Şubat 2012 Meclis Tutanağı

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 06.02.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PAZARTESİ günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  35

KATILMAYAN                         :    1

MAZERETLİ                            :    2

GÖREVLİ                                   :    -

 

            Belediye Meclisinin 06 ŞUBAT  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Mustafa NAGAŞ ve Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.01.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.


Başkan Bey; Geçen ay Milliyetçi Hareket Partisinden İlçe Başkanı Seçilen Meclis Üyesi  Hüseyin TUMLUKOLCU arkadaşımızın meclis üyeliğinden ayrıldığına dair verdiği istifa dilekçesi neticesinde yerine İlçe Seçim Kurulu ile yapılan yazışmalar sonucunda Yedek Meclis üyesi arkadaşımız Memduh GÖZÜBATIK Asil Meclis Üyesi olarak görevlendirilmiştir. Meclisin bilgisine sunuyorum.Görevinizin hayırlı olmasını diliyorum. 


 CHP Meclis Üyesi ERTAN SÜMER; Öncelikle 2 yıldır aramızda olan ve daha sonra MHP İlçe Başkanlığına seçilen Sayın Hüseyin TUMLUKOLCU'ya yeni görevinde başarılar diliyor, aramıza yeni katılan arkadaşımız Sayın Memduh GÖZÜBATIK'la bundan sonraki çalışmalarımıza uyumlu bir şekilde beraberce devam edeceğimizi temenni ederek görevinin hayırlı olmasını diliyorum.


 Geçtiğimiz ay  Adana'da Kentsel Dönüşümle ilgili birçok spekülasyonlar oldu. Yerel kanalın birinde özellikle bizim ilçemizde olan bizim desteklediğimiz Kışla'nın 2.Etapta bölgedeki yerlerin birilerine peşkeş çekildiği ve bu peşkeşin içinde benim ve grubum olduğu yönünde yayınlar yapılmıştı.        Grubum ve şahsım adına şunu söylemek istiyorum.  Biz Yüreğir'de hiçbir zaman böyle bir işleyişin içerisinde olmadık. Aksine hep karşısında olduk. Kışla'daki 2.bölgede hukuki bir sorun varsa  gereği yapılır.

Biz Yüreğir'deki rantın Yüreğir'de yaşayan halkın alması konusunu defalarca dile getirdik. Sinanpaşa, Yavuzlar, Kışla ve Kazım Başer'de yoğunluklar arttırılması yönünde konuşmalarımız oldu. Gazetecilere demeç vermekle uğraşan Sivil Toplum Örgütleri yöneticilerine  buradan sesleniyorum; Gelin Yüreğir'de sizi gezdirelim,  yoğunluğun ve dönüşümün neden gerekli olduğunu gösterelim.


Örneğin PTT evlerinin üzerinde yapılmış çok katlı güzel binaların karşısında Ulubatlı Hasan Mahallesi var. Geçtiğimiz dönemden bu yana uğraşmamıza rağmen U.Hasan Mahallesindeki Cono diye tabir ettiğimiz bölge dışındaki vatandaşlarımızın kamulaştırma ile ilgili sorununu daha çözemedik.  Orada yaşayan genç kızlarımız o caddeden geçemiyorlar.


Orada kamulaştırılıp okul yapılması istenen alan içerisinde yaklaşık 500 polis ve helikopterle Adana'nın en büyük uyuşturucu operasyonu yapıldı.Valilik Bütçesinin yaklaşık % 50 bölümünün  iade edildiğini biliyoruz. Sayın basın mensupları bunun neden takipçisi olmadınız.

 

 Burada yaşayan insanların ne şartlarda yaşadığını anlatmakla olmaz görmek gereklidir. Yüreğir'de yoğunluğun ve kentsel dönüşümün neden yapılması gerektiğini anlamak için buralarda yaşamak ve görmek gerekiyor.

