Eylül 2011 Dönemi Meclis Tutanak Özetleri

T.C.
YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT
TUTANAK ÖZETİ
 
TOPLANTI TARİHİ               :05.08.2011
TOPLANTI GÜN VE SAAT :CUMA  günü  10.30.’da
KATILANLAR                                 :  38
KATILMAYAN                      : -
MAZERETLİ                        :-                              
GÖREVLİ                               : -
 
Belediye Meclisinin 05 AĞUSTOS  günü saat 10.30’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından açıldı.
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.08.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.
 
CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA; Yüreğir'in sorunlarını görüşmek için Büyükşehir Belediye Başkanından  bize bir randevu alacaktınız. Bunu ne zaman yapacağız?
Başkan Bey;  İşlerimiz dolayısıyla bu randevu ertelendi. Her partiden  2'şer kişi alarak Yüreğir Meclis Üyesi grubu  oluşturacaktık. Bu düzenlemeyi yapalım ve   Pazartesinden sonraki bir gün içinde randevu talep edelim.
         
Büyükşehir Belediyesinin  Yüreğir'de el atması  gereken ciddi sorunlar var. Bir kaç cenazeye gitmiştim. Büyükşehir güzergahı olan yollarda ASKİ'nin yaptığı çalışmalardan dolayı aracımız geçemedi inanın utandım.Meclis Üyemiz İsa Beye ve arkadaşlara  Büyükşehir ile görüşün ve kendilerine ait yolların malzemesini versinler biz yapalım teklifinde bulunduk. Ne yazık ki olumlu bir cevap alamadık.  Bizim sorumluluğumuzda olan sokaklarımız varken büyükşehir belediyesine ait olan yerlerin yapımında kullanacağımız  malzemeyi kendi sokaklarımızın yapımında kullanırız. Koza Bulvarının  bizim için ne kadar  önemli olduğu  hep konuşuldu. Çünkü Koza Bulvarı Mustafa Kemal bulvarından  geliyor D-400 kestiği noktadan bir ilk yaparak Seyhan nehrinden geçiyor ve Obalar caddesi üzerinden trafiğin olduğu kavşak ve Türkmenbaşı bulvarıyla  birleşiyor. Bu proje Adanada bir ilk olacak. Zamanında burası ile ilgili  büyükşehire yardımcı olmak amacı ile fikirlerimi  söyledim. Maalesef 14 aydır güney tarafında hiçbir ilerleme yok.  Diğer bir sorunda  sinekle mücadele; Vatandaşlardan bu konuda çok şikayet geliyor. İki sene önce sinekle mücadeleyi biz yapıyorduk.Böyle sıkıntılar olmuyordu. Şu an sinekle mücadele Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Mahalleler hafta da bir defa ilaçlanıyormuş bu da sorun yaratıyor. Bunu defalarca Büyükşehir Meclis Üyesi Arkadaşlarımız büyükşehir meclisinde gündeme getirdi.  Ama hiç bir sonuç alınamadı.
 
Biz iki noktayı Kentsel Dönüşüm alanı İlan ettik. Bu dönüşümde kasıt, illaki oraya konut yapılacak anlamında değildir. Sanayi Çarşısıyla, Kanara'nın olduğu yer belki de komisyona kalmıştır. Ben komisyona katılmadığım için bilmiyorum. Yani bunu büyükşehir rapor hazırlıyor. Belediye Kanununun 73.maddesi açık. Diyorki "  Kentsel Dönüşümü alanı ilan eder." Burada ilan edilecek alanın koordinatlı bir şekilde 5000'liğini hazırlarız. Bunu büyükşehir meclisine sunarız. 
 
 
-2-
Bu büyükşehir meclisinin yetkisindedir. Meclis bu ilan kararını verdikten sonra burada çalışmalar başlar. Maalesef Büyükşehir Meclisinde  bu iki konuyu gündeme yeri getirdiğimizde olumlu bir cevap alamıyoruz. Şunu samimiyetimle söylüyorum. Adana ne çektiyse kavgadan çekti. İlçe Belediyeleri ile büyükşehir belediyesi arasında sürekli bir çekişme var. Büyükşehir Belediye Başkanının dediği  "Ortak aklın" hiçbir ortak yönü yok.  Biz değiliz. Kim bu ortak aklın içerisinde.
 Büyükşehir Yüreğir'de uygulayacağı  bir proje için nezaketende olsa bizden bir görüş alabilir. Tamam yetki büyükşehirin ama  ben Yüreğir'in belediye Başkanı ve   Büyükşehirin doğal meclis üyesiyim.  Örneğin Köprü Köyünde  Kentsel dönüşüm ilan edildi. Yüreğiri orada başkan olarak temsil ediyorum. Diğer arkadaşlarımla meclis üyesi olarak. Belki sizlerde orada öğrendiniz. Ben orada öğrendim. Böyle bir kopukluk var. Bunun ciddi anlamda üstüne gitmemiz lazım. Bunu kişiselleştirmek doğru değil. 2-3 kişiyi karşıma alacağım diye Büyükşehirin Yüreğir halkını cezalandırmaya hakkı yoktur. Sizlerinde desteği ile önümüzdeki hafta büyükşehirde sorunlarımızı dile getirelim.
 Yüreğirdeki yollar kırıldı döküldü. 2-3 senedir 1.5 trilyon için  büyükşehir belediye başkanı söz  verdi. Bir başkan sözünde duramıyorsa artık kim duracak.  Alacağımız 1.5 trilyon , 15-20 trilyon yol ihale etmişiz. Bunu defalarca konuştuk.  Ama bir gelişme olmadı. .
 ASKİ'nin kazdığı yerlerin ben bir  teknik eleman olarak yönetmelikteki şekliyle yapılması  gerektiğini  izah ettim. Kazılan yerlere eski malzeme doldurulursa  çöker. Kırma taş konması gerekiyor. Teknik şartnamede böyle yapılması gerektiği belirtiliyor. 2,5 yıldır söylememize rağmen aynı noktadayız. Yaptığı yerler çöküyor. Mecburen alt yapıyı biz yapmadığımız için ara sokaklarda kilit parke yerleri çöküyor. Hem paramız boşa gidiyor, hem de vatandaş bizlere tepki veriyor. Bunları defalarca söyledik. ASKİ Demiryolu kenarındaki yolu Kazımbaşer yoluna kadar kazıp geçti. Üzerine asfaltı yaparsak hemen çökecek. Çok iş yapmakla kaliteli iş yapmayı ayırmak lazım.
 İbrahim Bey sorunlarımızı büyükşehir belediye başkanvekiline Yüreğir grubu olarak gidip söyleyelim deyince bende biraz sorunlarımızı paylaşmak istedim. Hakikaten büyükşehirle ciddi sıkıntılarımız var. 
  26 Mayısta Büyükşehir Belediyesi Başkanvekilliğini  bıraktım. Yüreğirde yapılacak 3 tane ihale vardı. Bunlar    Süleyman Vahit,Çukurova ve Akdeniz caddeleri.  Akdeniz caddesi programa alınmadı. Kozan yolunda  şu anda çalışılıyor. Ama çok geç kalındı. Bir iş 15 aydan fazla sürmez. Bu iş 1 kaç aylık işti. Bunu ciddi şekilde sorgulamamız lazım.
 Köprüköyü Kentsel  Dönüşüm yapılacak yer ilan edildi. Buraların mülkiyet durumu, vatandaşla anlaşma yapılıp yapılmadığı hakkında Murat bey ve arkadaşlardan bilgi aldım. Şu an burada yapılan hiçbir çalışma yok.
 Kentsel dönüşümle ilgili en güzel örneği Kışla'daki dönüşümü çalışmalarında   o gün hep beraber izledik. Kışla mahallesindeki dönüşümde  önce ilan ediyorsunuz sonra  proje geliştiriyorsunuz, saha çalışmaları, tespitler ve daha sonra bu süreç 1 yıla yakın sürüyor.
 CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;  Sorunlarımızı  Büyükşehir Belediye Başkanvekili ile burada sohbet şeklinde tüm meclis üyelerimizle beraber   yapsak daha iyi olur.
 Başkan Bey;  Yüreğir Meclis Üyesi Grubunu  Yüreğir'in sorunlarını  meclisimiz adına görüşmek üzere  sözcü olmaları yönünde kurmak istedik.  Temsilci olarak  hepimiz gidemeyeceğimize göre böyle bir çözüm düşünüldü.  
 
CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;  Meclis üyesi arkadaşlarımızın kendisine yüzyüze söyleyeceği daha farklı şeyler olabilir. Büyükşehir belediye başkanvekilimiz buraya gelip meclisimize katılsa daha iyi olur.
 Başkan Bey; Olabilir. Buraya gelirmi bilmiyorum.
Başkan Yardımcısı Murat TÜRK; Seyhan Belediye Meclisine davet edildiği için  katıldı.
 
 Başkan Bey; Bu hafta geç kalındı,  meclis yapıldı.  Olağanüstü meclis toplantısı yapıp Büyükşehir Belediye Başkanvekilini davet edebiliriz.
  CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY;  Sayın Başkanım olağanüstü meclise gerek yok. Komisyon toplantısı yaparız. Sayın Başkanvekilimizi de çağırırız. Bu konuyu daha önce Başkanvekiline iletmiştim. Oda bu konuya olumlu baktı.  Bir komisyon toplantısı yaparız.Buraya başkanvekilimizi davet ederiz.
 
-3-
 
  Başkan Bey; Komisyon  fikri  uygun olabilir. Meclis ve komisyon toplantılarına zaten hepimiz katılıyoruz.
  CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Serzenişlerinizi anlıyorum ama yüreğirin itilmiş, kakılmışlığını ve Yüreğirin hiçbir başkan tarafından ele alınıp ciddi bir yaşanabilir ilçe haline getirilmediğini tüm arkadaşlarda biliyorlar. Benimde her yerde söylediğimi biliyorsunuz. Ama bu kavgayla dövüşle olmaz. Bende sizi çok iyi anlıyorum. Yani süre geçiyor 2,5 sene geçmiş daha hiç bir şey yapılamamış. Ama o günkü komisyonda bu kentsel dönüşüm ilan edilen yer vardı. Ben yazıları okudum. Ayrıca o görüşü yazanlarda 2 mühendis 1 Daire Başkanının imzasını okudum ve onu kabul etmedik ama o şuydu.Yani vatandaş daha hiçbir alt yapısı hazırlanmamış, TOKİ'yle görüşülmemiş. Vatandaş yarın bu geciktiği sürece 3-5-10 sene gecikirse vatandaş arsasını hiç bir şey yapamaz, alamaz, satamaz .  Ama neticede komisyondan  geçti.
  Mecliste tartışmaya açılabilir ama köprüköyü örneğini lütfen vermeyin. Köprüköyü örneğini dün Murat Beyde verdi.
   Başkan Bey; Burada anlatmak istediğim; Büyükşehir dönüşüm kararı alıyor ama bize danışmadan ilan ediyor. Burada bir kopukluk var.
  CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; İki başkanın anlaşmazlığından Yüreğir zarar görür başkanım. Yüreğir için birlik ve beraberlik içinde her şey yapılabilir. Yüreğirin derdini hepimiz biliyoruz itilmiş ve kakılmışlıktan bıktık artık. Gereği neyse onu yapalım. Çağıralım, gidelim, sıkıştıralım. Mesela Akdeniz caddesindeki çalışma programa alınmadığı için  muhtarını gördüğüm zaman kaçmaya çalışıyorum. Söz aldık,  hesabını çıkarttırdık, talimat verildi. Niye yapılmadığını bende bilmiyorum.
 
   AK Parti Meclis Üyesi Necati CENGİZ;  Bizde bunu söylüyoruz. Söz veriliyor ama hiçbir şey yapılmıyor. Borç  ödendi zannediyordum, halen ödenmemiş. Konuşmaya gelince gayet güzel ortak akıldan bahsediyor Belediye Başkanvekilimiz. Çok şeyler yapacağız diyor ama hepsi lafta kalıyor.
    Başkan Yardımcısı Murat TÜRK; Köprü köyünün kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine karşı çıkılmadı. Burası büyükşehir tarafından Kentsel Dönüşümü ilan edilirken. Herhangi planlama, herhangi  bir çalışma yoktu. Dosya boştu, neden sizde bu şekildeki dosyayı  geçirdiniz de şimdi karşı çıkıyorsunuz dedim. Büyükşehirdekilerde ilçe belediyeler bu çalışmaları yaparlarken bizlere danışmıyorlar.Sende İlçenin mahallesini kentsel dönüşüm alanı ilan ederken ilçe belediyesinin başkanıyla konuşuyormusun. Bunun neresi ortak akıl.
 
  Başkan Bey; 1/5000'liğe kroki anlamında çizdirdik. 2 tanesinin de 25.000'liğinde  tarım izinleri alınmamış. Bu konuyu Büyükşehir Belediye başkanvekili ile görüşüp, krokileri kendilerine verdik.  1/25000'ligin komisyon çalışmalarına katıldık. Bu toplantıda B.Şehir Belediye Başkanvekili yoktu. 25 binliğe bizim Yüreğirden işlenmesi gereken yerleri ve usul açısından ne yapmamız gerektiğini ortaya koyduk. Yani burada şu olay var iş uzadı, vatandaş kabul etmiyorsa, meclis kararıyla kaldırıyoruz. İradeyi koyan yine o iradeyi kaldıran aynı makam büyükşehir  meclis. Orada bir sıkıntı yok.
            Kozan Çarşısı ve Sanayi çarşısı  50-60 sene belki daha fazla zamandır burada.       Esnaflarla konuştuğumuzda 50 senedir bu çalışmanın yapılacağı söylendiğini ama lafta kaldığını belirtiyorlar.Bu konu ile ilgili ilk defa ciddi  bir çalışma başlatıldı. Mecliste teklif edildi, bunlar kabul edildi. Toprak Koruma Kararı ile o yerler geçti. Projenin ön çalışması gayri resim olarak elimizde bir bilgi olsun diye yapıldı. Sanayi çarşısında binin üzerinde esnaf var.  Kozan çarşısının bulunduğu yerde birebir mülkiyet tespitini yaptırdık. Ama bu o dosyaya girecek durumda değil.Biz bu ilan kararı geldi mi mülkiyeti sahada birebir çalışma yaptıracağız. Tapudan almak yetmiyor, sahaya inilecek. Kışladaki yaptığımız gibi birebir kimin neyi var, ağaçlarına varana kadar hepsi tespit edilecek. Bu tespitler için  en az 5-6 ay geçer. Yüreğir belediyesinin bunu yapacak gücü ve imkanı var.  Sinanpaşanın başarısız olması bizim önümüzü tıkıyor. Kışlada, Başak'ta karşımıza çıkıyor. Eğer insanlarla değer tesbiti yapıp o rantı insanlara verseydiler. Şu an  Sinanpaşa olayı bitmişti.
             Bu ay komisyon yapacağımız zaman büyükşehir belediye başkanvekilimizi davet edelim.
 
MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Büyükşehirde Yüreğirin sorunları gündeme getirileceği gün tüm meclis üyesi arkadaşlarımızda gelseler daha iyi olur.  Ortak akıl üzerinden reklamlar yapılıyor.Bu ortak aklın içinde meclis üyesi yoksa bu ortak akıl bir  hayaldir.
./..
-4-
 
 Başkan Bey; Zihni Beyi buraya davet edeceğiz. Herkes istediği soruyu sorar. Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.
 
  CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Yüreğirde bir çok sorunlarımız var. Yol, Kentsel Dönüşüm ve yapılan yatırımlar vs. Öncelikli sorunlarımızı bir liste haline getirirsek  daha iyi olur.
 
 Başkan Bey; Biz zaten komisyona gelirken hazırlıklı geliriz. Kayıtlarımızı Tutanak altına alırız.Bu kayıtları hem gruplara, hem de Büyükşehir Başkanvekiline  veririz.
 
