Ocak 2012 Dönemi Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 02.01.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PAZARTESİ günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  36

KATILMAYAN                         :   1

MAZERETLİ                            : 1

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 02 OCAK  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY,  Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,    Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli, Necmi ÖZCANLI'nın katılmamasına   rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 09.12.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

Ak Parti meclis Üyesi Hasan KARAOĞLU; 2011 yılı acısıyla ve tatlısıyla geride kalmıştır. Yıl içerisinde görevi başında şehit düşen ve Van depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. 2011 yılının son günlerine denk gelen ölüm yıldönümünde Büyük şair Mehmet Akif ERSOY'u saygıyla anıyor ve Allah'tan rahmet diliyorum.       2011 yılı Adana için boş geçen bir yıl oldu. Adana için ciddi bir çalışma ve yatırım olmadı. 2011 yılı kaldırım çalışması ve süslemeden ibaretti.           2011 yılında Yüreğir için yol ve  sosyal- kültürel gibi diğer projelerin devamını bekliyoruz.

2012 yılının tüm insanlığa, Türkiye Cumhuriyetine, Adanamıza, Yüreğir Belediyesine ve tüm vatandaşlara huzurlu ve kazançlı bir yıl olmasını diliyorum. Adana'da seçilmiş ve atanmışların ben değil biz olduğu bir yıl olmasını diliyorum.

 

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN;   Yeni yılınızı kutluyor. Ailenizle uzun yıllar geçirmenizi diliyorum. 2012 yılının tüm vatandaşlarımıza huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.dedi.


CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Yılbaşından önce bütçe görüşmeleri esnasında Hükümeti temsilen  bakanımız Mehmet ŞİMŞEK bazı soruları yanıtlıyordu. Bir milletvekilimiz inşaatla ilgili ruhsat işlemlerinin 32 veya 34 işleme tekabül ettiğini bununda vatandaşı  mağdur ettiğini, bu konuda herhangi bir çalışma olup olmadığını sordu. Erdoğan BAYRAKTAR başkanımızda konuyu yazılı olarak sundu. Ruhsat iş ve işlemlerin azaltılması ve denetimin arttırılması için çalışmaların yapıldığını bu konuda kanun çıkartılacağını belirttiler.

 

 Fiilen bu işleri yapan, vatandaşların sıkıntılarını bilen ve belediyedeki tüm iş ve işleyişlerin nasıl yürütüldüğünü bilen   bir kişi olarak bunun çok önemli bir sorun olduğunu vatandaşların çok mağdur olduğunu belirtmek istiyorum. 2006 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından tüm belediyeleri içeren vatandaş odaklı prosedürlerin azaltılması ve vatandaşın mağdur edilmemesi yönünde  bir yazı yayınlamıştı. Bu yönde tüm belediyelere örnek olacak vatandaş odaklı bir uygulama yapmak için bu haftaki meclise bir gündem maddesi ekleyelim. Bu konuyu görüşelim.

CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA;Konuşmama yeni yılın dünya halklarına barış, demokrasi, insanların sömürülmediği bir dünya düzeni dileğiyle başlamak istiyorum.

 2011 yılını değerlendirip 2012'den beklentimi sizlerle paylaşmak istiyorum. 3 yılımızı 2 ay sonra dolduruyoruz. İnsanlardan oy isterken kendi düşüncelerimizi vatandaşlarımıza aktardık. Vatandaşlarımızın bizden beklentilerini beynimize kazıyarak buraya geldik. Muhalefet meclis üyesi olacağımı bilseydim aday olmazdım.  İstediğim şeyi yapamadığım için mutsuz oldum. Yüreğir Belediyesi olarak az iş yapmadı. Onuda inkar etmiyorum. Ama yapılan hizmetlerin yeterli olmadığını düşünüyorum. İktidar partisine yakın olan mahallerde hizmetler ful yapılmış. Kendisine az oy çıkmış mahallelerde örneğin Seyhan, Haydaroğlu ve akdeniz  gibi güney mahallelerinde hizmet yeterli değil.

 Büyükşehir Belediye Başkanımız Aytaç DURAK 73 yaşında şimdi hapiste, Allah kimseyi düşürmesin.Madem suçluydu 2 sene önce hapse atsaydı.  Ben kendisine oy vermedim. Ama yinede bu hükümetin Aytaç DURAK'a haksızlık yaptığını düşünüyorum. Tabiki bu Yargı'nın kararıdır bize fazla birşey söylemek düşmez.

 25 yıldır bu kenti yönetiyorlar bizi görmezden geldiler. Örneğin Şehit Duran mahallesi 15 yıl önce portakal bahçesiydi. Şimdi Çift bulvarlı yolları, parkları, fıskiyeli havuzları ve yürüyüş yolları var.

 Bizim mahallede yürüyebileceğimiz sadece bir yol var. Böğürtlen ayrık bu yolu doldurmuş. 3 aydır temizlenmesi için  daha bir  greyder verilecek. 

Aytaç DURAK Doğru Yol ve ANAP'tan aday  olduğu zaman sahil yolundan bir yürüyüş yolu yapmaya başladı. Seçim bitti faaliyet durdu. 5 yıl sonra Ak Parti'den aday oldu. Regülatör köprüden mezbahaneye kadar olan yolda tekrar faaliyete başlattı. Ak Partiden seçildi başkan oldu. Yol çalışması tekrar durdu. Önce CHP'den aday olmak istedi. CHP'liler kabul etmeyince  milliyetçi olup MHP'den adaylığını koydu. Tekrar 8-10 kamyon kadar bu yola stabilize döktü. Tüm samimiyetimle söylüyorum 15 yılda toplam 50 kamyon kadar bu yola stabilize döküldü. Ama hala o yol yarım duruyor.

İsa Beyin dediği gibi Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin az çalıştığını ima etmiyorum. Ben hepsinden memnunum.

Bu 3 yılda çok vaatte bulunuldu, örneğin mezbahanenin, arıtmanın ve ahırların  kaldırılacağı, iç göl yapılacağı vs gibi. Ben bu konuda heyecanımı ve enerjimi yitirdim. Sayın İsa beyin heyecanı bitmedi Van depreminde Başbakanın açıklamasından dolayı çok heyecanlanmıştı.

Örneğin 1999 yılında Gölcük depremi olduğunda deprem fonuna 50 kattirilyon para birikti. Bu para otoyolların yapımında harcandı. Bu nedenle İsa Bey kadar heyecanlanmadım.

 Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinden sadece  30 metrelik sahil yolunun yapılması yönünde çaba sarfetmelerini istiyorum.

Meclis Üyesi arkadaşımız Fethi COŞKUNTUNCEL'e Allah'tan acil şifalar diliyorum. Umarım en kısa zamanda iyileşip aramızda olur.

 

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; 2012'de 2011 yılında yaşanan olumsuzlukların yaşanmamasını, tüm insanlığın daha rahat ve daha güzel ortamda yaşamasını canı gönülden temenni  ediyorum.

İbrahim Beyin dediği gibi 2,5 yıl bitti. 3.yıla gireceğiz. Yüreğir adına bakacak olursak Yüreğir Belediyesi klasik yapması gereken çalışmaları dışında farklı olarak sosyal-kültür evleri haricinde ilçemize bir çekicilik kazandıracak kayda değer bir çalışma yapmamıştır. Bu benim kendi şahsi düşüncemdir.

Ben Yüreğirde yaşayan bir meclis üyesi olarak köprünün karşı tarafıyla bu tarafı arasındaki farkın ne olduğunu düşünüyorum. Oradaki daireler 100-150 bine  satılırken buradaki evler 30-50 bine zor alıcı buluyor. Yüreğir'deki vatandaş buranın değerini arttırmak ve yatırım almak için iktidar partilerine yakın olan Belediye Başkanı ve Milletvekillerini tercih ediyorlar. Gelin görünki hükümetten Yüreğir ve Adana olarak TOKİ hastanesi dışında  yeterli hizmeti alamadık.

 Sayın Mahmut Başkan'ın geçen ay başlatmış olduğu kentsel dönüşüm ile ilgili yılın son projesine herkesten çok biz destek verdik. Benim gördüğüm Adalet ve Kalkınma Partisinden hiçkimse destek vermedi yada ben görmedim. Sayın başkanvekili orada bir bölgede rantsal dönüşüm olduğunu söyledi. Böyle bir rantsal dönüşüm varsa yoğunluk verelim vatandaş kazansın.

Geçen ay İstanbul'a gittim. Orada Karayollarının arazisi olan yeri gördüm. Gerçekten çok güzel bir yer yapılmış. Adana'da da  nehir  kenarında  öyle yerlerin  yapılmasını, yoğunlukların arttırılarak rantın vatandaşın cebine girmesini  isterdim.

Büyükşehir Belediyesinden E-5'e dönüldüğü yerde yolu 1 metre  daha daraltmışlar. Bir taraftan yolların genişlemesi için çaba sarfederken diğer taraftan yolları daraltıyoruz.

Necmi beyin bu bölgeye 2 tane köprü yapılması ile ilgili önerisi vardı, işlendi. Necmettin Beyin'de Kozan yolundaki  kaldırımlarının genişletilmesi ile ilgili çabası vardı. Geçti. Bunların hepsi sözde kabul edildi. İcraatta hiçbirşey yapılmadı. Büyükşehir Meclis üyesi arkadaşlarımız mecliste bunları yaparken hizmet noktasında neden yeterli çaba sarfedilmiyor. 

 

Başkanımızın yoğunluk verilmesi konusundaki cesur olmamız yönündeki sözlerine katılıyorum. Korkmamak ve cesaretli olmak lazım. Daha fazla yoğunluk gerekiyorsa verelim. Büyükşehir Meclisinde bunun olmasını engelleyecek ne var? Siz klasikleşmiş 2.4 yoğunluğu verirseniz Adana'nın cezbedecek hiçbirşeyi olmaz. İnsanlar Adana'ya neden gelip, yatırım yapsım.

Sayın Başkanım, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni ALDIRMAZ'ın rantsal dönüşüm ile ilgili konuşması hakkında bize bilgi verirseniz memnun olurum.

Mustafa Kemal Paşa Bulvarındaki Belediyeye ait olan Otobüs İşletmesi, itfaiye Müdürlüğünün ve Sinyalizasyon Müdürlüğünün yerlerinin değerlendirilmesini istiyoruz. Yoğunluk arttırılarak satılabilir, hastane yapılabilir.  Yüreğir'in ana bulvarlarının cezbedici hale getirilmesini istiyoruz. Artık Yüreğir'in hakettiğini almasını istiyoruz. Seyhal'la aramızda uçurumlar var. Dünyanın en güzel nehri bizim şehrimizden akıyor.  Ama maalesef bu güzel manzarayı değerlendiremiyoruz. Yaşadığımız ilçeye birşeyler yapmak adına üzerimize düşeni yapalım. Biz tek başına bir iktidarın belediyesi olarak daha fazla şeyler yapabileceğimize inanıyorum.

Hilton Oteli karşısındaki alanı Kent meydanı yapma  projemiz vardı. Kamulaştırmadan dolayı olmadı. Hiçbir Belediye Başkanı  kamulaştırmaya para harcamak istemez. Çünkü kamulaştırma reklam amaçlı değildir.

Kozan Çarşısının bir bölümü kamulaştırılmış. Diğer bölümde Kızılay depoları, Orman Bölge ve bir kamu kuruluşu daha var. İktidarın gücünü kullanarak bu sorunların aşılabileceğine inanıyorum. Milletvekilleri isterse bazı bürokratik sorunları aşabilir. Aşılamazsa iktidar olmanın bir anlamı kalmaz.

