Mayıs 2011 Dönemi Meclis Tutanak Özetleri

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 07.05.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PAZARTESİ 16.00.’da

KATILANLAR                          :  37

KATILMAYAN                         :  -

MAZERETLİ                            :  

GÖREVLİ                                   :  -

 


            Belediye Meclisinin 07 MAYIS  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı   ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılmaları ile oturum başkan tarafından açıldı.                    
 
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.04.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi. 

 Başkan Bey; Meclis üyemiz Fethi COŞKUNTUNCEL'in annesinin vefatı nedeniyle kendisine başsağlığı diliyorum. Ayrıca  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimiz İsmail Hakkı DEVELİ'nin vefatı nedeniyle kendisine  Allah'tan rahmet ailesine başsağlığı diliyorum. Hepimiz birgün Hak'kın rahmetine kavuşacağız. Burada önemli olan hoş bir seda bırakabilmektir. İnanıyorum ki İsmail Hakkı Beyde Adana'da hoş bir seda bırakmıştır.


 CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Afet riski altındaki  alanlar ile ilgili kanun şuan Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmeye devam ediyor.  Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokrasinin azaltılması, zamandan tasarruf ve idarelerin keyfi uygulamalarının önüne geçmek için Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Bu değişiklik 3 Nisan 2012 tarihlidir. Ben yıllardır geçen dönemden buyana  aynı şeyleri söylüyorum. Bu bürokrasiyi azaltmak, yasal, olmazsa olmaz iş ve  işlemleri yapmak için oturalım gerekirse bir karar alalım, bunu yönergeye dönüştürelim. Burada kötü niyetle söylemiyorum ama işini bilmeyen bürokratların elini güçlendirmek ve sorumluluktan kurtarmak için sorumluluğu biz kabul edelim ve bir yönerge şeklinde çıkaralım. Belediyeler halkın refahını ve huzurunu artıran kamu kuruluşlarıdır.  Oylarıyla seçildiğimiz insanların haklarını savunmak, bürokrasiyi azaltmak ve düzenli kentleşme, sağlıklı yapılaşma adına daha yaşanabilir bir kent elde etmek için katkısı olabileceğini düşünerek çok şeyler konuştuk.  Belki bir arpa boyu kadar yol almış olabiliriz fakat fazla bir şey yapamadık.

           

Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla aynı şeyi düşündüğümüz  Erdoğan BAYRAKTAR'ın açıklamasında  belli oldu. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde aynen "Bürokrasiye azaltmak, zamandan tasarruf ve idarelerin keyfi uygulamalarının önüne geçmek için işbu Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği değiştirilmiştir." diyor. Bu yönetmelik çıkalı aylar oldu ama belediyede bir değişiklik yok.

./..


-2-

 Sadece bizim belediye için söylemiyorum genel konuşuyorum. Einstein'ın dediği gibi "Alışkanlıkları yıkmak atomu parçalamaktan daha zordur."  Şimdi elimizi güçlendiren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin değişikliği var. Sizden ricam, imardan sorumlu arkadaşlarımıza bunun ne demek istediğini neler yapılması gerektiği konusunda bilgi alın. Örneğin Yapı Kullanma izin belgesi ile ilgili inşaat bittiği zaman fenni mesul yada yapı denetim gider talepte bulunur. ASKİ vizesi, TEDAŞ vizesi Oda vizesi getirmeyeceksin diyor. Ben bunu aylar önce söyledim.  

 

Başkan Bey; Yönetmelik  bağlayıcıdır. Sözler havada kalır. Bu Yönetmelik  doğrultusunda gereği yapılır.

Sayıştay eskiden bizim giderlerimizi inceliyordu. Şimdi yeni bir uygulama ile gelirlerimizi de inceliyor. Eğer  gelirlerde bir atlama yada azaltıcı bir uygulama yapılmışsa  bundan idare sorumlu tutuluyor. Bizler Yönetmelik, yönerge ve mevzuatta verilmiş  olan  harç ve ücretleri almak durumundayız. 

 Bizde sizin gibi düşünüyoruz. Vatandaşın yükünü azaltırsak vatandaş imarlı-ruhsatlı inşaat yapmak için bize daha rahat gelir. Buda bizim için iyi oldu. Arkadaşlarda gereğini yapacaklardır.

 

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Bu zaten vardı. Daha önce bütün sorumluluğu üzerime alarak bir yönerge hazırlayalım  yönünde teklifim vardı. Ben herkesten çok kanunlardan korkan bir insanım. Ama emin olduğum bildiğim ve hakkın ve halkın yararına olan bir uygulamadan söz ediyordum. 

Vatandaş ruhsat için müracaat ettiğinde o kadar gereksiz evrak isteniyor ki vatandaş kaçak yapı yapmayı tercih ediyor. Bildiğiniz kaçak yapılarında belirli bir aşamadan sonra  yıktırılması zor oluyor.  Neden baştan bu işleri çözme imkanımız varken yapmayalım.

İmarcılar bu konuyu ciddiye alarak  yönetmelik doğrultusunda gerekli çalışma yapılarak bir yönerge hazırlayıp ruhsatla ilgilenen arkadaşları istenecek evraklar hakkında bilgilendirmeleri  gerekmektedir.  Bunu yaparsak Yüreğir halkına borcumuz olan vefa borcumuzu öderiz.dedi.

 

 Başkan Bey; Buna katkı koymak adına MHP, CHP ve Ak Partili meclis üyesi arkadaşlarımızla  bir çalışma yapılabilir.dedi.

 

MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Sayın Başbakan Türkiye'nin işleme şeklini gayet iyi biliyor.  Yeni bir yasa çıktı. Buna göre İmar ve İskan Başkan Yardımcısı  boşta ise bu makamda bilgisinden dolayı Zeynel Beyin değerlendirilmesini isterim.


MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Son 15 günde Adana'da çok güzel 2 kongre yaşandı. MHP ve Ak Parti'de yapılan erdemli ve edepli kongreler için teşekkür ediyorum. Umarım CHP'de aynı şekilde bir kongre geçirir.

    Kışla mahallesinde yapılan kentsel dönüşüm kanayan bir yara haline geldi. Sokakta herkes farklı farklı şeyler söylüyor. Vatandaş kime inanacağını bilemiyor.  Bu konuda bir broşür yapıp halka dağıtırsak halkı aydınlatacağımıza inanıyorum. Biz vatandaşa anlatırken çok sıkıntı yaşıyoruz.   

 

 CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Kışla caddesini neden daha açamadık.dedi.

  Başkan Bey; Geçen ay bu konuyla ilgili gerekli açıklamayı yaptım. Konu ile ilgili komutanlarla görüşmelerimizi yaptık. Havaalanın orada mevcut bir komando bölüğü var. O ve diğer ilçe Jandarma komutanlıklarını buraya almak istiyorlar. Bölge Komutanlığının arkasında kendilerine ait 50-60 dönümlük  boş yerleri var. Lojmanları ile beraber Toplu Konut İdaresine arazi karşılığında yaptırmak istiyorlar. Geçmişte yaşanan olaydan dolayı iki birliğin arasından yolun geçmesini istemiyorlar. Yolun  alan  bütünleştikten sonra bir viraj yaparak alanın yanından geçmesini istediklerini söylediler. Böyle bir çözüm sıkıntılı olacaktır. 

-3-

CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Güvenlik konusunda neden ısrar ettiklerini anlamış değilim. Şu an Mithat Özhan Bulvarından saatte 1000 araç geçiyor ise Kışla caddesi açıldığı zaman oradan 100 araç geçecektir. Aslında buda kendileri için daha güvenli olacaktır.

 

  Başkan Bey;  Yol bizim ama yetki Büyükşehir Belediyesinindir. Bu konu Büyükşehir Meclisinde 2 defa gündeme geldi. Alt komisyona havale edildi. Askeriyenin koyduğu şerhten dolayı yol açılamıyor.  Orada kaldı.

 CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Bu konu ile ilgili UKOME'ye aylar önce dilekçe verdim. Cevap bile vermediler.

 

 Başkan Bey;   Gerekirse 3 partinin Büyükşehir  meclis üyesi  arkadaşlarımız bu konuyu çarşamba günü UKOME'de gündeme tekrar getirsinler. Dedi.


 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Bu konu kangren oldu. Büyükşehir  Belediyesi bu kararı Meclisin değil UKOME'nin vereceği karar olduğunu söylüyor. Bu konu için yapılan 2 müracaat red edilmiş. Demekki UKOME'deki arkadaşlar Askeriye temsilcisini  ikna edemiyorlar.

Geçenlerde basında Türkiye'nin hiçbir yerinde askeriyenin şehir merkezinde olmayacağı hakkında karar çıktığı söylendi. Böyle bir karar alındıysa  buradaki komutan bu birlikleri bir arada toplayamacaktır. Büyükşehir Belediyesinde komutanla bir görüşmemiz oldu. Gördüğüm kadarıyla katı bir görüşe sahip bir insan değil. Yol konusu açıldığında kendisine güvenlik konusunda alternatifler sundum. Teknolojinin çok geliştiğini ve Güvenliği sağlamanın daha kolay olacağını  söyledim. Buradaki kurumlar açıldığı zaman yolun kapalı olması trafiği altüst edecektir. Bu konu üzerinde yetkililerin fazla durmadığı kanaatindeyim.Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Bey, Sayın Başkanım Mahmut ÇELİKCAN  ve  Bölge Komutanı bir araya gelerek konu hakkında çözüm üretmeniz gerektiğini düşünüyorum.dedi.


 Başkan Bey;  Az önce dediğim gibi  UKOME'den kararı aldıralım. Uygulamak için baskı kuralım.  UKOME kararı  bütün kamu kurum ve kuruluşlarını  bağlar. Önemli olan UKOME'den bu kararı çıkarmaktır. Hem Paşa hem de Bölge Komutanı çok makul insanlar.  Kaygılarını dile getirdiler. Aramızda güzel bir diyalog oluştu. Bu konuda gerekli tedbirleri  alarak kararı uygulamak için gerekeni yapacağımızı söyleriz.  

 

 CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA; Salı günü Dünya İşçi Sınıfının bayramını  1 Mayısı kutladık. Dünya işçi sınıfına hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye'de 32 yıl önce 3 milyon 800 bin sendikalı işçi varken bugün 800 bine düştü. 3 milyon insan taşeronda çalışıyor. Dün faşist ruhların idam ettiği gencecik insanların ölüm yıldönümleriydi.  Türkiye'de bu ölümlerin olmaması dileğiyle temennimi dile getiriyorum.

 Kültür Bakanlığının 20 yıl önce Seyhan Mahallesinde yaptırdığı kültür sitemiz vardı.

Burayı faal duruma getirebilmek için çevredeki  vatandaşlar imza topluyorlar. Bu konuda Kültür Bakanlığına mı Valilik Makamına mı başvuruda bulunacağımızı bilmiyoruz. Bu kadar para harcanıp yeni yerler yapılana kadar. Burayı faaliyete geçirirsek daha iyi olur.  Sayın Başkanımızın bu konuda bize yol göstermesini ve bize yardımcı olmasını istiyoruz.

 Regülatör köprüden Mezbahaneye kadar giden bir yol var. Yağmur yağdığı zaman bu yoldan geçilemiyor. Zaten 5 metre kalan bu yoldan 2 aracın yan yana geçmesi mümkün değil. Fen İşlerindeki arkadaşlardan bu yolun kontrol edilmesini istiyorum.