 AK Parti Meclis Üyesi Songül SİVASLIOĞLU; Yüreğirin çok sorunları var.  Alt yapımız yok. Şu an maalesef sularımız bile mikroplu. Merkez ilçe olduğumuz halde imarı bile düzensiz. Yüreğirin çehresini değiştirecek ve bundan sonraki değişiklik için güzel planlar hazırlayalım. Büyükşehir bu konuda bunları yapmak zorunda kalsın. Bu dönem biz bunu başaralım.
 AK Parti Meclis Üyesi Celal TURAN;  Büyükşehir Belediye Başkanvekilimiz Buraya gelip tamam yapacağım notumu aldım deyip söz veripte, arkasını dönüp gidecekse, bir şey yapmayacaksa gelmesinin bir anlamı yok.
  Başkan Bey; Büyükşehir Başkanvekilinin buraya  gelmesi bizim sorunlarımız çözülecek anlamına gelmez.
   Büyükşehir belediye başkanı ASKİ'den alacağımız para için söz veriyor,  para hesaba yattığı halde ödemiyorsa  ve sözünü tutmuyorsa  bu durumda diyecek birşey kalmıyor. 2 milyondan fazla ASKİ'nin kırdığı protokol yapmadığı yerler var. Paramızı alamadığımız için Mahkemeye veriyoruz.   Biz yama yaptığımız yerlerin parasını istiyoruz. O paranın 10 mislisini 20 mislisini harcamışız. Buna rağmen ben Yüreğir'e karşı kişisel bir önyargı olduğunu düşünüyorum.
 CHP Meclis Üyesi Muhammet YALÇIN; 2,5 yıllık bir zaman dilimi geçti. 2,5 yıl içerisinde sizden hükümetin bir belediye başkanı olarak  beklediğimiz performansı göremedik
 Erkek erkil bir toplumda yaşıyoruz.  Bizler aile reisi olarak evde bir karar alırken hanıma, çocuğu nasıl sormuyorsak. Belediye başkanları da meclis üyelerine sormuyor. Büyükşehir belediye başkanı da ilçe belediye başkanlarına sormuyor. Bu aileden başlıyor iş ortamına kadar gidiyor. Toplum böyle.Bu toplumu dönüştürmenin yolu ya kitap okuyacak ya gezecek, görecek ve zorlayacak. 
 Meclis Üyeleri arkadaşlarımız Kayseri,Konya'yı gezin. Yapılan hizmetleri gördüğünüz zaman şurada belediye başkanını oturtmazsınız. Ama Meclis Üyesi Arkadaşlarımız 10 dakikada toplantı bitsin kaçalım diye bekliyorsunuz. Biz Belediye başkanının zorlamıyoruz ki bizim ilçe belediye başkanımızda Zihni Beyi zorlamıyor. O zaman bu işe başlayalım.
 
 Şu 2,5 seneyi iyi değerlendirelim.       Kozan yolu ve Cumhuriyet Mahallesinde  kaldırım çalışması yapılacaktı. 2,5 sene oldu herhangi bir gelişme yok.  Bu saatten sonra güç birliği yapalım. 

 MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Yüreğirin problemleri çok. Problem anlatmak kadar kolay bir şey yok.Biz nasıl çözüm üretebiliriz. Bu konuyu konuşalım  
 Açık ve net söylemek gerekirse Zihni Bey buraya gelmez.Boşuna konuşuyorsunuz. Biz kendimiz ne yapabiliriz ve Büyükşehire zoraki ne yaptırabiliriz diye çözümler bulmamız gerekir.Zihni bey kendi iradesi ile bir şey yapmaz.Başkaları tarafından idare ediliyor.
 
 
 Yüreğir meclis üyelerimizden oluşan  6 kişilik grup Başkanvekili Zihni beyin ziyaretine gidilsin sorunlar  aktarsınlar ve bunları zabıt altına alınsın.
 
 Ortak Akıl diye bir şey yok. Çevresinde 3 kişi var, ortak akıl dedikleri budur.
 
 MHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Bütün meclis üyeleri arkadaşlarımızla birlikte gidelim.Hiç değilse basında daha dikkat çeker.
 
-5-
 
 Başkan Bey; Artık ben Büyükşehir Belediye başkanvekiline söylemekten bıktım. Her zaman büyükşehir meclisinde kürsüye çıkıp söylememde uygun olmaz.Biz her zaman hem telefonla hem yüzyüze konuşuyoruz. Ama onların öncesi  var bir söz veriyorsan büyükşehir belediye başkanı olarak bunun arkasında duracaksın. Genel sekretere farklı bize farklı konuşuluyor. "Tavşana kaç tazıya tut politikası" var burada.
 
 Önceden Zihni bey  Büyükşehir Meclisinde bir karar alalım bütün ilçelerin ara sokaklarını dahi yapalım diyordu. Biz bunu istemiyoruz. Sadece kırdığı yolların parasını  istiyoruz. Büyükşehir belediyesinde şu anlayış var. Ben ilçe belediyesinin burnunu nasıl sürterim,nerden ipini yakalarım mantığı var. Çırak ustayı geçmiş. Ben bu paraları Aytaç Beyden daha rahat alırdım. 1,5 trilyonun 500 ünü aldık. Diğerleri belgeli ama alamıyoruz. Ben bu paraları Yüreğir halkı adına istiyorum. Karşındakini ciddiye almak zorundasın, yapamıyorsan da gerekçeleri söylemek zorundasın.dedi.
 
MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Zihni beyi alsınlar.Aytaç DURAK'ı getirsinler.dedi.
 
AK Parti Meclis Üyesi Mustafa ESENKURT:  İsa Beyin dediğine katılıyorum. Zihni Beyden hepimiz şikayetçiyiz. Bunun tek çözümü Zihni Beyden emaneti alıp sahibine verelim.
MHP Meclis Üyesi Hüseyin TUMLUKOLCU; Büyükşehir Meclis Üyeleri arkadaşlarıma söylüyorum. 6 tane meclis üyesi arkadaşla beraber siz bir açıklama yapsanız. Biz bundan sonra Yüreğir'e hizmet verilmemesinden dolayı bu ortak aklın içinden çıkmak istediğimizi belirtirsiniz.
 Başkan Bey; Biz bir görüşme yapalım. Belki arkadaşların dediği gibi sonuç çıkmayacak ama.Biz komisyona davet ederiz. Olmazsa çıkar basın açıklaması yaparız.
 
 
GÜNDEM
          Gündem maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 11535 ada onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-B-3-D halihazır paftasında Uygulama İmar Planı   ile ilgili Başkanlığın 05.08.2011 gün ve 10/380 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Deprem ve Doğal Afetler-Ulaşım-Çevre ve Sağlık ile Mesken ve Gecekondu  Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede dosya üzerinde incelemelerin tamamlanmadığından tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Altyapı Hizmetleri-Deprem ve Doğal Afetler-AB ve Dış İlişkiler- Mesken ve Gecekondu- Çevre ve Sağlık  ile Kentsel Dönüşüm komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.
  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.09.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
 
OTURUM SONU:  11.20.de
        Mahmut ÇELİKCAN                           Fatma EVCİMİK                               Ömer AYGÜN   
           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                                  Meclis Katibi
         Belediye Başkanı
T.C.
YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT
TUTANAK ÖZETİ
 
TOPLANTI TARİHİ               :05.09.2011
TOPLANTI GÜN VE SAAT :PAZARTESİ  günü  16.00.’da
KATILANLAR                     :  38
KATILMAYAN                    : -
MAZERETLİ                        :-                              
GÖREVLİ                            : -
 
            Belediye Meclisinin 05 EYLÜL günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından açıldı.
   Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.08.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.
    Gündeme geçilmeden önce; MHP Meclis Üyesi Hüseyin TUMLUKOLCU; Herkesin Ramazan Bayramını ve 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.
 PTT Evlerinde şantiyenin olduğu yerde çöp biriktirme şantiyesi yapılmış. Bu şantiye belki kötü niyetle yapılmamış olabilir ama oradan geçerken nerdeyse Sofulu çöplüğü kadar kötü kokuyor. Vatandaşların bu yönde şikayete var . Bu konuda bir çalışma yapılırsa çok memnun oluruz.
Diğer Bir konuda,  Yerel basın üyelerimiz  zor durumda. Yerel basının desteklenmesi yönünde bazı düşüncelerimiz olabilir. Örneğin belediyelerden ruhsat almaya gelen esnaflara birer adet yerel gazete almaları  konusunda gerekli çalışmalar yapılabilir. Bu konunun yasal yaptırımları araştırılabilir. Böyle bir çalışma yapabilirsek Yerel Basına destek olabiliriz.
 
 CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Her yılkinden farklı olarak iki  bayramı bir arada  yaşadık.   Biri dini bayramımız olan ramazan bayramı diğeri ise zafer bayramı. Ülkemizin hangi koşullarda kurtarıldığı ve hangi koşullarda bizlere emanet edildiğinin altını çiziyorum. O günün koşullarında o mücadele eden insanların bugünün koşullarındaki bu ülkeyi bölüp parçalamaya yönelik zihniyetlere karşı direnişin yapıldığı  o günlere sahip çıkmamız gerekiyor. Etrafımızdaki ülkelerde hergün bir çok insan ölüyor. İnsanların demokratik ortamda yaşaması ve normal hayata dönmelerini temenni ediyorum. Çevremizdeki ülkelerde bu kadar karmaşa yaşanırken bizde birlik ve beraberlik içerisinde birbirimize kenetlenmeliyiz.
Mübarek Ramazan Bayramını ve 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.
  CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; 30 Ağustos Zafer Bayramının ve Ramazan Bayramının en içten dileklerimle kutluyor, geçen ay içerisinde şehit edilen güvenlik görevlilerine Allah'tan rahmet geride kalan kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.
 Dün ve önceki gün basından Adana'nın yaşanabilirlik seviyesinin 13.sıradan 55.sıraya gerilediği okumuşsunuzdur. Yine ulusal basında yayınlanan haberlerde kredi kartı ödemelerinin en az  Adana'da olduğu belirtilmiştir. Bu istatistiklere dayanarak Adana için ne yapabiliriz. Bu yönde çalışmalar yapmamız gerekiyor.
2,5 yıllık süre içerisinde burada ve büyükşehir belediye meclisinde dile getirdiğimiz Yüreğir'e acil bir şekilde  köprü yapılması   projesi  geçtiğimiz ay içerisinde D.S.İ.'nin trafiği tek yönde kapatmasıyla elzem bir durum aldığını gözler önüne sermiştir.  Geçtiğimiz ay içerisinde Yüreğir'e 6 tane köprünün projesi çizilerek bize gösterilmiştir. Fakat hiçbir çalışma başlatılmamıştır.
 
./..
 
             
                                                                                    - 2-
 
 15 gün sonra eğitim ve öğretim yılı başlayacak. Bu süreçte trafikte özellikle üniversite tarafında çok karmaşa yaşanacak. Atlı Spor Kulübün oralarda yani sigorta hastanesinin bulunduğu Beyazevler-Dilberler kafe civarında acilen  köprü yapılması gerekmektedir.
 
 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; 30 Ağustos Zafer Bayramının ve Ramazan Bayramının en içten dileklerimle kutluyor. Geçen ay içerisinde şehit edilen güvenlik görevlilerine Allah'tan rahmet geride kalan kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.
 
 Arkadaşlardan Adana ile ilgili sorunları  dinledik. Ben sizin Yüreğir Belediye Başkanı   Mahmut ÇELİKCAN olarak çok iyi niyetle çaba gösterdiğinize inanıyorum.  
 
 Ben buradan 14 Adana Milletvekilimize çağrı yapıyorum. Adana bürokratları ile bir araya gelerek Adana ile ilgili sorunların çözülmesi için projeler üretilsin.
Başkan Bey;  Her yılkinden farklı olarak iki  bayramı bir arada  yaşadık.   Ramazan bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı. Her iki bayramında hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
Adana'ya yapılacak yatırımlar için herkesin; Meclis Üyesi olarak sizler, Belediye Başkanı olarak benim gibi   herkesin üstüne düşeni yapması  gerekiyor. Adana için hizmet talep etmek hakkımızdır. Ertan beyin dediği gibi  hakkımızı  talep ederken sertleşmeye hakaret etmeye gerek yok. Geçen Meclis toplantısında yaptığımız konuşmalardan dolayı  Büyükşehir Belediye Başkanvekili bir toplantı düzenledi. Burada sorunlarımızı belirttik, hakkımızı istedik. Yinede bu toplantının  çok faydalı olduğunu sanmıyorum.  Burada talepler yapılırken kişisel bir beklentimiz olmadı. Sadece Yüreğir  halkına yapılan  hizmet eksikliklerini dile getirmeye çalıştık.
  Biz sorunlarımızı Büyükşehir Belediye Meclisinde 8 meclis üyesi olarak sadece dile getirebiliriz. Yetki bizde olsa mutlaka sorunlarımızı bir an önce çözmeye çalışırız. Ama yetki Büyükşehir Belediyesinde. Büyükşehir Belediyesinde yaptığımız toplantıda da Yüreğire hizmet verme anlamında samimi bir irade göremedik.
 Örneğin Sinekle mücadele konusunda Seyhan Belediyesi mahkemeye vermiş biz  ise mahkemeye vermemişiz. Yinede Yüreğir bölgesine de ilaçlama yapılıyor diye bir ifade kullanıyorlar. Mahkeme kararında "Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde olan tüm ilçe belediyelerinin ilaçlamasını Büyükşehir Belediyesi yapar." diye bir ifade  var. Ayrıca bizim yada Sarıçam Belediyesinin mahkemeye vermesi gerekmiyor.
Diğer bir konuda Sürekli gündemde olan Koza Bulvarındaki köprü ile ilgili projeyi bile yapamadılar.  Adana'nın yaşanabilirlik seviyesinin 13.sıradan 55.sıraya gerilemesi tabiki hepimizi üzdü. Ama bu konuda sadece  yerel yönetimleri suçlamamız doğru olmaz. Bu gerilemeden sivil toplum örgütleri, kamu kurum kuruluşları, siyasi irade gibi toplum olarak düşünmemiz gerekiyor. Bu gerilemeden herkes sorumludur. Biz üstümüze düşeni mutlaka yapacağız.
  Hüseyin Beyin bahsettiği PTT evlerindeki şantiyede çöp kalmıyor. Çünkü orası aktarma istasyonu olarak kullanılıyor. Bu konu Ertuğrul Beyin sorumluluğundadır. .
Ertan Beyin dediği Adana'mızın gerilemesinin durdurulması  konusunda sivil toplum örgütlerine çok iş düşüyor. Bu konuda yapacakları çabalar sonucunda biz yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapacağız.
 
 GÜNDEM
 
 Gündem maddesini oluşturan; 2012 Mali Yılı Yatırım Programı ile ilgili Başkanlığın 05.09.2011 gün ve 10/403 sayılı yazısı ekinde gelen Plan Bütçe-Kanunlar-Tarife-Halkla İlişkiler-İnsan Hakları-Eğitim Kültür Spor ile Ulaşım Komisyonları raporu okundu, görüşülmesi yapıldıktan sonra söz alan;
Gündemin okunmasından sonra söz alan Necmi ÖZCANLI  yatırım programının biraz arttırılması ve konu hakkında açıklama yapılmasını talep etti.
 
 Başkan Bey; Yatırım programı dosyası komisyonda görüşülerek meclis gündemine geldi. Konu hakkında biraz açıklama yapmak istiyorum.
 
  Yatırım programında öncelik Fen İşleri Müdürlüğüne verildi. Devam eden  Kültür evlerimiz ve daha çok sıkıntı yaşadığımız yol hizmetlerimiz  var.   60 bin ton asfaltla ilgili yeni bir hazırlığımız var. Şu an kilitli parke de 500 bini aştık. Bitince asfalta daha çok ağırlık vereceğiz. 1.200.000 m2 asfalt  olmak üzere toplamda
 
-3-
1.700.000 m2 kilitli parke yapılmıştır. Bize bağlanan belde ve köylerden dolayı bu çalışmanın 2-3 yıl daha devam etmesi gerekiyor. 
 
