Haziran 2011 Dönemi Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ               : 06.06.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PAZARTESİ günü  16.00.’da

KATILANLAR                         : 36

KATILMAYAN                        : -

MAZERETLİ                           : - 2                          

GÖREVLİ                                : -

Belediye Meclisinin 06 HAZİRAN   günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ , Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,         Fikret DOĞAN ve Hüseyin TUMLUKOLCU'nun mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından  açıldı.

 

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.05.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

Gündeme geçilmeden önce MHP meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN ; Geçtiğimiz son 1 ay içerisinde seçim çalışmaları yapılıyor. Ben hizmetlerle alakalı özellikle Büyükşehir Belediyesini ilgilendiren bölümlerle ilgili konuşacağım.

Yüreğir İlçesinde  sinekle mücadeleye başlandı. Yüreğir'de bir vatandaş dükkanın önünde oturamaz duruma gelmiş buna bütün meclis üyeleri arkadaşlarımız şahit.

 ASKİ'nin açmış olduğu çukurlar yerinde duruyor, ondan saçılan, kumlar çakıllar yolun ortasında, araçlar geçerken çakıllar etrafa dağılıyor. O çakıllar çocukların kafasını kırmaya başladı. Dün bir  çocuk bunun yüzünden hastanelik oldu. Ben soruyorum Çukurova Cad., Süleyman Vahit Cad., Koza Bulvarında bir aracın geçtiği caddeden lastikten taş fırlayıp çocuğun kafasının kırıldığı hangi çağdayız.

 Sayın başkanım, Büyükşehir Belediye Başkanını  1,5 aydır arıyorum görüşemiyoruz. Oturmuşlar Belediyede 1 tane Büyükşehir Meclis Üyesinin ismini getirin sizi işe alayım diyorlar.  Vatandaş bizim Büyükşehir Meclis Üyesi olup olmadığımızı bilmiyor ve bizim kapımıza gelip bizden rica ediyorlar. Bize kart verirseniz bizi işe alacaklar diyorlar.

Yüreğir'le bu kadar oynamaya  hizmet anlamında olsun, işçi anlamında olsun kimsenin hakkı yok. Orası babanızın çiftliği ve belediyesi değil.

 Belediye Başkanı Mustafa TUNCEL'mi, Zihni ALDIRMAZ'mı anlamış değilim.

Sayın Başkanım siz Belediye Başkanlığı yapıyorsunuz. Belediye iş kapısımı, hizmet kapısımı anlamıyorum. Rica ediyorum Büyükşehir Belediye Meclisinde bunları dile getiriniz veya hiç meclisine gitmeyiniz bırakın onlar ne yaparsa yapsın. dedi.

 CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Önümüzdeki süreç  4 yıl Türkiye'yi yönetecek olan tüm siyasi partilerden seçilecek milletvekilliğimizin süreci, Türkiye'miz adına halkımızın kime yetki vereceği, onların tercihidir. Türkiye'miz adına hayırlı uğurlu olsun diyor. Bundan sonra seçilen arkadaşlarımızın Adana'dan seçilenlerin Adana'mıza ve Türkiye'ye hizmet etmesini canı gönülden bekliyorum.

Sayın Başkanım Anakent'de ve ASKİ'de birçok belediyede memur arkadaşlarımızla ilgili bir sözleşme süreci yaşandı. İyileştirme yapıldı. Bu konuda özellikle sizinde hassasiyetiniz var.

Gerçekten göreve geldikten sonra önce işçilerin hakkını, hukukunu vermeniz gerektiğini söylediniz ve bunu da yaptınız. Teşekkür ediyorum.

Eğer bugün bu kürsüden memur arkadaşlarımızla ilgili iyileştirmenin hangi süreçte ne zaman yapılacağı konusunda düşüncenizi açıklarsanız, inanıyorum hem o arkadaşlarımız mutlu olacaktır. Hem de bizler  mutlu olacağız.

