Ocak 2013 Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

      TOPLANTI TARİHİ                   : 07.01.2013

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       :PAZARTESİ 16.00’da    
                 
      KATILANLAR                            : 35

      KATILMAYANLAR                    :1

      MAZERETLİ           : 2


Belediye Meclisinin 07 OCAK PAZARTESİ günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmaması, Murat TÜRK ve Fethi ÇOŞKUNTUNCEL'in mazeretli olmalarına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı. 
           
Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.12.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce; Başkan Bey; 2013 yılının ilk meclis toplantısına hoş geldiniz.  2013 yılı sizlere, ailenize, Yüreğir'e, Adana'ya ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; 2013 yılının ülkemize, Adanamıza ve belediyemize hayırlar getirmesini diliyorum. Bu kış Adana ve özellikle Yüreğir'de yakılan kötü kömürden dolayı geceleri duman zararlı boyutlara varıyor. Bu bizim belediyenin görevi olmayabilir fakat belki kaymakamlık ve valilik ile görüşülerek dağıtılan bu kömürün daha iyi olması sağlanabilir.
Adana basında genelde  kavgalarıyla gündeme geliyor. Vatandaş bu tür haberlerden rahatsız oluyor. 6 ay önce yerel basın  ile ilgili bir konuşma yapmıştım. Bu gün yerel basın birbirine düştü.Bir şeyi baştan önlemini almazsan özelliklede büyükşehirden tetiklenirse bu iş kötü olur. Biz kimseyi burada suçlamıyoruz. 
Ben şehrimize gelen tüm valilerin kentimizde misafir olduğunu düşünüyorum. Bizim için o makam çok önemlidir. Valinin kapısında  valinin ismi yazmaz. T.C. Adana Valiliği yazar.Kenti yöneten bu makama saygılı olmak zorundayız. Adananın barış içerisinde olmasını temenni ediyorum. Dedi.