 Devletteki bütçe yılbaşında eldeki donelere baktığımız zaman genelde birebir tutuyor.  Belediyelerde Gerçekleşmeye baktığımız zaman Belediye Bütçeleri tahmini bütçedir. Birebir tutmayabilir. İller Bankası paylarımızda artma ve azalma olabiliyor. Yatırımı 3 düşünmüşüz 6 olmuştur. Bunu da başka yerlerde kullanabiliriz. Bütçe  kendi içinde tutar ama sınıflar  kaydırılabilir. Kamu kurumlarında bütçe kullanılmadığı zaman yanıyor. Ama biz özel bütçeli olduğumuzdan   devredebiliyoruz.
Park Bahçelerdeki ihale 2 defa yapıldı. Yeterli rekabet sağlanamadığından ihale iptal edildi. Oradaki parayı başka yerde kullanmayı düşünüyoruz.
 CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Çıkmaz sokakların açılması ile ilgili herhangi bir kamulaştırma çalışması yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgi istedi.
 
 Başkan Bey; Biz önceliği çamurlu sokaklardan kurtulmak için yol yapımına verdik. Çıkmaz sokakların açılması için yapılacak olan kamulaştırmada  vatandaş büyük ücret talep ediyor. Çıkmaz sokaklar çok fazla. Bütün parayı buraya harcamamız doğru olmaz. İleriki zamanlarda önemli olan 3-5 çıkmaz sokağın açılması için gerekli çalışmalar yapılacaktır.
 Temizlik İşleri Müdürlüğünde rutin cari harcamalarımız var. Yatırım olarak düşündüğümüzde  öncelik Fen İşleri ve Park Bahçeler Müdürlüğü,  daha sonra kamulaştırma geliyor.
 
MHP Meclis Üyesi Hüseyin TUMLUKOLCU; 2010 yılında ihale bahane edilerek hiçbir işlem yapılmadı. İhaleler yüksek meblağlarda olmasaydı daha çok katılım olurdu.
 
Başkan Bey; İhalede eksiklik yok. Projeleri yapıldı. Daha öncede söylediğim gibi yeterli rekabet ortamı sağlanamadığından dolayı ihale iptal edildi.
 
 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; ihalede meblağ biraz düşük tutulsaydı talep daha çok olmazmıydı.
 
  Başkan Bey; Bu işin projesi,  keşifleri, peyzajı ve  elektrik kısmı var. İhalede eksiklik yok.  Biz Belediyenin parasını koruma çabasındayız. Bildiğiniz gibi ihale işleri sıkıntılı işler. Şunu da belirtelim ki  İhalede para sıkıntımız yok.  Daha öncede söylediğim gibi yeterli rekabet ortamı sağlanamadığından dolayı ihale iptal edildi.       
 Ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.
  Belediyemiz Meclis üyesi Fikret DOĞAN'ın ablası vefat etmiştir.  Kendisine Allahtan rahmet ailesine başsağlığı diliyorum. dedi.
  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 06.09.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
                           
OTURUM SONU:  16.50.de
        Mahmut ÇELİKCAN                           Mustafa ÇOBAN                                     İrem SÜLÜ
           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                                      Meclis Katibi
         Belediye Başkanı

T.C.
YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT
TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               :06.09.2011
TOPLANTI GÜN VE SAAT :SALI   günü  16.00.’da
KATILANLAR                     :  38
KATILMAYAN                    : -
MAZERETLİ                        :-                              
GÖREVLİ                           : -
 
            Belediye Meclisinin 06 EYLÜL günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından açıldı.
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.09.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.
 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; 25.000'lik plan Büyükşehirden geçti. Askıya çıkarıldı ve süresi doldu. Duyumlarıma göre 400 civarında itiraz var.
Bizler geçmişte yapılan hizmetleri yok saymıyoruz ama Yüreğir itilmiş kakılmışlıktan kurtaracak bir başkan arıyor. Bunun için bu mecliste çok konuşmalar yapıldı. Burada yapılan konuşmaların Büyükşehir meclisinde savunması yapıldı. Ancak 2,5 yıl geçti. Şimdi yeni işlere başlasak dönem sonuna kadar bitmez ama yinede bir yerlerden başlamak gerektiğine inanıyorum.
  25.000'lik plan Büyükşehir Belediyesinden geçtiği zaman Büyükşehir Başkanvekili bunun için fazla bir şey yapamadıklarını ama bundan sonraki planlar için ilçe belediye başkanlarının teklif ve önerilerini beklediklerini bu yönde düzenleme yapmaya çalışacaklarını belirtti.
Şunu sormak istiyorum, biz Yüreğir Belediyesi olarak bu planlarla ilgili Büyükşehir Belediyesine  herhangi bir öneri başvurusunda bulunduk mu.Neler düşündünüz, neler yaptınız. Plan revizesi 2- 3 senede yapılacak bir çalışma değil ama güçbirliği ile ortaya bir fikir oluşturulup, büyükşehir belediyesine gidilirse daha iyi olacağına inanıyorum.
   Ak Parti Meclis Üyesi Necati CENGİZ; Bu husustaki ilk öneriyi siz getirin ki önerinizi bir görelim. dedi.
   CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Ben önerilerimi Büyükşehir Meclisinde  ve burada söyledim. İsterseniz önerilerimi bir daha söyleyebilirim. Yeni imara açılan yerlerin yanında eski  mahallelerinde tümünü ister kentsel dönüşüm adı altında ister revize ederek Yüreğir'i gecekondu hayatından kurtararak yeni modern bir hayata geçirelim. Yüreğir'in tamamı gecekondu olduğu için buna gücümüz yetmez.
 Kentsel dönüşüm ilan edildi. Bunun için başkan beye, meclis üyelerine ve bürokratlara teşekkür ediyorum. Ama bu uzun vadeli bir iş. İsterseniz tüm önerilerimi yarın mecliste sizlerle yeniden paylaşabilirim. Yüreğir böyle kalmamalı diye düşünüyorum. Dedi.
 
 MHP Meclis Üyesi Bahtiyar BALABAN; Kışla Mahallesindeki  Kentsel dönüşüm hakkında vatandaşlar bizlere soru soruyor. Hangi aşamada bilgi verirmisiniz.dedi.
 
 Başkan Bey; Adana'nın 40-50 hatta 100 yıllık sorununu 2-3 senede ilçe belediyesi olarak çözmemiz mümkün değil. Biz bunun temellerini attık. Daha önce kentsel dönüşüm Adana'da konuşulmuyordu.Şimdi herkes kentsel dönüşümü konuşuyor. Buda bizim başarımızdır. Yüreğir'in başarısıdır. Kentsel dönüşümü bütün Yüreğir'e yaptığımızda şehrin tamamını bloke etmiş olursunuz. Kentsel dönüşüm demek; o planları plansız hale getirip, yeni planlar yapıyorsunuz. Bu uzun bir süreç gerektiriyor. Bu süreç içerisinde  1 çivi dahi çakılmıyor.
./..
-2-
7-8 yerin ilanı yapıldı. 2 yer pilot bölge seçildi. Buralarda iyi bir aşama kaydedildi.  Bunu küçümsememek lazım. Kentsel Dönüşüm  Yüreğir Belediyesi olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir işlem değil. Büyükşehir Meclisinde 5000 likler ve 25000 likler geçerken umduğumuz gibi olmadı. Bu nedenle 25.000'lik planlarla ilgili  itirazımızı yaptık.
 
  Belki şu yaklaşımla hareket edildi.  Adana'da inşaat sektörü durmuştu.5000'liği olmayan yerler var. 5000'liği yapabilmek için bir üst planın 25.000'liği olması lazım. Bu anlamda çok acele edildi. 6-7 aylık bir süreç geçti. Bu süreç iyi değerlendirilebilirdi.
   Buradaki sorun Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri arasında yeterli koordinasyon yok. Ben bir ilçe belediye başkanı olarak ilçemde yapılacak imar değişikliğinin  5000'liğin yada 25.000'liğin ayrıntısını bilmiyorum. Çünkü bize bilgi verilmiyor.
  Koordine eksikliği her  çalışmada önümüze çıkıyor. Buradaki asıl amacımız hizmet vermek ama en basit işler bile ilçe belediyelerine atılıyor. Mezarlık ve cenaze işlerini Büyükşehir Belediyesinin yapması gerekiyor.ama biz yapıyoruz. Bizim yapmamız gereken fakat gücümüzün yetmediği bazı yerler var. Örneğin ilaçlama, asfalt yada temizlik hizmetlerinde Büyükşehir'in bu konuda ayırım yapmadan hizmet vermesi gerekiyor.
 