 

Geçmiş zamanlarda Sayın Başkanımız Gaziantep'teki yatırımlar konusu olduğunda Belediye Başkanları ve Milletvekillerinin hemen biraraya geldiğini söylemişti. Ben inanıyorum ki Ak Parti, CHP ve MHP  milletvekilleri isterlerse biraraya gelerek  200 bin mt2'lik bu kent meydanını Adana'nın, Türkiye'nin ve  hatta dünyanın  sayılı  meydanlarından biri yapabilirler.Bu ve buna benzer Adana'da yapılması gereken çok şeyler var. Dedi.

 Başkan Bey; 2012 yılının başta sizler, Yüreğir halkına, Adana halkına, Türkiyemize ve dünyaya huzur getirmesini diliyorum.  2012 yılının 2011 yılından daha iyi olmasını umut ediyorum.

Sayın Zeynel Bey'in inşaat ruhsatındaki prosedürlerin azaltılması konusunu konuşmamız yönündeki talebine  katılıyorum.

 İnşaat ruhsatı verilmesinde tek yetkili biz olsak, tek başvuruyla ruhsatı verelim ve enerjimizi denetime kullanalım. Ama sizinde belirttiğiniz gibi kanunda olmazsa olmazlar var.Bu konuda ödün veremiyoruz. Tabiki konuyu tartışırız, görüş almamız gereken konular varsa alırız.

Sayın LEBA'nın söyledikleri kendilerini bağlıyor. Muhalefetin eleştirmesi kadar doğal bir şey yoktur. Ama ayrımcılık konusunu kabul etmiyorum. O bölgeleri gezdiğimiz zaman bize yaptığımız hizmetten dolayı teşekkür ediyorlar. Özellikle oy aldığımız bölgelerden değilde sizin bölgelerden daha fazla teşekkür alıyoruz. Demekki ayrımcılık yapmamışız. İmkanlarımız dahilinde hizmeti eşit dağıtmışız. Ben devletten geldim. Devlet ayrımcılık yapmaz herkese eşit davranır. Hizmet konusunda her türlü eleştiriye açığım. Eksiğimiz olmuştur.

Burada yaklaşık 35 dakikadır arkadaşlarımız eleştirilerini yaptılar. Bende üzerime düşen eleştirileri aldım ve not ettim. Bunları Büyükşehir Belediyesinde gündeme getirdiğimiz zaman eleştiriye bile açık olmayan bir büyükşehir belediye başkanvekilimiz var.  Büyükşehir  Belediye Meclisinde 450 bine yakın vatandaşımız adına söz  alıyorum. Bir Belediye Başkanı olarak bana  iki cümle konuşacak kadar söz verilmiyor.

Adana niye gelişmiyor. Biz yerel yönetimler, siyasetçiler, bürokratlar, basın  olarak birbirimizi sevmiyoruz. Sevginin olmadığı yerde başarı olmaz. Bu şekilde bir yerlere varamayız.

Ertan  beye teşekkür ediyorum. Bu konuyu açtı. İnsanlara iftirayla ve  olay saptırmakla bu işler olmaz.

 Boğazdaki Karayollarının arazisini Zorlu gurubu 800 milyon dolara alıp, burada kaç milyar dolarlık katma değer oluşturdu. Binlerce insan orada çalışacak, inşaatından vs.ekonomik bir döngü oluşacak. Bunun dışında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sayın TOPBAŞ'ın öncülüğünde  Fikirtepe'ye mecliste 4 yoğunluk verildi.Şuan "Buradaki daha güzel projeyi kim yapar, " araştırılması yapılıyor. Kişisel değil bölgesel düşünülüyor.

Ben buna benzer  çalışmaların Adana'ya yapılmasını dile getirdim. Tamamen şeffaf bir konuşmaydı. Bunun içinde elimden gelen mücadeleyi sonuna kadar yapacağım. Tabir edildiği gibi Hak bildiğim yolda tek başıma da olsam yürüyeceğim.  Bana vereceğiniz destek çok daha önemlidir.

Biz Yüreğir Belediyesi olarak Kentsel Dönüşümü Adana'nın gündemine taşıdık.  Kentsel Dönüşüm zirvesi yapıldı. Konunun tarafları olan İnşaat Mühendisleri odası, mimarlar Odası, Jeoloji Mühendisleri odası , Harita Mühendisleri Odası vs gibi işin ilgili tarafları yoktu. Biz buna rağmen gerekli çalışmaları ve araştırmaları yaparak bu toplantıya katıldık. Kentsel dönüşüm bizim için çok önemli olduğunu belirttik. Deprem Yönetmeliğini baz alarak İnşaat Mühendisi olduğum için bu olaylara vakıf olduğumdan analizini ve çalışmasını yaptırdım. Özellikle Yüreğir'in Misis'e ve Ceyhan'a yakın olduğundan dolayı 1.derecede  deprem bölgesi sayılacağı ve ova olması nedeniylede  % 91'nin risk altında olduğunu belirttik.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekilinin 22 Kasım tarihli açıklamasında Kentsel Dönüşümün önünün açılması gerektiğini söyledi. Ama maalesef ki hepsi sözde kaldı.

Biz Yüreğir'le ilgili kentsel dönüşüm çalışmalarını götürdük. Büyükşehir Belediyeside sadece Yüreğir'e  direniş gösterdi. İçim kan ağladığı için isyan ediyorum. Çünkü bu sadece Yüreğire yapılıyor.

Biz Büyükşehir Belediye meclisinde  Hayrettin KAYA'nın gündeme getirdiği Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yolların kalitesizliği hakkında nezaket kuralları içerisinde bir eleştiri yaptık. Bize bu parayı yada malzemeyi verin bu yolları daha kaliteli olarak biz yapalım.dedik. Vatandaş bu yolların Yüreğir Belediyesi tarafından yapıldığını biliyor. Buda bizi olumsuz etkiliyor. 

Bu talebin gündeme gelmesinden sonra 3 tane Yüreğir'deki Kentsel Dönüşüm projemiz;  Kışla, Başak ve Çamlıca  dosyaları sosyal donatılar kentsel standartlara uygun değildir gerekçesiyle iade edildi.

Bunun kanunsuz olduğunu söylediler. Asıl kanunsuzluğu siz yapıyorsunuz. Komisyondaki meclis iradesini kimse meclisten alamaz. Komisyondaki bir dosyayı kendisi iade edemez. Bu meclisin iradesindedir. Büyükşehir Belediye Başkanvekili yetki gaspına girip kanunsuz iş yapmıştır.

 

Yakışıksız ifadelerle el altından konuşma yapıp iftira atacağına yiğitçe çıkıp açıkça konuşsun.

 Meclis toplantısından sonra kapalı olarak arkadaşlarla yaptığı bir toplantıda bizim birilerine peşkeş çektiğimizi söylemiştir. Kötü söz sahibine aittir. Bunu Yüreğir Halkı adına size iade ediyorum.  Ben bu konuda avukatımla görüştüm bana yapılan iftiradan dolayı kendisine dava açacağım.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi bu tip yapılan projelerden 600 trilyon para kazanmıştır.

İmar yoğunluklarının arttırıldığı bölgelerden artan yoğunluktan Belediyelerin pay alması esas olmalıdır. Yatırım yapacak olan kişilerden Katma Değer oluşturup nasılki kazanç elde ettiğinizden vergi veriyorsanız  bu katma değerlerden gerek Büyükşehir Belediyelerine gerekse  İlçe Belediyelerine  pay verilmesi için kanuna koyulması esastır.  Bununla ilgili bir çalışmanın Şehircilik Bakanlığı tarafından  başlatıldığı bilgisini aldım.

 

Karayollarındaki arazi çok değerli bir arazidir. Hem iyi bir fiyata gitti hemde burada güzel bir proje gerçekleşti.  Buradaki olaya "bir belediye başkanını vurdular" ifadesiyle  tehditvari konuşmalar hiç yakışmıyor. Adana bundan kaybediyor. Ankara bunu izliyor. Büyükşehir Belediye Başkanvekiliniz sizinle kavga ediyor.diyorlar. Bunları duyan yatırımcı  Adana'ya nasıl gelecek.

 

Ben Yüreğir'in hakkını savunmak zorundayım. Hasılat paylaşımı yaparsak kabaca 2886 sayılı İhale yasasına göre biz projede vermiyoruz ihaleye çıkıyoruz. Kim alırsa halkın taleplerini alıp, ondan daha fazlası belediye kasasına giriyor.  Şimdi 20-25 trilyon belediyenin kasasına girse kötümü olur.

 25 trilyon parayı biz 10 yılda biriktiremeyiz.

Toplu Konut İdaresi  bile çok kıymetli yerlerde hasılat paylaşımlı ihaleye çıkıyor. Fazla para kazanıyor.

 Bunu açık net söylüyorum. Yüreğir Belediyesinin önünü iftiralarla kesmek yakışıksız bir şeydir. Geçmişteki kötü alışkanlıklar hala devam ediyor. 25 yıldır Yüreğir'e şaşı bakanların yanında çırak olanlar hala şaşı bakmaya devam ediyor.

Yüreğir meclisi olarak  birlik ve beraberlik içerisinde muhalefetiyle iktidarıyla birbirimize destek olmalıyız. 

14.09.2010 tarihinde Çamlıca Bölgesinin kentsel dönüşüm ilan edilmesi ile ilgili kararı almışız. Ondan birkaç ay sonra  yetki almışız.  Bu süreçte itirazınız olmadı.  Yolların yapılması ile ilgili eleştirilerde bulunduktan sonra dosyanın eksiklikleri bahane edilerek iade edildi.  

Bizim Yüreğirde satacak çok değerli yerlerimiz yok. Büyükşehir Belediyesi 2002 yılında 20 trilyonluk araziyi vergi borcu için vermiş. Yakın zamanda Kemal Paşa Bulvarı üzerinde 4,5 trilyonluk araziyi SGK'ya prim borcu için vermiş. 2-3 ay önce arazilerinin satışı için meclisten yetki aldı. Bunları neden yapıyorsun? Birilerine peşkeşmi çekiyorsun.

 Siz bunları satarken Yüreğir belediyesi proje üretip kaynak peşinde koşarken siz neden rahatsız oluyorsunuz. Bu projeleri hakkınız  olmadan kanunsuz bir şekilde  iade etmeye çalışıyorsunuz. Bu iddialarını ispat etmeyen namerttir. Müfteridir.

 El altından fısıltı gazetelerini çalıştırarak. İftiralar atıyorlar Adana bundan zarar görüyor. Biz Adana için her türlü fedakarlığı yaparız.  Adana için en güzel projeleri getirsinler yine biz destek olacağız

Ertan Beyin söylediği kent meydanı  çok büyük bir alanı kapsıyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresine büyük iş düşüyor. Biz bu konuda elimizden geleni yapacağız. 

 

3 yılda birşey yapmadığımız konusuna katılmıyorum. Biz İdari ve mali açıdan Yüreğir Belediyesi olarak çok büyük bir yol katettik. Personelin devriyle ayda 600 milyar bize kalacak. Borçlarımızı ödemek için bu para ek bir kaynaktır. Bu güne kadar 14-15 trilyon  borç ödedik.

Kentsel dönüşümle ilgili projelerimize destek verilmesi için elimizden gelen tüm çabayı sarfedeceğiz.  Bizim amacımız Kentsel dönüşüm pastasından ne kadar pay alırız. Birbirimizi engellersek o pastadan payını alan alacak bizede birşey kalmayacak.

