Ağustos 2012 Meclis Tutanak Özetleri

T.C.
YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

      TOPLANTI TARİHİ                : 06.08.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PAZARTESİ 17.00.’de

       KATILANLAR                          :  37

       KATILMAYAN                         :  -

       MAZERETLİ                              :  -

       GÖREVLİ                                  :  -

 

            Belediye Meclisinin 06 AĞUSTOS günü saat 17.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE,  İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları ile   oturum başkan tarafından açıldı.      

            Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.07.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Öncelikle Bu mübarek ramazan gününde, Yüce Allah'tan sıkıntıda olan tüm islam aleminin sıkıntılarının giderilmesini diliyorum.

Bizler bu mecliste defalarca  Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Koza Bulvarının devamı ile  Karataş caddesinin karşıya uzatılması konularını gündeme getirdik. 

Yüreğir'in sorunlarını planlarda işlenen 10-20 köprünün  değil, 1 tek köprünün Mustafa Kemal Paşa bulvarının  bağlantısının bu sorunları çözeceğini söyledik. Bu tabiki Yüreğir'in değil Büyükşehir Belediyesinin işidir.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2-3 köprünün ihalesi yapılmış. Anladığım kadarı ile bahsettiğim bu yerler  gündemde yok.

Sinekle mücadeleyi Büyükşehir Belediyesi tamamen bırakmış gibi görünüyor. İnsanlar dışarıda iftarını açamıyorlar. Sinek bu sıcak yaz günlerini daha da çekilmez hale getiriyor. Bu konu üzerinde özellikle durmanızı rica ediyorum.

PTT  Evlerinde bulunan çöp aktarma yeri ancak oradan kaldırılırsa çözülür. Belki bu belediyeye külfetli olabilir. Ama başka bir çözümü yoktur. Yerleşim alanı içerisinde bulunan bu yerin oradan kaldırılması gereklidir.

 

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; İsa beyin konuştukları üzerine bir ilave yapmak istiyorum. Koza bulvarı ile ilgili konu 3.madde olarak yarın meclis gündemine alınacak. Yalnız ASKİ çift şeridi tek şeride indirecek şekilde bir tel çit çekiyor. Ben oraların resimlerini çektim.  Yol Müdürümüz Yaşar bey ve Anakent Yol Müdürü ile görüştüm.  Daha sonra ASKİ Genel Müdürü Kadir KÜREKSİZ'i aradım. Çünkü buranın kamulaştırılması bitmiş ve burası kavşak olarak kalmıştı. Kendilerinin ifadesi; "Biz eski plana göre uygulamayı yaptık."oldu Burada tel çitler çekilmiş Çift şerit olan bulvar Doğa Arıtma tesisinin kuzeyinde güney-doğu köşesinde tek şeride inmiş. ASKİ bir şeridi yemiş. Bunu da müteahhide yaptırmış.  ASKİ Genel Müdürü Kadir bey gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yanlış uygulama yapıldığını farkettiler. Yeni uygulamadan haberleri bile yokmuş. Gerekli düzeltmeleri yapacaklarını söylediler. Bütün mesele Büyükşehir İmar Daire Başkanlığı ile  ASKİ'nin koordinesiz çalışmasından kaynaklanmıştır.
Koza bulvarını ne kadar önemsediğinizi biliyorum. Size ek bilgi olsun diye bu konuşmayı yaptım.           

 

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER ; Öncelikle bu aziz mübarek günde dün yapılan saldırıda şehit düşen askerlerimize Allah'tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

Az önce İsa Beyin söylediği gibi Çöp Aktarma istasyonu buraya yapılmadan önce sağlıklı olmadığını dile getirmiştik.  Yaklaşık 3-4 mahallede  40-50 bin insanın yaşadığı yerde Sofulu çöplüğünden daha beter bir koku oluştu. İnşallah önümüzdeki günlerde buradan kaldırılması yönünde sağlıklı bir adım atılır. 

Gıda dağıtımları ile ilgili olarak geçtiğimiz dönümlerde her gruptan  bir temsilci verelim. Bunun hakkaniyet ölçüsünde dağıtılıp dağıtılmadığını bizde gözlemlemek istiyoruz diye müracaatımız olmuştu. Bu dağıtımların Kaymakamlıklar aracılığı ile yapıldığı söylenmişti. Yapılan bu dağıtımların hakkaniyet ölçüsünde olmadığı aşikardır. Son günlerde basında çıkan haberler hepimizi üzmüştür. Hergün 1600 aileye sıcak iftar verildiği ve paketlerin dağıtıldığı söylenmişti. Bu dağıtımı yapanların vicdanlarına bırakmak lazım. 

            Park Bahçelerde göreve başladığınız günden bu zamana kadar bir türlü bir düzen tutulmadı. Ağaçlar kesiliyor, otlar biçilmiyor. Vatandaşların bu sıcak yaz günlerinden iftardan sonra oturacakları parklarda çok kötü manzaralar var. Bazı parkların lambaları yanmıyor. Bunların ne zaman düzeleceği hakkında pek ümidimiz yok. Çünkü 3 sene bitti 4.seneye girdik erken seçim kararı alınırsa 5.seneye göremeyeceğiz. 20 yılda yapılamayan bir takım hizmetleri belki siz yapmış olabilirsiniz. Ama eminim ki Park Bahçelerin 20 yıldır çektiği eziyet bu dönem kadar olmamıştır. Park Bahçeler konusunda neden bu kadar ilgisiz alakasız kalındı.dedi.

 

MHP Meclis Üyesi Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL; Karacaoğlan Mahallesinde verilecek olan İftar yemeğini Mercimekler Petrol'ün yanında verilmesini talep ediyorum. O zaman Yüreğir'deki sinek sorununun ne kadar ciddi olduğunu göreceğinize inanıyorum.

 

Başkan Bey; Ramazan Ayında ilk toplantımız olması nedeniyle hepinizin Ramazan Ayını kutluyorum. İnşallah hayırlara vesile olur.

        Dün yaşadığımız acı bir olaydan dolayı da büyük üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum. 6 şehidimize Allah'tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağolsun.

       İsa Bey; Mustafa Kemal Paşa, Koza Bulvarı ve onun devamında Adana'yı güneyden kuşaklayan 2.bir güney çevre yolu gibi olan özellikle Çukurova dahil Seyhan'ı Yüreğir'e bağlayacak önemli bir artelden bahsetti. Biz geçen ayki mecliste gündeme getirip bulvarlarla ilgili alınan kredilere buranında dahil edilmesi yönünde yaptığımız girişim neticesinde Büyükşehir Belediyesi bir çalışma başlattı. Şu anda Koza bulvarı ve devamında oradaki bütün kamulaştırmaya esas gayrimenkullerin tespit çalışmaları yapıyorlar. Bu Bizim düşündüğümüzden daha ciddi maliyetler getiriyor. Bunun için ayrı bir kredi alınacak Bunun çalışmasını Büyükşehir Belediyesi yapıyor.

         Sinekle mücadelenin bizim değil Büyükşehir Belediyesinin görevi olduğunu defalarca söyledim. Bundan 3 yıl önce sinekle mücadeleyi biz yaparken vatandaşın hiçbir şikayeti yoktu. Vatandaşta bu hizmetten memnundu. Fakat Mahkeme Kararı ile sinekle mücadele işi Büyükşehir Belediyesine verildi. Mahkemenin Sinekle Mücadele işini Büyükşehir'e vermesinin sebebi şehirde bütünlüğü sağlamak  için tüm ilçelerde larva ile mücadelenin aynı anda  yapılması gerektiğinden dolayıdır.  Yazılı ve şifai olarak defalarca Büyükşehir Belediyesine sinek ile ilgili sıkıntılarımızı bildirdik. 

