Aralık 2011 Dönemi Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ               : 05.12.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PAZARTESİ  günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  37

KATILMAYAN                         :   -

MAZERETLİ                            :  1

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 05 KASIM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,  Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli  olmasına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.11.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce; MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN;  Öncelikle yapılan 25.000.lik planın Adana'ya hayırlı olmasını diliyorum. Yapılan bu planda Yüreğir'i göremedim. Bizim 2 yıldır devam eden mezbahane yeri olayımız var. Yapılan 25.000.lik planda mezbahane organize sanayii içine dahil edilmiş. Bence bu olay yanlıştır. Bu 25.000.liğin içinde Yüreğir'e bir sanayi sitesi yeri belirlendimi? Metal sanayinin %50'si Yüreğir'lidir. Yüreğir'de yer olmadığı için esnaflar Metal sanayide işyerleri alıyorlar.

Yenidoğan mahallesinde konut alanları ile sanayi alanı birbirine girmiş. Bir yer konut alanı hemen yanında da sanayi alanı ilan edilmiş. Bu konular komisyonlarda görüşülüp, tartılışlımıyormu?

Bizim artık geçmiş yönetimleri eleştirme hakkımız yoktur. Geçmiş yönetimlerde en azından Toptancılar Sitesi, Metal Sanayi Sitesi ve Hal Pazarları kurulmuştu.

Metro güzergahını Kozan Yoluna bağlanmasının planı 2 yıldır hazır. Sadece 150 m yer açılacak. Bu konuyu Büyükşehirde hiç görüşen olmadı.

Adana'nın bu 25.000'lik planını Büyükşehir Meclis Üyelerinden biri Yüreğirliye anlatsın.dedi.


Ak Parti Meclis Üyesi Hıdır BAHÇE; İsa Beyin bahsettiği 25.000'lik plan ile ilgili Büyükşehir Meclis Üyelerine bazı haklı eleştirileri var. Bu 25.000.'lik plan yeni bir plan değildir. Daha önceden yapılmış ve bu işi yapan proje müellifinin A grubu karnesinin olmamasından dolayı usulen bozulan bir 25.000.'liktir. Bozulunca ne tür iyileştirmeler yapılabilir yönünde tartışmalarımız oldu.

Bu projeye bakıldığı zaman bir şehir öngörüsünden bahsetmek zaten mümkün değildir.

Bu projeyi hazırlayanlar  İsa Beyin bahsettiği önceden yapılan Toptancılar Sitesi, Metal Sanayi Sitesi ve Hal Pazarları projelerini hazırlayanlarla  aynıdır. Aynı mantıkla yapıldığı için bunlarda projede gecekondu olarak görülmektedir. Bu plan en iyi yapılacak düzenlemeyle geçirildi.

Kanara meselesi mecliste tartışıldı. Mustafa ESENKURT'un belirttiği gibi  arıtma tesisi ile aynı bölgede olmasının doğru olmayacağı yönünde  görüş birliğine varıldı.  

Kanara organize sanayi içerisinde değildir.  Dört ilçenin de rahatlıkla ulaşabileceği iyi bir yerdedir. Adana büyük ama metropol bir şehir değildir. Bu nedenle ulaşım daha kolay olur.

Yüreğir'in 25.000'likte olmamasının en büyük sebebi Yüreğir'in gecekondu ve kentsel dönüşüm içinde  olmasıdır. Kentsel dönüşüm içinde  25.000.lik, 5.000.lik  ve  1000.liğe gerek yoktur. Kentsel dönüşüm yetkisi tamamen özel bir çalışmadır. İstenildiği zaman istenilen çalışma yapılabilir. Bizim belediyenin yapmış olduğu projelerde bunu görebilirsiniz.

Bana göre önceden yapılmış olan  bu 25.000.lik plan Adana'nın ihtiyacına cevap verebilecek  bir plan değildir. Biz yinede elimizden geldiğince yapabileceğimiz düzenlemeleri yaptık.   

