Ekim 2011 Dönemi Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİTOPLANTI TARİHİ               :03.10.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT :PAZARTESİ  günü  16.00.’da

KATILANLAR                                 :  35

KATILMAYAN                        :  -

MAZERETLİ                        :  2

GÖREVLİ                                 :  -

 

            Belediye Meclisinin 03 EKİM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili ) Mehmet YILDIZ , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi COŞKUNTUNCEL ve  Uğur İsa CEYLAN'ın mazeretli olmalarına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

            Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 09.09.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.


 Ak Parti  Meclis Üyesi Salih SARI; Son aylarda ülkemizde terör olayları artmıştır. Terör, asker ve polisin yanında halkımızı da  hedef olarak  seçmiştir. Öğretmenlerimizi, uzman çavuşlarımızı ve korucu konumunda olan insanlarımızı kaçırıyor. Terör olaylarını ve terörizmi şiddetle kınıyor, bu olayların bir an önce son bulmasını temenni ediyorum.

Kış aylarına geldiğimiz şu günlerde hala Yüreğir halkının sinekle sorunu var.  Büyükşehir Belediyesinin yaptığı sinekle mücadelenin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesini bu konuda göreve davet ediyorum.dedi.

 CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Meclis üyesi arkadaşım terörden bahsediyor. Ben geçen ayki meclis toplantısının son gününde buraya gelen 33 kişilik grubun neden geldiğini soruyorum. Ben yetkililerden  bu geliş sebebinin meclise açıklanmasını istiyorum. dedi.

 Meclis Başkanı Mehmet YILDIZ; Son dönemlerde gelişen olaylar sonucu hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

   Sinekle mücadele konusunda  sıkıntılı bir yıl geçirdik. Umarız önümüzdeki yıl daha erken zamanda tedbir alınır.

 Sayın başkanımız şuan mecliste değil. Meclise katıldığı gün Mustafa Beyin sorusunun cevabını verecektir.

./..

-2-
         
GÜNDEM
Gündemin 1 maddesini oluşturan; 2012 Mali Yılı Bütçe Tasarısı ile ilgili Başkanlığın 03.10.2011 gün ve 10/443 sayılı yazısı ekinde gelen Belediye Encümeninin 07.09.2011 gün ve 253 sayılı kararı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Kanunlar-Çevre ve Sağlık-Halkla İlişkiler Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

Gündemin 2 maddesini oluşturan; 2012 Mali Yılı Bütçe Kararnamesi ile ilgili Başkanlığın 03.10.2011 gün ve 10/442 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 27.09.2011 gün ve 12/1466 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Kanunlar-Çevre ve Sağlık-Halkla İlişkiler komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 04.10.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.20.de


        Mehmet YILDIZ                                   Fatma EVCİMİK                                     İrem SÜLÜ   

           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                                       Meclis Katibi

       Meclis 1.Başkanvekili
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

 
TOPLANTI TARİHİ               :04.10.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT :SALI  günü  16.00.’da

KATILANLAR                                 :  36

KATILMAYAN                        :  -

MAZERETLİ                        :  1

GÖREVLİ                                 :  -


            Belediye Meclisinin 04 EKİM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili ) Mehmet YILDIZ , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 03.10.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Dün CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ'ın sorduğu soruyu bugün bende sayın başkanımız Mahmut ÇELİKCAN'a yinelemek istiyorum. Kim olduğu belirsiz bir grubun Yüreğir Meclisine gelerek bir meclis üyesi arkadaşımıza  gözdağı vermek istediği kulağımıza kadar geldi.

Burada görevli meclis üyesi arkadaşlarımız işinde ve çevresinde sevilen insanlardır.Grubum ve şahsım adına buradaki meclis üyesi arkadaşımıza bırakın fiili saldırıyı sözlü sataşmalar dahi olsa arkasında olacağımızı belirtiyorum. Saygılar sunarım.dedi.

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Benim konuşacağım konu sinekle mücadele ilgili ilgilidir.

 Gördüğüm kadarıyla  mecliste basın mensubu arkadaşlar çoğunlukta. Biraz Basını eleştirmek istiyorum. Geçen gün bir yerel yayında benim  ne söylediğimin anlaşılmadığı yönünde haber vardı. Basının buradaki görevi hizmetle alakalı kamuoyunu bilgilendirmek olması gerekirken kim kime ne demiş ne yapmış gibi boş konularla kamuoyunu gereksiz bilgilerle meşgul ediyor.

Sinekle mücadele konusuna gelince; takip ettiğim kadarıyla sinekle mücadele ihalesi ayın 30'una kadar. Havaların soğuması nedeniyle artık ilaçlama yapılmıyor. Zaten haftada 3 defa ilaçlama yapılması gerekirken 1 defa yapılıyordu. Şimdide hiçbir mantıklı açıklama yapmadan sadece havaların soğuması bahanesiyle artık ilaçlama yapılmıyor.

 İlacı Belediye alıyor  firmaya veriyor, işçiyi belediye temin ediyor. Yani belediye bu işin sorumlusudur.

Kanunen bulvarların, ana caddelerin ve kanalların temizliğinin sorumluluğu Büyükşehir Belediyesindedir. Sayın Basın mensuplarına  şunu söylüyorum. Gidin Sarıçam Deresinin görüntülerini çekin ve Büyükşehir Belediyesinin önüne koyun.

           

./..

 -2-

 Sayın Zihni beyle görüşmek isteyen meclis üyeleri kendisine ulaşamadıklarını randevu alamadıklarını belirtiyorlar.

Ben buradan Büyükşehir Meclis Üyelerine sesleniyorum. Ben sizin gibi B.Şehir Meclis Üyesi olsaydım. Zihni bey bu kadar rahat oturamazdı. Kendisiyle görüşene kadar kapısından ayrılmazdım.Bu milletin hakkını alacaksınız.dedi.


 MHP Meclis Üyesi Hüseyin TUMLUKOLCU; PTT Evlerindeki çöp aktarma istasyonu ile ilgili bir çalışma yapıldımı. Oradaki koku çok kötü. Bura ile ilgili bir çalışma yapılırsa çok sevineceğim.dedi.

CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Birkaç gün önce sevdiğimiz bir meclis üyesi Uğur İsa CEYLAN arkadaşımız annesini kaybetti. Kendisine başsağlığı diliyorum.

Meclis üyesi arkadaşlarım burada yaşanan bir olaydan bahsettiler.Bu konunun bize, basına ve kamuoyuna açıklanması gerektiğine inanıyorum. Bu çok ciddi bir olaydır. Burayı yöneten Belediye Başkanımız hepimizin adına bu konudan sorumludur.

 Bu olayın Mecliste bulunan üç grup başkanı   tarafından bir soru önergesi şeklinde hazırlanıp, açıklığa kavuşmasını öneriyorum.

