Haziran 2012 Meclis tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ                : 04.06.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PAZARTESİ 16.00.’de

KATILANLAR                          :  35

KATILMAYAN                         :  -

MAZERETLİ                              :  2

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 04 HAZİRAN günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Salih SARI,Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Ömer AYGÜN  ve Fethi ÇOŞKUNTUNCEL'in  mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.      
  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 11.05.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 Gündeme geçilmeden önce MHP Meclis Üyesi Ugur İsa CEYLAN; Bugün daha çok Büyükşehir Meclis üyelerini ilgilendiren bir konuşma yapacağım.  Yaklaşık 2 yıldır metro güzergahının; Karataş Caddesinden ve eski Zirai donatım'ın arkasına Sarıçam Deresine kadar gelen bölümünün  D-400'e bağlanması konusunu  buradan defalarca dile getirdik.  Ama Büyükşehir meclis tutanaklarını incelediğimde bu konunun Büyükşehir Meclisinde hiç gündeme getirilmediğini gördüm.

 Şahsım ve Grubum adına 2.talebim;  Koza Bulvarının Mustafa Kemal Paşa Bulvarına bağlantısı D-400'e kadar geliyor ondan sonra Koza bulvarına kadar  tarla var.  O bölgeden Karataş Yoluna kadar olan güzergah açık. Seyhan Nehrine bir köprü yapılsa Mustafa Kemal Paşa Bulvarı ile bağlantısı sağlanabilir.   Bu konu hakkında bilgi istediğimde  imar planına 5-6 köprünün işlendiği söyleniyor. Önemli olan bunların plana işlenmesi değil ihalelerinin yapılıp çalışmanın başlatılmasıdır.

 Bu dönem bahsettiğim bu 2 yerin yapımını başarabilirsek Yüreğir'in trafik sorununa ve imarına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.  Bahsettiğim köprünün birisinin güzergahı Zeynel Beyin İşyerinin önünden geçiyor. Nedense Zeynel beyin bu konu hakkında hiç konuştuğunu duymadım.

  Önümüzdeki Büyükşehir Meclisinde Başta sayın Başkanımız ve Büyükşehir Meclis Üyelerimiz bu konuyu gündeme getirirlerse Yüreğir'e büyük katkısı olacağını düşünüyorum.dedi.

 CHP Meclis üyesi Zeynel MIZRAK; İsa beyin izah ettiği Seyhan ve Havutlu'nun İmar Tadilatları ile ilgili kısımdır. Hatırlarsanız burada 27 ay bekledikten  sonra Meclisten geçirip,  bütün sorumluluğun üzerimize alarak Büyükşehir Meclisine gönderdik.  Büyükşehir Belediye Meclisinde de onaylandı. Büyük bir ihtimalle birkaç gün içerisinde belediyemize yollayacaklardır.

 Harita dairesi ile görüştüm Geçen dönem stratejik plana alınmıştı.  Kısmı bir parada tahsis edilmişti.

 Bu vesile ile konu hakkında bilgi vermek istiyorum. 3 ayrı dosya hazırlanacak. Bunlar Seyhan 1.Bölge için 17 hektar, 140 hektar ve Havutlu için 250 hektar. Konu ile ilgileniyoruz. Bütün vatandaşlarda bunu bekliyor. Bu bilgiyi de  burada sizlerle paylaşmış oldum.

  Başkan Bey; Bank Asya 1.Lige çıkan Adana Demirspor'u kutluyorum. İnşallah Adana Sporla birlikte mücadele eder ve Adana'nın eski güzel günlerini yaşarız. Hem Adana Sporu hemde Adana Demirspor'u kutluyorum.

  İsa Beyin bahsettiği Metro güzergahının Karataş Yoluna bağlanmadan önce Süleyman Vahit Caddesi ile Karataş Caddesinin kesiştiği noktada Devlet Hastanesinin önünde bir kavşak  ihalesi yapıldı.  Çarşıdan dönüş güzergahı Devlet Hastanesinin önünden değil de Metro güzergahından yapılması yönünde yeni bir düşünce ortaya çıktı.  Zaten Süleyman Vahit'le kesişen noktaya kadar çift taraflı parke taşı yapılmış  Karataş Yolunun asfaltlanması çalışmaları esnasında o bağlantı yapılacak. Süleyman Vahit'e sola  dönüşler buradan  yapılacağı için dediğiniz sorunlar ortadan kalkacak ve Trafik büyük ölçüde rahatlayacaktır.