Başkan Bey; Meclis Üyesi arkadaşlar komisyonda olduklarından dolayı 25.000.lik plan konusunda daha bilgililer. Adana'da daha önce 25.000'lik Nazım İmar Planı ve çevre düzenlemesi kavramı  yoktu. Bu plan 2005 yılında çıkan Büyükşehir Belediye Kanunu doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi tarafından  düzenlenerek 2007 yılında yapıldı. Bu planı bekletmek Adana'nın önünü tıkıyordu.  Bu plan üzerinde çok fazla değişiklik olmadı. Ufak tefek değişiklikler yapıldı. Bu aşamada 25.000.liğide askıda tutmak Adana'nın önünü tıkıyordu. Bu yönde 18 ayımız gitti. 25.000'lik planın çıkması özellikle inşaat sektörünün önünün açılması için hayırlı oldu.

Sanayi Çarşısı ile ilgili önerimiz geçti.

Mezbahane ile ilgili yıllardır bir sıkıntımız vardı. Mezbahane o bölgeye yakışmıyordu. Bu düşünceyle mezbahanenin  oradan kalkmasını   teklif ettik. Bu teklifimize Büyükşehir Belediyesi yönetimi bu görev bizimdir Yüreğir Belediyesinin değildir diyerek sıcak bakmadılar. Ben 4 ilçeyede küçük modern mezbahanelerin yapılmasını teklif ettim. Mezbahanenin tek ve uzak olması kaçak et satışını arttırır. Bu nedenle her ilçede bir mezbahanin olması daha sağlıklı olacaktır.

İsa beyin dediği Metro ile ilgili konu zaman zaman arkadaşlarımız tarafından  büyükşehir meclisinde gündeme getiriliyor. Üzücü olan sürekli ortak akıl vurgusu yapılırken önerilerimiz dikkate alınmıyor. Büyükşehir belediyesinden alacaklarımız var bu nedenle hakkımızı mahkeme yoluyla almaya karar verdik ve bu yönde çalışmayı başlattık. Yüreğir'in hakkı varsa vereceksiniz.dedi. 

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN;  Bu konu için Yüreğir Belediyesi Meclis Üyeleri olarak Büyükşehir Belediyesine bir önerge verelim.dedi.

Başkan Bey; Bu konu idari bir konudur. Bu idarenin bir tasarrufudur.dedi.


CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Yüreğirde insanların gelir seviyesi az. Örneğin Yüreğirde yaşayan bir vatandaş Elazığ'a gitmek istediğinde Büyük Otogarı kullanması gerekiyor oraya gitmesi içinde Elazığ ücreti kadar ulaşım ücreti ödüyor.  Yüreğir Otogarı pasifize edilmiş durumdu.

Sebze hali ve sanayi sitesindeki esnafların ne olacağı belli değil. Sanayiyi  Sarıçam'a, Sebze halini de Seyhan'a götürdük. Buradaki esnafların %90'ı Yüreğirde yaşayan insanlar.

Başkan Bey; Sanayi ile sıkıntımız yok. Sebze hali ile ilgili Büyükşehir Belediyesinde bir ilde 2 sebze  hali  olmaz düşüncesinden dolayı sıkıntı var.

CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Otagar  Karaisalı Yoluna taşınıyor. Yüreğir'deki  vatandaş oraya nasıl gidecek. Malzemesini nasıl getirecek. Amaç burada yaşayan insanların hayat seviyesini yükseltmek ise bu konu nasıl olacak. Bahsedilen kentsel dönüşümde bu düzenlemeler yok.

Başkan Bey; Biz bu konuda Büyükşehir Belediye Meclisinde defalarca önerilerde bulunduk. Bu konu bizim yetkimiz dahilinde değildir.Yetki Büyükşehir Belediyesindedir.dedi. 

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Teknik bir konu olduğu için 3 grup adına söz almış bulunuyorum. İçişleri Bakanlığının tebliğleri ve Danıştay içtihat kararları doğrultusunda Otopark ile  Plan Kote ücretlerinin tekrar meclis gündemine  alınmasını ve kararlaştırılması için yarınki meclis gündemine 2.madde olarak görüşülmesini  teklif ediyorum. Dedi.

Teklif oybirliği ile kabul edildi.