2012 yılında Yüreğir'e  Dev Şehir Hastanesi Adalet Sarayı yapılacak. 60 parkımızın ihalesi bitti. 5 adet kültür evimiz bitti. 6.sı Ulubatlı Hasan Mahallesinde başladı. 4 yerin daha teminin yapıyoruz. 10 taneye tamamlayacağız. Yanıbaşımızdaki moloz dökülü araziyi aldık. Bir tane karakol inşaatı var bu mahalleye mahsus bir kültür evi engelli koordinasyon merkezi ve kimsesizler evi yapmak gibi projelerimiz var.  Bunlar 5 yılda yapılabilecek az bir hizmet değildir.

 

MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Mahallemizde Yaptığınız hizmetlerden dolayı vatandaşlar size teşekkür ediyor.

 

GÜNDEM
 

  Gündemin 1.maddesini oluşturan; Denetim Komisyonu Seçimi ile ilgili Başkanlığın 02.01.2012 gün ve 10/02 sayılı yazı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 27.12.2011 gün ve 12/8061 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede Belediyemizin 2011 yılı Gelir,  gider  ve bunlara ilişkin kayıtların incelenmesi için Denetim komisyonuna gizli oy  açık tasnifle yapılan seçimi neticesinde; Celal TURAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Ahmet YÜZKECCİER ve Uğur İsa CEYLAN 34'er oyla seçilmişlerdir. 

 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; Meclis ve Komisyon Huzur Hakkı ile ilgili Başkanlığın 02.01.2012 gün ve 10/03 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 27.12.2011 gün ve 12/8062 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA;Yüreğir Belediyesi Meclis Üyeleri olarak 3 liralık sembolik bir artışla huzur hakkımıza devam edeceğiz. Dışarıda halkımız Yüreğir Meclis Üyelerinin 7 bin lira Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin de 15 bin lira aldığını düşünüyor.  Brüt asgari ücreti yakalayamıyoruz. Başkana teklifim beni meclis üyeliğinden alıp bir iş versin. Daha fazla kazanırım. Herşeyden önce Belediye Başkanımız Mahmut Beye Teşekkür ediyorum. Yüreğirde en büyük mahalle PTT evleri Mahallesidir. Seçmen ve nüfus olarak en yüksek bürokratların, memurların ve işçilerin bulunduğu, Katma değerin, verginin çok fazla verildiği bir mahalledir. Burada yaşayan biri olarak sorunları birebir yaşadığım için biliyorum. Geçen gün Koza Tv canlı yayına bende telefonla katıldım.Yüreğirde yaklaşık 450 bin yani yarım milyon insan yaşıyor. 99 mahalle var. Coğrafi olarak Çukurova'nın ve Seyhan'ın 5-6 katıdır. Böyle büyük bir yerde meclis üyeliği yapıyoruz. Vatandaşın şikayet ve taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Bunlarıda kendi imkanlarımızla yapıyoruz.  Ücretimizin buna göre az olduğunu düşünüyorum.

500 bin nüfuslu Belediye Başkanına Büyükşehir Belediye Meclisinde söz hakkı verilmiyor. Bunuda kınadığımı Koza TV'ye bağlanarak canlı yayında söyledim.

 2010 yılı ASKİ'nin performans programında ilçelere yağmur suları ile ilgili görevi olmadığı halde  kıyak yapıldığı söylendi.  462.610 ASKİ abonesi var. Bu paralar ASKİ'ye gidiyor.

ASKİ Genel Müdürlüğünün yasal yükümlülükleri ve görevleri başlığıyla devam ediyor.2010 yılı performans programının (A) bendinin (b) şıkkında "Kullanılmış ve yağmur sularının toplanması yerleşim yerlerinden uzaklaştırılması zararsız şekilde boşaltıma yerlerine ulaştırılması görevlerimiz arasındadır." Denmektedir. Ama başkanvekilimiz kıyak olsun diye yaptım diyor.

PTT Evlerindeki 3556, 3582 ve 3589 sokaklarda özellikle ASKİ'nin yaptığı drenajdan dolayı korkunç boyutta bir çökme oldu. Büyükşehir Belediye Başkanvekilimiz cevaben 50 m. yer için kavga etmeye gerek yok diyor.  Benim adımlarımla 426 adım çıktı. Benim bir adımım yaklaşık 40 cm.dir. Bu bir kavga değildir. Bu bir hizmet talebidir. Seyhan Belediye meclis üyelerinden biri latife olsun diye bize Köy Meclis Üyeleri dedi.  Biz belediye meclis üyeleri olarak taleplerimizi söylemek zorundayız. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zihni bey önce Çukurova Belediye Başkanıyla sonra Seyhan Belediye Başkanıyla daha sonrada Abdullah DOĞRU ile kavga etti. Şimdi de sıra size geldi sayın başkanım. Kavga eden şahıs siz değilsiniz o kişi Büyükşehir Belediye Başkanvekilidir.

500 bin nüfuslu  bir belediyenin sorunları talepleri dinlenip yerine getirilmiyorsa burada ortak akıl yoktur.

 Kentsel dönüşümle ilgili tüm projelerinizi sonuna kadar destekliyoruz. Çolak Bulvarı, Kozan Bulvarı, Karataş Caddesi  yoğunluklarını arttıralım. Karşımıza kim gelirse gelsin.  Biz taleplerimizi yapalım. Meclis üyelerine bu kadar düşman olunmaz. Sürekli eleştiri yapan

 

 son 15 gündür nerede. Bu iş parti işi değil anlayış sorunudur. Belediyeyle ilgisi olmayan 80 kişi bu komisyonlardan para alıyor. Burada haksızlık yapıldığına inanıyorum. Burada vatandaşımız kaybediyor.


 Mahallelerdeki asfaltlarla ilgili olarak benim mahallemede ilgilenirseniz memnun olurum. dedi.

  Başkan Bey; Adana'nın hakkını yedirmiyorum diyorsunuz. Borç batağında olan belediyenin  huzur hakları korkunç derecede arttırarak buna devam ediyorsunuz. Huzur hakkı alan dışarıdan tanımadığım bilmediğim birçok isim var. Durmadan yayın yapanların şimdi sesleri çıkmıyor bu çok manidardır.

 

  İnşallah bundan sonra daha aklı selim hareket edilir. Canlı yayında izlediyseniz ortak akıl yok, tekil bencil akıl var dedim. Önemli olan ortak akıldan çok ortak tavırdır. Söylem değil eylemdir. Ne yazık ki  onu göremedik. Belki bu bir kırılma noktasıdır. Bundan sonra 7-8 Meclis üyesi arkadaşlarımızla beraber Yüreğir'i  Büyükşehirde daha iyi bir şekilde savunacağız. dedi.

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 03.01.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  17.30.de
        Mahmut ÇELİKCAN                                   Fatma EVCİMİK                           İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                                   Meclis Katibi

        Belediye Başkanı
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 03.01.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : SALI günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  37

KATILMAYAN                         :  

MAZERETLİ                            : 1

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 03 OCAK  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,    Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli olmasına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 02.01.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

 MHP Meclis Üyesi Hüseyin TUMLUKOLCU;  Yeni yılınızı kutluyor. Tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Dün yapılacak hizmetlerden bahsedildi. Bizim Yüreğir'de misafirlerimizi götürecek tiyatro,sinema gibi sosyal yerlerimiz yok. Bunlara yönelik bir şeyler yapmamız gerekir. Kültür evlerimizde çok faydalı ama bu kültür evlerinin 1-2 tanesini  gençlerimizin gidebileceği tiyatro yada sinema salonu yaparsak daha faydalı olacağımıza inanıyorum.

 Bugünkü gündemimizde yer alan Sözleşmeli Personel Ücret Zammının en üst düzeyden %25'ten yapılmasını öneriyorum. Takdir yüce meclisindir. Teşekkür ederim.dedi.

 

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Bu kürsüden  Meclis   üyesi arkadaşlarım Büyükşehir Meclis Üyesi arkadaşlarımı eleştirdiğimi söylediler. Ben arkadaşlarımı eleştirmiyorum. Sadece Yüreğir'e Büyükşehirde sahip çıkmalarını istiyorum. Geçen gün sayın başkanımız Yüreğir'le alakalı hakkımız olan savunmayı yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanımızın konuşacağını bildiği halde meclise gelmedi. Nereye kadar kaçacaksın. Buradaki eleştirilerim Büyükşehirle alakalıdır. Meclis üyesi arkadaşlarımın hepsini şahsen tanıyorum, belediye başkanlığı , bölge müdürlüğü ve parti başkanlığı yapmış çok değerli insanlardır. Benim eleştirilerim arkadaşlarıma değildir. Yüreğir'in hakkını savunmak adınadır. Büyükşehir Belediyesi başıboş bir durumdadır. Dedi.

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; 2012 yılının aileniz, Adanamız ve ülkemiz için hayırlar getirmesini diliyorum.

Geçmişte dile getirdiğimiz ama bir türlü gerçekleşmeyen hayallerimizi gündeme getirmek istiyorum. Umudum yok. Seçime 2 yıl  kaldı. Tüm belediye başkanları ve meclis üyelerinin  ise bir yılı kaldı. Bu bir yıl içerisinde neler yapılabilir bilemiyorum. Yüreğir için geriye dönüp baktığımızda birşey yapılmadığı ortada. Üzgünüm Yüreğir geldiği gibi kaderiyle baş başa yoluna devam ediyor.  Birkaç defa dile getirmiştim. "Güçlü bir hükümetin Belediye Başkanısınız. Yüreğir'e 4 yıllık süre içerisinde bir şeyler yapın. Kamuoyu ve vatandaş sizi 30 sene belediye başkanlığına seçsin. Bu bize onur verir. Yeter ki Yüreğir'e hizmet gelsin." Demiştim.

Büyükşehir Belediye başkanları ve Yüreğir Belediye başkanları nedense Seyhan ırmağının doğu kesimine buna Sarıçam'da dahil hiç bakmadılar. Plan üzerinde de yoktu. Bu sene tüm arkadaşların çabasıyla Yüreğir ve Sarıçamda da bir şeyler plan üzerine işlendi. Ama kazma vurulan hiçbir yer yok. Normal Belediye hizmetleri yapıldı. Bunların zaten yapılması gerekiyordu. Adana'daki 5 belediye başkanı seçildiklerini  belli etmeleri  gerekiyordu. Üzgünüm hiçbir belediye başkanı  Adana için farklı bir proje yapmadı. Yüreğir'in kaderi  eskiden nasılsa hep öyle devam edecek. Bu bölgede oturan insanlar seçilmiş insanlar bunların kaderimi  diye düşünüyorum. Adana'nın diğer taraflarında da   Yüreğir gibi yerler var. Ama Yüreğir'in tamamı enteresan bir yapıya sahip. Israrla söylüyorum ki güçlü bir hükümetin belediye başkanısınız. Bir farklılığınızın olmasını farklı projelere imza atmanızı beklerdim.

 Bizler meclis üyesi olarak bir çok şey istedik.Trafik yoğunluğu azalması için bir köprü istedik. Buralarda hareket olur. Yeni işyerleri açılır, cazibe merkezleri oluşur.

 Tüm Adana'nın sanayisi bu bölgededir. Fabrika sahiplerinin tamamı Çukurova yada Seyhan'da oturuyorlar. Mustafa Kemal Paşa köprüsü saat akşam 5 ile 6 arası tıkanıyor. Çünkü burada çalışan insanlar karşı tarafa geçiyor. Yeni köprülerin plana işlendiği söylendi. Ama ortada birşey yok.   Önümüzdeki yıllarda hastane ve adliye sarayı açıldığı zaman bu köprü daha çok tıkanacak. Kışla caddesinin açılmasını istedik. Henüz gerçekleşmedi.

