Aralık 2012 Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

      TOPLANTI TARİHİ                   : 03.12.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       :PAZARTESİ 17.00’de

      KATILANLAR                            : 36

      KATILMAYANLAR                    :2

      MAZERETLİ                                  :  -

            Belediye Meclisinin 03 ARALIK  PAZARTESİ  günü saat 17.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN,  Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ , Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Abdusselam ÖZPOLAT ve  Muhammet YALÇIN'ın katılmamalarına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

    Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 09.11.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

   Gündeme geçilmeden önce söz alan MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Allah Herkesin doğumundan ölümüne kadar alacağı bir nefesi bile belirlemiştir. Dünya Engelliler gününün buradan kutluyorum. Herkese Saygılar sunuyorum. İyi bir belediyeciliğin kaldırımlarından belli olur.Engellilerin her zaman yanında olacağız.

    Sayın Başkanım  Cumartesi günü Kışla Mahallesinde Kentsel Dönüşüm içerisinde olan 30'a yakın ev sahiplerini topladığımı size de söylemiştim.Çok ilginç sorular geldi.Bir çoğunun cevabını vermeme rağmen burada da belirtmemi söylediler. Ben de bu soruları yazılı ve sözlü olarak sizlere aktaracağım.

    1-Şu anki mevcut planda belirtilen blok ve kat sayısının ilerde değişme ihtimali var mıdır?

     2-Hakkına karşılık daire istemeyen malikler para alabilecekler mi?

     3-Nakit ödenirse teklif edilen dairenin karşılığı mı olacak?

      4-Nakit alan hak sahibi sonradan daire alabilir mi?

      5-Konutların teslim tarihi aşıldığında vatandaşın ne gibi hakları vardır?

      6-Ticari faaliyet gösteren mülk sahiplerinin ticaret merkezinde yer tahsisinde önceliği olacakmıdır?

      7-Arsa sahiplerinin memnuniyeti üstün derecede fakat ev  ve ticari yer sahipleri aynı memnuniyette değil.Yasal olarak hangi dayanağa göre fiyat belirlenmiştir.?

      8-İnşaatın temelinden teslimine kadar hak sahipleri derki bağımsız bir kuruluşla anlaşıp, kontrol ve harita mekanizmasını çalıştırabilirmiyiz. Yasal olarak böyle bir hakkımız varmı?

      9-Hak sahipleri tekliflere razı olmazsa zorunlu kamulaştırma uygulanacaktır denilmektedir. Böyle bir durumda vatandaşın hukuken itiraz etme veya bilirkişiyi isteme hakları varmıdır?

   Başkan Bey;Veysel Beye teşekkür ediyorum.Özellikle duyarlılığından dolayı beni arayarak toplantı yapacağını söyledi. Faydalı bir toplantı. Bizde aynı şekilde bir çok defa bu toplantıları yaptık. Buraya da mahalle temsilcileri geldiler.15 arkadaş sorular sordular bunlarla görüştük. Bir daha böyle bir toplantı olursa ilgili arkadaşlarla beraber geliriz.

    Ak Parti Meclis Üyesi Mustafa ÇOBAN;Evsel Katı Atık sanki Yüreğir Belediyesinin almış olduğu karar gibi faturalara yansıdığı için bizlere vatandaş soruyor. Bu Evsel Katı Atık  ile ilgili belediyelere açılmış bir Mahkeme kararı söz konusu.Bunla ilgili bir bilgi alabilirsek sevinirim.

   Başkan Bey;Veysel beyin vatandaşla yaptığı toplantıda çıkan sorularına cevap vermek istiyorum.

   Bu yapmış olduğu projeler ihaleye çıkıldığı zaman muvafakat izni olmadan hiçbir şekilde değişemez. Muvafakat nameyi imzalamışsa onun dışında Toplu Konut İdaresi hiç bir değişiklik yapamaz. Buradaki bazı ifadeleri geçmişten koyuyorlar. Balkon 5 cm küçük oldu, büyük oldu gibi. Küçük ifadeler konunca vatandaş haliyle tedirgin oluyor. Buradaki her işlem hukuka tabidir. Çok küçük değişiklikleri bende daire başkanına sordum. Bu ufak tefek değişiklikler sonucu etkilemeyen şeylerde tazminat davalarıyla karşılaştıklarını ve ona istinaden bir takım kendilerini emniyete alacak maddeler vatandaşın sözleşmelerine konuyor. Ama Kat veya daire m2 sinde değişme söz konusu olamaz.

 Daire istemeyen maliklerle anlaşma yapmak için 2 yıldır bekliyoruz. 2 yıldır anlaşma sağlamak için çalıştık ama olmadı.Burada Acil Kamulaştırmanın anlamı şudur; diğer kamulaştırmadan farkı burada mahkeme, ne bizim nede vatandaşın dediğini yapmaz. Toplu Konut İdaresinin gayrimenkul değerlendirme firmalarına yaptırdığı tespiti vatandaşa belirtir. Vatandaş bunu kabul etmediği zaman.Örneğin; Biz üç dedik, vatandaş onüç dedi anlaşma olmadı. O zaman mahkeme ilk etapta el koyma kararı veriyor. Ben buna Acil kamulaştırmayla el koydum üç değil onüç de değil, benim tespit ettiğim ücret  beş  diyor. Beş'i hemen Toplu Konut İdaresi sizin adınıza yatırıyor. Daha sonra mahkeme devam ediyor.

  Birincisi Kamulaştırma Kanununun 27.maddesi Acil El Koyma, ikincisi 10.maddesi nihayi sonuçlanmasıdır. Yani gerçek bedellerinin tespitidir. Herkes müsterih olsun. Bizim buradaki işleyişimizde böyle olacaktır. Bu 2 aşamalıdır.Birincide vatandaş ve devlet mağdur olmasın diye,yani idare mağdur olmasın diye parayı yatıttırıyorlar. Hem proje yürütülsün hem de vatandaşa para verilsin. Diyelim 10.maddeden de dava açıldı, Mahkeme kararında  vatandaşın aldığının üzerinde bedel tespiti yapılmışsa bu bedelin farkı ödeniyor.