 

GÜNDEM
 
Gündem maddesini oluşturan; Proje Hazırlanması, Uygulanması ve imzalanmasına ilişkin Yetki Verilmesi ile ilgili Başkanlığın 05.12.2011 gün 10/536 sayılı yazısı ekinde gelen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 24.11.2011 gün ve 21/355 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Uygulanacak projeler kapsamında  her gruptan 2'şer kişinin katılımcı yönetim anlayışı kapsamında müdahil olmasını ve fikirlerini söylemesini bu projeye sahip çıkılmasını öneriyorum. Dedi.


Başkan Bey; Bizim 4 tane projemiz var. Bunların 2 tanesi Yüreğir Belediyesi olarak ve  2 tanesi de Sivil Toplum Örgütleri ile ortak olarak başvurduğumuz  projelerdir. Belediyelerden ençok projeyi biz aldık. Bu kapsamda toplam 565 Bin TL'lik hibe proje kazanmış olduk. Bu projeyi  mevcut Kültür Evlerinin bünyesinde önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz. Bunun Belediyemize verilmesinin sebebi fiziki olarak Kültür Evlerimizin  uygun olmasıdır. Bu dosya bu işlemleri Yürütme adına  yetki verilmesi ile ilgilidir.  dedi.  görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.   

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 06.12.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 


OTURUM SONU:  16.30.de
        Mahmut ÇELİKCAN                                    Fatma EVCİK                               İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                             Meclis Katibi

        Belediye Başkanı
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 06.12.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : SALI  günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  37

KATILMAYAN                         :   -

MAZERETLİ                            :  1

GÖREVLİ                                   :  -

            Belediye Meclisinin 06 KASIM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,  Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli  olmasına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.12.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Burada sık sık biz Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerine  Yüreğir için gereken çabayı sarfetmediğimiz  yönünde eleştirilerde bulunuluyor.

Ben Büyükşehir Meclisinde yapılan konuşmanın tekrar burada konuşulmasını gerekli görmüyordum. Ama bundan sonra Büyükşehir Belediye Meclisinde bulunan üyelerimizin oradaki konuşmalarını özet olarak burada anlatmalarının orada olmayan meclis üyesi arkadaşlarımızın bilgilenmesi açısından doğru olacağına inanıyorum.

 25.000'lik planlar görüşülürken meclisteki arkadaşlarımızın çok güzel önerileri vardı. Bizim kabul etmemize rağmen meclisinin çoğunluğundan red kararı çıktı.

Büyükşehir meclisinin son gündeminde yaptığım konuşmanın konusu Kentsel Dönüşümdü.

Yüreğir Belediyesi 9,  Seyhan 6, Çukurovada  1 bölgenin Kentsel Dönüşümü ilan edildi. Diğer ilçelere göre en çok kentsel dönüşümü ilan eden belediye Yüreğir Belediyesidir. 

Van'da yaşanan depremden sonra sayın Başbakanımızın kaçak ve ruhsatsız yapılarla ilgili kesin tavrını görünce; "Gelin Adana'nın tüm geri kalmış ve eski bölgelerine kentsel dönüşüm ilan edelim."  Yeşil alanı olmayan, sosyal donatısı bulunmayan, itfaiyenin giremediği dar sokakları olan, hiçbir güvencesi olmayan yapılarda yaşayan bu insanları refah içinde yaşayan bir toplum haline getirmek için gelin şu Adana'nın planını yeniden yapalım  teklifinde bulundum.

 İsterseniz tarım alanlarına yoğunluk vermeyerek bu eski Adana'yı cazibe merkezi haline getirelim. Belki 15-20 yıl sürecek ama Adana'nın kurtuluşunun da bu alacağını vurguladık.

 Bu iş zor bir iş kolay bir iş değil. Bir kısmı kentsel dönüşümle, bir kısmı müteahhitleri denetleyerek müteahhitler tarafından, bir kısmı TOKİ-Belediye işbirliği ile cazip hale getirilirse buna her müteahhit gelir. Düşünüldüğü gibi her mahallede 20-30 katlı kulelere gerek olmadığı kanaatindeyim. Hektar başına düşen nüfus bakılır belediyeler ufak bir bilimsel araştırma yaparsa bunu görecektir. Bu konuda ne yapılması gerekiyorsa  Büyükşehir meclisi ısrarla üzerinde durmuştur ve sözünü almıştır. Ne zaman başlanır bilemem.  Bu birazda Meclis üyeleri dışında Adana halkının da sahiplenmesine bağlıdır.