Çöp aktarma istasyonu geçici olarak yapılmıştır. Gerekli tedbirleri aldık. Bu sorunu inşallah direk taşıma yolu ile çözeceğiz.

 

Zeynel Bey'in dediği konu Koza Bulvarı ile ilgilidir. Bunu Büyükşehir Belediyesi ile çözeceğiz.

 

Ertan Beyin bahsettiği konulara gelince; Olayı nasıl görmek isterseniz öyle görürsünüz.  1600 kişi derken 1600 aileden bahsetmedik. Her aile 4 kişilik olursa 1600 kişi 400 aileye denk gelir. Ramazan ayı boyunca 400 aileye sıcak yemek servisi yapıyoruz. İmkanımız olsa da tüm ihtiyacı olan insanlara yardım edebilsek Ama maalesef bu sadece Türkiye'de değil dünyanın hiçbir yerinde mümkün değildir. Amerika dünyanın en güçlü ülkelerinden olmasına rağmen  Amerika'da bile köprü altında yaşayan yardıma muhtaç  insanlar var.  Basında çıkan haberler  spekülatif belli bir amaçla yapılan yayınlardır. Kem söz sahibine aittir. Biz imkanlarımız dahilinde  yoksul insanlara  elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz. Belediye tek başına bütün fakirleri doyuracak bir kurum değildir. Biz bu yardım paketlerini kendimiz değil dağıtım şirketi aracılığı ile yapıyoruz. Dağıtım şirketlerine verdiğimiz listeyi biz kaymakamlıktan ve sivil toplum örgütlerinden yardıma muhtaç insanların isimlerini alarak yapıyoruz. İsteyen arkadaşımız bu listeye alarak kontrol edebilir. Eksik ve aksaklıklarımız varsa düzeltmiş oluruz. Bundan da  mutluluk  duyarız. 

Parkla ilgili sizin burada bunu söylemenizi çok önemsemiyorum.  Çünkü siyaseten muhalefet olarak bunu söylemenizi doğal karşılıyorum.

Biz 60 tane parkı 2 defa ihale ettik. Ötelendi. Kimseye zorla ihaleyi verecek makam değiliz. İhaleler açık ve şeffaf olarak yapılıyor. 2.ve 3.de alıcısı çıktı. Belli süreçleri var. Bu süreç devam ediyor. Bir yeri yaparken tabi ki sıkıntılar yaşanacak.  Oralar sökülecek, onarılacak yenileri yapılacak, oyun grupları ve yeni peyzajı yapılacak. Hepsini projeli yaptırıyoruz. Bu nedenlerden dolayı sizin sözünüze katılmıyorum. Parklara ciddi anlamda yatırım yapıyoruz.

Yüreğir'de vizyon olabilecek eski barajın üstündeki Kültür Evimizle beraber Kültür-Sanat etkinliklerinin de yapılabileceği yaklaşık 30 dönümlük park yapıyoruz.  Biz göreve  gelene kadar Yüreğir'in yaptığı 3 dönümün üzerinde park yok. Sizler küçük küçük 500-1000  metrelik parklardan  şikayet ediyordunuz. Bakın bu bark 30 dönümlüktür. Çalışmalar devam ediyor inşallah 2-3 ay içerisinde hizmete açacağız. İçinde çok değişik etkinliklerin yapılabileceği güzel bir park olacak.

    Buradaki amacımız idare ve meclis olarak Yüreğir'e hizmet etmektir. Burada hepimiz görüşlerimizi söyleyip eleştirilerimizi yapacağız. Haksız eleştirilere cevap vermekte Belediye Başkanı olarak benim görevimdir.  Eksikliğimiz varsa bunları not alıyoruz.

Örneğin İsa Bey Koza bulvarını defalarca gündeme getirdi. Buradaki kamulaştırmanın bu kadar külfet getireceğini tahmin etmiyorduk. Parasal olarak ciddi rakamlar çıktı. Eğer  geçen mecliste az bir miktar artırsaydık o bulvarı yani kamulaştırmayı yapma imkanımız olmayacaktı. Ciddi rakamlarla inşallah tek kredi olarak Büyükşehir meclis gündemine getireceğiz. Buranın tümünü trafik kavşağına  kadar giden bir güzergaha bağladığımızda hem bizim bu bölgeler canlanacak hem de  Türkmenbaşı Bulvarından direk inip Koza, Yeşibağlar, Bahçelievler, Seyhan ve Haydaroğlu'na kadar gelebileceğiz. Bu anlamda önemli bir güzergahtır. Maalesef bu güne kadar yapılamamış olması Yüreğir adına şanssızlık ve Yüreğir'e bakış açısını gösteren bir durumdur. Eğer biz bu dönemde bunu başlatabilirsek layığı ile görevimizi yapmış olacağız.

Bölgemizde 100-110  tane park var 60 tane kayda değer parkı  yeniliyoruz. Tabi ki yapılırken sökülüp takılacak, tozu toprağı olacak. Bitince bu olumsuzlukların hepsi ortadan kalkacak. Zaman zaman Köprülü'deki parka gidiyorum. Şu an bir şey yok. Ben projesini bildiğim için yapıldıktan sonra inanıyorum ki Yüreğir için çok vizyon bir park olacaktır. 

Muhtaç ailelere yardım paketlerinin dağıtımı ile ilgili sorunlar varsa arkadaşlara gerekli talimatlar verilir. Sizlerde denetleyebilirsiz. Bizlerde bundan memnuniyet duyarız.

 

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER ; Burada bir sataşma vardır. Parklarla ilgili söylemlerimi ciddiye alıp almamanız sizin sorununuzdur.  Eğer 2 yılda bir belediyede park ihalesi yapılamıyorsa burada bir yanlışlık var demektir. Bu ya idareden kaynaklanan bir eksikliktir  yada yapılan ihaleye müteahhit girmiyorsa bir yerlerde bir sorun vardır.  

Bahsettiğiniz kültür evinden dolayı oradaki 50-100 yıllık ağaçlar kesiliyor.

Başkan Bey; Burada kötü bir siyaset yapıyorsunuz.

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Buradaki meclis üyesi arkadaşlarımız hepsi seçilmiş arkadaşlarımızdır. Hiçbirisine "önemsemiyorum" sözünü söyleme lüksüne sahip değilsiniz. Bana göre şık değildir.

Başkan Bey; Olayı başka yönlere çekmeyelim. Önemsememek ile ilgili söylemim  kişilerin kendi şahısları ile ilgili değildir. Görüş olarak önemsemiyorum. Yersiz eleştirilere cevap vermek benim en doğal hakkımdır.

Milli Emlak'ın  buradaki ağaçları kesip  park yapabilmemiz için bize vermiş olduğu resmi yazı vardır.

 

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER ; Milli Emlak'ın buradaki ağaçları kesip park yapmanız için vermiş olduğu bir yazı varmıdır. Ben bu konuyu araştırdım. Dolaylı yönden bana böyle bir yazıyı veremeyeceklerini buradaki ağaçların belediye tarafından kesilmesinin istendiğini söylediler. 

 

Başkan Bey;Biz buralar için gerekli yazışmaları yaptık. Tahsisini aldık. Burada ağaç katliamı değil  çok güzel bir park yapılıyor.

Bizim klasik yöntemimizdir daha projeyi görmeden eleştiriler yapılıyor.