  Nakit ödenirse teklif edilen dairenin karşılığımı veriliyor? Böyle bir şey olamaz. Yer bedeli neyse o ödenir.Mevcut yerin bedeli neyse mahkeme bilirkişi ne tespit etmişse o ücret verilir. Artık daire muhatabı olmuyor.

 Nakit alan hak sahibi sonradan isterse daire alabilirmi?Bu konuda daire alabileceklerini tahmin etmiyorum. Mahkeme kararına göre parayı veriyoruz. Ama Mahkeme esnasında dava açılmış olsa bile sonuçlanmadan vatandaş bizle anlaşma sağlayabilir. Toplu Konut İdaresine de bu konuyu bildirdik. Burada mahkeme harçlarını yatırdığımız için  idare olarak bizim kaybımız olacak ama yinede mahkeme sonuçlanmadan vatandaşla anlaşma yapabiliriz.

 Konutların teslim tarihi aşıldığı zaman vatandaşın her türlü tazminat hakkı var.

  Burası Konut alanı ticaret alanı değil. Ama burada Ticari faaliyette bulunan vatandaşlara da bizler devreye girerek ticaret merkezinde yer için öncelik vermeye çalışacağız.

   Kontrol ile ilgili vatandaş haklı. Örneğin Aksantaş TOKİ'lerde kalite açısından bir sıkıntı var. Toplu Konut İdaresi buraları bağımsız kuruluşlara kontrol ettiriyor. Vatandaş direk kendisi değil de kalitesinde şüphe duyduğu zaman TOKİ veya bizlere başvurarak müdahil olabilir. Onların denetimini de bizler yaparız.

  Bakanlar Kurulu Kararı var. Bir projenin önünde durmak için de ben istemiyorum denilmez. Hukuk yolları var onlara başvurabilinir.Ben teşekkür ediyorum.Güzel sorular gelmiş.Vatandaşla  hiç değilse mahkemeye gitmeden anlaşırsak daha iyi olur.dedi.


  CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Mahkeme Kararı 80 Lira tespit edildi. Mahkemeden önce siz 100 lira veriyorsanız. 100 lira vereyim mi diyecekmisiniz.

  Başkan Bey;Mahkeme kararından sonra kimse bir şey demez. Ama parasal anlamda değilde  mahkeme aşamasında vatandaş ben daire isterim dediği zaman bu anlaşmayı sağlayacağız.

  CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Devlet Hastanesi karşısında yol ortasında kalan bir bina var. Bu binanın akıbeti nedir başkanım bilgilendirirseniz sevinirim.

  Başkan Bey; Karayolları ile ilgili arkadaşlardan bu bina hakkında bilgi aldım. Mahkeme neticelenmiş buradaki vatandaş çıkmak istemiyor.Bu vatandaşı hukuk yoluyla çıkartacaklar. Kaymakamlığa yazı yazılıp tahliye kararı alınıyor. Kaymakamlığın böyle bir yetkisi var. Bu yetkiyi kullanacak.Bu vatandaşın çıkmama ve itiraz etme durumu yok.Bedel ödenmiş ve mahkeme sonuçlanmış.

 Mustafa beyin dediği konu sadece Yüreğir değil tüm ilçe belediyeleri hakkında dava açılmış.İlk dava Yüreğir görüldüğü için aynı dava sırasıyla devam edecek. Buradan şunu söylemek istiyorum. Bende bilgi verecektim.Mustafa Beyde sağolsun hatırlattı. Elimde o mahkeme kararı ve yönetmelik, kanunlar bizim yaptığımız işlemler mevcut.Evsel Katı Atık Toplama ile ilgili ücret tarifeside var. Burada mahkemede ücret alınması ve ücret belirlenmesi ile ilgili hiç bir yazı yok. Sadece bu kararı büyükşehir belediyesi almalıdır.diyor. Fakat yanlış yorumlamışlar biz gerekli itirazlarımızı yaptık. Burada deniyor ki Belediye Kanunun 7.maddesinde "Büyükşehir Katı Atık Yönetim Planını yapmak, yaptırmak , Katı Atıkların Kaynaklara toplanması ve aktarma istasyonuna kadar taşınması hariç, Büyükşehirin görevi gibi azletmiş ve burada Katı Atıkı Büyükşehir toplayıp,taşımayı da büyükşehir yapıyormuş gibi bir anlam çıkarmış. Onun altını çizdik. Türkiye'deki İl ve İlçe Belediyelerindeki uygulamalar örnek şekilde dayanaklarıyla koyuldu. 

  Şu karar çıksaydı  bu topladığımız hukuksuzdur.Kesinlikle bizim yapacak birşeyimiz olmazdı. Çevre Kanununa göre ve ona istinaden çıkarılmış yönetmeliğe göre toplanması gerekir diyor.

  Bu kararın büyükşehir meclisinden geçmesi gerekir.diyor. Biz burada savunma tez olarak.Bu iş için Büyükşehir belediyesi deyince  İl belediyesi veya Ceyhan,Kozan Belediyesi gibi müstakil belediyeler deseydi sıkıntı yoktu. Toplamayı, taşımayı, bertarafı aynı belediye yapıyor. Ama burada kanunda onu belirtmiş bertarafı büyükşehir yapar diyor. Transfer istasyonu var ise transfer istasyonundan bertaraf edilmesine kadar büyükşehir taşır diyor. Ama bizde Aktarma istasyonu  yok Olduğu için  taşımayı biz yapıyoruz, toplamayı biz yapıyoruz.  Biz zaten ikisine harcadığımız bedeli vatandaşa yansıttık.Burada bertarafı büyükşehir belediyesi yapıyor. Bunun kararını aldı ve bu karar şu anda yürülükte.Buradaki hoş olmayan durum,faturaların altına kırmızı şekilde yazılması İlçe Belediye Meclislerinin vatandaşın önüne atmaktır. Ben geçmişte de dedim.Ne Meclis Ne Belediye Başkanı veya  Ne Padişah, Ne Sultanız. Hiçbirimiz Kesinlikle Vergi Koymaya,Vergi Kaldırmaya ve Harç Koymaya,Harç Kaldırmaya yetkili değiliz. Kanunlar çerçevesinde verilen yetkiyi biz burada kullanıyoruz. Kanun,  ücret belirlemede meclisin yetkisindedir demiş. Bu ücreti belirlemede bir takım kriterler koymuş biz bu kriterlere uyarak ücret belirlemişiz. Burada mahkeme kararında  yaptığımız işlemin doğru olduğunu, ücretin bu şekilde toplanacağını  ancak kararın büyükşehir belediyesinin alacağını belirtmiş.Bizde oradaki toplama ve taşımayı bizim yaptığımızı belirterek yürütmeyi durdurmaya itiraz ettik.