 

 Sevgili İsa Abim Anakent'le ilgili bazı düşüncelerini açıkladı doğrudur. Büyükşehir Belediyesinde vatandaşlar meclis üyesi arkadaşlardan kart getirip işe alınması konusunda söylemler var. İşsizlik zor bir olay. Düşmanımın da başına vermesin diye bir  söz vardır. Gerçekten umut bağlayan evine bir lokma ekmek götürmek için bir iş kapısı arayan insanların umudunu kırmamak gerekir. Belediyeler iş bulma kurumu değil, hizmet kurumudur. Ama Devletin de bir politikası vardır. Yıllardır insanlarımızı devlet, kurumlarında istihdam ettirmek için bir çabası vardır. Buda bilinçli yapılan bir şeydir. Ülkeyi ve Belediyeyi yönetenler bu insanlara hizmet amacıyla yola çıkarlar. Biz de ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.

Adana'mızın ayağa kalkması, Adana'mızdaki işsizliğin  % 26'dan % 10, %5 % 0'lara düşürme imkanımız var. Bu imkanı kullanmak konusunda, Belediye Başkanı, Meclis üyesi ve kimlere görev düşüyorsa bu görevi herkesin seve seve yapacağına inanıyorum. Fakat bir başkasının söylediği sözle Büyükşehir Belediyesindeki tüm insanları, meclis üyelerini sözle boykot edelim, gitmeyelim gibi yaklaşımın doğru olduğu kanaatinde değilim.  Bizim görevimiz tıkanmak değil, varsa tıkanan yolları açmaktır. Bu tenkitlerimizi elbette söyleyeceğiz. Elbette bu tür olayların olmaması gerektiğini belirteceğiz. 

 

Yüreğir'deki tüm meclisimizin desteklediği yoğunluk artışı ile ilgili Belediye bürokratlarımızdan Murat Beyin ve Başkanımızın özellikle katkılarıyla yapılaşmanın önü açılıyor. Bunla ilgili Anakent Belediye meclisimizde hassasiyetini gösteriyor.

 

Ana bulvarlarımızla ilgili;

Kozan yolunda, Koza bulvarında ve Eğe Bağaturun bir bölümünde ciddi sıkıntılarımız var. Bunu da Anakent meclisinde sürekli dile getiriyoruz. Bun sıkıntıların giderilmesi için uğraşıyoruz.

 

Yaşar Doğu caddesiyle Kozan yolunda bir geçiş yeri  açılması konusunda esnaflarımızdan ve vatandaşlarımızdan ciddi talep vardı. Burası 30 bin insanımızın yaşadığı bir bölge. Bu günlerde onunda projesi çıktı. Sanıyorum 10-15 gün içerisinde vatandaşlarımız Yaşar Doğu caddesinden girip kozan yolundan dönüş yapabilecekler.

Büyükşehirdeki arkadaşlarımız nasıl burada biz yapmaya çalışıyorsak onlarda elinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Yanlışlık insanlara aittir. Yanlış yapabiliriz. Eksik yapabiliriz. Bilerek kimse yanlış veya eksik bir şey yapmaz. Ama bilmeyerek yapabiliriz. Eksik görüleni dostlarımız tenkit ederlerse düzeltilmesi konusunda, hizmetlerin yapılması konusunda elimizden gelen hassasiyetimizi göstereceğiz.

 

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; 27 ay bitti. 33 ay kaldı günler rüzgar gibi geçiyor.

 

27 ay önce demiştim ki güçlü hükümetin Belediye Başkanısınız. Olumlu hiç bir şeye itiraz etmeyecek bir meclise sahipsiniz. Yüreğir'i itilmiş, kakılmışlıktan kurtarıp yaşanabilir bir kent haline getirirseniz millet size minnettar kalır. İsterseniz 30 sene burada Belediye Başkanlığı yaparsınız demiştim. Şimdi yaptıklarınız için bir şey demiyorum. Elinize sağlık. Ama bugün Büyükşehir Belediyesinin gündeminde  Adana'nın planının revize edilmesi söz konusu ve Büyükşehir Belediye Başkanvekilide geçen ki toplantımıza gelerek  bir an önce meclisten geçmesini talep etti.  Belli ki biz bunu hızlandıracağız.  O gün önce Karaisalı bölgesi konuşuldu, arkasından kolay yerler geçsin dendi. Daha sonra 2.planda Yüreğir konuşulmaya başlandı. Bizim bir hazırlığımız yoktu. Meclis üyesi olarak Yüreğir'deki meclis üyesi arkadaşlarım önerilerini ve teklifleri söylediler. Ama  ben tatmin olmadım. Çünkü Belediye Başkanı, Bürokratları  ve bir şehir plancısıyla oturup yüreğir için neler yapacağımız hakkında bir çalışma yapmamıştık. Neticede Yüreğir'li olarak bildiklerimizi söyledik. dedi     

