BAŞKANIN MESAJI

Sevgili Yüreğirliler...

 

2009 yılında ‘ Halka Hizmet Hakk’a Hizmettir’ anlayışı ile Yüreğir’e yüreğimizi koyarak çıktığımız bu yolda, dur-durak bilmeden, gece-gündüz demeden ‘Her yeni gün, yeni bir hizmet’ anlayışı ile çok çalıştık.

30 Mart 2015 yerel seçimlerinde gösterdiğiniz teveccühle, doğru yolda ilerlediğimizi teyit ettik. Şimdi, üzerimizdeki sorumluluğun daha çok farkında olarak, yüksek standartlara çektiğimiz hizmet anlayışımızı daha yükseğe taşıma sözü veriyoruz.

Binlerce yıldır medeniyetlere anayurt, Lokman Hekim’e ve nice muhterem zata memleket olmuş Yüreğir’in bereketli toprakları üzerinde hayat sürmek, her birimiz için büyük bir mutluluk olmalı. İnsanı, ağacı, toprağı, velhasıl tüm mahlûkatı, Yunus’un ‘Yaratılanı Sev, Yaradan’dan Ötürü’ deyişindeki anlayış ile kucaklıyoruz.

Birinci dönemimizde olduğu gibi, Yüreğir’in gelişimi ve değişimi için start verdiğimiz projelerimize sayısız yeni proje ile hız verdik. Vatandaşımızın hak ettiği şekilde hizmet alma imkânına kavuşması amacıyla, projelerimiz gün geçtikçe çeşitlenip arttı. Bir yandan caddeleri, sokakları güzelleştirerek kentin çehresini yeniledik, diğer yandan sizlerin binlerce yıllık geleneklerine, dini ve toplumsal değerlerine önem veren hizmet politikalarını benimsedik. Bu topraklarda refah ve huzurlu bir hayat için birlikte yaşamı destekleyen toplumsal projelere hız verdik. 6 yılda Yüreğir’i ayağa kaldırdık. Yüreğir, köhnemiş ve hak etmediği görüntüsünden sıyrılıp, artık gelecek 10 yılın en modern kentlerinden biri olmaya aday…

 

Yüreğir Yatırımlarla Cazibe Merkezi Oldu

 

Hizmet politikamız ve anlayışımız yerelle sınırlı kalmadı. Tüm bölgeyi, ülkeyi kapsayan bir bakış açısı ile Yüreğir’in gelişmesine katkı sağlayacak tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla yakın temaslar kurup, işbirliği yaptık. Kamu yatırımlarının ilçemize gelmesi için gösterdiğimiz gayretler olumlu sonuçlandı. Yüreğir’de istihdama büyük katkı sağlayan, 1550 yataklı Bölge Hastanesi, Adalet Sarayı, Bölge İstinaf Mahkemesi, Yeni Devlet Hastanesi, Adana Şehir Hastanesi, Optimum Alışveriş Merkezi, Hilton SA ve Sheraton otelleri ilçemiz sınırları içinde yerini aldı. Özel sektör ve yatırımcıların önünü açarak ilçemizi cazibe merkezi haline getirdik. Binlerce insana modern yaşam alanları sunan konutlar ile iş ve alışveriş merkezleri de Yüreğir’de yükselmeye başladı.

 

Yüreğir’de Gerçek ve Hızlı Kentsel Dönüşüm

 

Adana’da ilk kez yerinde ve gerçek kentsel dönüşümü Yüreğir’de başlattık. Kışla mahallemiz ’de 324 konut yıkıldı, yerine inşa edilen 786 konut ve 43 iş yerinin tamamlanmasına az kaldı. Kışla Mahallesi, 1. etap kentsel dönüşümde sona yaklaşıyoruz. Karacaoğlan, Cumhuriyet, Başak, Yavuzlar, Serinevler ve Akıncılar mahallerinde kentsel dönüşüm çalışmalarımız hızla devam ediyor. Ayrıca, yeni kentsel dönüşüm projelerinin planlamaları da sürüyor.