 Başbakanlıktan yönetmeliğin  ertelenmesi kararı çıksaydı. Hem vatandaş hem biz rahatlardık. Bu karara da itiraz etmezdik. 

   Mahkeme kararı yürütmeyi durduğu için şu an Evsel Katı Atık Ücreti alınmayacak. Yürütmeyi Durdurma Kararı kalkarsa alınır.

 Vatandaşı sıkıntıya koyan 01.01.2012 tarihinde Evsel Katı Atık Ücreti uygulanmaya başlaması gerekirken 7.aydan başlayarak 2'şer ay ücreti almaya başlandı. Yılbaşına kadar belli olursa  5 lira olarak aylık olarak devam edecek.2012 de giderlerimiz düşmüşse bu fiyatlarda düşecek.İşyerlerinde ücretler düşebilir. Şu anda bu uygulama ilk olduğu için ASKİ ve bizim tarafımızdan olan aksaklıklarda gideriliyor. Bu da düzene bağlanır.Temennimiz Başbakanlıktan sunulmuş olan yönetmeliğin ertelenmesidir.Ertelenirse bizde Evsel Katı Atık Ücretini almayacağız. Bu para direk temizlikte kullanılan paradır. Başka bir yere kullanılmıyor. Zaten temizlikte kullanıldıktan sonra alıyoruz. Yürütmeyi durdurma içeriği ile ilgili herhangi bir sıkıntı yok, usul ve yetki açısından var. Onu da önümüzdeki  günlerde çözeceğiz.

 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Sizin konuşmalarınızdan vatandaş olarak anladığım, yürütmeyi durdurmaya karar  veren makam bunun yasal olduğunu, ancak prosedürde bir hata olduğunu belirtmiş. Siz yapılan işlemin doğru olduğunu savunmak için hukuki yoldan haklılığınızı ispata çalışacaksınız. Belediyelerin tamamının bunu yapacağından eminim.

  Burada haksızlıklar var evlerde 3-5 lira iken bazı  işyerlerinden 100-150 lira aylık istediğiniz zaman hakikaten çok para.Bu savunma yerine Büyük Millet Meclisine Belediye Başkanları biz burada zorluk çekiyoruz, siyasi yönden zarar görüyoruz diyerek baskı yaparak bu ücretin kaldırılması talebinde bulunmanız lazım. Yoksa bunun ertelenmesi, yürütmeyi durdurması kararı belki de bir ay sonra sizlerin verdiği savunmayla kalkacak. Vatandaş yine bu ücreti vermeye başlayacak.Vatandaş mağduriyeti giderilmeyecek. Biz Meclis ve Vatandaş olarak buradaki yanlışlığın düzeltilmesini istiyoruz. Sadece Yasa ve Bakanlar Kurulu meselesiyse orada girişimde bulunmak lazım. Ama hiç bir belediye başkanı benim gelirim azalmasın diye bunu yapacaklarından emin değilim ama söylemek gereksinimini hissettiğim için bunu da belirttim.dedi.

  Başkan Bey; Bu uygulama bütün Türkiye'de uygulanıyor. Uygulamayan belediyeler halka iyilik yapmıyor. İki sene sonra bunlar vatandaştan toplu para alırlarsa vatandaş daha çok mağdur olur.Kanun gereği, bütün mahkemelerde aleyhimize verilen kararlara itiraz etmek zorundayız. Bu bizim görevimizdir. Yapmazsak suç işleriz. Ben Mahkemenin mantığını dedim. Mahkeme burada ücretle ilgili uygunsuz bir şey bulmadım diyor. Bu kararın büyükşehirden çıkması gerektiğini belirtiyor.

  Çevre Bakanlığı Başbakanlığa bu yönetmeliğin iptalini sunmuşlar.

  CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Evsel Katı Atık tüm Türkiyede uygulanıyor biliyordum. Geçen gazetede okudum. Sadece 5 tane ilde uygulanıyormuş.

  Başkan Bey; Uygulamayan belediyeler halka iyilik yapmıyor.Daha sonra toplu olarak bu ücret alındığında vatandaş daha çok mağdur olacaktır.Ertelenirse zaten vatandaş ve biz rahatlarız.

 Burada parti önemli değil hepimiz vatandaşla görüşmelerimiz oluyor. Vatandaş bize partimizi sormuyor.Bu Evsel Katı Atık Ücretini niye alıyorsunuz diye soruyor.İtirazı yapmak zorunluluğumuz vardır.


   CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Burada Sanki bu hukuki bir işmiş, bunun usulünde bir eksiklik olduğu bu da giderildikten sonra paranın alınacağı ile ilgili bir ifade kullanıldı.

 2872 sayılı Çevre Kanununun 11.maddesine istinaden çıkarılmış olan bir yönetmeliğe göre ücretlendirme yapılmıştır.Mantık,  kirleten öder.Türkiye'de bir hukuk sistemi var.

  Buna göre Vergi-Resim-Harç veya Katılma Payı konusu olmuşken herhangi bir işlemden dolayı her ne ad altında olursa olsun bir ücret alınamaz.Tahakkuk ettirilemez.Bu 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunun hükmüdür.           

 Burada Çevre Bakanlığının daha öncekilere geçte olsa çıkarttığı bir yönetmelik var. Bu yönetmelik, Çevre Temizliği ile ilgili Evsel Katı Atıkların nasıl alınacağı, toplanacağı,aktarma istasyonlarına götürüleceği oradan bertaraf tesislerine götürülmesi bunların enerjiye döndürülmesi ile ilgili iş ve işlemlerle ilgili çıkması gereken bir yönetmeliğe birileri tutmuş ücret diye buraya katmış.