Büyükşehir Meclisinde yaptığım konuşmanın tam metnini ve daha gündeme gelmemiş olan konu hakkında gazeteye verdiğim röportajı İsa Bey'e takdim ediyorum.

İsa Beyin dün sorduğu; 25.000'likler konusunda neler yaptınız sorusuna cevap vermek istiyorum.

İlçe Belediye başkanlarının ısrarlı talepleri üzerine Kentsel Dönüşüm alanları plan üzerinde geçti. Yeni bir otogar alanı,yeni ve açılmamış olan bulvarlar, 6 tane köprü, Güney Kuşak Bulvarı ve yanından geçen tren hattı, stadyum yeri, spor alanları, sağlık kampusu ve Adana'nın başının belası olan Havaalanı ile ilgili Meniya planı  çıkartıldı ve belirtildi.

 Yüreğir ile ilgili olarak;  Metal sanayinin yerinin değiştirilmesi için önerilen yer işaretlendi. Sayın Başkanımızın sık sık dile getirdiği 9 bölgenin; Kışla, Çamlıbel, Sinanpaşa'nın 2.bölgesi, Cumhuriyet, Başak, Serinevler, Karacaoğlan, Yavuzlar ve Akıncılar Mahallelerindeki kentsel dönüşüm meclisten geçti. Bu taleplerimizin çoğu kabul edilmiştir. Bir şeyi başaramadık.

 Üzerinde çok ısrarla durduğumuz Kışla Caddesinin Tren hattı üzerinden sonra açılması yönündeki talebimiz kabul edilmedi.

 Bunları anlatmamdaki amaç Büyükşehir Meclisinin oturumuna katılmayan arkadaşlarımız bunu iyi bilsinler ki her 3 partinin meclis üyeleri Yüreğir'in ve Adana'nın geleceğini düşünerek toplumun refah içinde yaşayabilmesi için Büyükşehir meclisinde ne gerekiyorsa onların üzerine düşeni her zaman yapmışlardır ve yapmaya devam edeceklerdir. Ancak bizim atladığımız, bilmediğimiz kendi aramızda konuşmadığımız öneriler var ise hem bu mecliste hem de Büyükşehir Meclisinde dile getirilmek üzere bizimle paylaşırsanız buna seviniriz. Dedi.

Başkan Bey; Necmi Beyin söylediklerine katılıyorum. Büyükşehir meclis Üyesi arkadaşlarımız Yüreğir adına mecliste ve komisyonda gerekli iradeyi gösterdiler. Tüm isteklerimiz olacak diye bir şey yok. Önemli olan orada fikir birliğinin sağlanmasıdır. Mecliste de bu  sağlandı.

25.000.liğin dışında 5.000'likteki eksik ve aksaklıklarda zamanla tamamlanabilir. Necmi Bey'in dediği gibi Yüreğir Belediyesi 9, Büyükşehir belediyesi de 2 olmak üzere toplamda Yüreğirde 11 bölgede kentsel dönüşüm ilan edildi. Kentsel Dönüşüm çok zor bir olay. Hepimiz bu konuda üstümüze düşeni yapacağız. Yılbaşında sonra umuyorum ki yasa çıkacak. Bu yasa çıktıktan sonra daha güçlü olacağımıza inanıyorum. Biz rantsal dönüşüm değil kentsel dönüşüm yapmaya çalışıyoruz. Buradaki rantı halka dağıtmak istiyoruz.

 Kışla Mahallesi büyük bir mahalle o nedenle halka örnek teşkil etmesi için belli bir noktadan kentsel dönüşüme başladık. Başak Mahallesi de küçük bir mahalle olduğu için tamamını aldık. Bu iki nokta diğer yerlerinde acilen gündeme gelmesini sağlayacaktır.

Kentsel dönüşüm sadece bizim elimizde olan bir şey değil. Buradaki en önemli otorite Toplu Konut İdaresidir. Onlarla bazı sorunları  çözmek kolay olmuyor. Bu sorunları sık sık Ankara'ya giderek, yazışarak  yada telefonla görüşerek halletmeye çalışıyoruz. Kışlada bir noktayı çözdüğümüz zaman genelinin de çözüleceğine inanıyorum.

