Eylül 2012 Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

      TOPLANTI TARİHİ                : 03.09.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PAZARTESİ 16.00.’de

       KATILANLAR                          :  34

       KATILMAYAN                         : 3-

       MAZERETLİ                           :  -

       GÖREVLİ                                  :  -

 

 

            Belediye Meclisinin 03 EYLÜL günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE,  İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Ömer AYGÜN, Salih SARI,Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Necati CENGİZ,  Zehra ERDEM ve Mustafa NAĞAŞ'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

 

  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 10.08.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

   MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Yurt Dışı gezisine giden arkadaşlar edindikleri bilgi ve yaptıkları araştırmaları bizimle paylaşırlarsa memnun oluruz.

Evsel Katı Atık ile ilgili konunun  CHP ve MHP grubu olarak mecliste tekrar görüşülmesi teklif ediyoruz.

 MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Önce şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

Kışla  mahallesinde yapılması düşünülen Kentsel Dönüşüm hususunda vatandaşa açıklama yapabilmek için bilgi istiyorum.dedi.

   Başkan Bey; Kışla'da vatandaşların %40 kadarı kabul etmiş durumda. Konu ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı alındı. Acil Kamulaştırmaya kaynak ile ilgili ek protokolü yaptık.

   Buradaki bütün davaları biz yürüteceğiz. Kaynak TOKİ tarafından karşılanacak. İmzalar  tamamlandığı zaman davaları açacağız. Parasını isteyen vatandaşa parasını ödeyeceğiz. Dolayısıyla mülkiyet tamamen TOKİ'ye geçecek ve sıkıntı kalmayacak diye düşünüyorum.

 Karacaoğlan ile ilgili çalışmalarımızda devam ediyor. 

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Kışla'daki vatandaş Kentsel Dönüşümü istiyor fakat oturduğu ev 64 m2 arsası da 64 m2. Büyük ev alırsa borçlanması gerekiyor. 800 TL maaşla bu borcu ödeyemeyeceğini söylüyor. Vatandaş aldığı daireyi gizlice satıp, parası ile kendisine gecekondu yapmayı düşünüyor.  Buna alternatif olarak gelin 1-2 apartmanı  70-80-90 ve 100'er m2'lik daireler yapalım.Önerisinde bulunmuştum. O projenin tasdik için TOKİ'ye gittiği söylenmişti. 

Başkan Bey;  Sizin dediğiniz 2 blok'un 2+1 yani 75 m2 konu dikkate alınarak tekrar revize ettik. Bu kamulaştırmayı ek protokolle gönderdik.  Bahsettiğiniz durumda olanlara bu teklifi tekrar götüreceğiz. Biz vatandaşla anlaşmaktan yanayız. Eğer çok ciddi anlamda anlaşmazlık olursa o zaman  mahkemeye gideceğiz.

Evsel Katı Atık ile ilgili konunun  tekrar mecliste görüşülmesi ile ilgili teklif mevzuata uygun değildir. Bize de bu konuda şikayetler geliyor. Bizim belirlediğimiz ücret 4.89.TL'dir. Bu miktar 6 ay birikince biraz fazla gibi göründü.  Biz kanunun gereğini yerine getirdik. Bunu sadece biz değil Türkiye'deki bütün belediyeler uygulamak zorundadır.

Konu gerek Adana'da gerek Türkiye çapında Yargı'ya taşındı. Yargı son kararı verecektir.

Biz bu konuyu 3 Ak Parti'li Belediye başkanı olarak Adana ziyareti sırasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ile görüştük. Bazı önerilerimiz oldu. Türkiye Belediyeler Birliği önerilerimizi dikkatte alarak Temmuz ayı içresinde Çevre Bakanlığına bu uygulamanın durdurulması yönünde bir yazı yazdı. Ayrıca Mahkeme kararı da çıkarsa en doğrusu olur. Bu nedenlerden dolayı beklememiz gerekmektedir.

 Biz bunu yönetmeliğe uygun olarak yaptık. Kanunla çıkan yönetmeliği uyguladık. Bu Yönetmeliği 01.01.2012 tarihinden itibaren uygulama zorunluluğumuz vardır.

  Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verirse vatandaş iade davası açabilir. Bu durumda parasını faizi ile  yada mahsuplaşma yöntemiyle geri alabilir.

