Mart 2012 Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 05.03.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PAZARTESİ  günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  37

KATILMAYAN                         :    1

MAZERETLİ                            :   -

GÖREVLİ                                   :    -

 

            Belediye Meclisinin 05 MART  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,  Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,  Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 10.02.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA; Kıbrıs Türkünün mücadelesinin en önde elinde silahı canını hiçe sayarak mücadele edenlerden biri olan Sayın Rauf DENKTAŞ'a ölümü nedeniyle Allah'tan Rahmet diliyor, anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

Şunu belirtmeden de geçmek istemiyorum. Cenazesinde devlet erkanı 1.ve 2.sırada yer almıştı. Ama Rauf DENKTAŞ'ın muhalifleri 2006'daki Annan Planı için evet (yes)çiler Türkiye'de de "ver kurtulcular" vardı.   Rauf DENKTAŞ'ı (o iyi ve  mücadeleci insanı) itibarsızlaştırmaya çalıştılar.

Dünyada itibarsızlaştırma özellikle son 8-10 yıldır  alabildiğine artmıştır.

 Türkiye'de, 29 şubat çarşamba günü televizyonda izlediğim  Türkiye Büyük Millet meclisinde  Atatürk'e diktatör diyenler vardı. Türkiye Cumhuriyetini emperyalist işgalden kurtaran, bu günlere hazırlayan, nefes almamızın teminatı olan Cumhuriyetimizi kuran insanlarımıza dil uzatılması bana acı veriyor. Ben kişisel olarak bunlardan utandığımı belirtmek istedim.

 Büyükşehir Meclis Üyesi arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Sayın Zihni ALDIRMAZ'ın Yüreğir hakkında herhangi bir çalışması varmı? bu konu hakkında sizinle herhangi bir konuşma yaptımı; 25 yıldır kentimizi yöneten iradenin Yüreğir için hiçbirşey yapmadığını söylemekten yoruldum.

 Sayın Başkanımızın ileriye dönük siyaset yapmayı düşünüyorsa meclis toplantıları dışında  biz meclis üyeleri ile bir araya gelerek sıkıntılarımızı, sorunlarımızı konuşması gerektiğini düşünüyorum.

 Bizler CHP ve MHP grubu olarak Yüreğir ve halkının  yararına olan herşeye bir aile ortamında Belediye Meclisinde evet dediğimiz için kendimizle gurur duyuyor ve övünüyoruz.dedi.

 

 MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; MHP ve CHP grupları adına elimde olan ;

1- 26 Şubat   Hocallı katliamının soykırım olarak kabul edilmesi ,

 2- Köprülü (Kışla) mahallesinde yapılan Kültür Evine merhum Rauf DENKTAŞ'ın isminin verilmesi  konulu bu 2  dilekçenin meclis gündemine alınmasını talep ediyorum.


 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Geçen mecliste imarla ilgili konuşmalarım olmuştu. Yaptığım bu konuşmaların her zaman arkasında olduğumu belirtmek istiyorum.

 Yüreğirdeki  sorunlar ve bu sorunların çözümleri odaklı çalışmaları sizin şahsınız ve bürokratlarla beraber yapmamız gerektiğine inanıyorum.

 Bugün Yoğunlukla ilgili konuşmak istiyorum. Sayın Ertan Bey bu konuyu daha önce gündeme getirmişti.

 

 Yüreğir'de Ağaç sanayimiz ve karşısında mobilyacılar sitesi var. Burada DOP %35-40 civarında dönüyor. Örneğin 1000 m2 arsası olan bir vatandaş yalnız 400 m2'lik  alan içine bina ruhsatı alabiliyor. Daha sonra  ruhsatlı olan bu alanın yanına bir 400 m2'lik kaçak olarak ek bir inşaat daha yapıyor. Burada Belediyenin geliri ile alakalı  çok ciddi kayıp var. 

 Bugün buralarda ölçüm yapılsa ruhsatlı yerin yanında % 100'e yakın kaçak inşaat çıkar.

 Bu  ağaç sanayi  ve mobilyacılar sitesindeki yerlerinin yoğunluklarının 5000'liğe resmileştirilerek  sanayi alanlarının % 70'lere çıkartılmasının  iyi olacağı kanaatindeyim.

 Örneğin Efes Pilsen'in karşısındaki yerin sanayi alanı Aytaç DURAK zamanında % 80'e çıkartılmıştı. Benim bahsettiğim  ağaç sanayi  ve mobilyacılar sitesindeki yerlerin sanayi alanları hala % 40 civarındadır. 

 Bu tür sorunlar konut alanı az olan örneğin Yeşilbağlar %35, Bahçelievler %20-25 civarındadır. Burada vatandaşın 500 m2 alanına 100 m2 bina yapabilirsin diyoruz. Vatandaş ruhsat almadan geri gidip, bildiği yöntemle yani kaçak inşaat yapıyor. Bundan dolayı İmar Müdürlüğünün yani Belediyemizin ciddi kayıpları oluyor. Buralarda yoğunlukların arttırılması için Büyükşehirde sizin çabalarınızla ciddi atılımlar yapılması gerektiğine inanıyorum.


 CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Kozandaki baraj faciasında ölen vatandaşlarımıza Allah'tan  rahmet, geri kalanların akıbetini bilmemekle birlikte ailelerine sabır diliyoruz.

 Önceki hafta içerisinde Yerel bir gazetede Şehircilik Bakanlığına yönelik kaçak yapılaşma ve kentsel dönüşümle ilgili bir yazınız vardı.  Kaçak yapılaşmanın ana merkezinin Belediyeler olduğunu düşünüyorum. O yazıda farklı şeyler vardı. Bu konuda açıklama yapmanızı talep ediyorum.

Yaklaşık 1 yılı aşkın bir süredir Büyükşehir ve Yüreğir meclisinde özellikle Necmi Bey tarafından sık sık gündeme getirilen kağıt üzerinde olan 6 köprü projesi ile ilgili hiçbir icraatın başlamadığı bir noktadayız.

 3-4 gün önce Sayın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sayın Zihni ALDIRMAZ'ın Seyhan'la Yüreğir'i kucaklayacağız yönünde açıklaması vardı. Bu açıklama bırakın bir meclis üyesinden çok bir vatandaş olarak beni çok üzdü.

 20 küsür yıldır bu şehrin yönetiminde söz sahibi olanların bugün kalkıp "Seyhan'ı ve Yüreğir'i birbirine kavuşturacağız" açıklamaları gerçekten çok düşündürücüdür. Aytaç DURAK'la beraber gerek belediye  meclis üyeliği, gerek bürokrat gerekse danışman olarak görev yapan ve bugün Büyükşehir Belediye Başkanvekili sıfatı taşıyan bir zatın böyle bir açıklama yapmasının talihsizlik olduğunu düşünüyorum. Böyle talihsiz bir açıklama Sayın Büyükşehir Belediye Başkanvekili tarafından yapılmıştır.

  Sayın Hayrettin Kaya arkadaşımızın dile getirip bizzati sizinde Büyükşehir Beleyesi meclisinde konuştuğunuz ve aranızı açan tartışma konusu olan ASKİ ve açtığı çukurlar  hala kapatılmamıştır. Bu sokakların birindede  Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilininde evi bulunmaktadır.