Başkan Bey; Necmi Beye o toplantıyı yaptıklarını ve o gün Necmi beyin olmadığını belirtti.

3 Belediye Başkanlarını davet ettiler. Orada yarım saat konuştuk. Bizim hazırlığımız vardı. Buradan aldığımız talepleri koyduk. Madde madde konuştuk. Belediye Başkanları da kendi sorunlarını kendileri konuşsunlar. Zihni bey açılışı yapıp çıktı. Bulunsaydı daha iyi olurdu ama arkadaşlarla karşılıklı taleplerimizi bildirdik. O konuşuldu. Bir daha olursa yine yaparız. dedi.

 

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Yüreğir'de genişleme alanımız yok bir tarafımız ırmak, bir tarafımız tarım alanı, bir tarafımız üniversite.

Yıllar önce plansız şekilde gelişen mahalleleri ne yapabiliriz. Bazı mahalleler var ki son derece güzel PTT Evleri bir örnek. Onun gibi bir kaç semtimiz daha var.

Buraların dışında kalan Ulubatlı Hasan, Yavuzlar, Sinanpaşa, Kışla ve S.Eyyubi gibi yerlerin kurtuluşu yoğunluk verilmek şartıyla olur. Kentsel Dönüşüm alanı dışında kalan alanların tümüne yoğunluk verilmesini istiyorum.  Bu yoğunluk arttırarak önümüzdeki dönemlerde Belediye Başkanı değişse bile bu plan geçerli olsun diye söylüyorum. 

2.incisi Necmettin Beyin bahsettiği ırmak üzerinden Seyhan'la Yüreğir'i birleştirmesi için en az 2 tane köprü olması gerektiğini belirtmiştir. Planda 6 tane köprü var. Bunlardan bu dönemde hiç olmazsa 1 veya 2 tanesinin başlanması ve bitirilmesi birazda sizin çabanıza bağlı. Tabi ki köprü yapınca Yüreğir'de hareketi arttırır. Yüreğir'e bir şeyler kazandırmak için söylüyorum. dedi.

MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Kışla Caddesinde çok güzel bir kaldırım çalışması yapılıyor. Bu çalışmanın kalıcı olmasını yapılacak bir kentsel dönüşüm ile heba olmasının önüne geçilmesini arzu ediyorum. Kışla Caddesinin devamının açılması ile ilgili başlatmış olduğunuz çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum. dedi.

 

Başkan Bey; Nehir bağlantıları ne kadar çok olursa olsun Yüreğir'le Seyhanı o kadar fazla bütünleştirip birde trafiği çözmüş oluruz.

Girne Köprüsüne, Mustafa Kemalpaşa Bulvarı üzerindeki köprüye ve  regülatör köprü üzerine Trafiği topluyoruz.  Metronun güzergahı burada. Karataş yolunu kestiği noktada olması yanlış. Sıkıntılı bir geçit sağlandı. Karataş yolu ile ilgili Kamulaştırma çalışması yapılıyor. Hastane karşısında bir kaç tane anlaşma sağlanmış mülk sahibi var. Listelerini bize gönderecekler. Bizde buraları bir an önce yıkacağız. Seyhan'da regülatör köprüye kadar geliyorsunuz. Karşıyaka kadar gidip bağlanması lazım. Şu an da burada keşmekeş bir durum var.

Sanayi Çarşısı ve Kozan Çarşısını birleştiren dönüşüm alanı olsa daha da rahatlayacak ama Karayolları orada kendi payına düşeni istimlak ediyor.