Olayı kişiselleştirmeyelim. Yaptığınız eleştirilere katılmadığımı belirttim. Yapılan hizmetler bu meclisin kararları ile yapılıyor. Kendi kararımıza sahip çıkalım. Dedi.

 

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK  ; Yarınki gündeme 3.madde olarak Karataş yolu-Koza Bulvarı tadilatı  ile ilgili konunun görüşülmesini teklif ediyorum.dedi.

 

Başkan Bey; Meclise gelen böyle bir dosya yoktur. Dosya meclise geldiği zaman teklif değerlendirilir.

 

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Burada özel teklif olmaz. Büyükşehir Belediyesinin burada bir çalışması var. Bizler istediğimiz gibi tekliflerde bulunamayız.

 

G Ü N D E M :

     Gündemin 1.maddesini oluşturan; Sözleşme Yapma Yetkisi ile ilgili Başkanlığın       06.08.2012 gün ve 10/322 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün           02.08.2012 gün ve 71/1711 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan;

 

   CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Ülkemizde  son 15 gündür yaşanan hepimizi derinden                  üzen olaylardan dolayı şehitlerimize Allah'tan rahmet ve o bölgede yaşayan ailelere sabır ve bir                      an önce olayların kapanması ve sağlıklı bir şekilde evlerine dönmelerini en içten dileklerimle          temenni ediyorum. Türkiye bütün komşularının sorun yaşadığı  çok hassas bir dönemden geçiyor. 

 

Umarım memur arkadaşlarımız ve sendikalarıyla yapacağınız görüşmede müjdeli bir haber verirseniz. Bu Mübarek Ramazan ayında meclisimizi ve çalışan memur arkadaşlarımızı mutlu eder.

Burada hepimiz görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Meclis Üyesi arkadaşlarımızdan birisi gördüğü bir konu hakkında gördüklerini ve düşündüklerini burada paylaştıktan sonra Başkan yada herhangi bir Bürokrat arkadaşımıza da söyleyebilir.  Ama meclis üyesi arkadaşımızın görevi bunu başkandan öğrenmektir. Bu kurulda seçilen 37 meclis üyesi arkadaşımızdan birisine başkanın "sizi ciddiye almıyorum" söylemi beni üzdü. İnanıyorum ki buradaki tüm arkadaşlarımızı da üzmüştür. Ben bu söylemin düzeltilmesi kanaatindeyim "Sizi ciddiye almıyorum" yerine "eleştirilerinize katılmıyorum" denmesi gerekiyordu. Eğer bizim söylediklerimiz ciddiye alınmıyorsa bizler burada hiç konuşmayalım.Bizler niçin seçildik. O zaman hep beraber bırakalım, tek dereceli belediye başkanı seçilsin ve işleri yürütsün. Yada  İçişleri Bakanlığından bir belediye başkanı atansın.

 

Başkan Bey; Bu konuşmaya yeterince açıklık getirdiğime inanıyorum. Bunu uzatmak sadece mecliste gerginlik yaratır. Oradaki kastımı açıkladım. Kişilerle ilgili değildir. Üç-dört yıl bir şey yapılmıyor deyip bu idareyi hafife alırsanız, benimde haksız eleştirilere cevap vermem gerekir.

 

CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Eleştirilere cevap verme  hakkınız vardır. Fakat bu şekilde cevap vermeniz doğru değildir. O zaman bende  konuşmuyorum.dedi.

 

  Görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

    Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz  Karşıyaka (Atakent) Mahallesi 1719 ada, 298 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli   034-b-03-a-2-c,  034-b-03-a-2-d, 034-b-03-a-3-a ve 034-b-03-a-3-b halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 06.08.2012 gün ve 10/323 sayılı yazısı ekinde gelen  İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 06.08.2012 gün ve 13/6924 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Eğitim Kültür Spor-Kentsel Dönüşüm-Halkla İlişkiler -Mesken ve Gecekondu-Altyapı Hizmetleri ile Deprem ve Doğal Afetler . komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

   Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.08.2012 günü  Saat: 17.00’de     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  17.45.de

 

  Mahmut ÇELİKCAN                      Fatma EVCİMİK               İrem SÜLÜ
   Meclis Başkanı                               Meclis Katibi                   Meclis Katibi
  Belediye Başkanı

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

      TOPLANTI TARİHİ                : 07.08.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT   : SALI  17.00.’de

       KATILANLAR                          :  37

       KATILMAYAN                         :  -

       MAZERETLİ                            :  -

       GÖREVLİ                                  :  -

 

            Belediye Meclisinin 07 AĞUSTOS günü saat 17.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE,  İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları ile   oturum başkan tarafından açıldı.

          

     Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.08.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

  CHP Meclis Üyesi  Necmi  ÖZCANLI; Dünkü yerel gazetelerde çıkan bir haber üzerine söz almış bulunmaktayım. Haberde, Adana'nın en çok gelişmeye hazır olan ve gelişen ilçesinin Yüreğir olduğu ve arsa üretiminin yapıldığı yönünde bir yazı vardı. Bir Yüreğirli olarak baktığımızda bu haber sevindiricimi yoksa birilerinin dikkatini çekmek için kasıtlı  yapılmış bir habermidir. Biz bir arsa ürettikte benim mi haberim yok. Bu haberin Yüreğir İçin pek hayırlı olmadığı kanaatindeyim. Bu konuyu biraz düşünmenizi rica ediyorum.

 

  CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Geçenlerde Seyhan ve Havutlu'nun 1/1000'liği yapıldı ve onaylanmak üzere Büyükşehir belediyesine gönderildi. Orada bizimde katıldığımız bazı toplantılarda Karataş Yolunun doğuya bakan Koza Bulvarı ile ilgili bir eklenti yapılmıştı. Dünkü konuşmalarla birleştirerek bir açıklama yapmak istiyorum.  Kanunlara göre Büyükşehir statüsündeki belediyelerde Nazım imar planı yapmak Büyükşehir Belediyesinin yetkisindedir. 1/1000'lik uygulama planlarını yapmakta İlçe Belediyelerinin yetkisindedir. Bu tartışmasız ve kesindir. Bu bağlamda baktığımız zaman  Karataş yolu sınır olmak üzere Büyükşehir Belediyesine onaylamak için gönderdiğimiz  plana Yetkisi olmadığı halde yetkisini aşarak ilçe belediye meclisinin yetkisindeki 1000'liği yamayarak bir karar almıştır.  Buda bizim 3 yıllık mücadeleden sonra almış olduğumuz 1/1000'lik kararları sakatlamayla karşı karşıya bırakmıştır.

 Birincisi; şu an usulen Seyhan ve Havutlu ile ilgili Bu belediye imar uygulaması yapamaz. İkincisi Koza Bulvarının doğu yakasındaki eki ile ilgili 2 nokta var. 1.Nokta:Planlamanın  esasları açısından bir sakatlık var. Planlamanın esaslarında bir imar planı yapılırken  önce kamu yararı gözetilir. 2.nokta;alternatifi varsa kamu yararı gözetilir. Büyükşehir Belediyesi oradaki resmi  iskanlı yerleri dikkate almadan yetkisini aşarak  imar planı yapmıştır.

Büyükşehir Belediyesi yanlış yaptı, biz bu yanlışı yapmayalım diye şahsım adına  meclis üyesi olarak söz aldım ve konuşuyorum. Böyle bir yetkinin ehliyetsiz olarak başkaları tarafından kullanılmasının doğru olmadığını düşünüyorum.