 

Yüreğir’e 11 Kültür Evi Yaptık

 

8 yılda Yüreğir’e 11 kültür evi kazandırarak bir rekora imza attık. 11 adet kültür evimizde 68 branşta 800’e yakın kurs açarak, her yıl yaklaşık 30 bin vatandaşımıza eğitim verdik… Her biri 1700 m2 kapalı alana sahip olan kültür evlerimiz, bölgemizde önemli bir eksiği gidermiş durumda. Kültür evlerimiz 7’den 70’e bütün vatandaşlarımızın eğitim, kültür, sanat alanlarında faydalandığı birer eğitim yuvası halini aldı.


Yüreğir Kültür Merkezimizi Açtık

 

Selçuklu-Osmanlı mimarisinden esinlenerek inşa edilen Yüreğir Kültür Merkezimiz, kapasitesi ve donatıları ile Adana'da bir ilk oldu. Sadece Yüreğir’in değil, tüm bölgenin sosyal ve kültürel açıdan önemli bir eksikliğini giderdi. Yüreğir Kültür Merkezimiz ’de eğitsel ve kültürel faaliyetlerimiz başladı. Çevre peyzajı, otoparkı, fuayesi ve mimarisiyle şehrimize değer katan bu eserimiz, içerisinde 1000 kişilik konferans salonu ile 2 adet 200 kişilik çok amaçlı salon ve nikâh salonumuzdan oluşuyor. Kültür evlerimizde olduğu gibi, Yüreğir Kültür Merkezi’nde de kadınlarımıza yönelik kurslar, seminerler aralıksız devam ediyor. Kültür merkezimizde, bizzat belediyemizin organize ettiği faaliyetler ile sivil toplum kuruluşlarının belediyemizle birlikte düzenlediği etkinlikler, Yüreğir’in ve Yüreğirli’nin gelişimine büyük katkı sağlıyor.

 

Yüreğir’de Sevgiye Engel Yok

 

Sosyal politikalarımızda engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak yeni ve farklı projeler için çalıştık. Engellilere hizmette, ‘Sevgiye Engel Yok’ ilkesini benimsedik. Adana'da yaşayan engelli vatandaşlarımızı sosyal hayata kazandırmak ve evden çıkarak sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla, Yavuzlar Mahallesi Engelli Koordinasyon Merkezimizi hizmete açtık. Engelli vatandaşlarımıza, özel dizayn edilen 2 aracımızı tahsis ettik. Yüreğir’de toplumsal ve sosyal projelerde engellilere pozitif ayrımcılık yaptık, yapmaya devam edeceğiz.

 

Yüreğir Kültür Park Hizmetinizde


8 yıllık hizmet dönemimizde Yüreğir’de bulunan 60 adet parkı tamamen yeniledik. Ayrıca Yüreğir’in en büyük parkı olan Kültür Park’ı Köprülü Mahallesi’nde hizmete açtık. 30.000 m2 alan içerisinde 3 adet kır kahvesi, amfi tiyatro, seyir terası, uluslararası standartlarda 2 adet tenis kortu, su gösterisi ve süs havuzları, pergolalar ve kamelyalar, engelli oyun gurupları, çocuk oyun gurupları, fitness alanı, satranç alanı, tartan kaplama yürüyüş parkuru yaptık. Ayrıca bu projeyle 450 adet peyzaj amaçlı ağaç, 1100 adet çalı ve yer örtücü nadide bitkilerden oluşan bir flora oluşturarak bitki çeşitliliğini arttırdık.

 

Acılarımızı Paylaşıyoruz

 

Sosyal belediyecilik anlayışı ile vatandaşlarımızın sadece iyi günlerinde değil, kötü günlerinde de yanlarında olduk. Yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın acılarını elimizden geldiğince paylaştık. Yüreğir de yaşayan vatandaşlarımızın yaşamlarında önemli bir yer tutan taziye geleneğini daha iyi şartlarda ve ortamlarda gerçekleştirmeleri amacıyla ilçemize 21 adet Taziye Evi kazandırdık.