 Koza Bulvarı  aslında daha çok önemlidir. Hayvan Pazarına varmadan tarlanın ortasında kalmış durumda. Aslında o cadde aktif hale getirilirse bunun devamı Adana'yı Güney Çevre Yolunun içinden kuşaklayan ve Trafik Kavşağına kadar giden bağlantı yapılırsa Yüreğir-Seyhan arasındaki trafiği büyük ölçüde rahatlatacaktır.

  Bu konuyu Arkadaşlar Büyükşehir Meclisinde 1-2 defa gündeme getirdiler.Büyükşehir Belediye Başkanvekiline sizin aracılığınızla duyuruyoruz.  Konuyu Büyükşehir Meclisinde gündeme getirip takipçisi olacağız. Ayrıca yarın Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri ile bir toplantı yapılacak orada da konuyu gündeme getireceğiz. dedi.

G Ü N D E M:  

  Gündem maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 1071 ada 70,71,385,386 ve 387 nolu parseller ile 2402 ada, 3 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-04-A-3-A, 034-B-04-A-3-D, 034-B-04-A-4-B ve 034-B-04-A-4-C halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 04.06.2012 gün ve 10/239 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar- Plan Bütçe- Ulaşım- Çevre ve Sağlık-Mesken ve Gecekondu Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede dosya üzerindeki çalışmalar tamamlanmadığından tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar-AB ve Dış İlişkiler-Plan Bütçe-Tarife-Kanunlar-Çevre ve Sağlık-Deprem ve Doğal Afetler ile İnsan Hakları  komisyonlara havalesine oybirliği ile karar verildi. 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.06.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.20.de

  Mahmut ÇELİKCAN                             Fatma EVCİMİK                               İrem SÜLÜ   

    Meclis Başkanı                                      Meclis Katibi                                    Meclis Katibi               Belediye Başkanı

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ                : 05.06.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : SALI 16.00.’de

KATILANLAR                          :  36

KATILMAYAN                         :  -

MAZERETLİ                              :  1

GÖREVLİ                                   :  -

            Belediye Meclisinin 05 HAZİRAN günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL'in  mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.      
  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.06.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 Gündeme geçilmeden önce AK Parti Grup sözcüsü YAŞAR TURAN; 08.06.2012 tarihli gündem maddesinin 06.06.2012 tarihinde, 06.06.2012 tarihli gündem maddesinin ise 08.06.2012 tarihinde görüşülmesini teklif etti. Teklif oybirliği ile karar verildi.

 

G Ü N D E M:

 Gündem maddesini oluşturan; Yetki Verilmesi ile ilgili Başkanlığın 05.06.2012 gün ve 10/243 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 04.06.2012 gün ve 13/5170 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan;

 Başkan Bey: Yetki ile ilgili dosya  Toplu Konut İdaresinin istemiş olduğu formatta protokol imzalama yetkisi ile ilgilidir. Türkiye'deki bütün bölgeler için matbudur.

 Bu yetki herhangi bir borçlanma ile ilgili değil, buradaki borçlanmadaki kasıt Mahsuplaşma, feragat etme ve tapu işlemlerini yürütülmesi ile ilgilidir.

 İller Bankasından aldığımız  borçlanmalarda, projenin adı ve  miktarı soruluyor. Ufak bir eksik olduğunda iade ediliyor.  Borçlanma, kullanılacağı yer ve miktarı belli olan bir yetki şeklidir.

 Bu yetki örneğin; Belediyenin çıkarları doğrultusunda Bizim  TEDAŞ,TELEKOM ve Tapu Dairelerinde yapmamız gereken protokol ve yetkiler için geçerli olacaktır. Her kurum için ayrı ayrı yetki almak bizim işlerimizin önünü tıkar.

 MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA: Feragat deniyor. Feragat vazgeçmek anlamına gelir.dedi.

