Ağustos 2011 Dönemi Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               :01.08.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT :PAZARTESİ   günü  16.00.’da

KATILANLAR                                 :  38

KATILMAYAN                                : -

MAZERETLİ                                    :-                              

GÖREVLİ                                        : -

 

Belediye Meclisinin 01 AĞUSTOS  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından açıldı.

 

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.07.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER Grubu adına; Ramazan ayının tüm islam alemine hayırlı olmasını, ayrıca geçen ay içerisinde şehit edilen askerlerimizin kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.  dedi.

 

MHP Meclis Üyesi U.İsa CEYLAN; Ramazan ayının bütün İslam alemine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sayın Başkanım; Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Bey üç gün önce dediki "Ben zamanımın ve hizmetimin %70"ini Güney Adana (Güney Seyhan,Güney Yüreğir) 'ya yapıyorum. Sizin huzurunuzda Büyükşehir Meclis Üyelerine soruyorum. İlçe Belediyemizin ara sokaklarla ilgili yapmış olduğu hizmetler dışında Büyükşehir belediyesi güney yüreğire ne yaptı.

Süleyman Vahit Caddesinde geçen gün bir çalışma gördüm. Bende Genel Sekreter ile görüşüp, burada bir çalışma olup olmadığını sordum. O da bana burada öyle bir çalışmanın olmadığını söyledi.Bende Yol Müdürlüğüne sorduğum zaman orada bir çalışmanın olduğunu söylediler. Bizde vatandaşa bilgi veremiyoruz. Genel Sekreter ile Yol Müdürlüğü arasında kaldık. Burada yol çalışması başladı mı başlamadı mı?

Üçüncü bir sorum.Yüzme havuzları ile alakalı. Ciddi anlamda havuzlara gelen çocuklardan para alınıyor. Belediye tarafından yapılmış olan bu havuzlar paralımı yoksa parasız mı?

Ramazan dolayısıyla Zihni Bey paraları sanatçılara harcıyor. Fakir fukaranın parasının reklamlarla heba edilmesinden yana değilim.

 


Başkan Bey; Büyükşehir belediyesiyle yol çalışması hakkında görüşme yapacaktın.Görüştün mü? dedi.


           

MHP Meclis Üyesi U.İsa CEYLAN; Genel Sekreterle Necmettin ATAY'da ordaydı bir görüşmem oldu. Yol asfaltlama malzemelerini siz verirseniz biz bu yolu yaparız dedik. Onlar daha sonra bizle irtibata geçip cevaplarını söyleyecekler.

 

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Bizim belediyemizden başka memurlara Sosyal Denge tazminatını vermeyen belediye kalmadı. Acaba bizim belediyemiz bu çalışmayı ne zaman başlatacak, bu hususta bir açıklama yaparmısınız. dedi.

 

Başkan Bey; Biz arkadaşlara talimatı verdik çalışmayı yapıyorlar. Daha önceden de bunu söyledik. Ağustos ayı içerisinde gidecek olan personellerin neticelenmesini bekliyoruz.


CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA; 21 Temmuzda Valiliğe, İl Sağlık Müdürlüğüne ve Çevre Müdürlüğüne dilekçe verdim.Seyhan ve Haydaroğlu Mahallelerinde yaşayan insanlar imza topladılar. Ertuğrul Başkan ve Murat Başkanda sorunu biliyorlar.Kapak yağ diyorlar.Burada kirli pis yağları eritiyor vatandaş eritirken de çevreyi havayı kirletecek lastik, odun ne bulursa onu yakıyor. Orada insanlar nefes alamayacak bir duruma geliyorlar. Zabıta ile görüştüm.Mahalle sakinleri de bununla ilgili olarak belediye başkanı ile görüşmek istediler. Ama Cumartesi günü saat 9.00'da belediyeye telefon ettim.Ekip gitti suç üstü yaptılar. Zabıt tuttular. Zabıtın neticesini bekliyoruz. Orada ruhsat yok, çalışma müsaadesi yok, izin yok. Para kazanayım derken iki mahalle halkını da zehirliyorlar. Burada en fazla yetkili ve sorumlu olan belediyedir. Çevre Müdürlüğünde bir görüşmem oldu. Oradaki personel bana dedi ki belediye müsaade etmezse bunlar çalışamaz. Belediye 2 defa burayı kapatmış ama vatandaş istediği işi istediği şekilde yapıyor.

Bir şey söylemek istiyorum.Bunu ihbar olarak kabul edin.  149 sokakta bağırsak hane, adam bağırsakları dut ağacının dallarına seriyor. Çok kötü görüntü ve koku oluyor. 151 sokakta aynı görüntü var. Tecrit edilmiş bölge. Murat Başkana da söyledim.

Yol kavgasını bu ay yapmak istemiyorum yapmayacağım.Fakat bir şey söylemek istiyorum. Yama ekibi Seyhan Mahallesinde 1 gün çalıştı. Bir gün çalıştıktan sonra ihale bitti. 5 aydır ihale yenilendiği halde Seyhan Mahallesinde yama ekibi girmedi. Bir iki yol genişlettik bahçe söktük, elektrik direkleri yolun ortasındaydı.Onları TEK' e kaldırttık. Şimdi o yolların yapılması gerekiyor.

Başkan Bey; Ramazan ayının tüm dünya Müslümanlarına hayır bereket getirmesini temenni ediyorum. Ayrıca şehit düşen askerlerimizin de kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. dedi.