Yüreğir’de Asfaltsız Yol Kalmayacak

 

Yüreğir’in ulaşımında önemli bir yer tutan yol kalitemizi yükselttik. Yüreğir’de hizmette olduğumuz 8 yılda, 20 yılda yapılandan daha fazla karayolları standardında yol yaptık. 6 bin sokağımızın % 90’nında çalışmaları tamamladık. Oluklu sıcak asfalt çalışmasını Adana’da ilk uygulayan Yüreğir Belediyesi oldu. Ayrıca hizmet araç parkımızı yeniledik. Makine ekipmanımız daha modern ve güçlü hale geldi.

 

Yüreğir Kapalı Semt Pazarını Açtık

 

Yüreğirli vatandaşlarımızı kışın yağmurdan ve çamurdan, yazın ise sıcaktan ve tozdan koruyup rahat alışverişlerini yapmaları amacıyla Kapalı Semt Pazar’ı projelerini hayata geçirdik.

 


"Doğumdan Ölüme Belediyeniz Yanınızda"


Yüreğir Sosyal Belediyecilikte Öncü Oldu

 

Sosyal belediyecilik projelerimizle ‘Kimsesizlerin Kimi’ olup, düşkün ve yaşlı vatandaşlarımızın her zaman yanında olduk. ‘Belediyeniz Yanınızda’ projesi ile yaşlıları, kimsesizleri ve yatağa mahkûm hastalara hizmet verdik. Özel donanımlı mobil bir araçla yola çıkan ekiplerimiz önceden tespit edilen yaşlı ve kimsesizlere sağlık, kuaför ve kişisel bakımlarında düzenli olarak hizmet verdi, vermeye de devam ediyor.

Yüreğirli’nin en mutlu anlarında da yanlarında biz olduk. ‘Hoş Geldin Bebek’ projemiz ile yeni doğan bebeklerimizi ve ailelerini yalnız bırakmadık.

 

Ölümsüzlük Şehri Misis’i Dünyaya Tanıtıyoruz

 

‘Ölümsüzlük Şehri Misis’ projemizle, Misis Antik Kenti, dünya kültürel mirasına kazandırma çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda 2014 yılı itibarı ile Misis’te “Arkeolojik ve Kültür Park” projesini başlattık. Misis’te söz konusu alanda doğu ve batı olmak üzere iki su değirmeni belediyemizce kamulaştırılarak kervansaray ve cami ile birlikte proje bünyesine dâhil edildi. Devam eden ‘Arkeolojik ve Kültür Park’ projemizle çok kısa zamanda Misis, Adana başta olmak üzere ülkemizde ve dünyada çok önemli bir turizm bölgesi haline dönüşecek.


Sporun Kalbi Yüreğir’de Atıyor

 

Yüreğir Belediyesi Spor Kulübümüz genç yetenekleri keşfediyor. Sağlıklı nesillerin yetişmesinde öncü oluyor. Ata sporu Güreş Sporunda takımımız ligde mücadele ediyor. U11,U12,U13,U14,U15,U16 ve U17 futbol takımlarımız ile tekvando takımının temellerini attık. Ayrıca atletizm, kick box, tenis ve masa tenisi gibi branşlarda da geniş bir alana hitap etmekteyiz. Kulübümüzün tüm spor malzemeleri belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Amatör kulüplerimize her yıl malzeme yardımı yaparak sporun ve sporcunun her zaman yanında, yakınında olmayı kendimize ilke edindik. Gençlerimize ve geleceğimize sahip çıkmak için sportif faaliyetlere desteğimiz her geçen gün artarak devam edecek.

 

Kıymetli Yüreğirliler...

 

Biz ‘Yüreğirli Mutlu ise Mutluyuz’ anlayışı ile Başkanınızdan, sokakta temizliğinizi yapan emekçisine kadar, aldığı sorumluluğun farkında olan ve Yüreğir’in hakkını vermeye çalışan bir ekibiz. Memleketimize hizmet etmenin gururu içerisindeyiz. Her zaman destekleri ile bize olan güvenini ortaya koyan tüm memleket sevdalısı, Yüreğirli vatandaşlarımıza, faaliyetlerimizi destekleyen değerli meclis üyelerimize ve kıymetli mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım.

 

Saygılarımla…

 

Yüreğir Belediye Başkanı

                                                                                                               Mahmut ÇELİKCAN

İLGİLİ FOTOGRAFLAR