  Büyükşehir Belediyesi zaten borç batağında Yüreğir Belediyesi olarak Koza Bulvarının açılması için yardımcı olmak açısından sizinde  girişimleriniz var. Şimdi siz sadece arsa bedeli ödemek varken dünya kadar ruhsatlı ve bu projeyi sabote edecek binaların içinde  bir plan yapmışlar. 

  Bir vatandaş ve meclis üyesi olarak bir teklif sundum. Belediyemizde yola atılacak o kadar paramız yok. Sizinde bilginiz olsun diye söylüyorum. Büyükşehir Belediyesinde yapılan 1/1000'lik 'te adalar ve yol güzergahı uygun değildir. Ruhsatlı binalar mahkemeye verirse bu kararı usulen bozabilirler.

  Örneğin Köşedeki arsa bana ait eski hali ile kabul edilirse 2.500 dönümden 500 metresi  gidecek Büyükşehir Belediyesi bunun karşılığını bana kuruşuna kadar ödemek zorunda çünkü benim arsam imarlı arsadır. Arkadaki binaları düşünecek olursak burada kamu zararı vardır. 

 Sonuç olarak;  m2 var 500 metrem gidecek Büyükşehir Belediyesi yetkisi olmadığı halde 1/1000'lik onayladı. Burada bir hata vardır. Ruhsatlı fiilen oluşmuş binaların maliyeti arttıracağı ve bu planı bozma gerekçesiyle,plancılarla oturup bir plan hazırladık.

  Plancılarla koza bulvarının güzergahını iyileştirecek, kimseyi mağdur etmeyecek ve belediyemize fazla külfet getirmeyecek, herkesi bir noktada buluşturacak bir teklif hazırladım.

  Buradaki ruhsatlı binaları ve fiilen oluşmuş yerleri düşünmek zorundayız. Burada bir kamu zararı var. Bu amaçla böyle bir teklif hazırlandı.

 Bugün Büyükşehir belediyesinin yol müdürü beni aradı.Daha önce bu konuya vakıf Hasan Uçar Beydi. Şimdi yerine Hüseyin Bey geldi. Doğu arıtma tesislerinin orada olduğu söyledi. Yeni plana göre yol çalışmalarına başladıklarını belirtti. Bu bilgiyi de Sayın Başkanıma arz etmek istiyorum.dedi. 

 

  MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Zeynel Beyin bahsettiği konuyu anlamadım. Beni bu konuda aydınlatmanızı rica ediyorum.dedi.

 

 Başkan Bey; Başkan Yardımcısı Murat Bey'den Zeynel Beyin Teklifi hakkında bilgi istedi.

 

  Başkan Yardımcısı Murat TÜRK; Söz konusu yer Koza Bulvarının  Karataş caddesi ile birleştiği yerdir. Zeynel bey konuyu taraflı düşünüyor. Kendiside yurt dışına çıkmıştır. Yurt dışında cadde cetvel gibi dümdüz gider. Sonunu göremezsiniz. Bizim burada ise yol yapılırken birinin arsasından yada evinden geçerse, başkana rica edip yolun güzergahını değiştirip etrafından geçmesini sağlar. Bu nedenle Türkiyede yollar ya çıkmaz bir sokak ya da apartmanın önüne çıkar. Bireysel taleplerin yerine getirilmesi nedeni ile çarpık kentleşme ve  yapılaşma söz konusudur.  

  Bu konuyu meclis üyesi arkadaşlarla değerlendirdik. Büyük bir problem görmedik. Örneğin Atatürk Caddesinin Kemalpaşa Bulvarına bağlanması söz konusu. Demirspor binası için 7-8 milyon kamulaştırma bedeli ödendi. Eğer Demirspor binasının kenarından geçilseydi o para cebinizde kalırdı. Fakat şehir estetiği açısından doğru olmazdı.

  Zeynel bey durumu düzeltmiş. Gerekli görüşmeleri yapmış tüm mal sahipleri  hem fikir olmuş.

   Kamulaştırma yapmak gerekiyorsa belediye yapar. Bu sorun değildir.

 

   Başkan Bey ; Arkadaşlar tabiki teklif verebilir. Görüşmeler yapabilir. Ama bu kararları verecek olan meclistir.

 

   MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Zeynel Beyden hazırlamış olduğu projeyi almak istiyorum. Konuyu İmardan sorumlu arkadaşlarla paylaşmak istiyorum. Ben Büyükşehir Meclis Üyesiyim bu konuyu ilk defa burada duruyorum.

 

    MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Burada yapılan sadece yolun genişletilmesi çalışmasıdır. Bu yol 7-8 yıl önce kamulaştırıldı. Belediye buraya 1 trilyon para harcadı. O yolun düzgün çıkabilmesi için birkaç mülkiyetli yerler var. Zeynel Beyin dediği o ambarlar fazla önemli değildir. Ben mimarlarla o bölgeye gittim. Bu çalışma sadece yolun genişletilmesi ile ilgilidir.

 

    Meclis Üyesi Mustafa ESENKURT; Zeynel Beyin bahsettiği konu ambarların, arıtma tesislerinin önünden gelip,  Karataş Yoluna bağlanan yer. Burada imarlı ruhsatlı evler ve depolar var. Arıtma tesisinin diğer tarafında ise boş alanlar ve Büyükşehir Belediyesine ait yerler var. Binaları sıfır alıp yolu bu tarafa kaydırırsak yolun açılması daha çabuk ve daha iyi olur. Orada bulunan ruhsatlı binaları da mağdur etmemiş oluruz. Zeynel Beyin kendisine ait olan arsa boş olduğundan pek sorun teşkil etmez.

 

  Benim teklifim Zeynel Beyin teklifini gündeme alalım. Komisyonda tartışalım uygun ise kabul ederiz.dedi.

   CHP Meclis Üyesi  Necmi  ÖZCANLI; Zeynel Bey arkadaşımızın teklifi incelenmesi gereken kayda değer bir teklif  olduğunu  düşünüyorum. Maliyeti ne kadar düşürürseniz yolu o kadar hızlı yaparsınız. Teklif yolun şekline ve projesine uygun ise değerlendirilebilir.Sonuna kadar destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum.dedi.

 

    CHP Meclis Üyesi  İbrahim LEBA; Demagoji yapmadan konuşmak istiyorum. Yaklaşık 2 yıl önce sayın Başkanım  Yüreğirdeki küçüklüğünden bahsetmişti. Örneğin Seyhan Mahallesinde imardan artan 700 m V şeklinde bir park var. 300 metresi yola gitti.  Burada 5 tane beton masa sandalye var. Buraya akşamları uhucular geliyor. İnsanlara rahatsızlık veriyorlar. Bu bankların kaldırılmasını ve yerlerine hanımların istediği doğrultusunda kondisyon aletlerinin konulması için mahalleden imza topladık. Ve Dilekçesini kendi ismimle belediye verdik. Fen işleri Müdürlüğü işlerinin yoğunluğundan daha sonra beton masaları kaldıracaklarını söylediler. Park Bahçeler Müdürlüğü ise ellerinde kondisyon aletlerinin olmadığını söylediler.   Neticede 2 yıldır herhangi bir işlem yapılmadı.

   Mart ayı itibarı ile Park bahçeler Müdürlüğüne regülatör köprüden mezbahaneye kadar olan set yolunun temizlenmesi için  defalarca söyledim. Burada 2 defa kaza atlattım. İki araç yan yana geçemiyor. Vatandaş mağdur. Geçecek başka yolumuzda yok. Sayın Başkanım buranın düzeltilmesi için sizden ricada bulunuyorum. Eğer Bizim belediye bu sorunu çözmeyecek ise Büyükşehir Belediyesine gidip oradan yardım isteyeceğim.dedi.