Sivil Toplum Örgütleri yöneticilerine buradan sesleniyorum; Gelin burada bu sorunu çözelim. Ama sadece gazetelere demeç vermekle değil. Bir masanın başında oturup bugün erken yarın geç yapma noktasında çözüm üretelim. Siyasetçileri, meclis üyelerini ve o görevi risk alıp bunu söyleyenleri zan altında bırakarak ithamda bulunmayın. Varsa bir şey çıkın, çıkarın toplayın insanları bunun gereğini yerine getirin. Bizler bunları yaparken partimiz adına bir görev ifa etmekteyiz. Bu görevin sorumluluğu ve gereğini yapmaya çalışıyoruz. Söyleyeceğiz ve söylemeye devam edeceğiz.  Hakkımızda adımızla ilgili birtakım ithamlar olabilir. Bu bahsettiğim yerlerle ilgili 1 m2 yerim yok. Ama bu bölgenin insanıyım. Kışla ile ilgili sorun varsa gereği yapılır. Yüreğir'in her bölgesinde dönüşüm adı altında yoğunlukların arttırılmasını konusunda sürekli ısrarcı olacağım ve bu ısrarıma devam edeceğim.


Örneğin Sinanpaşa'da  Dünyanın en prestijli otellerinden biri olan Yüreğir Sheraton Otel  yapılıyor. Bunun için bizleri çok eleştirdiler. Ama burada 100 milyon dolarlık yatırım yapıldı ve belki 250-300 personel çalışacak. Adana'mıza katma değer kazandıracak. Buna benzer Hilton oteli,  Ronesans Alışveriş merkezi içinde eleştiriler almıştık. 


Doğru bildiğimizi söylemekten kaçınmamalıyız. Doğrular belki birilerini rahatsız edebilir Ama ben şahsım ve Yüreğir Bölgesinin bir insanı olarak hep söyledim, söylemeye devam edeceğim. Bu şehrin gelişmesi ve büyümesi ancak yoğunlukların artmasıyla olur. Ufku geniş olmayan insanın dünyası da geniş olmaz. Hayal etmek, başarmanın bir aşamasıdır. Bunun için cesaretli olmak gerekir.


Sayın Başkanım; Geçen ayki kentsel dönüşüm yetkisi ile ilgili basında çıkan haberler konusunda bir açıklama yapmanızı talep ediyorum.


Yüreğirde hizmet dışında hiçbir beklentimiz hiçbir hesabımız yoktur. Bizler sadece Yüreğir'in Seyhan ve Çukurova gibi  daha çağdaş ve yaşanabilir  ilçe olması için çalışıyoruz.dedi.

 

Başkan Bey; Geçen ay Büyükşehir Meclisinde yoğunlukla tartışılan konuya değindiği için  Ertan Beye teşekkür ediyorum. Herşey diyalogla başlar, diyalogla gelişir ve diyalogla sonuçlandırılır. Maalesef Adana'da tüm kesimlerde diyalog eksikliği var. Bu eksikliği gidermekte özellikle Sivil Toplum Örgütleri ve Kamuyu aydınlatmakla görevli basın mensuplarına büyük iş düşüyor.


Başlık atanlar beyan verenler gelsinler Yüreğir'i görsünler. Ondan sonra beyanlar versinler. O zaman eminim vicdanları sızlayacaktır.Bugün Adana'da birçok sokak kötü durumdadır. Bizim İmkanlarımız dahilinde ilçemizde yaptığımız cadde ve sokaklar Adana'nın birçok bölgesinde yoktur. Bunları görmezden gelerek sadece Yüreğir'de kötü, olumsuz ve çirkin siyaset yapmak adına yazıp çiziliyorsa Adana'nın ne için bu halde olduğunun çok açık göstergesidir.  


 Büyükşehir Meclis Üyesi arkadaşlarımız farklı düşünceler ve farklı siyasetten olsalarda Adana'ya hizmet noktasında bir araya geliyorlar. Ama bu sadece meclis üyesi arkadaşlarımızla olmuyor. Bunun dışında da  faktörler var. Başka şehirlere baktığınızda Basınıyla, sivil toplum örgütleriyle, siyasi partileriyle, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile birlikte  uyum içerisinde bu işler başarılıyor. Her zaman söylediğim gibi "Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz"  biz doğru bildiğimiz yolda hep beraber yürüyeceğiz.


Yaptığınız proje veya planlarda eksiklikler ve aksaklıklar olabilir. Bunları anlayışla karşılayacağız. Neticede bunları şehir plancıları yapıyor. Ne belediye başkanı nede meclis üyesi arkadaşlar bu planları yapmıyorlar. Bu çalışmalar  Plan Yapım Yönetmeliğine göre yapılıyor.          


 Mecliste ve  Komisyonlarda görüşülen konular oylanır,geçer yada geçmez. Buna hepimizin saygı duyması gereklidir.