 3 yıla yakın bir süreyi tamamlıyoruz. Adana'da 5 tane merkez ilçe belediyesi var. Her Belediye meclis üyesinin kendi ilçesi ile ilgili sorunları çözüme ulaştırmak için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğine  inanıyorum.

 Sayın BAHÇE'nin Belediye Başkanlığına vekalet ettiği dönemde söylemiştim. Bizim belediyemiz iktidarın elinde. Merkez iktidar sizin arkanızda. Bunu hep birlikte iyi kullanalım. Muhalefetteki meclis üyelerinin bu konuda gereğini yapacaklarını söylemiştim. Bugünde aynısını söylüyorum.

Sayın Belediye Başkanının bu meclise hizmet adına getirdiği bir talebe  hiçbir meclis üyesi arkadaşımız karşı olmamıştır.

Bundan sonraki 2,5 yıl içerisinde Yüreğir'in yararına ne varsa lütfen getirin arkasında olalım. Her siyasi parti milletvellerini kendi gurubu adına zorlasın. Adana'ya hizmet gelmesini sağlamak hepimizin görevidir.

Zaman çabuk geçiyor. Gün gelir oy istediğimiz insanlara neden neyi yapamadığımızı cevabını aramak yerine şimdi neler yapabiliriz. Nasıl hizmet üretebiliriz. Bunları konuşalım.

Ben gurubum adına şunu söylemek istiyorum. Sayın başkanımız hizmet adına meclise getireceği her konunun arkasında oluruz. Merkezi hükümetin Adana için verdiği sözler var. O sözlerin takipçisi olursanız bizde milletvekillerimiz aracılığıyla bunlara destek sağlamaya çalışırsak Adanamıza bir şeyler yapabiliriz.dedi.

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Biz bu olayın cevabını  sözlü olarak talep ettik. Gerekirse yazılı olarak da talep ederiz.

Ben 1,5 yıl önce bu mecliste belediyedeki güvenlik zaafiyetini dile getirdim. Tabiki normal vatandaş, basın yada belediye çalışanı meclisi izleyebilir.

Aldığım bazı duyumlara göre uzun zamandır  meclisteki kamerada kayıtların yapılmadığı söyleniyor.  Eğer bu konu doğru ise çok üzücü ve kötü bir olaydır.

Ben bu konuyu başkanımıza söyledim. Bu konuda mütevazilik olmaz. Bu mecliste gerek iş açısından gerek güvenlik açısından  söylenen ve yapılan herşeyin önemi vardır.

           

./..


-3- 

 Benim temennim Ak Partideki arkadaşlarında bu kürsüde konuşmaları ve tartışmalarıdır. Burası konuşulan bir meclis olsun. Hizmet konusunda lütfen çıkın ciddi bir şekilde tavrınızı koyun.Bu partinizle ters düştüğünüz anlamına gelmez.  Örneğin biz CHP grubu olarak konuştuğumuzda aynı gruptaki arkadaşlar birbirlerine ters düşseler bile fikirlerini açıkça söylüyorlar. Belki bu dışarıdan yanlış algılanıyor. "Bakın yine birbirlerine düştüler" gibi sözler söyleniyor olabilir. Ama bizim sosyal demokratlar olarak farkımız bu. Gerekirse tartışıyoruz. Bizim amacımız doğruları bu kürsüde tartışarak bulmak.  500 binin üzerindeki nüfuslu ilçe bizlere yetki verip  buraya gönderdi. Bu nedenle burada konuşulan her konu önemlidir.

Bu konuların muhatabı Başkanımız keşke  burada olsaydı. Kendisine söylenseydi.

Bu konu çok hafif bir şeymiş gibi geçiştirilmemelidir. Bunlara gerçek cevaplar verilmesini  temenni  ediyoruz. Dedi.

Ak Parti Meclis Üyesi Hıdır BAHÇE; Arkadaşlarımızın değindiği konulara katılıyorum. Sayın Başkanımızın bu sorulara elbette ki  cevabı vardır. Ertan Beyin sorusuna cevap vermek maksadıyla değil ama şunu açıklamak istiyorum.  Ak Parti meclis üyelerinin Bu kürsüde meselelerin dile getirmeleri  çözüm değildir. Hizmet üretme noktasının % 70'i Büyükşehir Belediye Meclisindedir.  Bu nedenle  Yüreğir'in sorunlarını özellikle Büyükşehir Belediye Meclisinde dile getirmeye gayret ediyoruz.İlçe Belediye Başkanları usul olarak  Büyükşehir Belediye Meclisinde çok fazla söz almazlar. Genelde meclis üyeleri konuşur. Ama son zamanlarda  Sayın Başkanımız Mahmut ÇELİKCAN  büyük bir gayretle  Yüreğir'in sorunlarını dile getirmek için her mecliste söz alıyor. Büyükşehir Belediyesiyle diyalog noktasının bittiği yerdeyiz. Kendi hakkımız olan 1,5 milyon liralık kırım bedelini  bile alamıyoruz.

2009 yılından buyana 30 milyon lira Yüreğir'in parası kesiliyor. Büyükşehir bütçesine aktarılıyor.Meclis üyesi arkadaşlarımızda biliyor. Yüreğir'e yapılan hizmeti bir soru önergesi olarak da sordum. Bunun yanıtı yok. Yüreğir'e yapılan asfalt konusunu dahi Büyükşehir Belediye Başkanvekili soruşturma konusu yaptı.Şunu demek istiyorum. İdare iyi niyetli olmadıktan sonra konuşsanız da  olumlu netice almak çok zor oluyor. Bizler sayın başkanla bir araya gelerek Yüreğir'in sorunlarını konuşuyoruz. Örneğin borçlarımız yapılandırıldı. Bunu bir düzene sokmak bile büyük bir çaba gerektirir. Belediye kendi imkanları ölçüsünde iyi yatırımlar yapıyor. Ben inanıyorum ki Ak Parti grubunda her gün konuşulup tartışılıyor. Yüreğirle ilgili konuşulacak bir şey varsa tabiki bizde tavrımızı koyar ve burada konuşuruz.

MHP Meclis Üyesi Bahtiyar BALABAN; Yüreğir'i değil ama Adana'yı ilgilendiren  tam teşekküllü Fatma Timuçin  Kalp Hastanesi var. Adanadaki hastalardan çok dışarıdan gelen hastalara öncelik veriliyor. Adana yetkililerine sesleniyorum. Bu konuda gerekli çalışmaları yapmalarını istiyorum.dedi.

Meclis Başkanvekili  Mehmet YILDIZ; Dün Mustafa beyin bugünde diğer meclis üyelerimizin dile getirdiği geçen ayın son meclis oturumunda meydana gelen vahim bir olayı daha sonra öğrendim.

Bu konuyu başkan beyle paylaştım.  Eğer olayın boyutları aksedildiği gibiyse vahim bir olay olduğunu bunu Ak Parti ,CHP  ve   MHP gruplarının  kabul edemeyeceğini böyle bir  olayın olmaması gerektiğini, durumdan haberdar olmadığını ve bununla ilgili güvenlik problemi varsa bu konuyla ilgileneceğini belirtti.