 

Başkan Bey ; Zeynel Beyin teklif ettiği konu gündeme alınması için oylanır. Meclise alınırsa çıkan karara hepimiz saygı gösteririz.

 İbrahim Beyin dediği konuya gelince;  Biz mümkün olduğu kadar kendi görev alanlarımızdaki yolların çalışmalarını  yapıyoruz.  Burası çok geç kalmış  Mezbaha yolu olması nedeni ile ciddi trafik tehdidi altında olan  bir yoldur.  Buranın  30 metre genişletip bulvar şeklinde olması kararını alalı 2 yıl oldu. Yinede bu konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşelim. Birçok defa dile getirmek bizi yıldırmasın netice itibarı ile sonuç almamız önemli olur.

  Parktaki beton masalara  gelince, bizde zaten bu beton masaların sağlıksız olmalarından dolayı bunları kaldırmanın derdindeyiz. Onu gündeme alırız. Burada önemli olan yolun düzeltilmesidir.

 

Gündeme geçmeden önce Zeynel Beyin teklifinin gündeme alınmasını teklif ediyorum.

Gündemin 3.maddesi olarak görüşülmesi kabul edilmiştir.

 

GÜNDEM;

 Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Köprülü (Kazım Karabekir)Mahallesi 4836 ada 1 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli N34-c-22-c-3-b halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili  Başkanlığın 07.08.2012 gün ve 10/325 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar-Ulaşım-Eğitim Kültür Spor-Kentsel Dönüşüm-Altyapı Hizmetleri-Halkla İlişkiler ile Mesken ve Gecekondu Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;

 

  CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Bu Kültür Evlerinin yapılması elbette belediyemiz ve halkımız için güzel bir olaydır. Fakat bunları düzenlerken bazen kilit olan işgal edeceğimiz ve düzenleyeceğimiz  yerleri bildiğimiz için önceden söylediğimiz ve tüm arkadaşlarımızın hemfikir olduğu Kültür Müdürlüğü adı altında Evlendirme Memurluğunun oraya taşınmasının Seyhan,Çukurova ve Yüreğir'de yaşayan insanların süratle evlendirme işleminin yapılmasında çok etkin rol oynayacağı kanaatindeyiz. 

Planı düzenlenirken komisyonlarda bu konuyu defalarca söyledik. Projenin o yönü ile değiştirilmesini talep ediyorum.

 Dünkü mecliste çok yoğunluk olduğu için  bahsedilen  kötü koku  ile ilgili konuşamadım. Ben PTT Evleri Mahallesinde oturuyorum, Bahtiyar Bey ve Ömer Bey Karacaoğlan Mahallesinde, Serkan Bey de Kışla Mahallesindeki toplu konutlarda oturuyor. Burası yaklaşık 3000 civarında insana tekabül ediyor. Özellikle bu bölgelerde çok koku yoğunlaşması oldu. Bu kokunun nereden geldiğini öğrenmek için önce Ertuğrul Beye daha sonra Büyükşehir ve Çukurova Üniversitesine gittim. Anakent Belediyesi Kokunun Yüreğir Belediyesine ait olduğunu söylüyor.

 

 Yeşil Bulvarın sağ tarafında özellikle Sarıçam'a giderken lağım gibi bir şey oluşmuş. Ben oraya gittim ve resimleri çektim. Orada korkunç bir su birikintisi oluşmuş. Belki koku oradan  yayılıyor olabilir. Aşırı derecede bir koku var.Özellikle bu günlerde insanlar oruç tuttuklarından koku alma duyuları hassaslaşıyor.         Kokunun nerden kaynaklandığı tespit edilerek insanların bu kokudan kurtarılmaları  gerektiğini düşünüyorum.

 

 Bildiğiniz gibi Yüreğirde mahalle aralarında 100-200-300 m2 lik küçük parklar var. Bunlara bakılmadığı zaman gerçekten çok kötü bir görüntü yaratıyor. Park Bahçeler Müdürlüğünde eleman eksikliğimi var. Örneğin PTT Evleri Mahallesinde 3576 sokakta bir park var. Buradaki insanlar bu parkta oturamıyorlar çünkü aylardır lambaları yanmıyor. 3562  sokağa geçen hafta belediyeden arkadaşlar gelip orayı topladılar. Park Bahçeler Müdürlüğünü defalarca aradım.Sürekli yarın geleceğiz dediler. Burada bir aksaklıklar var  sayın başkanım.  Bizler meclis üyesi olarak eksiklik ve aksaklıkları söylemek zorundayız. Bunların tespit edilerek  kısa bir süre içerisinde hızlı bir şekilde yapılmasını istiyoruz.

 

 Sağlık Bakanlığının listesinde bu su sağlığa zararlı sular içerisindedir.  Bu konunun da dikkate alınmasını rica ediyorum.dedi.

 

 Başkan Bey ; Parklarla ilgili benim katılmadığım sanki bu sorun bugün olmuş gibi konuşulmasıdır. Bu sorun yılların birikimidir. Yüreğir tarihinde bu güne kadar  60 tane parka girilmemiştir. Yüreğirde ilk defa 29.000 m2'lik Kışla'daki parkı biz yapıyoruz. Bildiğim kadarıyla Yüreğirde en büyük park Büyükşehir Belediyesinin yaptığı 15 dönümlük Yavuzlar parkıdır. İçine havuz ve spor sahası yapılarak alan biraz daha küçülmüştür.

   İş Bankasının mevcut yeri yaklaşık 40 dönümdür. Burada muhteşem bir park bu dönem Büyükşehir Belediye Meclisinden geçti. Ufak tefek eksiklikleri olduğundan tekrar mecliste görüşülerek karara bağlanacak.

  Tabiki eksik ve aksaklıklar oluyor. Bunlar zaman içerisinde giderilecektir. Hizmet alımı yapıyorsunuz. İtiraz edildiği zaman işler 5-6 ay uzuyor. Mevzuatı kötüye kullanan insanlar var. Bunlar Belediyenin ve idarenin dışındaki faktörlerden dolayıdır.

  Bu 60 tane olan parklardan 29 dönümlük Köprülü'deki parkı çıktığımız zaman en büyük park yine Köprülü Mahallesindeki kanalın yanındaki 9700 m2'lk parktır. Onun dışındaki parkların hepsi küçüktür.

 

MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Yüklenici firma bir parkın içerisinde 7 m'lik bir yol yaptı. Ben bir anlam veremedim. Teknik arkadaşlar bu konuda bir bilgi verebilirler.

 

 Başkan Bey; Arkadaşlar gerekli bilgileri verdiler. Bu kendi hatalarıdır. Kendileri düzelteceklerdir. Daha iş bitmemiştir. Devam eden işte yaptığı hatayı düzeltecektir.

 

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Planlama açısından değilde projelendirme açısından arkadaşların arasında bazı sorular oluştu. Arkadaşlar oradaki yeşil alandaki yapılaşma konusunda çok hassaslar. Birde otopark ihtiyacını giderecek bir şekilde  optimal bir proje düşünülürse daha iyi olacağın kanaatindeyiz.  

 

Başkan Bey ; Bina çok ihtişamlı ve büyük olduğundan  kendi başına sevk ve idaresi olacak bir bina değil. Muhtemelen Kültür Müdürlüğümüz sevk ve idaresini yürütecektir.