 Büyükşehir Belediyesi ile İlçe Belediyelerinin gergin ortamda iş üretmesi söz konusu olmaz. Burada hizmetler aksar. Biz bu konuları diyalogla bu işi bilen teknik arkadaşlarımızla halledebileceğimizi Büyükşehir meclisinde dile getirdik.


 Ertan Beyin söylediği gibi burada önemli olan Kamuoyu adına iş yapan ve yönlendiren Basının da duyarlı olup, taraflı hareket etmeyip, objektif bir şekilde Basın Etik Kanununun kendilerine yüklediği sorumluluklar içerisinde hareket etmeleri ve Yüreğir'in yada Büyükşehir'in hakkı var ise bunu ortaya koymalarıdır.  Tabi ki Büyükşehir'in de hakkını savunmamız gerekir çünkü Büyükşehir hepimizindir.


Burada meclis bir yetki  veriyorsa bu yetkiyi ancak o meclis kaldırır. Kentsel Dönüşüm ile ilgili 9 bölge için ayrı zamanlarda yetki istemişiz.  Büyükşehir Belediye Meclisince bu yetki bize verilmiş ve kentsel dönüşüm ilan edilmiştir. Bu konuda bir sıkıntı yoktur. Planlarda eksiklikler varsa arkadaşlarımızın bu eksiklikleri düzeltme imkanı vardır. Kentsel Dönüşüm bölgesi ilan edilen yerlerin düzenlemelerin zor olduğunu burada defalarca konuştuk. Burada vatandaşı da, iradeyi koyan merkezi hükümeti de, belediyeyi de anlamak gerekir.  Burada konsensüs oluşması gerekmektedir. Buda kısa sürece oluşacak bir şey değildir. Bu işin tarafları var. Tek taraflı değilsiniz. Burada belediyenin  şehrin güzelleşmesine katkı sağlamak gayreti içerisindedir. 


Yüreğir'deki konutların depreme dayanıklılık testi yapılarak bilimsel verilerle kanıtlamak için istiyoruz. Deprem yönetmeliği Kriterlerine uygun olup olmadığını bilimsel olarak çıkaracağız. Hazırlıklar başlatılıyor.


 Kentsel Dönüşüm yapacağımız mahallelerde vatandaşları ikna etme açısından çok faydalı bir çalışma olacağına inanıyorum. Bu adananın genelinde  yaygınlaşırsa Adana ölçeğinde hareket etme şansını bulmuş olacağız. 

 Önümüzdeki zamanda Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediyeleri hep beraber hareket ettiği güzel projelerin çıktığı bir süreç olmasını temenni ediyorum.


 Ertan Beyin dediği gibi hiç kimse kimseyi  peşkeş çekmek ve rantçılıkla suçlayamaz. Bunlar herkesin gözü önünde yapılan projelerdir.  Burada ihaleler devlet eliyle gerekli kontroller ve denetlemelerle  yapılıyor.

 Birbirimize destek vererek bu projeleri başarabiliriz. Bu projelerin içerisinde olmak kaydıyla Büyükşehir'e kaynak sağlanabilir.


Küresel ısınmadan dolayı tarım alanları kıymetli araziler haline geldi. Biz dünyanın en verimli ovalarlarından birine sahibiz. Yoğunluğu çok bozmadan uygun planlarla buralarıda destekleyebilirsiniz. Kaldı ki burada yapılacak kamu yatırımlarına ihtiyacımız var. 


 Geçenlerde Eski Sağlık Müsteşarımız Adana Milletvekilimiz Prof. ÜNÜVAR ziyareti sırasında   Sağlık Kampüsü ile ilgili projenin bitme aşamasında olduğunu, muhtemelen nisan ayından sonra ihale edileceğini belirtti. Bu bizim için güzel bir haber oldu. Bununla beraber mecburen hemen karşısındaki Kışla Mahallesinin de dönüşümünün olması gerekecektir.