 Kent meydanı için Zirai Donatım yerinin uygun olduğunu söyledik.  Başkaları sahiplenmeden biz sahiplenelim bir kent meydanımız olsun dedik. Olmadı. Hilton'un karşısı eskiden beri sorunlu bir yer.  Aytaç Bey zamanında çok ortaklı bir proje yapılmış ama gerçekleşmemiş.  Siz yeni bir plan yaptırdınız. Oda ortada kaldı. Buradaki arsa sahipleri ruhsat alıp bir şeyler yapmak istiyorlar. Ama bu plandan dolayı bir çivi bile çakamıyorlar.

 Mezbahaneye yeni bir yer tespit edildi. Büyükşehir Belediyesinde bunun için hiçbir çalışma yok.

 Taşköprü'den aşağıya doğru Yumurtalık yoluna  bağlanacak 30 m'lik sahil yolu söylendi oda olmadı.

  Eski Devlet Hastanesinin yerine Bakanlık yeni bina yapacak dendi. Eldeki para başka yere  kaymasın diye hızlı bir şekilde geçirdik. Hala duruyor.

 Hemen karar verilirse Adliyenin Yüreğir'e yapılacağı söylendi. Hala beklemede. Hastaneler Bölgesi için aylardır uğraşılıyor. Önümüze çok sorun çıkıyor. Bu gidişle mahkemelik olacak diye düşünüyorum.

 Biz Yüreğir'e ne yaptık? Kentsel dönüşüme sonuna kadar destek vereceğimizi söyledik. Biz kentsel dönüşümü gerçekleştiremeden süre bitecek. Adana Kentsel dönüşümü gerçekleştiremeyecek. Kentsel dönüşüm zor ve külfetli bir iş. Ama biz işe yanlış başladık. Birinci öncelikle yapmak istediğimiz bölge Kışla Mahallesiydi. Burada 273 kişi kabul etmemiş. Bir vatandaş olarak çoğunu haklı buldum. Bu vatandaşın oturduğu iyi kötü bir evi var. Eğer biz bu vatandaşa bir ev veremiyorsak bu vatandaş nerede oturacak. Diğer bir sorunda bir arsanın üzerinde 3 evi olan bir vatandaşa biz 1 ev veriyorsak bu vatandaşı ikna edemeyiz. Benim bunun için bir teklifim olmuştu. 70-80 m2'lik daireler yaparsak vatandaşlara daha çok daire verebiliriz. Eğer zamanı geçmediyse gelin daha küçük daireler yapalım. Vatandaşımızda mağdur olmasın.    

 Başkan Bey; Bu konuları biz burada defalarca konuştuk. Bu sorunların % 80'i Büyükşehir Belediyesinin yetkisi dahilindedir. Bütün mücadelemizde bununla ilgilidir. Bu söylediğiniz sorunlar 1-2 dönemde çözümlenecek sorunlar değildir. Yüreğir 20 senelik geçmişinde belediyeden rutin hizmetleri bile alamamış bir ilçedir.  Bize bu konuda büyük haksızlık yaptığınıza inanıyorum.

 Bu belediyenin makine parkı bile yoktu. Kiralık ve yolda kalmış makinelerle yürütülüyordu. Allah'a çok şükür şimdi Büyükşehir'in sahip olacağı bir  makine ekipmanımız  var.

 

Yüreğir Belediyesi kurulalı 20 yıl olmuş. O zaman 40 tane köy 7 belde bağlı değildi. Şuan geçmişten daha az gelirimiz var.  Hizmetler para ile yapılır. Yeterince paranız yoksa bir şey yapamazsınız. Güçlü iktidar demek kendi belediyesini kayıracak demek değildir. Sayın Başkabakan Belediye Başkanlığı yapmış birisi olarak bu sıkıntıların hepsini yaşamış. Yaptığımız toplantılarda da bunu belirtti. Hiçbir belediyeye ne muhalefet nede iktidar partisi diye ayrıcalık vermiyor. Çünkü Bu ayrıcalık halka yapılmış oluyor.

Biz  2  proje için çok yoğun kulisler yaptık. Dev Şehir Hastanesi ve Adalet Sarayının bu bölgede olması küçümsenecek bir olay değildir.

 İmar düzenlemesi ile ilgili Yüreğir belediyesine hep şaşı bakılıyor. Karşımıza hep sorun çıkartılıyor. Kent Meydanı dedik. Bu Büyükşehir Belediyesinin görevidir sizin değil dediler. Hilton Otelinin civarındaki yerlerdeki vatandaşların sorunu çok. Yüzlerce insan hisseli durumda. Biz bunu kentsel dönüşümle çözeceğiz. Buda zaman alır. Güçlü iktidardan daha önemlisi güçlü, anlayışlı ve yardımsever bir Büyükşehir Belediyesidir. Yüreğir'e yıllarca Büyükşehir tarafından şaşı bakılmış.      

Allah'a şükür yine maaşlarımız ödeniyor. Kasamızda yapacağımız işin parası var ise bu olumlu bir gelişmedir. Çoğu belediye maaşları ödeyemiyor. Ama bizim işçilere hiçbir borcumuz yoktur.

 Şunu özellikle vurgulamıştım. Bu belediyeyi borçsuz devredelim.  Hepimiz görevimizi yapmış oluruz. 3 senede yapılmış çok şey var. Bunu diğer belediyelerle mukayese edebilirsiniz.Daha fazlasını yapabilirsek ne mutlu bize.  Hükümet  bize alın şu parayı harcayın demez. Kanunda da öyle bir şey yok. 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu açık. Nerden ne kadar gelir geleceği bellidir. Yinede Bakanlıklardan kendi yetkisinde olan  belediyelerle ortak yapabileceği konularda çok büyük boyutlu olmasa da  destek almaya devam edeceğiz.

 Benim isyanım biz zaten geliri olmayan bir belediyeyiz. Bu fakir halkın üstüne daha fazla yük vuracak durumumuzda yok.  Ya arsanız olacak satacak değerlendireceksiniz. Yada büyük projeler yapacaksınız. Böyle imkanlarımızda yok.  Hasılat paylaşımlı bir proje yapalım dedik. Büyükşehir Belediyesi konuyu nerelere götürdü. Burada bunun mücadelesini vermeliyiz. Bir şeyler yapılmadı derseniz bu bize haksızlık olur. Bunu kabul etmiyorum.

 Kentsel Dönüşümün boş alana yapılması benim savunduğum bir fikirdir. Karacaoğlan mahallesinde yapılacak olan kentsel dönüşüm çok isabetli olacak. TOKİ burayı benimsedi. Kışla Mahallesinde bu şansımız yok. Kışla Mahallesi çok değerli bir yerdir.  Sosyal konut yaptığınız zaman projeyi dönüştüremezsiniz. Sosyal konut düşük geliri olan veya geliri olmayan vatandaşlar için hazırlanan projelerdir. Bu tür projeyi Karacaoğlan mahallesinde uygulayabilirsiniz. Aşağı Yeşilbağlar ve Bahçelievler Mahallelerinde boş alanlar var burada uygulamayı düşünüyoruz. Kışla mahallesindeki kentsel dönüşümle ilgilenen arkadaşlardan bu konu hakkında ayrıntılı bilgi alacağım. Mecliste sizinle paylaşırım.

Büyükşehir Belediyesi Kışla Mahallesindeki yapmış olduğumuz projenin TOKİ tarafından onaylanmayacağını yanlış olduğunu söyledi. Oysa projelerimiz onaylanmış. Protokoller imzalanmıştır. Dosyayı incelemediği için haberi bile yok.  Her şey olaya bakış açısıyla ilgilidir. Biz bunu tek başımıza yaparken engelleme içerisindeler. Kent Meydanına çok para gider, mezbahanenin yerini değiştiremezsiniz bu sizin göreviniz değil diyorlar.

Ben bütün samimiyetimle bunu söylemek istiyorum. Seyhan arıtmanın yeri Yüreğir  arıtmanın yerinden daha iyi yerdedir. Çevresi hep tarım alanıdır. Yerleşim yerlerine uzaktır. Kokudan etkilenecek bir durum yoktur.  Avrupa'da şehir içinde yapıldığı halde insanlar bundan etkilenmiyor.  Buranın kapasitesini arttırırsanız,  yaklaşık 5 milyon TL  işletme gideri var. Korkunç derecede Hidro sülfür dedikleri zehirli gaz salgılıyor. 10 yılda 50 trilyon ile ilave tesisi de oraya taşırsınız. Orada kaldı ki Adana günlük 350 bin m3 arıtma kapasitesine ihtiyaç duyuyor. Saatlik yaklaşık 15 bin m3 tür.  Bunu oraya taşıyıp küçük ilavelerle 40-50 milyon liraya yapabilirsiniz yapmıyorsunuz. Bizim temel sorunumuz Büyükşehirdir. Bu tüm ilçelerin sorunudur. Bugün Ceyhan Belediyesi bizden daha rahat her şeyi kendi yapıyor. 5000'liği, 1000'liği ve  alt yapısını kendi yapıyor. Ama burada Büyükşehir Belediyesi sizi dar alanda bile  oynatmıyor. UKOME ve AYKOME çoğunluk kendinde olduğu için istediği gibi kararlar alıyor. 

 

Biz eleştiriye açığız ama eleştirirken insaflı olalım. Hiçbir şey yapılmadı derseniz haksızlık olur.

 Ben geçmişi çok suçlamak istemiyorum. Ama geçmişten gelen sorunlarla beraber 7 tane belde 40 köy bize bağlandı. Buna rağmen gelirlerimiz aynıdır. Buda bizim sırtımıza yüklenmiş bir yüktür.

 Kentsel dönüşüm zor iştir.  Dediğiniz 70 m2 lik daireler yapılsa bile sorunlar çıkacaktır.dedi. 

 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; İzlediğim bir televizyon programında hangi ildi bilmiyorum ama kentsel dönüşümle ilgili, sosyologlar, mimarlar ve önemli emlakçılarla bir ekip kurarak kahvede, evde, sinema salonunda 11 ay içerisinde tüm vatandaşlarla anlaşma sağlandığını ve yoğunluk arttırarak bu projeyi özel müteahhide verdiklerini duydum. Sıfır sorunla kentsel dönüşüme başladıklarını söylediler. Çözüm yollarının birçok alternatifi var  burada  çözüm sadece  TOKİ değil.


 Başkan Bey; Zaten bütün sorunlar TOKİ değil diye çıktı. Rantsal Dönüşüm yapıyorsunuz dendi. İlk finansı gerektirecek yerler vardır. Özel sektör için uygun olmayan yerler vardır. Bunu devlet eliyle yaptırmaya mecbursunuz. Devlet eliyle bir yapılaşma yaptırırsınız daha sonra arkasından özel sektör girer. Burada Katma Değer oluşur bazı devletin hizmetleri vardır çok pahalıdır devletin kendisi yapar. Bir kamyon yamayı özel sektöre verirsiniz alıcı olmaz. Ama siz bunu  kamu hizmetidir yapmak zorundasınız. 1 kamyon  yamayı siz özel sektöre bin liraya yaptırırsınız,  yeri gelir devlete 10 bin liraya mal olur. Çünkü özel sektörü kurtarmadığı için yapmaz. Bu bir kamu görevi olduğu için yapmak zorundasınız. Bizimde bu sıkıntımız var. Özel sektörün eli kamu ihale yasasına ve bazı mevzuatlara bağlı olmadığı için devletten daha güçlüdür. Biz bunları iyi niyet çerçevesinde aşacağız. Bizim başlatmamız ille de bitirmemiz anlamına gelmez bizden sonra gelecek arkadaşlarımız da bunu devam ettirecek. Biz burada bir tedbir koyduk. 9 bölgeye kentsel dönüşüm ilan etmekle buraya ruhsat vermeyeceğiz ve yapılaştırmayacağız anlamına geliyor.

