Ekim 2012 Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

 

      TOPLANTI TARİHİ                  : 01.10.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT     : PAZARTESİ 16.00.’de

       KATILANLAR                          : 35

       KATILMAYAN                         : 2

       MAZERETLİ                           : -

       GÖREVLİ                                  : -


            Belediye Meclisinin 01 EKİM  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili)  Mehmet YILDIZ,Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Muhammet YALÇIN,  Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, ,Celal TURAN ve İrem SÜLÜ'nün katılmamalarına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.09.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 Gündeme geçilmeden önce; MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN;  Geride 4 yıla yakın bir zaman bıraktık. Biz 37 meclis üyesi olarak sayın başkan'a Yüreğir için güzel olan ve yapılacak             her şey için arkasında olacağımızı ve destek vereceğimizi söylemiştik.  Maalesef sayın başkan belediyeyi sadece basına çok güzel malzeme veren bürokratlarla donatma işini yaptı. Bu konuda da çok başarılı oldular.

   Bunun dışında bu ay bütçe ile alakalı bir komisyon oldu. Burada bulunan hiçbir arkadaşım konu hakkında yapılan açıklamaların yeterli olduğunu söyleyemez.

   Bürokrasisi kuvvetli ve bilinçli olmayan bir kurumun başarılı olması mümkün değildir.             Ben Yüreğir Belediyesini başarılı görmedim. Geçen bu dört yıl içerisinde meclis üyeliğini zevkle yapamadım.

    Bize Seyhan Belediyesinden Kentsel Dönüşüm ile ilgili bir davetiye geldi. Bizler 4 yıldır Yüreğir'deki kentsel dönüşümü konuşuyoruz. Sayın Başkan bize konu ile ilgili bilgiler verdi,  projeler gösterdi. Ama geldiğimiz bu gün itibari ile  aldığımız hiçbir netice yok.

    Arkadaşlar halk bizden ve başkandan somut adım istiyor. İcraat istiyor.  İnşallah seçimi en erken zamana alırlar ve Yüreğir Halkı bu yönetimden kurtulur.

  Ak Parti Meclis Yaşar TURAN;  Az önce MHP Grup Başkanvekili Sayın İsa beyin yaptığı konuşmaya kesinlikle katılmıyorum.

    Bu meclise 9.ayda Mali Yatırım Programı ile Performans Programı geldi. Konu mali yatırımla ilgili olduğu için özellikle yatırımcı olan birimlerden, Mali Hizmetler, İmar İşleri, Fen İşleri ve Park Bahçeler müdürlüklerinden konu hakkında bilgi vermeleri için Müdürlerimizi komisyonlara çağırdık. Müdürlerimiz konu hakkında bilgilerini aktarıp sunumlarını yaptılar. Soru cevap şeklinde 1 ay çalıştık.Sanırım İsa Bey o toplantıda yoktu.

    İsa Bey tarafından Kültür Müdürlüğü ile ilgili dosya talep edilmişti. Dosyaları takdim ediyoruz.

    Komisyonda sorulan  tüm soruların cevapları verilmişti.  Burada bürokratları töhmet altında bırakmanın bir anlamı yoktur.

   MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN;  Ben Yaşar Beyin söylediklerine katılmıyorum. Ne İmar Müdürlüğünden ne de Kültür Müdürlüğünden herhangi bir dosya almadım. Burada bulunan arkadaşlarımıza da soruyorum. "Bugün dosya verildimi? " hiçbir arkadaşımız aldığını söyleyemez. Çünkü verilmedi.

    CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Dün Ak Partili Arkadaşlarımın yapmış olduğu kurultayı kutluyor, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Adanalı bir arkadaşımın MHP'ye geçmesinin Adana'ya hizmet konusunda yardımcı olmasını temenni ediyorum. Kendisi güçlü bir isim olarak çıkarsa, Adana'ya hizmet konusunda kentsel dönüşümden başlayın da çok acele yapmayı düşündüğümüz Adliye Binasının yapımı konusuna kadar yardımcı olmasını temenni ediyorum.        Bildiğiniz gibi Adliye Binasının yapımı 1 yıl içerisinde olmazsa parasının başka yöne gideceği gibi söylemler vardı. Ama ne yazık ki şu ana kadar hiçbir şey  yapılmadı. Bu binanın Yüreğir'de olması özellikle Yüreğirli arkadaşlarımızı daha çok ilgilendirdiği kanaatindeyim.

    Bugün yaptığım bir ziyaret esnasında bir arkadaşım yatırımlar  ile ilgili sorular sordu. Yüreğir'de  Sağlık Kampusü, Adliye Binası ve  yeni üniversite yapılacak. Bu yatırımlar Yüreğir'e yapılırken bunların getireceği yoğunluğun önleminin alınması gerektiği kanaatindeyim. Trafik yoğunluğunun düşünülmesi, orada bulunan halkın nerede oturacağı, üniversitedeki hocaların ve öğrencilerin nereye yerleştirileceği konusunda önlem almak zorundayız. 

    Adını kentsel dönüşüm koyduk. İsa Beyin söylediğine katılıyorum. 3 yılda bir yeri dönüştürme şansını yakalayamadık. Defalarca söyledik 1 yeri örnek yapalım. Diğer yerlerde işimizi kolaylaştıracak, belki kendileri gelip dönüşümü isteyeceklerdi. Daha önce buna ömrümüzün yetmeyeceğini söylemiştim. Zaten öyle oldu.

     Park Bahçelerle ilgili ciddi bir sorun yaşadık. Park ve bahçelerin ne halde olduğunu bütün arkadaşlarım biliyor. Nasıl bir ihale yapıldı nasıl iptal edildi onu bilemem. Yeterli katılan olmadığı söylendi. İş adamları ihalelere katılmak için mücadele ederken, bizim ihalelere yeterli sayıda katılım olmamasının gerekçesini bilmiyorum.

     Bu parkları düzenlemeye başlarken bütün parkları sökmek zorunda değildik. Bir park sökülüp takılır sonra diğer parka geçilebilirdi. Bildiğim kadarıyla şuan tüm parklar sökülmüş durumda. Yüreğir'de yaşayan insanlarız bu sökük parklarda  bir yazı böyle geçirdi. Bunun değerlendirilmesi ve önümüzdeki bahar başlarken bu parkların yapılması gerektiği kanaatindeyim.

    İsa beye bir soru sormak istiyorum. Görevinin bitmesini temenni ediyor. Biz kendisini Büyükşehirde görmek istiyoruz. Görevini seven bir arkadaşımız olarak seçimlere katılmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

    Hizmet yaptık ya da yapmadık. Bu dünyada hepimiz bir sınavdan geçiyoruz.  İnancımıza göre yaptığımız iyi ve kötü şeyler hanemize yazılır. Öbür dünyada Yüce Rabbimizin huzuruna gittiğimizde yaptığımız iyi ve kötü şeylerin hesabını orada vereceğiz.