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; 2013 yılının insanlığa ve memleketimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. CHP grubu olarak da inşallah önümüzdeki günlerde hep beraber bu mecliste  Yüreğir için iyi kararlar alırız. 
Sayın Başkanım İsa beyin bahsettiği, hava kirliliği hakkındaki fikrine katılmakla beraber sizinde bu konuda duyarlı olduğunuzu katıldığımız bir cenazede dile getirdiğinizden dolayı biliyorum. Bunun için size teşekkür ediyorum. İsa beyin söylediği gibi bu konu hakkında çözüm üretmemiz gerekiyor.  Hava kirliliğini önlemek için kömür yardımının başka bir şekilde yapılmasının daha farklı yardımlar ile olacağını düşünüyorum. Gerçekten akşam saat 4-5 ten sonra nefes almak çok zorlaşıyor.
2012 yılının son günlerinde bölgemizde olan yağışlardan dolayı çok ciddi sıkıntıları hepimiz yaşadık. Bununla ilgili biz ilçe belediyesi olarak su baskınlarını önlemek açısından motopomp diye tabir edilen şeyi belediye olarak bulundurabilmemiz için bir çözüm üretebilir miyiz. Belki bizim buna yetkimiz yok ama yinede bu konuda bir çözüm üretmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yoğun yağışlardan dolayı su baskını olan mahalledeki vatandaşlar arayıp bizim belediyeden yardım istiyorlar. Bu belki büyükşehir belediyesinin yetkisi dahilinde olabilir ama biz vatandaşa bunu anlatamıyoruz. Sonuçta bizim belediye olarak vatandaşa çözüm üretmemiz gerekiyor. En son Kocavezir Pasajında  yaşanan su baskınından sonra konu basında Türkiye'nin gündemine oturdu. Tesadüfki o gün Kocavezir Pasajında Genel Başkan yardımcısı orada esnaf ziyaretindeydi. Esnafların sattığı mallar sular içinde yüzüyordu. Vatandaşın haklı tepkisi vardı. Bu nedenle tepkilerini belirtmek için Büyükşehir Belediyesine gittiler. Ama bu Adana'nın her zamanki gibi basında kötü imajını gözler önüne serdi. 
Gördüğünüz gibi Adana da Atatürk Caddesi, Gazipaşa bulvarı vs. gibi yerlerde  acil olmadığı halde parke taşları sökülüyor. Gereksiz yere parke taşları değiştirileceğine vatandaşın daha ciddi ve acil  sorunlarının çözülmesi için çalışmaların yapılması daha doğru olacaktır. Su baskınlarını önlemek için motopomp'ların sayısını arttırabiliriz. 
Şehrin her yerinde ağaçlar kesiliyor, gereksiz yere parke taşları değiştiriliyor, tadilatlar yapılıyor. Bu gereksiz harcamaları önlemek adına özellikle Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi arkadaşlarıma bu konuda  takipçi olmalarını rica ediyorum.
Bu dönem meclis üyeliğim sürecinde en çok karşılaştığım ve telefonla arandığım 2 tane konu var. Biri Evsel katı atık, diğeri ise su baskınlarıdır. 
Trafiği rahatlatmak adına yapılan alt geçitler su baskınlarından dolayı kullanılamaz hale geliyor. Arkadaşların  dediği gibi nehir üzerine 6 tane köprü yapılması projeye alındı ama hayata geçmedi.  Kağıt üzerinde kaldı. Bu nehrin üzerine en azından 1-2 köprü yapılması için mücadele verirseniz çok faydalı olacağına inanıyorum.
Daha önce arkadaşlar tarafından dile getirilen Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerindeki otobüs işletmesinin ve itfaiye müdürlüğünün kaldırılıp yerlerine imara uygun daha güzel bir şeyler  yapılarak Mustafa Kemal Paşa Bulvarının daha çalışılabilir bir noktaya   getirilmesi   gerekiyor. Hastanenin oraya gelmesi çevreye  ayrı bir hareketlilik katmıştır.Önümüzdeki süreçte de ne zaman yapılır bilinmez ama Bölge Hastanesinin de oraya yapılmasıyla burası daha da gelişecektir.
Değerli Arkadaşlarım, İlçemiz adına bir şeyler yapılması gereken son bir yılımız kaldı. Bunları yaparken de acaba şu ana kadar ne yaptık diye lütfen kendi kendimizi sorgulayalım.4 yıl bitti 5.nci yıla girdik. Bu 5 yıl içerisinde güzel şeyler yapabilmek için elimizden geleni yapalım.
Son olarak İsa beyin bahsettiği  kömür konusu ile ilgili Milletvekillerimizle iyi diyalogu olan meclis üyesi arkadaşlarımız irtibata geçip konu hakkında çözüm üretmek adına görüşebilirlerse sorunu giderebileceklerini düşünüyorum.dedi. 
CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Aksagaz Firması Seyhan, Çukurova gibi ilçelerin büyük bir bölümüne doğalgazı getirdi. Daha öncede sormuştum. Adana'nın güneyi Yüreğir ve sarıçam İlçelerinde imarın olmadığı bölgelere de doğalgaz için çalışmalar yapacak mı.  Rant sağlanamayacağından dolayı doğalgaz Yüreğir'e gelmeyecek mi. Ancak doğalgaz gelirse buranın hava kirliliği sorunu çözülür. Bu konuda girişimlerinizi bekliyoruz. 

Başkan Bey; Kömür ve diğer atıkların yakılmasından dolayı havanın nasıl kirlendiğini akşamları sokaklara çıktığımızda çok bariz bir şekilde görüyoruz. Bu kirlilik ileride ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Sağlık Bakanlığında müsteşarlık yaptığı için Necdet Hocamız'a bir rapor hazırlayacağız kendiside bir çalışma yaparak bununla ilgileneceğini söyledi. Siyasi anlamda irade koymak açısından faydalı olacağına inanıyorum.
Elektrik ve doğalgaz sistemi  güzel. Ama uygulama mevzuat açısından herhangi bir yaptırım şansı  yok.  Doğal gazın Adana'ya gelmesini 2 yıl bekledik. Biz Aksagaz'la protokolü hemen imzaladık ve 45 gün içerisinde anlaşmayı sağladık. Ama doğalgazın gelmesi için altyapının hazırlanması ve getiren firmanın harcamalarına karşılık kazanç sağlaması gerekiyor. Bu bir arz talep meselesidir. Vatandaşa yaptırım gücümüz olamaz. Doğalgazı alıp almamakta serbesttir.  Hastaneler ve Toplu Konutların olduğu  yerlerde talep olabilir.  ama Yüreğir'deki vatandaşın bunu alma gücü olamayabilir. Bu nedenle Yüreğir'e doğal gazın gelmesi uzun sürebilir.  
Adana'nın nasıl üst yapı sıkıntısı varsa altyapıda da çeşitli sıkıntıları var.  Son dönemlerde ASKİ ciddi yatırımlar yapsa da yeterli değil. Ovada eğimin olmadığı yerde drenaj  yapmak çok zordur. Başta bu küçük küçük bölümler halinde yapılmış, fakat şimdi sistemi entegre edemiyoruz. Şehirlerdeki alt yapılar genelde uzun vadeli  düşünülerek yapılması gerekir.  Burada fazla masraf olmasın diye kısa çözümler üretilmiş buda çeşitli sorunlara yol açıyor. Burada ciddi bir organizasyon eksikliği var. Altyapıyı çözmeden de  diğer sorunları çözemiyorsunuz. 