Sayın Başkanın "Akıllı Dokunuş" diye tabir ettiği kaldırımların yapıldığı ve Adana'nın en büyük  operasyonun yapıldığı bu yerlerde kaldırımlarla beraber  yoğunlukların arttırtmasını istiyoruz.

 Yoğunlukları hep söyledik söylemeyede devam edeceğiz. Özellikle Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımız ve Başkanımızdan köprü  konusunu dile getirmelerini talep ediyorum.

 Eski Meclis Üyelerinden Sayın Sayım AZMAZ  zamanında Yeşil Bulvarın düzenlenmesi için  çok çaba sarf etmişti. Yeşil Bulvarın yerini  bilmeyen arkadaşlarımıza açıklamak istiyorum: Sarıçam ile Yüreğir'in sınırı olan PTT evlerinin kenarındaki su kanalının olduğu yer.   Hala orada kayda değer bir çalışma yapılmadı. Bu konuda çalışmanın başlatılmasını talep ediyoruz.

Yüreğir Belediyesinin önünde  6 aydır yapılan çalışmanın ne olduğunu bilmiyoruz.  İnşallah ortaya iyi bir sonuç çıkar.

Sayın İbrahim Beyin dediği gibi başkanımızın programının yoğunluğundan dolayı sık sık olmasa da meclis üyesi arkadaşlarımızla bir araya gelerek sorun ve çözümleri tartışabileceğimiz bir ortam oluşturması fikrene katılıyorum.

 Kozan caddesinde de herhangi bir çalışma yapılmıyor. Konuştuğumuz bu konular belki Büyükşehir Belediyesi ile alakalıdır. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi arkadaşlarımızı eleştirmek yönünde konuşmuyoruz. Biz konuşmalarımızı ancak burada yapabiliyoruz.

 Geçen ayki mecliste basın mensubu arkadaşlarım aracılığıyla Sivil Toplum Örgütleri Temsilcilerine bir çağrıda bulunmuştum. Bugün yine bu çağrımı yineliyorum. Gazetelerde ve televizyonlarda bizi tenkit edenler yerlerinden kalkıp gelsinler Bizimle Yüreğir'i gezsinler. İlçemiz adına ne istediğimizi neden istediğimizi onlara yerinde göstermek istiyoruz. Dedi.  

 

 

 CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Bizler Yüreğir'de oturan  ve burada bunun acısını paylaşan insanlarız. Yüreğir çok farklı bir yer. Gündüz Yüreğir'de oturan akşamları başka bölgelere giden ve tekrar gece evine gelen insanların yaşadığı  böylesi farklı bir yer. Bunun nedenlerini  irdelemek gerekir. Yüreğir'de iş ve ticaret yapan bu insanlar neden böyle yapıyorlar. Neden bu bölgede değil de başka bölgelerde yaşıyorlar.

   Yüreğir Adana'nın bütün kültürlerinin ve dostluğun yaşandığı bir ilçedir. Dostluk ve komşuluk ilişkileri çok gelişmiş olan Yüreğir'de insanlarımız neden oturmuyor. Burada ters giden bir şey var. Bana göre Yüreğir'in,  başka bölgelere  giden  insanlarımızın sosyal faaliyetlerini yapabilecekleri  ihtiyaçları giderebilecek  bir ilçe haline getirememenin genelinden kaynaklandığını düşünüyorum.

  Kozan caddesinin çok gündeme getirildiği söyleniyor. Seyhan ve Çukurova bölgesinde Turgut Özal bulvarı önemli bir yerdir. insanların yürüyüş yolları, ticaret  alanları bu bölgede toplanmıştır.

 Yüreğir'in Kozan Yolundan  daha önemli ana arteri varmıdır. Ama aşağı yukarı 30 senedir kaldırımlarda bile yürünemiyor.  Zamanında Aytaç DURAK'a "siz nasıl Turgut Özal Bulvarıyla övünüyorsanız bizde Kozan Yolu ile övünmek zorundayız. Kozan yolundaki vatandaşta aynı vergiyi veriyor. Bunun hizmetini vermek zorundasınız." demiştim.

 Bu nedenle yıllardır artık Yüreğir'deki halkımızın hakkı gelmiştir. Bu anlamda Kozan Yolundaki  çalışmaların başlatılması sevindirici bir olaydır.

  Umarım diğer bölgelerde bulunan Yeşil Bulvar, Ege Bağatur ve Güney bölgesindeki Süleyman Vahit caddesi gibi yerlerinde çalışmaları başlatılır. Bu 2 yıl içerisinde yapabileceğimiz herşeyi yapmamız gerekmektedir. Bu hakkımızı almak için elimizden gelen çabayı sarf edeceğimize ve mücadeleyi sonuna kadar götüreceğimize arkadaşlarım emin olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.dedi.

 

 CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; UKOME'ye aşağı yukarı 1 ay önce Kışla Caddesinin önünün açılması ile ilgili bir dilekçe verdim. Herhangi bir işlem yapılmadığı gibi cevap bile verilmedi. UKOME'de görevli arkadaşlarımızın konu ile biraz daha ilgilenmelerini istiyorum.dedi.


Başkan Bey ; Sayın LEBA'nın Sayın DENKTAŞ'ın mücadelesi ile  ilgili düşüncelerine bizde katılıyor ve kendisini saygıyla anıyoruz.

Meclis Üyelerine kapımız her zaman açıktır. Özel bir davete gerek yoktur.

Sayın KOKAÇYA'nın 1.teklifi olan Hocallı Katliamı ile ilgili talebini gündeme alırız. 2.teklifi olan Köprülü (Kışla) mahallesinde yapılan Kültür Evine merhum Rauf DENKTAŞ'ın isminin verilmesi ile ilgili talebi daha önce isim Mehmet Akif ERSOY olarak verildiğinden bu mecliste gündeme alamayacağız. Fakat daha sonra yapacağımız yerlere bu ismin verilmesi konusu teklif edilebilir.

Adana genelini ilgilendiren 1/25000'liğin akabinde 1/5000'likler yoğun bir şekilde ben ve meclis üyesi arkadaşlarım tarafından Büyükşehir Meclis Gündemine getirilecektir.

Sayın Necmetin ATAY ve Sayın Ertan SÜMER Yüreğir'in durumunu genel olarak anlattılar. Ben Belediye Başkanlığına aday olduğumda "Yüreğir Adana'nın Parlayan Yıldızı olacaktır." Sloganıyla yola çıkmıştık. Geldiğimiz noktada Bölge İstinat Mahkemesi,  Adliye Sarayı ve hastaneler gibi çok önemli yatırımlar yapılmıştır. Yapılmaya devam edilecektir. Bu yatırımlarla beraber aşamadığız sorunlar dönüşümle aşılacaktır. 15-20 yıl önce bir alışveriş Merkezinin, dünyaca ünlü bir otelin inşaatı ve yeni bir üniversitenin bölgemizde yapılacağı söylenseydi inanamazdık. Bugün bu yatırımlar Yüreğir'e birşeyler kazandıracaktır. Yüreğir'in ufkunu açacaktır.