Sanayi Çarşısının arkasından hemen bunu D-400'e  bağlarsak vatandaşlar o zaman Seyhan'dan gelip orayı çok rahat kullanırlar.

Bizim Yüreğir'in %80 'ni Kaçak yapı buna  çarpık yapılaşma diyoruz. Buralar imarsızken satılmış, bölünmüş parçalanmış sonra Islah İmar Planıyla  çarpık yapılaşmayı düzeltmeye çalışıyoruz. Ruhsat vereceğiz  vatandaşın hissesi komşusunda çıkıyor. Tek çözümü dönüşüm, Dönüşümle bunların hepsi sıfırlanıyor.

Yüreğir'in Kuzeyinde Üniversite  Güneyinde tarım alanı var,  genişlemesine gerek yok. Konum olarak Seçim sonrasında direk Yüreğir Belediyesi TOKİ Başkanın imzasıyla çalışma yapacak, Büyükşehir Belediyesi projelerimiz istedi vereceğiz. 

İsa beyin söylediği Sinekle mücadele ve ASKİ'nin düzensiz çalışması ile ilgili konuşmasına bende  hak veriyorum. Defalarca ASKİ'ye söyledik. Burada bir sıkıntı var. Niye bunun aşamıyorlar bilemiyorum.

Sinekle mücadeleyi vatandaş ilçe belediyesinin görevi zannediyor. Öyle değil. Mücadeleye harcadığımız paraları Büyükşehirden borcumuza karşılık mahsup ederek geri aldık.

Adana'nın genelinde Ana caddeler çok kirli, 11 personelle 1 caddeyi temizlersiniz. Koza Bulvarı, M.Özsan bulvarı, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Kozan bulvarı, S.Vahit, Çukurova ve Karataş Yolu dahil 11 tane personelle temizlenmesi mümkün değil. Vatandaş bunu bizlerden biliyor. Büyükşehirden bilmiyor.

MHP, CHP ve Ak Parti'den  2'şer  arkadaşlarımızla ve ben Büyükşehir Belediyesinden randevu alıp taleplerimizi bildirelim.

Necmettin Beyin dediği memur arkadaşlarımızla ilgili bir sözümüz var. Zaten Torba yasasının ertelenmesi bizi geciktirdi. Bunu da gündem dışı alacağız,  imkanlarımız dahilinde yapmaya çalışacağız. İnşallah çalışanları memnun edeceğiz.dedi.

 

AK Parti Grup Sözcüsü Yaşar TURAN; 06.06.2011 tarihli gündeme 2.madde olarak  Belediye Başkanlığına belediye ve yetkili memur sendikası arasında sözleşme yapma yetkisi verilmesi, 3.madde olarak İller Bankasından Teminat Mektubu alınması  için Belediye Başkanlığına yetki verilmesi, 10.06.2011 tarihli gündeme 2.madde olarak Köprülü Mahallesinde İmar Plan Değişikliği ile ilgili dosyaların gündeme alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edildi.  

 G Ü N D E M;


Gündemin 1.maddesini oluşturan; Kadro  İptali ile ilgili Başkanlığın 06.06.2011 gün ve 10/266 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 16.05.2011 gün ve 71/1010 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemin 2.maddesini oluşturan; Yetki Verilmesi ile ilgili Başkanlığın 06.06.2011 gün ve 10/269 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 03.06.2011 gün ve 71/1161 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemin 3.maddesini oluşturan; Yetki  ile ilgili Başkanlığın 06.06.2011 gün ve 10/270 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 03.06.2011 gün ve 12/865 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.06.2011 günü  Saat: 16.00’da toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 OTURUM SONU:  16.45.de        Mahmut ÇELİKCAN                           Fatma EVCİMİK                                Mustafa ÇOBAN

           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                                  Meclis Katibi

         Belediye Başkanı  


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 07.06.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : SALI günü  16.00.’da

KATILANLAR                         : 37

KATILMAYAN                         : -

MAZERETLİ                            : - 1                          

GÖREVLİ                                 : -

Belediye Meclisinin 07 HAZİRAN   günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ , Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,       Ömer AYGÜN'ün mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından  açıldı.