 

 Kentsel Dönüşüm yasası ile ilgili bu gün bir haber vardı. Sayın Bayraktar önceliğin deprem bölgeleri olduğunu söyledi. 2. Etapta da inşallah bizim bölgeye gelecekler.

 Kentsel dönüşüm yaptığımız yerlerde vatandaşa değerinin çok üstünde fiyat versek de vatandaş anlaşmıyor. Burada hep suçlu belediyemi, hep suçlu kamumu. Vatandaşla anlaştığımız zaman sorun büyük oranda çözülüyor. Bizimde derdimiz anlaşmadır. Görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah bunu başaracağız.

 

 Böyle umutsuz konuşmalarınıza çok üzüldüm. Yüreğir'in ıslahı için 3 sene değil 33 senede geçebilir. Hükümetin koyduğu radikal kararlara rağmen Sayın BAYRAKTAR   8-10 yılda sürebilir diyor. Çünkü bu işin çok zahmetli bir iş olduğunu biliyor.

Geçmişten günümüze kadar olan sorunlarımızın çözümlenmeyişinin nedeni Büyükşehir Belediyesinin buraya çok kötü bakmasından kaynaklanıyor.  Biz elimizden geleni yapacağız. Takdiri de halka bırakacağız.

 

 AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN; 04.01.2012 tarihli gündeme 2.madde olarak Norm Kadro dosyasının alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

 

G Ü N D E M:

 

 Gündemin 1.maddesini oluşturan; Sözleşmeli Personel Ücreti ile ilgili Başkanlığın 03.01.2012 gün ve 10/06 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim  Müdürlüğünün 19.12.2011 gün ve 71/2854 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemin 2.maddesini oluşturan; Çevre Temizlik Vergisi ile ilgili Başkanlığın 03.01.2012 gün ve 10/07 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 28.12.2011 gün ve12/1553 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Çevre ve Sağlık -Kanunlar-Altyapı Hizmetleri ile AB ve Dış İlişkiler komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 04.01.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  17.00.de        Mahmut ÇELİKCAN                       Fatma EVCİMİK                            İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                 Meclis Katibi                          Meclis Katibi

        Belediye Başkan

  

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ


TOPLANTI TARİHİ               : 04.01.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : ÇARŞAMBA günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  37

KATILMAYAN                         :  

MAZERETLİ                            : 1

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 04 OCAK  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,    Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli olmasına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 03.01.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

 CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Siyasi hayatım boyunca hiçkimsenin arkasından aleyhine ve lehine konuşmadım. Çünkü toplum adına görev yapan insanların bu konuda çok hassas davranmaları gerektiğine inanıyorum. Ben siyaset yapmıyorum. Ama çok önemli bir konuyuda paylaşmak istiyorum. Bürokrat;  kendisine verilen görevi yapar. Kalkar meclis üyelerini basın yoluyla eleştirirse ya buradaki görevini bırakıp gazetecilik yapar. Ya da buranın basın danışmanlığını yapar.  Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin Kıbrıs'ta Büyükşehir Belediye  Başkanvekili ile tatil yaptığını söyleme cüretini nerden almıştır.dedi.

 

MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Futbol bence İngiltere'den önce Adana'da tescillenmiş bir spor dalıdır.  Bu nedenle 10 Ocak 2012 Salı günü İstanbul'da yapılacak Galatasaray ile Adana  Demirspor  maçı  için Belediye Başkanımızdan bir kaçtane otobüs tahsis edilmesini ve yolcuların gidiş- geliş sırasındaki kumanyalarının tarafınızdan karşılanmasını talep ediyorum.


CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Bugün yerel basının hemen hemen tamamında kentsel dönüşümle ilgili bir takım spekülasyonlar var. Dün Necmi abide bazı konulara değindi. Bahsi geçen konu Çamlıca diye adlandırılan bölüm olmakla birlikte sadece bu bölgede değil Yüreğir'in üzerine oynanmış bir oyun olarak diye düşünüyorum. Nedenine gelince sadece Çamlıca bölgesi çıkarılarak Yüreğirde Kentsel Dönüşüm ilan edilen bölgelerin tamamını hedef alınmasının doğru olmadığını düşünüyorum.

Geçmiş dönemlerde bir takım sıkıntılar yaşandı diye bunun dile getirilmesi herhalde birilerini rahatsız etmiş olsa gerek ki bu gün gazetelere baktığımızda Yüreğir'de özellikle bizim bölgemizde kentsel  dönüşümün önünü tıkamak amacıyla yapılmış bir harekettir.Seyhan ve Çukurova'ya baktığımızda tamamına yakın çok katlı apartmanlar yapılmış.  Ne yazık ki Yüreğirde  sadece 1989 yılındaki Sosyal Demokrat Belediyecilik zamanında Başkent Hastanesinin orada çok katlı apartmanlar yapılmıştır. Ondan sonraki süreçte de devamı gelmemiştir. Meclis üyesi arkadaşlarımızın ve Başkanımızın dile getirdiği Yüreğir'in birçok bölgesinde yapılacak Kentsel Dönüşüm Projelerinin basına bu şekilde yansıtılmasının amacı Yüreğir'in önünü tıkamak adınamı yoksa Seyhan ve Çukurova bölgelerinde kendilerinin kapattığı arazilere doğru yoğunluk ve kentsel dönüşümün gitmesini mi  istiyorlar. Geçmiş dönemde Rönesans alışveriş merkezine ve Sabancıların arsalarına karşı çıkıldı. Neyazıkki bunlarıda kaybettik. Vatandaşlar sattı gitti. Bunların yüzünden belkide 150-200 milyon euroluk bir yatırımı Yüreğir'den alıp götürdüler. 

 

Sayın Başkanım ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi arkadaşlarım. Birtakım problemler varsa çözüm noktasında geri adım atmamanızı ve Yüreğir'deki kentsel dönüşümün takipçisi olmanızı talep ediyorum. Şartlar ne olursa olsun 1989 yılında Sosyal Demokratlar zamanında Yüreğir'e yapılan hizmetler dışında kayda değer hiçbir hizmet yapılmamıştır. Toplu konutlar, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Otogar, sebze hali, Mimar Sinan Kültür Parkı, Atatürk Caddesi (1978-1980), Alpaslan TÜRKEŞ Bulvarı ve Fuzuli Caddesi 1989 yılındaki  Sosyal Demokratlar zamanında yapılmıştır. Bunları görmezden gelen zihniyetler bugün basında Yüreğirde yapılan Kentsel Dönüşüm için spekülasyon yapıyorlar.  Sayın Başkanım ve Meclis Üyesi arkadaşlarım İnandığınız şeylerde mücadele etmediğinizde kaybetmeye mahkumsunuzdur.

Yüreğir'de şartlar ne olursa olsun yoğunlukların sadece  2.4 değil daha fazla arttırılmasını istiyorum. Yüreğir'deki yoğunlukların arttırılmasından kimler neden rahatsız oluyorlar. Bunların kimler tarafından nasıl çıkarıldığını önümüzdeki günlerde göreceğiz.dedi.

 

 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Yüreğir yıllardır kalkınması adına  hizmet istemiş yoğunluk istemiş bu yönde çaba göstermiştir. Sayın başkanım 3 yıla yakındır bir çaba içerisinde çalıştığınızı görüyoruz. Kentsel dönüşüm konusunda size canı gönülden destek veriyoruz. 10 gün önce Büyükşehir Belediye Başkanvekilinin Yüreğir ile ilgili tavrını gördük. Bugünde neticesini basında izliyoruz. Yüreğir'e karşı savaş açmış durumda. Kentsel  dönüşüm ve yoğunluklardan rant kazanılacağı konuşuluyor. Bu rantın Yüreğir'de birkaç kişinin cebine girsin diye değil halkın cebine girsin diye çaba gösteriyoruz.  Adana'daki en büyük sıkıntı Büyükşehir Belediye Başkanvekilidir. Bunu İktidar önümüze getirdi. Bu sorunu da iktidar çözecektir. Adana'yı Büyükşehir Belediye Başkanvekilinden İktidar Partisi kurtaracaktır. Başka kimse kurtaramaz. Büyükşehir Belediye Başkanvekili durdukça Adana'ya özellikle Yüreğir'e hiçbir hizmet yapılmaz. Adana'ya bütün halkı düşünen bir Büyükşehir Başkanvekili gerekiyor.

Otopark ücretiyle alakalı konuşmak istiyorum. İlçemiz tarafından ruhsatlı olan inşaatlardan otopark ücreti tahsil ediliyor. Bu parayı Büyükşehir Belediyesi adına tahsil ediyoruz ve bu para Büyükşehire gidiyor. Büyükşehir belediyesi de otopark yapacağım diye tahsil ediyor ama ortada otopark yok. Bununda takipçisi olacağınıza inanıyorum. Dedi.

 

CHP Meclis Üyesi  Mustafa NAGAŞ; Ben burada bir müteahhit olarak konuşmak istiyorum. Biz Yüreğir'de muhalefetiyle iktidarıyla kentsel dönüşümü desteklemek adına tek yürek olduk. Yüreğir'de kentsel dönüşümün  ne pahasına olursa olsun yapılmasını  istiyoruz. Bir taraftan da kentsel dönüşümle ilgili rantsal dönüşüm konusu var. Burada arsası olan kendisine rant sağlayacak bir tane meclis üyesi bile yok. Bunu bahane ederek Yüreğir'deki kentsel dönüşümü önünü kesmek isteyenler bunu kanıtlasınlar. Burada belediye tarafından %60-65 arasında arsa payı verilerek istimlak ediliyor. Adana'nın en değerli yeri olan Atatürk Caddesinde bile % 50 ile istimlak yapılıyorsa bunun neresinde rant var.

 Çamlıca ve Başak mahallesindeki boş arazilerde kentsel dönüşüm daha hızlı yapılabilecek yerlerdir. Çünkü burada istimlak olayı olmayacak.

Bu kentsel dönüşümde kendim ve grubum adına Başkanımız Mahmut ÇELİKCAN'ın  herzaman yanında olacağımıza söz veriyorum. Dedi.

 

Başkan Bey; Çamlıca ile ilgili hazırlık yaptığımızdan dolayı bugün konuşmak istemiyordum ama Ertan Beyin söylediklerine kısmen katılıyorum. Bu kadar kötü niyetle işi başka tarafa çekeceklerini düşünmediğimizden açıklama yapmadık. Buradan elde edeceğimiz gelirlerle Yüreğir'in borçlarının ödenmesi için katkı koyacağımızı söylemiştik.
 Biz yaklaşık olarak 3 yılda 35 trilyon borç ödemişiz. İlk sene kesintiden sonra kalan paramız 39 trilyondur. Net faizleri düşersek yapılandırmadan sonra borcumuz kabaca  72 trilyondu. Geçmişten kalan işçi tazminatlarına 9 trilyon , esnaflara 8 trilyon  ödenmiştir. Ayrıca beldelerden bize gelen borçlarda var. Buna rağmen 35 trilyondan fazla para ödemişiz. Bu konuda sizlere net olarak önümüzdeki günlerde bilgi verilecektir. 