İsa Beyin dediği yüzme havuzlarındaki ücret konusu, aslında bu havuzların açılış sebebi çocukları boğulmaktan kurtarmaktır. Ücretli olmaması lazım ama uygulamayı bilmiyoruz.Bunu büyükşehir meclisinde gündeme getirmemiz lazım. Bu havuzlarla ilgili hijyen koşulları oluşturuluyor mu. Arıtma ile ilgili ne gibi çalışmalar yapılıyor onu da sorgulamak lazım. Bilmiyorum İbrahim Beyin dediği olay  kaç yıldır orada devam ediyor. Bunu kökünden çözecek bir uygulama 1/25.000 lik buda olağanüstü toplantıda geçti. Bu uygulamanın geçmesi yapacağımız önemli projelerimizin önünü açacaktır. İki tane bizim bölgemizle ilgili 25.000'likli olmayan konu geçmiş oldu. Buraların 5.000'liklerini bu askıdan sonra tekrar hazırlayıp büyükşehire taşıyacağız.

Yolla ilgili bende çok fazla konuşmak istemiyorum.Adana için bizden fazlasını yapan varsa söyleyin.Çünkü bütün imkanlarımızı seferber ederek. Yollarımızı yapmaya çalışıyoruz. 1.200.000'e yakın asfalt yapmışız kaplama ve yama içinde. 500.000 m2 de kilitli parke yapmışız. Diğer bölgelerdeki insanlar Yüreğir belediyesinin hizmetlerini gıpta ile izlerken sizlerinde buna destek vermeniz gerekir.

Büyükşehirin sorumluluğunda olan bir caddenin asfaltını büyükşehir bize verirse, biz yaparız dedik ve İsa Bey ile görüştük. O caddeden cenazeye gidiyorduk. Geçerken utandım. Arabayı da geçiremedik. Hemen biten parkın sonunda 1062 sokak aynı şekilde inşallah oraları da yaparız. Yama işleri için yeni bir ihale yapacağız. Amacımız kış sezonuna vatandaşın ayağını çukurdan ve çamurdan kurtarmak. İbrahim Beyin dediği Yağ eritme tesisi ve bağırsak tesislerini Valilikle birlikte inceleyip, gereğini yapacağız. Bizim yetkimiz dahilindeyse.

 

Ertuğrul BOZKURT; Başkanım Murat Başkan burayı daha önce görmüş. Nöbetçi komserin telefonunu verdik.Yanmaya başladığı anda haberimiz olsun diye. Cumartesi günü yanmış ve arkadaşlar gitmişler durumu tespit etmişler. Şu an o raporu inceleyeceğiz. Bu sanki kaçak mazot imalatı gibi  belki de ruhsatlandırılamayacak bir şeydir. Belki de emniyeti ilgilendiren bir olaydır. Biz onun için incelemeden bir şey diyemiyoruz.

Başkan Bey; Bana da bilgi verirseniz, bende olaya müdahil olurum.


G Ü N D E M;

Gündemin 1.maddesinin oluşturan; İlçemiz Balcalı Mahallesi 696 ve 699 nolu parseller onaylı 1/1000  ölçekli N34-C-22-B-2- C, N34-C-22-B-3-B, ve N34-C-23-A-1-B  halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili Başkanlığın 01.08.2011 gün ve 10/364 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Tarife-Plan Bütçe-İnsan Hakları, Hakla İlişkiler  ile Kentsel Dönüşüm Komisyonları Raporu  

Gündem maddesinin okunmasından sonra Başkan Bey bu bölgenin yaban hayatı koruma çizgisi içerisinde kalması nedeniyle  dosyanın müdürlüğüne iadesini teklif etti.  

 

 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK;  Yaban Hayatı Koruma alanının olduğu bilinmeden önce ben Kaan Beyle görüştüm. Dedim ki Nazım Planı yapıldığı söylenen , bizden de 1/1000 lik Uygulama Planı istenen alan Doğal Hayatı Koruma Alanı içindedir. Arkadaş gitti araştırdı ve teyidini aldı. Tabi oda bilmiyordu. Kriterlere uymak kaydıyla diye bir şey olamaz. Bu dosyanın hukuki alt yapısı yok. Böyle bir alanda planlama yapılamaz.O yüzden bu dosyayı müdürlüğüne iade etmemiz gerekiyor.Aksi taktirde suça iştirak etmiş oluruz.dedi.

           

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Aslında bu dosyanın komisyona bile gelmemesi lazımdı.Çünkü 2006 yılında Doğal Hayatı Koruma Kanunu çıkmış. Bu kanun çıktığında Büyükşehir ve Belediyemize yazıda gelmiştir. Bu kanuna göre bizim bu dosyayı hiç görüşmememiz gerekir.dedi.

Başkan Bey; Bu yaban hayatı korumayla ilgili maalesef planlarla, sınırlarla ilgili sıkıntılar var. MİT'in olduğu yer Yaban hayatı korumayla bir ilgisi varmı, düşünebilirmisiniz burada yapılaşma var.  Ama planları Bakanlar Kuruluna gönderirken çok ciddi bir çalışma olmadan çizilmiş koordinatları belli değildi. Daha sonra çalışma yapıldı. Bu çalışmadan sonra Valilik bir yazı yazdı. Yaban hayatı korumanın içine giren alanlarda herhangi bir İmar çalışması yapılamaz. Burada arkadaşların gözünden kaçmıştır.Dedi.

  CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; :Burada Doğal Hayatı Koruma Alanıdır, Alanı değildir den ziyade özellikle Mustafa Beyin karşı çıkmasının sebebi oradaki alanın Yeşil Alan ve Çam Ağaçlarının olmasıdır dedi.

           

Neticede dosyanın müdürlüğüne iadesine oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 02.08.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.40.da


        Mahmut ÇELİKCAN                           Fatma EVCİMİK                                  İrem SÜLÜ  

           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                                             Meclis Katibi

         Belediye Başkanı


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               :02.08.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT :SALI  günü  16.00.’da

KATILANLAR                                 :  38

KATILMAYAN                                : -

MAZERETLİ                                    :-                              

GÖREVLİ                                         : -

 

Belediye Meclisinin 02 AĞUSTOS  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından açıldı.