 

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.06.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

Gündeme geçilmeden önce CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Alorka firması metronun ayaklarının  inşaatını yaparken Akdeniz Fabrikasının yanında Sabunculara ait bir bölümünü alıyor. O dönemin Anakent Belediye Başkanımızda orayı boşalttıktan sonra tel örgülerle çevirmek koşuluyla geri verdi. Ama şimdi aylar geçti orası korkunç boyutta bir moloz yığını haline geldi. Çöpçüler oraya malzeme döküyor. Yaklaşık olarak 350-400 kamyon çöp var. Anakent Belediye Başkanlığına müracaatımız olmasına rağmen, Çevre ve Koruma Daire Başkanlığı maalesef elimizde 7-8 tane eleman var. Biz burayla baş edemeyiz deyip baştan savdılar. Yüreğir Belediyesi buraya çöp dökmek yasaktır diye 2 tabela asmış. Nuri SABUNCU bey Belediyeye gelerek bize dert yandı. Sağ olsun Murat Bey ilgilendi.  Sonuçta bu bizim bölgemizde ve Belediyemize yakın bir alan, görsel kirlilik var ve sinekler çoğalmaya başladı. 2-3 ay dır büyük bir sorun haline geldi.

 

2.konu ise ASKİ'den şikayetçiyim. PTT Evlerinde 1 yıl önce binaların borularını değiştirirken sokakları delik deşik ettiler. PTT evlerinin özelikle kozan yolundan dönüşteki okulun olduğu civarlar delik deşik. PTT Evlerinin batı tarafındaki yolları yapıyorsunuz. Ama doğu tarafında bu yollarda yapılırsa çok iyi olur. dedi.

 

Başkan Bey; Hayrettin beye o bölgenin de yeni gündeme alındığını asfalt yapılacağını, proğram dahilinde olacağını söyledi.

Meclis Üyeleri arkadaşlarımızdan her partiden 2'şer kişi görevlendirilirse Büyükşehir Belediye Başkanıyla bir görüşme yapacağız. Meclis Üyesi arkadaşlarımızda sorunlarımız hakkında hazırlıklarını yaparlarsa orada sorunlarımızı dile getiririz.

Dede Korkut'tada bir alan var. Arkadaşlardan aldığım bilgiye göre orada da 200-300 kamyonlu çöp varmış. İşi gücü bırakıp bunları taşısak bizim Belediyemiz ile ilgili işlerimiz aksar. Ancak kaldırmalarına yardımcı olmaya çalışırız. dedi.

 

 MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Kendime söz verdim. Meclis bitene kadar her gün sinekle mücadeleyi konuşacağım. Dün gece ilaçlama arabalarını takip ettim. Gece 12'ye kadar 8 mahallede bir tane araç görmedim. İlaçlama için ihalemi yapılıyor. Yoksa sen bu kadar ilaç sıkacaksın diye bir sınır mı? var bilmiyorum. Teknik bilgim yok. Sinekle mücadele zamanında ilaçlama yapılmadığı için üreme yaptı ve insanlar evlerinde oturamaz hale geldi. Yüreğir bu konuda çok perişan durumda. Bundan sonra sinekle mücadelede ilaçlama arttırılır mı bilmiyorum. Bunla ilgili özellikle Büyükşehir Belediye meclis üyelerinden desteklerinizi bekliyorum.

 

2.nci bir konu; Menderes Bulvarı ile alakalı, Menderes Bulvarı ilçemizde değil ama ilçe vatandaşımızın nefes aldığı bir yer. Yolun sağ şeridin deki çay satanlar, tablacılar.... vs. esnafların tümü kaldırıldı. Zihni bey bunları kaldırırken tekrar projeli bir şekilde yerinizi geri vereceğim demiş. Bu yaz ayının içerisinde bu esnafların kaldırılması yanlış bir iş. Oradaki insanların kimseye zararı yok. Vatandaş da, esnaf da mağdur durumda.