Sinanpaşa, Köprülü ve Kışla Mahallelerindeki kentsel dönüşüm Yüreğir için çok önemlidir.

Ertan Beyin bahsettiği  Kaçak Yapılarla ilgili açıklamalarımla ilgili şunu söylemek istiyorum. Kaçak Yapılaşmanın  yalnız belediyeler tarafından önüne geçilemeyeceğini belirtmiştim. Belediyelerin hem fiziki hemde mali anlamda  bunun altından kalkamayacağını belirtmiştim.  Bu işin içinde Belediyelerle beraber  Devletinde olması gerektiğine inanıyorum. Bu benim şahsi düşüncemdir.

 Bizimle Seyhan ilçesi arasında en az 10 köprü olması gerekmektedir.


 Ertan Beyin söylediği gibi Yeşil Bulvar sınırımız değildir. Bu yanlış bir ifadedir. Sınırımız üniversitenin kampüsü bizde kalacak şekildedir. Organize sanayinin yaklaşık % 60'ı ve Yakapınar bizim ilçemizdedir.

Yani sınır olarak Kozan yolu ve batısı göle kadar Yüreğir'dedir.

 Ertan beyin sivil toplum örgütleri davetine bende katılıyorum. Yüreğir'i gezdirirsek eleştirilerimiz daha mesnetli olur. 

 Necmettin beyin dediği gibi Yüreğir'e yıllardır verilmemiş haklarının verilmesi  gerekmektedir. Bahsettiğim bu dönüşümler ile ilgili  değişiklikler olduktan sonra bunlar kendiliğinden oluşacaktır.

Optimum alışveriş merkezi, Sheraton oteli ve çevresinin tek parça olarak alınması ve Çevre  Şehircilik Bakanlığı eliyle yapılması yönünde görüşler var.  Dedi. 

 

 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Üniversite sahası içerisinde kalan bize ait arazinin üzerindeki tahsisin üniversiteden kaldırılarak Bilişim Üniversitesine tahsisin yapılmasını üniversite müdürünün hoş karşılamadığı ve bu konuda yargıya başvuracağı söyleniyor. Bunun ne derece doğru olduğunu sordu?

 

 Başkan Bey; Yüreğir Belediyesi bu tahsisi kaldırma hakkına her zaman  sahiptir.

 Milli Emlak kendi arazilerinin resen tahsisini  kaldırıp Bilişim Üniversitesine verdiler. Burada Maliye Bakanlığı Başkanlığında birkaç müsteşarla oluşturulan komisyon bu kararı aldı. Bu belediyemiz adına olumlu bir gelişmedir. Daha önce  Çukurova Üniversitesine verdiğimizde hukuki anlamda sıkıntılar olmuştu.

Yeni Üniversite kurulurken düzenlenen  protokolde, eğer buranın tahsisi vergi borçlarına karşılık olmaz ise kamulaştırma marifeti ile ödenek gönderilmesi konusu da protokolde olduğu için bizim adımıza olumlu oldu.  Zaten bu yeni üniversiteye vermek durumundaydık. Bizim lehimize olan yargı kararlarını dikkate alarak yazışmalarımızı yaptık ve talebimizi yeniledik.

Tabiki rektörün  hukuki yollara başvurması doğal hakkıdır. Bu konuda benim bir bilgim yoktur. dedi.


Gündeme geçilmeden önce; Ak Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN; 05.03.2012 tarihli gündeme 2.madde olarak Bitüm Alımı ve Kredi Kullanılması, 08.03.2012 tarihli gündeme 2.madde olarak İller Bankasından kredi alınması için Başkanlığa yetki verilmesini dosyalarını,

Başkan bey; 05.03.2012 tarihli gündeme hocalı katliamının 3.madde olarak alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edildi.

 

G Ü N D E M:

  Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Köprülü (Serinevler) Mahallesi 3337 nolu ada onaylı 1/1000 ölçekli N34-C-23-D-4-B halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 05.03.2012 gün ve 10/99 sayılı yazısı ekinde gelen  Kentsel Dönüşüm- Plan Bütçe-Çevre ve Sağlık- Halkla İlişkiler-Altyapı Hizmetleri ve Kanunlar Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon Raporunun  aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

  Gündemin 2.maddesini oluşturan; Bitüm Alımı ve Kredi Kullanılması ile ilgili Başkanlığın 05.03.2012 gün ve 10/100 sayılı yazısı ekinde gelen Fen İşleri Müdürlüğünün 02.03.2012 gün ve 11/411 sayılı yazısı okunmasından sonra;

 

Başkan Bey; Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Yaklaşık 150 bin ton sıcak asfalt ihalesi yapıldı. 7500 ton bitüm alımı ihtiyacımız var. Yaklaşık 11-12 Trilyon yapıyor. 6 Milyon 500 bin  tutarındaki kısmı yani bizim geçen yıl gerçekleşen bütçemizin yeniden değerlendirme oranı ile çarpımı sonucunda  65 milyona tekabül ediyor. Bütçenin % 10'u kadardır.  Bütçenin %10 dan fazlasını da isteyebilirdik ama Bakanlık onayına tabi olduğundan istemedik. Artan kısmı 5-6 trilyonu kendi imkanlarımızla bütçemizden ödeyeceğiz.dedi.

 

  Görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Tarife-İnsan Hakları ile Halkla İlişkiler Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemin 3.maddesini oluşturan; Soykırım ile ilgili Başkanlığın 05.03.2012 gün ve 10/101 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede Başkanlık teklifinin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 06.03.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
OTURUM SONU:  17.00.de 

 

        Mahmut ÇELİKCAN                           Fatma EVCİMİK                                          İrem SÜLÜ   

           Meclis Başkanı                                   Meclis Katibi                                         Meclis Katibi

         Belediye BaşkanıT.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 06.03.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : SALI  günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  37

KATILMAYAN                         :    1

MAZERETLİ                            :   -

GÖREVLİ                                   :    -

 

            Belediye Meclisinin 06 MART  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,  Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,  Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.03.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

   Gündeme geçilmeden önce CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;      Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi zabıta elemanları ile esnafın yaptığı tartışmada bıçaklama olayı yaşanmıştı.

 

  Dikkat çekmek istediğim husus haklılığı yada haksızlığından ziyade özellikle bizim Yüreğir'deki esnaflarımızın içinde bulunduğu durumu göz önünde bulundurursak Zabıta arkadaşlarımızın böyle olaylarla karşılaşmaması ve bu tür üzücü olayların yaşanmaması için daha dikkatli ve daha duyarlı olmaları gerektiğini düşünüyorum.dedi.