Sayın ÖZCANLI'nın bahsettiği Kışla Mahallesindeki kentsel dönüşümle ilgili sorunlu vatandaşlar hakkında araştırma yapıyoruz. Bu konunun çözüm yollarını araştıracağız.       1998 imar planında Çamlıca bölgesi civarında bulunan askeri bölgenin  162.50 dönüm (atış alanı) ve  Atlı Spor Kulübünün 180 dönüm arazisi vardır.  Bunların hepsi hazine arazisidir. Bu bölgedeki tüm yeşil alanı katledip konut yapacağız havası oluşturuluyor. Biz buradaki boş ve ağaç olmayan alanı değerlendireceğiz. Konut alanı ilan edilmiş alanlara kentsel dönüşüm yapacağız. Botanik bahçesi (reglasyon alanı) ve Yeşil alanlar korunacaktır.   Buradaki iftiranın  amacı Yüreğirdeki Kentsel dönüşümün ve katma değerin önünü  kesmektir.

Çamlıca bölgesinde kentsel dönüşüm yapmak istediğimiz bölge; en son geçen 1/25000'likte, 1998 yılındaki planda, 2003 yılında yapılan 1/5000'likte  ve 2008 yılındaki planda da  konut alanı olarak gösterilmiştir. Bu planlara imza atan arkadaşlarımız bu konuda uzman olan insanlardır.  Biz burada Adana'nın akciğerini kurutmuyoruz. Çünkü yeşil alan ve botanik bahçesini koruyarak planlarda  konut alanı olarak görülen yerlerde kentsel dönüşüm yapmak istiyoruz.

 Burayı koruma altına almazsanız şehir estetiğine uygun olmayan görüntüler oluşur. Burasını 73.maddeye göre Kentsel Dönüşüm ilan ettik. Burada toplam 101 bin m2 dönüşüm alanı 201 hissedar hak sahibi var. Burada 34 bina, 56 bağımsız daire var. 9 adet  1 kat, 18 adet 2 kat, 7 adet 3 kat bina var. Toplam bina alanı 7.224 m2 müştemilat alanı 115 m2 dir. Bütün bilgiler elimizde mevcuttur. 1998-2003-2008 yıllarındaki planda ne ise bizde aynı şekilde konut alanı yaptık.

 Kentsel dönüşüm ilan edilecek bir bölgede  0.40  olan yoğunluk  eğer arttırılmayacaksa neden kentsel dönüşüm ilan edilsin. Hem sizin hem de insanların kazanacağı bir katma değer oluşturulmalıdır. 

Hasılat paylaşımını Adana'da ilk defa biz yaptık. Bunun neresi kötü. Ben isterdimki bu kadar borç batağında olan  Adana Büyükşehir Belediyesi değerli arazilerini satarak hasılat paylaşımından  hem kendisine hemde vatandaşa kazanç sağlasın. Buna örnek olarakta Ankara Büyükşehir Belediyesi  hem şehri güzelleştirmiş hem de  bundan 600 milyon para kazanmıştır.

 Kentsel dönüşüm ilan edilirken Büyükşehir Meclisinde geçtiğinde neden  buna karşı çıkılmadı ve bize neden yetki verildi. Buranın kentsel dönüşüm ilan edilen paftalarında Sayın Zihni ALDIRMAZ'ın imzaları var. Bu gün ne oldu da buna itiraz edildi. Büyükşehir Belediye Başkanvekilinin benimle sorunu varsa sorunu benimle çizmesi gerekir. Yüreğir halkıyla bu konuda kimse hesaplaşamaz. Bu projeye mutlaka sahip çıkacağız. Dünde söylediğim  gibi  "Hak bildiğim yolda tek başıma da olsam yürüyeceğim."

 Kışla Mahallesinde yaptığımız kentsel dönüşümde kıyı boyu korunuyor. Nehre uzaklık 250-300 m'dir. Burada ağaç yok burası boş alandır. Ruhsat verilse vatandaş buraya konut yapacak konumdadır. Biz Yüreğir halkına kazandıracak en güzel projeye imza attık.  Vatandaşın hakkını da sonuna kadar savunacağız. Bizim burada payımız yok. Biz burada düzenleyen yetkiyi kullanan kamu otoritesi olarak bu projeyi başaran kurum olarak hakkımızı ayırıyoruz.

 Burada 201 vatandaşın payı var. Hem buradaki konutları ıslah edeceğiz. Hemde yeşil alanı koruyacağız. Buna örnek olarak da İstanbul'da yapılmış bir projede yoğunluk olarak aynı olmayacak ama nehir kenarında yalı tipi evler  ve  arkasında  daha farklı  yoğunlukta evler yapılmış. Bu tip konseptte ev olursa buraya Adana'nın çok önemli insanlarını çekeceğiz. Buralar şenlenecek.

 Burası 15.09.2010 yılında kentsel dönüşüm ilan edilmiştir. Burada hiçbir meclis üyesi arkadaşımızın hiçbir bürokratın yeri yoktur. Tapu kayıtlarını resmi yazıyla istedim. Bazı vatandaşlar bu projeyi beklemeden yerlerini daha fazla fiyata satmışlar.  Bu satışlar ilan edilen tarihten sonra yapılmıştır. Eğerki daha önce birkaç kişiye fazla oranda satış  yapılmış olsaydı söylendiği gibi    burada rant sağlanmış olurdu. Burada rant sağlayan biri varsa  ispatlasınlar. Bu anlamda bunların hepsi bir iftiradan ve yalandan ibarettir. Bunun mücadelesini hem burada hem de hukuki olarak vereceğim.

 

 CHP Meclis Üyesi  Mustafa NAGAŞ; Ben bölgeyi gezdim oradaki insanlarla görüştüm. Orada söylendiği gibi ağaç yok.  Oradaki insanlar buranın 0,40 yoğunlukta olduğunu bu yüzden  satamadıklarını  ve üzerine de  bir ev yapamadıklarını belirttiler. Yoğunluk arttırılırsa vatandaş açısından ve bizim açımızdan iyi olacaktır.

 

 Başkan Bey;   Bu dönüşümle vatandaşı hem konut sahibi yapacağız  ve vatandaşa kaynak sağlayacağız. İmzaların çoğu tek taraflı olarak vatandaş tarafından atıldı. Meclisten geçmediği için biz imza atmadık. Bu işi Adana Belediyesi ile halletmek istiyoruz. Yoksa bu sorunu Bakanlık aracılığıyla da çözebiliriz.

 

 

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Önümüzdeki günlerde Büyükşehir belediyesi Necmi Beyinde bahsettiği köprü konusu görüşülürken köprü yapacağız ama istimlak ve kamulaştırmaya paramız yok diyebilirler. Yüreğirden karşı taraf olan dilberler sekisine, hastaneler yolu ve baraj yoluna denk gelen bölgede kamulaştırmaya ve istimlak yapılmasına gerek yok.  Burada D.S.İ ve Maliye'nin arazisi var. Burada köprü olayını gerçekleştirebiliriz.

 

Başkan Bey;   Köprü için  alternatiflerimiz var. Bununla ilgili  Büyükşehir Belediye meclisinde gerekli açıklamayı yapacağım.

 

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Çamlıca bölgesi basına yansıtıldığı gibi göle nazır bir bölge değildir.  Atlı Spor Kulübünün ahırlarının yanında olan bu bölge sanki İstanbul'da boğazda bir yer gibi basına yansıtılıyor. Sayın başkanım bugünkü açıklamanızı Büyükşehir Belediyesinde de yapmanız doğru olacaktır.

 

 Başkan Bey;   Biz hazırlıklarımızı yaptık. Büyükşehir meclisinde bir açıklama yapacağız. Bildiğiniz üzere Büyükşehir Belediye Başkanvekili bize slaytı bile kullandırtmıyor. Böyle bir zihniyeti anlamakta zorluk çekiyorum. Hayrettin beyin 2 tane yamasını slaytta gösterdik diye başımıza gelmeyen kalmadı. Buna rağmen tabloları hazırlatıyorum. Bilgileri vereceğim.

 Necmi beyin dediği gibi bu arazi değersiz değildir. Böyle değerli bir araziyi güzel bir projeyle Yüreğir'e kazandırmak istiyoruz.

 Basında sanki kentsel dönüşüm ilan ederken önce Çamlıcayı daha sonrada diğer yerler olan Kışla,Akıncılar, Yavuzlar, Serinevler ve Başak  Mahallerindeki projeleri geçirdiğimiz havası yaratılıyor. Oysa 17.12.2009 tarihinde Akıncılar, Yavuzlar, Serinevler ve Başak,   15.09.2010 tarihinde de Kışla ve çamlıca bölgelerinde dönüşüm ilan edildi. dedi.

 

 AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN; 05.01.2012 tarihli gündeme 2.madde olarak (Levent Mah.) Tahsis Dosyasının gündeme alınmasını teklif etti.  Teklif oybirliği ile kabul edildi.

 

G Ü N D E M:

 

 Gündemin 1.maddesini oluşturan;  Plan Kote ve Bina inşaat otopark ücreti ile ilgili Başkanlığın 04.01.2012 gün ve 10/09  sayılı yazısı ekinde gelen  Tarife-Mesken ve Gecekondu-Halkla İlişkiler-Altyapı Hizmetleri-Çevre ve Sağlık ile AB ve Dış İlişkiler Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan;

           

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK;  Otopark Ücreti ile ilgili yetki ilgili  belediyede  iken  Büyükşehir Belediyesi 2006 yılında bir kararla görev ve yetkiyi kendisine vermiştir.  İçişleri Bakanlığından görev yetkisi konusunda açıklamalı bir görüş yazısı talep edelim. Yazı geldikten sonra karara bağlayalım.dedi.

 

 Görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi. 

 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; Norm Kadro ile ilgili Başkanlığın 04.01.2012 gün ve 10/10 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 27.12.2011 gün ve 71/2924 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Kanunlar-Tarife-Eğitim Kültür Spor ile İnsan Hakları komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

           

Başkan Bey; Çamlıca konusunda muhalefet partileri ile birlikte basın açıklaması yapmak için öneride bulundu.


 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Benim teklifim önce anakentin   açıklamalarını, konu ile ilgili  bilgi ve belgeleri varsa onları dinleyelim. Plan yapımına dair, esaslara dair yönetmelikle ilgili  kanunlara ne kadar aykırı , karşı taraftakilere ne kadar uygun dinleyelim. Tüm bunların   aldıktan sonra biz gerekirse teknik hukuki söyleyecek çok sözümüz var. Bu belediyenin kurucu İmar Müdürü olarak Çamlıca hakkında en çok söz söyleyebilecek kişi benim.  1989 yılından sonra bu güne kadar yapılan çalışmaların araştırmasını yapalım. Gerekirse açıklamada bulunabiliriz. Bu konuda sizi destekliyoruz.

 Başkan Bey; Rantsal dönüşümün içini dolduracak hiçbir bilgi ve belge yoktur. Çamur at izi kalsın mantığıyla hareket ediliyor. Kentsel dönüşüm yapılırken, onaylanırken ve bize yetki verilirken sesi çıkmayan Büyükşehir Belediyesi ne zaman ki eleştirildi. Bunlar ortaya çıktı.     

  MHP Meclis Üyesi  Hüseyin TUMLUKOLCU; Kentsel dönüşümde sizi sonuna kadar destekliyoruz. Çamlıca'daki kentsel dönüşümde daha projeler bile ortada yokken insanlar neye göre rant sağlandığını söylüyorlar. Buradaki konutlar müteahhit mi yoksa Toplu Konut İdaresi tarafından mı yapılacak?