 

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 01.08.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.


G Ü N D E M;


Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Dede Korkut) Mahallesi 4143 nolu ada onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-A-4-A halihazır paftasında Uygulama İmar Planı ile ilgili Başkanlığın 02.08.2011 gün ve 10/368 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındır İmar-Altyapı Hizmetleri-Kanunlar-AB ve Dış İlişkiler ile Eğitim Kültür Spor komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; Sözleşme veya Protokol Yapılması ile ilgili Başkanlığın 02.08.2011 gün ve 10/369 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 29.07.2011 gün ve 13/6531 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan;

 

 Başkan Bey; Geçen yıl Fikret Bey'de  hatırlayacak, Birleşmiş Milletlerden Küresel ısınmayla  hibe fonu aldık. Avrupa Birliği Hibe Fonlarına kendi vergi ve SSK borcu olan belediyeler  başvuramıyor. Bizde başvuramadığımız için pilot firmalar, pilot Sivil Toplum Örgütleri veya Kamu Kurumlarla giriyoruz. Biz İştirakçi oluyoruz. Netice itibari ile biz yürütüyoruz. Spor Kompleksi yapımı ile ilgili Hibe fonundan faydalanmak için Turunç Gençliği ve Toplumu Kalkındırma Derneğinin daha önce başvurduğu elinde yasal b projesi olan bir projeye birlikte başvuruyoruz.  İçeriğini arkadaşlarla görüştüğüm için size bilgi vermek istedim.

           

 MHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Biz borçları yapılandırmaya girmedik mi.? 

 

Başkan Bey; Yapılandırmaya girsekte borçları henüz ödeyemedik. Mesela Özel İdareye, SSK ya borcumuz var. Yarın ben Maliye Bakanıyla görüşmek için randevu aldım. Bizim bu paraları yatırmadan önce arazimizde geçmişten bu yana çok sorunlar var. Bizim gördüğümüz gibi değil. Kök parselle ilgili sorunlar var. Yol Terkinlerinde sıkıntılar var. Geçmişte bu İmar Uygulamalarını red etmişler. Milli Emlak Kontrolörünün hazırladığı 30 Haziran tarihli raporda çok uzun şeyler var.

           

Burada biz öngörüşmeleri yaptık, buna rağmen gelip incelediklerinde fiyatların yüksek olduğunu bahane gösterdiler. Yapıların 10 yıllık süreç geçmediğini ve size davalar açılabilir gibi gerekçeler sundular.

Daha önce Defterdar buraya olumlu görüş vermişti. Onu kabul etmemişler ve bazı gerekçeler sunmuşlar. Bizde yarın bu olay netlik kazansın diye Maliye Bakanıyla görüşeceğiz. Belki de hiç para yatırmayacağız.

Yapılandırma borcu çok fazla olan belediyelere çok büyük bir şey getirmiyor. Geliri iyi olupta ödeme şans olan belediyeler veya şirketler için iyi bir fırsat. Fakat bizim borcumuz çok kabarık olduğu için 2 ayda 1.7 trilyon yatırmak bizim için büyük bir para 600-700 bin liraya düşürebilirsek. Belki 2 ayda işçileri de transfer edince onuda ödeme şansımız olacak.

 

MHP Meclis Üyesi Hüseyin TUMLUKOLCU;  Daha önce orada halı saha yapılacaktı. Protokol iptal edildi. Burası derneğe mi tahsis edilecek? Kullanım hakkı derneğe mi verilecek.?

 

Başkan Bey; Bu hibe bize yapılacak onlar sadece aracı. Derneğe verilmiyor. Tahsis edilmeyecek. Biz zaten derneğe tahsis edemeyiz. Tahsisler Kamuya yapılır. Burada protokol yapacağız. Sen burada projeyi yürüteceksin ,proje bitecek devri bize olacak.

Avrupa Birliği Merkez Finans Hibe Kurumunun şartı belediyemizin borcunun olmaması. Geçen yılki Hibe programındaki Birleşmiş Milletler bu şartı koymamıştı.

           

MHP Meclis Üyesi Fethi ÇOŞKUNTUNCEL; Sayın Başkanım Projelerin %10'unu kim yatıracak? Hibe de olsa projelerin %10 'u yatırılıyor.

 

Başkan Bey; Daha önceki projelerde sabit giderler için önce biz verdik. Proje kabul gördükten sonra bu parayı bütçemize aktardılar.Bizim ödediğimiz paralar hesabımıza geçmiş oldu. Burada öyle bir şartta yok. Genel amaçlı bilgilendirmenin yapılmasından sonra dosyayı  başkanlıktan geldiği şekliyle kabulünü teklif etti.Teklif oybirliği ile kabul edildi.

           

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 03.08.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.20.da


        Mahmut ÇELİKCAN                           Fatma EVCİMİK                                    İrem SÜLÜ  

           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                                             Meclis Katibi

         Belediye Başkanı


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ            :03.08.2010

TOPLANTI GÜN VE SAAT : SALI  günü 16.00.’da

KATILANLAR                                 :37

KATILMAYAN                                : -

MAZERETLİ                                    : -

GÖREVLİ                                         : -

 

Belediye Meclisinin 03 AĞUSTOS SALI   günü saat 16.00’de olağan olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili  ) Celal TURAN , Abdusselam ÖZPOLAT,  Atilla BARIŞIK, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ  ,Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Kadir BATMAZ, Uğur İsa CEYLAN  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile  oturum başkan tarafından  açıldı.