 

G Ü N D E M:


 Gündem maddesini  oluşturan;  İlçemiz Cumhuriyet Mahallesi 2441 ada onaylı 1/1000 ölçekli 034-b-03-a-4-d halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 06.03.2012 gün ve 10/102 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar-Ulaşım-Eğitim Kültür Spor-Mesken ve Gecekondu-Deprem ve Doğal Afetler-Altyapı Hizmetleri Komisyon Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon Raporunun  aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.03.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.15.de        Mahmut ÇELİKCAN                          Fatma EVCİMİK                                     İrem SÜLÜ   

           Meclis Başkanı                                  Meclis Katibi                                         Meclis Katibi

         Belediye Başkanı

 T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 07.03.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : ÇARŞAMBA günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  37

KATILMAYAN                         :    1

MAZERETLİ                            :   -

GÖREVLİ                                   :    -

 

            Belediye Meclisinin 07 MART  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,  Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,  Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
   Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.03.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

  MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; 19 Mayıs ve Yunus Emre Mahallelerinde Belediyemiz tarafından yapılan asfalt ve yama çalışmasından dolayı başta sayın başkanımıza ve bürokratlara çok teşekkür ediyorum. Böyle güzel ve titiz  bir asfalt çalışmasını şimdiye kadar hiçbir belediyede görmedim.

 Başkan Bey; Biz asfalt çalışmasına çok önem veriyoruz. İşimizin  güzel ve kalıcı olması için gerekirse biraz fazla para harcayıp emeklerin boşa gitmemesi yönünde  çaba sarf ediyoruz.

 Yarın 180 bin ton asfalt ihalesi gerçekleşecek. Yaşar Bey bu konunun görüşülmesi için komisyon toplantısı yapılması için teklif verecek.

 Ertan Beyin dün bahsettiği Milletvekilinin  evinin bulunduğu sokağı ASKİ kırmıştır. Burayı  yapmaktan aciz değiliz. Ama biz hakkaniyet ölçüsünde Yüreğir'in parasını korumak zorundayız. Orayı Büyükşehir kırdıysa Büyükşehir yapmalıdır. Bizim yapmamız gerekirse  sadece milletvekilinin sokağını değil program dahilinde tüm mahallenin sokaklarını yapacağız.

Biz Yüreğir'de şu an yol sorununu konuşmak yerine Sosyal, Kültürel ve Eğitim Anlamındaki Belediyecilik faaliyetlerini ,yatırım amaçlı projeleri konuşmalıydık.

 Başkan Yardımcımız Burhan Bey Mimar olması sebebiyle Ankarada gördüğümüz ve çok beğendiğimiz bir proje hakkında bilgi almak için Ankara'ya gitti. Bu proje Kültür projesiydi.

 Yüreğir'e kültür merkezi açmayı düşünüyoruz. Bizim Kültür evlerimiz var. Bunlar vatandaşlara Sosyal Kültürel ve Mesleki anlamda hizmet veriyor.

 Şuan  yapmayı düşündüğümüz bu Kültür Merkezinde  seminer, sempozyum, tiyatro gösterilerinin ve  önemli günlerdeki etkinliklerin yapılacağı, eski Türk, Osmanlı, Selçuklu gibi kültür mimarisinin de yansıtılacağı  1000  kişilik kültür merkezi olacaktır.

 Bu Kültür merkezinin yerini belirledik. Burası hazineye ait bir yer. Milli Emlak'tan bununla ilgili talebimizi yaptık.  Bu proje gerçekleşirse sizlerle beraber  Yüreğir'e kazandıracağımız kalıcı bir proje olacaktır. Proje kesinleşince ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

 Yolların yapılması için ciddi paralar harcıyoruz. Bunun yanında sosyal ve kültürel anlamdaki yatırımlarımız kalıcı olacaktır. Geçmişte 4 Kültür Evini  bu meclisin verdiği yetki ile kredi alıp  yapmıştık. Şuan 2 kültür evini kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Mali disiplininiz iyi ise borçtan korkmamak lazım. Biz % 3 kredi faizi ile para alıp, yatırıma döndürebiliyoruz. Bununda  bize getirisi ve katma değer vergisi  çok fazla oluyor.

  Bürokrat, meclis üyesi ve mesai arkadaşlarıma katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

-2-

 Kışla ve özellikle Başak Mahallesinde Kentsel dönüşüm ile ilgili vatandaşla anlaşma yapılacak sözleşmelerdeki  usul ve esasları TOKİ belirliyor. Onlar da onaylandıktan sonra bize gönderilecek.

 Tüm kentsel dönüşüm yapılacak diğer mahallelerde de acil kamulaştırma izni için bütün vatandaşların bilgilerini Özel ve kamu mülkiyet durumlarını görmek amacıyla  İçişleri Bakanlığı    Bakanlar Kuruluna gitmeden önce bizden talep etti. Bu yönde 1 aydır yapılan çalışma dün tamamlandı. Vatandaşlarla ilgili tüm bilgiler bugün bakanlığa teslim edilecek.

 Acil kamulaştırma kararı çıkınca, anlaşmak istemeyen bu işi provoke etmek isteyen, gayrimenkul fiyatlarını beğenmeyen vatandaşların yeri acil kamulaştırma ile alınacak.

 Buradaki amaç vatandaşı mağdur etmek değil, işimizi hızlandırmaktır. Bu arada  mahkeme devam edecek. Vatandaşın kamulaştırma bedeli için  farkı çıkarsa onuda TOKİ ödeyecektir.  Bizim amacımız kamulaştırma yapmak değil  vatandaşla anlaşmaktır. Bu yönde de biz vatandaşa kamulaştırma bedelini değil de kazançlı çıkmaları için buralardan daire alarak anlaşma yoluna gitmelerini tavsiye ediyoruz. 

 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Yeni yapılacak Kültür Sarayından bahsettiniz. 

 Yüreğirde yıllar önce yapılmış Seyhan Mahallesi Regülatör köprü yanında sıvası bitmiş bir Kültür Sarayı binası vardı. Kültür Bakanı da Adana'ya geldiğinde bu projeye değinmişti. Demekki isabetli bir proje yapılmaz ise sizden sonraki gelen yönetimler o projeyi yıkabiliyor. O projenin ne olduğunu sormak istiyorum.

 Daha önce Adana'da  asırlık ağacımız yok. Tarihi yok ediyoruz demiştim. Bugün bunun örneğide  Belediye  önünde bulunan ağaçların bir gün içerisinde yok edildiğini gördüm. Ayrıca gazetede Köprüköyünde bulunan okaliptüs ağaçlarının hepsinin kesildiğini okudum. Daha önce bu konuda size sorduğumda Kültür Evinin önünün güzelleştirmek için park yapılacağını ve o ağaçların bir kısmın kalacağını belirtmiştiniz. Peyzaj mimarların anlayışı bir kaç küçük  fidan  dikip, büyük ağaçları yok etmek midir?

 Kentsel dönüşümü Adana'daki tüm meclis üyeleri destekliyor.Fakat ufak sıkıntılardan dolayı Şehircilik Bakanlığı Merkeziyetçi bir tavırla tüm yasaları istediği gibi çıkartarak hepsinin Ankara'da toplanması ne kadar doğru olur. İmarla ilgili tüm yetkileri  Ankara'ya verecek olursak Yerel Yönetimlerin  bu konuda hiçbir yetkisi kalmayacaktır.Tüm belediye başkanlarının toplanarak ileride sorun yaratabilecek bazı konuları önlemek için görüşmeler yapmaları gerektiğine inanıyorum. 

 CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;  Kültür Sarayı Binası  ile ilgili İl Özel İdaresinden ödenek aktarımının yapıldığı fakat bir yerde takıldığı ile ilgili bilgi aldım. Bu ödenek aktarımının nerede takıldığı hakkında Mesut YEŞİL'de burada iken sizden bilgi vermenizi talep ediyorum.dedi.

 

 Başkan Bey; Yarım kalan Kültür Sarayı binasının tamamlanması ile ilgili ihale yapıldı. İhale süreci itirazlar bir sene kadar sürüyor. Yeni genel sekreter atandı. Son durum hakkında gerekli bilgiyi buradan alabiliriz.  Bu iş için Bakanlıktan gelen para hem Özel İdarenin hem de Belediye Bütçesinin   özel bütçeli olduğu  için bu ödenek  kalır. Zaten proje üzerinde değişiklik yapılarak ilgili bakanlıklar para aktarabilir maddesi bunun için konulmuştur.

 Necmi Beyin bahsetmiş olduğu kültür sarayı 1991 yılında 20 yıl önce ihale edilmiş. İnşaat Mühendisi olarak hem sahnesinin hemde mekanın günümüz koşullarına uygun bir yer olmadığını düşünüyorum. Sadece sanatsal etkinliklere uygun bir kültür merkezi olarak yapılmış. Keşke yıllar önce bitirilip ekonomik ömrünü doldurup daha  farklı  kullanılsaydı. Orası bitirilip yinede işletmeye alınacaktır.

 Bizim yapacağımız  Kültür Merkezi daha farklı günümüz koşullarına daha uygun ve çeşitli etkinlikler yapılabilecek daha geniş alanı kapsıyor.   

  Belediyenin önünde bulunan ağaçlar giriş-çıkışlarda araçlara engel olduğu için kesildi. Diğer ağaçlar duruyor. Daha fazla ağaç yeni yapılacak projelerde yer alıyor.

Köprüköyündeki yer bildiğiniz gibi bizim değil Milli Emlak'ın 30 dönümlük yeridir. Okaliptus ağaçları dahil burayı bize tutanakla teslim  ettiler. Şimdide kendileri park yapacağız diye okaliptus ağaçlarının kesim ihalesini yaptılar. Bu ağaçların ekonomik ömrünü doldurup doldurmadıkları hakkında ilgili yerlerden rapor almışlar. O rapora istinaden okaliptus ağaçlarını kesiyorlar. Bize alan olarak teslim edecekler. Buradaki dut ve narenciye ağaçları duruyor. Biz aldıktan sonrada binlerce ağaç dikeceğiz.

Merkez parkta'da binlerce düzensiz ağaçlar vardı. Şuan daha düzenli bir ağaçlandırma yapılarak güzel bir park haline getirildi.

 Bizim yapacağımız parkta Seyhan, Çukurova ve Yüreğir'i birbirine kavuşturan güzel vizyon bir park olacaktır.

 Şehircilik Bakanlığının yetkisine gelince; Hiç kimse yerinden kullanacağı yetkiyi merkezi idareye vermek istemez. Fakat Türkiye'de özellikle Mahalli İdarelerde bazen yatırım yapmak isteyen insanların önüne çıkarılan engellerden dolayı burada birtakım kısıtlamalara gidilmiş. Direk bu yetki alınmadı. İmarla- ruhsatla ilgili yapılacak değişiklikleri ilgili belediye 3 ay içerisinde yapmıyorsa Bakanlık yapar. Bu yasa yatırım yapmak isteyen insanın işlerini hızlandırması amacıyla konulmuştur.

 Kentsel dönüşüm ile ilgili yetki de Türkiye'deki bütünlüğü sağlamak ve Belediyelerin  çatışmasını ortadan kaldırmak  amacıyla yapılmıştır.

 Kentsel dönüşüm yapılacak alanlar ile ilgili tüm işlemleri mastır planını ve talebini yine ilgili belediye kendisi yapıyor.  Belediyeler yine işin direk içerisinde bulunuyor. Büyükşehir Belediyesinin karşı çıktığı bir kentsel dönüşüm projesinin Şehircilik Bakanlığına direk göndererek kabul ettirme şansına sahip olacağız.

 Bakanlığın kanun tasarısında belediyelere de çok güzel imkanlar verilmiş. Devlete ait bazı atıl arazilerin belediyelere verilip kentsel dönüşüm haline getirilmesi  ile ilgili kolaylıklar getiriliyor. Belki zaman içerisinde uygulamada dediğiniz gibi bazı aksaklıklar olacaktır. 

 MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA;  Zorunlu kamulaştırmada vatandaşa ödeme yapılacakmı?

  Başkan Bey; Evet vatandaşa ödeme yapılacaktır. Kentsel dönüşümde hiçbir belediyenin bu kaynağı bulma şansı yoktur. Belediye, Toplu Konut İdaresi adına hareket eden yerel uzantıdır.  Toplu Konut İdaresi  vatandaşın hakkını ödeyerek alanı boşaltmamız için bize yetki veriyor.

  MHP Meclis Üyesi Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL;  Ben Karacaoğlan mahallesinde oturuyorum. Buradaki mahalle halkı ulaşımda sıkıntılar yaşıyor. Dolmuşa binmek için M.Kemal Paşa Bulvarı, Meslek Lisesi veya PTT Evlerine gidiyor. Yeni yapılan hastanenin yaya geçidi olarak Yasemin Caddesinden bir yol çalışması yapılacağı söylenmişti. Bu yolun biran önce yapılmasını ve vatandaşın mağduriyetinin giderilmesini talep ediyorum. 

 Başkan Bey; Bu yolun yapılması için daha önce Sağlık Müdürlüğü ve Üniversitenin rektörüyle görüşmeler yapmıştık. Yer üniversitenin olmasından dolayı biz bir şey yapamıyoruz. Bu yolun yapılması için talebimiz oldu. Fakat Üniversite yönetimi bu konuya olumlu bakmadı. Yazın üniversite yönetimi değiştiği zaman inşallah daha olumlu gelişmeler olur.

 

G Ü N D E M:

    Gündem maddesini  oluşturan;   Evsel Katı Atık ile ilgili Başkanlığın 07.03.2012 gün ve 10/106 sayılı yazısı ekinde gelen Kanunlar-Tarife-AB Dış İlişkiler-İnsan Hakları-Eğitim Kültür Spor ve Halkla İlişkiler Komisyon Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede dosya üzerinde çalışmalar tamamlanmadığından aynı komisyonlara havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

Başkan Bey; Evsel Katı Atık Dosyası ile ilgili; Adana'daki merkez ilçe belediyelerimizde Türkiye Belediyeler Birliği  Türkiye'de yapılacak uygulamayı  sağlamak amacıyla  önümüzdeki günlerde rehber bir çalışma gönderecek.

 Bu çalışma yapılan hizmetlerin özellikle temizlik ile ilgili hizmetlerin cüzzide olsa vatandaşa yansıtılmasıdır. Meclisten alacağımız kararla  Evsel Katı Atık parasını Büyükşehir ve ASKİ'den talep edeceğiz.