 Başkan Bey:  Buradaki feragat;  Diyelim ki vatandaştan tapuyu aldık. Bizde o projeye ortak olacağız.Hasılat Paylaşımlı bir proje yapacağız. Hasılat Paylaşımlı projede bir sözleşme  dahilinde aldığımız tapuyu oraya devredeceğiz. Devredince ihaleye çıkarılıyor. İş bittikten sonra sözleşme gereği payımıza düşen veriliyor. Yetki bu iş için alınıyor.  Farklı yerlerde kullanılamaz.   Toplu Konut İdaresi yetkiyi bu iş adına bizden  istiyor. Evrakların altına ekliyoruz.

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Çamlıca bölgesinde bazı sıkıntılar var. Bu konuların öncelikle çözülmesi gerektiğini düşünüyorum.

 Başkan Bey:  O sıkıntılar Büyükşehir Belediyesi ile ilgilidir. Bu yetkiyi geneli için alıyoruz. Biz daha önce acil kamulaştırma yetkisi aldık. Fakat vatandaşla anlaştığımız için  kullanmadık. Bu projede sıkıntı var ise Toplu Konut İdaresi  bu işe girmez. Bu projelerde  Büyükşehir  Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi ile birlikte hareket etmemiz gereklidir.

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Bu yetkiyi verelim ama  Çamlıca ve Kışlada hukuki  sorunlar var. Bu sorunların çözülmeden faydalı olmayacağını  düşünüyorum. Dedi.

 

 Başkan Bey:  O sorunlar çözülmeden yetkiyi kullanamazsınız.  Toplu Konut İdaresi kabul etmez. Çamlıca olayında Toplu Konut İdaresi ile yapacağımızı bildirdik. İdare  Büyükşehir ile ilgili sorunları çözmemiz gerektiğini belirtti. Bizde bu doğrultuda Büyükşehir ile ilgili sorunları çözmeye çalışıyoruz. Şifai konuşmalarda çözüm ürettik. Bu çözümü yazılı mutabakata dönüştüreceğiz.

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Büyükşehir'in inisiyatifinde biz bu işleri yürütürsek ileride belediyemiz için  sıkıntı olur.  Çünkü şuan Büyükşehir Belediyesinin yapması gereken fakat yapmadıklarından dolayı işi çıkmaza sokan hukuki sorunlar var. Kışla ve Çamlıcadaki sorunları çözelim. Kışla ile ilgili sorun önemli bir sorundur. Çamlıca için gerekli şerhi koyalım. Bu konu ile ilgili endişelerimiz var. Yetki verilmesine itirazımız yoktur. 

 

 Başkan Bey: Bahsettiğiniz olay imarla ilgilidir. Yetki ile ilgisi yoktur.  Zaten ön protokolde bu sorunların çözülmesi gerektiği belirtiliyor. Ondan sonra Kesin protokolde de 5000'liklerin çözülmüş olması gerekiyor.  Bu sorunları Büyükşehir çözmediği zaman Çevre  ve Şehircilik Bakanlığı imar yetkisini kullanarak çözecek. 

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Afet riski alanların dönüşümü ile ilgili yetki  zaten bakanlıkta var. O farklı bir alandır. Ama bu konu belediye ile ilgili bir alana giriyor. Belediyeye intikal edecek arsaları  imar uygulaması yaparak gerçekleştirmediği için büyükşehir belediyesi şuan suç işlemiş durumdadır. Biz bunları görmemezlikten  gelemeyiz.

Başkan Bey: Burası şuan Kentsel Dönüşüm ilan ettiğimiz için  plansız durumdadır. Plan aşamasındadır. Kışla'da protokol imzalayarak  işlemleri yürütme yetkisi aldık. Burada da Protokolü imzalamaz isek işlemleri yürütemeyiz. 

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Çamlıca ile ilgili ileriki zamanlarda çok sorunlar çıkacağından, Çamlıca Bölgesine (12 hektar)  şerh koymak koşulu ile diğer 8 bölgedeki uygulama yetkisi verilmesini kabul ediyoruz.  Hukuki prosedür benim elimden geçti. Bu konuda dikkatinizi çekmek ve bilgileri paylaşmak istiyorum.   Dedi.  

 Başkan Bey:  Protokol imzalanmadan o işlemler başlamaz. Ön protokol imzalandıktan sonra  bahsettiğiniz  bu konular ve önerileriniz  dikkate alınacaktır. 

 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Anladığım kadarı ile bu yetki verilmez ise konu ile ilgili hiçbir işlem yapılamayacak.

 CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Örneğin Sarıkulak Zincirlibağlar diye geçen yerde TOKİ bir kısmı 11 katlı,  bir kısmı da 5+1 şeklinde binalar yaptı. Zaten sorun çözülmeden inşaata başlanamıyor. Zeynel Beyin söyledikleri ile sizin söylediklerinizin arasında fark var. Ön protokol demek yetkiyi verip hemen inşaata başlamak değildir. Sorunlar çözümlenmez ise şerhin 2.protokolde konulması gerektiğini düşünüyorum. 

 Başkan Bey: Ön protokol imzalandıktan sonra 6 ay süre veriliyor. Çözüm olmadığında bu süre 6 ay daha uzatılıyor. Eğer bizim planlarda sıkıntı var ise TOKİ  kesinlikle o işe girmiyor. Çamlıca ile ilgili sorunlar ön protokolden sonra çözülmeye çalışılacak. Çözüm olmayınca zaten yapı protokolüne geçemiyorsunuz. TOKİ imzalamıyor. Yani  Büyükşehir, Biz ve TOKİ  sorunları çözmek için aynı noktada buluşmamız gerekiyor. Biz yetkiyi işlemleri başlatmak için istiyoruz.dedi. 

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Karşı öneri olarak  Çamlıca bölgesini ayrı tutmak koşulu ile Yetki Verilmesini kabul ediyoruz. Oylamanın da bu şekilde yapılmasını talep ediyorum.dedi.

 Zeynel Beyin Karşı teklifinin  oylanması neticesinde;

 CHP Meclis Üyeleri; Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY ve Necmi ÖZCANLI,

Meclis Üyesi  Mustafa ESENKURT 'un ise  dosyanın tümü üzerine RED kararına rağmen,    

 Görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oyçokluğu ile karar verildi.

   Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 06.06.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.20.de


  Mahmut ÇELİKCAN                             Mustafa ÇOBAN                               İrem SÜLÜ   

    Meclis Başkanı                                      Meclis Katibi                                    Meclis Katibi               Belediye Başkanı

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ                : 06.06.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : ÇARŞAMBA 16.00.’de

KATILANLAR                          :  36

KATILMAYAN                         :  -

MAZERETLİ                              :  1

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 06 HAZİRAN günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL'in  mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.      
   Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.06.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Geçen günlerde Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile ilgili bir komisyon oluşturmuştuk. Bu komisyon çalışmalarını neticesinde  İmar Müdürlüğündeki arkadaşlarla bir toplantı yapıldı. O toplantıda uygulanmak üzere bazı kararlar alındı. Bu kararlardan biri  İmar müdürlüğündeki arkadaşlar bundan sonra yapılacak iş ve işlemlerle ilgili matbu bir evrak talebinde bulundular. Bizde bunu temin ettik. İskan işlemlerinde  sadece Yapı Denetim Kuruluşunun   veya fenni mesulün onayı olduktan sonra Yapı Kullanma İzin Belgesinin verilmesi ile ilgili bir mutabakatımız vardı.

 Şimdi o kararların aksine  eski düşünceyle uygulama yapılmaya devam ediliyor.  Bugün yine Belediyenin İmar Müdürlüğü Ruhsat Şubesi vatandaştan  iskan için yapılan başvurularda istenen evraklar neyazık ki vize ile ilgili işlemlerdir. Ruhsatı direk yazması  gerekirken Başkan Yardımcımız  Burhan ÜLGER 'in imzalı yazısında istenen belgeler:

            1. ASKİ'den vize,

            2. TEDAŞ'tan vize,

            3. Maliye'den vergi borcu olmadığına dair yazı, 

            4. İtfaiyeden vize

            5. Büyükşehir'den fen vizesi,  

    Bu evraklar  tamamladıktan sonra vatandaşa iskan verileceği söyleniyor. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin Yapı Kullanım izinlerinde  "iskan" için yapılan başvurularda istenecek belgelerle ilgili olarak;

  "1.Paragrafta;  Sadece yapı sahibinden Fenni mesul  ve yapı denetimle  ilgili mutabakat isteniyor. Bunun dışında hiçbir belge istenmeyecek deniyor.

   2.Paragrafta bundan sonra verilerle ilgili herhangi bir işlem varsa bu sorunu Belediyeler ve idari kurumlar kendi aralarında çözeceklerdir.