 Kışla caddesinin ulaşıma açılması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda Kolordu komutanı ile bu hafta bir görüşme yapacağız. İnşallah UKOME'den bunun için gerekli kararın çıkmasını sağlayacağız.dedi.

AK Parti Grup Sözcüsü Yaşar TURAN; 07.11.2011 tarihli gündeme 2.madde olarak Tahsisin Kaldırılması, 08.11.2011 tarihli gündeme 2.madde olarak Mali Hizmetler Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği, 09.12.2011 tarihli gündeme 3.madde olarak Kentsel Dönüşüm Çalışmaları ile ilgili dosyaların gündeme alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edilmiştir.

GÜNDEM
 
Gündemin 1.maddesini oluşturan; Geçici İşçi Vizesi ile ilgili Başkanlığın 06.12.2011 gün 10/539 sayılı yazısı ekinde gelen insan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 11.11.2011 gün ve 71/2588  sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.  

 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; 06.12.2011 tarihli meclis toplantısında gündeme alınması teklif edilen Plan Kote ve Bina inşaat otopark ücretinin yapılan görüşülmesinde Tarife-Mesken ve Gecekondu-Halkla İlişkiler-Altyapı Hizmetleri-Çevre ve Sağlık ile AB ve Dış İlişkiler Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

 

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.12.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 


 

OTURUM SONU:  16.30.de        Mahmut ÇELİKCAN                                   Mustafa ÇOBAN                             İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                               Meclis Katibi

        Belediye Başkanı
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 07.12.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : ÇARŞAMBA  günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  36

KATILMAYAN                         :   -

MAZERETLİ                            :  2

GÖREVLİ                                   :  -

            Belediye Meclisinin 07 KASIM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,Fikret DOĞAN ve  Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli  olmasına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
            Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.12.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

GÜNDEM
 
 Gündemin 1.maddesini oluşturan; Meclis Üyesi Başkan Yardımcısı Ödeneği  ile ilgili Başkanlığın 07.12.2011 gün ve 10/542 sayılı yazısı ekinde gelen insan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 14.11.2011 gün ve 71/2591  sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.  

 Gündemin 2.maddesini oluşturan;  Tahsis Kaldırılması ile ilgili Başkanlığın 07.12.2011 gün ve 10/543 sayılı yazısı ekinde gelen insan İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 06.12.2011 gün ve 13/10935  sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.  

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 08.12.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 


OTURUM SONU:  16.15.de

        Mahmut ÇELİKCAN                                   Fatma EVCİMİK                            İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                           Meclis Katibi

        Belediye Başkanı
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 08.12.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PERŞEMBE  günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  36

KATILMAYAN                         :   -

MAZERETLİ                            :  2

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 08 KASIM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,Fikret DOĞAN ve  Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli  olmasına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.12.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Benim bahsedeceğim konu gündemle ilgili olmayan ama Adana'nın gündemine gelmesi gereken bir konudur.  Eskiden insanlar kışın Adana'ya gelmek için can atarlardı. Ama şimdi insanlar Adana'dan kaçıyor. Adana'daki sis ve duman çok rahatsız edici bir boyuta geldi. Eskiden bu sorun Ankara'da vardı. Bu konu hakkında gerek Valilik gerekse Büyükşehir aracılığıyla ne yapılabilir? Bu konunun  tartışmaya açılmasını talep ediyorum.

ASKİ tarafından kırılan yerler  yağmur suları ile dolduğundan yollardan geçilmiyor.  ASKİ kırdığı yerlerin tamiri için tarih vermesi yada bir çalışma programı uygulaması gerekiyor. Ne yazık ki ne zaman tamir edeceği konusunda herhangi bir tarih vermiyor.

 Meclis Üyesi arkadaşımız Necmettin ATAY'ında Yüreğir'de kırılan yerlerin molozların Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılması yönünde talebi vardı. Şimdiye kadar 1 kamyon molozun bile  kaldırıldığı görülmedi. Bu konularda Büyükşehir Meclis Üyesi arkadaşlarımızdan gerekli hassasiyeti göstermelerini talep ediyorum. Dedi.

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;  Bizde CHP Grubu olarak İsa beyin söylediği konulara katılıyoruz.