Başkan Bey; Gündeme 2. madde  yetki verilmesi ve 3.madde olarak ÇTV oranları dosyasının gündeme alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edildi.  

GÜNDEM:

Gündemin 1.maddesini oluşturan; Meclis ve Komisyon Huzur Hakkı ile ilgili Başkanlığın 07.01.2013 gün ve 10/06 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 04.12.2012 gün ve 12/1211 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan;

CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Sayın Başkan ve Değerli Meclis Üyeleri Arkadaşım Huzur hakkı gündem maddesi ile ilgili söz almış bulunmaktayım.
Adananın en başta sıkıntılarından bir tanesi Adana bürokratlarının, basının ve televizyonun Adana da görev yapan belediye meclis üyelerini sevmediğini  ve belediye meclis üyelerinin ben de dahil kolay  imza atmadığını tespit ettim. Bunlarda ister istemez Adana'daki yatırımı engelliyor. Bunun örneğini de geçenlerde gördük. Mersin'e 3 milyon Adana'ya yarısı.  Bu konularda birçok sıkıntımız var. Yüreğir Belediyesi PTT Evlerinde çok büyük bir hizmet yaptı. Başkanıma, Yol Müdürüne ve Fen İşleri Müdürüne çok teşekkür ediyorum. Eskiden parke sistemimiz vardı. Şimdi oluklu sistem yaptı bununda faydasını gördük. Bu konuda başta başkan olmak üzere meclis üyeleri ve bürokratlar çok uğraşlar verdiler.  Meclis üyeleri bunları Bu günkü gündem maddesi olan Huzur hakkı; % 2,96 artışın ortalaması 3 TL için mi yapıyor. Adana Vekilimizden bir tanesi "meclis üyelerine bu su haramdır" diyerek tüm olanakları elinden alıyor. Eski bir Belediye Meclis Üyesi olan Adana İl Başkanımız "Bunlar Huzur Hakkı için yapıyor" diyerek suçlamada bulunuyor. 
Park Bahçelerdeki bazı eksiklikleri giderilmesi için görüşmeye gittiğimde orada bulunan bir bayan personelin beni meclis üyesi olarak ciddiye almadığını gördüm. Bizler böyle şeylerle karşılaşıyoruz. Bizler hiçbiri yakınımız olmamasına rağmen Belediyede çalışan geçici işçilerin güvencesi olsun diye kadroya alınmaları için girişimlerde bulunduk. 
Belediyede Müdürlerin vekaleten değil asil olarak görev yapmalarını istememizdeki ısrarımız daha ciddi  ve daha sorumlu çalışma ortamının sağlanması içindir. Bu belediye meclis üyelerine; siyasetçilerimiz, il başkanlarımız ve bürokratlarımız linç kampanyası yaparlarsa kendi ayaklarına kurşun sıkmış olurlar. Adana birlik ve beraberlik içerisinde bir görüntü arzetmediği için  Mersin'e 3 milyon Adana'ya 2 milyon yatırım veriyorlar. 
Meclis Üyelerinin;  İl Başkanlarına, ilçe başkanlarına, belediye başkanına ve ailesine karşı sorumlulukları vardır. Bu kadar uğraş  %2,96  artış için mi yapılıyor. 
Söylemek istediğim asıl şey, Adana'daki siyasi otorite gibi görünen insanların Adana'ya, birbirlerine karşı ne kadar kötülük yaptıkları ortadadır. Dedi.