Yüreğir'in geleceği parlak diye düşünüyorum. Biz 3-5 senede bu projelerin tamamını göremeyebiliriz. Ama böyle güzel projelere temel atıp emeği olan arkadaşlarımızın tarihte yer alacağına inanıyorum. Ben katkı koyan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

 

  AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN;  Gündeme  3.madde olarak İlçemiz Köprülü (Serinevler) Mahallesi 3337 nolu ada onaylı 1/1000 ölçekli N34-C-23-D-4-B halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili dosyanın alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

 

 G Ü N D E M:


Gündemin 1.maddesini oluşturan;  Encümen Üyeliği Seçimi ile ilgili Başkanlığın 01.02.2012 gün ve 10/51 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve 5393 Sayılı Belediye Kanununun 33.maddesinin (a) bendi gereğince gizli oy açık tasnifle yapılan seçim neticesinde Bahtiyar BALABAN 29 oyla Encümen Üyeliğine seçilmiştir. 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; Komisyon Üyeliği Seçimi ile ilgili Başkanlığın 01.02.2012 gün ve 10/52 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve 5393 Sayılı Belediye Kanununun 24.maddesi uyarınca Açık teklif ve açık oylama ile boşalan AB Dış İlişkiler ve Kanunlar Komisyonları üyeliklerine Memduh GÖZÜBATIK seçilmiştir.


 Gündemin 3.maddesini oluşturan; İlçemiz Köprülü (Serinevler) Mahallesi 3337 nolu ada onaylı 1/1000 ölçekli N34-C-23-D-4-B halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 06.02.2012 gün ve 10/58 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 02.02.2012 gün ve 13/998 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere  Kentsel Dönüşüm- Plan Bütçe-Çevre ve Sağlık- Halkla İlişkiler-Altyapı Hizmetleri ve Kanunlar Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.02.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 OTURUM SONU:  17.10.da                                                           

   Mahmut ÇELİKCAN                            Fatma EVCİMİK                            İrem  SÜLÜ                 

      Meclis Başkanı                                        Meclis Katibi                                Meclis Katibi

    Belediye Başkanı            

 
 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 07.02.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : SALI günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  35

KATILMAYAN                         :    1

MAZERETLİ                            :    1

GÖREVLİ                                   :    -

 

            Belediye Meclisinin 07 ŞUBAT  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili ) Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.02.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN;  Gündeme  3.madde olarak Tahsisin Kaldırılması ve 4.madde olarak Tahsis dosyalarının alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

 

 G Ü N D E M:


Gündemin 1.maddesini oluşturan;  Norm Kadro ile ilgili Başkanlığın 06.02.2012 gün ve 10/59 sayılı yazısı ekinde gelen Kanunlar-Tarife-Eğitim Kültür Spor ile İnsan Hakları komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemin 2.maddesini oluşturan;    Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılması ile ilgili Başkanlığın 06.02.2012 gün ve 10/60 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 16.01.2011 gün ve 71/193 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.


Gündemin 3.maddesini oluşturan; Tahsisin Kaldırılması ile ilgili Başkanlığın 07.02.2012 gün ve 10/67 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 07.02.2012 gün ve 13/1131 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan Belediye Başkanvekili Murat TÜRK her iki teklif hakkında açıklamalarda bulundu.


 Belediye Başkanvekili Murat TÜRK; 2009 yılında borçlarımıza mahsuben Milli Emlak üzerinden üniversiteye verilmesi düşüncesiyle burayı Balcalı Üniversitesine tahsis etmiştik. Geçen süre içerisinde üniversitenin fazla arazisi olması ve Milli Emlak ile diğer kurumların sıcak bakmaması neticesinde yaptığımız görüşmelerden sonuç çıkmadı. Çukurova Üniversite belediyemize ait yerlerin üzerine geçmesi noktasında herhangi bir gayret sarf etmedi.

Yeni kurulan ve Devlet Üniversitesi olan Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin rektörlük binası ve sahip olduğu bir arazisi yok. Bununla ilgili Vali Beyin nezdinde çalışma yapıldı. Vali Bey'in Ankara ve Bakanlıkla görüşmeleri sonucunda otoban alt kısmının bu üniversiteye verilmesi düşünüldü. Bununla ilgili Vali Bey, Belediye Başkanımız, Defterdar  ve yeni kurulan Üniversitenin Rektör Genel Sekreteri Maliye Bakanlığı ile beraber bu konu hakkında yarın görüşme yapacaklar.


Yeni kurulan üniversite bununla ilgili talebini yaptı. Yeni üniversite Yüreğir'in sınırları içerisinde kalmak kaydıyla  yapılması düşünülüyor.

Çukurova Üniversitesine vermiş olduğumuz tahsisi kaldırıp, yeni üniversitenin talebi doğrultusunda otobanın altında kalan 2 parça yani 184 dönümlük yerin yaklaşık 180 dönümü bu yeni üniversiteye tahsis edilecek.

 Eski Büyükşehir Belediyesinin yan kısmı Üniversiteye tahsis edildi. Geçici olarak çalışmalarına orada başladılar.