   3. Paragrafta Numarataj ve Kanal Bağlama Bunlar vatandaştan istenecek belgeler değildir." Denmektedir. 

 Sonuç olarak her ne ad altında olursa olsun bu belgeler istenemez deniyor. Neden hala bu belgeler isteniyor. Sizin söyleminiz  ve Mecliste alınan karar uygulanmıyor. Kanun değişiyor, yönetmelik değişiyor uygulama değişmiyor. Vatandaşı  ayaklandırarak  üst makamlara belediyeyi şikayet mi edelim.

Buradaki ilgili arkadaşlar Büyükşehirden konu hakkında görüş  istendiğini ve bu görüş neticesinde bu uygulamanın bir yıl daha yapılacağı yönünde cevap geldiğini belirttiler.  Bu konu ile ilgili bir atasözü var "Yanlışı yapan Kadı ise, biz kimi kime şikayet edelim."         

 Yönetmelikte belirtilen  1 yıllık süre bu belgeler için değil veri tabanının oluşturulması ve erişimi sağlamak için verilmiştir. 

Sayın Başkanım bu konu üzerinde durmanızı talep ediyoruz. Komisyonda böyle bir karar aldık.

 Başkan Bey; Konu hakkında Başkan Yardımcısı Burhan ÜLGER'den açıklama yapmasını istedi.

 Başkan Yardımcısı Burhan ÜLGER; Bu yönetmelik yeni çıktığı için Türkiye'nin tüm belediyelerinde daha uygulamaya geçilemedi. Bizim ruhsat sistemimiz bilgisayar üzerinden on-line çalışıyor. Ruhsatla ilgili formda henüz  bir düzenleme yapılmamış. Sosyal Güvenlik kurumunun bu yönetmelikten haberi bile yok. Bugün Sosyal Güvenlik kurumu Müdür Yardımcısı ile yaptığım görüşmede, borcu olmadığına dair evrakın istemesi gerektiğini aksi takdirde borcun buradaki personele yansıyacağını ve sıkıntı yaratacağını  belirtti. Ayrıca 10-15 gün önce Sosyal Güvenlik Kurumundan yazı ile bilgi istedik. Henüz cevabi yazısı gelmedi. Bu evrakların istenmesi bize de ayrı bir yük getiriyor. Biz de düzenlemelerin yapılarak yeni sisteme geçilmesini isteriz. Ama bunlar zaman alıyor.  Bu sistemin oturması kolay değil. Örneğin Sosyal Güvenlik kurumu ve Tapu  Dairesi ile veri paylaşımı yapılması gerekiyor. Böyle bir sistemimiz yok.  Yönetmelikte belirtilen en geç 1 yıl içerisinde on-line sisteme geçiş ile ilgili düzenleme henüz  yapılmadı.

Başkan Bey; Yönetmelikteki ilgili maddeye göre; "Yapı kullanma izni vermeye yetkili idarece, başvuru sahibinden kullanılan malzemenin irsaliye ve faturası, doğalgaz uygunluk belgesi, yangın güvenlik (itfaiye) raporu, sığınak raporu, emlak alım vergisi ilişik kesme belgesi, yapı denetim kuruluşu tarafından gerçekleştirilen temel, toprak ve ısı yalıtım vizeleri başta olmak üzere herhangi bir vize işlemi için ilgili idarece hazırlanacak onay belgesi, çevre düzenine ilişkin yazı, işgaliye borcu olmadığına ilişkin yazı, vergi dairelerinden vergi borcu olmadığına ilişkin belge, belediye tarafından alınan vergi ve harçların makbuzları ve buna benzer belgeler istenmez.

İlgili idareler, bu maddenin yayımından itibaren en geç bir yıl içinde bu maddede yapı kullanma izin belgesi için öngörülen elektronik ortamda veri paylaşımına ilişkin tedbirleri almak ve bu verileri yapı kullanma izni vermeye yetkili idarelerin erişimine açmakla yükümlüdür." denmektedir.  Bu yönetmeliğe göre bu evraklar istenemez deniyor. Sorun online sistemden mi kaynaklanıyor. Bu konunun araştırılması gereklidir.

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Vatandaş inşaatını bitirdikten sonra iş bitirme tutanağı imzalanınca  belediye vatandaşa iskan vermek zorundadır. Bu belgelerin istenmesi  on-line sistemle alakası yoktur. Bu belgeler belediye tarafından isteniyor. Size yanlış bilgi veriyorlar.