Dün gazetelerde gördüm. Zihni bey bürokratları Karataşa götürmüş, Karataşa su götüreceğim diyor. Karataşa su götürmek Özel İdarenin işi Zihni Beyin işi değil. Siz Adana'daki ve Yüreğir'deki sorunları halledin. Bürokratları Karataşa götüreceğinize, Yüreğir'e getirip burada ki sorunları çözün. dedi.

 

Başkan Bey; Bütün bu konuları önümüzdeki hafta Büyükşehir Belediyesinin meclis toplantısında konuşup Yüreğir'in menfaati için ne gerekiyorsa yapacağız. Arkadaşlar partilerden 2'şer isim bildirirseniz, 6-7 kişilik grup olarak gider,burada  sorunlarımızı dile getiririz.

Sinekle mücadele ile ilgili sıkıntılar Adana'nın genelinde mevcuttur. dedi.       

G Ü N D E M;


Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Köprülü(Serinevler) Mahallesi 3323 ada ve 3324 ada onaylı 1/1000 ölçekli N34-c-23-d-4-b halihazır paftasında imar planı değişikliği ile ilgili Başkanlığın 07.06.2011 gün ve 10/272 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar- Eğitim Kültür Spor-Çevre ve Sağlık-Tarife  ile Plan Bütçe Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne  oybirliği ile karar verildi.

Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Karşıyaka (Atakent) mahallesi 1719 ada 298 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-b-03-a-2-c,  034-b-03-a-2-d,  034-b-03-a-3-a ve  034-b-03-a-3-b     halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili  Başkanlığın 07.06.2011 gün ve 10/273 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Ulaşım-AB ve Dış İlişkiler-Çevre ve Sağlık-Kentsel Dönüşüm ile Mesken ve Gece Kondu Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 08.06.2011 günü  Saat: 16.00’da toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 OTURUM SONU:  16.20.de

        Mahmut ÇELİKCAN                           Fatma EVCİMİK                                     İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                  Meclis Katibi                                      Meclis Katibi

         Belediye Başkanı


                      
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ


TOPLANTI TARİHİ               : 08.06.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT  : ÇARŞAMBA günü  16.00.’da

KATILANLAR                        : 37

KATILMAYAN                        : -

MAZERETLİ                           : - 1                          

GÖREVLİ                                : -

Belediye Meclisinin 08 HAZİRAN   günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU,  Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları,       Tarık ÖZÜNAL'ın mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından  açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.06.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce Ak Parti Grup Sözcüsü  Yaşar TURAN; 09.06.2011 tarihli gündeme 2.madde olarak İlçemiz Karşıyaka(Yenidoğan) mah. 3063 ada onaylı 1/1000 ölçekli halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili dosyanın ilavesini teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

 

 G Ü N D E M;

 

Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Havutlu Mahallesi 250 ha.alanda Seyhan Mahallesi I.Bölge 17 ha alanda ve Seyhan Mahallesi II.Bölge 140 ha. Alanda 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili Başkanlığın 08.06.2011 gün ve 10/276 sayılı yazısı ekinde gelen   Bayındırlık İmar-Altyapı Hizmetleri-H.İlişkiler-Deprem ve Doğal Afetler ile İnsan Hakları Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve  Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde toplanacak olan Toprak Koruma Kurulunun alacağı kararın beklenmesine, dosyanın tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Altyapı Hizmetleri-Halkla İlişkiler ile Deprem ve Doğal Afetler  komisyonlara havalesine oybirliği ile karar verildi.


Gündemin 2.maddesini oluşturan; Bayındırlık İmar-Kanunlar -Deprem ve Doğal Afetler-Halkla İlişkiler ile İnsan Hakları  komisyonları  Raporunda oyçokluğu ile RED'dine karar verilen; İlçemiz Köprülü(K.Karabekir) Mahallesi 2243 ada 1 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli N34-C-23-D-4-A halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 08.06.2011 gün ve 10/277 sayılı yazısı ekinde gelen   İmar ve şehircilik Müdürlüğü teklifi okundu görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oyçokluğu ile karar verildi.  