Bu meclis Yüreğir'i temsil ediyor. Bu mecliste herhangi bir arkadaşımıza bir sataşma olmasının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirtmek istiyorum.

Diğer dile getirdiğiniz özellikle sinekle mücadele ile ilgili Büyükşehir Belediyesindeki sıkıntıyı  gerek meclis üyelerimiz gerekse belediye başkanımız tekrar dile getirecekler, umarım aynı sıkıntıları  önümüzdeki yıl  yaşamayacağız.

./..


-4-

Necmettin beyin belirttiği gibi Adana'ya yapılan yatırımlar noktasında Yüreğir hizmet  bekliyor. 2,5 yıllık zaman sürecinde iktidarıyla muhalefetiyle olumlu çalışmalarıyla  destek vererek hizmet gelmesini sağladık. Önümüzdeki süreçte daha bir özveriyle hizmet gelmesini sağlayacağız.dedi.

 
GÜNDEM
Gündemin 1.maddesini oluşturan; İş Makinası Alımı ile ilgili Başkanlığın 03.10.2011 gün ve 10/444  sayılı yazısı ekinde gelen Fen İşleri Müdürlüğünün 26.09.2011 gün ve 11/2097 sayılı yazısı okundu

 1.gündem maddesi okunduktan sonra  Meclis Başkanvekili  Fen İşleri Müdüründen konu hakkında bilgi istedi.

 Fen İşleri Müdürü Faruk BAHADIR; Biz bu yetkiyi , daha önce verilen 2.000.000.TL kredinin artan kısmını o anki araç listemizde olmayan bir araç için istiyoruz. Araçlar ucuza alındığı için 150.000.TL parayı silindir alımında kullanmak  istiyoruz. dedi.

Görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2012 Mali Yılı Ücret Tarifesi ile ilgili Başkanlığın 03.10.2011 gün ve 10/445 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 26.09.2011 gün ve 12/1071 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Tarife-Ulaşım-İnsan Hakları-Mesken ve Gecekondu komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.10.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
OTURUM SONU:  16.45.de


        Mehmet YILDIZ                                   Fatma EVCİMİK                                 İrem SÜLÜ   

           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                                    Meclis Katibi

       Meclis 1.Başkanvekili

 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

 

TOPLANTI TARİHİ               :05.10.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT :ÇARŞAMBA  günü  16.00.’da

KATILANLAR                                 :  37

KATILMAYAN                        :  -

MAZERETLİ                        :  1

GÖREVLİ                                 :  -

 

            Belediye Meclisinin 05 EKİM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.10.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.


Başkan Bey; 2 gündür yoğun programımdan dolayı meclise katılamadım. 1.gün bizim bölgemizde bulunan Polis Okulunun Eğitim  yılına başlaması nedeniyle Sayın Valimiz ve Emniyet Müdürümüzle  birlikte katıldık. 2.günde yeni gelen kolordu komutanımızla nezaket ziyaretlerimiz oldu. Bu sabahta 09:30 İlçe Belediye Başkanları ve Büyükşehir Belediye başkanı ile bizim teklifimiz  doğrultusunda rutin olarak toplanma kararı aldığımız  toplantının  ilkini  gerçekleştirdik.

 2 günlük meclis  toplantı tutanaklarını ve bilgilerini  aldım. İsa beyin bu mecliste ve daha önceki meclislerde zaman zaman  gündeme getirmiş olduğu sinekle mücadele konusu  bugün Büyükşehirde yapmış olduğumuz toplantıdaki gündemin ana maddelerinden bir tanesiydi. Akşam ibrahim LEBA'nın mahallesi olan Seyhan Mahallesindeydik. Vatandaşlar sinekle mücadele hakkında  şikayette bulundular. Buda  sinekle mücadele sorununun en somut örneğiydi. Özellikle Arıtmanın bulunduğu bölgede sinekle mücadele ve kötü kokudan dolayı vatandaş sıkıntı içerisinde. Sinekle mücadeleyi iyi yapamasanız  olumlu  netice alamazsınız. Bu konuda ilçeler arası geçişi önlemek için senfonize hareket etmek gerekiyor. Örneğin Çukurova'da yada Sarıçam'da  ilaçlama iyi yapılıyor ama Yüreğir'de yapılmıyorsa sağlıklı sonuç vermez.Bu Adana bütünlüğünü  etkileyen bir olaydır. Zaten sinekle mücadele görevinin  Mahkeme kararında    Büyükşehir Belediyesine verilmesinin temel unsuru  budur. Önemli hizmetler yapma konusu varken  Bu konu hakkında sürekli polemik yapılmasının doğru olmadığını sabahki  toplantıda belirttim. İlçe Belediyelerinin Temizlik İşleri Müdürleri  ile  Büyükşehirde rutin toplantılar yapıp , sıkıntılarımızı çözmeye çalışacaklar. Bizde ilçe belediyeleri olarak Büyükşehir belediyesine  gerek saha taramasında  gerek araç  takviyesinde olsun  yardımcı olacağız.
 Özellikle vatandaşların dile getirdiği sorunlardan biriside Arıtma tesisleri ile ilgili. Adana daki arıtmalar açık arıtmalardır. Havuzlar açık olunca buradaki sirkülasyonda korkunç bir koku yayılıyor. ASKİ Genel Müdüründen aldığımız bilgiye göre;  Güneşli ve Seyhan Mahallesindeki arıtmalardan eskiye göre kötü kokuların % 80'e indirildiğini  belirttiler. Ancak bunun yeterli olmadığını  açık havuzların üzeri kapatılarak

-2-

kokunun minimuma indirilmesi gerektiğini söyledik. Büyükşehir Belediye Başkanvekili de bu konu  hakkında  gerekli çalışmayı başlatacağını söyledi.

Tüm ilçelerin sıkıntısı olan ana güzergahların temizliği konusu vardı. Bu konu hakkında gerekli ihalelerin  ve eleman takviyesinin  yapılmasını istedik. Bu sorunu  çözeceklerini dile getirdiler.

 Bizim sürekli dile getirdiğimiz ASKİ'nin yaptığı kırımdan dolayı Yüreğir'in uğramış olduğu haksızlığı gidermelerini istedik.  Bununda kısa sürede çözülmesi gerektiğini söyledik. Bunu bir komisyon marifetiyle çözeceklerini belirttiler.

 

Ortak akıl olacaksa bizlerinde dinlenilmesi ve beraberce sorunlarımızın çözülmesi gerektiğini söyledik. Bu toplantının genel hatlarıyla verimli geçtiğine inanıyorum.dedi.