T.B.M.M. açıldığı zaman sanırım bu konu gündeme gelecektir. Umarım konunun çözümü için gerekli düzenlemeler yapılır. Dedi.

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Sizin dediğiniz gibi kanun gereği böyle bir kararı istemeyerek de olsa meclisten geçirdik. Fakat bazı belediye başkanları bunu maddi sıkıntılarının bir çözümü olarak gördükleri için kaldırılmasını pek arzu etmedikleri  konuşulmaya başlandı. 

 Örneğin; Su ile pek işi olmayan bir işyerine 9 lira su ücreti, iki aylık Katı Atık Bedeli  ise 26 lira gelmiş .Bir diğer işyerine de 108.00.TL. Katı atık ücreti gelmiş. Bu işte bir gariplik var.

 Biz Yüreğir Belediyesi Meclisi olarak vatandaşı bu sorundan kurtarmak için konunun gündeme gelmesini istiyoruz.Dolayısıyla bunun arkasında durmanızı talep ediyoruz.  Dedi.

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Bu konu gündeme ilk geldiği zaman bir araştırma yapmıştım ve sizlerle paylaşmıştım. Bazı örneklerde vermiştim. Şöyle de bir teşbih yapmıştım "Bir Koyundan 2 post çıkmaz."

Daha öncede kayıtlara geçmiştir. Belediyeler 2464 sayılı Belediye Gelirleri Yasasına göre para  alır. Her ne ad altında olursa olsun bu yasanın dışındaki hiçbir işlemi para konusu yapamaz. Yine bu yasaya göre Çevre Temizlik Vergisi adı altında bir ödeme yapılıyor zaten.

  Bu çalışma Belediyelere kaynak yaratılmak amacıyla yapılmıştır.  Bunu;  genel, hukuki ve adalet ilkelerine aykırı olmamak kaydıyla yapmak gerektiğini söylemiştim.

Katı Atık ile ilgili konu 2872  sayılı Çevre Kanunun  Katı Atıkla ilgili maddesi uyarınca  belirlenmiştir.

Başkan Bey; Belediyeler sadece Belediye Gelirleri Kanunu ile değil özel kanunla verilen  yetkiler ile de ücretlendirme yapabilir.  Konu zaten yargıdadır.

  CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; O istisnai bir durumdur.  Belediye Kanununun  44. Maddesine Ç.T.V. diye ekleme yapılmış zaten.

  Bazı belediyeler bu parayı almadı. Neden almadığını açıklamak istiyorum.

  Başkan Bey; Bütün belediyeler almak zorundadır. Almıyorsa zimmetle ilgili sorunu olur.  Sayıştay Kanunu 2011'den itibaren Belediyenin sadece harcamalarını değil gelirlerini de  kontrol eden  ayrıca  belediyeye bağlı şirketleri de denetleyen  bir yetkiye sahip oldu. Bizi bağlayan budur.

  CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Benim konuşmam sadece Yüreğir Belediyesi için değil genel anlamda tüm belediyeler için geçerlidir. Ben bunu 6 ay önce dile getirdim. Düşünün şuan Belediyeler Birliği Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ bizimle aynı fikirdedir.

  Yönetmelik  şunu söylüyor. "Bir Belediye Çevre Temizlik Vergisi adı altında yapmış olduğu iş ve işlemlerin dışında bu iş için harcadığı bütçeyi tespit edecek. Örneğin 10 milyon Tl. eğer 10 Milyon Tl'nin 7 Milyonunu tahsil etmişse 3 milyonunu konut ve işyerlerine dağıtacaksın. Onu da adil bir şekilde yapacaksın" diyor.

   Bazı belediyelerde  "Ben 7 Milyon para topluyorum. Bunu 6 milyona  Özel Şirkete ihale ettim. Vatandaştan para almama gerek yok" diyerek Yine bu kanuna göre karar alıp, vatandaştan bu ücreti almayan belediyeler var. Bir belediye alıyor diğeri almıyor. Terslik buradadır.

  2464 Sayılı Belediye Kanunu gayet açıktır: "Vergi, Resim, Harç konusu yapılmış bir işlemden örneğin Ç.T.V. gibi her ne ad altında olursa olsun (Evsel Katı Atık )  ücret tahakkuk ettiremezsin." Diyor. Bence Yargı'da bu yönde karar alacaktır. Dedi.

   MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Bu konuyu mecliste görüşerek belli bir oranda ücretin düşürülmesini teklif ediyorum. Belki vatandaşın sıkıntısını bu şekilde azaltabiliriz. dedi.

    Başkan Bey;   2011 yılında harcadığımız parayı baz aldık. Kafamıza göre ücret belirlemedik. Bizim yetkimizde olan bazı ücretlerde düzeltme yaptık. Örneğin İmar Müdürlüğünde kontrol ücretini biz belirliyorduk. Fazla olduğu söylendiğinde ücreti düşürdük. Bu bizim yetkimizdedir.

 2011 yılında harcadığımız para:10,745.TL.dir. Bunun 2 küsürü Çevre Temizlik Vergisi olarak alındığı için o düşüyor.  Geriye kalan paranın %64'ü meskenlerden, %14'ü işyeri ve sanayi konumundaki yerlerden %7'si ticarethane konumundaki yerlerden %15'de resmi kurum ve diğer yerlerden  alınıyor. Bunu hiç kimse kuyumcu terazisi gibi ölçemez. Hakkaniyet ölçüsünde oranlanır.

  Başkan Yardımcısı Ertuğrul Beyin başkanlığında Temizlik İşleri Müdürlüğündeki  Transfer İstasyonunda gelen kamyonlar tartılarak 1-2 ay gözlemledi ve rapor hazırlandı. Bizim bu hassasiyetimiz olmasa idi, Kadir Beye bu konuyu iletmezdik. Sayın Kadir TOPBAŞ hassasiyetimiz doğrultusunda konu ile ilgili yazıyı yazdı. 

  Benim yorumum, Ekim ayında belki teşkilat Kanunundaki o yönetmeliğin dayanağı olan cümle çıkarılırsa bu işte çözümlenmiş olacaktır. Ya da Mahkeme Yürütmeyi durdurur. Bizde rahatlarız. Bizim zaten bu 7 trilyonluk bütçenin vatandaştan toplamak gibi bir talebimiz yoktu. Bu kanun 2007 yılında çıkmıştır. Uygulama tarihi 01.01.2012'dir. Kanunda "bu ücreti almak zorundasın Almayanlar hakkında işlem yapılacaktır" deniyor.  Biz tahakkuk ettiriyoruz. Ödenip ödenmemesi ayrı bir konudur. Biz görevimizi yaptık.

  Diğer Belediye başkanları ile benim şahsi düşüncem bu ücretin ayrı fatura olarak değil de Büyükşehir Belediyesinin yaptığı gibi su faturasının içerisinde tek fatura olarak gelmesi yönündeydi. Bu ücret ayrı faturada alınacaksa Büyükşehir Belediyesinin de ücretinin ayrılması gerektiğini düşünüyorum.

  Bu konu ile ilgili gerek yargı tarafından,  gerekse de Belediyeler Birliğinin girişimleri sonucunda İnşallah olumlu bir sonuç çıkar.dedi.

    Gündeme geçilmeden önce  Ak Parti Grup sözcüsü Yaşar TURAN; 07.09.2012 cuma günlü meclis gündemine 2.madde olarak 2013 yılı Performans programı dosyasının görüşülmesini teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

 

G Ü N D E M:

    Gündemin 1.maddesini oluşturan; İptal İhdas ile ilgili Başkanlığın 03.09.2012 gün ve 10/356 sayılı yazısı ekinde gelen  Plan Bütçe-Kanunlar-Çevre ve Sağlık-Tarife-Ulaşım-İnsan Hakları ile AB ve Dış İlişkiler  komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.  

   Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Yatırım Programı ile ilgili Başkanlığın 03.09.2012 gün ve 10/357 sayılı yazısı ekinde gelen Belediye Encümeninin 22.08.2012 gün ve 316 sayılı kararı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere  Plan Bütçe- Kentsel Dönüşüm ile Altyapı Hizmetleri Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

    Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 04.09.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

 

OTURUM SONU:  16.40.de

 

 

 

  Mahmut ÇELİKCAN               Fatma EVCİMİK                           İrem SÜLÜ           
     Meclis Başkanı                      Meclis Katibi                               Meclis Katibi 
   Belediye Başkanı

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

 

      TOPLANTI TARİHİ                  : 04.09.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT     : SALI 16.00.’de