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 08.03.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.45.de


        Mahmut ÇELİKCAN                                Fatma EVCİMİK                                     İrem SÜLÜ   

           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                                        Meclis Katibi

         Belediye Başkanı


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ                : 08.03.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PERŞEMBE 16.00.’da

KATILANLAR                          :  36

KATILMAYAN                         :    1

MAZERETLİ                            :  

GÖREVLİ                                   :    -

            Belediye Meclisinin 08 MART  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili ) Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, , Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,  Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.03.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; 8 Mart Türk-İslam ve tüm dünya kadınları gününü kutluyorum.

Bitüm alınması ile ilgili konu yarınki mecliste görüşülecek ama ben bugünden şunu söylemek istiyorum. Borçlanmadan dolayı Yüreğir'in sırtına fazla yük gelmemesi için çaba sarf etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

 Mevcut belediye Başkanımızın Merkezi Hükümet partisinden olmasının Yüreğir için bir avantaj  olduğunu bu nedenle Merkezi hükümetten Yüreğir'e  destek gelmesi gerektiğine inanıyorum.  Merkezi hükümetten destek gelmez ise hizmetlerimizi tam olarak yapamayacağımızı belirtmek istiyorum.   

Merkezi Hükümette İktidar partisinin 2 Genel Başkan Yardımcısı var.  Bu Başkan Yardımcılarından  Kadim dostum Sayın  Necati ÇETİNKAYA ile uzun yıllar önce siyaset yapma şerefine nail olmuştum.  Kusura bakmasınlar Sayın Başbakanın yanında fotoğraf çektirip hava atmasını çok iyi biliyorlar.

 Başbakan Yardımcıları ve Milletvekillerinin Adana'ya geldiklerinde  Avrupa'yı veya İsrail'i değil Adana'ya hizmet yapılması hakkında konuşmalar yapmaları gerektiğine inanıyorum.

 Ben burada siyaset yapmıyorum.  Ben Adana ve Yüreğir'e hizmet anlamında Merkezi Hükümetin yetersiz kaldığını düşünüyorum.dedi.

 

Ak Parti Meclis Üyesi Yaşar TURAN; Grubum ve şahsım adına 8 mart Dünya kadınlar gününü kutluyorum.

İsa Beyin burada meclis kürsüsünde Sayın Başbakanımız yada Başbakan Yardımcılarımızı eleştirmelerini değil, Yüreğir'e hizmet anlamında konuşmaları gerektiğini belirterek Böyle konuşmalarından dolayı kendisini kınadığını söyledi.dedi.

 

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;  8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum. Kadınların şiddete maruz kalmadığı huzurlu, mutlu ve daha güzel bir dünya istiyoruz.

 Dünkü yemekte bizi biraraya getirdiği için Sayın Başkan Yardımcımız Murat Beye teşekkür ediyorum.

 Öz eleştiri yapmak gerekirse Ak Parti, CHP ve MHP'den kadınlar konusunda daha centilmen oldu. Mecliste 4 Ak Partili Bayan meclis üyemiz var. Temennimiz önümüzdeki zaman içerisinde bu bayan arkadaşlarımızdan birini Başkan Yardımcısı olarak görmektir. Bundan gurur duyarız. Dedi.

 CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY;Dünya kadınlar gününü canı gönülden kutluyoruz. Cennet Annelerin ayağı altındadır. Her kadın bir annedir. Onlara ne yapsak haklarını ödeyemeyiz.   Cumhuriyet Halk Partisi  olarak bayan bir meclis üyesi arkadaşımızın olmamasından dolayı büyük üzüntü duymaktayım. İnşallah ileriki zamanlarda burada bayan meclis üyelerimizi de görebiliriz.

 

 Burada uzun süredir kardeşlik içerisinde görevimizi yürütmeye çalışıyoruz. Hizmet ve siyaset anlamında farklı düşüncelerimiz olabilir, sonuçta hepimizin amacı Yüreğir'in sorunlarını çözmek ve  hizmet vermektir. Bu anlamda  eleştirmemizi birbirimizi kırmadan ve rencide etmeden yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Başbakanımız her partiden seçilebilir.  Ama Türkiye'nin Başbakanıdır.  Herkes hizmet  isteyebilir bizde Adana için hizmet isteyebiliriz. Sayın İsa beyin eleştirmek anlamında değil, Adana'ya hizmet yapılması için serzenişte bulunduğu düşünüyorum.

Özellikle İktidar Partisi arkadaşlarımıza sesleniyorum. Karaisalı Kaymakamı geçenlerde, bütün  siyasi partilerden seçilen ve o bölgede doğmuş siyaset yapan insanlarla  örnek bir toplantı yaptı. Taleplerini açıklayarak onlardan destek olmalarını istedi. Biz böyle bir birliği Adana'da yakalayamadık.

Adana'ya hizmet gelmesi için  Valimizin öncülüğünde Belediye Başkanlarımız ile birlikte üç siyasi partiden olan 14 milletvekilimizle böyle bir toplantıyı organize etmeleri gerektiğine inanıyorum. Ancak böyle bir birliktelik gerçekleşirse Adana'ya hizmet gelir. 

Belediyelerdeki meclis üyelerinin  siyaset yapmak konusunda sıkıntılarından bahsetmek istiyorum. Yasaya göre  herhangi bir partiye üye olmadan meclis üyesi seçilemiyoruz. Seçildikten sonrada siyaset yapamazsınız deniyor.

 Meclis üyesi arkadaşların ve milletvekillerinin siyaset yapma özgürlüklerinin olması ve bu anlamda Siyasi partiler yasasının değişmesi gerektiğine inanıyorum.dedi.

 

Başkanvekili Mehmet YILDIZ; 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutluyorum. Kadınların hor görülmediği, şiddete maruz kalmadığı  ve  kadınların siyasette daha fazla yer aldığı bir dünya olmasını diliyorum.

 Necmettin Beyin belirttiği gibi seçilene kadar siyaset yapıyoruz. Seçildikten sonra siyaset yapamıyoruz. Maalesef yasaların koymuş olduğu bir engel var. Dileriz bu engel ortadan kalkar.

 Bizler 3 yıldır burada bir aile ortamında Yüreğir'e hizmet getirmek anlamında çalışıyoruz. 

 

 Tüm siyasi partilerden seçilmiş 14 milletvekilimizin Adana'ya hizmet  için bir araya gelmeleri gerektiği konusunda  canı gönülden katılıyorum. Eleştirilerimizi Adana'nın hizmet alma adına yapmamızın daha hayırlı olacağını düşünüyorum. Dedi.

 
G Ü N D E M:

 

 Gündemin  1.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet Mahallesinde Karataş Yolu ile Raylı Sistem Güzergahı çevresinde onaylı İmar Planlarında bulunan uyumsuzluğu düzenlemek amacıyla hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planı 034-B-02-B-3-A halihazır paftasında İmar Plan Değişikliği   ile ilgili Başkanlığın 08.03.2013 gün ve 10/110 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 29.02.2012 gün ve 13/1938 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Ulaşım-Eğitim Kültür Spor-Mesken ve Gecekondu-Deprem ve Doğal Afetler-Altyapı Hizmetleri komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemin 2.maddesini oluşturan; İller Bankasından kredi alınması için Belediye Başkanlığına yetki verilmesi ile ilgili Başkanlığın 08.03./2012 gün ve 10/111  sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 29.02.2012 gün ve 12/179 sayılı yazısı  okunmasından sonra söz alan;

 

 Meclis Başkanvekili Başkan Yardımcısı Ertuğrul Bey'den konu hakkında açıklama yapmasını rica etti.