 Başkan Bey; Sizin dediğiniz konu bu kararın en son aşamasıdır.  Kentsel dönüşüm ilan edilen yerlerde yoğunluk arttırılarak proje çıkarılıyor. Şuan bu projemiz yok. Gündemde olan  Kentsel dönüşüm ilan ettiğimiz yerlerde yeşil alanı katlettiğimiz yönünde bize iftira atılıyor.

 

 Biz Burada konut alanı olan bölgeye kentsel dönüşüm ilan ettik. Botanik alanı ve yeşil alanı koruma altına aldık.

 

 Ak Parti Meclis Üyesi Celal TURAN;  Böyle bir basın açıklamasının Büyükşehir Belediye meclis toplantısından önce yapılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Siz zaten grubumuz adına bu konuda gerekli açıklamaları yapıyorsunuz.


Başkan Bey; Ben şahsım adına bir şey istemiyorum. Burada Yüreğir Meclisinin  projelerine sahip çıkması adına böyle bir basın açıklaması yapmayı teklif ettim.

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.01.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 


OTURUM SONU:  17.15.de        Mahmut ÇELİKCAN                                   Fatma EVCİMİK                            İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                             Meclis Katibi

        Belediye Başkanı

 T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 05.01.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PERŞEMBE  günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  38

KATILMAYAN                         :  

MAZERETLİ                            :

GÖREVLİ                                   :  -

            Belediye Meclisinin 05 OCAK  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları  ile oturum başkan tarafından açıldı.
    Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.01.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

 Başkan Bey; Uzun süredir sağlık sorunları nedeniyle aramızda olmayan Sayın Fethi COŞKUNTUNCEL'e arkadaşlarım ve kendim adına hoşgeldiniz diyorum. Ailesiyle beraber sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmesini temenni ediyorum.dedi.

 

 MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Hastalığım süresince bana göstermiş olduğunuz yakın ilgiden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Burada hepinizin yeni yılını kutluyorum.         Adana gerçekten çok çalışıyor. Gece yarısı 1/25000'liği geçirmişler. Büyükşehir Belediyesi 400 trilyon para harcamış. Hastalığım nedeniyle uzun zamandır burada değildim. Evime geldiğimde bir inşaat perdesi çekildiğini gördüm. Ne olduğunu sorduğumda Büyükşehir Belediyesinin yemyeşil alanı beton haline getirerek park yaptığını öğrendim. Belediyenin görevi sadece park yapmakmı? Bu siyaset nasıl bir siyasettir. Birilerini zengin etmek içinmi belediye başkanı olunur.

 Bir bakan hastalığım sırasında ziyaretime geldi.  İhracat yapan illerin arasında 12.sırada olduğumuzu belirtti.  Mersin'in ve Hatay'ın  bile altında yer alıyoruz.  550 bin nüfuslu Hatay 2.1 milyar dolar ihracat yaparken  Adana 1.3  milyar dolar  tutarında ihracat yapmış. 

 Adana ne yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkanının görevi istihdam yaratmak, yatırım yapmak  ve  toparlayıcı olmaktır. Ancak İlçe Belediyeleri ile kavga etmekle meşgul. Hepinize saygılar sunuyorum. Dedi.

 

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Bir kaç gündür Yüreğir'le ilgili basında ve kamuda çok fazla bilgi kirliliği var. Gazetelerde bahsedilen  Çamlıca mahallesi diye bir mahalle yok. Burası aslında Kışla Mahallesinin devamı olan bir bölgedir. Otobanın altında içerisinde yoğun bir şekilde konut olan bir bölgedir. Basına yalan yanlış bilgi veriliyor. Sayın Başkanım  basını  bu konu hakkında  bilgilendirmenizi rica ediyorum. İnşallah bu kara  bulutlar Yüreğir'in üzerinden kalkar.dedi.

 

 CHP Meclis Üyesi Muhammet YALÇIN; Esnaflar Odasında Kazım Beyin başkanlığında zaman zaman esnaf temsilcileriyle bir araya gelmekteyiz.  Fırın, bakkal gibi küçük ruhsatlı esnafların ruhsatsız işyerleriyle aralarında haksız bir rekabet var. Bu sorunlar size de iletilmiş. Zaten fırın, bakkal ulaşım işi ile uğraşan esnafların Büyükşehir Belediyesi ile ciddi sorunları var. Bunun üzerine birde büyük marketleri şehir merkezlerine oturtturdular. Esnafın sorunlarını biraz daha arttırdılar.

 Ruhsatsız çalışan esnaflarla özellikle fırıncılarla ilgilenmenizi talep ediyorum. Saygılar sunuyorum.dedi.

 

Başkan Bey; Bu konu üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Encümen toplantılarına gelen bu işletmeler ile ilgili gereği yapılıyor. Özellikle fırıncılarla ilgili mevzuat  boşluğu  sorunu var. Bu konu hakkında ciddi bir çalışma yapıldı. Uyarılarınız dikkatte alınacaktır. Esnafın sorunu bizim sorunumuzdur.  Hijyenle ilgili Tarım Bakanlığı, Valilik ve Kaymakamlık tarafından yapılan çalışmalar hakkında esnaf ve oda adına gerekli duyuruları yaparız.

Daha önce toplu taşıma ile  ilgili bir önerimiz olmuştu. Ulaşım mastır planının bir parçası olan ve son günlerde  İstanbul'da gündemde bulunan minibüslerin kaldırılması ile ilgili çalışmanın Adana'da da yapılması uygun olur diye düşünüyorum. Örneğin 3 tane dolmuş yerine 1 büyük otobüsün  kullanılması ve bir havuz sistemiyle Metro, belediye ve halk otobüslerinden gelen gelirlerin toplanması rekabeti ortadan kaldıracaktır. Özel sektör Devletle rekabet edemez. Devlet ve  Belediye  vatandaşını-esnafını korumak için vardır.  Önerilerimizi buradan bir defa daha dile getiriyorum.

Belediyenin ekmek işiyle uğraşmaması lazım. Belediye Bu işi Fırıncı esnafına devreder onlar işletir. Yine bu piyasada Belediye söz sahibi olur. Belediye ekmek çıkarmak için yüzlerce insan çalıştırıyor.Vergi ve SSK yansımadan bu kadar zarar ediyor. Buda hepimizin ından gidiyor. Bunu esnaf odalarıyla ciddi anlamda oturup konuşsalar belki bağımsız bir hakem tayin edip rapor hazırlatsalar çok güzel sonuç çıkacağına inanıyorum. 

 Bugün 5 Ocak olması nedeniyle Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90.yılını canı gönülden  kutluyorum. 

 Geçenlerde Fransa meclisinden geçen bir tasarı vardı. En güzel cevabı bugün buradan vermiş olacağız. Fransızlar buradaki Ermenileri geçmişte kışkırtarak bir çok Türk Vatandaşını katlettirmişlerdir. 

İfade özgürlüğü tasarısı çıkaran Fransa'da "Ermeni Katliamı yoktur" diyeni cezaya çarptırıyor. Bu özgürlükçü bir düşünce değil, ortaçağ'ın gerisinde kalan bir ülke olarak onları şiddetle kınıyorum. Fransızlar sömürgeci bir millettir. Cezair ve Ruganda unutulmamıştır. Türk milleti hiçbir zaman sömürgeci olmamıştır. 5 Ocak'ın  onlar için bir tokat olduğunu ve bizim  kurtuluş bayramımız olduğu için saygı duyuyorum.   Dedi.

           

MHP Meclis Üyesi Hüseyin TUMLUKOLCU;  Sınırda 35 kişinin ölümüyle  devleti soykırımcı olarak ilan eden  BDP'li milletvekillerini kınıyorum.dedi.


AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN; 06.01.2012 tarihli gündeme 2.madde olarak Evsel  Katı Atık Yönetimi ile ilgili dosyanın alınmasını teklif etti.  Teklif oybirliği ile kabul edildi.

 

G Ü N D E M:

Gündemin 1.maddesini oluşturan; Çalışma Yönetmeliği ile ilgili Başkanlığın 05.01.2012 gün ve 10/12 sayılı yazısı ekinde gelen Kanunlar-Ulaşım-Plan Bütçe-Eğitim Kültür Spor-AB ve Dış İlişkiler-İnsan Hakları ile Altyapı Hizmetleri komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemin 2.maddesini oluşturan; Tahsis ile ilgili Başkanlığın 05.01.2012 gün ve 10/13 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 04.01.2012 gün ve 13/112 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Ulaşım-AB ve Dış İlişkiler ile Halkla İlişkiler Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 06.01.2012 günü  Saat: 10.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 


OTURUM SONU:  16.30.da
        Mahmut ÇELİKCAN                                   Fatma EVCİMİK                           İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                                    Meclis Katibi

        Belediye Başkanı

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 06.01.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : CUMA  günü  10.00.’da

KATILANLAR                          :  38

KATILMAYAN                         :  

MAZERETLİ                            :

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 06 OCAK  günü saat 10.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları  ile oturum başkan tarafından açıldı.
 
            Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.01.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; 3 yıldır bu mecliste Yüreğir'in sıkıntılarını konuşuyoruz. Bende  15-20 yıldır siyasetin içinde olduğumdan bu konu hakkında konuşmaya çalışacağım.

1996 yılında yapılan kalabalık bir toplantıda bahsettiğim gibi Yüreğir ne köy olmayı ne de şehir olmayı başaramamıştır. Yüreğir için nasıl bir tarif bulacağımızı hep birlikte araştırmamız gerektiğini vurgulamıştım.

Elbetteki bu güne kadar görev yapan Belediye Başkanlarımız ve meclis üyesi arkadaşlarımız yapmaları gereken doğrultuda yol, sokak ve buna benzer hizmetler ile Yüreğir'in önünü açmak için projeler üretmişlerdir. Ama ne yazık ki Yüreğir'in çehresini gerçekten değiştirecek bir projeyi bu güne kadar göremedik.

 

Tabii böyle bir proje yapmak kolay değildir. 40-50 ilden daha büyük ve yaklaşık 500 bin gibi bir nüfusu olan ilçemiz dar bir alana oturmuştur. Kentsel dönüşüm  sağlayacak alanlara gitmek istediğiniz yerde Çukurova'nın kalbi olan verimli topraklar üzerine geliyorsunuz. Bu topraklara da kimse zarar vermeyi düşünemez. Dolayısıyla kendi içerisinde dönüşüm koşullarını oluşturabilmek için Sayın Başkanımızın öncülüğünde meclis üyesi arkadaşlarımız  bunun oluşumuna çalışıyorlar.  

 Ben; Ne Büyükşehir belediyesinin  ne de Yüreğir Belediyesinin tek başına bir mahallenin bile dönüşümü yapabileceğine inanmıyorum. Çünkü bu çok maddiyat gerektiren külfetli bir iş. Necmi Abinin dediği gibi 100 m2 arsanın içerisinde 3-4 aile oturuyor ve siz bunlara 3-4  ev vermeyi düşünürseniz bunun altından kalkamazsınız. Kentsel dönüşüm konusunda  Merkezi Hükümetimizin belirttiği 2.bölge projesine Yüreğir'i öncelikli olarak alırsa bu dönüşümün sağlanmasında çok büyük destek olur.

Trabzon bölgesinde yapmış olduğu gibi bir projeyle Yüreğir'de örnek bir süreci yaşar ve belki bir  mahallemizin dönüşümü bu kalan 2 yılda gerçekleşir. Bu projenin, burada sizin başkanlığını yaptığınız bu mecliste Yüreğir'in 25 yıllık tarihinde  en önemli projesi olacağı kanaatindeyim. 