Başkan Bey;  PTT Evleri Selahattin Eyyübi'nin bir kısmı, Yenidoğan Levent'te bir kısım, Karacaoğlan imarlı mahallelerimize örnektir. İmarın olduğu yerde yapılan iş kendini gösterir. Burada imarın ne kadar önemli olduğu görülüyor. 
Kamuoyunda arkadaşlarımıza haksız ve yersiz suçlamalar yapılıyor. Ben diyorum ki "Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz." 
Bizim il Başkanımızın ifade ettiği konuya gelince Büyükşehir'e İçişlerinin bir tenkidi var. O konu oradan kaynaklanıyor. Olayın kaynağını bildiğim için yansıması farklı olabiliyor. 
Hayrettin Beyin dediği gibi konular mecliste görüşülürken çok inceleme yaparak imza atıyoruz. 
Daha önceki dönemlerde bu gündem  maddesi olan huzur hakları  görüşülürken bu kadar tepki olmadığını düşünüyorum.  Özellikle bu dönem 25000'lik ve 5000'likler görüşülürken arkadaşlara daha çok saldırılar oldu. Bazen biz belediye başkanlarına da bu yönde saldırılar oluyor. Komisyonlara katılmıyoruz. Ama Meclis Benim belediye başkanlığı yaptığım meclis olduğu için toplantılarına azami olarak katılmak durumundayım. Büyükşehir'de de bizim Yüreğir'i temsil eden arkadaşlarımız var. Yinede çok acil olmadığı zaman Büyükşehirdeki  toplantılara katılamayabiliyoruz.  Katılamadığımız durumlarda  son zamanlarda  basında çıkan haberleri de görüyorsunuz. Bunları çok dikkate almamak gerekiyor. Büyükşehirdeki meclis üyesi olan arkadaşlarımızla parti gözetmeksizin dik duruş sergilememiz lazım. Bu konuda birlikte hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. dedi. 
Görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin  incelenmek üzere Plan Bütçe-Kanunlar-Tarife-İnsan Hakları ile Çevre ve Sağlık  komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi. 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; Yetki Verilmesi ile ilgili Başkanlığın 07.01.2013 gün ve 10/08 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 04.01.2013 gün ve 12/4 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan;

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Sarıçam Belediyesinin bu yönde bir başvurusu var mı? Bu yerlerin Yüreğir'e devri ile ilgili bir dava açmışmıydık?  

Başkan Bey;  Hazine; "Bu değer çıkmış olabilir, borcumuz bunun altında olursa birebir karşılayacağını ve fazlasını talep edemeyeceğimizi söylüyor." Bizim borcumuz verdiğimizden fazla olduğu için sorun yok. 
Paylaşım yapılan Kararnamedeki bir maddede "Paylaşımda unutulan yerler için hangi ilçenin sınırında ise o ilçeye tescil edilir. Her ilçe belediyesinin hakkı saklıdır." deniyor. Burası önceden bizim ilçe sınırlarımızda olduğu için sorun olmayacaktır. Tapuda Sarıçam'da gösterildiğinden ileride bir sorun olmaması adına kendilerini sağlama almak için bu taahhüdü istiyorlar.  Bu meclis kararı alınınca bu ay itibari ile borcumuzdan 14 trilyon düşülecek. dedi.

Görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi. 

Gündemin 3.maddesini oluşturan; Çevre Temizlik Vergisi  ile ilgili Başkanlığın 07.01.2013 gün ve 10/09 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 03.01.2013 gün ve 12/6 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan; 

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; ÇTV daha önce belirlenmişti. Bu artış neden yapılıyor. Dedi. 

Başkan Bey ; Bu artış değildir. Yeniden değerlendirme oranıdır. 

Ak Parti Meclis Üyesi Celal TURAN; Bu değerlendirme için meclis kararı alınma zorunluluğu varmı?

 Başkan Yardımcısı Ertuğrul BOZKURT;  Bu Çevre Temizlik Vergisi 31.12.2012 tarihi itibari ile resmi gazetede gruplar ve dereceler olarak yayınlandı. Rakamlar belirlendi.  Ç.T.V.'nin bir özelliği bu derecelere hangi iş gruplarının girdiğinin belirlenmesine meclis karar verir. Dedi. 

Görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin  incelenmek üzere Plan Bütçe-Kanunlar-Tarife-İnsan Hakları ile Çevre ve Sağlık  komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi. 

Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 08.01.2013 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.OTURUM SONU:  17.00.de Mahmut ÇELİKCAN                                   Fatma EVCİMİK                            İrem SÜLÜ 
      Meclis Başkanı                                          Meclis Katibi       Meclis Katibi                                
    Belediye Başkanı   


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ


      TOPLANTI TARİHİ                   : 08.01.2013

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       :SALI 16.00’da                                                                                                                                                                                                          
      KATILANLAR                            : 34

      KATILMAYANLAR                    :1

      MAZERETLİ           : 3


Belediye Meclisinin 08 OCAK SALI günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmaması, Abdusselam ÖZPOLAT, Murat TÜRK ve Fethi ÇOŞKUNTUNCEL'in mazeretli olmalarına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı. 
           
Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.01.2013 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.
Gündeme geçilmeden önce AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN; Gündeme 2. madde  olarak Aktarma ile ilgili Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü dosyasının gündeme alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.  

GÜNDEM:

Gündemin 1.maddesini oluşturan; Belediye Teşkilatı Yönetmeliği ile ilgili Başkanlığın 08.01.2013 gün ve 10/11 sayılı yazısı ekinde gelen   Kanunlar-Plan Bütçe-Ulaşım-Çevre ve Sağlık ile Mesken ve Gecekondu komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemin 2.maddesini oluşturan; 200.000.00.-TL.nin Aktarılması ile ilgili Başkanlığın 08.01.2013 gün ve 10/14  sayılı yazısı ekinde gelen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 07.01.2013 gün ve 24-15 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere  Plan Bütçe-Halkla İlişkiler-Ulaşım ile Mesken ve Gecekondu komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi. 

Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 09.01.2013 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.OTURUM SONU:  16.15.de
 Mahmut ÇELİKCAN                                   Fatma EVCİMİK                            İrem SÜLÜ 
      Meclis Başkanı                                          Meclis Katibi       Meclis Katibi                                
    Belediye Başkanı   


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ


      TOPLANTI TARİHİ                   : 09.01.2013

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       :ÇARŞAMBA 16.00’da                                                                                                                                                                                                          
      KATILANLAR                            : 36

      KATILMAYANLAR                    :1

      MAZERETLİ           : 1

Belediye Meclisinin 09 OCAK ÇARŞAMBA günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL , Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmaması, Murat TÜRK'ün mazeretli olmasına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı. 
           
Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.01.2013 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce Başkan Bey; Ertan Beyin yakını vefat etmiş kendisine başsağlığı diliyorum. Geride kalan kederli ailesine sabırlar diliyorum. Dedi. 


GÜNDEM:


Gündem maddesini oluşturan; Sözleşmeli Personel Ücreti ile ilgili Başkanlığın 09.01.2013 gün ve 10/16 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 20.12.2012 gün ve 71/2530 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.  

Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 10.01.2013 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.OTURUM SONU:  16.15.de
 Mahmut ÇELİKCAN                                   Fatma EVCİMİK                        İrem SÜLÜ 
      Meclis Başkanı                                               Meclis Katibi       Meclis Katibi                                
    Belediye Başkanı    T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ


      TOPLANTI TARİHİ                   : 10.01.2013

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       :PERŞEMBE 16.00’da                                                                                                                                                                                                          
      KATILANLAR                            : 36

      KATILMAYANLAR                    :1

      MAZERETLİ           : 1


Belediye Meclisinin 10 OCAK PERŞEMBE günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL , Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmaması, Murat TÜRK'ün mazeretli olmasına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı. 
Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 09.01.2013 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.
Gündeme geçilmeden önce Başkan Bey;  Bütün  basın  emekçilerinin  10 ocak Dünya Gazeteciler  Gününü kutluyorum.  İnşallah gelecekte çok daha güzel ortamlarda ülkemize hizmet ederler. Dedi.