Kurduğumuz komisyonda iskan için  bu belgelerin istenmeyeceği yönünde mutabakata varmıştık. Dedi.

Başkan Bey; Sanırım bu Yönetmelikteki 1 yıl süre hakkında tereddütler var. Konu hakkında yetkili kişilerden bizzat bilgi alacağım. Bu bilgi doğrultusunda sıkıntı bizden kaynaklanıyorsa gereken yapılacaktır.dedi.

G Ü N D E M:

 

 Gündem maddesini oluşturan; İlçemiz Balcalı Mahallesi, 101,105,106, 107, 108, 109, 110, 112,113,114, 115,116,117,118 nolu adalar ve çevresi 1/1000 ölçekli N34-c-18-d-2-c, N34-c-18-d-3-b, N34-c-18-c-1-d ve N34-c-18-c-4-a halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili Başkanlığın 06.06.2012 gün ve 10/245 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 04.06.2012 gün ve 13/5157 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Ulaşım ile Altyapı Hizmetleri havalesine oybirliği ile karar verildi.

         Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.06.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  16.30.de

  Mahmut ÇELİKCAN                             Fatma EVCİMİK                        İrem SÜLÜ   

 

Meclis Başkanı                                      Meclis Katibi                                 Meclis Katibi               

Belediye Başkanı

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 07.06.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PERŞEMBE  16.00.’de

KATILANLAR                          :  36

KATILMAYAN                         :  -

MAZERETLİ                              :  1

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 07 HAZİRAN günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL'in  mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.      
      Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.06.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

G Ü N D E M:

 Gündem maddesini oluşturan; Balcalı Mahallesi 696 ve 699 nolu parseller ile 207 ada 1 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli İmar Plan Değişikliği ile ilgili ile ilgili Başkanlığın 06.06.2012 gün ve 10/251 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-AB ve Dış İlişkiler- Tarife-Altyapı Hizmetleri-Deprem ve Doğal Afetler Komisyonları raporu okunmasından sonra söz alan;

 CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Bizim CHP grubu olarak red kararımızın gerekçesi Yaban Hayatı Koruma ile ilgili sıkıntıdan dolayıdır.

 Başkan Bey; Bakanlık resmi gazetede yayınlanan karar ile buradaki Yaban Hayatı sınırlarını ve uyulması  gereken kuralları belirledi. Bizim daha önceki sıkıntımız Yaban Hayatı Sınırları içerisinde herhangi bir imar çalışması, ruhsat ve yapı izni gibi izinler  kesinlikle verilemiyordu.

 Büyükşehir meclisinde bu konu 3 grubun meclis üyesi arkadaşlar tarafından gündeme getirildi. Ayrıca sayın Bakan'a 3-5 defa aktarıldı.

 Burada ne ev almış parasını ödemiş vatandaşın, ne de müteahhittin kusuru yok. Yaban Hayatının Korunması alanı ilan edilmesi ile beraber maalesef vatandaş hakkını kaybetmiş.

 Büyükşehir Belediyesinin tüm imar düzenlemelerinin kendisi tarafından yapılması yönünde talebi olmuştu. Bakanlık bu teklifi kabul etmedi.  Neticede bakanlık eski haklarını korumak şartı ile serbest bıraktı.

 Bizde ilgili kurum olan Milli Parklar Genel Müdürlüğünden Bakanlar Kurulunun Resmi Gazetede yayınlanan kararına istinaden uygunluk görüşünü istedik.

  Bu yazı MİT Başkanlığı tarafından bize verildi. Ayrıca B.Şehir'den 5.000'lige uygun yazıda alındı. Bu izin yazısı ve Bakanlar Kurulu Kararı olmasaydı, biz bu dosyayı meclis gündemine getiremezdik.

 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Bu dosya meclisten geçtikten sonra uygulamada sorun olmayacaktır. Bunun dışında Yaban Hayatı Koruma sınırları içerisinde imarlı olan parseller için belediyeye müracaat edildiğinde yine görüş yazısı istenecek mi.  

 Başkan Bey; Hayır bu izin konusu eski hali ile hakkı olan herkes için geçerlidir.