 Bakanlık ve Müsteşarı ile yapacağımız görüşmede vereceğimiz bu 180 dönüm arazi bedelinin  bizim borçlara mahsup edilmesi konusu ön plana çıkacak.  Bu nedenle daha önceki yani 2009 yılındaki mahsubun tekrar güncellenmesi gerekir.  Bununla ilgili çalışmalar yapılacak.dedi.

 

Tahsisin Kaldırılması ile ilgili dosyanın görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemin 4.maddesini oluşturan; Tahsis ile ilgili Başkanlığın 07.02.2012 gün ve 10/68 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 07.02.2012 gün ve 13/1128 sayılı yazısı okunduktan sonra söz alan,

 

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Konu hakkında teknik bilgi vermek istiyorum.  Burası Sarıçam İlçesi oluşmadan önce Yüreğir Belediyesi Sınırları içresinde olan bir yerdi. Daha sonra 2009 yılının ilk aylarında konu görüşüldü. Orada yapılan imar çalışması sonucu 184 dönüme yakın bir alan Belediye adına ihdas edildi. Bildiğiniz gibi bizimde Maliye ve Hazineye borcumuz olduğundan parayı tahvil etmek üzere Çukurova Üniversitesine kararla tahsis ettik. Murat Beyin dediği gibi Çukurova Üniversitesi buraya fazla alaka göstermedi. Biz belki bu yeri yeni kurulan üniversiteye tahsisi sayesinde bunu paraya tahvil edebiliriz. Arsanın tapusunu vermeyeceğiz. Bilahare parası mahsup edilmek ve anlaşma çerçevesinde şartlı tahsis yapacağız. Bunun dışında burayı paraya çevirmek gibi bir şansımız yok. Burası atıl kalacak. Bu tahsisle Belediyenin birikmiş tüm borçlarını ödeme fırsatını yakalamış olacağız.dedi.


Ak Parti Grup Sözcüsü Yaşar TURAN; Dosyanı kabulünü teklif ediyorum. dedi.

 

Meclis Üyesi Mustafa ESENKURT; Tahsis dosyasının komisyonlara havale edilerek görüşülmesini teklif ediyorum.dedi.

 

Meclis Başkanvekili Mehmet YILDIZ; Sayın Başkanımız bugün Ankara'da yarın bu konu ile ilgili görüşme yapması bekleniyor. Bu görüşme esnasında tahsis kararının ellerinde olması açısından  kararın ivedilikle alınması gereklidir. dedi.


 Tahsis ile ilgili dosyanın görüşülmesi yapıldı ve neticede Mustafa ESENKURT'un red kararına rağmen teklifin aynen kabulüne oyçokluğu ile karar verildi.

 

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 08.02.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.OTURUM SONU:  16.30.da                                           

  Mehmet YILDIZ                                       Mustafa ÇOBAN                                         İrem SÜLÜ

   Meclis Başkanı                                            Meclis Katibi                                           Meclis Katibi

Meclis 1.Başkanvekili

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 08.02.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : ÇARŞAMBA günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  35

KATILMAYAN                         :    1

MAZERETLİ                            :    1

GÖREVLİ                                   :    -

 

            Belediye Meclisinin 08 ŞUBAT  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili ) Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.02.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

 G Ü N D E M:


Gündemin 1.maddesini oluşturan;  Çevre ve Temizlik Vergisi ile ilgili Başkanlığın 06.02.2012 gün ve 10/61 sayılı yazısı ekinde gelen Çevre ve Sağlık- Kanunlar- Altyapı Hizmetleri ile AB ve Dış İlişkiler Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemin 2.maddesini oluşturan; Tahsis ile ilgili Başkanlığın 06.02.2012 gün ve 10/62 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Ulaşım- AB ve Dış İlişkiler ile Halkla İlişkiler Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 09.02.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.20.de                                               

  Mehmet YILDIZ                                            İrem SÜLÜ                                        Ömer AYGÜN

   Meclis Başkanı                                            Meclis Katibi                                        Meclis Katibi

Meclis 1.Başkanvekili

 


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 09.02.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PERŞEMBE günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  35

KATILMAYAN                         :    1

MAZERETLİ                            :    1

GÖREVLİ                                   :    -

 

            Belediye Meclisinin 09 ŞUBAT  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili ) Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.02.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.  