       KATILANLAR                          : 34

       KATILMAYAN                         : 2

       MAZERETLİ                              : -

       GÖREVLİ                                  : -

 

            Belediye Meclisinin 04 EYLÜL günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili) Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE,  İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER,  Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Ertan SÜMER ve  Necmettin ATAY'ın katılmamalarına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

           Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 03.09.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

  CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Belediyeye geldiğim bu  yarım saatte tansiyonum yükseldi.  Elektrikler kesik olduğundan dolayı soğutucular çalışmıyor. Bir Belediye binasında jeneratör olmaması düşünülebilirmi? Hangi çağda yaşıyoruz. Bugün kendimden ve Adana'da Yüreğirli olmaktan utandım.

   Bu güne kadar Adana'yı ve özellikle Yüreğir'i yönetenler Yüreğir'i bu hale getirmişlerdir.  Bu halkın kaderi değildir. Yöneticilerin  halkın kaderini çizmede çok önemli rolleri vardır. Bunlardan bir tanesi bu  örnektir. Tüm yöneticileri kınıyorum.

     Yüreğir gibi 500 bin nüfuslu bir ilçenin Belediye Binasında jeneratör olmaması çok utandırıcı bir olaydır. Yüreğir bunu haketmiyor.dedi.

   MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Belediyede tüm bilgisayarlar çökmüş durumda, personel işlem yapamıyor. Bu jeneratörü alamayacak durumdamıyız. Açık bir ihale ile alınabilirdi. Gerekirse aramızda para toplayıp bizler alalım.dedi.

 

G Ü N D E M:

   Gündem maddesini oluşturan; Uygulama İmar Planı Değişikliği ( Karataş yolu ile Koza Bulvarı)  ile  ilgili  Başkanlığın 04.09.2012 gün ve 10/359 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar-Ulaşım-Kentsel Dönüşüm ile Kanunlar Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;

  MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Uygulama İmar planı değişikliği 1/5000'liğe uygun ise kabul edelim. Düzenlemenin yapıldığı ile ilgili bilginin şifai değil yazılı olması gereklidir.Burada bulunan Büyükşehir Belediye meclis üyelerinden konu hakkında bilgi alalım.dedi.

  Meclis Üyesi Mustafa ESENKURT; Büyükşehir Belediyesinde 1/5000'likler düzeltildi.dedi.

    Görüşülmesi yapıldı ve neticede Necati CENGİZ ve Zeynel MIZRAK'ın  oylamaya katılmamalarına rağmen komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.  

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.09.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.15.de

 


  Mehmet YILDIZ                            Fatma EVCİMİK                                 İrem SÜLÜ  

    Meclis Başkanı                             Meclis Katibi                                      Meclis Katibi    
  Meclis 1.Başkanvekili 

 

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

      TOPLANTI TARİHİ                  : 05.09.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT     : ÇARŞAMBA 16.00.’de

       KATILANLAR                          : 35

       KATILMAYAN                         : 1

       MAZERETLİ                           : -

       GÖREVLİ                                  : -

 

            Belediye Meclisinin 05 EYLÜL günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili) Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE,  İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları,  Memduh GÖZÜBATIK'ın katılmamasına   rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

           Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.09.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

            Gündeme geçilmeden önce  Ak Parti Grup sözcüsü Yaşar TURAN; 07.09.2012 cuma günlü meclis gündemine 3.madde olarak Çalışma Yönetmeliği ile ilgili Bilgi İşlem Müdürlüğü dosyasının görüşülmesini teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

 

G Ü N D E M:

 

            Gündem maddesini oluşturan;  İlçemiz  Karşıyaka (Atakent) Mahallesi 1719 ada, 298 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli   034-b-03-a-2-c,  034-b-03-a-2-d, 034-b-03-a-3-a ve 034-b-03-a-3-b halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 05.09.2012 gün ve 10/361 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar-Eğitim Kültür Spor- Kentsel Dönüşüm- Halkla İlişkiler -Mesken ve Gecekondu-Altyapı Hizmetleri ile Deprem ve Doğal Afetler  komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Ulaşım-Çevre ve Sağlık ile Mesken ve Gecekondu komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

    Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 06.09.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.15.de

 

  Mehmet YILDIZ                              Fatma EVCİMİK                                  İrem SÜLÜ  

    Meclis Başkanı                                Meclis Katibi                                     Meclis Katibi    
  Meclis 1.Başkanvekili

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

      TOPLANTI TARİHİ                  : 06.09.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT     : PERŞEMBE 16.00.’de

       KATILANLAR                          : 36

       KATILMAYAN                         : 1

       MAZERETLİ                           : -

       GÖREVLİ                                  : -

            Belediye Meclisinin 06 EYLÜL günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE,  İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ,  Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları,  Ömer AYGÜN'ün katılmamasına   rağmen çoğunluk sağlandığından oturum başkan tarafından açıldı.

    Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.09.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

G Ü N D E M:

      Gündem maddesini oluşturan; İlçemiz Balcalı Mahallesi 203 ada 1,2,3,4 ve 6 nolu parseller onaylı 1/1000 ölçekli N34-c-23-a-3-d , N34-c-23-a-3-c, N34-c-23-d-2-b,  N34-c-23-b-4-c, N34-c-23-b-4-d, N34-c-23-c-1-a, N34-c-23-c-1-b,  N34-c-23-c-1-c,  N34-c-23-c-1-d , N34-c-23-b-3-c, N34-c-23-b-3-d , N34-c-23-c-2-a ve  N34-c-23-c-2-b   halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili Başkanlığın 06.09.2012 gün ve 10/364 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar- Çevre ve Sağlık-Kentsel Dönüşüm ile Altyapı Hizmetleri Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;

      Başkan Bey; Bu sınırlarla ilgili kararname 12 Ağustos'ta resmi gazetede yayınlandı. Bize de  resmi olarak bugün tebellüğ edildiği için bu günden itibaren geçerlidir. Biz İdari mahkemeye götürmek için gerekli talimatları verdik.

     Bizim burada özellikle Organize sanayi ve Üniversiteden dolayı nüfusun olmadığı ama belediye hizmetleri açısından herhangi bir sıkıntımız olmadığı halde kaybımız olacak.

     Bu konu geçmişte giden valimiz zamanında gündeme gelmişti. Fakat biz kabul etmediğimizi belirttiğimizden dolayı gündeme alınmamıştı. Sonradan gelen  2 merkez valisi kararnameyi çıkardılar.  Belki doğal sınır olması açısından faydalı olacağını düşündüler.

     Biz Yüreğir halkının kayıpları olacağından dolayı Yürütmenin durdurulması ve işlemin iptali için İdari mahkemeye başvuracağız.  Mahkeme sorunları çözülene kadar dosyanın müdürlüğüne iadesini teklif ediyorum diye teklif verdi.  Aykırı teklifin oylanması sonucu;

     Görüşülmesi yapıldı ve neticede dosyanın müdürlüğüne iadesine oybirliği ile karar verildi.

     Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.09.2012 günü  Saat: 10.30’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

 

OTURUM SONU:  16.15.de

 

 

 

  Mahmut ÇELİKCAN                             Fatma EVCİMİK                        İrem SÜLÜ  

    Meclis Başkanı                                        Meclis Katibi                          Meclis Katibi  
  Belediye Başkanı


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

      TOPLANTI TARİHİ                  : 07.09.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT     : CUMA 10.30.’de

       KATILANLAR                          : 33

       KATILMAYAN                         : 3

       MAZERETLİ                           : 1

       GÖREVLİ                                  : -

 

            Belediye Meclisinin 07 EYLÜL günü saat 10.30’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, İrem SÜLÜ,Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Necati CENGİZ,  Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, , Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Necmi ÖZCANLI, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK,  Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Enver DALKIRAN, Hıdır BAHÇE ve Mustafa ÇOBAN'ın katılmamaları, Mustafa NAĞAŞ'ın mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

   Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.09.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

    CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Edindiğim son bilgiye göre Kışla Mahallesi ile ilgili talebimiz kabul edilmiş. Bunun halka bir toplantı yada sizin uygun göreceğiniz bir şekilde duyurulmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.dedi.

   MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; İslam alemi için özel gün olan Cuma günümüzü kutluyor, hayırlı olmasını diliyorum.   