  Siyaset'inde hesap günü sandık günüdür. Örneğin Yüreğir'deki bir belediye başkanı yaptığı hizmetleri ne kadar anlatırsa  anlatsın,  bilbortlarla afişler yaptırsın,  burada önemli olan söylemlerden  çok, halkın bakış açısıdır.  Halk yapılan hizmetleri görmüşse tekrar seçecektir. Eğer o siyasi parti  aynı  belediye başkanını tekrar aday yapıp halkta onu tekrar seçiyorsa takdirle karşılarım. Dedi.

     Meclis Başkanvekili Mehmet YILDIZ; Son dönemde tekrar tırmanışa geçen terör olaylarında hayatını kaybeden asker, polis ve sivil vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Ayrıca geçtiğimiz ay içerisinde batı dünyasında yeniden hortlatılan  "İslami Fobya" dalgası yine bu dalganın içerisinde çok çirkin bir şekilde İslami Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) yapılan çirkin saldırıyı nefretle kınıyorum.

     Kınama ile ilgili meclis kararı alınmasını teklif ediyorum.

      Teklif oybirliği ile kabul edildi.

  CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; İnançlarımıza yapılmış çok ciddi ve çirkin bir olaydır.  Sadece meclis kararı ile değil Bunun karşı duruşu açıklama hazırlıklarının  işi iyi bilen insanlar tarafından yapılması gereklidir. dedi.

  Meclis Başkanvekili Mehmet YILDIZ; Necmettin Beye uyarıları için teşekkür ediyorum.  İslam peygamberi, rahmet peygamberine geçtiğimiz ve içinde bulunduğumuz zamanlarda çok çirkin saldırılar yapılıyor. Bu saldırılar tamamen İslam karşıtı  İslam düşmanlığı şeklinde hortluyor. Tabi biz bunu söylerken şunu da beraber söylüyoruz; Rahmet Dini hiçbir zaman bir insanın haksız bir şekilde katledilmesini, saldırıyı ön görmez. Bu anlamda biz de masum insanlara yapılan saldırıların ve aşırılıkların önüne geçerek ve karşısında durarak kendi inançlarımızı, medeniyet değerlerimizi koruma adına ve yine meclis arzu  ederse bunu tafsilatlı bir belge ile meclisin olduğu bu hafta içerisinde basına ve tüm kamuoyuna açıklayacak bir şekilde bir kararın alınmasını teklif ettim.  Teklif kabul edildi.

  CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA;  TBMM bugün açıldı. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bildiğiniz gibi  CHP terörü görüşmek için Meclisin açılması için çeşitli önergeler verdi. Bir devlet büyüğümüz  "3-5 Mehmetçiğin ölmesi ile bu meclisi toplayamayız."dedi. Konu ile ilgili Genel Kurmay Başkanı ile Başbakanımızın şehitlerimizde ve teröristlerde açıkladığı ölüm sayısı var. Bunlar birbirini tutmuyor.

Hiç kimse dininden dolayı kimseye hakaret edemez. Ama bunun neden yapıldığını araştırmak zorundayız. Kimse kimsenin dinine karışamaz.dedi. 

   Meclis Başkanvekili Mehmet YILDIZ; Terör olaylarının tırmanışa geçtiğini az öncede söyledim.  Ben şunu arzu ediyorum. Mutlaka bütün yurttaşlarımızın da bu düşüncede olduklarına inanıyorum. Mutlaka büyüklerimiz bunu Yüce Mecliste dile getirsinler. Bu görüşmeler bu toplantılar 30 yıldır yapılıyor. Ancak bu sorunu görüşmenin ötesinde  son bulması için çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum.

 

G Ü N D E M:

 

   Gündemin 1.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Yatırım Programı ile ilgili Başkanlığın 01.10.2012 gün ve 10/396 sayılı yazısı ekinde gelen Plan Bütçe- Kentsel Dönüşüm ile Altyapı Hizmetleri Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede Mustafa ESENKURT ve CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY'ın red oyuna rağmen komisyon raporunun  kabulüne oyçokluğu ile karar verildi.  

   Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Performans Programı ile ilgili  Başkanlığın 01.10.2012 gün ve 10/397 sayılı yazısı ekinde gelen  Eğitim Kültür Spor-Tarife-Halkla İlişkiler ile İnsan Hakları Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede Mustafa             ESENKURT,  CHP Meclis Üyeleri  Zeynel MIZRAK, Necmettin ATAY  ve Ertan SÜMER'in red oyuna rağmen komisyon raporunun  kabulüne oyçokluğu ile karar verildi.  

   Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 02.10.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.40.da

 

 

    Mehmet YILDIZ                       Mustafa ÇOBAN                           Fatma EVCİMİK 
      Meclis Başkanı                         Meclis Katibi                                    Meclis Katibi                       
Meclis 1.Başkanvekili       

 
 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

      TOPLANTI TARİHİ                  : 02.10.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT     : SALI  16.00.’de

       KATILANLAR                          : 38

       KATILMAYAN                         : -

       MAZERETLİ                           : -

       GÖREVLİ                                  : -

 

 

            Belediye Meclisinin 02 EKİM  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı )  Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Muhammet YALÇIN,  Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları ile oturum başkan tarafından açıldı.

     Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 01.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

   Gündeme geçilmeden önce; CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Katı atık ödemeleri ile ilgili Yüreğir'deki mahallelerde vatandaşlar bir kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar.  En az 1-2 yıl belediyeye hiçbir ödeme yapmayacaklarını ve gelen faizlere razı olduklarını söylüyorlar. Ben her ne kadar konunun yargıda olduğunu ve tüm belediyelerin gündeminden düşmediğini açıklamama rağmen kararlarından vazgeçmeyecekleri söylediler.

    Vatandaşların beyanlarına göre Yüreğir'deki katı atık vergisinin Çukurova ilçesinden daha fazla olduğunu  belirtiyorlar. Bu bilginin ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum. Bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence bu bir tepkidir.  

     Başkan Bey; Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan BAYRAKTAR yarın Adana'ya gelecek.  Bu vesile ile yarın saat 17:00'de Köprülüdeki Kültür Evinin açılışı Sayın bakanımız yapacak.           Ondan önce saat 14:00-17:00 arasında Seyhan Otelinde Üniversite, meslek kuruluşları ve Yapı sektörü ile ilgili birimler  kendi sorunlarını ve arsa üretim konusunu tartışacaklar. Ondan sonra bizim ve Seyhan'daki programlara dahil olacak.  Bu vesile ile  Adana'daki kentsel dönüşüm alanlarını helikopterle görme şansına sahip olacak.  

   Biz  Necmi beyin bahsettiği Katı Atık ile ilgili sorunu daha önce Bakanlığa yazı ile bildirmiştik. Bakanımızın Adana'da olması vesilesi ile Belediye Başkanları olarak bizler konuyu kendisine bizzat aktaracağız.