  Çevre Temizlik Vergisi adı altında vatandaştan alınan bir para zaten var. Bunun ne için alındığı ile ilgili de kanunda açıklaması var.Burada diyorki "Bu vergi çöplerin evden alınması, toplanması, aktarma istasyonuna götürülmesi bertaraf edilmesi için alınır." Vergi diye alınan bir paradan ayrıca ücret alamazsın. Burada bir yanlışlık vardır.

 Örneğin; Yaban Hayatı Koruma Alanı seçtikleri yerin tamamen apartman olmuş bir alan olması gibi  burada da bir yanlışlık vardır.

 Çevre Temizlik Vergisi ödendikten sonra ücret diye vatandaştan ayrıca para alınamaz. Şimdi siz usül değişikliği yaptınız.Büyükşehir'e gittiniz buna yine dava açacağız çünkü böyle bir hukuk sistemi yok.Daha önceden " Bir koyundan 2 post çıkarılmaz" demiştim.Bir taraftan vergi diğer taraftan ücret deyip aynı para alınmaz.

  2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 97.maddesi Ücret ile ilgili "Harç ve Katılma Payı Konusu olmayan işler için Belediye ücret belirler" deniyor.Burada Vergi konusu olmuş.Çevre Temizlik Vergisi alınıyor.Sözüm bizim belediyeye değil.Bu yönetmeliğin çarpık mantığına söylüyorum. Burada bir yanlışlık var. Daha öncede söylemiştim, iptal edildi. Bir daha üstüne düşeceğiz iptal ettireceğiz. İşin özü;  Vergi diye alınan bir parayı, Ücret adı altında yeniden alamazsınız.Adil olmayan bir şey bizim hukuk sistemine ters olduğu için bizim dediğimiz olacak bu iptal edilecektir.dedi.

 Başkan Bey; Mahkeme kararında 01.01.2012 tarihinden itibaren belirlendiği, ücretin de Temizlik İşleri Müdürlüğü gideri, Personel Gideri, SSK kesintileri, Mal ve Hizmet Alımları toplamından, Çevre Temizlik Vergisinin düşürülmesi neticesinde kalan maliyetin grupların ürettiği katı atık miktarına göre  dağıtılmasıyla oluşturulduğu görülmüştür.

   İkincisi bu durumda 2872 sayılı Çevre Kanunun 11.maddesine istinaden istenilecek ücretin Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisince tarafından belirlenmesi gerekirken , davalı idare tarafından belirlenmesi yetki yönünden hukuka aykırılık bulunmaktadır.denmektedir. Ücret alınmaz denmemektedir.

 Bu alınan ücret kanunsuz değildir. Tabiki Ertelenmesi hepimizin talebidir.dedi.

  AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN; 03.12.2012 tarihli gündeme 3.madde olarak Plan Tadilatı Ücreti, 04.12.2012 tarihli gündeme 3.madde olarak Encümen Üyesi Seçimi ile ilgili dosyaların alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edildi. 

GÜNDEM;

 Gündemin 1.maddesini oluşturan; Meclis Üyesi Başkan Yardımcısı Ödeneği ile ilgili Başkanlığın 03.12.2012 gün ve 10/503 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 16.11.2012 gün ve 71/2313 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Tarife ile Kanunlar Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

  Gündemin 2.maddesini oluşturan; Geçici İşçi Vizesi ile ilgili Başkanlığın 03.12.2012 gün ve 10/504 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 16.11.2012 gün ve 71/2312 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar  verildi.

 Gündemin 3.maddesini oluşturan; Ücret Tarifesi (Belediye Meclisine İntikal Eden Plan Tadilatı Ücreti ) ile ilgili Başkanlığın 03.12.2012 gün ve 10/510 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 29.11.2012 gün ve 12/1625 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

   Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 04.12.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  17.45.de

 

 Mahmut ÇELİKCAN                   Fatma EVCİMİK                         İrem SÜLÜ

      Meclis Başkanı                         Meclis Katibi                             Meclis Katibi                               
Belediye Başkanı    
  
 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

      TOPLANTI TARİHİ                   : 04.12.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       :SALI  16.00’da
     
      KATILANLAR                            : 37

      KATILMAYANLAR                    :1

      MAZERETLİ                               :  -

            Belediye Meclisinin 04 ARALIK  SALI günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN,  Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ , Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları,   Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

   Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 03.12.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

GÜNDEM;


  Gündemin 1.maddesi oluşturan; İlçemiz Karşıyaka (Tahsilli) Mahallesi  9860 ada 8 ve 9 nolu parseller onaylı 1/1000 ölçekli N34-c-23-d-3d halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili   Başkanlığın 04.12.2012 gün ve 10/512 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Eğitim Kültür Spor-Kentsel Dönüşüm-Deprem ve Doğal Afetler Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

  Gündemin 2.maddesini oluşturan; Maktu Mesai İle ilgili Başkanlığın 04.12.2012 gün ve 10/513 sayılı yazısı ekinde gelen Zabıta Müdürlüğünün 27.11.2012 gün ve 15/1787 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

   Gündemin 3.maddesini oluşturan; 5393 Sayılı Belediye Kanununun 33.maddesi gereğince 03 Aralık 2012-01 Nisan 2013 dönemi arasında görev yapacak encümen üyelerinin belirlenmesi ile ilgili Başkanlığın 04.12.2012 gün ve 10/514 sayılı yazısı okunmasından sonra;  AK Parti   Grubu Mehmet YILDIZ, Atilla BARIŞIK ve İrem SÜLÜ'yü, CHP  grubu  Mustafa NAĞAŞ, İbrahim LEBA'yı,   MHP gurubu ise Bahtiyar BALABAN'ı  encümen  üyeliği için teklif etti.  Gizli oy açık tasnifle yapılan seçim neticesinde;  Mehmet YILDIZ  ve İbrahim LEBA 18'şer oy, Atilla BARIŞIK 15 oy almış olup, Bahtiyar BALABAN 21 , Mustafa NAĞAŞ 20 ve İrem SÜLÜ'nün  19 oy aldıkları tespit edilmiştir.