 Geçenlerde Yüreğir Belediye meclis üyeleri ile ilgili  gazetede çıkan bir haber beni çok üzdü. Yüreğir Meclis Üyelerinin Yüreğir'le ilgili projelerde bir bütün olarak herzaman destek verdiğini tüm kamuoyu biliyor.  Şunu diyebilirim ki 1989 yılından bu yana yapılan bir kaç bulvar ve geçenlerde Ertan Beyin saydığı yatırımların haricinde Yüreğir'e şaşı bakıldığını hepimiz biliyoruz. Ama Yüreğir'e düşmanlık yapıyorsun diye hiçbir arkadaşımız suçlama yapamaz. Kimse Yüreğir düşmanlığı yapma anlayışı ile hareket etme hakkına sahip değildir. Hiç kimse Yüreğir'de yaşayan insanlara Çukurova'da ya da Seyhan'da yaşamıyor diye bu kişi Büyükşehir Belediye Başkanvekilide  olsa ayrımcılık yapma hakkına ve bunu açıkça  söyleyebilecek bir yürek kabul edemiyorum.

 20 yıldır Büyükşehir Belediyesine gelen arkadaşlarımızın Yüreğir'e bakış açısı değişmedi. Böyle gitmemesi için Yüreğir'deki arkadaşlarımız da Yüreğir'in hakkını hukukunu koruma adına, Yüreğir'e yapılacak yatırımlar adına sonuna kadar bütünlüğünü sağlıyor ve desteğini veriyor. Kimseye de Yüreğir düşmanlığı diye bir hitabı yoktur. Hukuki yönlerde, Büyükşehir Belediye Meclisinde , basında ve gerekli her yerde hakkımızı savunuruz. Dedi.

           

Başkan Bey;  Yüreğir için önemli olan tüm projeler  arkadaşlarımızın tam desteğiyle ve oybirliği ile kabul edildi.  Bundan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Burada hizmette birleşebiliyorsak kendi çerçevemizde yapamayacağımız hiçbir iş yoktur.  

 Necmettin beyin söylediklerine katılıyorum. Şu bir gerçektir ki Yüreğir'e senelerdir şaşı bakılıyor. Bunu bir dönüm noktası kabul etmemiz lazım. Belkide bu tartışmalar  hayrımıza oldu. Bu tartışmalar  Yüreğir'e hizmet gelmesi amacıyla yapıldı. Ben gazetelere bakmadım ama Yüreğir'e bir tavrın olduğu gerçektir.

 Yüreğir'deki arıtmanın konumu itibariyle 300-500 metre  yakınında evler var.  Normalde arıtmanın mevzuat açısından uygun olabilmesi 1 km'lik bir dairesel çapta yapılaşma olmaması lazım. Bunun mümkün olmadığını orada oturan arkadaşlar daha iyi ifade edebilirler. Seyhan ilçesindeki  arıtmanın konumu daha iyi olduğundan, kapasitesi biraz daha geliştirilip Yüreğir'deki arıtmaya yatırım yapılmadan Seyhan İlçesindeki  arıtma kullanılabilirdi. Maalesef yanlış tercihler bakış açılarının yanlış olması bizi bu noktaya getirmiştir. Bizde burada mücadele edeceğiz. Bunu yapanları ifşa etmek, hakkımızı aramak en doğal hakkımızdır. Yüreğir'e şaşı bakılmaya devam ediliyor. Burada kişiler önemli değil zihniyet önemlidir.  Siz oradaki bakışı söylemle değil eylemle değiştireceksiniz.

Örneğin Koza bulvarının sonu pislikten geçilmiyor. Bu konu için defalarca buranın kamulaştırmasının  yapılarak düzgün bir bulvar olmasını, buradaki insanların daha temiz ve rahat bir çevrede yaşamaları açısından gerekli olduğunu belirttik.  Bu bulvar bir yerde kör olmuş Karataş Bulvarına bağlanamıyor. Hatta bu yönde önerimiz olmuştu. Adana'da yolları ring yaptırırsanız  trafiğin rahatlayacağını belirtmiştik.  Koza bulvarının Mustafa Kemal Paşa Bulvarına bağlanması için 500-600 metrelik noktadan sonra  Koza Bulvarına birleşen güzergahı açtığınızda bu güzergah güneyden gidiyor, Obalar Caddesinden geçip trafik kavşağına kadar geliyor. Oradan da Türkmenbaşı Bulvarına ve Süleyman Demirel Bulvarına böyle bir ring yapıyor. Bu bir dönemde yapılabilecek bir olaydır. Bunu yapan insanı Adana tarihe yazar.

 Kışla'daki Kentsel dönüşüm alanı ile ilgili tüm belgelerle birlikte basına bilgi verdik.

2011 Şubat ayında Çamlıca Bölgesinin 3.Etap Nazım İmar Planları iptal edilmişti. 2.Etap'ın içinde bizim Çamlıca' daki dönüşüm alanı ilan ettiğimiz bölgede var. Sayın Zihni ALDIRMAZ'ın imzasıyla yine konut alanı olarak gözüküyor.  Onların yaptığı 5000'likte hiç donatı alanları bırakılmamış, hepsi konut ve bize "siz donatı alanları bırakmadınız" diyorlar. Olabilir eğer biz bunu görememişsek yapıcı eleştiri bizi yönlendirir o eksiğimizi gideririz. Biz idare olarak bu meclise getirdiğimiz konulardaki hatalar komisyonlarda görüşülüp düzeltiliyorsa buda güzel bir olaydır. Burada Sosyal donatı alanı da ilan edin denebilir. Biz de ona göre düzeltmelerimizi yaparız. Bize bu eleştirilerin gelmesi gayet doğaldır. Bizde düzeltmeleri bu eleştiriler yönünde yaparız.  Buradaki yanlış, birilerine peşkeş çekiliyor havası yaratmaya çalışılmasıdır. Buda Yüreğir'e hizmet gelmesini engellemektedir.

 Bizim teklifimiz olan Hasılat Paylaşımı  Adana'da bir ilktir  bir dönüm noktasıdır.  Rant hep kişilere veriliyordu. Bizi ve bu meclisi seçen bize bu yetkiyi veren halktır. Bize verilen bu yetkiyle burada yapılan yoğunluklardan elde edilen rant halka kaynak olarak geri dönecek. Bunu da şeffaf bir şekilde açıkladık.  

 Bitmiş ve işletmeye geçmiş bir metroyu devlet devralamaz. Yarım kalmış metroyu alabilir. Bunun örneğini de Ankara metrosunda gördük.  İstanbul, İzmir ve Adana metroları da inceleniyor. Bizim Adana Metromuz  2.etaptadır. 1 katrilyon borcu ödememiz için kaynak oluşturmamız lazım. Belediyenin mevcut gelirleri ile bunu yapma imkanınız yoktur. Bu nedenle kaynak için proje üretmek gereklidir. Bu projeyi üretmek içinde ortak aklın ortak tavra dönüşmesi gerekmektedir.

 Hasılat paylaşımlı projeden  Ankara Büyükşehir Belediyesi 600 trilyon para kazanmıştır. Adana konumu bakımından Ankara'dan daha güzel bir şehirdir. Çok güzel nehrimiz, gölümüz, denizimiz ve yaylalarımız var. Bu kadar güzel bir coğrafya dünyanın hiçbir yerinde bulunmaz. Bunu fırsata dönüştürmeliyiz.


 Ben iddia ediyorum ki; hasılat paylaşımlı projeleri Büyükşehir Belediyesi yaparsa  Metro borcunu çok daha rahat öder. Kaynakta kendiliğinden oluşmuş olur. Halkın payını da halka vereceksiniz.

 Adana'nın aktaracak bu kadar kaynağı varken Siz ASKİ'nin kaynağını aktararak Yüreğir'e  hizmet yapılmasını engelliyorsunuz.  Bu nedenle bu tür  eleştirilerden alınmamak lazım.

Çamlıca Bölgesi ile ilgili Toplu Konut İdaresiyle de görüşmelerimizi yaptık. Bu projeden vazgeçmeyeceğiz. "Adana'yı Akciğerinden vurdular" diyen basın mensuplarına tekzip için bilgi ve belgeleri götürdüğümüzde durumu ortaya koyduk.

Basın açıklamasından sonra; Geçmişteki sahipleri neden bu haktan faydalanamadılar da şimdiki sahipleri faydalanıyor ona karşı olduklarını ve hiçbir belediye başkanıyla şahsi sorunları olmadığı yönünde ifadeleri oldu. Pazartesi günü de bu tekzibi yayınlayacaklarını söylediler.

 Tapudan aldığımız bilgilere göre Çamlıca bölgesinde Kentsel dönüşüm alanı ilan etmeden önce 120 dönümlük bir alan içerisinde 2 dönümlük yerde 3 tane satış yapılmış. İlan edildikten sonra 19 tane satış yapılmış.  Mülkiyet özgürlüğü olduğundan satışları engelleyemeyiz. Eğer ki ilan etmeden önce birilerine haber verilip arsalar toplattırılsaydı burada kötü  niyet olurdu.

Bizim düşüncemiz; Çalışmalarımız Toplu Konut İdaresi eliyle ama bizim dediğimiz mantıkla  yapılmasıdır. Rantsal dönüşüm yapıyorsunuz diyenlere de Devlet eliyle cevabını vermiş olacağız. dedi.

           

G Ü N D E M:

Gündemin 1.maddesini oluşturan;  Kentsel Dönüşüm ile ilgili Başkanlığın 06.01.2012 gün ve 10/15 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Çevre ve Sağlık-Deprem ve Doğal Afetler-İnsan Hakları ile Ulaşım Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve dosya üzerinde çalışmalar tamamlanmadığından tekrar  incelenmek üzere   Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Mesken ve Gecekondu ile Deprem ve Doğal Afetler komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemin 2.maddesini oluşturan; Evsel Katı Atık Yönetimi ile ilgili Başkanlığın 06.01.2012 gün ve 10/16 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 04.01.2012 gün ve 12/042 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere  Plan Bütçe-Eğitim Kültür Spor ile Ulaşım    Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

Başkan Bey; Resmi gazetede yayınlanan katı atıkla ilgili son çıkan yönetmelikte abonelerden ücret alınacağı belirtilmektedir. Bu ücret az bir ücrettir ama toplandığı zaman Yüreğir' deki hizmetlere katkı sağlayacaktır. Komisyonda da bu konu görüşülerek karara bağlanacaktır.

 Daha önceki meclis toplantısında belirttiğim üzere bugün bütçe ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum.

  3 yıllık süreçte 2009-2010-2011 yılı  gerçekleşen bütçe büyüklüğümüz toplamı 177 milyondur.   Bu süreçte 52 milyon TL borç ödemişiz. Bunların içerisinde bizden önceki esnafa ve müteahhide olan piyasa borçları, işçilere ödenen tazminat ve diğer giderler, Vergi-SSK-Özel İdare borçlarının yapılandırılması, devir alınan borçlardan Emekli Sandığı-Tasarruf-Key ödemeleri bunlar ciddi rakamlardır. İller Bankasından yapılan ödediğimiz borçlar dahil 52 milyon TL ödemişiz.

 39 milyon lira yatırım yapmışız. Cari harcamalarımıza 46 milyon ve Personel giderlerine de 40 milyon lira harcamışız. Toplamda gerçekleşen bütçemiz 177 milyondur. dedi.

  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 06.02.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 


OTURUM SONU:  10.30.da        Mahmut ÇELİKCAN                                   Mustafa ÇOBAN                            İrem SÜLÜ

        Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                              Meclis Katibi

        Belediye Başkanı