 

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 09.06.2011 günü  Saat: 10.00’da toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 OTURUM SONU:  16.20.de
        Mahmut ÇELİKCAN                           Fatma EVCİMİK                                     İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                Meclis Katibi                                         Meclis Katibi

         Belediye Başkanı  T.C.

 YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ                    : 09.06.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT         : PERŞEMBE günü  10.00.’da

KATILANLAR                            : 38

KATILMAYAN                            : -

MAZERETLİ                               : -                                         

GÖREVLİ                                   : -

Belediye Meclisinin 09 HAZİRAN   günü saat 10.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından  açıldı.

 

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.06.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

Gündeme geçilmeden önce Başkan Bey;  09.06.2011 tarihli gündeme 10.06.2011 tarihli 2. gündem maddesi olan Köprülü Mah. Halihazır Paftalarında İmar Planı Değişikliği dosyasının 3.madde olarak teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi. 

 

G Ü N D E M;

 

Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Başak) Mahallesi 1160 ada 1565 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-A-4-B halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 09.06.2011 gün ve 10/280 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 30.05.2011 gün ve 13/4712 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Plan Bütçe-Çevre ve Sağlık - AB ve Dış İlişkiler ile Kanunlar Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Karşıyaka (Yenidoğan) mahallesi 3063 ada onaylı  1/1000 ölçekli 034-B-03-B-3-A  ve 034-B-03-B-3-B    halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili Başkanlığın 09.06.2011 gün ve 10/281 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 08.06.2011 gün ve 13/5026 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar- İnsan Hakları- Altyapı Hizmetleri-Deprem ve Doğal Afetler-Tarife ile Mesken ve Gece Kondu  Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemin 3.maddesini oluşturan; İlçemiz Köprülü Mahallesi 1104 ada, 1105 ada, 1106 ve 1107 ada 2,9,10,11,13,15,19,21,30 ve 32 nolu parseller onaylı  1/1000 ölçekli N34-c-22-b-3-b  ve N34-c-22-b-3-c      halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 09.06.2011 gün ve 10/283 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 03.06.2011 gün ve 13/4872 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere  Bayındırlık İmar- Kanunlar-Tarife ile Mesken ve Gecekondu Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi. 

 

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 10.06.2011 günü  Saat: 11.00’de  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 


OTURUM SONU:  10.20.de


        Mahmut ÇELİKCAN                         Fatma EVCİMİK                                  Mustafa ÇOBAN

           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                                 Meclis Katibi

         Belediye Başkanı T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

 TUTANAK ÖZETİ


TOPLANTI TARİHİ               : 10.06.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : CUMA günü  11.00.’de

KATILANLAR                          : 38

KATILMAYAN                          : -

MAZERETLİ                             : -                              

GÖREVLİ                                  : -

Belediye Meclisinin 10 HAZİRAN   günü saat 11.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU,Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL,Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU,  Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile oturum başkan tarafından  açıldı.

 

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 09.06.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 

CHP Grubu adına Ertan SÜMER; Dün sağlık kampüs alanını, geçen yılda adliye sarayını Yüreğir'e kazandırmak adına hizmet ve yatırım amaçlı olarak  hiçbir sorun olmadan meclisten geçirdik. Doğal olarak bunları sahiplenecek olan tabiki iktidar partisinin milletvekilleridir. Bizim için önemli olan yatırımların Yüreğir'e yapılmasıdır.

 

Yüreğir Belediye  sınırları içerisinde bulunan  kent meydanındaki Orman Bölge Müdürlüğünün, Zirai Donatımın ve Kızılaya ait bir takım kamuya ait  yerlerin kent meydanına kazandırılması adına  gerekli  çalışmaların sizler ve Ankara'dakiler tarafından ivedilikle yapılmasını bekliyoruz. 

 

 Yaklaşık 48 saat sonra yapılacak olan genel seçimin huzur ortamı içerisinde geçmesini temenni ediyorum.dedi.