 Buna göre İrem SÜLÜ, Mustafa NAĞAŞ ve Bahtiyar BALABAN  03.12.2012-01.04.2013 dönemi arasında görev yapmak üzere encümen üyesi seçilmişlerdir.

 Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 05.12.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  16.40.de

 

 Mahmut ÇELİKCAN                                  Fatma EVCİMİK                                   İrem SÜLÜ

      Meclis Başkanı                                        Meclis Katibi                                        Meclis Katibi                               

Belediye Başkanı   
 
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

      TOPLANTI TARİHİ                   : 05.12.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       :ÇARŞAMBA  16.00’da

      KATILANLAR                            : 36

      KATILMAYANLAR                    :2

      MAZERETLİ                               :  -

            Belediye Meclisinin 05 ARALIK  ÇARŞAMBA günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN,  Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ , Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Abdusselam ÖZPOLAT ve Muhammet YALÇIN'ın katılmamalarına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

             Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.12.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Büyükşehir Belediyesinin önünde Yüreğir Hal Esnafının açlık grevi var.Bu arkadaşlarımız Yüreğirin Esnafıdır ve 1 haftayı geçen bir süredir bu açlık grevini yapmaktadırlar. 2 gün önce buradaki arkadaşımızın biri hastaneye kaldırıldı. Bu sorunun çözülmesi konusunda ciddi adımlar atılması gerekiyor. Eğer orada Allah Korusun  bir insanımızı kaybedersek bunun sorumluluğu herkesin üzerinde ciddi üzüntüler yaratacaktır. Sorumluluğu biz üzerimizden attık, biz bu yetkiyi verdik demekle bu işte bitmiyor. Eğer bu sorun Valimizin öncülüğünde yapılacaksa Merkez belediye başkanlarımız, İlçe belediye başkanlarımız anakent belediye başkanvekili ile birlikte bir toplantı yapması bu soruna bir çözüm bulmaları gerekir.Eğer Adana 'da çözülemiyorsa bu sorun Bakanlık düzeyinde devreye girerek  sorunun çözümü konusunda arkadaşlarımızı da ikna ederek bu olayın bir an önce sonuçlanması konusunda çaba sarfetmemizi istiyorum.

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Necmettin Beyin gündeme getirdiği konuya şahsım ve grubum adına aynen katılıyorum.İnşallah gerek Büyükşehir gerekse Valilik bu soruna bir çözüm bulurlar.

 Sayın Başkanım biz seçildiğimiz yıldan bu yana burada Yüreğir'e hizmet etmeye çalışıyoruz. Siyasi kimliğimizi belediyenin dışında bıraktık.Belediyenin içerisinde hiçbir zaman siyasi olarak konuşma yapmadık. Hep hizmet anlamında konuşmalarımız olmuştur.Burası belediyenin alanı, bu alan dışında bulunan belediye ye ait olan Kültür evlerimiz ve Sosyal tesislerimiz de var. Ancak bazı Kültür evlerimizde siyasi içerikli toplantıların yapıldığı hakkında vatandaşlardan şikayetler aldım.           Kültür evlerimiz eğitim içerikli kültür hizmeti veren belediyemize ait binalardır. Siyasi anlamda bir toplantı yapılacaksa bunların farklı yerlerde ve belediye ye ait olmayan özel tesislerde yapılması gerekir.Belediyeye ait olan ve Kültür hizmeti verilen bir alanda siyasi Parti toplantısı,kadın kolları toplantısı kahvaltısının olmaması gerektiğini düşünüyorum. Siyasi anlamda bunlar sizinde elinizi güçlendirir. Siyaseten etik olduğunu da düşünmüyorum.dedi.

  MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Türk Kadını'na Seçme ve Seçilme Hakkı'nın verilişinin 78. Yıldönümü bütün kadınlara kutlu olsun.dedi.

 CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Meclis Üyeleri grup odasındaki klima yaz boyu çalışmadı.Defalarca dile  getirmemize rağmen herhangi bir gelişme olmadı. Ayrıca bay tuvaletinin aynası kırılmış yenisinin takılması için gerekli yerlere talimat verirseniz çok sevinirim.dedi. 

  Başkan Bey; Ertan bey bende yeni duydum, hemen talimat verip,yapılması gerekenleri yaptıracağım.

5 Aralık Kadınlara verilen Seçme ve Seçilme hakkı gününü kutluyorum.İnşallah kadınlarımıza verilen bu hakların daha da iyileşerek,gelişerek devam etmesini temenni ediyorum.

Necmettin beyin dediği konu Yüreğir adına oradaki hal esnafı adına önemli bir konu. Burada bu esnaf için Büyükşehir meclisindeki arkadaşlarımız gerçekten, parti grupları ayrımı olmaksızın herkes burada oybirliği ile bu yetkiyi Büyükşehir Başkanvekiline verdi. Meclise iade edildi, tekrar yetkiyi verdi. Mahkemeye  iptali yönünde götürülmüş. Burada gerek milletvekillerimiz gerekse ben bu konuyla bizzat ilgileniyorum.

 Bu konuya bakan İç Ticaret Genel Müdürlüğüdür. Buradaki  Bakan Yardımcısı eski tanıdığım bir milletvekilidir.Bu konuyla ilgili görüşmem oldu.

 Bu konularla ilgili daha önce yazışmalar da yapılmış. Bana ifade ettikleri şu, burada kanun,yeni çıkan hal yasası ve buna bağlı olarak çıkan yönetmelik Büyükşehir'e bunu tescil ettirme yetkisi veriyor. Yani büyükşehir bildirdiği zaman bura tescil ediliyor. Merkez Yerele karışmıyor.Yerelden yazı  gelirse Türkiye'deki hal sistemine kayıt ederiz.diyorlar.

 İsterseniz yazışmalarla yetkili organlardan yetki alın dendi. Belediyenin en üst yetkili organı Belediye Meclisidir. Belediye meclisi de bu yetkiyi Büyükşehir Belediyesi Başkanına  verdi. Maalesef bu yetki kullanılmıyor.