Binayı yaptığımız yer mevcut spor sahası olarak kullanılan ancak planı Sosyal ve Kültürel tesis olan yaklaşık 12 dönümlük bir yer.  7 dönümü sosyo-kültürel tesis alanıdır. Diğer uç tarafta kalan 5 dönümü yeşil alandır. Yeşil alana herhangi bir şey yapmak söz konusu değildir. Hatta peyzaj açısından daha da zenginleştirilecektir.  Bina Sosyo-Kültürel alan içerisindedir. Bunu yapmak şartı ile Maliye'den aldık.  Yoksa tümünü çevirip spor tesisi yapacaklardı. Bu şekilde Yüreğir'in hatta Adana'nın hizmetine açmış olacağız.Yüreğir'e zenginlik katmış olacak.

Adliye'nin ön tarafındaki 10 dönümlük yerin altına otopark düşündük. Bu porjeler kesinlik kazansın. O çalışmada beraberinde gündeme getirilecek.

 

Başkan Yardımcısı Murat TÜRK; Aktarma istasyonundaki koku tahminimce havanın yaz olmasından dolayı aktarma istasyonuna giden  çöp araçlarından pis sular akmakta buda çevreye kötü koku yaymaktadır. Bu konu Büyükşehir Belediyesinin konusudur.

 

 Başkan Bey ; PTT'deki durum daha farklıdır.  Bu nedenle arkadaşlar bu konuda çok hassas davranmakta haklılar. Koku giderici kimyasallar kullanılmasına rağmen koku gitmediğinden aktarma istasyonunu tamamen kaldırdık. Koku Sofulu'dan kaynaklanıyorsa durum ciddidir demektir.  Bu koku ile ilgili bir üniversiteye bilimsel bir tespit  yaptıracağız.

 

 Ak Parti Meclis Üyesi Ömer AYGÜN; Balcalı'da Balık Besleme çiftlikleri var. Bu koku oralardan da  gelebilir.dedi

 

 Gündemin 1.maddesinin görüşülmesi yapıldı ve neticede Necati CENGİZ'in oylamaya katılmamasına rağmen komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.  

 

  Gündemin 2.maddesini oluşturan; İptal İhdas ile ilgili Başkanlığın 07.08.2012 gün ve 10/326 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 02.08.2012 gün ve 71/1712 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Kanunlar-Çevre ve Sağlık-Tarife-Ulaşım-İnsan Hakları ile AB ve Dış İlişkiler  komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemin 3.maddesini oluşturan; Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 07.08.2012 gün ve 10/324 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Ulaşım-Kentsel Dönüşüm ile Kanunlar Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

   Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 08.08.2012 günü  Saat: 17.00’de     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  17.55.de

 

 

Mahmut ÇELİKCAN               Fatma EVCİMİK                     İrem SÜLÜ 
 Meclis Başkanı                         Meclis Katibi                         Meclis Katibi 
Belediye Başkanı

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

 TOPLANTI TARİHİ                : 08.08.2012

 TOPLANTI GÜN VE SAAT   : ÇARŞAMBA 17.00.’de

 KATILANLAR                          :  34

 KATILMAYAN                         :  2

 MAZERETLİ                             :  -

 GÖREVLİ                                   :  -

 

 

            Belediye Meclisinin 08 AĞUSTOS günü saat 17.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanvekili Mehmet YILDIZ , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hıdır BAHÇE,  İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Hasan KARAOĞLU ve Mustafa ÇOBAN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk sağlandığından  oturum başkan tarafından açıldı.

           

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.08.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

 Gündeme geçilmeden önce; CHP Meclis Üyesi  Necmi ÖZCANLI; Meclis toplantıları ayda 5 gün yapılıyor. Bu meclis toplantılarında Yüreğir için önemli kararlar alınıyor. Yapılan 5 günlük meclis toplantılarına Belediye Başkanımızın katılmasının daha doğru olacağına inanıyorum.  Bu düşüncem sadece bizim Başkanımız için değil diğer tüm belediye başkanları için geçerlidir.dedi.

    Meclis Başkanvekili Mehmet YILDIZ; Belediye başkanımız daha önceden programlanmış basın toplantısına katıldığından dolayı bu meclis toplantısına katılamadı. Dedi.

 

GÜNDEM;

 

   Gündem maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 1071 ada 70,71,385,386 ve 387 nolu parseller ile 2402 ada, 3 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-04-A-3-A, 034-B-04-A-3-D, 034-B-04-A-4-B ve 034-B-04-A-4-C halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 08.08.2012 gün ve 10/328 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-AB ve Dış İlişkiler-Plan Bütçe-Tarife-Kanunlar-Çevre ve Sağlık-Deprem ve Doğal Afetler ile İnsan Hakları  komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan ;

 Ak Parti Meclis Üyesi Yaşar TURAN; Komisyon raporunun kabulünü teklif etti.

MHP Meclis üyesi Uğur İsa CEYLAN; Aykırı teklif olarak; Dosyanın Müdürlüğünden geldiği gibi kabulünü teklif etti.

 

 Ak Parti Meclis Üyesi Celal TURAN; Yaşar Beyin ve Uğur İsa Beyin tekliflerini  red edenlerin isimleri ile birlikte red gerekçelerinin de yazılması gereklidir. Dedi.

  Meclis Başkanvekili Mehmet YILDIZ; İsa Beyin aykırı teklifine;  Necati CENGİZ'in oylamaya katılmaması, Ahmet YÜZKECCİER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA ve Necmi ÖZCANLI'nın çekimser olmalarına rağmen,  13 red kararına karşı 16 oyla kabul edilmiştir. Dedi.

 Ak Parti Meclis Üyesi Yaşar TURAN; 1/25.000 ve 1/5000 İmar Planlarının İptal olması nedeniyle ve Düzenleme Ortaklık Payının düşük olmasından  dolayı  reddediyoruz.dedi.

           

 Görüşülmesi yapıldı ve neticede MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN'ın Aykırı teklif olarak verdiği Müdürlüğünden geldiği gibi kabulü ile ilgili teklifin oylaması neticesinde; 4 çekimser,  13 red kararına karşı 16 oyla dosyanın  oyçokluğu ile kabulüne karar verildi.

           

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 09.08.2012 günü  Saat: 17.00’de     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  17.15.de

 

 

   Mehmet YILDIZ               Fatma EVCİMİK                    İrem SÜLÜ   

    Meclis Başkanı                  Meclis Katibi                        Meclis Katibi 
 Meclis 1.Başkanvekili  


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

      TOPLANTI TARİHİ                 : 09.08.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT    : PERŞEMBE  17.00.’de

       KATILANLAR                          :  37

       KATILMAYAN                         :  -

       MAZERETLİ                              :  -

       GÖREVLİ                                   :  -

 

             Belediye Meclisinin 09 AĞUSTOS günü saat 17.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE,  İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları ile   oturum başkan tarafından açıldı.

           

     Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.08.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

G ÜN D E M;

 

Gündem maddesini oluşturan;  İlçemiz Balcalı Mahallesi 203 ada 1,2,3,4 ve 6 nolu parseller onaylı 1/1000 ölçekli N34-c-23-a-3-d , N34-c-23-a-3-c, N34-c-23-d-2-b,  N34-c-23-b-4-c, N34-c-23-b-4-d, N34-c-23-c-1-a, N34-c-23-c-1-b,  N34-c-23-c-1-c,  N34-c-23-c-1-d , N34-c-23-b-3-c, N34-c-23-b-3-d , N34-c-23-c-2-a ve  N34-c-23-c-2-b   halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili Başkanlığın 09.08.2012 gün ve 10/331 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Çevre ve Sağlık-Kentsel Dönüşüm ile Altyapı Hizmetleri Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;

 

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Söz konusu Belediyemizin mülkiyetinde olan yerle ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisinin Nazım İmar Planı ile ilgili aldığı  bir karar var. Bu kararın sizin önünüzde de olması gerekiyor.