  Afyon-Karahisar'da şehit düşen askerlerimize Allah'tan rahmet kederli ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

  Dün gazetede gördüğüm bir haber üzerine Altın Koza festivali hakkında konuşmak istiyorum. Bu festivalin Adana'nın kültürünü tanıtması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda ülkemizde yaşanan üzücü olaylardan dolayı konser ve çeşitli eğlence düzenlenerek amacının dışına çıkmamasını temenni ediyorum. Önümüzde Büyükşehir Belediye Meclisi var. Burada buluna Meclis Üyelerimize bu konunun Büyükşehir Meclisinde dile getirilmesini talep ediyorum.

   Önemli konular hep Cuma Gündemine getiriliyor. Bu günün önemli ve hayırlı bir gün olmasından dolayı kimseyi germemek adına konuşmama kararı aldım.dedim.

   CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Sınır tespiti krokisi'nin öneminden dolayı konu hakkında ek bir bilgi vermek istiyorum. Nazım imar planlarını incelediğimizde, Yüreğir'i Sarıçam ile kıyasladığımızda  tarımsal,imara kapalı alanların Yüreğir'de daha çok olduğu görülecektir.

    Bu sınır tespit krokisi ile Yüreğir'e çok büyük darbe vurulmuştur. Bunları 3-4 noktadan ele alırsak;

            1. Çukurova Üniversitesi gibi önemli ve prestijli bir bölge, 

            2. Kurulacak olan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,

            3. Organize Sanayi Bölgesi,

            4- Toptancılar sitesi ve çevresi bu vesile ile bizden alınmıştır. Yüreğir için çok büyük maddi getirisi olan ve Yüreğir için prestij sağlayan maddi ve manevi  bu kadar büyük alanların kapalı kapılar ardındaki konuşmalarla haksız yere Yüreğir'den alınıp, Sarıçam'a bağlanmasını ben bir Yüreğirli ve Meclis Üyesi olarak hazmedemiyorum.

   Bu konuda hepimiz birlikte bir mücadeleye girelim. Zaten Sayın Başkanım, dün konu ile ilgili idari yargıya başvurma hazırlığında olduğunuzu söylediniz. Bu kroki geldiği günden bu güne  Yüreğir adına çok büyük huzursuzluk içerisindeyiz. Bu mücadelede yanınızda olacağımızı  ifade etmek istiyorum.dedi. 

    Başkan Bey; Zeynel Beyin belirttiği konuları zaten dün konuştuk. Konu ile ilgili hazırlıkları yapıp, gerekli hukuki adımları atacağız. Oradaki gerekçe doğal sınırlar olsa da biz konuya Yüreğir'in hak,hukuk ve kazanımları açısından bakıyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta davayı açacağız.

 İsa beyin dediğine gelince, Meclis kürsüsü herkese serbesttir. Burada Büyükşehir Meclisinde olduğu gibi  konuşma sınırı da yok. İnsanların kişilik haklarına hakaret olmadığı sürece konuşma yapılabilir. Kimsenin meclisi germek gibi bir düşüncesi yoktur. Evet Meclis gündemini Belediye Başkanı belirler. Ama burada kasıt arıyorsanız, o sizin kendi düşüncenizdir. Her güne her madde konulabilir. Bu meclis konuyu görüşür ve karara bağlar. Bu karara herkes uyar. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

   Necmi Beyin belirttiği 2+1'lerin 2 blok olarak projelere dahil edilmesi ve Kamulaştırma bedellerinin TOKİ tarafından ödenmesi ile ilgili konuların kabulü önceki gün geldi.  Burada vatandaşı yerinde tutma anlayışı hakim. Yani vatandaşı alıp başka yerden bir bina vermek söz konusu değildi. Vatandaşın buna rıza göstereceği düşüncesiyle hareket edilmiştir. Sinanpaşa Mahallesi kötü bir örnek olduğu için vatandaşın kayıpları açısından endişelerine bende katılıyorum. Bu projenin gerçekleşmesi hem Kışla Mahallesi açısından hem de Yüreğir'in geneline örnek teşkil etmesi açısından önemliydi.

   Dönüşüm projeleri çok zordur. Türkiye'de 550 bin konutun ancak 30 bini kentsel dönüşümle 10 yıllık süreçte oluşmuştur.  Bizim burada olumsuz bir örneğin olması bu süreci daha da uzattı. İnanıyorum ki Adana'nın ve Yüreğir'in en güzel yerleri Kışla ve Köprülü Mahalleleridir. Biz burada bunu gerçekleştirirsek diğer taraflara da emsal teşkil edecektir.       