 Eğer bu yolun yapılması Büyükşehir Belediyesine aitse  buradan basın aracılığıyla Büyükşehir Belediyesinin görevi yapmasını talep ediyorum.

 

./..

-4-

 Park Bahçeler Müdürümüzden Regülatör Köprü ile  Kahvehaneye kadar giden otlarla kapanmış olan yolun temizlenmesini talep ediyorum. Her sene bu yolu temizliyorlar. Şimdiden teşekkür ediyorum. dedi.

Başkan Bey; Bu yol Büyükşehir Belediyesine aittir. Biz Büyükşehir Belediyesine iletiriz. Yapmaz ise biz yapmaya çalışırız.

 Başbakanımızın Adana'ya yaptığı ziyarette Hilton'da yapılan  toplantıda Sivil  Toplum  Kuruluşlarının Adana'ya bir kongre merkezi yapılması talepleri vardı.  Sayın Başbakanımızda  bu kongre salonunun Yüreğir'de yapılan Sheraton oteli tarafından projeye eklenip yapılabileceğini ve  her şeyi devletten beklememek gerektiği şeklinde bir ifade kullandı.  Zaten otelinde böyle bir projesi olduğunu belirttik.

 20 yıl önce yapılmış olan bu kültür merkezinin bu şekilde beklemesi bence de doğru değildir. Belki bu kültür merkezi günün şartlarına uygun olmayabilir ama yıkamayacağımıza  göre tamamlayıp hizmete açmamız gereklidir. Bu konuyu Valilikten, Sayın Valimiz yada ilgili yetkililerden sizin belirleyeceğiz bir tarihte randevu alarak  birlikte gidip görüşebiliriz. dedi.

 

 CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Sayın Başbakanımızın Yüreğirde yapılan hizmetlerin açılışını yapmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduk ve devamının sağlanmasını bekliyoruz.

  Bugün TOKİ Hastanesinin burada yapılması, Devlet Hastanemizin tekrar  gündeme gelip yeniden inşa edilmesi güzel bir olaydır.  Güney de, Seyhan da ve Yüreğir de oturan vatandaşlarımızın Özel hastanelerin az olmasından dolayı hizmet aldıkları tek yer diyebilirim. Biran önce yapılırsa bize çok mutluluk verir.

 Kongre merkezi ile ilgili bilgiyi aldık. Bu konuda bir vatandaşa yetki verilmiş. Her şeyi devlet yapamayabilir ama bu kadar masraf etmişken kongre merkezini de kendisi daha fazla kullanacağı için  bunu yapabilirdi.

 Başkan Bey;  Genelde bu tip  projeler  Antalya, İstanbul gibi kongre kültürünün geliştiği yerlerde hem barınma hem kongre merkezi iletişim kolaylığı açısından bir arada oluyor.

 

 CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Burada önemsediğim ve yapılmasını istediğim Kent Meydanı projesi var. Bu konu ile ilgili lobimi oluşturamadık. Yoksa Yüreğirde Kent Meydanı yapacak yermi bulamadık. Böyle bir kent meydanı bu 2 yıl içerisinde yapılırsa Yüreğir'e kalıcı bir hizmet sağlanacağına inanıyorum.

 Kültür evi ile ilgili yanlış hatırlamıyorsan bütçeden 750. Bin lira tutarında ödenek çıkarıldığı söylenmişti. Sanırım bu para bütçede hala duruyor.İhaleden dolayı bir sıkıntı var. Umarım önümüzdeki günlerde bu sıkıntı çözülür.

 Açılmayan yol ile ilgili olarak gördüğüm kadarıyla UKOME'den olumlu bir karar çıkmıyor. Bu kararın çıkması için benim düşüncem Sayın Milli Savunma Bakanımıza ve Sayın  Valimize buradaki bütün olayları aktararak ya müsteşarla yada bakanımızla bu olayları görüştüklerinde sayın komutanımızda ikna olacaktır. Bu konunun bu şekilde çözüme kavuşacağına inanıyorum.dedi.

 MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Kongre  salonunun işletmeciliği Sheraton'amı yoksa Kültür ve Turizm Bakanlığına mı devredilecek.   

 Başkan Bey; Tahminim Büyükşehir Belediyesine devredilecek  Sheraton'un yaptığı kongre salonu Yap-işlet-devret modeli  en düşük teklifi verene örneğin 5 yıl süre ile işletmeciliği verilecek. Daha sonra Büyükşehir Belediyesine devredilecek. Kim yaparsa yapsın geliri Büyükşehir Belediyesinin olacak.

./..

-5-

 MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; 2007 yılında Ak Parti Hükümeti bir kanun çıkarttı. "Yap- Devlete kiraya ver" Sanırım yeni yapılan hastanede bu şekilde yapılıyor. Kongre salonu bu şekilde yapılıyorsa halka açık bir yer olmayacak. Böyle olursa 1 bardak çayı 10 euro ya içeriz.Dedi.

           

 Başkan Bey; Konunun içeriğini bilmediğimden yorum yapmak istemiyorum. Yorum yaparsam yanlış olabilir.Önemli olan Adana'ya böyle bir kongre salonun kazandırılmasıdır. dedi.

 

 Gündeme geçilmeden önce AK Parti Grup sözcüsü Yaşar TURAN; 07.05.2012 tarihli gündeme 2.madde olarak iptal edilen Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bütçesinin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesine devri hakkındaki dosyanın alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi.     


G Ü N D E M:

 

 Gündemin 1.maddesini oluşturan; 2011 Mali Yılı Kesin Hesabı, Sayman Yönetim Dönemi ve Taşınır Kesin Hesabı ile ilgili Başkanlığın 07.05.2012 gün ve 10/186 sayılı yazısı ekinde gelen Belediye Encümeninin 18.04.2012 gün ve 170 sayılı kararı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Tarife-Kanunlar ile Halkla İlişkiler Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.