 

 Başkan Yardımcısı Ertuğrul BOZKURT; Belediyemize alacak-verecek davaları ve 2009 yılından önce taşeron tarafından  açılmış davalardan dolayı  şu an 566.000.TL'lik teminat mektubunu Ziraat bankasından aldık. Karşılığında paramız bloke edildi.   Gerekli işlemlerimizin devam etmesi için bu 566.000.TL'lik teminat mektubunu ilgili İcra Dairelerine verdik. Fakat İller Bankasından teminat mektubunu anında almak çok kolay olmuyor. İller Bankasından bu teminat mektubunu alıp, Ziraat Bankasındaki teminat mektubu ile değiştirerek paramızın blokesini çözeceğiz. Dedi. 

 CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;  Göreve başladığımızdan bu zamana kadar 2,5 yılda belediyemize ne kadar dava açılmış, bu davaların kaç tanesi kazanılmış, kaç tanesi kaybedilmiş ve ne kadar para ödenmiştir. Bu konu hakkında yarın yada önümüzdeki meclis toplantısında  meclis üyesi arkadaşlarımıza ayrıntılı bilgi verilmesini talep ediyorum.dedi.


 Başkanvekili Mehmet YILDIZ;Arkadaşlar bu konu ile ilgili gerekli çalışmaları yapacaklardır.


CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Bu borçlanmanın neden olduğu ve  ne kadarının işçi borçlarından dolayı olduğunu ayrıntılı bir şekilde komisyonda arkadaşların görüşmesinin doğru olacağını düşünüyorum.dedi.


 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Ertan Beyin bahsettiği davaları  Denetim Raporunun içerisine alınmasını talep ettik. Denetim Raporu Kapsamı içerisinde göreceğiz. 3-4 gün içerisinde komisyona gelecektir.

Ayrıca meclise  gündem dışı dosya gelmesinden dolayı rahatsızlık duyuyorum. Dedi.


 Görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Tarife ile Kanunlar Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 09.03.2012 günü  Saat: 10.30’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 


OTURUM SONU:  16.45.de          

                                                          
 
Mehmet YILDIZ                      Mustafa ÇOBAN                                    Ömer AYGÜN                    
 Meclis Başkanı                       Meclis Katibi                                        Meclis Katibi

Meclis 1.Başkanvekili


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 09.03.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : CUMA 10.30.’da

KATILANLAR                          :  37

KATILMAYAN                         :    1

MAZERETLİ                            :  

GÖREVLİ                                   :    -

 

 

            Belediye Meclisinin 09 MART  günü saat 10.30’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı   ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, , Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,  Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.03.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

 MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Belediyemizde çalışan işçilerin Toplu-İş Sözleşmesi görüşmeleri yapılıyor. Mevcut Geçici ve kadrolu işçilerde düzensiz bir ücret dağılımı var. Örneğin 10 yıllık bir işçi ile 20 yıllık bir işçi aynı ücreti alıyor. Burada kıdem farkı verilmemiş. Bu sözleşmelerde düzenli  bir şekilde ücret dağılımının yapılması gerektiğini düşünüyorum.  


 Belediyemizde çalışan sözleşmeli personel ile işçiler arasında büyük bir maaş farkı var. Bunlarında göz önünde bulundurulup sözleşmeye yansıtılmasını ve ücret dağılımının eşit yapılması gerektiğini düşünüyorum.dedi.

 

  Başkan Bey; Yaptığımız bir önceki sözleşmede, az maaş alanlara çok zam fazla maaş alanlara daha az zam vererek  maaş farkını eşitledik. Adana'da en iyi Toplu-İş Sözleşmesini yaparak en fazla zammı biz verdik.

 Bizim burada önceliğimiz ilçemize hizmet vermektir. Kadrolu, memur , sözleşmeli ve taşeron çalışanlarımızın tüm sosyal hakları ve maaşlarını zamanında ödüyoruz. Yasaya göre personel giderleri Bütçenin %30'un üzerinde olmaması gerekiyor. Daha önceki yıllarda personel giderlerimiz %37-40 civarındaydı. Torba yasasıyla personel giderlerimiz şimdi %28-30 civarına düştü. Bu rakam resmi olarak mayıs ayında kesin hesabımızla belli olacaktır. Bu rakam göreceli bir rakamdır. Taşeron işçileri de kattığımızda bu rakam % 50'li civarına yükselmektedir. 

 

  Ak Parti Meclis Üyesi Yaşar TURAN; 09.03.2012 tarihli gündeme 2.madde olarak Bitüm satın alınması ve bununla ilgili olarak İller Bankasından Kredi Alınması , 3.madde olarak İller Bankasından Teminat Mektubu alınması için Belediye Başkanlığına Yetki Verilmesi ile ilgili komisyon raporlarının gündeme alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edildi.

 


./..

G Ü N D E M:

 

   Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet(Levent) Mahallesi 2179 ada 1 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-  B-4-C halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili Başkanlığın 09.03.2012 gün ve 10/113 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 29.02.2012 gün ve 13/1881 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar- Kentsel Dönüşüm- Plan Bütçe-Çevre ve Sağlık- Halkla İlişkiler-Altyapı Hizmetleri ve Kanunlar Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.


   Gündemin 2.maddesini oluşturan; Bitüm Alımı ve Kredi Kullanılması ile ilgili Başkanlığın 09.03.2012 gün ve 10/114 sayılı yazısı ekinde gelen  Plan Bütçe-Tarife-İnsan Hakları ile Halkla İlişkiler Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;

 

 Ak Parti Meclis Üyesi Celal TURAN; Dün  Ertan Bey  İller Bankasına ne kadar borcumuz olduğunu sordu. Denetim Komisyonunda bu çalışmalar yapılıyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra gerekli bilgi ve belgeler Ertan Beye verilecektir.dedi. 

 

 Başkan Bey; Borç miktarı her ay değişiklikler gösterebiliyor. Yapılandırmaya girdikten sonra aylık SGK ve Vergi borçlarına yaklaşık  1 trilyon borç ödüyoruz.  Üniversite yeri çözümlenirse bu borç % 50 kadar azalacaktır.

  İşçilerin başka kurumlara gitmesiyle bütçemize  ayda yaklaşık 700-800 milyar gelir kalmış oluyor. Bu rakamın 300-400 milyarı işçilerin maaşı  geri kalanı ise  SGK ve Vergi Borcu oluyordu. Biz zaten bu vergi borçlarını ödeyemiyorduk.  Bu işçilerin gitmesiyle borcumuz bir miktar azalmıştır. Bunlar tahmini rakamlardır. Bu rakamlar Denetim Komisyonu Raporu tamamlandıktan sonra net olarak belirtilecektir. 