 

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 02.08.2010 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

G Ü N D E M;

 

 Gündemin 1.maddesini oluşturan;  Tahsis (Havutlu Mahallesi Cenazeleri Kaldırma, Yardımlaşma ve Kültür Derneği) ile  ilgili  Başkanlığın 30.07.2010 gün ve 10/400 sayılı yazısı ekinde gelen  Kanunlar-İnsan Hakları-Mesken ve Gecekondu ile Ulaşım Komisyonları Raporu okunmasından sonra söz alan CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA; Bizler meclis üyesi olarak halktan gelen talepleri meclis gündeminde görüşerek halkın isteğini yerine getirmek üzere meclis üyesi seçilmiş bulunmaktayız. Bahse konu dernek halka hizmet amacı ile kurulmuş bir dernek olup,  burada bulunan 2 adet iş yerini birisini sandelyeleri depolamak ve diğerini de kütüphane olarak kullanmak üzere talep etmişlerdir. Konu meclis komisyonlarında görüşüldü ama kanun bu görevin encümenin yetkisinde olduğunu söylüyor. Benim encümende görevli arkadaşlardan ricam konunun encümen üyeleri tarafından gerekli değerlendirmeyi yaparak ilgili derneklerin bu taleplerini yerine getirmelerini arzu ediyorum.dedi. Görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemin 2.maddesini oluşturan;  Tahsis (Havutlu Mahallesi Yardımlaşma ve Kültür Derneği) ile ilgili  Başkanlığın 30.07.2010 gün ve 10/401 sayılı yazısı ekinde gelen Plan Bütçe-Tarife-Eğitim Kültür Spor ile Deprem ve Doğal Afetler  Komisyonları raporu  okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum  04.08.2010 günü  Saat: 16.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.15.de
          Celal TURAN                              İrem SÜLÜ                                           Tarık ÖZÜNAL

         Meclis Başkanı                             Meclis Katibi                                        Meclis Katibi

      Meclis 1.Başkanvekili 


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ               :04.08.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT :PERŞEMBE  günü  16.00.’da

KATILANLAR                                 :  38

KATILMAYAN                      : -

MAZERETLİ                        :-                              

GÖREVLİ                               : -

 

 

Belediye Meclisinin 04 AĞUSTOS  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından açıldı.

 

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 03.08.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 
Başkan Bey; Dün bu yerlerimizle ilgili Maliye Bakanımızla görüştük. İlgili Genel Müdüre talimat verdi ve çalışmayı devam ettiriyorlar. Tabi burada geçmişten gelen İmarla ilgili sıkıntılar var. Onlar kendi açısından değerlendirmişler, biz kendi açımızdan. Bir daha inceleyecekler ve bize bilgi verecekler. Takibini tekrar yapacağız Sayın Bakan o konuda bizimle aynı fikirde . Buranın durumunu anlattık. Burası göçle oluşmuş, fakir fukara yeri buna yardımcı olun dedik. O da bizim görüşlerimize katıldı ve talimat verdi. İnşallah neticeyi alırsak 30 Eylül'e kadar yapılandırdığımız yerleri hiç ödeme yapmadan mahsuplaşmış olacağız.
           
TOKİ ile ilgili biraz hızlandırmalarını istedik. Öylede bir görüşme yaptık.
 
Spor Bakanımızda yeni olduğu için hem yerini hayırladık, hem de bir kaç tane saha sözü aldık. Daha önce gönderdiğimiz tahsisini yaptığımız yerleri yapabileceğini, Gençlik Merkezi ile ilgilide duruma bakacağını ona göre tekrar değerlendireceklerini söyledi. Ama bugün geldiğimde Spor Teşkilatından bize 510 bin lirayı hemen protokolle ihale yapmak koşuluyla göndermişler. Bugün onun işlemlerini yapacağız. Arkadaşlarımız onu takip ediyorlar. İnşallah onu da Açık Hava Spor Tesislerinde; Semt Sahası, Basket Sahası veya Voleybol Sahası gibi 3-4 tane saha yapmak için bu parayı kullanacağız. Dedi.
   
G Ü N D E M;

 

 Gündemin 1.maddesini oluşturan; Yetki Verilmesi(Yeni Ufuklar Eğitim ve Kültür Merkezi )ile ilgili Başkanlığın 04.08.2011 gün ve 10/376 sayılı yazısı ekinde gelen Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğünün 29.07.2011 gün ve 21/230 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede Başkanlığa yetki verilmesine oybirliği ile karar verildi.

./..

-2-
 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; 2012 Mali Yılı Yatırım Programı ile ilgili Başkanlığın 04.08.2011 gün ve 10/377 sayılı yazısı ekinde gelen Belediye Encümeninin 27.07.2011 gün ve 209 sayılı kararı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe- Kanunlar-Tarife-Halkla İlişkiler-İnsan Hakları- Eğitim Kültür Spor ile Ulaşım komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.08.2011 günü  Saat: 10.30’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

OTURUM SONU:  16.15.de  Mahmut ÇELİKCAN                       Fatma EVCİMİK                          İrem  SÜLÜ                 

     Meclis Başkanı                               Meclis Katibi                                              Meclis Katibi

   Belediye Başkanı            


 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ               :05.08.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT :CUMA  günü  10.30.’da

KATILANLAR                                 :  38

KATILMAYAN                      : -

MAZERETLİ                        :-                              

GÖREVLİ                               : -

 

            Belediye Meclisinin 05 AĞUSTOS  günü saat 10.30’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI,  Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından açıldı.