 Meclis Üyesi Mustafa ESENKURT; MİT'in yeri resmi kurum alanıdır. Edindiğim bilgiye göre buraya lojman yapılacağı yönünde talepte bulunmuşlar. Bu bir çelişki oluşturuyor.

 Başkan Bey; Şimdiki talepleri hizmet binasının yenilenmesi yönündedir. İsterlerse Lojman'da yapabilirler. Lojmanda resmi kurum alanına alınabilir. Ayrı bir konut olarak düşünülürse olmaz. Bizim görüştüğümüz konu  imar planı ile ilgilidir. Sizin bahsettiğiniz  ruhsatla alakalıdır.  Çalışmalar o aşamaya geldiğinde konuyu tekrar görüşebiliriz.dedi.

Görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oyçokluğu ile karar verildi.

  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 08.06.2012 günü  Saat: 11.00’de  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  16.20.de

 

  Mahmut ÇELİKCAN                             Fatma EVCİMİK                               İrem SÜLÜ   

    Meclis Başkanı                                      Meclis Katibi                                   Meclis Katibi                  

   Belediye Başkanı

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ                : 08.06.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : CUMA 11.00.’de

KATILANLAR                          :  36

KATILMAYAN                         :  -

MAZERETLİ                              :  1

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 08 HAZİRAN günü saat 11.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,Serkan ÖZDEMİR,  Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ,Veysel KOKAÇYA ve Mustafa ESENKURT'un katılımları, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL'in  mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.      
  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.06.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; "Mihriban" türkü sözlerinin şiirini yazan 1932 yılında Kahramanmaraş Elbistan'da doğan şair, yazar ve gönül adamı  Abdurrahim KARAKOÇ vefat etti. Kendisini rahmetle anıyor ve mekanı cennet olsun.

 Kan vermenin vücuda kalp spazmından kemik iliğine kadar sayısız faydaları vardır. Aşağıda kurulan Kızılay'ın stantlarında tüm meclis üyesi arkadaşlarımı kan vermeye davet ediyorum.dedi.

 Başkan Bey; Değerli şair Abdurrahim KARAKOÇ'a Allah'tan rahmet kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Belediyemiz önünde kurulan Kızılay  stantlarında sizleri  kan vermeye davet ediyorum.dedi.

 Gündeme geçilmeden önce AK Parti Grup Sözcüsü Yaşar TURAN: 08.06.2012 tarihli gündeme 2.madde olarak Balcalı Mah. İmar Planı değişikliği komisyon raporu, 3.madde olarak Yurtdışı semineri dosyalarının gündeme alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edildi.

G Ü N D E M:

 

 Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Başak) Mahallesi, 4729 ada onaylı 1/1000 ölçekli 16 P-II halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 08.06.2012 gün ve 10/253 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Eğitim Kültür Spor-Kanunlar- Halkla İlişkiler ile İnsan Hakları Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan Yaşar TURAN;  Her ne kadar  komisyon dosyasının müdürlüğüne kararı alınmışsa da tekrar görüşülmek üzere Bayındırlık İmar-Ulaşım-Eğitim Kültür Spor-Kentsel Dönüşüm-Altyapı Hizmetleri-Halkla İlişkiler ile Mesken ve Gecekondu Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 Gündemin 2.maddesini oluşturan;  İlçemiz Balcalı Mahallesi, 101,105,106, 107, 108, 109, 110, 112,113,114, 115,116,117,118 nolu adalar ve çevresi 1/1000 ölçekli N34-c-18-d-2-c, N34-c-18-d-3-b, N34-c-18-c-1-d ve N34-c-18-c-4-a halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği   ile ilgili  Başkanlığın 08.06.2012 gün ve 10/254 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Ulaşım ile Altyapı Hizmetleri Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporlarının aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.  

 Gündemin 3.maddesini oluşturan;  Seminer ile ilgili Başkanlığın 08.06.2012 gün ve 10/256 sayılı yazısı ekinde gelen Özel Kalem Müdürlüğünün 08.06.2012 gün ve 01/180 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi

  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 02.07.2012 günü  Saat: 16.00’de  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  11.20.de

 

  Mahmut ÇELİKCAN                             Fatma EVCİMİK                               İrem SÜLÜ   

    Meclis Başkanı                                      Meclis Katibi                                    Meclis Katibi                  

  Belediye Başkanı