Gündemin 2.maddesini oluşturan; Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bütçesinin Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğüne Aktarımı  ile ilgili Başkanlığın 07.05.2012 gün ve 10/193 sayılı yazısı ekinde gelen  Mali Hizmetler Müdürlüğünün 07.05.2012 gün ve 12/466 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Plan Bütçe-Kanunlar-Tarife ile Halkla İlişkiler Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.   

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 08.05.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

 

OTURUM SONU:  17.00.de


Mahmut ÇELİKCAN                                Mustafa ÇOBAN                                      İrem SÜLÜ  
 Meclis Başkanı                                      Meclis Katibi                                        Meclis Katibi
Belediye Başkanı
 

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 08.05.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : SALI 16.00.’da

KATILANLAR                          :  36

KATILMAYAN                         :  -

MAZERETLİ                            :  1 

GÖREVLİ                                   :  -

 


            Belediye Meclisinin 08 MAYIS  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı   ) Mahmut ÇELİKCAN , Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ,  Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ve Serkan ÖZDEMİR'in mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.                  
   Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 07.05.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi. 

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Dün planlı alanlar İmar Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ilgili geniş bir açıklama yapmıştım. Dünkü konuştuğum açıklamalar ışığında bugün muttalip olduğum bir olaya değinmek istiyorum. Vatandaşın biri beni aradı. Daha önce atrium basit 2 katlı bir binanın ruhsatını almışız. Vatandaş temel üstünü yapmış. 5 sene dolmadığı içinde yenilemek gibi bir hakkı var. Onun için İmar Müdürlüğüne müracaat etmiş. İmar Müdürlüğünde ruhsatların yenilenmesi ile ilgili mevcut bir form var. Bu formda 8 tane madde var. En altında da bu evraklardan biri eksik olduğu takdirde ruhsat yenileme işlemi yapılmayacaktır. Tehditli bir de yazı var.  Bu Yüreğir Belediyesinin anketli formudur.

3194 sayılı İmar Kanunu  29.maddesinde ruhsat müddeti ile ilgili  gayet net bir açıklama yapılmış.  "Vatandaş ruhsatı aldıktan sonra eğer inşaata başlamamışsa 2 yıl içerisinde  ama inşaata başlandığı takdirde 5 yılda bir ruhsat yenileme işlemi yapılır." denmektedir. Söz konusu bu vatandaş için söylüyorum. Temel üstünü yapmış ve ruhsatını da eklemiş. Dün anlattım. Bayındırlık Bakanlığı geçen ay 3 Nisan'da Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Zamandan kazanmak, prosedürü kısaltmak, mevzuatı azaltmak ve Belediyelerin keyfi uygulamalarını ortadan kaldırmak için işbu yönetmelikte değişiklik zarureti hasıl olmuştur. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 16.,57.,58. ve 64.maddeleri değişikliğe uğramış. 64.maddeye de ek bir fıkra eklenmiş.  Bu değişikliklerle prosedürü asgariye indiren bir  yönetmelik hazırlanmış.

Düşününki arkadaşlar  vatandaş ruhsatını almış, temel üstünü yapmış, harçlarını yatırmış ve daha 8.aya kadar süresi var. Vatandaş temkinli ve tedbirli bir şekilde belediyeye gelmiş. Sanki yönetmelik çıkmamış gibi formu eline tutuşturmuşlar. Formda istenen evraklar: 1. Binanın ön cephesinin fotoğrafı, 2- Son 1 aylık imar durumu 3-Tapunun Fotokopisinin son bir yıllık güncellenmiş hali, 4-Kimlik Fotokopisi 5-Yeni Numarataj  6- Mimarlar odasından onaylı 2 Adet Mimari proje 7-TUS sicil durum belgesi gibi  evraklar isteniyor.Bunlar zaten dosyalarında bulunmaktadır. İşbu Yönetmelik bu tür prosedürleri ortadan kaldırmak için değiştirilmiştir.Ama halen Yüreğir Belediyesinde bu  evraklar isteniyor.

 Bu tür evrakları belediyemiz istemeye devam ederse vatandaşa dava açma hakkı doğar. Adana'daki diğer belediyelere örnek olacak bir çalışma yapalım. Gereksiz prosedürleri ortadan kaldıralım.

Biz belediyede çalışan arkadaşların görevlerini yapmalarını isterken mağduriyetlerinin de giderilmesini istiyoruz.  Bu arkadaşlar işçi statüsünde çalışan 11 teknik elemanlardır. Bu işçiler memur ve sözleşmeliler kadar çalışıyor. Fakat onlardan düşük ücret alıyorlar. Eşit işe eşit ücret düşüncesiyle bu konuda düzenleme yapılmasını ve haksızlığın giderilmesini talep ediyorum.dedi. 


./..

-2-

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Biz başından beri bu belediyede bürokrasi noktasında size yardımcı olmaya çalışıyoruz. Belediyemizin çeşitli birimlerinde çalışan işçilerin güçlenmesi noktasında para konusunda esirgemeyin diye 3 yıldır söylüyoruz. Belediyede bütün işlerin aksamasını buna bağlıyorum.

  Park Bahçelerde yapılan ihaleler bitirilmediğinden paralar 3 yıldır devrediliyor. Bunun sorumlusu Meclis Üyeleri değildir. Bu yetki idareye verilmiştir. Biz tekliflere tamam diyoruz. Kararları uygulama mercii idarenindir.dedi.  

 

 MHP Meclis Üyesi Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL; Parklarda bulunan malzemelerin sökülmesi ve  bu parkların ne olacağı hakkında bizi bilgilendirmenizi talep ediyorum.