 

  Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.08.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 
  CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA; Yüreğir'in sorunlarını görüşmek için Büyükşehir Belediye Başkanından  bize bir randevu alacaktınız. Bunu ne zaman yapacağız?
  Başkan Bey;  İşlerimiz dolayısıyla bu randevu ertelendi. Her partiden  2'şer kişi alarak Yüreğir Meclis Üyesi grubu  oluşturacaktık. Bu düzenlemeyi yapalım ve   Pazartesinden sonraki bir gün içinde randevu talep edelim.
         
 Büyükşehir Belediyesinin  Yüreğir'de el atması  gereken ciddi sorunlar var. Bir kaç cenazeye gitmiştim. Büyükşehir güzergahı olan yollarda ASKİ'nin yaptığı çalışmalardan dolayı aracımız geçemedi inanın utandım.Meclis Üyemiz İsa Beye ve arkadaşlara  Büyükşehir ile görüşün ve kendilerine ait yolların malzemesini versinler biz yapalım teklifinde bulunduk. Ne yazık ki olumlu bir cevap alamadık.  Bizim sorumluluğumuzda olan sokaklarımız varken büyükşehir belediyesine ait olan yerlerin yapımında kullanacağımız  malzemeyi kendi sokaklarımızın yapımında kullanırız. Koza Bulvarının  bizim için ne kadar  önemli olduğu  hep konuşuldu. Çünkü Koza Bulvarı Mustafa Kemal bulvarından  geliyor D-400 kestiği noktadan bir ilk yaparak Seyhan nehrinden geçiyor ve Obalar caddesi üzerinden trafiğin olduğu kavşak ve Türkmenbaşı bulvarıyla  birleşiyor. Bu proje Adanada bir ilk olacak. Zamanında burası ile ilgili  büyükşehire yardımcı olmak amacı ile fikirlerimi  söyledim. Maalesef 14 aydır güney tarafında hiçbir ilerleme yok.  Diğer bir sorunda  sinekle mücadele; Vatandaşlardan bu konuda çok şikayet geliyor. İki sene önce sinekle mücadeleyi biz yapıyorduk.Böyle sıkıntılar olmuyordu. Şu an sinekle mücadele Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Mahalleler hafta da bir defa ilaçlanıyormuş bu da sorun yaratıyor. Bunu defalarca Büyükşehir Meclis Üyesi Arkadaşlarımız büyükşehir meclisinde gündeme getirdi.  Ama hiç bir sonuç alınamadı.
 
Biz iki noktayı Kentsel Dönüşüm alanı İlan ettik. Bu dönüşümde kasıt, illaki oraya konut yapılacak anlamında değildir. Sanayi Çarşısıyla, Kanara'nın olduğu yer belki de komisyona kalmıştır. Ben komisyona katılmadığım için bilmiyorum. Yani bunu büyükşehir rapor hazırlıyor. Belediye Kanununun 73.maddesi açık. Diyorki "  Kentsel Dönüşümü alanı ilan eder." Burada ilan edilecek alanın koordinatlı bir şekilde 5000'liğini hazırlarız. Bunu büyükşehir meclisine sunarız.
 
 
                                                                               -2-
 
Bu büyükşehir meclisinin yetkisindedir. Meclis bu ilan kararını verdikten sonra burada çalışmalar başlar. Maalesef Büyükşehir Meclisinde  bu iki konuyu gündeme yeri getirdiğimizde olumlu bir cevap alamıyoruz. Şunu samimiyetimle söylüyorum. Adana ne çektiyse kavgadan çekti. İlçe Belediyeleri ile büyükşehir belediyesi arasında sürekli bir çekişme var. Büyükşehir Belediye Başkanının dediği  "Ortak aklın" hiçbir ortak yönü yok.  Biz değiliz. Kim bu ortak aklın içerisinde.
 Büyükşehir Yüreğir'de uygulayacağı  bir proje için nezaketende olsa bizden bir görüş alabilir. Tamam yetki büyükşehirin ama  ben Yüreğir'in belediye Başkanı ve   Büyükşehirin doğal meclis üyesiyim.  Örneğin Köprü Köyünde  Kentsel dönüşüm ilan edildi. Yüreğiri orada başkan olarak temsil ediyorum. Diğer arkadaşlarımla meclis üyesi olarak. Belki sizlerde orada öğrendiniz. Ben orada öğrendim. Böyle bir kopukluk var. Bunun ciddi anlamda üstüne gitmemiz lazım. Bunu kişiselleştirmek doğru değil. 2-3 kişiyi karşıma alacağım diye Büyükşehirin Yüreğir halkını cezalandırmaya hakkı yoktur. Sizlerinde desteği ile önümüzdeki hafta büyükşehirde sorunlarımızı dile getirelim.
 Yüreğirdeki yollar kırıldı döküldü. 2-3 senedir 1.5 trilyon için  büyükşehir belediye başkanı söz  verdi. Bir başkan sözünde duramıyorsa artık kim duracak.  Alacağımız 1.5 trilyon , 15-20 trilyon yol ihale etmişiz. Bunu defalarca konuştuk.  Ama bir gelişme olmadı. .
 ASKİ'nin kazdığı yerlerin ben bir  teknik eleman olarak yönetmelikteki şekliyle yapılması  gerektiğini  izah ettim. Kazılan yerlere eski malzeme doldurulursa  çöker. Kırma taş konması gerekiyor. Teknik şartnamede böyle yapılması gerektiği belirtiliyor. 2,5 yıldır söylememize rağmen aynı noktadayız. Yaptığı yerler çöküyor. Mecburen alt yapıyı biz yapmadığımız için ara sokaklarda kilit parke yerleri çöküyor. Hem paramız boşa gidiyor, hem de vatandaş bizlere tepki veriyor. Bunları defalarca söyledik. ASKİ Demiryolu kenarındaki yolu Kazımbaşer yoluna kadar kazıp geçti. Üzerine asfaltı yaparsak hemen çökecek. Çok iş yapmakla kaliteli iş yapmayı ayırmak lazım.
 İbrahim Bey sorunlarımızı büyükşehir belediye başkanvekiline Yüreğir grubu olarak gidip söyleyelim deyince bende biraz sorunlarımızı paylaşmak istedim. Hakikaten büyükşehirle ciddi sıkıntılarımız var. 
 26 Mayısta Büyükşehir Belediyesi Başkanvekilliğini  bıraktım. Yüreğirde yapılacak 3 tane ihale vardı. Bunlar    Süleyman Vahit,Çukurova ve Akdeniz caddeleri.  Akdeniz caddesi programa alınmadı. Kozan yolunda  şu anda çalışılıyor. Ama çok geç kalındı. Bir iş 15 aydan fazla sürmez. Bu iş 1 kaç aylık işti. Bunu ciddi şekilde sorgulamamız lazım.
 Köprüköyü Kentsel  Dönüşüm yapılacak yer ilan edildi. Buraların mülkiyet durumu, vatandaşla anlaşma yapılıp yapılmadığı hakkında Murat bey ve arkadaşlardan bilgi aldım. Şu an burada yapılan hiçbir çalışma yok.
 Kentsel dönüşümle ilgili en güzel örneği Kışla'daki dönüşümü çalışmalarında   o gün hep beraber izledik. Kışla mahallesindeki dönüşümde  önce ilan ediyorsunuz sonra  proje geliştiriyorsunuz, saha çalışmaları, tespitler ve daha sonra bu süreç 1 yıla yakın sürüyor.
   CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;  Sorunlarımızı  Büyükşehir Belediye Başkanvekili ile burada sohbet şeklinde tüm meclis üyelerimizle beraber   yapsak daha iyi olur.
    Başkan Bey;  Yüreğir Meclis Üyesi Grubunu  Yüreğir'in sorunlarını  meclisimiz adına görüşmek üzere  sözcü olmaları yönünde kurmak istedik.  Temsilci olarak  hepimiz gidemeyeceğimize göre böyle bir çözüm düşünüldü.  
 
   CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER;  Meclis üyesi arkadaşlarımızın kendisine yüzyüze söyleyeceği daha farklı şeyler olabilir. Büyükşehir belediye başkanvekilimiz buraya gelip meclisimize katılsa daha iyi olur.
 Başkan Bey; Olabilir. Buraya gelirmi bilmiyorum.
 Başkan Yardımcısı Murat TÜRK; Seyhan Belediye Meclisine davet edildiği için  katıldı.
 
 Başkan Bey; Bu hafta geç kalındı,  meclis yapıldı.  Olağanüstü meclis toplantısı yapıp Büyükşehir Belediye Başkanvekilini davet edebiliriz.
 CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY;  Sayın Başkanım olağanüstü meclise gerek yok. Komisyon toplantısı yaparız. Sayın Başkanvekilimizi de çağırırız. Bu konuyu daha önce Başkanvekiline iletmiştim. Oda bu konuya olumlu baktı.  Bir komisyon toplantısı yaparız.Buraya başkanvekilimizi davet ederiz.
Başkan Bey; Komisyon  fikri  uygun olabilir. Meclis ve komisyon toplantılarına zaten hepimiz katılıyoruz.
CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Serzenişlerinizi anlıyorum ama yüreğirin itilmiş, kakılmışlığını ve Yüreğirin hiçbir başkan tarafından ele alınıp ciddi bir yaşanabilir ilçe haline getirilmediğini tüm arkadaşlarda biliyorlar. Benimde her yerde söylediğimi biliyorsunuz. Ama bu kavgayla dövüşle olmaz. Bende sizi çok iyi anlıyorum. Yani süre geçiyor 2,5 sene geçmiş daha hiç bir şey yapılamamış. Ama o günkü komisyonda bu kentsel dönüşüm ilan edilen yer vardı. Ben yazıları okudum. Ayrıca o görüşü yazanlarda 2 mühendis 1 Daire Başkanının imzasını okudum ve onu kabul etmedik ama o şuydu.Yani vatandaş daha hiçbir alt yapısı hazırlanmamış, TOKİ'yle görüşülmemiş. Vatandaş yarın bu geciktiği sürece 3-5-10 sene gecikirse vatandaş arsasını hiç bir şey yapamaz, alamaz, satamaz .  Ama neticede komisyondan  geçti.  Mecliste tartışmaya açılabilir ama köprüköyü örneğini lütfen vermeyin. Köprüköyü örneğini dün Murat Beyde verdi.
 Başkan Bey; Burada anlatmak istediğim; Büyükşehir dönüşüm kararı alıyor ama bize danışmadan ilan ediyor. Burada bir kopukluk var.
CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; İki başkanın anlaşmazlığından Yüreğir zarar görür başkanım. Yüreğir için birlik ve beraberlik içinde her şey yapılabilir. Yüreğirin derdini hepimiz biliyoruz itilmiş ve kakılmışlıktan bıktık artık. Gereği neyse onu yapalım. Çağıralım, gidelim, sıkıştıralım. Mesela Akdeniz caddesindeki çalışma programa alınmadığı için  muhtarını gördüğüm zaman kaçmaya çalışıyorum. Söz aldık,  hesabını çıkarttırdık, talimat verildi. Niye yapılmadığını bende bilmiyorum.
 