 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN;  Özellikle Büyükşehir Belediyesini ilgilendiren konulardan bahsedeceğim. Metro'nun altı  Kozan Bulvarının açılması konusu ve Koza Bulvarının Kemal Paşa Bulvarına bağlanması ile ilgili konuları 1 yıldan fazladır Büyükşehir meclis üyelerine söylüyoruz. 

 Bu taleplerimiz hakkında Büyükşehir Belediyesinde hiçbir çalışma yok. Burada Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerimizi eleştirmek anlamında konuşmuyorum. Gördüğümü söylüyorum.

 Meclis Üyelerimiz Büyükşehirde Yüreğir için bir şey yaptıramadıklarını söylüyorlar. Belediye Başkanımızla birlikte 8 tane meclis üyemiz var. Bu 8 meclis üyemiz Büyükşehir Belediyesinde tek vücut haline gelirse Yüreğir için bir şey yaptıramasanız dahi Büyükşehir Meclisinde bazı şeyleri engelleyebilirsiniz. En azından bir yerden başlamış olursunuz.

 Belediye Başkan Yardımcılarımız ve Bürokratlarımız buradayken şunu söylemek istiyorum. Özellikle İmar Müdürlüğünde tüm işler tıkanmış bir durumdadır.   Örneğin 5.000"liğe uygun istenen 1000'likler ile ilgili dosyalar 6 aydır İmar Müdürlüğünde bekliyor.Vatandaş bize dolaylı yönden şikayet ediyor. Bu dosyalar ne komisyonlara  ne de meclise gelmiyor. Gerektiğinde istediğiniz zaman komisyonu ve meclisi aynı anda toplayıp karar alabiliyorsunuz. Bazı dosyalarda 6 aydır İmar Müdürlüğünde bekliyor. Bu konular hakkında kime soru sorsak bilmiyoruz diyor. Bilmiyorsanız işi bırakın bilen birileri gelsin. 

 Önümüzdeki haftaya kadar mühlet veriyorum. Eğer 5000'likle ilgili bir dosya bile İmar Müdürlüğünde kalırsa Kamuoyunda sizi ifşa edeceğimi açık ve net olarak  buradan söylüyorum. Örneğin Güney Kuşak Projesinde vatandaşın yeri bloke edilmiş işlem yapılmıyor. Burada vatandaş mağdur ediliyor.

Bu Belediyeye gölge düşerse bu meclise de gölge düşer. Bunun takipçisi olacağız.dedi. Belediye Başkanvekili Murat TÜRK; İsa Beyin konuşmasına istinaden söz aldım. Biz meclise evrak gelmesi için tüm müdürlüklerden  dosya istiyoruz.

 İsa Beyin söylediği şekilde yani  1000'lik dosyaları 5000'liğe uygun olmadığı için getiremiyoruz. İddia ettiğiniz gibi bir dosya varsa buraya getireceksiniz. O zaman arkadaşlar gerekli cevabı verir.

Dün meclisten geçen bahsettiğiniz dosyalar kurumsal konulardır.dedi.

 Meclis Başkanvekili Mehmet YILDIZ; İsa beyin bahsettiği dosyaların 5000'liği Büyükşehir Meclisinde yapılmadı. Yarın iddia ettiğiniz belgeleri getirirseniz ilgili arkadaşlar gerekli cevabı vereceklerdir. dedi.

 

 G Ü N D E M:


 Gündemin 1.maddesini oluşturan;  Evsel Katı Atık Yönetimi  ile ilgili Başkanlığın 06.02.2012 gün ve 10/63 sayılı yazısı ekinde gelen Plan Bütçe-Eğitim Kültür Spor ile Ulaşım Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede dosya üzerindeki incelemelerin tamamlanmadığından tekrar incelenmek üzere Kanunlar-Tarife-AB Dış İlişkiler-İnsan Hakları-Eğitim Kültür Spor ve Halkla İlişkiler komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; Kentsel Dönüşüm ile ilgili Başkanlığın 06.02.2012 gün ve 10/64 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Mesken ve Gecekondu ile Deprem ve Doğal Afetler Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 09.02.2012 günü  Saat: 10.30’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.20.de                                             

Mehmet YILDIZ                                   Fatma EVCİMİK                        Mustafa ÇOBAN                        
Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                            Meclis Katibi

Meclis 1.Başkanvekili

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 10.02.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : CUMA günü  10.30.’da

KATILANLAR                          :  35

KATILMAYAN                         :    1

MAZERETLİ                            :   1

GÖREVLİ                                   :    -

 

     Belediye Meclisinin 10 ŞUBAT  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili ) Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli, Muhammet YALÇIN'ın katılmamasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 09.02.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN;  Bizim işimiz kimsenin işini takip etmek değil vatandaşın önündeki tıkanıklıkları açmaktır. Böyle bir olayı bürokrat yaparsa bu konuya millet adına görev yapan bu meclisin el koyma durumu vardır.