 

 Başkan Bey; Zeynel bey yönetmeliğin değişmesi ile ilgili konuyu daha dün dile getirdi. Sabahı bunun gerçekleşmesini bekliyor. Bu yönetmelik incelenecek ona göre yeni düzenlemeler yapılacak. Bu konuda gerekli talimatları verdim. Ama bunun hemen bir günde olmasını beklememek lazım. Bizimde amacımız vatandaşın işlerini kolaylaştırmaktır.

 İsa beyin söylediği işlerin aksaması ile ilgili konuya gelince, bütçenin % 30'unu aşamayacağımızdan memur alma şansımız yok. Mevcut çalışanlarında statüsü memur olmadığı için işçi ve sözleşmelilere mevzuat gereği fazla sorumluluk veremiyoruz.  Konu mevzuatla ilgilidir. Bizimle alakalı değildir.

 İmar Müdürümüzün Harita Mühendisi yada şehir plancısı  olmasını isterdik. Fakat kanunen yeni memur alamıyoruz. Bu sorunu diğer kurumlardan nakil ile çözmeye çalışacağız.

 Önümüzdeki aydan itibaren kesin hesaplarla ilgili çalışmalar sonucunda  %30 olayı belirlendiğinde diğer kurumlardan bu  nakil işlemini yapmayı düşünüyoruz.

 Bu sıkıntı sadece bizim değil bizim ve bizden daha küçük ölçekte diğer belediyelerinde sıkıntısıdır. Şirketi olan Büyük belediyelerde bu sıkıntı huzur hakkı adı altında çözülüyor.

Kalifiye eleman konusunda eksiğimiz var. Bize acilen Şehir Plancısı, Harita ve İnşaat  Mühendisi gerekiyor. Belediyemizde Elektrik ve Jeoloji mühendisi yok. Özellikle yüksek katlı binaların asansörleri ile ilgili sorunları Makine Mühendisleri Odasıyla çözmeye çalışıyoruz.

 Zeynel beyin bahsettiği 11 teknik elaman geçici işçi statüsünde bulunuyor. Bu arkadaşlara geçmişte sözleşmeli olmaları için teklifte bulunulmuş kendileri geçici işçi statüsünde kalmayı tercih etmişler.  Bunlara memuriyet hakkı vererek yetkilerini arttırmak  isterdik.

 Park ve Bahçeler ile ilgili konuya gelince; Bildiğiniz gibi inşaat sezonu zamanı yaz mevsimidir. İhale sürecinin uzaması  idareden kaynaklanmıyor.Bazı ihalelere 2 defa  yapılmasına rağmen gelen olmadı, bazılarında ise süreç uzadı. Sonuçta ihaleler başladı. Sökülen yerler yeniden projelendirildi. 59 ve 1 tanede büyük park olmak üzere 60 parkın ihalesi başladı. İnşallah bu sene içerisinde bitecek.

 Zeynel beyin bahsettiği Planlı Alanlar İmar yönetmeliği değişikliği hakkında çalışmalar yapmak için Meclisteki gruplardan 1'er arkadaşın görevlendirilmesini istiyorum.

CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; PTT evlerinde zamanında yeşil alan olarak bırakılan ve mahkemelik olan 30-40 senedir park olarak kullanılan yerlere sonradan tapu verilmiş.Onla ilgili bir araştırma yapılmasını istiyorum.

Başkan Bey; Bununla ilgili bilgi ve belge varsa bunu araştıralım. Bu planları Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Bizde bu planlara uyuyoruz. Bu planlar Adana Belediyesiyken yapılmış. Bizde müdahil olduk. Yüreğirin mi, Büyükşehirin mi sorumlu olduğunu bilmiyoruz. Eğer biz sorumlu isek kamulaştırma bedelini biz ödeyeceğiz. Mahkeme sonucunu bekliyoruz. Umuyorum ki sorun bu sene içerisinde çözülür.


G Ü N D E M:

Gündemin 1.maddesini oluşturan; Sicil Amirleri Yönetmeliği ile ilgili Başkanlığın 07.05.2012 gün ve 10/187 sayılı yazısı ekinde gelen Kanunlar- Ulaşım-Tarife-Eğitim Kültür Spor-Çevre ve Sağlık- AB ve Dış İlişkiler-Deprem ve Doğal Afetler ile İnsan Hakları Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon Raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.


./..

-3- 

Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Karşıyaka (Yavuzlar) Mahallesi, 5177 ada 63 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli N34-c-22-c-3-c halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili Başkanlığın 07.05.2012 gün ve 10/188 sayılı yazısı ekinde gelen Kentsel Dönüşüm-Plan Bütçe-Kanunlar-Mesken ve Gecekondu- Bayındırlık İmar-Halkla İlişkiler ile Altyapı Hizmetleri  Komisyonları Raporu okunduktan sonra söz alan,


CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Bu dosya komisyonda görüşülürken Belediyemiz  Evlendirme Memurluğu binasının  Kazım Başer Mahallesinde olan parkta düzenleme yapılarak  burada yapılması yönünde bir teklifte bulunuldu.Bu konu hakkında bilgi istiyorum.


 CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Bu konu Büyükşehir komisyonunda görüşülürken bilgi sahibi oldum.

 Kazım Karabekir Parkı yaklaşık 11 dönümlük bir yer. Bu yerin 1000 m2' sine belediyemiz tarafından çok amaçlı bir salon yapılacağını öğrendim.Evlendirme Memurluğu da bu binada olacak mı? Bu konu hakkında bilgi istiyorum.


 Başkan Bey; Burada bir Kültür Merkezi binası yapılacak. Altta 800-1000 kişilik sahnesi olan , üstte   balkon şeklinde 2 tane 200 kişilik salonu olan bir bina yapılacak. Arka tarafı da nikah salonu şeklinde dizayn edilecek.