 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Büyükşehir Belediyesinde Kırım nedeniyle yaptığınız konuşmanın ertesi günü ilgili müdürlükten Yüreğir Belediyesinin ne kadar alacağı olduğunu sordum. Yüreğir Belediyesine ödenen paralarla ilgili  bir defter çıkarttılar."Yüreğir Belediyesine para ödendiğini ve hiç alacağının olmadığını"  söylediler.

Bugünkü toplantıda alacağımız olduğunu kabul ettilermi. böyle bir alacağımız varmı?

Başkan Bey; Buradaki olay şu; ben tek taraflı olsun demiyorum. Bir araya gelip bu konuyu konuşamıyoruz. Burada görevli arkadaşlarımız var. Biz AYKOME'den belgeli alacaklarımızı istiyoruz.Benin dönemimde 500 bin lira para almışız.  AYKOME'nin bizim bölgemizle ilgili almış olduğu kararlar var. Bu kararlar doğrultusunda 1  milyon liradan fazla alacağımız var. Ama bu para ortada yok.

 Biz şöyle bir teklifte bulunduk.  Bu paralar Büyükşehir Belediyesinin hesabına  değilde,  her belediyenin kendi hesabına yatsın. Bu düşünce henüz hayata geçmedi.

 Yol Müdürlüğünde bu işlere bakan arkadaşlar inşallah bu sorunu gelecek aya kadar çözecekler.   

 Biz toplantıda şunu ifade ettik. Eğer biz bu toplantıları yapıp öbür aya bir ilerleme kaydedemiyorsak bu toplantıyı yapmanın bir anlamı olmadığını söyledim. Bu  konuda kendilerini  daha kararlı gördüm. İnşallah bu sefer  netice alacağız.


Meclisin 1.ve 2.gününde konuşan meclis üyesi arkadaşlarımızdan  3  arkadaşımızın bahsettiği konuya gelince,

 Benim belediye başkanı olmam dışında  kanunen  bu meclisin bir ferdi ve başkanıyım. Tutanakta belirtildiği  gibi Mehmet Bey bu konuyu benimle paylaştığını sizlere aktarmış.

 Meclis Üyesi arkadaşlarımın belirttiği gibi konunun içeriğini meclis başkanı olarak kabul etmemiz ve sizden farklı düşünmemiz mümkün değildir.  Burada herhangi bir meclis üyesine yapılmış fiili ya da sözlü saldırı bana yapılmış olur. Ben bunu böyle addederim.Böyle bir şeye müsaade etmem.

Ertan Bey  bahsettiği  güvenlik meselesinde tabiki haklıdır. Elektrik kesintileri yüzünden bu sorunlar yaşanmış. Bu olayların yaşanmaması için bir kayıt cihazı , güç kaynağı ve ortamın sıcak olmaması için klima alınması yönünde  gerekli talimatları verdim.  

Şunu tekrar söylüyorum. Bu meclise yapılacak her olay bana yapılmış sayılır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

 Ben meclis üyesi arkadaşlardan bu konuyu  zaman geçirmeden  grup olarak bana bildirmelerini isterdim.  Biz de gerekli önlemleri alırdık. Eğer önlemlerimizi almaz isek o zaman çıkıp bizi eleştirebilirlerdi.

-3-

Olayda içerik olarak komplo varsa  bunu  kabul etmemiz mümkün değildir. Bu olayı  kınıyorum.

Necmettin Beyin dediği gibi   zaman çabuk geçiyor. Nasıl hizmet üretebiliriz bunun konuşulması gerektiği  düşüncesine katılıyorum.

Necmettin Beyin ve Ertan Beyin dediği gibi bu mecliste hizmet noktasında gelen her konu belki hiçbir mecliste görülmemiş bir şekilde oybirliği ile geçmiştir. Bu konuda sıkıntımız yok. Bu nedenle teşekkür ediyorum.

Diğer belediyelerde birkaç münferit olaylar yaşandı. Allah'a şükür bizim belediyemizde böyle olaylar yaşanmadı. Bu Belediyenin ve bu meclisin huzuru demek, millete yapılacak hizmete yansıyacak huzur demektir. İnşallah bu huzurla önümüzdeki süreçte hizmetlerimizi daha da arttıracağız.

Malumunuz ilk seçilen meclis üyesi arkadaşlarımız gibi bende yeni seçildim. Diğer belediyelerin ilk seçilen başkanlarının idari ve mali konularına baktığımızda onlardan daha fazla yatırım yapmışız.

Meclisimizin vermiş olduğu destekle  özellikle yol konusunda büyük ilerleme kaydettik. Park ve Bahçelerle  ilgili olarak da  arkadaşlar bölge bölge çalışma yaptılar ve onların da ilanları verildi. İnşallah bu yıl içerisinde ihalesi bitirilir.

Yaklaşık 4-5 tane yapımını düşündüğümüz kültür evi gibi sosyal tesislerin 1 tanesini Atakentteki İşbankasının yeri olan imarlı yere   yapımını düşünüyoruz.

Her 3-4 mahallenin ortasına denk gelecek  şekilde tespit edilecek yerlerin kamulaştırması halledildikçe  bu tesislerden 10 tane yapmayı düşünüyoruz.

Hizmet anlamında verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum. 


CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Meclis üyesi arkadaşlarımızın dünkü konuşmalarında  bir önceki meclis oturumunun son gününde yaşanan olayı duyduğum zaman tüylerim ürperdi. Bugün sizin yaptığınız açıklamanın meclis üyesi arkadaşlarımızı tatmin ettiğini sanmıyorum.

Siz bu konuyu biliyor iseniz veya bugün öğrendiyseniz gereğini yapmak üzere defteri kapattınızmı; Yoksa hiçbirşey bilmiyorsunuz olağan  şeyler mi bunlar diyorsunuz.

 "Siz ben bu meseleyi biliyorum gereğini yaptım" diyorsanız.Biz buna inanıyoruz Ama konu önemli değil buraya gençler gelmiş düşüncesiyle hareket ederseniz bu bizi üzer. 

  Başkan Bey; Ben bu olayı tasvip etmediğimi ve kınadığımı belirttim. Ertan Beyde bana bir takım bilgiler verdi. Mehmet Bey konuyu benimle paylaştığını  mecliste size anlatmış. Bu olayla ilgili olmuş bitmiş gibi bir düşüncemiz olmadı.            Eğer bilgi veya belge varsa getirin bununla ilgili işlem yapalım.

Ben meclis başkanı olarak  bizim burada kimsenin huzurumuzu kaçırmaya hakkı yoktur. diyorum. Böyle birşey yapılırsa, Meclis Başkanı olarak bana yapılmış sayılır.          Ertan Beyle konuşmamızdan sonra konu ile ilgili hassasiyetleri doğrultusunda güvenlikle ilgili talimatları verdim.       Kesinlikle bunu  ne kabul eder nede tasvip ederiz. 

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Sayın Başkanım bilgi-belge dediğiniz şey kasetlerde vardır. 

