Mart 2013 Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ


TOPLANTI TARİHİ : 04.03.2013

TOPLANTI GÜN VE SAAT :PAZARTESİ 16.00’da 

KATILANLAR : 36

KATILMAYANLAR : 1

MAZERETLİ : 1

Belediye Meclisinin 04 MART PAZARTESİ günü saat 16.00’da olağan olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı (Belediye Başkanı) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar 
SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmaması ve Murat TÜRK'ün mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı. 

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.02.2013 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; 4081 sayılı yasaya istinaden Yüreğir'de yasal olarak 
kurmak zorunda olduğumuz Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı Meclisi ile ilgili bir görevimiz var. Bununla ilgili tüm mahalle muhtarlarının talebi var. Adana Valiliği ve Yüreğir Kaymakamlığı yazıları var. Resmi yazışmaların tümü belediyemize intikal etti. Bunu bir an önce hayata geçirirsek iyi olur. Sayın Başkan Yardımcımız Ertuğrul Bey'le görüştüm. Hukuk İşleri Müdürümüzde burada, kendisi de bu konu ile ilgili mütalaa aldı ama bir yıl oldu. Henüz bir sonuca gelemedik. Bunlarda her dönem için o döneme ait seçiliyor. Bunu bir an önce hızlandırırsak , hem çiftçilerimizi mağdur etmemiş oluruz hem de görevimizi yapmış oluruz.2.konu olarak daha önce burada ruhsat iş ve işlemleri ile ilgili Bakanlık vatandaş odaklı uygulamalar ile ilgili yönetmelikte bir tadilat yapmıştı. Bunlardan birisi plan kote ile ilgili bir çalışmaydı. Bu konuyu daha önce tartıştık. Biz belediyeler olarak kanalizasyon ile ilgili bir talep varsa Bayındırlık Çevre Bakanlığı onun iki günde notunu vereceksiniz diyor. Fakat bazı odalar durumdan vazife çıkararak vatandaşların mağduriyeti pahasına ve yasal olmadığı halde bazı uygulamalara gidiyorlar. Daha önce bizi dinlemediği için İMO başkanının azline kadar giden olaylar oldu. Nasılki bir vatandaş kendi mimarını seçme özgürlüğüne sahipse TUS'unuda seçme hak ve özgürlüğüne sahiptir. Onlar bunu yanlış yorumlayarak "Biz Atarız" diyorlardı. Orada yanlıştan dönüldü ve oda başkanı değişti. 

Şimdi Harita Mühendisleri ile ilgili yanlış bir uygulamadan bahsedeceğim. Belediye tarafından plan kote için 275.¨ gibi bir bedel koyulmuştu. Biz burada konuyu açtık ve konuyu tartıştık. Sizde 2 katlı olanlar için 100.¨. diğerleri için 200.¨. olarak gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağladınız. Harita Mühendisleri Odası bunu da kötüye kullanarak elimde örneği bulunan faturada Plan kote adı altında sanki bu işi tamamlayan bir çalışma gibi göstererek 900.¨. alıyorlar. Bu yasal değildir. Size bu konuda örnek olarak; Özel İdarede görevli ve kendiside Harita Mühendisi olan Ali KABAK bu uygulamayı kaldırdı. Bizler halkın hak ve menfaatini korumak için buradayız. Bu haksız ödemelerin önüne geçmek için arkadaşlarla gerekli görüşmeleri yaparak bu uygulamanın kaldırılması için gereğinin yapılmasını talep ediyorum. Başkan Bey; Konu ile ilgili gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yasal olan düzenlemelerin uygulanması için gerekli görüşmeler yapılacaktır. Eğer yapılan uygulama mevzuattan kaynaklanmıyorsa biz yetkimizi kullanırız. Mevzuat ile ilgili ise idari işlemdir. İdari yargıya gider. O zaman onların vereceği karara hepimiz uyarız. 

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Öncelikle dün vefat eden Adananımızın sevilen sanatçı Sayın Müslüm GÜRSES'e Allah'tan rahmet sevenlerine başsağlığı diliyorum. Kazım Başer'de yapılan Kültür Evinin yeri ile ilgili vatandaşların bir takım sıkıntıları olduğunu daha önce burada dile getirmiştim. Son bir haftadır vatandaşlar yeşil alan ve spor alanları ile ilgili sıkıntılarını sürekli dile getiriyorlar. Ben sizden bu hafta uygun olduğunuz bir zamanda oradaki vatandaşlara bir toplantı ile Kültür Evinin yeri ile ilgili açıklama yapmanızı talep ediyorum. Başkan Bey; Bu talebiniz ilgili arkadaşlarla beraber değerlendirilecektir. Daha önce bahsettiğim gibi burası Sosyo-Kültürel tesis alanıdır. Burasının 5000'liği Büyükşehir Meclisinde yapılırken yeşil alan ilan edilmişti. İdari Mahkeme tarafından yapılan 4.etap'ın tümü sadece o nokta için iptal edildi. Mahkeme kararını yerine getirmek için o noktayı SosyoKültürel alan ilan ettik. Yeşil alana sosyal tesis yapmak yasal olarak mümkün değildir. Burası Adana'nın en büyük kültür merkezi olacaktır. Yan taraftaki yeşil alan daha da zenginleştirilecek ve ilave olarak spor aletlerinden oraya konulacak. Normalde alan 12 dönümdür. Buranın 7 dönümü Sosyo-Kültürel tesis alanı, 5 dönümü de yeşil alandır. Vatandaşın sorunuda bu şekilde çözülecektir. Adananımızda yetişmiş sevilen sanatçımız Müslüm GÜRSES'e Allah'tan rahmet yakınlarına, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Biz 8 Mart Kadınlar gününü bir gün olarak değil hafta bazında kutlamak için çalışmalar yaptık. Kültür Evlerimizde cumartesi gününe kadar devam edecek kadınlara yönelik etkinlikler yapılacaktır. 

Gündeme geçilmeden önce AK Parti Grup sözcüsü Yaşar TURAN; 06.03.2013 tarihli gündeme 2.madde olarak Tahsis İptali ve Yeni tahsis, 07.03.2013 tarihli gündeme 2.madde olarak İlçemiz Kışla Mah. 6 ha. alanda Kentsel Dönüşüm ve Gelişim alanı içerisinde 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği, 08.03.2013 tarihli gündeme 2.madde olarak Solaklı Mah. 190 ada 9 nolu parsel ve 191 ada 60,6 ve 62 nolu parsellerde 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği, 3.madde olarak Cumhuriyet (Güzelevler)Mah. 11535 adada 1/1000 ölçekli İmar Planı Değişikliği dosyalarını gündeme alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile karar verildi.

GÜNDEM:

Gündem maddesini oluşturan; Okullar Hayat Bulsun Projesi doğrultusunda okulların talepleri ile ilgili Başkanlığın 04.03.2013 gün ve 10/221 sayılı yazısı ekinde gelen Plan Bütçe-TarifeKanunlar ile İnsan Hakları Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; "Okullar Hayat Bulsun Projesi"nin Kışla Mahallesindeki okullardan başlanmasını teklif etti. 

Görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi. 

Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 05.03.2013 günü Saat: 16.00’da toplanmak üzere Başkan tarafından oya sunularak tatil edildi.

OTURUM SONU: 16.35.de

Mahmut ÇELİKCAN                                                Fatma EVCİMİK                                                     İrem SÜLÜ 
Meclis Başkanı                                                          Meclis Katibi                                                     Meclis Katibi
Belediye Başkanı