Yüreğir'i canlı tutmak adına Fuar, Sergi vs. gibi farklı etkinliklerde yapılabilecek Sosyal Kültürel tesis alanı olarak hizmete sunulacaktır. Ulaşım açısından merkezi bir yerdedir.

 Bu proje bu ayın sonuna kadar gelirse ilanını vereceğiz.

 Burası Maliyenin yeridir. Biz Sosyal Kültürel Amaçlı Tesis yapmak için talep ettik. Bu talebimizi kabul ettiler. Bu  alanda hiçbir yeşil alan yoktur. Burası futbol sahası olan bölgedir.

 Mahkeme kararı ile buraya daha önce park yapılmış. Maliye tarafından tekrar dava açılarak Sosyal Kültürel tesis alanı olarak düzeltilmiş.  Bu kararlar elimizde mevcuttur. Burası yeşil alan değildir. Fakat biz yinede bu 1100 m2'lik yerin dışını yeşil alan olarak koruyacağız.

 Adliye sarayının önünde 10-11 dönümlük yeşil bir alan var. Bu yeşil alanın altını otopark olarak yapmayı düşünüyoruz. Bu otopark hem Kültür Merkezimize hem de Adliye sarayına hitap edecektir. 

 

MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Kültür Merkezi binası yapılan 1100 m2 yerin dışındaki yeşil alanı koruma altına alabilir miyiz?


Başkan Bey; Buradaki yeşil alan zaten korunuyor. Burası Maliyede kalsaydı tümünü kullanacaktı. 1100 m2'lik bina  dışında kalan  yeşil alan olarak kalması için not düştük.


MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA; Buradaki yeşil alanın korunması için meclis kararımızda tapuya şerh koyalım.dedi.

 

Başkan Bey; Sosyal Kültürel anlamda  şerh düşülebilir mi bilemiyorum. Bu konuda gerekli araştırma yapılır. Orada yeşil olmayan alanda var. Biz o bölgeyi de yeşillendirip ışıklandırma yapacağız. 

 

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Sosyo-Kültürel alanı olarak zapt altına alacağız. Bunun TAKS'ınıda %10,  KAK'sınıda binanın katlarına göre % 30-40 olarak düşebiliriz. O zaman 6100 metreyi geçmez. İleride  burada inşaat yapacakların  önünü kesmiş oluruz.

Başkan Bey; Yüreğir bölgesinde  çok engelli vatandaşımız var. Bunların ciddi sorunları oluyor. Bu sorunları çözmek için Yavuzlarda  Engelli Koordinasyon Merkezi yapmayı düşünüyoruz. Bunu Adana Valiliğine bağlı SODES birimin  desteği ile yapacağız. 1-2 proje alındığı zaman 1 trilyon gibi ciddi bir destek yapılacak.  Bu binanın alt katı engelli vatandaşlara uygun şekilde üst katı ise  Kültür Evi olarak  inşa edilecek.

MHP Meclis Üyesi Veysel KOKAÇYA;  Seçim maddesinde olan Kadın sığınma evi yapmak konusunda bir düşünce varmı?

            ./..

           

-4-

Başkan Bey; Kadın Sığınma Evi ve yanına karakol yapılacak şekilde bir projemiz vardı.  Kadın Sığınma Evlerinin adreslerinin açık olması tehlikeli olacağından,  kiralama yada hizmet alma gibi farklı  şekilde yapmayı düşünüyoruz. Böylece hem maliyetimiz az olacak hemde adres bilinmeyecek.

           

İlçemiz Karşıyaka (Yavuzlar) Mahallesi, 5177 ada 63 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli N34-c-22-c-3-c halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili dosyanın görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon Raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

           

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 09.05.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

 

 

OTURUM SONU:  16.50.de
 Mahmut ÇELİKCAN                                  Mustafa ÇOBAN                                    İrem SÜLÜ   

    Meclis Başkanı                                               Meclis Katibi                                    Meclis Katibi

  Belediye BaşkanıT.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 09.05.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : ÇARŞAMBA 16.00.’da

KATILANLAR                          :  35

KATILMAYAN                         :  -

MAZERETLİ                            : 1  

GÖREVLİ                                   :  -


 
            Belediye Meclisinin 09 MAYIS  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili) Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ, Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ve Serkan ÖZDEMİR'in mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.                    
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 08.05.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.


Ak Parti Meclis Üyesi Salih SARI;  Bu mecliste  Kentsel Dönüşümün Yüreğir'in bulunduğu konumdan dolayı kaçınılmaz bir gerçek olduğu, acil bir Kentsel Dönüşüm yapılması gerektiği,  özellikle başkanımız ve meclis üyesi arkadaşlarımız tarafından defalarca dile getirildi. Bu bağlamda Yüreğir'de 9 bölgenin kentsel dönüşüm projesi ilan edildi.

Resmi gazetede  9 bölgenin ; Cumhuriyet, Akıncılar, Başak, Karacaoğlan, Kışla 1, Kışla 2, Serinevler, Sinanpaşa ve Yavuzlar Mahallelerinin kentsel dönüşüm ve gelişim projesi olarak bugün itibari ile ilan edildi.  Bu Yüreğir, Yüreğir'de yaşayan vatandaşlar ve bizler için önemli bir gelişmedir. Resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararının Yüreğir Belediyesinin elini güçlendireceği kanaatindeyim.  Bu güçlendirme ile birlikte daha önceden Sinanpaşa Mahallesi örneğinde olduğu gibi mahkemelere gidilerek sürecin uzaması engellenecektir.