  Bu arkadaşlarımız açlık grevine başlamadan önce büyükşehir belediye başkanvekili ile görüşmek istemişler ama görüşememişler. Bizi arayıp böyle bir sıkıntıları olduğunu ve bizlerin görüşüp bu sorunun çözümlenmesini talep ettiler.Geçen hafta pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi meclisinde bu konuyu söyledim ama büyükşehir başkanvekili pek dikkate almadı.

  Daha sonra Sayın Valimize bu konuyu ilettik. Bir meclisin ve başkanvekilinin iradesinde olan bu yetkiye müdahil olmaktan çok arabulucu olarak bu konunun çözümlenmesi  yönünde Vali Beyden yardım istedik. Maalesef bir sonuç alınamadı. Arkadaşlarımız bu greve başladılar.Burada Bakanlık yönünden bir sıkıntımız yok.Büyükşehir burası da hal statüsündedir.Buranın Tescili için bir yazı yazacak olay çözümlenecek. Olay bu kadar basit.

 Gönül ister ki burada bir proje yapılmış ve uygulamaya geçecek de olsa,buranın 5000 likte fonksiyonu değiştirilmiş durumda. Ama şu yapılabilir.Zaten Hal esnafı arkadaşlarımızın istediği; Biz burada yapılacak bir projeye saygı duyarız ama biz ekmeğimizi kazanabilmek için bu hakkımızın korunmasını istiyoruz. Bir yere hal yapılacaksa o hal yapılana kadar burayı kullanalım.Çok doğru ve yerinde bir taleptir. Bize de oradan da hak vermelerini istiyoruz.

 Geçmişini de dosya halinde getirdiler bizde inceledik. Burası 1994 Yılından beri Vedat Daloykay hem de Yüreğir Toptancı Hali diye Meclis Kararı var.Aytaç Beyin seçildikten 2-3 ay sonra çıkmış bir karar.Geldiğimiz noktada 2008 yılında 5000'liklerin genel planı yapılırken burayı meydan, otopark,yeraltı çarşısı olarak statüsü değiştirilmiş. Ancak 2010 da yine bu aynı şekilde iptal edilmiş ve 2011 de bir daha aynı statüde sonra biz halin korunması gerektiğini ifade ettik. Ama 2012 Ağustos ayında tekrar burası aynı fonksiyonda devam ediyor. Hal esnafı da buranın iptali ile ilgili  davalarını açtıklarını söylediler. Tabi burada bütün sorumluluk Büyükşehirde. Tabiki hep beraber yardımcı olacağız.

 İç Ticaret Genel Müdürlüğüne Büyükşehir Belediyesi bir yazı yazarak, Yüreğir  halinin tescilini bildirmeleri gerekiyor. Böylece bütün sorun çözümlenmiş olacak. 2 defa İç Ticaret Genel Müdürlüğünden bu tescil yazısını gönderebilirsiniz denmesine rağmen maalesef gönderilmedi.Artık burada düşünce nedir bunu da bilemiyorum.

 Sayın Valimizle bir kaç defa bu konuyu görüştüm.Ama yinede bize düşen bir şey varsa tekrar görüşürüz.

 Hal Esnafının büyükşehir belediye meclisine girmek istemelerini Büyükşehir Meclis Üyeleri arkadaşlarım ve ben şahit olduk. Bunu nasıl yorumlamak istiyorsanız yorumlayın. Yüreğir'e bakış açısı ile ilgilimidir nedir.Bilemiyorum ama hemen belediyemize mal etmeye kalktılar.

 Fethi Bey sağ olsun o gün arayarak açlık grevi yapan hal esnafına insani olarak çadır  falan olabilir mi. Orası park olduğu için çadır kurulmasına izin verilmez. Vali Beyin ve Emniyetin hoşgörüsüyle bu esnaf arkadaşlar orada eylemi devam ettiriyorlar. İnşallah bu sorunda çözülecektir.

  Bu konu epeydir gündemde,şuan bu arkadaşların acelesi de 31 Aralık-01 Ocak 2013 bu hakları bitiyor. Bizi yanlış yorumladılar ama aslında biz hep bu arkadaşları dizginledik. Bu işi konuşarak anlaşarak çözümleyelim dedik. Ama 5-6 ay sonuç alınmayınca esnafta biz bu işi yapacağız deyip bu eylemi başlatmışlar.

 Büyükşehir Meclisinde de bu konunun özellikle Yüreğir Meclis Üyeleri tarafından gündemde tutulması gerekiyor. Bu son fırsatımız.

 CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; 15 gün 1 ay sonra süresi bitecek olan hal de dükkan kiraya veriyorlar. Böyle bir çelişki olamaz. Hem Hali tescillemiyor hem de oradaki dükkanları halen kiraya veriyor.dedi.

 Başkan Bey; Bende katılıyorum.Büyükşehir Meclisinde biz 3 grupta bu konuda aynı fikirdeyiz. İsa Beyin Dediği konuya gelince; Hafta sonu bizden talep edildi.Bunu MHP'de, CHP'de talep etse idi aynı yönde karşılardım. Bu işi farklı yöne çekmenin bir anlamı yok.Eğitimin olduğu gün kesinlikle böyle bir toplantıya müsaade etmem. Eğitim olmadığı zaman  hafta sonu bu toplantı oldu.Salonla ilgili bir sıkıntımız var en kısa zamanda umarım çözülür.

  Seyhan Belediyesinin Seyhan Kültür Merkezi var. Bu Kültür Merkezini Her Sivil Toplum Örgütüne ve  Partilere İdeolojisine bakılmadan kullandırılıyor.

 Bugün bütün partilerin yaptığı genel kurul toplantıları devletin spor salonunda yapılır veya bir belediyenin kendi salonunda yapılır.Burada siyaset yapılıyor gibi bir art niyet olamaz.Burada talep edilmiştir ve talep karşılanmıştır.O açıdan değerlendirmeyin talep gelirse diğer arkadaşlarımıza da biz o imkanı veririz.

 MHP Meclis Üyesi Bahtiyar BALABAN; Başkanım bugün öğleden sonra  Köprüköyü Kültür Evinde Kadın Kolları toplantısı vardı.