Başkan Bey; Özellikle bu çevrede fakir vatandaşların yaktığı değişik şeylerden dolayı çevre kirliliği oluşuyor. Kömür kullanımı çoğaldı. Bilinçsizce yakılan kömür  daha fazla karbonmonoksit gazına neden oluyor. Bunu önlemek ve vatandaşı bilinçlendirmek adına  kömür kullanımını anlatan bir broşür hazırlıyoruz. Umarım Büyükşehir Belediyesi ve Valilikte  bu konuyu gündeme getirir.

ASKİ'den yana bizimde sıkıntıda olduğumuz konular var. Özellikle birkaç mahallede kırılan yerlerin  kazı bedelini istemiyoruz dememize rağmen talebimizi programı çok aştıklarından dolayı yapmadılar. Bizde vatandaşta büyük sıkıntı içerisindeyiz. Bu konu ile Murat Bey ilgileniyor. Murat Bey ve biz bu konunun takipçisi olacağız.dedi. 

AK Parti Grup Sözcüsü Yaşar TURAN; 09.02.2011 tarihli gündeme 4.madde olarak Yakapınar'da Okul yerinin tahsis edilmesi ile ilgili dosyanın gündeme alınmasını, Başkan bey tahsis dosyasının 08.12.2011 tarihli gündeme 3.madde olarak alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

GÜNDEM
 
 Gündemin 1.maddesini oluşturan;  Maktu Mesai(Zabıta Personeline ödenek)  ile ilgili Başkanlığın 08.12.2011 gün ve 10/546 sayılı yazısı ekinde gelen Zabıta Müdürlüğünün 16.11.2011 gün ve 16/1585  sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.  

 Gündemin 2.maddesini oluşturan;  Çalışma Yönetmeliği ile ilgili Başkanlığın 08.12.2011 gün ve 10/547 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 02.12.2011 gün ve 12/1780  sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Kanunlar-Ulaşım-Plan Bütçe-Eğitim Kültür Spor-AB ve Dış İlişkiler-İnsan Hakları ile Altyapı Hizmetleri komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

Gündemin 3.maddesini oluşturan;  Tahsis ile ilgili Başkanlığın 08.12.2011 gün ve 10/548 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 08.12.2011 gün ve 13/049 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 09.12.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.OTURUM SONU:  16.15.de
        Mahmut ÇELİKCAN                                   Fatma EVCİMİK                            İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                            Meclis Katibi

        Belediye Başkanı
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 09.12.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : CUMA  günü  16.00.’da

KATILANLAR                          :  35

KATILMAYAN                         :   -

MAZERETLİ                            :  3

GÖREVLİ                                   :  -

 

            Belediye Meclisinin 09 KASIM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,  Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN ve Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli  olmalarına  rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
 
Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.12.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Adana'daki kamu kurumları olan Çukubirlik, Emniyet Genel Müdürlüğü, Köy Hizmetleri, D.S.İ. ve Çukurova Üniversitesi  varken ben bugün burada olmayan meclis üyesi arkadaşımız İsa bey gibi Büyükşehir Meclis üyesi arkadaşlarıma yüklenmenin doğru olmadığını düşünüyorum.

Şunu açık ve net söylüyorum. ASKİ Genel Müdürü Kadir KÜREKSİZ ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni ALDIRMAZ hakkında suç duyurusunda bulunmak istiyorum.

Kozan yolunda özellikle çiftlik yolunu geçince sağ tarafta ASKİ yaklaşık bir ay önce çukur açmış. Ben 10 gün önce o çukura düştüm. PTT Evlerinde  ve Mustafa Kemal Paşa Bulvarında aynı çukurlar var. Biz ve bu halk devlete vergimizi ödüyoruz. Dökülen 2 cm'lik asfaltın  altından su gidiyor ve bu asfalt bir adam boyunda çökmüş.  Bunlar kamu malını birilerine peşkeş çekiyorlar.

Yüreğir'in döktüğü asfalt mükemmel ona diyecek bir sözümüz yok. Sayın başkanım ASKİ'nin döktüğü asfalt hakkında gerekli olan yazışmaları veya görüşmeleri yapalım. Dedi.