    Biz de bu uygulamadan memnuniyet duymuyoruz. Ama bunu kanunen uygulamak zorundayız. İlk uygulama olduğundan dolayı her ilçede aksaklıklar yaşanıyor. Bunlar ASKİ'nin abone sisteminin getirdiği sonuçlardır. Büyük Sanayi ile Küçük Sanayi yerleri birbirine karışmış. Hem bize hemde ASKİ'ye yapılan itirazlar üzerine düzeltmeye çalışıyoruz. Duyumlarıma göre bu konu Bakanlar Kurulu Kararı ile ertelenecek. Bununla ilgili hazırlıkların olduğunu biliyoruz. Konu yarın sayın bakanımızla bizzat görüşeceğiz. Kendisinden aldığımız bilgileri sizlere aktaracağız. Dedi.

    MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Kışla Mahallesindeki bir vatandaşa kamulaştırma ile ilgili Belediyeden bir zarf gelmiş. İçeriğini okumadım ama 15 gün içerisinde kamulaştırmanın yapılacağı yazıldığını söyledi.dedi.

   Başkan Bey; Vatandaşı 15 gün içerisinde anlaşmak için davet ediyoruz. Hemen Kamulaştırma yapılmayacak. Anlaşma sağlanamaz ise Bakanlar Kurulu Kararını uygulayacağız.

   Sizin dediğiniz Afet riski altındaki bölgelerde Adana yok. Öncelik deprem fay hattı üzerinde olan, sel afetine ve  heyelana maruz kalan bölgeler  olmak üzere yanılmıyorsam 8 bölgeyi ilan ettiler.  Bu demek değildir ki Adana'da afet bölgesi ilan edilmeyecek.  Bunun tespiti yapılarak Büyükşehir Meclis Kararı ile beraber Bakanlığa gönderiyoruz. Bakanlıkta bir kararla burayı afet bölgesi ilan ediyor. Örneğin bizim tarihi Misis  fay hattına yakın olması ve daha önce bir afet geçirmiş olmasından dolayı yerle ilgili koordinatları hazırlayıp Büyükşehir Belediyesine göndereceğiz. Bakanlık o zaman devreye girecek.

   Bizim yaptığımız kentsel dönüşüm farklı bir uygulamadır.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planlar açısından dolaylı olarak dahildir.  Kendilerinin de desteğini alacağız.

Sayın  Meclis Üyemiz Muhammet YALÇIN'a hoşgeldin diyoruz. Dedi.

 

G Ü N D E M:

  Gündemin 1.maddesini oluşturan;  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı ile ilgili Başkanlığın 02.10.2012 gün ve 10/400 sayılı yazısı ekinde gelen Belediye Encümeninin 05.09.2012 gün ve 327 sayılı kararı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Kanunlar ile Eğitim Kültür Spor Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

   Gündemin 2.maddesini oluşturan;  2013 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi ile ilgili Başkanlığın 02.10.2012 gün ve 10/401 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 26.09.2012 gün ve 12/1005 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Halkla İlişkiler ile Mesken ve Gecekondu komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

            Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 03.10.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.15.de

 

 Mahmut ÇELİKCAN                               Mustafa ÇOBAN                               İrem SÜLÜ  

  Meclis Başkanı                                         Meclis Katibi                                 Meclis Katibi              
 Belediye Başkanı      
 

 

 T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ


      TOPLANTI TARİHİ                  : 03.10.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT     :   ÇARŞAMBA
                                                                                      
       KATILANLAR                          : 36

       MAZERETLİ                           : -

       GÖREVLİ                                  : -

 

            Belediye Meclisinin 03 EKİM  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili )  Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN00, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları,  Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

   Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 02.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

G Ü N D E M:

   Gündemin 1.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Vergi-Resim-Harç Tarifesi ile ilgili Başkanlığın 03.10.2012 gün ve 10/404 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 25.09.2012 gün ve 12/1006 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Tarife-Altyapı Hizmetleri  ile İnsan Hakları  Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

    Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Ücret Tarifesi ile ilgili Başkanlığın 03.10.2012 gün ve 10/405 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 25.09.2012 gün ve 12/1007 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Tarife-Ulaşım- Deprem ve Doğal Afetler  ile Kentsel Dönüşüm komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

            Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 04.10.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.15.de


  Mehmet YILDIZ                              Fatma EVCİMİK                       İrem SÜLÜ  

    Meclis Başkanı                               Meclis Katibi                            Meclis Katibi                          
 Meclis 1.Başkanvekili      

 

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

      TOPLANTI TARİHİ                  : 04.10.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT      : PERŞEMBE                                                                                                                                                                                                    
      KATILANLAR                            : 36

      MAZERETLİ                              : 2

      GÖREVLİ                                  : -

 

            Belediye Meclisinin 04 EKİM  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE,Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN00, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları,İrem SÜLÜ ve Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

   Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 03.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

    Gündeme geçilmeden önce; CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA;  Bugün Türkiye'de çok önemli bir oylama yapıldı. Ben 5-6 ay kadar önce bu mikrofonda "İnşallah bizi Suriye ile çatışmaya girmek zorunda bırakmazlar" demiştim. Ama maalesef bugün öyle bir tezkere imzalandı. Bu tezkere ne Türkiye, ne Suriye ne de Dünya halkının yararına değildir. Bu tezkere dünya sermayesinin %25'ini elinde bulundurup dünya savunma harcamalarının %48'ini harcayan ABD emperyalizminin bir parçasıdır. Bu teskere dünyayı nasıl sömüreceğini ve biraz daha kana bulamanın  planının bir parçasıdır. Ne Türk Halkına ne dünya halkına bir yararı yoktur. İnşallah fiili olarak girmeyiz. 11 Eylülde yapılan ve 5000 kişinin öldüğü ikiz kuleler katliamı ile aynı tarihte bu 11 Eylül'de İslam Peygamberine hakaret eden filmi piyasaya sürdüler. Hz.Muhammed (s.a.v)'in ümmetini de birbirine düşürdüler. Dünyadaki bütün Müslümanlar ayaklandı, birbirine vurmaya başladılar.  Bu ayaklanma Müslümanların lehine değil, emperyalistlerin lehine;  çıkar ve menfaatlerini düzenlemeye yardımcı olan bir uygulamadır. Bunları söylemek için ne solcu nede devrimci olmak gerekir. Sadece insan olmak yeterlidir. Bunları bilip karşısında durmak bana göre her insanın görevidir. Bizim Suriye, Libya veya Arabistan halkı ile hiçbir düşmanlığımız yoktur. Emperyalizme  karşı dik durmak zorundayız. Yoksa yıkılır gideriz.dedi.

 

G Ü N D E M:

 

   Gündemin 1.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Gelirlerin Kamuya Tahsisi  ile ilgili Başkanlığın 04.10.2012 gün ve 10/407 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 25.09.2012 gün ve 12/1008 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere AB ve Dış İlişkiler-Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Çevre ve Sağlık ile Mesken ve Gecekondu Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

  Gündemin 2.maddesini oluşturan; Bilgi İşlem Müdürlüğü Çalışma Yönetmeliği ile ilgili Başkanlığın 04.10.2012 gün ve 10/408 sayılı yazısı ekinde gelen  AB ve Dış İlişkiler-Kanunlar-Deprem ve Doğal Afetler ile Plan Bütçe Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.   

   Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.10.2012 günü  Saat: 10.30’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.15.de

 

 Mahmut ÇELİKCAN                         Mustafa ÇOBAN                            Fatma EVCİMİK  

    Meclis Başkanı                                 Meclis Katibi                                      Meclis Katibi              
Belediye Başkanı    
  
 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

     TOPLANTI TARİHİ                  : 05.10.2012

     TOPLANTI GÜN VE SAAT     :   CUMA                                                                                                                                                                                               
     KATILANLAR                          : 37

     MAZERETLİ                           : 1

     GÖREVLİ                                  : -

 

            Belediye Meclisinin 05 EKİM  günü saat 10.30’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  )  Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ , Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

    Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

  CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Yaklaşık 3 yıldır Misis'te çok bozuk olan sahil yolunun yapılması için çaba gösteriyoruz. Sayın Başkanım ve Başkan Yardımcımız sayın Murat TÜRK'ün sayesinde sonunda yolun yapılmasına karar verildi.

   Burası SİT alanı olduğu için belediye giremedi. Sürekli sorun çıkarıldı. Sonunda halk kendi çabası ile Müze yetkilileri ile görüşmesi sonucunda kontrol altında yapılmasına karar verildi.

  Yol yapımına başlandığı zaman   büz döşemeden yapılırsa tekrar bozulacağını, yolun ASKİ ve  TEDAŞ ile  birlikte yapılması gerektiğini söyledik. 

   ASKİ düz almayarak görevini yapmadığı için  halk kendi cebinden para vererek büz aldı. O büz getirilirken büzün araçtan düşmesi neticesinde 13 yaşındaki bir çocuk altında kaldı ve ciğerleri patlayarak öldü. Orada bu olayın yası var. Bundan dolayı o yola "KATİL" adını verdiler. Ben buradan ASKİ'yi kınıyorum.dedi.

  MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Tüm İslam Aleminin Mübarek Cuma Gününü kutluyorum.  Ben bildiğiniz gibi Akçakale'liyim. Akçakalede  ölen aileyi yakından tanıyorum. Akçakale'de ve Antalya'da da şehit düşenlere Allahtan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

   Kısa bir süreliğine Akçakale'ye gittiğim zaman sevindirici bir gelişme gördüm. Önceden Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili soru işaretlerim vardı. Ama burada T.S.K.nin olaya çok hakim olduğunu gördüm.  İşini bilinçli ve şuurlu yapıyor. 3.Tabura bağlı 5.bölük tek başına Suriye'ye cevap vermekte çok başarılı oldu. Ben buradan tüm Silahlı Kuvvetlerini kutluyor ve tebrik ediyorum.dedi.

   Başkan Bey; Gönül istiyor ki hiçbir zaman savaş olmasın. Özellikle kadınlar, çocuklar ve yaşlılar hiç kimse ölmesin. Dün sayın LEBA'da belirtti bende söylediklerine katılıyorum. Tahriklere gelmeden Devlet olarak o hukuku gözetmesi gerekiyor. Sayın Başbakanımızın açıkladığı gibi "Biz bu tezkereyi kesinlikle savaş amaçlı değil, bu tip kışkırtıcı olaylarda karşılık vermek amacıyla hukukumuzu korumak adına geçirdik. Yoksa kesinlikle hiç kimse savaş istemiyor. İnşallah böyle olaylarla karşı karşıya kalmayız.dedi.

G Ü N D E M :

  Gündemin 1.maddesini oluşturan;   İlçemiz  Karşıyaka (Atakent) Mahallesi 1719 ada, 298 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli   034-b-03-a-2-c,  034-b-03-a-2-d, 034-b-03-a-3-a ve 034-b-03-a-3-b halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili  Başkanlığın 05.10.2012 gün ve 10/411 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar-Ulaşım-Çevre ve Sağlık ile Mesken ve Gecekondu komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;

  Başkan Bey dosya hakkında açıklamalarda bulundu.

  Biz burasını  Özel Sağlık Olarak gönderdik. Bu yer  İş Bankasının arazisidir. Kendilerinden bize yatırım yapmaları rica ettim. Buradaki kazanımımızla   Yüreğir'de yaşayan fakir insanlara Kültür Evi yapma yönündeki talebimize sıcak baktılar. Bizden sadece "İş Bankası tarafından yapılmıştır." İbaresini yazmamızı istediler. Yönetim olarak bize nakdi olarak bir bağışta bulunamıyorlar. Ancak  Belediye hizmetlerine karşılık Belediye Gelirleri Kanununda bulunan "Yol Katılım Bedeli"  alan değerinin %2'si kadar şeklinde yardımcı olacaklarını ve bu alanı bize hibe edeceklerini belirttiler. Biz bunu meclis kararı ile alıp, açık ihale ile satacağız. Kabul etmek yada etmemek sadece bu meclisin yetkisindedir.

  Bunu sağlık tesisi olarak yaptığımız zaman hiç kullanma şansımız yok.Zaten Devlet bundan sonra Sağlık Ocağı yapmıyor hastanede  yapmayacak. Burası  özel sektör  eliyle küçük tıp merkezleri yada küçük hastane şeklinde değerlendirilebilir. Bu şekliyle bize hibe edilse bile bir anlamı olmayacak.

  Daha önce Çamlıca arazilerinin önünde  buna benzer "sağlık alanı" olan bir yeri düzenleme yaparak "özel sağlığa" çevirdik. Çünkü özel mülkiyeti "sağlık alanı" olarak kalsaydı buraya bir yatırım yapamayacaktı.  İleride bu şekilde değerlendirebilecek.

Bu nedenlerden dolayı bu şekilde olmasını öneriyorum. Bu karar meclisindir.

   CHP Meclis Üyesi Zeynel Bey; Bizim bu kararı alma nedenimiz;   İlçe Belediyelerinin Nazım İmar Planına göre 1000'lik yapmak gibi bir zorunluluğu var. Orada daha önceki  Nazım İmar Planında "Genel Sağlık Tesisi" diye onaylanmış bir durum var. Dolayısıyla şimdi bizim  onun lejantını değiştirmek gibi bir yetkimiz yok.  Nazım İmar Planına uygun olması kaydıyla  yani Sağlık Tesisi olarak düzeltilmesini önerdim. Arkadaşlarda bu öneriyi  kabul etti. Biz onu özel yapamayız. Özel yada ticaret yapmışız fark etmez, sonuçta lejant değişiyor. 

  Belki şu olabilir; Dosyayı nazım imar planına uygun geçirelim. Büyükşehir Belediyesi 5216 sayılı yasaya göre  Nazım İmar Planını aynen yada değiştirerek onayabilir. Buna  yetkisi var. Ben bu yetkiyi kullanamam arkadaşları da zor durumda bırakamam.dedi.