 Başkan Bey; Kadın Kolları ile değil kadın haklarıyla ilgili bir toplantı vardı. Zaten Sivil Toplum örgütleri her zaman gelip burada toplantı yapıyorlar. Yani siyasi bir kimliği olan adam oraya gidemeyecek diye bir kural yoktur. Her Partiden kişiler gidebilir bunlar parti faaliyeti yapıyor denemez.Şunu açık ve net bir şekilde söylüyorum. Hafta içinde böyle bir siyasi toplantıya izin vermeyiz.Bana verdikleri bilgi Avukatlar gelip Kadın hakları seçme ve seçilme  ile ilgili seminer vereceklerdi.Bu seminerde siyasi bir ilgisi olmayan bir seminerdir.

 MHP Meclis Üyesi Bahtiyar BALABAN; Ben oraya bilgisayar ile ilgili bilgi almak için gittim. Kadınların orada toplandığını görünce görevli arkadaşlara sordum.Burada Kadın Kolları toplantısı var diyerek cevap verdiler.

   Başkan Bey; Bu seminerde kadın kolları başkanı da o işin içerisindedir. Bu nedenle böyle bir cevap vermişlerdir.Görevli arkadaşın size yanlış bir ifade kullanmıştır.    

Ankara'dan bir bayan arkadaşımız bu seminere katılmış meclise gelirken yanıma geldi. Buradaki faaliyetleri anlattı.Projeler olduğu zaman bize katkı koyacaklarını söyledi. Böyle bir şey bilgimiz dışında olursa bizde müdahale ederiz.

Orada herhangi bir siyasi partiye ait bayraklar var mıydı, yoktu.Bana verdikleri bilgi Kadın Hakları ile ilgili bir seminer verileceğidir.Kadın Kolları Başkanı da orada diye bu bir siyasi çalışma olmaz, bu seminerler herkese açıktır. Bunu öyle görmeyelim.

Hafta sonu olur,kongre yapacağız dersiniz o zaman  buyrun.Genel Salonumuz biterse herkesin kullanması için vereceğiz.Sadece mensup olduğum partiye verirsem, diğer partilere vermesek o zaman siyaset yapmış oluruz.

Gündeme geçilmeden önce AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN; 2.madde olarak Başkan Yardımcısı ödeneği ile ilgili komisyon raporunun alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

GÜNDEM;

 Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Köprülü Mahallesi 1104 ada 1105 ada, 1106 ada ve 1107 ada 2,9,10,11,13,15,19,21,30 ve 32 nolu parseller onaylı 1/1000 ölçekli N34-c-22-b-3-b , N34-c-22-b-3-c, N34-c-22-a-4-a ve N34-c-22-a-4-d halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 05.12.2012 gün ve 10/516 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar-AB ve Dış İlişkiler -Kanunlar ile Çevre ve Sağlık Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;

  CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Bu Sağlık  Kampüsünün Planlama, Yapı,Tahsis,İşletme ve işleyişiyle ilgili genel hatlarıyla bize bilgi verebilirmisiniz.

 Başkan Bey; Kamu Özel Sektör işbirliği ile ihalesinin yapıldığı ve değerlendirmenin devam ettiğini biliyorum.Çok büyük bir kompleks ve içerisinde çok değişken parametreler var. Biz  projeyi,mimarisini,işletmesini veriyoruz. Değerlendirmeler uzun sürüyor. Değerlendirmelerin devam ettiğini bize bilgi verdiler.   

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK;Projeyi vereceğiz daha sonra ne çıkarsa bahtımıza mı diyeceğiz.

 Mesela bizim burada belediyenin mülkiyeti var.Özden Sporun yeriyle ilgili Devlet Su İşlerinin yeri var. Bunların mutlaka bir projesi olacak, planlanacak,yapılacak ve işletilecek.

Başkan Bey;Bu işleri çözmezsek yapamıyoruz.

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Bu işin kilidi imarı.Ama bundan sonraki yol haritası ile ilgili varsa bilginiz onu duymak isterim.

 Başkan Bey;Yapım aşaması ile ilgili bilgim yok.Bu dosya 2.defa geçiyor. İlk 1000 likleri dahil yapıldığında bunlar ilana çıkıp ihaleleri gerçekleştirilmiş, şu anda değerlendirmeleri devam ediyor.Bu değerlendirme kolay bir şey değil.6-7 tane hastanenin tüm değerlendirmeleri Sağlık Bakanlığı Müşavirleri ayrı ayrı kontrol ediyorlar.

  Yap İşlet Devret Modeli olsa bu projeyi en kısa sürede yapacak olana veriyoruz.Burada kriterler farklıdır. Tabi bunun imarını gerçekleştiremezsek yapımı da olmuyor.Buradaki Devlet Su İşlerinin yerleri Milli Emlak'ın kendi yeri olduğu için Sağlık Bakanlığına tahsis ettiler. Şu anda yer Sağlık Bakanlığının yeridir.Bizim yer hariç.Bizim yerin tahsisi ile beraber borçlarımıza mahsup edilecek.

 Bugün  Meclise gelmeden önce Maliye Bakanı Danışmanı aradı. 3-3,5 yıl sürdü ama vergi borçlarımıza karşılık üniversitenin içi onaylandı mahsuplaştı.       

Burada 2 defa olumsuz raporla karşılaştık. 180'nin tümünün geçmiş düzenlemeden geldiğini ve 3 parçanın da haksız bize  geçmiş olduğu söylendi. Uzun çalışmalar sonucunda 120 dönümün bizim hakkımız olduğunu ispatladık.Bu da 14 trilyon gibi bir paraya tekabül  ediyor.Yapılandırdığımız borcu hemen hemen sıfırlıyor.

 Bu 120 dönümün 65 dönümü kök parsel olarak bizim, 1989 yılında Büyükşehirden Belediyemize geçmiş, 65'in dışındakilerde bize düzenlemelerden geldiği için orada sıkıntı vardı.Yaklaşık 60 dönümü de belgeli bir şekilde hakkımız olduğunu teyit ettiler. Müşteşar ve Bakan onayladı.       

 Sağlık Kampüsünün içerisinde de 4-5 dönüm yerimiz var. Jandarmaya Yakapınarı verdik.Bir kaç yer daha var.Geçitli ve Solaklıda yerimiz var. Bunları da şimdi değerlendirip borcumuza mahsuplaştıracağız.

  MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Yüreğire yapılacak hiçbir yatırımın önünde değiliz. Komisyonda bir yanlış anlama olmuş. Komisyon Raporundaki red kararımızın düzeltilmesini istiyoruz.

  Başkan Bey;Diğer arkadaşlarda katılıyorsa komisyon raporunu düzelttirelim. Bunu bir teklif olarak sunuyorum.

   Görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun düzeltilerek kabulüne oybirliği ile karar verildi.

   Gündemin 2.maddesini oluşturan; Meclis Üyesi Başkan Yardımcısı Ödeneği ile ilgili  Başkanlığın 05.12.2012 gün ve 10/520 sayılı yazısı ekinde gelen  Plan Bütçe-Tarife ile Kanunlar Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

   Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 06.12.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.40.de


 Mahmut ÇELİKCAN                                      Fatma EVCİMİK                        İrem SÜLÜ

      Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                         Meclis Katibi                

  Belediye Başkanı 
 
 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

      TOPLANTI TARİHİ                   : 06.12.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       :PERŞEMBE 16.00’da

      KATILANLAR                            : 37

      KATILMAYANLAR                    :1

      MAZERETLİ                               :  -

 

            Belediye Meclisinin 06 ARALIK  PERŞEMBE günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT,  Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ , Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

          

  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.12.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

  Gündeme geçilmeden önce AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN; 07.12.2012 tarihli gündeme arsa satışı dosyasının 3.madde olarak alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi. 

GÜNDEM:

Gündemin 1.maddesini oluşturan; Arsa Satışı ile ilgili Başkanlığın 06.12.2012 gün ve 10/525 sayılı yazısı ekinde gelen  Plan Bütçe-Tarife-Halkla İlişkiler-İnsan Hakları -Eğitim Kültür Spor Komisyonları Raporunun okunmasından sonra;

  Başkan Bey; Bu basit bir arsa satış işlemi, komisyonda kalmasına ve tekrar meclise gelmesine gerek yok.Ben aykırı teklif veriyorum. Bu dosyaya satış yetkisi verilmesini oylarınıza sunuyorum. Teklif oyçokluğu ile kabul edilmiştir.

 Burada bizim genel sorunumuz hacizli yerler.Burası muhtemelen unutulmuş üzerine haciz koyulmamış.

 3-5 metre yerlerimizi hacizli olduğu için  vatandaşa veremiyoruz.Üzerinde hiç bir işlem yapamıyorlar.

 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Komisyonda teknik arkadaşlar bize bu dosyaları açıklarlarsa daha iyi olur.Daha doğru kararlar veririz.

  Başkan Bey;  Bu dosya yeniden  meclise gelmeden komisyonda geçebilirdi.Çünkü bu basit bir arsa satış işlemidir.

 CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Başkanım bizde zaten bu dosyada kararsız kaldık. Yol denildi sonradan başka şeyler söylendi.

  Başkan Bey; Yollar tapusuz kamuya terktir o açıdan yol satılmaz.Burası tapuludur.  Bu satıştan sonra ayrı bir İmar  parseli oluşmuyor.

  MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Bu tapuda üç tane hissedar var. Bu üç hissedara ortak olarak satılan arsasının bölünmesi lazım değil mi?    

   Başkan Yardımcısı Ertuğrul BOZKURT: İmar Kanununun İlgili maddesi  gereği her hissedara hissesi oranında satış mecburiyeti vardır.

   Başkan Bey; Biz bu Mecliste arsanın satış yetkisi kararını  alıyoruz. Burada iş ve işlemlerimiz Kanun çerçevesinde, tüm prosedürlere uyularak  yapılmaktadır. dedi.

   Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Solaklı  Mahallesi  190 ada  9 nolu parsel ve 191 ada 60,61 ve 62 nolu parseller  onaylı 1/1000 ölçekli O N-IV ve I N-I  halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 06.12.2012 gün ve 10/526 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar -Ulaşım-Altyapı Hizmetleri- Mesken ve Gecekondu-İnsan Hakları Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Eğitim Kültür Spor-Kanunlar-Halkla İlişkiler ile İnsan Hakları Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

    Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 07.12.2012 günü  Saat: 10.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.20.de


 Mahmut ÇELİKCAN                                     Mustafa ÇOBAN                     İrem SÜLÜ

      Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                    Meclis Katibi                        

 Belediye Başkanı  
  
 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

      TOPLANTI TARİHİ                   : 07.12.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       :CUMA 10.00’da

      KATILANLAR                            : 32

      KATILMAYANLAR                    :5

      MAZERETLİ                               : 1

            Belediye Meclisinin 07 ARALIK  CUMA günü saat 10.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hıdır BAHÇE, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ESEN , Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları,Abdusselam ÖZPOLAT, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Mustafa NAĞAŞ ve Muhammet YALÇIN'ın katılmamaları, Hasan KARAOĞLU'nun mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.12.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi. 

GÜNDEM

 Gündemin 1.maddesini oluşturan; Belediye Teşkilatı Yönetmeliği ile ilgili Başkanlığın 07.12.2012 gün ve 10/528 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 27.11.2012 gün ve 71/2362 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin  incelenmek üzere Kanunlar-Plan Bütçe-Ulaşım-Çevre ve Sağlık ile Mesken ve Gecekondu komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 Gündemin 2.maddesini oluşturan; Arsa Satışı ile ilgili Başkanlığın 07.12.2012 gün ve 10/529 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 03.12.2012 gün ve 13/10194 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin incelenmek üzere Tarife-AB ve Dış İlişkiler-Altyapı Hizmetleri ile Deprem ve Doğal Afetler komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.  

 Gündemin 3.maddesini oluşturan; Müdür Atanması (Semih ÖZEN) ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü 16.11.2012 gün ve 71/2314 sayılı dosyası meclisin bilgisine sunuldu. 

  Gündemde görüşülecek başka madde olmadığından oturum 07.01.2013 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  10.30.da

 

 Mahmut ÇELİKCAN                         Mustafa ÇOBAN                                    Fatma EVCİMİK

      Meclis Başkanı                               Meclis Katibi                                            Meclis Katibi                               

Belediye Başkanı