           

  Sarıçam İlçesi Balcalı köyü, köylerde mahalleye dönüştürüldüğü için Balcalı köyü mahalle olmuştur. Sizlerinde bildiği gibi iller, ilçeler , bucaklar İller İdaresi Kanuna göre kurulur. Bizim Yüreğir Belediyesi de  Adana'da Seyhan ve Yüreğir adıyla 3306 sayılı kanunla kurulmuştur. Daha sonra 5747 sayılı kanunla yine Seyhan ve Yüreğir ilçe olmak üzere 4 tane merkez ilçe oluştu. Bu merkez ilçelerinde toplam sınırları Büyükşehir Belediyesinin sınırlarını oluşturuyor. Şimdi bu Büyükşehir Belediyesinin meclis kararıdır. Sarıçam İdari sınırları içerisindeki bu yerin Yüreğir İlçe Belediyemizde gündeme alınarak kararlaştırılması mevzuata aykırıdır. Mülkiyet Bizim olabilir. Buraya üniversite yapılacak. Elbette yapılsın. Bizde destekliyoruz. Tahsis edilmesi gerekiyorsa edilsin Fakat ileride altından kalkamayacağımız bir kararın altına imza atmayalım.

             

    Mahkemece yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır. Görsel ve yazılı medyadan okuduğum kadarıyla tahsisin kaldırıldığından dolayı böyle bir karar alınmış. Burada Tarımsal gen bahçelerinin kaldırıldığı takdirde Orman ve Su işleri ile  Tarım ve Köyişleri Bakanlığının bunların telafi edilemeyeceği yönündeki düşüncesi ile  bu karar alınmıştır. 

   Sonuç olarak bahsettiğim bu sebeplerden dolayı  daha sağlıklı bir karar almak için durum netleşinceye kadar bu dosyanın komisyonda kalmasını teklif edeceğiz.

  Başkan Bey; Bu konu Büyükşehir Belediye Meclisinde 2 defa gündeme geldi. Bizzat kendim düzeltme talebinde bulundum. Bizim Ulubatlı Hasan mahallesi de dahil Sarıçam Tapu Müdürlüğünün kayıtlarında görünüyor.Burası kanunda çizilen sınırlara göre bizde görünüyor. Bizim bu tapu yazılarının düzeltilmesi için itirazımız oldu. Ulubatlı Hasan Mahallesi düzeltildi. Diğerleri de teker teker düzeltiliyor. Balcalı mahallesi  Bizim üzerimizde olmasaydı Milli Emlak bizi muhatap kabul etmezdi. Kanunda açıkça görülmektedir. Harita Özel İdare tarafından yanlış yapılmıştı. Sonra biz müdahil olduk bunları düzelttik.Kanundaki sınırlar çerçevesinde burası bizimdir.

  Defterdarlığa mahsup ile ilgili gerekli bilgileri verdik.  Vergi borçlarımıza karşılık mahsup işlemimizin gerçekleşmesi için Ramazan'dan sonra denetim elemanları gelecek. Bedeller dahil bunların hepsinin tespiti yapıldı.

 Milli Emlak İmar ve Mülkiyet açısından detaylı bir inceleme yapıyor.

Yürütmeyi durdurma kararına gelince konu imarla değil tahsisle ilgilidir. Burada davacı Çukurova Üniversitesi davalı Milli Emlak'dır. Büyükşehir ve Yüreğir belediyesi ile alakalı bir durum değildir.

 Bizim komisyon kararımızdan sonra 08.08.2012 tarihinde Çukurova Üniversitesinden tahsis ile ilgili yazılar  geldi. Benimde düşüncem dosyanın komisyonda kalması yönündedir.

 Zeynel Beyin dosyanın aynı komisyonlarda kalması ile ilgili aykırı teklifini oylarınıza sunuyorum. Teklif  kabul edildi.

           

 Görüşülmesi yapıldı,  oylamaya Necati CENGİZ katılmadı ve  neticede tekrar incelenmek üzere aynı komisyonlara havalesine oybirliği ile karar verildi.

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 10.08.2012 günü  Saat: 10.30’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  17.15.de

 

 

  Mahmut ÇELİKCAN              Fatma EVCİMİK                           İrem SÜLÜ  

    Meclis Başkanı                           Meclis Katibi                            Meclis Katibi        Belediye Başkanı

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

      TOPLANTI TARİHİ                 : 10.08.2012

      TOPLANTI GÜN VE SAAT    : CUMA 10.30.’de

       KATILANLAR                          :  30

       KATILMAYAN                         :  7

       MAZERETLİ                              :  -

       GÖREVLİ                                   :  -

 

                        Belediye Meclisinin 10 AĞUSTOS günü saat 10.30’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN,  Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE,  İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ, Salih SARI,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER,  İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Abdusselam ÖZPOLAT, Ömer AYGÜN, Serkan ÖZDEMİR,Hayrettin KAYA, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN ve Memduh GÖZÜBATIK'ın katılmamalarına  rağmen çoğunluk sağlandığından  oturum başkan tarafından açıldı.

 

 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 09.08.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Ben yaklaşık 40 yıldır Adana'da siyaset yapıyorum. Beni gerek Adana Siyasetçileri gerekse bu mecliste bulunan arkadaşlar tanır. Benim adım hiçbir rant  işine karışmamıştır.  Benim geçimim bellidir. Ben ailemin tek erkek çocuğuyum.  Şanlıurfada 3000 dönüm yerim vardır. Benim kimsenin parasına ihtiyacım yoktur.

Bazen sizin teklifinizle bazen de Devletten bu meclise  gelen  Yüreğir'i geliştirecek imar çalışmaları beni hep heyecanlandırmıştır. Yüreğir'e yatırım olsun diye Adliyenin yapılması, üniversitenin kurulması gibi konuların hemen meclisten geçmesini istedik.

 Bahse konu dosyanın ne 5000'liğini nede 1000'liğini biz yapmadık. Bu dosya 90'lı yıllardan beri 560 dönüm üzerinde Sabancılar tarafından imara açılmış ve sanayiye katılmıştır.

Teknik bilgiye sahip olan siz ve arkadaşlarıma soruyorum. Bir vatandaş gelip buraya fabrika yapacağım derse hayır deme şansımız varmı dır. Vatandaş getirmiş burayı küçük parseller yapmak için bize müracaat etmiştir. Konu bu kadar basittir. Bu konunun neden bu kadar büyütüldüğünü anlamış değilim.

Dün Ankara'dan Özerk Yatırım A.Ş.'den  Yusuf AK aradı. Adana'da bir yatırım yapacağını söyledi. Yapacağı işi  kısaca anlattı. Sanayi Bakanlığının ön iznini almış. Adana'nın çöpüne günde 150 ton gidiyor. Kendisi 25.000  dolar civarında makine koyacak ve bu çöpe atılan hammaddeyi sanayiye çevirecek. Bu işte yaklaşık 1000 kişi çalışacak. Bunun için 10-12 dönüm yer istiyor. Ben sizin vicdanınıza soruyorum? Burada 12 dönüm sanayi alanı olan hazır bir yer varmı. Bu yatırımcıyı Osmaniye'ye mi götüreyim. Yoksa bizim mahalle kahvelerinde oturan vatandaşlarımıza iş imkanı sağlanmışken burada yatırım yapılması daha doğru olmaz mı. 

 Bu yerel basın ve bunlara servis yapanlar  bu memleketin başına bela olmuştur.