 Ben şahsım adına  sizden; O günkü meclisten sonra burada olanların kim oldukları ve ne amaçla buraya geldikleri  hakkında  yetkili  arkadaşlardan gerekli araştırmayı yapmaları yönünde bilgi almanızı   beklerdim. 

 Başkan Bey; Ben gerekli bilgileri aldım.  Konu hakkında gereği yapılır ve sonucu arkadaşlarla paylaşılır. Bu olayı tasvip etmediğimi belirttim.

 
 
GÜNDEM
 Gündemin 1.maddesini oluşturan; 2012 Mali Yılı Vergi-Resim-Harç ile ilgili Başkanlığın 03.10.2011 gün ve 10/446 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 26.09.2011 gün ve 12/1071 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Tarife-Eğitim Kültür Spor-Halkla İlişkiler-AB ve Dış İlişkiler komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.


 Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) mahallesi 1072 ada 50 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-C-2-B halihazır paftalarında Uygulama İmar Planı ile ilgili Başkanlığın 03.10.2011 gün ve 10/447 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Deprem ve Doğal Afetler- İnsan Hakları-AB ve Dış İlişkiler-Altyapı Hizmetleri Komisyonları raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede dosya üzerinde incelemelerin tamamlanmadığından tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Deprem ve Doğal Afetler-Altyapı Hizmetleri Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 06.10.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
OTURUM SONU:  16.30.da


        Mahmut ÇELİKCAN                           Fatma EVCİMİK                                    İrem SÜLÜ   

           Meclis Başkanı                                       Meclis Katibi                                    Meclis Katibi

         Belediye BaşkanıT.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ               :06.10.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT :PERŞEMBE  günü  16.00.’da

KATILANLAR                                 :  37

KATILMAYAN                        :  -

MAZERETLİ                        :  1

GÖREVLİ                                 :  -

 

            Belediye Meclisinin 06 EKİM  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.10.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Bugün biraz Yüreğir'in sorunları hakkında konuşalım. Bazı konularda sonuç alabilmek için konuyu sık sık gündeme getirmek gerekiyor. Trafik açısından sıkıntı çekeceğimiz günlere gelmeden önce bu günden tedbir almamız gereken konulardan biri de Kışla caddesi tren hattı civarındaki yolun kapatılması. Buraya önümüzdeki yıllarda Adliye Binasının taşınmasıyla nüfus yoğunluğu  ve trafik yoğunluğu artacağından dolayı  bu yolun açık olmasını elzem kılacaktır.

 Ben bu konuda UKOME'ye müracaat ettim. Murat Bey'den de yardımcı olmasını rica ettim. Murat Bey UKOME'de bu konuda yalnız kaldı. Bir ilçenin trafiğinin aksamasını önleyemeyen UKOME daha ne yapacak anlamış değilim.

Eğer bu yol   Jandarma'nın güvenliği bakımından kapanıyorsa,   artık güvenlik eskisi gibi değil. Modern çağda elektronik sistemler var. Onu  tesis  edelim. Alt geçit yapalım, üst geçit yapalım. Büyükşehir ve Yüreğir Belediyesi  olarak biz bunu çözelim. Başka bilmediğimiz bir neden varsa onu da bilmek isterim.

 Bence bir belediye başkanı olarak sizin jandarma Komutanlığını ziyaret edip, bu konuyu izah etmeniz daha doğru olur.

 Bu yol Adana'nın ilk ağaçlandırılmış tarihi yollarından birisidir.

 Sürekli gündeme getirdiğimiz diğer bir konuda Yüreğir ile Seyhan arasında bir köprünün yapılması.

Benim zamanımdan buyana Taşköprünün yanına sadece 2 tane köprü eklendi. Burada 500 bin nüfus  hatta Sarıçamıda dahil edersek yaklaşık 550 bin nüfus yaşıyor.  Sanayinin çoğunluğu ırmağın doğusunda, trafik akışı hergün artıyor. Bu bölgede Mobilyacılar Sitesinden tutun Organize Sanayi Bölgesine kadar büyük bir trafik yoğunluğu var. Mustafa Kemal Köprüsünün civarına Hastaneler kampüsü ve Adliyeninde yapıldığını düşünülürse o köprünün  bu yoğunluğu kaldıramayacağı şimdiden belli. Yüreğir'e  6-7 tane köprü yapılması düşünülüyordu. Ama bu gerçekleşmedi.  Hiç olmasa en az 2 tane köprü yapılmasını istedik.Büyükşehir Belediyeside  Projede de yerleri belirledi. Bizde teşekkür ettik.


-2-

Büyükşehir Belediye Meclisinin hazırladığı Performans programına baktığım zaman ırmak üzerinde  bir köprüden bahsetmiyor. Bu konuyu Büyükşehir gündemine getireceğim ama ben sizden bu konuda yardım talep ediyorum.  Bu köprülerin  estetik bir görünümde  olması için mimarlar arası bir proje yarışmasıyla yaptırılmasını talep ediyorum.

Daire Başkanından öğrendiğime göre şehir plancısı Cüneyt ERGİNKAYA bu köprü yapımında bize yardımcı olmak amacıyla bir proje hazırlamış. Bu projeyi gördüm. Etrafında hiç özel mülkiyet yok. Devlet Su İşleri ile çözülecek bir problem. Bu konuda sizden destek ve yardım istiyorum. Dedi.

Başkan Bey; Kışla caddesinin açılması  konusu daha öncede gündeme getirildi. Güvenlik gerekçesiyle  kapatıldığı belirtilmişti. Buradaki askerler  bu konuya sıcak bakmıyor. Bu nedenle UKOME'de yolun açılması konusunda karar veremiyor. Bu iki günde Jandarma Bölge Komutanı ve  Kolordu Komutanı  ile sıcak temaslarımız oldu. İlk günde bu konuyu dile getirmemiz hoş olmazdı. İnşallah önümüzdeki günlerde Kışla Caddesinin açılması konusunu görüşürüz. Eski giden komutanlar Balyoz ve Andıç davalarından tutuklandılar. Yeni gelen Bölge  Komutanı Tuğgeneralle görüşmelerimiz olacak. Bu konuyu inşallah olumlu bir şekilde beraberce çözeriz.

 Necmi bey gerçekten haklı. Bu konuyu  basın mensupları ve sizlerinde duymasını istiyorum. Çünkü olayı bende bilmiyordum. Üniversitenin Baraj üstündeki geçiş yolunu tek yönlü olarak UKOME kararıyla kapatmışlar. Ben ise Devlet Su İşleri Mahkeme Kararıyla kapattırmış UKOME de burayı tek yönlü olarak Büyükşehirin  devreye girerek açıldığını biliyordum. Yine bununla bağlantılı çamlık piknik alanının D.S.İ. tarafından kapatıldığını biliyordum. Ben bunu özellikle  Bölge Müdürüyle  görüştüm. Bu kapatma kararının Büyükşehir UKOME tarafından yapıldığını öğrendim. Burası kapatılınca 3-5 gün büyük sıkıntı yaşandı.

CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Bu yolun kapatılmasına Büyükşehir Belediyesinin gerekçesinin ne olduğu sordu.

Başkan Bey; Malumunuz rektörle Büyükşehir Başkanvekili  Metro güzergahının kavgasını yapıyorlardı. Arkadaşlar Üniversitede bizim. Büyükşehirde bizim.  Bu  kavga  yüzünden kimse cezalandırılamaz. Yani bizler cezalandırılamayız. Tepkiler olunca yolu mecburen açtılar.

Piknik alanı için  Mart ayında DSİ ile Büyükşehir Bir protokol yapmış. Çamlığı Büyükşehir Belediyesine devretmiş. Bu protokolü gördüm. Ama Büyükşehir çamlık bizim değil DSİ'nin deyip gündemi meşgul ediyor. UKOME kararıyla buranın kapatıldığını sizlere bilgi olarak vermek istedim.

Köprü konusuna gelince Bu konuda not aldım. Bunu Performans Programına işletelim.

 Dün yaptığımız toplantıda Büyükşehir Başkanı bizden şöyle bir talepte bulundu. Bu meclis gündemine gelerek kamulaştırma dışında özellikle  altyapı ve üst geçit işleri için kredi talebi var. O kredi talebine bu köprüyü ekler programa dahil ederiz.

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI;Orhan Kemal bulvarının üzerinde aqualand kuzeyinden  karşıya geçiş daha basit olduğu için  buraya yapılacak diğer bir köprünün yukarıda yapılacak olan köprüyü engelleyeceğini düşündüğümden bu konuyu Büyükşehir Belediyesinde dile getirmeyi düşünmüyorum.

Başkan Bey; Şehir planlama ve teknik açısından yukarının yapılma şansı daha avantajlı olacak. Burada işletmeye verilmiş tesis olduğu için hukuki sorunlar çıkar. Bununda ötesinde geçişi merkez park içerisinden yapacaksınız. Bunun getirisi-götürüsünü iyi hesaplamak gerekiyor.

Yukarıda ise öyle bir sıkıntı yok. Yukarıdan buraya bağlantılar daha rahat olur. Ama yinede Orhan Kemal bulvarına  düşünülen köprü için kredi alınırken 20 yerine 30 alınır. Burasıda projeye dahil edilir. İnşallah Ak Parti, CHP ve MHP grupları olarak ortak bir kararla programa aldırırız.

-3-

 
GÜNDEM
 Gündemin 1.maddesini oluşturan; Gelirlerin Kamuya Tahsis Kararı ile ilgili Başkanlığın 03.10.2011 gün ve 10/448 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 27.09.2011 gün ve 12/1467 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Deprem ve Doğal Afetler-Kentsel Dönüşüm-Eğitim Kültür Spor-AB ve Dış İlişkiler-Altyapı Hizmetleri komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.


Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 11535 ada onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-B-3-D halihazır paftasında Uygulama İmar Planı  ile ilgili Başkanlığın 03.10.2011 gün ve 10/449 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Tarife-Mesken ve Gecekondu- Halkla İlişkiler- İnsan Hakları Komisyonları raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede dosya üzerinde incelemelerin tamamlanmadığından tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar-İnsan Hakları-Ulaşım-Mesken ve Gecekondu Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.10.2011 günü  Saat: 09.30’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.25.de


  Mahmut ÇELİKCAN                                 Fatma EVCİMİK                        İrem SÜLÜ                    
  Meclis Başkanı                                             Meclis Katibi                           Meclis Katibi

  Belediye Başkanı


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ               :07.10.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT :CUMA  günü  09.30.’da

KATILANLAR                                 :  37

KATILMAYAN                        :  -

MAZERETLİ                        :  1

GÖREVLİ                                 :  -

 

            Belediye Meclisinin 07 EKİM  günü saat 09.30’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı ) Mahmut ÇELİKCAN, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Fethi COŞKUNTUNCEL'in mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
            Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.10.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

            Gündeme geçilmeden önce AK Parti grup sözcüsü Yaşar TURAN ; Üyelik Seçimi dosyasının 2.madde olarak gündeme alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

 CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA Şahsı Adına;  Sözlerime başlamadan önce 1 ekim de açılan T.B.M.M.'nin bu yılının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Çünkü ülkenin bugünlerde gündemi hiç iç açıcı değil. Ortamımızı ülkemizde ve uluslararası arenada hiç iyi görmüyorum. Başka ülkelerin işlerine fazla karışmadan kendi iç meselelerimize bakalım. Meclisin 1.gündem maddesini oluşturan Anayasa Değişikliğinin Uzlaşma komisyonu belirlendi.

 Bu anayasa değişikliğinin Türkiye için  önem açısından öncelik teşkil ettiğine inanmıyorum.Mutlaka anayasayı sivilleştirmek, daha özgürlükçü ve daha yapıcı bir anayasa tesis etmek  çok önemlidir. Ama bugün önemli olan o yazılı metni değiştirmek değil kafaların değişmesidir. Basılmamış bir kitabı 4 yıl içeride tutan, parasız eğitim istiyoruz diyen gençleri 19 ay hapishanede tutan hiçbir anayasa yoktur.

Biz burada ne söylüyorsak Yüreğir'in gelişmesi, kent olabilmesi ve Yüreğir insanına hizmet verilmesi adına konuşuyoruz. Yüreğir önceki dönemlerde çok ihmal edilmiş bir ilçedir. Şu anki Başkanımız Sayın Mahmut  ÇELİKCAN'ın   Yüreğir'e hizmet için elinden geleni yaptığına inanıyoruz.  31 ay içerisinde yol yaptı, hizmet verdi.  Bu hizmetleri elbette görüyoruz. Teşekkür ediyoruz. Ama hizmetler yeterli değil.   Buradaki sorunumuz daha önceki dönemlerde Yüreğir'e böyle hizmetler verilseydi biz burada bu konuşmaları kavgaları yapmazdık.

 Kanara'nın ve 40 ahırın kaldırılması  performans programında yok.

Geçen yılın Yardım kolilerinin dağıtımı konusunda yeterli bilgi elimizde yok. Muhtarlıklardan bilgi alınmadığı  ve kaymakamlığı bilgi verilmediği  söylenmekte.


-2-

 Seyhan mahallesinde sadece 700 m2'lik  bir parkımız  var. Bu parkı uhucular ve  serseriler mekan yapmış. Vatandaşların isteği doğrultusunda  2 yıl önce buradaki bankların kaldırılıp yerlerine kondisyon  spor aletlerinin konulmasını talep ettik. 

 Park ve bahçelerin ihalesi olmadığı için bu talebimiz yerine getirilmedi.