 İller Bankasından kullandığımız kredi şu an borç görülen hakediş ve alım yaptıklarımız bünyeye girdikçe hanemize yazılıyor. Örneğin 50 trilyon borç almış olsak da bu borç olarak görülmüyor. Bu kredinin 10 trilyonunu kullandığınızda,  bu kullandığınız 10 trilyon borç olarak  görünüyor. 

 Tahmini olarak şimdiye kadar toplam aldığımız 22-23 trilyondu. Bunun bir kısmını ödedik. Bir kısmı  gerçekleştirmediğimiz için daha hesaplarımıza girmedi. Tahmini olarak kalan borç miktarı 14-15 trilyondur. Yeni girenler olacağı için bu borç bir miktar artacaktır.

 Bu nedenle  borç durumu hakkında kesin rakam vermek istemiyorum. Arkadaşlar sağlıklı olarak net bir şekilde Nisan ayında bir rapor halinde çıkaracaklar.

 SGK ve Vergi borcumuz yaklaşık 50-55 trilyondur. Yapılandırma; Ana borçların TEFE-TÜFE ile günümüze getirilmesi ve bir kat sayı ile düşük faiz uygulamasıyla faizin düşürülmesidir. Bu borçların ana paraları birinin 16 diğerinin 17 trilyondur. Bu rakam daha önce 70-80 trilyonu geçiyordu. Yapılandırmayla 15-20 trilyon düşmüştür. Bunlar ciddi rakamlardır. 

 Örneğin geçen ay İller Bankasından gelen katkı payı 2.6 trilyondu. Bunun 1 milyonu yapılandırma ile SGK, vergi ve Özel İdare gibi kurumlara olan  borçlara yatırılıyor.  İşçi maaşlarımız geçmişte 1.1 trilyondu.  Şuan 600 milyara düştü. Bir 600-700 milyarda hizmet alımı yaptığımız taşeron işçilere ödeniyor.  Dolayısıyla sadece personel giderleri 1.2  trilyon gibi bir rakama  yaklaşıyor. Geriye kalan 1.6 trilyon sizin cari giderlerinizi karşılamaya yetmiyor. Belediyenin ufak tefek tahsilatı ile birlikte  borcu zamana yaydığımızda kendimizi idare edebiliyoruz. Bizden sonra gelecek yönetiminde Maaşları ödeyemeyecek, cari giderleri karşılayamayacak  duruma gelmemeleri  ve işlerini yürütebilmeleri için de hesap yapmaya çalışıyoruz.

 Bu  asfaltı şimdi değil de  3 sene sonra mali durumumuzu düzelttikten sonra da yapabilirdik. Ama şimdi yaparak vatandaşı rahatlatıyoruz. Bu kredi %3 gibi düşük bir faizle  alınıyor. Zaten Bunu ödeyebilecek imkanımız da var. dedi.

 

 CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Bitüm alımı demek  asfalt  alımı demektir. Normalde  her yıl sonunda ne kadar asfalt yaptığımızı tespit edebiliyoruz. Fakat ne kadarını yapamadığımızı nasıl tespit edeceğiz. Asfalt yapılmamış yerlerin bir an önce tespit edilerek yıl sonunda bitirilmesi için gereken  çalışma programını düzenlememiz gerektiğine inanıyorum.  Çünkü bildiğiniz gibi 1 yıl sonra seçim çalışmalarına başlanacak. Bazı ilçelerin 15-20 mahallesi var. Bizim ise 99 mahallemiz var. Öncelikle merkezi yerlerin asfalt yapımını mutlaka bitirmemiz gerekiyor. Kaç km yapılmamış yolumuz varsa bunun tespit edilmesinde fayda vardır diye düşünüyorum.dedi. 

Başkan Bey;  Bu konu ile ilgili detaylı çalışmaları arkadaşlar yapıyorlar. Asfalt çalışmalarının sadece merkezi yerlerde değil bize bağlanan diğer mahalle ve beldelerde de yapılması gereklidir. Program dahilinde ayrıcalık yapmadan tüm mahallelerde asfalt çalışması yapılıyor.Bize bağlanan belde ve köylerde  sati kaplama yapılıyor. Sadece Doğankent'te bir mahallenin 6-7 sokağı asfalt yapıldı. Hizmet onlarında hakkıdır. Nüfus yoğunluğundan dolayı tabiki ağırlık merkezi yerlere veriliyor. Geçen 2 yıllık süreç içerisinde 200 bin tonun üzerinde asfalt dökülmüştür. Asfalt yapmak için öncelikle çamurlu ve çok sıkıntılı olan  güzergahları seçtik. 

  Adana geneli için  konuşmak gerekirse Büyükşehir Belediye yönetimlerinin bulunduğu ilçe belediyelerinde bir kadersizlik var.  AYKOME'den  mahallerde yapacakları çalışmalar ile ilgili bize bilgi vermelerini talep ediyoruz. Bizim de bu bilgi doğrultusunda  asfalt programını yapmamız gerekiyor. Fakat Büyükşehir ile koordineli bir çalışma ortamı sağlanamıyor.

 Geçmişten bu güne kadar yaptığımız  ve gelecekte yapacağımız yol  çalışma  programımız var.  Asfalt yapımı bu programa uygun şekilde devam etmektedir. Bu program dahilinde yaklaşık 180 bin ton  asfalt yapacağız. Bu çalışmada ancak 2 yıl içerisinde tamamlanabilir. En ucuz ve en kaliteli yolu biz yaptırıyoruz. Dedi.

 

 Görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon Raporunun  aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemin 3.maddesini oluşturan; İller Bankasından kredi alınması için Belediye Başkanlığına yetki verilmesi ile ilgili Başkanlığın 09.03./2012 gün ve 10/115 sayılı yazısı ekinde gelen  Plan Bütçe-Tarife ile Kanunlar Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;


 MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Kışla Mahallesindeki Kentsel Dönüşüm alanı ile ilgili zorunlu kamulaştırma olur ise m2 bazında mı ödeme yapılacak ve ne kadar ödenecek? Konutlarda  m2 değeri 1.70 olarak söyleniyor. Ödemede bu fiyat üzerinden mi yapılacak?

 

 Başkan Bey; Biz konu ile ilgili çalışmaları yapıp, TOKİ'ye gönderiyoruz. TOKİ'de anlaşma metnini hazırlıyor.

Toplu Konut İdaresi  yeni bitmiş bir konutun maliyetinden bahsediyor.   Orada vatandaşın alacağı  rantı düşerek , arazisi ve her şeyi dahil bu fiyatı belirliyor. Örneğin senin 40 yıllık evin var. M2'sini 40 yılın yıpranma payını sınıfına göre düşüyor. Ona göre bina bedelini belirliyor.  Aslında burada  arsa bedelinin baz alınması gerekiyor. Çünkü rantı yüksek olan arsadır.

 Burada karar verecek tek yetkili Toplu Konut İdaresidir. Biz sadece hamallığını yapıyoruz.dedi. 

 

 Görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon Raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi

 

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 02.04.2012 günü  Saat: 16.30’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

 

OTURUM SONU:  11.00.de


 

        Mahmut ÇELİKCAN                            Fatma EVCİMİK                            İrem SÜLÜ   

           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                               Meclis Katibi

         Belediye Başkanı