GÜNDEM:

Gündem maddesini oluşturan;  İlçemiz Solaklı  Mahallesi  190 ada  9 nolu parsel ve 191 ada 60,61 ve 62 nolu parseller  onaylı 1/1000 ölçekli O N-IV ve I N-I  halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili  Başkanlığın 10.01.2013 gün ve 10/01 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Eğitim Kültür Spor-Kanunlar-Halkla İlişkiler ile İnsan Hakları Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;

Ak Parti Meclis Üyesi Yaşar TURAN; Bayındırlık İmar  komisyonu başkanlığında müşterek komisyonlara havalesini teklif etti.

Ak Parti Meclis Üyesi Necati CENGİZ;  Komisyon Kararının kabulünü teklif ediyorum.

Başkan Bey;  Büyükşehir Belediyesinden yazılı görüş alınması için 1-2 ay gibi bir süre beklemesi gerekiyor. Büyükşehirden gelen görüş yazısı doğrultusunda meclisimizce gerekli çalışmalar yapılacaktır.
Necati Beyin teklifi normal tekliftir.  Aykırı teklif olan komisyonlara tekrar  havale edilmesini oylarınıza sunuyorum. 
Tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar-AB ve Dış İlişkiler-Tarife-Altyapı Hizmetleri ile Deprem ve Doğal Afetler komisyonlarına havalesine oyçokluğu ile karar verildi. 
Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 11.01.2013 günü  Saat: 10.30’da     toplanmak üzere  Başkan oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  16.15.de


 Mahmut ÇELİKCAN                                   Fatma EVCİMİK                            İrem SÜLÜ 
      Meclis Başkanı                                                Meclis Katibi            Meclis Katibi                                
    Belediye Başkanı   
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ      TOPLANTI TARİHİ                   : 11.01.2013

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       :CUMA 10.30’da                                                                                                                                                                                                          
      KATILANLAR                             : 35

      KATILMAYANLAR                    :1

      MAZERETLİ               : 1


Belediye Meclisinin 11 OCAK CUMA günü saat 10.30’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili )  Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ,  Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL , Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmaması, Murat TÜRK'ün mazeretli olmasına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı. 

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 10.01.2013 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;   4 yıldır Belediyenin Jeneratör konusu bir türlü çözülemedi. Belki ithamım biraz ağır olacak ama gerekirse meclis huzur hakkımızı bağışlayalım da belediye ye bir jeneratör alınsın dedi.  

Meclis Başkanvekili Mehmet YILDIZ; Başkan bey rahatsız olduğu için şu an hastanede, durumu kendisinin bilgisine sunacağım. Dedi. 

Gündeme geçilmeden önce AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN; Gündeme 3. madde  olarak Meclis ve Komisyon Huzur Hakkı ile ilgili Komisyon Raporunun gündeme alınmasını teklif etti.  Teklif oybirliği ile kabul edildi.  

GÜNDEM:

Gündemin 1.maddesini oluşturan; Arsa Satışı ile ilgili Başkanlığın 11.01.2013 gün ve 10/22 sayılı yazısı ekinde gelen   Tarife-AB ve Dış İlişkiler-Altyapı Hizmetleri ile Deprem ve Doğal Afetler komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi. 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; Denetim Komisyonu Seçimi ile ilgili Başkanlığın 11.01.2013 gün ve 10/23 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 04.12.2012 gün ve 12/1212 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede 5393 Sayılı Belediye Kanununun 25.maddesi gereği Belediyemizin 2012 Mali yılı gelir gider ve bunlara ilişkin kayıtlarının incelenmesi için,  Denetim Komisyonuna gizli oy açık tasnifle yapılan seçimi neticesinde; Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Mustafa NAĞAŞ ve Fikret DOĞAN 30 'ar oyla, Abdusselam ÖZPOLAT 29'oyla seçilmişlerdir. 
Gündemin 3.maddesini oluşturan; Meclis ve Komisyon Huzur Hakkı ile ilgili Başkanlığın 11.01.2013 gün ve 10/24 sayılı yazısı ekinde gelen   Plan Bütçe-Kanunlar-Tarife-İnsan Hakları ile Çevre ve Sağlık  Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.   

Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 04.02.2013 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  11.05.de   Mehmet YILDIZ                                     Fatma EVCİMİK                        İrem SÜLÜ 
      Meclis Başkanı                                          Meclis Katibi          Meclis Katibi                                
   Meclis 1.Başkanvekili