 AK Parti Meclis Üyesi Necati CENGİZ;  Bizde bunu söylüyoruz. Söz veriliyor ama hiçbir şey yapılmıyor. Borç  ödendi zannediyordum, halen ödenmemiş. Konuşmaya gelince gayet güzel ortak akıldan bahsediyor Belediye Başkanvekilimiz. Çok şeyler yapacağız diyor ama hepsi lafta kalıyor.
 Başkan Yardımcısı Murat TÜRK; Köprü köyünün kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine karşı çıkılmadı. Burası büyükşehir tarafından Kentsel Dönüşümü ilan edilirken. Herhangi planlama, herhangi  bir çalışma yoktu. Dosya boştu, neden sizde bu şekildeki dosyayı  geçirdiniz de şimdi karşı çıkıyorsunuz dedim. Büyükşehirdekilerde ilçe belediyeler bu çalışmaları yaparlarken bizlere danışmıyorlar.Sende İlçenin mahallesini kentsel dönüşüm alanı ilan ederken ilçe belediyesinin başkanıyla konuşuyormusun. Bunun neresi ortak akıl.
 
 Başkan Bey; 1/5000'liğe kroki anlamında çizdirdik. 2 tanesinin de 25.000'liğinde  tarım izinleri alınmamış. Bu konuyu Büyükşehir Belediye başkanvekili ile görüşüp, krokileri kendilerine verdik.  1/25000'ligin komisyon çalışmalarına katıldık. Bu toplantıda B.Şehir Belediye Başkanvekili yoktu. 25 binliğe bizim Yüreğirden işlenmesi gereken yerleri ve usul açısından ne yapmamız gerektiğini ortaya koyduk. Yani burada şu olay var iş uzadı, vatandaş kabul etmiyorsa, meclis kararıyla kaldırıyoruz. İradeyi koyan yine o iradeyi kaldıran aynı makam büyükşehir  meclis. Orada bir sıkıntı yok.
            Kozan Çarşısı ve Sanayi çarşısı  50-60 sene belki daha fazla zamandır burada.       Esnaflarla konuştuğumuzda 50 senedir bu çalışmanın yapılacağı söylendiğini ama lafta kaldığını belirtiyorlar.Bu konu ile ilgili ilk defa ciddi  bir çalışma başlatıldı. Mecliste teklif edildi, bunlar kabul edildi. Toprak Koruma Kararı ile o yerler geçti. Projenin ön çalışması gayri resim olarak elimizde bir bilgi olsun diye yapıldı. Sanayi çarşısında binin üzerinde esnaf var.  Kozan çarşısının bulunduğu yerde birebir mülkiyet tespitini yaptırdık. Ama bu o dosyaya girecek durumda değil.Biz bu ilan kararı geldi mi mülkiyeti sahada birebir çalışma yaptıracağız. Tapudan almak yetmiyor, sahaya inilecek. Kışladaki yaptığımız gibi birebir kimin neyi var, ağaçlarına varana kadar hepsi tespit edilecek. Bu tespitler için  en az 5-6 ay geçer. Yüreğir belediyesinin bunu yapacak gücü ve imkanı var.  Sinanpaşanın başarısız olması bizim önümüzü tıkıyor. Kışlada, Başak'ta karşımıza çıkıyor. Eğer insanlarla değer tesbiti yapıp o rantı insanlara verseydiler. Şu an  Sinanpaşa olayı bitmişti.
             Bu ay komisyon yapacağımız zaman büyükşehir belediye başkanvekilimizi davet edelim.
 
MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Büyükşehirde Yüreğirin sorunları gündeme getirileceği gün tüm meclis üyesi arkadaşlarımızda gelseler daha iyi olur.  Ortak akıl üzerinden reklamlar yapılıyor.Bu ortak aklın içinde meclis üyesi yoksa bu ortak akıl bir  hayaldir.
 
Başkan Bey; Zihni Beyi buraya davet edeceğiz. Herkes istediği soruyu sorar. Fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.
 
CHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Yüreğirde bir çok sorunlarımız var. Yol, Kentsel Dönüşüm ve yapılan yatırımlar vs. Öncelikli sorunlarımızı bir liste haline getirirsek  daha iyi olur.
 
Başkan Bey; Biz zaten komisyona gelirken hazırlıklı geliriz. Kayıtlarımızı Tutanak altına alırız.Bu kayıtları hem gruplara, hem de Büyükşehir Başkanvekiline  veririz.
 
AK Parti Meclis Üyesi Songül SİVASLIOĞLU; Yüreğirin çok sorunları var.  Alt yapımız yok. Şu an maalesef sularımız bile mikroplu. Merkez ilçe olduğumuz halde imarı bile düzensiz. Yüreğirin çehresini değiştirecek ve bundan sonraki değişiklik için güzel planlar hazırlayalım. Büyükşehir bu konuda bunları yapmak zorunda kalsın. Bu dönem biz bunu başaralım.
AK Parti Meclis Üyesi Celal TURAN;  Büyükşehir Belediye Başkanvekilimiz Buraya gelip tamam yapacağım notumu aldım deyip söz veripte, arkasını dönüp gidecekse, bir şey yapmayacaksa gelmesinin bir anlamı yok.
 Başkan Bey; Büyükşehir Başkanvekilinin buraya  gelmesi bizim sorunlarımız çözülecek anlamına gelmez.
 Büyükşehir belediye başkanı ASKİ'den alacağımız para için söz veriyor,  para hesaba yattığı halde ödemiyorsa  ve sözünü tutmuyorsa  bu durumda diyecek birşey kalmıyor. 2 milyondan fazla ASKİ'nin kırdığı protokol yapmadığı yerler var. Paramızı alamadığımız için Mahkemeye veriyoruz.   Biz yama yaptığımız yerlerin parasını istiyoruz. O paranın 10 mislisini 20 mislisini harcamışız. Buna rağmen ben Yüreğir'e karşı kişisel bir önyargı olduğunu düşünüyorum.
CHP Meclis Üyesi Muhammet YALÇIN; 2,5 yıllık bir zaman dilimi geçti. 2,5 yıl içerisinde sizden hükümetin bir belediye başkanı olarak  beklediğimiz performansı göremedik
  Erkek erkil bir toplumda yaşıyoruz.  Bizler aile reisi olarak evde bir karar alırken hanıma, çocuğu nasıl sormuyorsak. Belediye başkanları da meclis üyelerine sormuyor. Büyükşehir belediye başkanı da ilçe belediye başkanlarına sormuyor. Bu aileden başlıyor iş ortamına kadar gidiyor. Toplum böyle.Bu toplumu dönüştürmenin yolu ya kitap okuyacak ya gezecek, görecek ve zorlayacak. 
 Meclis Üyeleri arkadaşlarımız Kayseri,Konya'yı gezin. Yapılan hizmetleri gördüğünüz zaman şurada belediye başkanını oturtmazsınız. Ama Meclis Üyesi Arkadaşlarımız 10 dakikada toplantı bitsin kaçalım diye bekliyorsunuz. Biz Belediye başkanının zorlamıyoruz ki bizim ilçe belediye başkanımızda Zihni Beyi zorlamıyor. O zaman bu işe başlayalım.
 