    Bizim Seyhan ilçesinden farkımız orada Kentsel Dönüşüm boş alanda yapılıyor. Bizim yerlerimizde yıkıp, yeniden yapacağımız için işimiz daha zor. Ama önemli olan zoru başarmaktır.İnşallah biz zoru başaracağız.

  Buradaki Kentsel Dönüşümün Yüreğir Belediyesi tarafından yapıldığı düşüncesiyle şehrin diğer yakasından buralarda yapılan binalar için çok talep geliyor. Biz bu çalışmanın Yüreğir Belediyesi tarafından değil, Toplu Konut idaresi tarafından yapıldığını, önce hak sahiplerine haklarının verileceğini, kalan diğer yerlerinde noter huzurunda yapılacak çekiliş ile satışı yapılacağı yönünde bilgileri veriyoruz. Bu bizim için güzel bir gelişmedir.

     Hakkını verdiğimiz vatandaşlar daha fazla alabilmek adına anlaşmaya yanaşmıyordu. Şimdi TOKİ "bedellerini biz ödeyeceğiz" deyince Bakanlar Kurulu Kararını, Acil El Koyma yoluyla uygulamaya koyacağız. Özellikle sorun çıkaranların mahkeme yolu ile anlaşıp, paralarını ödeyeceğiz. Mahkeme belki cayrıdıcı bir etken olabilir. Mahkemeye vermiş olsak bile vatandaş anlaşmayı  isterse  "El Koyma Kararını" uygulamayacağız. Biz son dakikaya kadar vatandaşla anlaşma yoluna gitmek istiyoruz.

  Kışla Mahallesinin tümü kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Devlet (TOKİ) eliyle yapılan bu  dönüşüm belki diğer yerlerde emsal olacak. Orayı geliştirmeye örnek teşkil edecek. Geri kalanına belki belli adalar oluşturup, Adana'nın yerel müteahhitleri ile vatandaşın anlaşmasını sağlayacağız. Orada vatandaşa rant verirseniz vatandaş müteahhitle anlaşır. Ama böyle bir örneği biz başlatmalıyız. 

    Başarılı dönüşümlerin olduğu yerlerde uygulama böyle gelmiştir. Ankara'da önce Toplu Konut İdaresi dönüşümü başlatmış, daha sonra vatandaş inanmış ve yapımına devam etmek için talepte bulunmuş. İnşallah Kışla ve Köprülü dönüşüm gerçekleşirse buralar Yüreğir'in Seyhan'dan görülen en güzel yerleri olacaktır.

    CHP Meclis Üyesi  Ertan SÜMER; Kazım Başer'deki  spor aletlerin bir çoğu çalışmıyor. Konuyla ilgilenirseniz memnun olurum.dedi.

   MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Köprülüdeki Tarım İl Müdürlüğü ile kanal arasındaki 7 metrelik park içi yolunun yanlış olduğunu söylemiştiniz. Oralar sökülmedi, hala duruyor. Konu hakkında bir gelişme olacak mı?

    Başkan Bey; İşi yapan müteahhit bize uyacak, yoksa ödemesi yapılmaz. Tabi ki 10-15 parka beraber girince, 3-5 günde tekrar düzeltme şansı olmuyor. Eksik ve düzelmesi gereken yerlerin İş bitiminden önce düzeltilmesini sağlayacağız. Spor ve diğer oyun aletleri işin işinde değil. Onları ayrı  malzeme olarak alıp, monte edeceğiz. Bozuk olanları ise tamir ederek hiç olmayan ücra yerlere monte edeceğiz. Dedi.

 

G Ü N D E M:

 

  Gündemin 1.maddesini oluşturan; 41 Sayılı Meclis Kararının Yeniden görüşülmesi (İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 1071 ada 70,71,385,386 ve 387 nolu parseller ile 2402 ada, 3 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-04-A-3-A, 034-B-04-A-3-D, 034-B-04-A-4-B ve 034-B-04-A-4-C halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği,) ile ilgili Başkanlığın 10.08.2012 gün ve 10/339 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan;

    MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Gündem maddesi ile ilgili söz almış bulunmaktayım. Bahse konu yer için tekrar görüşülmesine gerekçe olarak;      

    1.İmar Planı olmadığını, 

    2.DOP'un az olduğunu belirtmişsiniz.  