  Kentsel dönüşümle ilgili  teknik arkadaşlardan örneğin Zeynel Bey gibi işi bilen bir kaç kişiden oluşan bir grup oluşturalım. Bu konu hakkında görüşüp tartışsınlar. Özel bir gündemle meclis toplantısı yapalım, burada olgunlaşan fikri Büyükşehir Belediye Meclisine görüş olarak sunalım.
 
CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Yüreğirde yeni yapılaşmadan bahsediliyor. Yüreğirde yaşayan insanların gelir seviyesi düşük. Gelir seviyesi iyi olan insanlar Seyhan ve Çukurova bölgesinde yaşıyorlar. Buradaki asıl sorun imarın iyi olması değil çünkü yaşam imkanları daha iyi çocukların gittiği okullar, alışveriş merkezleri, dinlenme yerleri vs. yerler daha çok. Yüreğirde bizim oturmamızı sağlayacak ne var. Örneğin, Anadolu Mahallesinde lüks bir villa yapılsa siz otururmuydunuz Necmi bey?
Bu bölgeye yatırımcıyı çekersek,  Bölgedeki esnaflarımıza sahip çıkarsak iş yapan insanlar buraya yerleşeceklerdir.dedi.
 
 GÜNDEM
 
 Gündem maddesini oluşturan; Somali'ye Yardım Yapılması ile ilgili Başkanlığın 05.09 .2011 gün ve 10/404 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan;
CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA şahsı adına; Açlık ve sefalet kapitalist sistemin sonucudur. Açlık ve sefalet gerçekten savaşılması gereken bir şeydir. Ama kapitalist sistemin içinde kalarak, kapitalist sistemle savaşmadan açlıkla savaşmamız mümkün değildir. Biz yardıma karşı değiliz. Elimizden gelen her türlü yardımı  yapmalıyız.
Şunu da hatırlatmak istiyorum. Türkiye'de 14 milyon insan açlık sınırında. Türkiye de Somali ve Kenya'daki gibi yaşayan 13,5 milyon insan var.  Bunu Türkiyeyi 10 yıldır yöneten siyasi iradenin mutlaka görmesi, bilmesi veya bildirilmesi gerekir.dedi.
  görüşülmesi yapıldı ve neticede Başkanlık teklifinin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.
 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.09.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
                         
OTURUM SONU:  16.30.de
 
  Mahmut ÇELİKCAN                            Fatma EVCİMİK                               İrem  SÜLÜ                 
     Meclis Başkanı                                   Meclis Katibi                                     Meclis Katibi
   Belediye Başkanı        
   
T.C.
YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT
TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               :07.09.2011
TOPLANTI GÜN VE SAAT :ÇARŞAMBA  günü  16.00.’da
KATILANLAR                     :  36
KATILMAYAN                    : -
MAZERETLİ                        :- 2                           
GÖREVLİ                           : -
 
            Belediye Meclisinin 07 EYLÜL günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Hasan KARAOĞLU ve Fikret DOĞAN'ın mazeretli olmalarına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.
  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.09.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.
MHP Meclis Üyesi Hüseyin TUMLUKOLCU; Bayramdan önce memur arkadaşlarla  sosyal denge sözleşmesi imzaladınız. Arkadaşlar adına teşekkür ediyorum.  Belediyemizde aynı şekilde  657 sayılı yasaya tabii olarak çalışan 34 sözleşmeli arkadaşımızın da bu yönde talepleri var. Böyle bir iyileştirme yapılması belediyenin bütçesine çok fazla yük  getireceğini düşünmüyorum.dedi.
 
 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Bizde Hüseyin Beyin görüşüne katılıyoruz. Memur statüsünde olan sözleşmeli arkadaşlara da gerekli yardımın yapılmasını arzu ediyorum.dedi.
 
 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Askerlik sevkiyatı başladı. Bende bir asker babasıyım. Allah bu yavrularımızı vatanımıza milletimize bağışlasın. Sağ salim ailelerine dönmeyi nasip etsin.
 Meclise bir önerim olacak. Sayın başkanım, meclis üyesi arkadaşlarım ve bürokrat arkadaşlarımın Yüreğir'de oturmasını Yüreğir halkı adına talep ediyorum. Ben 35 yıldır Yüreğir'de oturuyorum. Bir belediye başkanı, bir meclis üyesi ya da bir bürokratı Yüreğir'de oturmaz. Yüreğir halkı ne çektiyse bundan çekti.  Bu şekilde nasıl Yüreğir'e faydalı olacağız bilemiyorum. Önümüzdeki günlerde bunun takipçisi olacağım.dedi.
 MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Meclisimize bakıyorumda Yüreğir için herhangi bir hizmet yada Yüreğir'in altyapısını çözmek için herhangi  bir konu konuşulmuyor. Hangi meclis üyesinin nerede oturduğu o kadar da önemli değil. Başbakanda İstanbul'da oturuyor. Bu Tokat'a hizmet götürmeyecek anlamına gelmiyor.
 Bizim sorunumuz Adana nasıl 55.sıraya düşmüş. Bunu masaya yatıralım. Ne yapabiliriz tartışalım. Adana  1980 yılından bu yana başlayan yanlış teşvik politikalarıyla bu hale  geldi ve hiçbirimiz sahip çıkmadık. Konya, Gaziantep ve Kayseri teşvik alırken Adana siyasetçisi uyudu.
  Bundan 2 ay kadar önce Büyükşehir Belediye Başkanvekilini meclisimize davet etme kararı alındı. Hiçbir gelişme olmadı.
    Ben Yüreğirliyim Yamaçlı Mahallesinde doğdum. Sorun kimin nerde oturduğu değil. Bu tür boş konularla meclisi meşgul etmeyelim. Yüreğir'in sorunlarını nasıl çözeriz onu tartışalım.dedi.
 CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Ben dün bu konuyla ilgili söz almıştım. Benim anlatmak istediğim kimin nerede oturduğu değil. Benim amacım Yüreğir'i diğer ilçeler seviyesine getirebilmek için Belediyenin yapabileceği imar düzenlemelerini altyapılarını cazip hale getirerek  yatırımcıları  buraya çekebilmek için çözüm üretmekti. 25.000'likler 5.000'likler görüşülürken bunların gündeme gelmesi için konuştum.
./..
 
 
                                                                                -2-
 
 Yüreğir'de yaşayan insanların gelir seviyesi ve eğitim seviyesi düşük. Yüreğir yoğun bir şekilde göç almış bir bölge. Bu nedenle imarsız alanları çok. Alt yapısı yok. İmar düzenlemesi yetersiz.
 
Örneğin Şakirpaşa'da bir yerin m2'si 10 bin lira iken Yüreğir'de 3 bin lira. Ama yatırımcı yinede Şakirpaşa'dan almayı düşünüyor.
 
  Biz burada altyapı yapıyoruz, yol yapıyoruz. Bunlar buradaki halkın gelir seviyesini  yükseltmez. Biz yatırımcıyı çekecek projeler üretmeliyiz.
Ticaret alanlarını merkezi yerlere yapalım.  Örneğin Ali Hocalıya bir sanayi sitesi yaparsanız  Hiçbir dükkan satılmaz.  İmar düzenlemelerini yaparken bu konuları göz önünde bulunduralım.dedi.
 CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Önümüzdeki hafta Türkiye ligleri başlayacak. Daha önceki dönemlerde yardım yapıldığı gibi bu dönemde de Adana takımlarına yardımcı olunmasını (kombine biletle) arzu etmekteyim.dedi.
 Başkan Bey; Biz Sözleşmeli personelimize kanunen vermemiz gereken  ücreti verdik. Bu ek ödeme yapılırsa kendilerine zimmet çıkar. Bu konuda gerekli araştırmayı yaptık. Sözleşmeli arkadaşlarımız Belediye bünyesine memur olarak atandıkları zaman gerekli düzenlemeler yapılır.
 