Şu 2,5 seneyi iyi değerlendirelim.       Kozan yolu ve Cumhuriyet Mahallesinde  kaldırım çalışması yapılacaktı. 2,5 sene oldu herhangi bir gelişme yok.  Bu saatten sonra güç birliği yapalım.
 MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Yüreğirin problemleri çok. Problem anlatmak kadar kolay bir şey yok.Biz nasıl çözüm üretebiliriz. Bu konuyu konuşalım  
Açık ve net söylemek gerekirse Zihni Bey buraya gelmez.Boşuna konuşuyorsunuz. Biz kendimiz ne yapabiliriz ve Büyükşehire zoraki ne yaptırabiliriz diye çözümler bulmamız gerekir.Zihni bey kendi iradesi ile bir şey yapmaz.Başkaları tarafından idare ediliyor.
 
 
Yüreğir meclis üyelerimizden oluşan  6 kişilik grup Başkanvekili Zihni beyin ziyaretine gidilsin sorunlar  aktarsınlar ve bunları zabıt altına alınsın.
 
 Ortak Akıl diye bir şey yok. Çevresinde 3 kişi var, ortak akıl dedikleri budur.
 
MHP Meclis Üyesi Mustafa NAĞAŞ; Bütün meclis üyeleri arkadaşlarımızla birlikte gidelim.Hiç değilse basında daha dikkat çeker.
 
Başkan Bey; Artık ben Büyükşehir Belediye başkanvekiline söylemekten bıktım. Her zaman büyükşehir meclisinde kürsüye çıkıp söylememde uygun olmaz.Biz her zaman hem telefonla hem yüzyüze konuşuyoruz. Ama onların öncesi  var bir söz veriyorsan büyükşehir belediye başkanı olarak bunun arkasında duracaksın. Genel sekretere farklı bize farklı konuşuluyor. "Tavşana kaç tazıya tut politikası" var burada.
 
Önceden Zihni bey  Büyükşehir Meclisinde bir karar alalım bütün ilçelerin ara sokaklarını dahi yapalım diyordu. Biz bunu istemiyoruz. Sadece kırdığı yolların parasını  istiyoruz. Büyükşehir belediyesinde şu anlayış var. Ben ilçe belediyesinin burnunu nasıl sürterim,nerden ipini yakalarım mantığı var. Çırak ustayı geçmiş. Ben bu paraları Aytaç Beyden daha rahat alırdım. 1,5 trilyonun 500 ünü aldık. Diğerleri belgeli ama alamıyoruz. Ben bu paraları Yüreğir halkı adına istiyorum. Karşındakini ciddiye almak zorundasın, yapamıyorsan da gerekçeleri söylemek zorundasın.dedi.
 
MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Zihni beyi alsınlar.Aytaç DURAK'ı getirsinler.dedi.
 
AK Parti Meclis Üyesi Mustafa ESENKURT:  İsa Beyin dediğine katılıyorum. Zihni Beyden hepimiz şikayetçiyiz. Bunun tek çözümü Zihni Beyden emaneti alıp sahibine verelim.
MHP Meclis Üyesi Hüseyin TUMLUKOLCU; Büyükşehir Meclis Üyeleri arkadaşlarıma söylüyorum. 6 tane meclis üyesi arkadaşla beraber siz bir açıklama yapsanız. Biz bundan sonra Yüreğir'e hizmet verilmemesinden dolayı bu ortak aklın içinden çıkmak istediğimizi belirtirsiniz.
Başkan Bey; Biz bir görüşme yapalım. Belki arkadaşların dediği gibi sonuç çıkmayacak ama.Biz komisyona davet ederiz. Olmazsa çıkar basın açıklaması yaparız.
 
 GÜNDEM
 Gündem maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 11535 ada onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-B-3-D halihazır paftasında Uygulama İmar Planı   ile ilgili Başkanlığın 05.08.2011 gün ve 10/380 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Deprem ve Doğal Afetler-Ulaşım-Çevre ve Sağlık ile Mesken ve Gecekondu  Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede dosya üzerinde incelemelerin tamamlanmadığından tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Altyapı Hizmetleri-Deprem ve Doğal Afetler-AB ve Dış İlişkiler- Mesken ve Gecekondu- Çevre ve Sağlık  ile Kentsel Dönüşüm komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.09.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 


OTURUM SONU:  11.20.de
        Mahmut ÇELİKCAN                           Fatma EVCİMİK                                 Ömer AYGÜN   

           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                                               Meclis Katibi

         Belediye Başkanı