Bakanlar Kurulu kararıyla belediyemiz mahkemelerden önce kamulaştırma kararı alabilecek. Kamulaştırma ücretini beğenmeyen vatandaşlar mahkemeye gidebilecek. Mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi raporu doğrultusunda ücret TOKİ veya belediye tarafından ödenecek.

Bu kararın çıkmasına vesile olan öncelikle Belediye Başkanımıza, Yardımcılarımıza, çok değerli bürokrat arkadaşlarımıza  hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum.

Bu karardan sonrada acil Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilmesi gereken yerler olduğu kanaatindeyim. Bunlar; Ulubatlı Hasan, Selahattin Eyyübi, Serinevler, Kiremithane, Dadaloğlu, Tahsilli, Dervişler ve Yüreğir'in güneyindeki diğer mahallelerimizdir. 

İmar ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye'nin birçok ilinde Kentsel Dönüşüm ile 9 milyona yakın konutun yıkılması gerektiği açıklandı. 

Sayın Belediye Başkanımızın,Yardımcılarının ve Bürokratlarımızın İmar ve Şehircilik Bakanlığının yıkıp yeniden yapacağı konutlar nezdinde Yüreğir İlçemizin diğer yerleri içinde acil olarak girişim yapacaklarını umuyorum.  

 Büyükşehir Belediyesinin Yüreğir'de özellikle Kozan Caddesinde yaptığı kaldırım çalışmalarından dolayı emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

 Geçen hafta cuma günü Kapalı Spor Salonu  etrafında olan 2 önemli yol 1 günde  1.sınıf asfalt yapılmış. Bu gerçekten orada yaşayan vatandaşlar için güzel bir olaydır. Bir günde yapılabilen asfaltın sadece Başbakanımızın geleceği gün yapılması gerekmiyor.

 Yüreğir'i Büyükşehir tarafından yıllarca ihmal edilmişliğinden kurtarmak için yapılan bu yol çalışmalarının  artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. 

./..

-2-

 Büyükşehir'e ait olan bulvar ve caddelerden, PTT Evlerindeki 75.yıl bulvarı, Orhan Kemal Bulvarı, Serinevler-Karacaoğlan Mahallesindeki Meslek Lisesi Caddesi, Kiremithane-Ulubatlı Hasan Mahallesindeki Haşim Dalgıç Caddesi gibi yollarımız kimisi çökmüş,çatlamış ve bozuk şekilde kullanılıyor. Büyükşehir Belediyesinden bu bozuk yolların biran önce yapılmasını talep ediyorum.

Yaz mevsimine girerken çeşitli mahallelerden halkımız tarafından sinekle ilgili şikayetler alıyoruz. Bu konuyu daha önceki yıllarda defalarca dile getirdik. Sinekle mücadele belli bir ayda yada belli bir zamanda yapılması gereken bir hizmet değil, haftada en az 3-4 defa her sokakta yapılması gereken bir hizmettir.

 Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinden Sinekle Mücadele konusunu bu ayki mecliste gündeme getirmeleri talep ediyorum. Sinekle mücadeleye Büyükşehir Belediyesi tarafından şimdiden  etkin bir şekilde başlanırsa Yüreğir'deki sinek sorununu çözebileceğimize inanıyorum.


MHP Meclis Üyesi Fethi COŞKUNTUNCEL; Salih Bey arkadaşımız 9 bölgenin kentsel dönüşümün ilan edildiğini söyledi. Bunun ödeneğinin konulup konulmadığını öğrenmek istiyorum.

Bir ülkenin 5 yıllık kalkınma planı olur. Bu plan Devlet Planlama Teşkilatı veya İstatistik Daire Başkanlığı tarafından yapılır. Bu 9 bölgenin dönüşüm kararı yayınlanırken bunun için bir bütçe ayırması gerekir. Böyle bir bütçe ayrıldığı konusunda bir açıklama var mı? Bunu öğrenmek istiyorum.

 

 Ak Parti Meclis Üyesi Salih SARI; Sadece 9 bölgenin değil Yüreğir'in tamamında kentsel dönüşüm alanına alınması ve İmar Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenek ayrılması gerektiğini düşünüyorum. Ödenek ayrılıp ayrılmadığı konusunda bilgim yoktur.


 Başkan Yardımcısı Murat TÜRK; Bundan sonraki Kentsel Dönüşüm yetkisi Belediyelerden alınarak  İmar ve Şehircilik Bakanlığına verilmiştir.  Resmi gazetede yayınlanan Bakanlar  Kurulu kararı öncesi yapılan Kentsel Dönüşüm Belediye ve Bakanlık tarafından ortak yürütülecektir. Bundan sonrakilerin yetkisi tamamen Çevre ve Şehircilik Bakanlığındadır.  Buradaki konu ödenek ile değil yetki ile ilgilidir


 Gündeme geçilmeden önce AK Parti Grup sözcüsü Yaşar TURAN; 09.05.2012 tarihli gündem maddesindeki İlçemiz Cumhuriyet (Başak) Mah.İmar Planı Değişikliği ile ilgili dosyanın 10.05.2012 tarihinde, 10.05.2012 tarihli gündem maddesindeki İlçemiz(Balcalı) Mah.İmar Planı Değişikliği ile ilgili dosyanın 09.05.2012 tarihinde gündem olarak görüşülmesini teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edildi.

 

G Ü N D E M:

 

 Gündem maddesini oluşturan; İlçemiz Balcalı Mahallesi, 696 ve 699 nolu parseller ile 207 ada 1 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli N34-C-22-B-2-C, N34-C-22-B-3-B ve N34-C-23-A-1-D halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 07.05.2012 gün ve 10/190 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik  Müdürlüğünün 30.04.2012 gün ve 13/3859 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-AB ve Dış İlişkiler- Tarife-Altyapı Hizmetleri ile Deprem ve Doğal Afetler Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 10.05.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  16.30.da


  Mehmet YILDIZ                                   Mustafa ÇOBAN                               İrem SÜLÜ   

    Meclis Başkanı                                      Meclis Katibi                                 Meclis Katibi   
   Meclis 1.Başkanvekili


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 10.05.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : PERŞEMBE 16.00.’da

KATILANLAR                          :  35

KATILMAYAN                         :  -

MAZERETLİ                            : 1  

GÖREVLİ                                   :  -

 


            Belediye Meclisinin 10 MAYIS  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili) Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ, Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ve Serkan ÖZDEMİR'in mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.                    
 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 09.05.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.