 Büyükşehir Meclisinden geçen 30 M2 lik sahil şeridi yollarının açılıp açılmadığını öğrenmek istiyorum. Ayrıca Seyhan-Haydaroğlu ve Havutludaki imar planlarının Büyükşehir Belediyesine gönderilip gönderilmediği hakkında sayın başkanımızdan bilgi istiyorum. Dedi

 CHP Meclis Üyesi Muhammet YALÇIN ;  Adana'daki Toplu taşımacılık sektörü  çok zor günler geçiriyor. Anayasa'nın ilgili maddesi der ki: "Devlet esnafını koruyucu, kollayıcı tedbir alır." Maalesef Adana'da bırakın koruyucu tedbir almak yerine  birde esnafla rekabet edecek bir anlayış Aytaç DURAK döneminde  ortaya çıktı.  

 İnsanların fakirliğinden faydalanarak politikaya bu işi yansıtmaları hem Adana'daki halkı hemde esnafı büyük derecede üzmüştür.   

 Esnafın bu sıkıntısını Sayın Başkanvekili Zihni Beye aktardık.  Bu konuda sözler verdi.  Ama tam tersine işlem yapmaya başladı. Örneğin metroyu 0.75.TL'ye çekti.
 Toplu taşımacılıkta haksız bir rekabet var. Sayın başkanım bu konuda sizden ve diğer Büyükşehir Meclis Üyesi arkadaşlarımdan yardım talep ediyorum. Dedi.

 Başkan Bey; Muhammet beyin dediği konuya bende katılıyorum. Bu konu yılların birikimidir. Tabiki burada vatandaşın gözetilmesi esastır. Esnafta vatandaştır. Bu işte önemli olan dengeyi kurmak ve korumaktır.

 Maalesef bu iş yıllarca siyasi malzeme olarak kullanıldı. Neden devletin bu tür hizmetlerden el çekmesi  gerektiği bir kez daha  ortaya çıkıyor. Sadece koordine eden dengeyi kuran bir otorite olması lazım.

 Yaklaşık 1 yıl önce Ramazanoğlu konağında olan bir seminerde ulaşım sorun ve çözümleri ile ilgili bir konuşmam olmuştu. Bizim önerimiz; havuz sistemiyle hepsi bir arada toplansın. Eşit olarak pay edilsin. Kimsenin birbiriyle rekabeti ve kavgası olmasın. Adana'da yaklaşık  1085-1100 civarında olan dolmuşun daha büyük araçlara dönüştürülerek araç sayısının azaltılması trafik ve rekabet sorununu azaltacaktır. Bu işi organize eden birim olarak   Büyükşehir Belediyesi'de ulaşım güzergahlarını Optimumda birleştirerek bu sorunu çözmüş olacaktı.

            Bildiğiniz gibi köyler ve beldelerde bize bağlanınca onlarda haklı olarak mücavir alan içerisinde olduklarından Havutlu, Doğankent, Yunusoğlu gibi diğer tüm beldeler  araçlarının şehir içinden geçmesi yönünde  talepleri oldu. Adana'da zaten sorunlu olan trafik bunlarda girdiği zaman  daha bir çekilmez hal alacaktı.Ama dediğimiz bu tedbirler alınsaydı. Böyle bir sorun olmayacaktı. Biz Belediye Başkanları  her ay rutin olarak yaptığımız toplantıda bu konuyu gündeme getireceğiz.

-3-

 Benim  vekilliğim döneminde Metro'nun açılışını yaptım.  O zamanda ifade ettiğim gibi benim metroda emeğim yoktur. Sadece "Devlette devamlılık esastır"  düşüncesiyle açılışında kararımız olmuştur.

Metro yaklaşık 11 yıldır geciktirilmiştir. Uluslararası sözleşmelere göre ihale edilmiştir.  Sözleşmesine göre  3 yılda bitmesi gerekirken  maalesef 11 yıl uzamıştır. Uluslararası sözleşmelerde müteahhidin hakları uluslararası düzeyde garanti altına alınır.  Yani 3 yılda bitiremediğinizi 14 yılda bitirirseniz o 11 yılın farkı olan parayı müteahhit sözleşmeye göre alır. Bu 11 yılın maliyeti yaklaşık 140 milyon dolardır. Şu anda müteahhidin böyle bir talebi var. Eğer biz o zaman Metronun açılışını 16 ay geciktirseydik 16 ayın maliyeti Adana'ya 15 milyon dolar olacaktı. Bu konuyu kamuoyunun bilgisi olması amacıyla anlattım.   Bence o 140 milyon doların hesabını önceki yöneticiler vermelidirler.

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI;  Basında şöyle bir konu konuşuluyor. Metro'nun Ulaştırma Bakanlığına devir işlemi için müracaatta bulunulmuş. Fakat Bakanlık burası bittiği için müracatı kabul etmemiş. Edindiğim bilgiye göre Bakanlıktan  "bitmiş olanları değil devam edenleri teslim alırız." Yönünde cevap gelmiş.

 Adana Belediyesi de daha bitmediği yönünde mahkemeye verme hazırlığında. Burada böyle bir çelişki var hangisi doğru? 

 Başkan Bey; Şu anki Belediye Başkanvekili metronun erken açıldığını ve uygun olmadığını söylemiş. Ben hodri meydan dedim. Gelin bir programda halkın karşısında bu konuyu tartışalım. ama gelmediler. Sözleşmeye göre   metroyu açmaya idarenin yetkisi vardı.  Bu uzadıkça paramız gidiyordu. Bu açılış için gerekli yazışmalar yapıldı özellikle mekanik testler yapıldı. 

 Bu konu Belediye Başkanveli olduğumun 2.gününde konuşuldu. Gerekli çalışmalar yapılıp, 1 ay sonra metro açıldı.

 Biz geçici kabulü yapmadan  5 ay kadar önce Büyükşehir belediyesindeki  müteahhit ve müşavirin "Geçici kabule hazırız."diye yazılar var.  Siz bunu görmezden gelmişsiniz. Müteahhidi oyalamak kolaydır. Ama müteahhit tahkime  gittiği zaman karşılığını alır. Uluslararası bir iş ne kadar uzarsa  idare aleyhinedir. Çünkü kredi veren firmalar müteahhidin alacaklarını garanti altına almışlar.  

Geçici kabul demek  "Bütün eksiklikleriyle beraber o anda işletmeye engel olmayacak bir durum varsa açılabilir."  Eksiklikleri  karşılıklı bir  tutanakla imza altına alırsınız. Geçici kabulü yaptığınız zaman müteahhidin hak ve alacakları durdurulmuş oluyor. Bundan sonra 1-2 yıllık bakım dönemi vardır. Burada geçen sürede eksiklikler tamamlanır ki kesin teminat alınabilsin. Geçenlerde bir milletvekili bu konuya değindi. Geçici teminatı ben yapmadım. Geçici kabulü   imzalayan Başkan adına Kaşif BARUT'tur. Bunun bütün belgeleri bende mevcuttur.