İsa beyin dediği diğer bir konuda, gönül isterdiki  herkes Yüreğir'de  otursun. Ama bu demek değildir ki burada oturmayan hizmet üretmeyecek. Ben herkesin hizmet üretmek için eşit şekilde  çaba sarfettiğine inanıyorum.
 Mustafa Beyin dediği konuya katılıyorum. Örneğin Optimum arazisi çok büyük zorluklarla alınmış. Yöneticilerin bize verdikleri bilgiye göre bayramda 40 bin kişi giriş yapmış. Bu çok memnuniyet verici bir gelişme. Buradaki sıkıntının ulaşım olduğunu ifade ettiler. Seyhan'dan ve Çukurova'dan gelen vatandaşlar tek dolmuşla gelmek istiyor. Bu yönde olan haklı taleplerini bizlere ilettiler. Optimum'un merkezi bir yerde olması bu konuda büyük bir avantaj sağlıyor.
 Ali Hocalıyı  kendileri istediler. Oradaki arazinin kıraç olması tarım açısından sorun yaratmayacak. Buradaki esnaf oraya gider ve   ulaşım ona göre entegre olursa   sıkıntı olmaz.
Bu tür sorunları ancak kentsel  dönüşümle aşabiliriz. Bir mahallede kentsel dönüşüm yaptığınızda 10 bloğa sığdırıyorsunuz. % 70 oranında arazi açılıyor.
  Dün yeni valimizi ziyaret ettim. Dönüşüm kararı aldığımız 6-7  bölgeyle ilgili  sıkıntılarımızı belirttik.  Bize öncülük yapmasını talep ettik. Hep beraber  Toplu Konut İdaresindeki hantallığı bakan'a  ileteceğiz. Gerekirse Mersin ve Adana'ya hitap edecek Toplu Konut idaresinin bir biriminin buraya kurulmasını talep edeceğiz. Vali bey bu konuya olumlu yaklaştı.  Kışla'daki dönüşüm başladığında diğer yerlerdeki  dönüşümün  daha çabuk ilerleyeceğine inanıyorum. dedi.

   GÜNDEM

 Gündem maddesini oluşturan; Karşıyaka (Yenidoğan) Mahallesi 3063 Ada onaylı 1/1000 Ölçekli 034-B-03-B-3-A ve 034- B-03-B-3-B Hali Hazır paftalarında İmar Plan Değişikliği ile ilgili   37 Sayılı Meclis Kararının yeniden görüşülmesi ile ilgili Başkanlığın 26.08.2011 gün ve 10/400 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede Başkanlık teklif dosyasının müdürlüğüne iadesine oybirliği ile karar verildi.
  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 08.09.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
                           
OTURUM SONU:  16.30.de
 
  Mahmut ÇELİKCAN                            Fatma EVCİMİK                               İrem  SÜLÜ                 
     Meclis Başkanı                                   Meclis Katibi                                      Meclis Katibi
   Belediye Başkanı            

T.C.
YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT
TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               :08.09.2011
TOPLANTI GÜN VE SAAT :PERŞEMBE   günü  16.00.’da
KATILANLAR                                 :  38
KATILMAYAN                      : -
MAZERETLİ                        :-                              
GÖREVLİ                               : -
 
            Belediye Meclisinin 08 EYLÜL günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından açıldı.
    Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.09.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.
 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Başta Başkanımız olmak üzere tüm meclis üyesi arkadaşlarımızın Yüreğir için çaba gösterdiğine inanıyorum. Ama yapılan tüm bu çabaların Yüreğir'e katkı sağladığına inanmıyorum. Bizler ve Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri  milletin iradesiyle buraya geldi. Yaptığımız her işi her projeyi milletin adına yapıyoruz. Kendi adımıza yaptığımız birşey yok. Büyükşehir Belediyesinin Yüreğir'e  yeteri kadar ciddi anlamda hizmet yapmadığı kanaatindeyim. Milletin iradesini arkasına almamış bir başkanlık makamı hiçbir zaman başarıya ulaşamaz. Asil olan Büyükşehir Belediye Başkanı yaklaşık 20 aydır  görevinde değil. Başkanvekili ise sürekli daire başkanlarını değiştiriyor. Bunların Adana'ya ne kadar faydası olur. Özel ve şahsi hesaplaşmadan uzak  Adana  için nasıl faydalı işler yapılabilir bu konuyu konuşsunlar. En kısa zamanda Asil Belediye Başkanının görevine iade edilmesi için gerekli işlemler yapılsın ya da Adana'yı sürekli yönetebilecek bir başkan seçilsin. Mevcut Başkanvekili ile Adana'nın  yürüyeceğine inanmıyorum.
 
 Başkan Bey; Son günlerde Adana'nın Türkiye'de yaşanabilir kentler arasında  55.sırada olması ile ilgili kamuoyunda bir takım çevreler değerlendirmeler yapıldı. Özellikle Sanayi Odası Başkanı "Bunun sebebi   yerel yönetimlerdir." dedi. Ben bu çıkışı sebebi açıklanmadan yapıldığı için bir yerel yönetici olarak doğru bulmuyorum. Yerel yönetimler derken kimleri kastettiğini bilmiyoruz. Bu da hepimizi töhmet altında bırakıyor. Neye göre 55.sırada olduğumuzu da bilmiyoruz. Ne gibi eksiklikler olduğu açıklanırsa gerekli çalışmalar yapılarak eksikliklerimizi gidermeye çalışırız. Eleştiri yerini bulsun ki bizde ondan faydalanalım.  Ben bu eleştirileri muğlak anlamda kabul etmiyorum. 2,5 yılda bir yönetim 13.sıradan 55.sıraya götüremez. Bir anket veya bir çalışmanın sonucu bilimsel verilerle desteklenmiyorsa bunun üzerinden birilerini suçlamayı  doğru bulmuyorum.
 
 MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Bir şehrin 13.sıradan 55.sıraya düşmesi doğaldır. Yerel yönetimleri ilgilendiren sadece donalar denen şehrin ışıklandırmasıdır. Yani mersin ne kadar kw enerjiyle aydınlatılıyorsa,  Adana'da ondan  ne kadar az enerji harcıyorsa o bir basamaktır. Yine bir istatistik bilgiye göre Adana'da her insanın kredi kartına en az 100 lira borcu var. Kredi kartı borcu çok tehlikelidir. Kredi kartı  İnsanın yaşamını sürdürebilme ihtiyacı duyduğu an kullanılan bir karttır. Son çaredir.
Sanayi Odası Başkanına buradan sesleniyorum: Sivil Toplum Örgütleri gereken görevlerini yerine getirmişlermi? Türkiye'de Teşvik Yasası çıkarken Başbakanın odasında Başbakanı sinirlendirerek Adana Heyetini dışarıya çıkartan Sanayi Odası değilmiydi? 2007'de Ümit ÖZGÜMÜŞ Başkanlığında, Yönetim Kurulu Üyesi de Necmi ÖZCANLI'ydı. Bende Türkiye Odalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesiydim. Bir ülkenin Başbakanına vatanına ihanetle eş anlamlı sözler söylenirmi. Eğer Adana bunu yaparsa her zaman mağdur olur.
 