 Kendi adıma şunu söylemek istiyorum; Ben burada siyaset yapmıyorum. Dün Murat Bey sorularıma cevap vermeye çalıştı. Benim sorularımın muhatabı İmardan sorumlu Başkan Yardımcısı Burhan ÜLGER'dir.

 Dünkü mecliste yaptığım konuşmada iddia ettiğim konu ile ilgili evrak talep edilmişti.

6 Eylül 2011 tarih 401 sayılı yazı  ile 1072 ada 16 parsel ve  yine 6 Eylül 2011 tarih 64/02 sayılı yazı ile 1074 ada 25 parselde 1/1000'lik çalışması yapılmak üzere bize vatandaş tarafından müracaat edilmiş.  Vatandaşın eksiği olabilir. Bu 5000'likler mutlaka yapılsın demiyoruz. Ama vatandaşa konu hakkında olumlu yada olumsuz bilgi verilmesi gerekmektedir.  İmar Başkan Yardımcısı gelen vatandaşla  çeşitli bahaneler üreterek  görüşmek istemiyor.

 İmar Müdürlüğü ilçe için proje üreten planlama yapan bir birimdir. Bu işlerde Büyükşehir Belediyesine bağlı yürütülen işlerdir. İmardan sorumlu mevcut Başkan Yardımcımız Burhan ÜLGER  Büyükşehir Belediyesine uğramıyor. Büyükşehir belediyesindeki görevliler bizim İmardan sorumlu Başkan Yardımcımızı tanımıyor. 

Yukarıda bahsettiğim dosyalar hala bekletiliyor. Vatandaşa vereceğiniz cevap yoksa dosyaların Meclise ve komisyonlara havale edilmesi gerekir. Konu ile ilgili çeşitli bahaneler üretiliyor. Güney Kuşak Projesinin neticesinin beklendiği söyleniyor. Güney Kuşak Projesini Karayolları yapıyor. Bu konuyla alakası yoktur. Vatandaşın 5000 liğini tıkamaya hakkınız yoktur. Bir engel varsa bu  vatandaşa söylenmelidir. 

 Bu mecliste uzun süredir rantla ilgili konuşmalar yapılıyor. Biz isteriz ki herkesin yeri değer kazansın  millet zengin olsun.

Bahsettiğim bekleyen konularla ilgili belgeleri meclis başkanına sunuyorum.dedi. 

 Ak Parti Meclis Üyesi Murat TÜRK; İsa Beyin bahsettiği konularla ilgili bürokrat arkadaşlardan bilgi aldım. Adana'da ilk defe Toprak Koruma Kurulu tarafından bir çalışma yapıldı ve bu çalışma neticesinde bahsettiğiniz yerler tarım alanı olarak ilan edilmiştir. Bu alanlar tarım alanı ilan edildiğinden eski 1/5000'liklerin yeniden düzenlenmesi gerekir. Sizin bahsettiğiniz 1/1000'lik'leri yaparsak diğer hisse sahiplerine haksızlık olur. Bu  uygulamanın  2012 yılında yapılabilmesi için geçen yıl ödenek aktarımı yapılmıştır.  İhalesi için gerekli evraklar hazırlanıyor, tamamlandığında yapılacaktır. 

 Biz burada yaklaşık 3 yıldır beraberce  uyum içerisinde bir aile ortamında çalışıyoruz. Birbirimize ve vatandaşa karşı sorumluluklarımız var. Bürokratlar hata yapabilir. Ama bu işlemde hata yoktur.  Eğer biz burada bu 1/1000'likleri yaparsak diğer vatandaşların uygulamadan dolayı hakkını gasp etmiş oluruz. 


Toprak Koruma Kurulu tarafından oranın bir kısmı Tarım Bölgesi olarak ilan edilmiş. Bahsettiğiniz bu vatandaşların talebi doğrultusunda uygulama yaparsak diğer parsel sahiplerinden sosyal donatılar için kesinti yapmak zorunda kalırız. Buda haksızlık olur. Sizin bahsettiğiniz vatandaşın talebi o bölgenin içerisindedir. Dedi.

CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; İsa Beyin bahsettiği konu hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikle  vatandaş tarafından  bahsedilen bu 1/1000'likle  ilgili  resmi müracaat yapılmış mı?  Resmi müracaat yapılan bir yerde bürokratlarımızın sözlü anlatma hakkı yanında işlemin neden yapılamadığı sebepleri ve gerekçeleri ile belirtilerek  cevabi bir yazı verilmelidir. Eğer verilmez ise  bu vatandaşa yapılan haksızlıktır, ciddiye almamaktır. Bunu yapmaya ne bürokratın nede bu meclisin hakkı yoktur. Eğer vatandaşın talebi  başkanlık tarafından gündeme alınmıyorsa, karşı yazısını yazarsınız o vatandaşta cevap yazısına göre hakkını gider arar.  Umarım bundan sonra bu şekilde davranışlar gösterilir. Yüreğir Belediyesinde bu tür olayların olduğu kamuoyunda duyulursa hepimiz üzülürüz.

 Geçmiş dönemde biz Anakent Belediyesinde bunu yaşadık. Daha önceleri Genel Sekreter tarafından gündeme alınıp alınmayacağı konusunda bilgi veriliyordu. Genel sekreterin gündeme alma yada almama hakkı yoktur. Gündem  Belediye başkanı yada meclis tarafından belirlenir. Tenkitler sonrası  bu süreç tamamen kapandı.  Artık gündem belirlenirken 3 parti meclis üyeleri başkanla beraber toplanıp  eksiklikler belirtiliyor. Böylece diğer meclis üyesi arkadaşlarda bilgi sahibi oluyorlar.

 Buradan sayın başkanımıza bu tür olayların bir daha yaşanmaması için belediyemizdeki bürokratlara bir toplantı ile insanları ciddiye almaları ve gerekli cevapların verilmesi gerektiği yönünde uyarmasını talep ediyorum. Dedi.

 CHP Meclis Üyesi  Zeynel MIZRAK; Konunun önemine istinaden söz almış bulunmaktayım. Genel hukuki işleyişle ilgili bilgi aktarmak istiyorum.

İmar ile ilgili işleyişler şu şekilde olur: Vatandaşın kendince hukuki bildiği belediyeden bir talebi bir işi olacaktır. Bu şuan söz konusu olan böyle bir plan olabilir. Vatandaş  Bu planla ilgili gerekli prosedürleri ile gerekli evrakları temin ederek, dosyaya ekleyerek, kayıttan geçirecek.

  Burada önemli olan öncelikle  İdarenin görevini  doğru bir şekilde yapmasıdır.  Ancak bürokrasinin meclis yetkisinde olan bir işle ilgili inisiyatif kullanma hakkı yoktur. Bürokrasi o dosyayı durduramaz. Bürokrasi kendince doğru bulmadığı şeyleri gerekçelerini ve hukuki  dayanaklarını belirterek başkana arz eder.  Bu dosya mecliste dolayısıyla komisyonlara havale edilip  değerlendirilir.

Konu ile ilgili kararı meclis verir. Her türlü sorumluluk meclise ait olmak üzere Meclis kabul veya red eder. Netice idare tarafından vatandaşa yazı ile bildirilir. Vatandaş ikna olmaz ise belediye ile ilgili hukuku çözümü tükettiği için İdare Mahkemelerine başvuruda bulunup hakkını arayabilir.

 Sonuç olarak idarenin vatandaştan gelen imarla ilgili bir talebi, işlemin tamamlanmadığı gerekçeleriyle yazılı olarak ilgili kişiye  bildirme sorumluluğu vardır.  Dedi.   

 G Ü N D E M:


 Gündem maddesini oluşturan;  İlçemiz Cumhuriyet Mahallesi 2441 ada onaylı 1/1000 ölçekli 034-b-03-a-4-d halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 06.02.2012 gün ve 10/65 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 06.01.2012 gün ve 13/149 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Ulaşım-Eğitim Kültür Spor-Mesken ve Gecekondu-Deprem ve Doğal Afetler-Altyapı Hizmetleri komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.03.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  11.05.de                                         

Mehmet YILDIZ                                         Mustafa ÇOBAN              Ömer AYGÜN
Meclis Başkanı                                            Meclis Katibi                   Meclis Katibi     
Meclis 1.Başkanvekili