarak 4 yıldır çok güzel çalışmalar yaptık. Zaman zaman siyasi ortam olduğu için ufak tefek tartışmalarımız oldu.. Bu bir ailenin içerisinde de olabiliyor. Ama Meclisimizde ki ılımlı hava bu zamana kadar hiç bozulmadı. Buradan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yüreğir için yapılması gerekeni yaptığımıza inanıyorum. Seçimlerde her parti kendisinin kazanmasını ister. Bunlar doğal şeylerdir. Önemli olan birlik ve beraberlik içerisinde hizmetlerimizi yapmaktır. İnşallah Muhammet Yalçın arkadaşımızın ikinci uzatmasını da mahkemeye götürebiliriz. Daha doğrusu mahkemeye kendisi götürecek biz de ne gerekiyorsa yapacağız. 
Diğer konularda ise bende Tedaş'ın trafoları park ve bahçelerin içine yapmalarına karşıyım. Onların açısından da bakmak lazım. Yoğun yapılaşmış yerlerde enerji ihtiyacı oluyor. Trafo yapılacak yer yok mecbur en boş alana trafo yapılıyor. Sonradan trafoların taşınması da zor oluyor. Malum Kültür Merkezimizin yanındaki parkta trafo binası var. İnşallah onu da yer altına aldırmaya 
çalışacağız. Güzel bir yapının yanında çirkin bir yapı olarak görülüyor. Türkiye'de son günlerde yaşanan olayları demokratik hak olarak kullanılmasına kimsenin bir itirazı olmaz.Mutlaka her süreçte bu havadan faydalanmak isteyenler olur. Biz onları ayrı 
tutuyoruz.Demokratik hak arayışına kimsenin bir itirazı olmaz. Çevre adına yapıyoruz dediğiniz eylemlerde, çevreyi tahrip ettiniz mi o zaman haksız duruma düşersiniz. Buna dikkat etmemiz lazım ve başkalarına zarar vermemeniz lazımdır.Yoksa hak arayışı herkesin demokratik hakkıdır. Bizlerde geçmişte memur olarak sendikal haklarımızı almak adına eylem yapıyorduk. Ama kırıp dökme yok.Çevreye zarar verdiğiniz zaman haksız duruma düşersiniz. Dedi.
G Ü N D E M;
Gündem maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet(Yamaçlı )Mahallesi, 10289 ada onaylı 1/1000 ölçekli 034-b-02-b-3-d halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 30.05.2013 gün ve 374 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Çevre ve Sağlık ile Mesken ve Gecekondu komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi. Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 04.06.2013 günü Saat: 17.00’de toplanmak üzere Başkan tarafından oya sunularak tatil edildi.
OTURUM SONU: 17.25.de
Mahmut ÇELİKCAN Fatma EVCİMİK İrem SÜLÜ 
Meclis Başkanı Meclis Katibi Meclis Katibi
Belediye Başkan
ı T.C.
YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT
TUTANAK ÖZETİ 
TOPLANTI TARİHİ : 04.06.2013
TOPLANTI GÜN VE SAAT :SALI 17.00’de 
KATILANLAR : 37 
KATILMAYANLAR : 1
MAZERETLİ : -
Belediye Meclisinin 04 HAZİRAN SALI günü saat 17.00’de olağan olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE , İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmaması rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı. Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 03.06.2013 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.Gündeme geçilmeden önce AK Parti Grup Sözcüsü Yaşar TURAN; 04.06.2013 tarihli gündeme 2.madde olarak Misis(Yakapınar) Mah. 1112 ve 1903 nolu parsellerde İmar Planı Değişikliği, 07.06.2013 tarihli gündeme 2.madde olarak Misis(Yakapınar) Mahallesi 887, 1403 ve 1408 nolu 
parsellerde Uygulama İmar Planı ve 3.madde olarak Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 1071 ada 392 nolu parselde İmar Planı Değişikliği dosyalarının gündeme alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile karar verildi. 
G Ü N D E M;
Gündemin 1.maddesini oluşturan; Parka Şehit İsminin Verilmesi ile ilgili Başkanlığın 04.062013 gün ve 378 sayılı yazısı ekinde gelen Halkla İlişkiler-İnsan Hakları-Kadın Erkek Fırsat Eşitliği ile Çevre ve Sağlık Komisyonları Raporu okundu,görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi. Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Misis (Yakapınar) mahallesi, 1112 ve 1903 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 13ZG-I, 13 ZG-II, 14ZG-III ve 14ZG-IV halihazır paftalarında İmar Planı değişikliği ile ilgili Başkanlığın 04.06.2013 gün ve 379 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve 
Şehircilik Müdürlüğünün 03.06.2013 gün ve 6544 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Ulaşım-Halkla İlişkiler ile Altyapı Hizmetleri Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi. 
Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 05.06.2013 günü Saat: 17.00’de toplanmak üzere Başkan tarafından oya sunularak tatil edildi.
OTURUM SONU: 17.15.de
Mahmut ÇELİKCAN Fatma EVCİMİK İrem SÜLÜ 
Meclis Başkanı Meclis Katibi Meclis Katibi
Belediye Başkanı
T.C.
YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT
TUTANAK ÖZETİ 
TOPLANTI TARİHİ : 05.06.2013
TOPLANTI GÜN VE SAAT :ÇARŞAMBA 17.00’de 
KATILANLAR : 37 
KATILMAYANLAR : 1
MAZERETLİ : -
Belediye Meclisinin 05 HAZİRAN ÇARŞAMBA günü saat 17.00’de olağan olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE , İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, 
Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmaması rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı. Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.06.2013 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.
Gündeme geçilmeden önce AK Parti Grup Sözcüsü Yaşar TURAN; Misis(Yakapınar) Mah. 1112 ve 1903 nolu parsellerde İmar Planı Değişikliği ile ilgili Komisyon Raporunun gündeme alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi. 
G Ü N D E M;
Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Havutlu Mahallesi, 213 ve 1533 nolu parseller onaylı 1/1000 ölçekli 034-b-08-d-1-d halihazır paftasında İmar Planı değişikliği ile ilgili Başkanlığın 05.06.2013 gün ve 381 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Altyapı Hizmetleri-Eğitim Kültür Spor ile Deprem ve Doğal Afetler komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede 
komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi. Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Misis (Yakapınar) mahallesi, 1112 ve 1903 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 13ZG-I, 13 ZG-II, 14ZG-III ve 14ZG-IV halihazır paftalarında İmar Planı 
değişikliği ile ilgili Başkanlığın 05.06.2013 gün ve 382 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmarUlaşım-Halkla İlişkiler ile Altyapı Hizmetleri Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi. 
Başkan Bey; Mübarek Miraç Kandilinizi Kutluyorum. Hepimize huzur,mutluluk ve esenlikler getirmesini, bütün hastalarımıza şifa getirmesini diliyorum. Hepinizin eşinizle,çocuğunuzla ve dostlarınızla nice kandiller geçirmesini diliyorum. Dedi.
CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Bugün 05 Haziran Dünya Çevre Günü. Herkesin Dünya Çevre gününü kutluyorum. Dedi.
Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 06.06.2013 günü Saat: 17.00’de toplanmak üzere Başkan tarafından oya sunularak tatil edildi.
OTURUM SONU: 17.15.de
Mahmut ÇELİKCAN Fatma EVCİMİK İrem SÜLÜ 
Meclis Başkanı Meclis Katibi Meclis Katibi
Belediye Başkanı