                                                                                 -2-
Adana'nın önünü açmak için Bizim yapabileceğimiz tek şey  kollektif çalışmak, anonim çalışmak değil. Adana'nın çok günahkarı var. Onlardan biriside benim. Bu kadar çırpınmama rağmen hiçbirşey yapamadım. Fuar açıyoruz. Bazı kurumlar "Çadırda fuarmı olur." dedi. Engellemeye çalıştılar. Netice itibarı ile şuan fuar alanı sahibi olduk. O zaman    Türkiye Odalar Birliğinden Adana'ya 300 bin dolar getirdiğimde , "Bu paranın geleceğini bilseydik yıllar önce bunu yapardık." dediler. Adana halkı birlik ve beraberliği bilmiyor. İdare edilmeye mahkum bir toplum. Birileri gelecek bizi yönetecek. Bu Adanalılara hakaret değil. Bende Adanalıyım.Adanamızın kıymetini bilmiyoruz. Şu an Hollanda daki imkanlar Adana'da mevcuttur. Hollanda"nın tarım ihracatı 52 milyar dolardır. Biz ne yapıyoruz buğday ekiyoruz.  Bu kadar verimli topraklara Katma Değeri Yüksek olmayan ürün ekmeye hakkımız yok. Önümüzü açan yok. Siyasetçilerde zaten seçim zamanı geliyorlar. Belirli bir kitle oluşuyor. Bunların içerisinde bizde oluyoruz. Alkışlıyoruz. Bunlardan biride benim. Öz eleştiri yapıyorum. Yıllarca mücadele verdiğim adamın yanında oldum. Amacımızda Adana'ya hizmetti. Yanılmışız. Siyaseti siyasetçiye bırakmak gerekiyor.
 
 Bizim Adanalı olarak oturup yatırımcıyı çekmek için ne yapmamız gerekiyor. Onu konuşmamız lazım.  Büyükşehir Belediye Başkanvekilinin söylediği bir tek şey var. Adana'nın bankalarda 4.5 milyar dolar parası var. Bu paranın 2.7'si Kamunun, Özel İdarenin, Sivil Toplum Örgütlerinin, Derneklerin. O Para yatırımcıda yada sanayicide  değil. Bu parayı yatırımcı ve sanayicinin kullanabilmesi için uygun ortamlar hazırlamak gerekiyor.
 
   Adanada Uluslararası imparator olmuş Sabancı Ailesi vardı. Topraklarına el konuldu.
   Adana olmazsa da olur.  Diyerek yatırımlarını Adana'dan çektiler. Şimdi, marsa,sasa,bossa fabrikaları nerede? Bunlara seyirci kaldık.
Bizim yapabileceğimiz tek şey eğer Başkanvekili bu işi yapamıyorsa, her boşluğu bir cisim doldurur. O cismi bulmak lazım. Yoksa çocuklarımız Adana'da terörden ve ekonomik sıkıntıdan dolayı yaşayamaz duruma gelir.
Yatırım ortamı iklime uygundur. Türkiye'nin en büyük problemi cari açık. İthalata dayalı hormonlu büyüme olmaz. Adana'da hormonlu büyüdü.Dedi.
 
 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Gaye sorunlarımızı ve beklentilerimizi dile getirmekse bende fikirlerimi söylemek istiyorum. Bu araştırmaların neye göre yapıldığını herkes bilmez bende bilmiyorum. 55 sıra beni ilgilendirmez. Ben Adana'nın gerçekten geliştiğine inanmıyorum. Sanayi Odası Başkanının herhalde bugünkü yerel Yöneticileri suçlamamıştır. Bu gerileme 1-2 senede olacak bir iş değil. Adana'ya teşvik verilirken Başbakanın önüne gelen kriterlere Adana uymuyordu. Amacımız o kriterleri değiştirmekti. Bazı teşviklerin Adana'ya verilmesi gerektiğini savunmuştuk. Ama gücümüz yetmedi.
Adana'da Birlik ve beraberlik yok. Hiçbir zaman yerel yöneticiler, odalar, kurumlar, dernekler, sanayiciler bir araya gelerek  Ankara'ya gidip Adana'nın sorunlarını anlatamamışlardır.  Adana hep bundan dolayı kaybetmiştir.
Gelişmiş illerde kendi iş ortamlarında ciddi anlamda rekabet eden sanayiciler. Şehrin gelişimi ile ilgili konu olduğunda sanayicisiyle, belediye başkanıyla, oda başkanıyla beraber tek vücut olup, her istediklerini almışlardır. Birlik ve beraberlik olan şehirlerin sanayisi gelişir.
Meclis üyesi olmamın amacı Adana ve Yüreğir'e katkı sağlamaktı. Karamsar değilim. Adana'nın yaşanabilir bir kent olacağına, başka şehirler tarafından imrenilecek bir şehir haline geleceğine umudum var. Adana kavgadan çok çekti. Birlik ve beraberlik içerisinde Adana için ne gerekiyorsa yapalım. dedi.
 Başkan Bey; araştırma ile ilgili önümde yazılar var. Bir yıl önceki veriler yani 2010 yılı 2011 yılında açıklanıyor. Buna göre; Bursa'nın Ekonomik kriterine göre 9., Eğitim Kriterine göre 36., sağlık kriterine göre 19., güvenlik kriterine göre 70.sırada. Bunun olması mümkün değil. Bursa 70.sırada ise Hakkari kaçıncı sırada olabilir. Kent hayatı kriterine göre 34., Kültür sanat kriterine göre 8.sırada olması dikkat çekici. Bunlara göre toplamda Bursa 22.sıraya geliyor. CNBC Business dergisinin yaptığı bu çalışmada yaşanabilir kent olarak Artvin 9.sırada gösterilmiş. Bence bu ankette bir yanlışlık var.
İçinde bulunduğumuz gerçeği ortaya koyarak çözüm önerileri bulacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde sorunlarımızı çözmeye çalışmamız gerekiyor.
 Bir ifadelerinde de Bunun tek suçlusu belediyerdir deniyor. Tek suçlu olarak Yerel Yönetimleri göstermeleri doğru değil.
CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;  20 yıldır Adana'yı yöneten belediyeler kadar sivil toplum örgütleride suçludur. Tek suçlu belediyeler değildir.
 
 
-3-
 
            Grup sözcüsü Yaşar TURAN; 08.09.2011  tarihli gündeme 2.madde olarak Güzelevler Mah. Uygulama İmar Planı değişikliği dosyasının alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.
       
 GÜNDEM
    Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 11535 ada onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-B-3-D halihazır paftasında Uygulama İmar Planı   ile ilgili Başkanlığın 08.09.2011 gün ve 10/413 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Altyapı Hizmetleri-Deprem ve Doğal Afetler-AB ve Dış İlişkiler- Mesken ve Gecekondu- Çevre ve Sağlık  ile Kentsel Dönüşüm komisyonları Raporu  okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede dosya üzerinde incelemelerin tamamlanmadığından tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar- Tarife-Mesken ve Gecekondu-Halkla İlişkiler ile İnsan Hakları komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.
   Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) mahallesi 1072 ada 50 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-C-2-B halihazır paftalarında Uygulama İmar Planı ile ilgili Başkanlığın 08.09.2011 gün ve 10/415 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 08.09.2011 gün ve 13/7491 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Deprem ve Doğal Afetler-İnsan Hakları- AB ve Dış İlişkiler ile Altyapı Hizmetleri komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.
  Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 09.09.2011 günü  Saat: 10.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
                           
OTURUM SONU:  16.45.de
 
  Mahmut ÇELİKCAN                            Fatma EVCİMİK                              İrem  SÜLÜ                 
     Meclis Başkanı                                   Meclis Katibi                                   Meclis Katibi
   Belediye Başkanı        
    
T.C.
YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT
TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               :09.09.2011
TOPLANTI GÜN VE SAAT :CUMA  günü  10.00.’da
KATILANLAR                     :  38
KATILMAYAN                    : -
MAZERETLİ                        :-                              
GÖREVLİ                           : -
 
            Belediye Meclisinin 09 EYLÜL günü saat 10.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından açıldı
  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.09.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.
   GÜNDEM;
 
 Gündem maddesini oluşturan; 2012  Mali Yılı Performans Programı ile ilgili Başkanlığın 08.09.2011 gün ve 10/417 sayılı yazısı ekinde gelen Belediye Encümeninin 24.08.2011 gün ve 237 sayılı kararı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Kanunlar-Eğitim Kültür Spor-Çevre ve Sağlık-Altyapı Hizmetleri ile Ulaşım Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.
 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 03.10.2011 günü  Saat: 10.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
                           
OTURUM SONU:  10.10.da
 
  Mahmut ÇELİKCAN                            Fatma EVCİMİK                               İrem  SÜLÜ                 
     Meclis Başkanı                                   Meclis Katibi                                    Meclis Katibi
   Belediye Başkanı