  Başkan Bey; Biz sağlık fonksiyonunu değiştirmiyoruz. Sağlık Bakanlığı yatırım yapacak özel teşebbüse Özel sağlık yapmak koşulu ile veriyor.  Biz bu mecliste aynısını  daha önce yaptık. Herhangi bir sıkıntı olsaydı meclisi uyarır ve bunu yapmazdık. Mevzuatta  bununla ilgili bir sıkıntı yada aykırı bir düşünce yok.  Biz burada fonksiyonu değiştirip, sağlığı ticaret yapmıyoruz. Burada belediyemize gelecek bir kazanç var. Buradaki kazancı Kültür Evlerinde kullanacağız. İleride bu işlem için İş Bankası ile yapacağımız protokol yine bu meclise gelecek. Yine meclisin kararı ile satış  açık ihale ile yapılacak. Bunlar hukuksuz  mevzuatsız yapılmıyor. Şeffaf olarak herkesin önünde yapılıyor.

  MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Anladığım kadarıyla ; Belediye olarak biz burayı İş bankasından bağış olarak aldıktan sonra satacağız. Böyle olacağı komisyonlarda anlatılması gerekliydi. Dedi.

  MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL;  Meclis toplantısına 10 dakika ara verilim. Konuyu tartıştıktan sonra oylama yapalım. Dedi.       

   CHP Meclis Üyesi Zeynel Bey;  Buranın Özel Sağlık Tesisi yapılmasının amacının Belediyeye değerlendirmek üzere verileceği ile ilgili meclise hiçbir bilgi verilmemiştir. Bizim önerimizde sizinle ters düşecek bir durum yok. Sadece "Özel Sağlık Tesisi" olarak düzeltilmesini  Büyükşehir'de tadilat onaylama yetkisi ile yapabiliriz.dedi.

  Başkan Bey; Konu ile ilgili bilgi eksikliğinin görüşülmesi için meclise 10 dakika ara veriyorum.dedi.

  Oylama yapıldı: 19 kabul 17 red oyu  ile oyçokluğu ile başkanlık teklifi kabul edilmiştir.  

  Gündemin 2.maddesini oluşturan; 41 Sayılı Meclis Kararının yeniden görüşülmesi (İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 1071 ada 70,71,385,386 ve 387 nolu parseller ile 2402 ada, 3 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-04-A-3-A, 034-B-04-A-3-D, 034-B-04-A-4-B ve 034-B-04-A-4-C halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği,) ile ilgili Başkanlığın 05.10.2012 gün ve 10/412 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Ulaşım-Çevre ve Sağlık ile Mesken ve Gecekondu  komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;

  CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA; 2.madde (Güzelevler Mahallesi) ile ilgili konuşmak istiyorum. İmarla ilgili dosyalarda idarenin de görüşünün yansıtılmasını istiyoruz. Biz imarla ilgili bütün konuları  bilmiyoruz. Bizlerde komisyonlarda konuyu görüşürken gerekli bilgiye sahip olalım. Bildiğiniz gibi imarla ilgili dosyalar çok konuşuluyor.Kimse töhmet altında kalmasın.dedi.

   Başkan Bey;İmar komisyonu başkanının idareden istediği evrakı talep etme yetkisi var.  Görüş istenirse idare tarafından yazılı verilir.  Komisyon görüşünü belirtir, takdir meclisindir.

  CHP Meclis Üyesi Zeynel BEY;  Red kararımın temel gerekçesi şuan değiştirilecek olan mer'i planda Yeşil Alanlarla ilgili kısmın yeni teklifle bire bir örtüşmediği ve karşılığını bulmadığından dolayıdır.  Durum bundan ibarettir. Aynı şeyi tekrar söylüyorum.dedi.

  Başkan Bey; Zeynel beyden Yeşil alan dediği kısım hakkında konuyu açmasını istedi.

   CHP Meclis Üyesi Zeynel BEY;  Gelen teklifte genel parselleri sıralayacak olursak 70,71,385,386 ve 387 parsellerde eski uygulamada İmar Kanununun 15.ve 16.maddesine göre terkin yapılmak kaydıyla bir imar düzenlemesi yapılmıştı. Orada Belediyenin kendi hakkı olan terk yaklaşık  7,5 dönüm civarındaydı. Gelen yeni teklifte arkadaşlar yeni imar çalışması yapmışlar. Yeni gelen plana baktığımız zaman  onun bir kısmının terk edildiğini gördüm. Red gerekçemde buna dayanıyor. Orada karşılığını görmediğim içindir. Takdir Yüce Meclisindir. Ben meclisin bir üyesiyim. Doğru bildiğim şeye karar veriyorum. Durum bundan ibarettir.dedi.    

   Ak Parti Meclis Üyesi Celal TURAN; Dosyalar karara bağlanmadan önce komisyonlarda görüşülmek üzere havale ediliyor. Amaç komisyonlarda konunun tartışılmasıdır. Her nedense Zeynel Bey Komisyonlarda düşüncesi açıklamıyor. Mecliste açıklayacağını söylüyor. Yeşil Alan ile ilgili eksiklik varsa bizlere de söylesin ona göre karar alalım. Dedi.

   Başkan Bey; Konuyu kişisel değil mevzuat açısından değerlendirmek gerekir. Zeynel beyin dediği gibi daha önceden burada İmar Kanununun 15.ve 16.maddelerine göre bir düzenleme yapılmış. Şimdi düzenlemeler imar Kanunun 18.maddesine göre yapılıyor. Yeşil alan diye bahsedilen yer Belediye değil kamuya terk alan olarak belirtilmiştir. Bu tartışmalardan sonra konu ile ilgili olarak uygulamayı yapan harita mühendisleri, şehir  plancıları ve planı yapan arkadaşlardan aldığımız ayrıntılı bilgide; 2.Uygulamada  daha önceki uygulamada kesilenler  alanlar mutlaka  gösterilmelidir.

 Buna benzer bir konu üniversite alanlarımızda da gündeme geldi. Maliye Bakanlığı kapatılan yollardan aldığınız Düzenleme Ortaklık Payı olarak veya size geçen yerleri öncelikle kanunda belirtildiği gibi  Düzenleme Ortaklık Payı olarak kullanacaksınız.dedi. Biz bunları düzelttirdik. Düzelttirdikten sonra bizim oradaki yerlerimiz  ilk etapta yani 90'lı yıllarda önerilen yer 400 küsür dönümdü. Şimdi 120 dönümdür. Bu 120 dönüm tam mevzuata uygun hale getirilmiş durumudur. Oralarda Düzenleme ortaklık Payı yani bize geçen arazilerden başka yerden düzenleme ortaklık payı kestiğimiz için Maliye Bakanlığı Plancıları bunu reddettiler. Bunun üzerine mevzuat ve ilgili yargı kararları incelendi bir noktaya gelindi. Onlar başta çok daha azını söylüyorlardı. Sonuçta bir noktaya getirdik. 

 Burada da daha önceki düzenleme ortaklık payını arkadaşlar yol genişletilince orada  kullanmışlar.  Bizde Zeynel Bey gibi aynı şeyi söyledikten sonra yeşil alan konulmuş. Eğer daha ayrıntılı bilgi istenirse arkadaşlar yardımcı olacaklardır.dedi.

    CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI;  Bazen Zeynel Beyin söyledikleri cümleleri anlayamıyorum. Ama bunu çok iyi anladım. Eski plana göre 7 dönümün üzerinde kamuya terk edilmiş alan olması lazımken şuan bunun yarısı yani 3,5 dönümü kadarı terk edilmiş. Bu nedenle bende Zeynel Beyi haklı buldum.dedi.

  Başkan Bey; Biraz önce söylediğim gibi Düzenleme Ortaklık Payından önce kesilen miktarın bir kısmını Yeni düzenlemede yolun genişletilmesinde kullanmışlar. Yeşil alanın az olması nedeniyle  Bizde tesisin önüne ek olarak 3.550 metre yeşil alan koyalım teklifinde bulunduk.

  İdare olarak daha önceki  meclis  kararının  mecliste tekrar görüşülmesini teklif etmemizin  nedenlerimizden bir tanesi  5000'lik planın olmamasıydı. 5000'lik plan onaylanınca bu sorun ortadan kalktı. Diğer gerekçemiz olan Düzenleme Ortaklık Payının belirlenmesi meclisin yetkisinde olduğundan dosyanın mecliste tekrar görüşülmesini istedik.   

 CHP Meclis Üyesi Zeynel BEY; Bir yanlış anlaşılma ve eksik bilgi var. Onu düzeltmek için söz aldım. Dediğiniz  daha önce  yapılmış terkinlerle ilgili kısmın DOP'a dahil edilmesinin Danıştay İçtihat kararları var. Örneğin; "Bir belediyeye o terkler yapıldığı zaman bir sonraki düzenlemede bunlar nasıl olsa benimdir.  Ben bunu Ortaklık Düzenleme Payına sokmam , genel düzenleme yaparak bunu ayrı tutarım  ve tekrar  vatandaştan daha önce %35 olan ve  2006 yılında çıkan DOP'un %40'a  yükseltilmesi ile ilgili kanuna göre ben  %40 olarak tekrar yeni bir işleme tabi tutarım." Şeklinde bir uygulama yapıldığı için Danıştay bunu bozdu. 

  Daha önce yapılan terkinler, ivazlı ve ivazsız bağışlar DOP'a dahil değildir. Bazı belediyeler kurnazlık yaparak onu sanki kendi öz malıymış gibi imarlı-ifrazlı parselmiş gibi vatandaş nasıl olsa anlamaz, arsa üretiriz  belediyeye gelir sağlarız mantığıyla yaptığı uygulamaları Danıştay durdurdu.

   Bu konuya gelecek olursak  daha önce imar kanununun 15.ve 16.maddelerine göre % 7,5 civarında  bir terkin yapıldı.  İşte bunlar artık DOP'a dahil edilebilir. Şimdi biz niye  %26 koyduk. Terk %18-19 civarındadır. Biz 7.5'u dahil ettikten sonra %26 olmuştur. Bunları biliyoruz.

   Benim itirazım ayrıdır. Vatandaş bir düzenleme  getirmiş Belediyenin  DOP'u %40'a kadar alma yetkisi gibi bir inisiyatifi  var. Belediye meclisi %30 diye bir prensip kararı aldı. Bende bir düzenleme yaptım. ve dedim ki "Belediye Meclisimizin prensip olarak aldığı ama kesin olmayan artabilir-eksilebilir  bir karar doğrultusunda haritaları örtüştürerek gelen planı bozmayacak şekilde Belediye Meclisimizin almış olduğu prensip kararına uyarak %30'a denk düşecek şekilde bir çalışma yaptım. Arkadaşlar Zeynel Bey anlatmadı diyorlar. Defalarca anlattım. Kaan beyde biliyor. 2 gün İşimi gücümü bıraktım hataları da düzelttim.Bu çalışmayı yaptım.  Bilmeyenler için söylüyorum. 1.hata: Kuzeydeki Devlet Su İşleri Kanalının istimlak alanına tecavüz edilecek şekilde gelen ilk planı düzelttik.

2.hata: İncirlik'in Cumhuriyet Mahallesinin Batısındaki Kuzeyden Güneye kadar o çok büyük imar adasına da tecavüz edecek şekilde bir teklifti. Ben bunları düzeltmeseydim, Buradaki uygulamada hatalar çıkacaktı.

3.nokta: 70,71 nolu parselleri eklemişler, 72 ve 73 nolu parsellerde düzenlemeye girmiş ama zikredilmemiş. O konu hakkında da arkadaşları uyardım onu dahil ederek bütün DOP'ları çıkarttırdım. En ufak ayrıntısına kadar yapmış olduğum bir çalışmadır.  Alın bunu meclise getirin ve başkanımız mecliste kararı vermiş olsun. dedim.  Bunları defalarca söyledim.

  Ak Parti Meclis Üyesi Celal TURAN; Komisyon toplantılarında söylemediniz. Mecliste anlatacağınızı söylediniz. Beni yalancılıkla itham ediyorsunuz.dedi.

   Başkan Bey;  Zeynel Beye bu düzenlemeyi yaptığı  için teşekkür ederim. Biz bu konunun uzmanı değiliz. Bu planı yapan Şehir Plancısının bile gözünden kaçmış. Buradaki amaç doğruyu yapmaya çalışmaktır. Buradaki en önemli eksiklik olan 5000'liğin tamamlanması idi. O sorun ortadan kalktı. Bundan sonraki sorunlar meclisin yetkisi dahilindedir.

  CHP Meclis Üyesi Zeynel BEY;  Mevzuatta Belediye Başkanlarının Mimar yada Şehir Plancısı olması gibi bir zorunluluk yok. Belirli kriterleri sağlamak kaydıyla halkın seçtiği herkes belediye başkanı olabilir. Başkanın bürokratları,  şehir plancıları , mimarları, mühendisleri eksiklikleri tamamlarlar.  Bende işlerimi bırakıp, bu çalışmayı yaptım ve size sundum

  Başkan bey; Zeynel Beye tekrar teşekkür ediyorum. Madde üzerine teklif varmı?dedi.

  Yaşar Bey; komisyon raporunun kabulünü teklif etti.

   Başkan Bey; Teklif Oyçokluğu ile kabul edilmiştir.

  MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Örneğin ben buranın sahibi bir vatandaş olarak orada bir bölgeye site yapabilirmiyim.dedi.

    Başkan Bey; Bende aynı soruyu gerek şehir plancısı, gerek harita mühendisi arkadaşlara sordum. Burada mevcut hali ile kat irtifakı kurarak  site şeklinde yapabilirsiniz. Ama şimdi kamu adına terk edilmiş oldu. Bu nedenle kamu tarafından yapılacaktır. dedi.

   Görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun kabulüne oyçokluğu  ile karar verildi.   