Başkan Bey;  Büyükşehir Belediyesine asfalt yapılmadan önce parasını bize verin  asfaltı biz yapalım önerisinde bulunduk. Onlar  "Metresi 100 lira yerine 15 liraya yaptırıyoruz 85 lirası Büyükşehir Belediyesinde kalıyor."  diyerek  teklifimizi kabul etmediler.

 Biz Büyükşehir meclis üyeleri olarak bu konuyu toplu olarak bildirdik. Ama bize dönüşü olmadı. Özellikle AYKOME'deki alacağımız olan  kırım bedeli ile ilgili  dava açtık. Dava hala devam ediyor. İleriki zamanlarda bu konuyu gündeme getireceğiz.

 Ben Karayollarından gelen biri olarak şunu söylemek istiyorum. Karayollarındada böyle geçişler oluyordu. Protokollerle paraları yatırılır.  Sonra ASKİ,TEDAŞ veya TELEKOM'a izin verilirdi.

 Yapılan  asfaltın  kırım bedellerinin çok yüksek olduğunu belirttim. Örneğin 1 m2 asfalt 10 liraya mal ediliyor ama 50 lira ödeniyor. Yani ileride yapılacak tamir paraları peşin olarak alınıyor.  AYKOME'de bir  uyanıklık var yatan paralar bizde kalsın biz yapalım. diyor.

 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI ; ASKİ Meclis Toplantısında bu konu görüşüldüğü zaman kırılan yolları biz yapalım teklifinde bulundum. Meclis üyesi arkadaşlarda Yüreğir Belediyesi ile ASKİ'nin anlaştığını söylediler. Böyle bir anlaşmamız varmı? dedi.

Başkan Bey;  Bizim böyle bir anlaşmamız yok.  Anlaşmış olsaydık mahkemeye vermezdik.  AYKOME'de ASKİ'nin kırdığı  yerleri ASKİ yapar yönünde  karar aldılar. Biz bu kararın yürütmesini durdurmak istedik. Bize resmi olarak bildirildiği tarih  ile ASKİ üyelerinin imza tarihlerini baz alarak  yürütmeyi durdurma ile ilgili itiraz süresinin geçtiğini belirttiler. Biz yürütmeyi durdurma kararı alabilmek için mahkemenin neticelenmesini bekliyoruz. Kesinlikle aramızda böyle bir anlaşma yoktur. Duyarlılığınız için teşekkür ediyorum.dedi.

 

GÜNDEM
 
 Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 1072 ada 50 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-C-2-B halihazır paftalarında Uygulama İmar Planı ile ilgili Başkanlığın 09.12.2011 gün ve 10/550 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Kanunlar-Ulaşım-Plan Bütçe-Eğitim Kültür Spor-Çevre ve Sağlık-AB ve Dış İlişkiler ile Altyapı Hizmetleri Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi. 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 11535 ada onayla 1/1000 ölçekli 034-B-03-B-3-D halihazır paftalarında Uygulama İmar Planı ile ilgili Başkanlığın 09.12.2011 gün ve 10/551 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Tarife-Mesken ve Gecekondu-Halkla İlişkiler-Deprem ve Doğal Afetler ile İnsan Hakları Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 Gündemin 3.maddesini oluşturan; Kentsel Dönüşüm ile ilgili Başkanlığın 09.12.2011 gün ve 10/552 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 08.12.2011 gün ve 13/11025 sayılı yazısı  okunduktan sonra söz alan; CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI ; Sayın başkanım daha önceden belirttiğiniz gibi Kentsel Dönüşümün ne kadar zor olduğu  şimdiden belli oldu.

Geçtiğimiz pazar günü Kışlı Mahallesinde  kentsel dönüşüme gönüllü olmayanlar bir toplantı düzenlediler ve bu toplantıya beni de çağırdılar. Daha önce böyle bir toplantıya katıldığımda bu işin suçlusuymuşum gibi  tepki aldığımdan toplantıya gitmedim. Bu konu ile ilgili  2  sorum var.

 Birincisi kira ile ilgili sorundu. Bu sorunu belli bir süre kira parası ödeneceğini belirterek çözdünüz.