-2-

Özellikle Nevzat UÇAR'a cevap hakkı doğması için sesleniyorum:  Beni 40 yıldır tanıyorsun. Uğur İsa CEYLAN nerede ne zaman kimden para almıştır. Bunu ispat etmeni istiyorum.

             

  CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Ben Adana'da sanayi sitesi yapan bir arkadaşınız olarak konuşmak istiyorum. İsa Beyin bahsettiği  daha önce Bossa'nın yeri olduğu için imar olmadan böyle bir sanayi fabrikasının yapılması mümkün değildir. Buranın geçip geçmediğinden önce gazetelere bu kadar detaylı bilgileri verenlerin art niyetleri vardır. Bizim meclisimizi lekelemeye çalışmaktadır. Biz burada kararların çoğunu oybirliği ile geçirdik. Bu güne kadar ranttan söz edilmezken bugün tartışmalara  konu olan bu arazinin meclisten geçmesine evet oyunun verilmesi bir rantı gündeme getiriyorsa demek ki geçmişte geçen kararlardan da rant elde edilmiştir. Birilerinin çıkarlarına ters gelmiş ve böyle bir ranttan faydalanamadığından bu haberi vermiştir.

 Başkan Bey; Mustafa Bey  Meclisimize geçmişe yönelik böyle konuşmalar doğru değildir. Düzelterek konuşmanızı rica ediyorum. 

           

   CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Böyle bir şey olmadığını bildiğimiz için bunu özellikle vurgulamak istiyorum.Buradaki arkadaşlarımızın kesinlikle ranta ihtiyacı yoktur.           

            Ben Adana'nın en büyük özel sanayi sitesini yapıyorum. Bu konuda bürokratlardan Sayın Başkanvekili Zihni ALDIRMAZ'dan ve  siz Sayın Başkanımın Büyükşehir'e Vekillik yaptığı dönemde bu konuda yardım gördüm. Şuan sanayi sitesinde 74 dükkan çalışıyor ve yaklaşık 600 insan ekmek yiyor. Buradaki meclis üyesi arkadaşlarımız da böyle  işe ön ayak oluyorlarsa bu Ramazan ve Hayırlı Cuma gününde hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Kimin ne söylediği de çok önemli değil.dedi.

  Başkan Bey; Buradaki arkadaşlarımızın hassasiyetine katılıyoruz. Arkadaşlarımızın itham altında bırakılması doğru değildir. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Burada yapılması gereken mücadele etmektir. Ben 3,5 yıllık süreçte  onlarca dava açtım. Yerel basınla ilgili bu davalarım halen devam etmektedir. Dün yapılan oylamada hiç hoş olmayacak şekilde bir gazete de "ÇELİKCAN'a darbe"   haberinde oylama yapılmış grup kararı alınmamış ve eski sanayi sitesinin yeri ile ilgiliymiş diyerek olayı daha farklı bir yöne çekmeye çalışmışlar. Habere  istinaden  "Ak Parti olarak mecliste grup kararı alınmamıştır. Grup serbesttir hür iradesiyle oy kullanmıştır." Diyerek düzeltme yazısı gönderdik. Bu konular Adana'nın genelinde vardır. Büyükşehir Belediyesi de sürekli itham altında bırakılmaya çalışılmıştır.   Bu sadece Yüreğir meclis üyesi arkadaşlarımız için geçerli değildir. Bunlar kasıtlı yapılan yıldırma politikalarıdır. Arkadaşlarımızın iş yapabilme şevkini kırmaya yönelik hareketlerdir. Bunları insanları sindirme,  baskı kurma ile yapılan eylemler olarak görüyorum.  Bu ithamlara karşılık yapmanız gereken  en doğal hakkınız olan yasal yollara başvurmaktır.

   Yerel basında kalite yükselirse bu şehri yönetenler daha faydalı ve güzel işler yaparlar. Büyükşehir Meclisindeki arkadaşlar daha hızlı bir şekilde faydalı kararları almaya çalışıyorlar. Fakat yerel basın itham altında bırakarak işleri yavaşlatıyor. Biz "Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz." diyoruz. Her karar oylamayla alınmışsa bu demokratik bir karardır. Kendi yetkilerimizi kanun çerçevesinde kullanmaya devam edeceğiz.

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Benimle ilgili yerel basında çıkan bir haber üzerine söz almış bulunuyorum. 5 Ocak Gazetesinin 4.sayfasında dün mecliste bulunan bir gazeteci arkadaşın haberi var. Bir gün önce yapmış olduğum konuşmayı tamamen ters yorumlayacak şekilde bir yazı yazmış. Ben 3 gerekçeyle konuyu gündeme getirdim. 1. burada Koza bulvarının karataş bağlantısı ile ilgili maddi bir hata olduğunu, 2. Planlama esasının emri olduğu halde kamu yararı açısından malikleri azaltmanın gözardı edildiği ve düzeltilmesi gerektiği, 3.Özellikle burada ifade etmiştim Köşesinde arsam olmasına rağmen kendi menfaatimi ikinci plana atarak kamu yararını

kendi menfaatimin önünde tuttum. Bunu bile Umut YÜZER adındaki bu gazeteci arkadaş sanki Koza Bulvarını benim önerimle başka yere taşımış ve bunu başarmışım gibi izah etmiş. İnsan önce vicdanına karşı sorumlu olacak.dedi.

    MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Adana topraklarında yaşamak için güçlü ve sabırlı olmak gerekir. Yıl 2000 bir gazetede şöyle bir başlık vardı "Hortumcu Adana Ticaret Odası Başkanı" Gazeteyi aldım ve Aytaç DURAK'a  gittim. Bu virüsler senin virüslerin  birgün gelecek bunlar senin başını yiyecekler dedim. Günahım da Güçbirliği vakfı kurmuşum, Kanal A televizyonuna ortak olmuşum. Olmadık ithamlarda bulundu. Neticede basın bir şeyler yapacak. Ben Uğur İsa CEYLAN arkadaşımızın buna cevap vermemesi gerektiğine inanıyorum. Cevap vermekle şimşekleri üstüne çekiyor. Sayın başkanımızın dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Tabiki hukuk uzun süreçli bir yoldur. Ama doğru yoldur. Basını terbiye edemezsiniz.

  Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden bu güne kadar Ak Parti gibi güçlü bir iktidar gelmemiştir. Bu iktidarın Başbakanı bile Basını terbiye edemedi. Basını yasa ile bile terbiye edemezsiniz. Çünkü basın sadece gazeteci değil tüccardır.  Biz 5000'liği yaparken ne kadar baskı altında ve psikolojik savaş içerisinde olduğumuzu Büyükşehirdeki Meclis üyesi arkadaşlarımız anlatabilirler. Bizler gece gündüz çalışıp  Türkiye Cumhuriyeti

ne hizmet ediyoruz.  Yinede sürekli eleştiriliyoruz.dedi.

G Ü N D E M :

 Gündem maddesini oluşturan ; Gayrimenkul Değerlendirilmesi ile ilgili Başkanlığın 10.08.2012 gün ve 10/333 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-AB ve Dış İlişkiler-Plan Bütçe-Tarife-Kanunlar-Çevre ve Sağlık-Deprem ve Doğal Afetler ile İnsan Hakları  komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.     

 

  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 03.09.2012 günü  Saat: 16.00’da     toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

 

OTURUM SONU:  11.00.de

 
 Mahmut ÇELİKCAN             Fatma EVCİMİK              İrem SÜLÜ  

 Meclis Başkanı                   Meclis Katibi                       Meclis Katibi    
 Belediye Başkanı