 

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Cuma gününün ve üç ayların herkese ve tüm Müslümanlara hayırlı olmasını diliyorum. Gelin bu mübarek üç aylarda temizlik seferberliği başlatalım.   Biz Yüreğir Belediyesi olarak bu temizliği ele alalım. Büyükşehir Belediyesinin sinekle mücadelesi yetersiz bir durumda. Araçların çöp topladıktan sonra yıkanması için bir ekip oluşturalım.  Bu ekibin oluşturulması için gerekirse Belediye bütçesinden harcama yapılabilir. Sonuçta bu temizlik hizmeti halkımız için yapılacaktır.

 Az önce Ertan Beyin yatırımlarla ilgili yaptığı konuşmasına katılıyorum. Saygılar sunuyorum. dedi.

 

Başkan Bey; İmar Yetkileri belediyelerde  olduğu için  Merkezi hükümetin yatırımı da olsa bu meclisten geçecek. Bu anlamda tüm arkadaşlara  meclise duyarlılığından  dolayı teşekkür ederim.  Netice itibari ile yatırımlar  buraya gelecek. Diğer  bir konuda Kent Meydanı;  Kent meydanı ile Sanayi Çarşısı birleştirildi.  5000 likte noktasal değişikliklerle, Sanayi Çarşısı ve Mezbahane ile ilgili   Büyükşehir Belediye Başkanvekili ile birebir  görüşmemiz oldu.  Sadece ön tarafları değil diğer alanlarıda içine alacak  şekilde düzenleme yapılacak. Bunu 5000'likte çözeceğiz.  Bu konu Büyükşehir meclisinde görüşülürken yakın takipçisi olacağız.  Genel seçime 2 gün kaldı.  Seçimin tüm halkımıza  hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İsa Bey'in söylediği temizlik seferberliği  fikrine katılıyorum. Çöp araçları yıkanıyor.  Belki yeterli gelmiyor. Gerekirse özel ilaçlarla dezenfekte edilebilir. dedi. 

 

Ak parti Grup Sözcüsü Ömer AYGÜN; 10.06.2011 tarihli gündeme 2.madde olarak Köprülü Mahallesinde İmar Planı Değişikliği dosyası komisyon raporu ve 3.madde olarak Havutlu Uygulama İmar Planı dosyası komisyon raporlarının gündeme alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edildi.

 

G Ü N D E M;


Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Ulubatlı Hasan Mahallesi 2676,2677,2678,2691,2692,2794 ve 2795 nolu adalar onaylı 1/1000 ölçekli N34-C-23-C-1-C ve N34-C-23-C-4-B halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 10.06.2011 gün ve 10/288 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve şehircilik Müdürlüğünün 30.05.2011 gün ve 13/4713 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Eğitim Kültür Spor - Ulaşım ile Halkla İlişkiler  Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Köprülü Mahallesi 1104 ada, 1105 ada, 1106 ve 1107 ada 2,9,10,11,13,15,19,21,30 ve 32 nolu parseller onaylı  1/1000 ölçekli N34-c-22-b-3-b  ve N34-c-22-b-3-c      halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 10.06.2011 gün ve 10/289 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar- Kanunlar-Tarife ile Mesken ve Gecekondu Komisyonları raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen  kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

Gündemin 3.maddesini oluşturan; İlçemiz Havutlu Mahallesi 250 ha.alanda Seyhan Mahallesi I.Bölge 17 ha alanda ve Seyhan Mahallesi II.Bölge 140 ha. Alanda 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili   Başkanlığın 10.06.2011 gün ve 10/290 sayılı yazısı ekinde gelen   Bayındırlık İmar-Altyapı Hizmetleri-H.İlişkiler  ile  Deprem ve Doğal Afetler   Komisyonları raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun okunmasından sonra söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Celal TURAN; İl Tarım Müdürlüğünün onayladığı planların, İçişleri Bakanlığından henüz kamu yararı kararı çıkmadığından RED oyu vermesine rağmen kabulüne oyçokluğu ile karar verildi.

 

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 04.07.2011 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.OTURUM SONU:  11.40.de

        Mahmut ÇELİKCAN                           Fatma EVCİMİK                                İrem SÜLÜ

           Meclis Başkanı                                     Meclis Katibi                              Meclis Katibi

         Belediye Başkanı