Diğer bir sorunda, belli bir m2 nin altında olanlara para ödeneceği söylendi. Örneğin 50 m2  evi olan bir vatandaş kendisine 25.000.TL ödeneceği söylenmiş. Bu vatandaş bu paraya bir ev alma şansı olmadığını  söylüyor. Bildiğim kadarıyla burada büyük daireler yapılacak. Bu tür insanları mağdur etmemek adına proje içerisinde 50-70 m2'lik daireler yapılarak bu vatandaşlar borçlandırılıp ev sahibi yapılabilirmi. Bu konu bence çok önemli bir konudur. Böyle bir çalışma yapılırsa bizi ve vatandaşı rahatlatır diye düşünüyorum. Böyle olan vatandaşlar çoğalırsa  tepkiler çok olacağından bu projenin büyük bir bölümünden vazgeçilmek zorunda kalınabilir. Böyle bir şey olursa vatandaşa ve  Adana'ya yazık olur. Bu konuda  bilgi vermenizi talep ediyorum.

Dosya da gördüğüm kadarıyla 8 kentsel dönüşüm bölgesi var. Fakat bizim  9 bölgede Kentsel Dönüşüm ilan ettiğimizi biliyorum.

Başkan Bey;  Eksik olan Başak Mahallesi,  dosyaya Başak mahallesi eklenerek gelecek.

Bu güne kadar Adana'ya boş alanlara 10.000. konut yapılmış. Kentsel Dönüşümü Türkiye çapında incelediğimizde her yerde vatandaşın kendine göre haklı direnişi ile ilgili ciddi sorunlar var. Sizde kendi açınızdan haklısınız vatandaşta kendi açısından haklı. Burada ortak bir noktada anlaşmanız gerekiyor. Önce vatandaşın belgesi  varmı? Bunu araştırmak gerekiyor. Biz iradeyi koyacağız işi takip edeceğiz. Bu iş için çalışan ekip hem plan üzerinde hem projeyi animasyonla,  yapılan hesaplamaların ayrıntısını  bizlere  anlatıyorlar. Muvafakatlar ve senetler 3-5 ayda oluşturuldu. Buradaki amaç vatandaşın hakkını korumaktır. 

 Kira bedeli dediler. Kira sorununu çözdük. Sizin dediğiniz vatandaşın beyanının doğruluğu araştırılmalıdır.  Örneğin 468 yerde  bunlar 4-5 tanedir. Bunların bazılarında 5-6 verasetçinin  bulunduğu evde bir kişi oturuyor. Bu 6 kişiye  1 ev düşecektir.  O vatandaşın olayı da böyle bir olay olabilir. Bu konunun araştırılması gereklidir. Bu konu ile ilgili  ortak bir noktada anlaşma sağlanması gereklidir. Kentsel dönüşüm çok zor bir olaydır.

Bu konuda Sinanpaşa Mahallesinde  başarısızlıklar yaşandı. Bunu Kışla mahallesinde bertaraf etmemiz gerekiyor.

 Bizim amacımız rantın vatandaşa verilmesidir.  Vatandaş hakkına razı olacak. Bakın  yeri 580 bin lira eden vatandaşa 1 trilyon değerinde daire veriliyor. Ama vatandaş Daha fazla alabilirmiyim diye kabul etmiyor. Bunu vatandaşın kendisi itiraf ediyor. Bu işi vatandaşın keyfine bırakırsanız olmaz. Yasa çıkınca bu olayın daha iyi olacağına inanıyorum.

Ak Parti Meclis Üyesi Salih SARI; Kışla Mahallesinde yapılan anlaşmalar daha önceki oturumda  %35'i bulduğundan bunu bir başarı olarak kabul etmiştik. Bugün itibariyle anlaşmalar ne durumda bu konu hakkında bilgi verirmisiniz?

Başkan Bey; Verilen o sayı genel anlamda  arazinin % oranıdır.  Bu sayıyı kişi sayısı olarak  almayalım.  Çalışmalar hala devam ediyor.   Şu anki durumu hakkında arkadaşlar komisyon toplantılarında gerekli bilgileri vereceklerdir.dedi. Görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Çevre ve Sağlık-Deprem ve Doğal Afetler-İnsan Hakları ile Ulaşım Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 02.01.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 


OTURUM SONU:  16.45.de


        Mahmut ÇELİKCAN                                   Fatma EVCİMİK                            İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                              Meclis Katibi                            Meclis Katibi

        Belediye Başkanı