  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 08.10.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  11.30.da


  Mahmut ÇELİKCAN                                Fatma EVCİMİK                                 İrem SÜLÜ  

    Meclis Başkanı                                         Meclis Katibi                                     Meclis Katibi        
 Belediye Başkanı   

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

 TOPLANTI TARİHİ                   : 08.10.2012

 TOPLANTI GÜN VE SAAT       : PAZARTESİ

 KATILANLAR                            : 36

 KATILMAYANLAR                  :1

 MAZERETLİ                            :  -

 

            Belediye Meclisinin 08 EKİM  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili )  Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ , Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

           Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

G Ü N D E M :


  Gündemin 1.maddesini oluşturan;  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı ile ilgili Başkanlığın 02.10.2012 gün ve 10/400 sayılı yazısı okundu, 2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı hakkında Mali Hizmetler Müdürlüğü Meclise açıklamalarda bulundu.  

    Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi  ile ilgili Başkanlığın 02.10.2012 gün ve 10/401 sayılı yazısı okundu,  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı hakkında Mali Hizmetler Müdürlüğü Meclise açıklamalarda bulundu.   

    Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 09.10.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  17.00.da

 

   Mehmet YILDIZ                                     Fatma EVCİMİK                                          İrem SÜLÜ 
    Meclis Başkanı                                        Meclis Katibi                                             Meclis Katibi 

  Meclis 1.Başkanvekili  
 


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

 TOPLANTI TARİHİ                   : 09.10.2012

 TOPLANTI GÜN VE SAAT       : SALI                                                                                                    

 KATILANLAR                          : 36

 KATILMAYANLAR                  :1

 MAZERETLİ                             :  -

 

            Belediye Meclisinin 09 EKİM  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 2.Başkanvekili )  Salih SARI, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ ,Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

           Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

G Ü N D E M :

   Gündemin 1.maddesini oluşturan;  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı içerisinde ayrıntılı kodları belirlenen Özel Kalem Müdürlüğü, Sivil Savunma Uzmanlığı, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Müdürlüğü bütçeleri ayrıntılı olarak görüşüldü. Müdürlüklerin Harcama Yetkililerinden 10.10.2012 günü bilgi verilmesi istendi. 

   Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi  ile ilgili Başkanlığın 02.10.2012 gün ve 10/401 sayılı yazısı okundu,  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı madde madde görüşülmeye başlandı.

            Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 10.10.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.30.da


  Salih SARI                                                     Fatma EVCİMİK                           İrem SÜLÜ 
 Meclis Başkanı                                                 Meclis Katibi                               Meclis Katibi

 Meclis 2.Başkanvekili 


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                   : 10.10.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT       : ÇARŞAMBA  16.00.’da

KATILANLAR                          : 36

KATILMAYANLAR                  : 1

MAZERETLİ                              :  -

 

            Belediye Meclisinin 10 EKİM  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 2.Başkanvekili )  Salih SARI, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ ,Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

    Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 09.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

    Gündeme geçilmeden önce MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Kültür evlerimizin yapımında Özel İdareden ödenek alındımı? aktarıldı mı. Bu hususta yazılı bilgi istiyorum dedi.

    AK Parti Meclis Üyesi Mustafa ÇOBAN; Yurtdışı Semineri ile ilgili meclis üyelerimizin talepleri ne zaman değerlendirilecek.dedi.

    Başkanvekili Salih Bey; Mustafa Beyin gündeme getirdiği konuyu Başkanımızın olduğu bir toplantıda gündeme getireceklerini,  Veysel beyin talebini de başkanlığa sunacaklarını söyledi.

 

G Ü N D E M :

 

     Gündemin 1.maddesini oluşturan;  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı içerisinde ayrıntılı kodları belirlenen Özel Kalem Müdürlüğü, Sivil Savunma Uzmanlığı, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Müdürlüğü Harcama Yetkilileri meclise bilgi verdi.  

     Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi  ile ilgili Başkanlığın 02.10.2012 gün ve 10/401 sayılı yazısı okundu,  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı madde madde görüşülmesine devam edildi. 

    Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 11.10.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  16.30.da

 

 

  Salih SARI                                              Mustafa ÇOBAN                                             İrem SÜLÜ   
 Meclis Başkanı                                         Meclis Katibi                                                Meclis Katibi
 Meclis 2.Başkanvekili  

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 TOPLANTI TARİHİ                   : 11.10.2012

 TOPLANTI GÜN VE SAAT       : PERŞEMBE  16.00.’da

 KATILANLAR                            : 36

 KATILMAYANLAR                   :1

 MAZERETLİ                             :  -

 

            Belediye Meclisinin 11 EKİM  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 2.Başkanvekili )  Salih SARI, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ ,Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

           Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 10.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

G Ü N D E M :

 

    Gündemin 1.maddesini oluşturan;  11.10.2013 tarihli meclis gündeminde önce 2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısında İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bütçesi görüşülmeye başlandı. Grup Sözcüleri ve meclis üyeleri çeşitli konulardaki hazırlamış oldukları sorularına yanıt istediler. İmar ve Şehircilik Müdürü Süleyman DOĞANAY açıklama yaptı. 2012 Mali Yılı bütçesine göre,  2013 Mali Yılı bütçesindeki artışın çok olmasının gündeme getirilmesi sonrasında Mali Hizmetler Müdürü Meral ÇETİN sorulan sorulara cevap verdi.  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı içerisinde ayrıntılı kodları belirlenen Yazı İşleri, Dış İlişkiler, Teftiş ve Hukuk İşleri Müdürlüğü bütçeleri ayrıntılı olarak görüşüldü.

     Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi  ile ilgili Başkanlığın 02.10.2012 gün ve 10/401 sayılı yazısı okundu,  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı madde madde görüşülmesine devam edildi. 

      Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 12.10.2012 günü  Saat: 11.00’de     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  16.30.da

 

 Salih SARI                                               Mustafa ÇOBAN                                        Ömer AYGÜN 
 Meclis Başkanı                                           Meclis Katibi                                           Meclis Katibi
 Meclis 2.Başkanvekili 
 
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

 TOPLANTI TARİHİ                   : 12.10.2012

 TOPLANTI GÜN VE SAAT       : CUMA 11.00.’de                                                                                                                                                                                                       
 KATILANLAR                            : 36

 KATILMAYANLAR                   :1

 MAZERETLİ                              :  -

 

            Belediye Meclisinin 12 EKİM  günü saat 11.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili )  Mehmet YILDIZ,Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ , Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

           Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 11.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

G Ü N D E M :


  Gündemin 1.maddesini oluşturan;  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı içerisinde ayrıntılı kodları belirlenen Basın Yayın ve Halkla İlişkiler, Fen İşleri, Park ve Bahçeler ile Ruhsat ve Denetim Müdürlükleri  bütçeleri ayrıntılı olarak görüşüldü.

  Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi  ile ilgili Başkanlığın 02.10.2012 gün ve 10/401 sayılı yazısı okundu,  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı madde madde görüşülmesine devam edildi. 