Uygun değildi neden imzaladın. Neden kesin teminatların yarısını iade etmişsin? Şimdi geldiğimiz noktada metro üzerinden siyaset yapıyorsun. 16-17 aydır metroyu neden çalıştırıyorsun. Ücretsiz rinkler, 0.75.TL.ye yolcu taşıyorsun. Yarın bu sorunlar daha da büyüyecek. Bu vesileyle hem meclisimiz hem kamuoyu bu konu hakkında bilgilensin istedim. Bizim soruşturmadan, mahkemeden çekinecek hiçbir durumumuz yok. Eğer biz 40 günde batırdıysak Allah'ın izniyle  hesabını veririz.

-4-

Metronun Ulaştırma Bakanlığına Devri  konusuna gelince; Başbakan talimatı verir. Bununla ilgili kişiler mevzuata uygun hale getirir.  Devir alınmaması için bir sebep yok. Kanun diyor ki geçici kabul yapılsada devir alınabilir. Geçici kabul yapıldığı zaman böyle bir kanun ortada yoktu. Biz bu  kabulü mayıs ayında yaptık kanun temmuz ayında çıktı. Kanun çıkmasına rağmen kararnameyle devir işlemi yapılabilir.  Metronun devredilememesinin müsebbibi kendileridir.

 Performansla ilgili olarak kağıt üzerinde gösterilenler  olacak diye bir şey yok. Bunu  değiştirmek, ilave etmek, eksiltmek  hepimizin yani Başkan olarak benim Meclis olarak ta  bu meclisin iradesindedir.  Telefona gelince herkesin bende telefonu var. İsteyen meclis üyesi de telefonumu alabilir.

Yardım kolileri için resmi kanaldan yani Kaymakamlık listeleriyle hareket ettik. Bu çok polemik konusu yapıldı.Bu yılki hedefimiz 10 bin koli dağıtmaktı. İnşallah bu hedefimize yılbaşına kadar ulaşacağız. Dedi.

 CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; İlgili Başkan Yardımcısı bu konu hakkında bizlere bilgi vermedi.dedi.

Başkan Bey; Gerekli bilginin verilmesini sağlarım.  Adana'da 2 yıldır örnek bir uygulama başlattık. Kolilerin yanlış yere gitmesini önlemek amacıyla, dağıtımın  kendi imkanlarımızla yaptığımız ihaleyle  bir kurye tarafından yapılmasını sağladık. Bu kurye T.C. kimlik nosu ile kolileri vatandaşlara teslim ediyor. 

2012 performans programı yazılıp hazırlandı. Ama bu program değişmeyecek anlamına gelmiyor.  Teklifler  doğrultusunda değişebilir. Dedi.

 MHP Meclis Üyesi Hüseyin TUMLUKOLCU; Belediye tabiki sosyal yardım yapacaktır. Düşkününe fakirine bakacaktır. Sanırım Kolinin içerisinde 20-30 liralık  fazlada kayda değer olmayan bir malzeme var. Vatandaş bu kolileri almaya geldiğinde rencide oluyor. Yada biz buna verildi şuna verilmedi gibi düşünceye kapılıyoruz. Sizlerde  şaibe altında kalıyorsunuz. Benim teklifim her mahallede gerçekten muhtaç olan aileleri belirleyelim. Programa göre ayırdığımız 10 bin koli tutarındaki parayı belirlenen  200-300 kişiye eşit olarak dağıtımını  sağlamak amacıyla  vatandaşlara bir kartla  nakit almaları  için gerekli çalışmaları yapalım. Böyle bir uygulamanın  daha faydalı olacağına inanıyorum.dedi. 

Başkan Bey;  3 senelik hizmet süremiz  içerisinde 2.ve 3.senede yaptığımız yardımlar daha düzenli oldu. Kaymakamlık listelerinde dediğiniz gibi  3-5'i  geçmeyen sapmalar olmuş. Bu yanlışlıklar kurye tarafından yapılmış. Daha sonra düzeltildi.

Köprüköyün de  yaptığımız Kültür Evinin alt kısmını genişletip, önümüzdeki yıllarda "Sosyal Market" adıyla bir yer yapmak istiyoruz. Gerek bizim yapacağımız  gerekse bağışları örneğin, gıda,giyim ve dayanıklı eşya gibi malzemeleri  burada toplayacağız.

Başvuruda bulunanları bir komisyon marifetiyle yerinde kontrol ederek tespit edeceğiz. Bunları da  bilgisayarda kayıt altına alacağız. Komisyonun belirleyeceği bu vatandaşlara fakirlik oranına göre gerekirse nakit yada dediğiniz gibi kart şeklinde yardım yapılacaktır. Bu sene bina biterse seneye bu uygulamaya geçmiş olacağız.

Biz 1 yılda 200 bin ton asfalt yapmışız. Büyükşehir Belediyesi ise 100 bin ton yapmış. Büyükşehir Belediyesine göre fazla yapmışız. Sayın LEBA'nın dediği gibi bizim için yeterli olabilir ama geçmiş yıllara baktığımızda yapılan ihmallerden dolayı  yeterli değil.  

-5-

 10 bin tonluk daha yol yapacağız. Bunun maliyeti yaklaşık 10 milyardır. Geçmiş 5 yılda yola sadece 5-6 milyon verilmiş. Bizim bu 2 yıllık süreçte 25 milyonu geçti. Ama yetmiyor. Büyükşehir belediyesi ara sokakların yapımı konusunda daha fazla sorumluluk alsaydı yada ilçe belediyelerine yardımcı olsaydı daha iyi olacaktı.

 CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Büyükşehir Belediyesinin yaptığı asfalt çok kötü. Yüreğir Belediyesinin asfaltı mükemmel.dedi.         

GÜNDEM
 Gündemin 1.maddesini oluşturan; 2012 Mali Yılı Performans Programı ile ilgili Başkanlığın 03.10.2011 gün ve 10/450 sayılı yazısı ekinde gelen Plan Bütçe-Kanunlar-Eğitim Kültür Spor-Çevre ve Sağlık- Altyapı Hizmetleri-Ulaşım Komisyonları raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 Gündemin 2.maddesini oluşturan; Üyelik Seçimi ile ilgili Başkanlığın 07.10.2011 gün ve 10/459 sayılı yazısı okundu,görüşülmesi yapıldı ve neticede istifa ile boşalan üyeliklerin yerine; Altyapı Hizmetleri ve Eğitim Kültür Spor Komisyonlarına Tarık ÖZÜNAL seçilmiştir

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 24.10.2011 günü  Saat: 15.00’de  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.OTURUM SONU:  10.30.da


        Mahmut ÇELİKCAN                            Ömer AYGÜN                                    İrem SÜLÜ   

           Meclis Başkanı                                             Meclis Katibi                           Meclis Katibi

         Belediye Başkanı