        İddialarınızı çürütmek için;         

    1  DOP'u belirleme yetkisi bu meclise aittir. Meclis isterse  %10, %20 yada %30 olarak alabilir.           

    2.  Burada  30 yıldır 1/5000'lik plan vardır. Burası sanayi alanıdır. Tahminen 5-6 yıldır da 1/1000'liği yapılmıştır. En son mahkeme kararıyla 4. ve 6. etap iptal edilmiş. biz bu mecliste 6.etap Kazım Karabekir'i geçirdik. Orada da iptal edilmişti. Onun ardından Büyükşehir'in mahkeme kararının kaldırıldığına dair kararı var.  Burada sanki hiç plan yokmuş gibi bir hava yaratıyorsunuz. Plan yoksa bunu neden meclise havale ediyorsunuz.dedi.

   Başkan Bey; Dosya Meclise Nisan ayında gelmiştir. Mayıs Ayının ilk meclis gününe alınmış. Meclise geldiğinde1/5000'lik planı vardı. 16 Temmuzda buradaki  planın iptal edildiğine dair bize tebligat yapıldı. Ondan sonra ben uyardım. Komisyon Başkanının imzası  ile idareye yazı yazılmış. 1/5000'lik  6.etap imar planının iptali hakkında bilgi talep edilmiş.

   Meclise gelmiş ve komisyonda olan bir dosyayı Belediye Başkanı çekemez. O dosya artık meclisin yetkisindedir.

  Dosya Ağustos ayındaki mecliste görüşülürken, 1/5000'lik plan olmadığından dosyanın müdürlüğüne iadesi ile ilgili komisyon kararı vardır. Karara uyulmayarak aykırı teklif verilmiş.

     Buradaki hukuksuzluğu idare olarak biz biliyorsak, bunu düzeltmek bizim görevimiz.  1/5000'lik planın iptali kalktıktan sonra meclise gelmesi yönünde teklif verdim. Benim görüşümü kabul edip etmemek meclisin yetkisindedir.

   MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL;  Dosya Müdürlüğüne gönderilir. Eksik evraklar müdürlüğü tarafından tamamlanır, tekrar komisyona havale edilir.dedi.

   Başkan bey; Dosyanın Müdürlüğüne gitmesi en doğru karardır. Çünkü 1/5000'liği çıkmadan meclis gündemi ve komisyonumuzda olması doğru değildir.  Dosyanın 1/5000'liği çıkar çıkmaz meclise ilk alınacak dosyadır.

    Meclis Üyesi Mustafa ESENKURT; Büyükşehir Belediye Meclisinde 1/5000'likler geçti. Şu an askıda. Benim kişisel önerim, Dosyanın komisyona gitmesidir. Orada nasıl değerlendirilirse o yönde karar verilir.

     Başkan bey; Önceden belirttiğim gibi müdürlüğüne iadesi en doğrusu olur. Çünkü sebepsiz yere komisyonlarda uzun süre kalan dosyalar yüzünden huzur hakları ödemeleri ile ilgili zimmet olayı oldu. 1/5000'lik plan onaylanana kadar dosyanın müdürlüğüne iadesini teklif ediyorum.dedi

    Görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere   Bayındırlık İmar-Ulaşım-Çevre ve Sağlık ile Mesken ve Gecekondu  komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi. 

    Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2013 Mali Yılı Performans Programı ile ilgili Başkanlığın 07.09.2012 gün ve 10/367 sayılı yazısı ekinde gelen Belediye Encümeninin 29.08.2012 gün ve 321 sayılı kararı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Eğitim Kültür Spor-Tarife-Halkla İlişkiler ile İnsan Hakları Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

     Gündemin 3.maddesini oluşturan;Çalışma Yönetmeliği ile ilgili Başkanlığın 07.08.2012 gün ve 10/368 sayılı yazısı ekinde gelen Bilgi İşlem Müdürlüğünün 04.09.2012 gün ve 77/19 sayılı yazısı okundu görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere AB ve Dış İlişkiler-Kanunlar-Deprem ve Doğal Afetler ile Plan Bütçe Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

     Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 01.10.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  11.00.de

 

  Mahmut ÇELİKCAN                             Fatma EVCİMİK                         İrem SÜLÜ  

  Meclis Başkanı                                        Meclis Katibi                             Meclis Katibi    
  Belediye Başkanı