  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 23.10.2012 günü  Saat: 16.00’de     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  11.45.de


Mehmet YILDIZ                                               İrem SÜLÜ                                         Ömer AYGÜN 
 Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                                          Meclis Katibi
 Meclis 1.Başkanvekili 


 
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

       TOPLANTI TARİHİ                   : 23.10.2012

       TOPLANTI GÜN VE SAAT       : SALI 16.00.’da             

       KATILANLAR                             : 36
 
       KATILMAYANLAR                  :  1

       MAZERETLİ                            :  -

 

            Belediye Meclisinin 23 EKİM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 2.Başkanvekili )  Salih SARI, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ ,Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

 

     Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 12.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

           

      MHP Meclis Üyesi Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL; Belediyemiz tarafından kurban satış yeri olarak belirlenen Meslek Lisesi ve İtfaiye Müdürlüğü yanındaki koyun sahiplerinden 500. ¨ gibi afaki bir paranın alındığı, ödemeyenlere burada kurban satışı yapamayacağı söylendiğini öğrendik. Bu hususta açıklama istedi.

 

      Mali Hizmetler Müdürü Meral ÇETİN; Belediyemiz tahsildarları her koyun sahibinden makbuz karşılığında cüzi bir para alınmaktadır.dedi.

 

     Ak Parti Meclis Üyesi Ömer AYGÜN; Bu bölgelerin özel mülk sahibi tarafından koyun sahiplerine kiralayarak gelir elde ettiğini, burada Belediyemiz herhangi bir müdahalesinin olamayacağını  söyledi.

 

     Başkan Yardımcısı Ertuğrul BOZKURT: Belediyemizin ücret tarifesinde böyle bir gelirimiz var. Küçükbaş hayvanlardan 2,50.¨ Büyükbaş hayvanlardan  5,00.¨'dir. Bizim tahsildarlarımız koyunculardan rayiç üzerinden tahsilat yapmaktadırlar. Ancak Meslek Lisesinin yanı özel mülkiyet olduğu için şahsın almış olduğu ücret bizim bilgimiz dışında gerçekleşmektedir.dedi.

 

      MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Hayvan satış yeri olarak tespit edilen yerlerden almış olduğunuz ücret normal bir ücret, ancak siz bu insanlara ne gibi bir hizmet verdiniz. Vatandaşın Su, WC  ve benzeri ihtiyaçlarını karşıladınız mı?  dedi.

 

       Başkan Yardımcısı Ertuğrul BOZKURT; Buralara tuvalet koyduk. Su getirdik. Bayram sonunda da belediyemiz iş makineleri ile buralar hemen temizlenecek.Vatandaşın buranın kokusu ve tozundan etkilenmemesi sağlanacaktır. Dedi.

 

      MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Tüm bu sorunlar koordinasyon eksikliğinden kaynaklanıyor.  Bu konular 1 hafta önce masaya yatırılır ve bir karar alınır. Neticeden emniyete bilgi verilir. Dedi.

 

      Başkan Yardımcısı Ertuğrul BOZKURT; Biz bu konular için önceden koordinasyonumuzu yaptık. Almış olduğumuz kararı emniyete bildirdik. Dedi.

 

 

G Ü N D E M :

    Gündemin 1.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi  ile ilgili Başkanlığın 02.10.2012 gün ve 10/401 sayılı yazısı okundu,  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı madde madde görüşülmesine devam edildi. 

           

    Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı içerisinde ayrıntılı kodları belirlenen Çevre Koruma ve Kontrol, Destek Hizmetleri, Temizlik İşleri, İşletme ve İştirakler, Etüt Proje ve Plan Proje Müdürlükleri  bütçeleri ayrıntılı olarak görüşüldü.

 

      Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 30.10.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.40.da

 

 

       Salih SARI                                     Fatma EVCİMİK                       Ömer AYGÜN  

    Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                       Meclis Katibi                                
Meclis 2.Başkanvekili    T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ


      TOPLANTI TARİHİ                   : 30.10.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT       : SALI 16.00.’da                         

       KATILANLAR                             : 36

       KATILMAYANLAR                   :  1

       MAZERETLİ                           :  -

 

            Belediye Meclisinin 30 EKİM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 2.Başkanvekili )  Salih SARI, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN,  Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ ,Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

    Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 23.10.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

           

   CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA; Tüm İslam Aleminin Kurban Bayramını kutuluyorum. İslam Alemine Barış ve Mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

     Ardından kutladığımız Cumhuriyet Bayramını da kutluyor, zor şartlarda düşmandan temizlenerek kurulan Cumhuriyetimize herkesin sahip çıkmasını temenni ediyorum. Sahip çıkılmaz ise ne Kurban Bayramı ne de Cumhuriyet Bayramını huzur içinde kutlayamayız.Yaşasın Cumhuriyet.Kahrolsun Cumhuriyet Düşmanları.dedi.

    MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Geçmiş Kurban bayramının tüm insanlara ve İslam alemine kutlu olmasını, Cumhuriyet Bayramının da tüm ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Dedi.

     Ak Parti Meclis Üyesi Yaşar TURAN; Tüm İslam aleminin Kurban ve Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Dedi.

     Meclis Başkanvekili Salih SARI; Bende tüm İslam aleminin Kurban ve Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.dedi.

      CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA;  Encümen ve meclis salonunun klima sorununun çözülmesini talep etti.

      Meclis Başkanvekili Salih SARI; Konunun ilgili Teknik Başkan Yardımcısına iletilmesi gerektiğini söyledi.

 

G Ü N D E M :

     Gündemin 1.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi  ile ilgili Başkanlığın 02.10.2012 gün ve 10/401 sayılı yazısı okundu,  2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı madde madde görüşülmesine devam edildi. 

           

    Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı içerisinde ayrıntılı kodları belirlenen Zabıta-Kültür ve Sosyal İşler ile Kentsel Tasarım Müdürlükleri  bütçeleri ayrıntılı olarak görüşüldü.

 

    Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 31.10.2012 günü  Saat: 11.30’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.40.da

 

 

       Salih SARI                                     Fatma EVCİMİK                         Ömer AYGÜN 

    Meclis Başkanı                                   Meclis Katibi                           Meclis Katibi                               

  Meclis 2.Başkanvekili 

 

Yarın:Zabıta

T.C.

YÜREĞİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Yazı İşleri Müdürlüğü


Sayı: M.01.3.YÜR.0.10-

Konu:Meclis Toplantısı                                                                                                   .../10/2012                                                                                                                                                                                                         

 

Yüreğir İlçe Belediye Meclisi 5393 sayılı yasanın 20.maddesi gereğince 31 EKİM  2012 tarihinde Saat:11.30’da olağan olarak Belediye Meclis  Salonunda toplanacaktır.    

    Toplantıya ait gündem aşağıya çıkartılmıştır.

 

     Belirtilen gün ve saatte toplantıya teşriflerinizi rica ederim.

 

 

Mahmut ÇELİKCAN
Belediye Başkanı

31.10.2012 ÇARŞAMBA ; 

1- 2013 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi,  ile ilgili Plan Bütçe-Halkla İlişkiler-Mesken ve Gecekondu Komisyonları Raporu,

2- 2013 Mali Yılı Bütçe Tasarısı, il