 MHP  Meclis Üyesi  Uğur İsa CEYLAN; Yüreğir'in hepimiz için bir bütün olduğuna inanıyorum. Hizmet anlamında güney mahallelerinde  gerek yol açısından olsun  gerek park açısından olsun ciddi sıkıntılar var.

  Bugün güney mahalle muhtarları kalabalık bir grup ile birlikte Meclise gelmeyi düşündüklerini söylediler.  Yüreğir'in kuzeyinde daha güzel hizmetlerin verildiğini Güney bölgesinin ise önemsenmediğini belirttiler.

 Sayın Başkanımız,  Başkan Yardımcıları ve müdürlerimizden güney bölgelerine biraz daha ağırlık vermelerini istiyorum. Hizmet açısından adil olunmadığını  düşünüyorum.  Bu adaletsizliğin giderilerek vatandaşın rahatlatılması gerektiğine inanıyorum.


 Gündeme geçilmeden önce AK Parti Grup Sözcüsü Yaşar TURAN; Bugünkü gündeme Yetki Verilmesi ile ilgili dosyanın 2.madde olarak alınmasını teklif etti. Teklif oybirliği ile karar verildi.

       

G Ü N D E M:

 

 Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Başak) Mahallesi, 4729 ada onaylı 1/1000 ölçekli 16 P-II halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 07.05.2012 gün ve 10/189 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik  Müdürlüğünün 30.04.2012 gün ve 13/3858 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Kentsel Dönüşüm-Eğitim Kültür Spor-Kanunlar- Halkla İlişkiler ile İnsan Hakları Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.


 Gündemin 2.maddesine oluşturan; Yetki Verilmesi ile ilgili Başkanlığın 07.05.2012 gün ve 10/199 sayılı yazısı ekinde gelen Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğünün 10.05.2012 gün ve 21/281 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan;

 

 Başkan Yardımcısı Ertuğrul BOZKURT; Bildiğiniz gibi geçmiş yılda da SODES kapsamında proje vermiştik.  Bu yılda vereceğimiz projeler ile ilgili olarak Valilik SODES yetkilileri ile imzalamak için Sayın Başkanımıza yetki verilmesini talep ediyoruz.

Konu ile ilgili olarak kendi projelerimiz var. Bu projelerden biri Otistik Çocuklarla ilgili Eğitim Programları, ikincisi ise Ulubatlı Hasan Mahallesinde Uyuşturucu İle Mücadele konulu bir projedir.

./..

-2-


 MHP  Meclis Üyesi  Fethi COŞKUNTUNCEL; Bu tür projeleri hocalar kendi kazançlarını arttırmak için yapılıyor. Topluma pek faydası olmuyor. Bu tür projeleri uygulamak için hocalar davet ediliyor. Bu hocaların yol,konaklama ve konferans ücretleri çok masraflı oluyor. Buda projenin % 80'ne yakın ücretinin bu tür masraflara gitmesine sebep oluyor. Bu tür çalışmalarla hocaların maaşlarını arttırıyoruz. Bence sizin uzman olduğunuz ve ders vereceğiniz konularla ilgili projeler yapmanız daha doğru olacaktır. Böylece daha az masraflı ve daha geniş kitlelere ulaşma imkanımız olacaktır.

 

 Başkan Yardımcısı Ertuğrul BOZKURT; Fethi beyin dediği gibi bize bu tür proje teklifleri ile gelen özellikle üniversitelerden  doçent ve profesörler var. Biz bunları kabul etmiyoruz. Bu kadar Kültür Evi yapmışız. Biz sadece eğitime ve istihdama yönelik olan projeleri kabul ediyoruz.

 Bizim geçen yıl 3 sivil Toplum Kuruluşları ile yapmış olduğumuz ortaklıkta şu andaki kültür evlerimizin tamamı şantiye bölümündedir.

 

MHP  Meclis Üyesi  Fethi COŞKUNTUNCEL;Bu projeler yapılırken devlette çalışması, örneğin  Tarım, Sanayi ve Ekonomi bakanlıklarında uzmanların olmasına özen gösterilmesinin daha iyi olacağı kanaatindeyim.  Bu şekilde yapılmasına dikkat etmeye çalışalım.dedi.

 

Başkan Yardımcısı Ertuğrul BOZKURT; Biz dışarıdan gelen projelere sıcak bakmıyoruz. Kültür Evlerimizde insanlara faydalı olacak, onlara ekmek getirecek ve eğitim verecek şekilde yapıyoruz.     

Yetki Verilmesi ile ilgili dosyanın görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.


 

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 11.05.2012 günü  Saat: 11.00’de  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.OTURUM SONU:  16.20.de  Mehmet YILDIZ                                   Mustafa ÇOBAN                               İrem SÜLÜ   

    Meclis Başkanı                                      Meclis Katibi                                Meclis Katibi    
  Meclis 1.Başkanvekili

 


T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

 

TOPLANTI TARİHİ                : 11.05.2012

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : CUMA 11.00.’de

KATILANLAR                          : 35

KATILMAYAN                         :  -

MAZERETLİ                             : 1  

GÖREVLİ                                   :  -

 

    Belediye Meclisinin 11 MAYIS  günü saat 11.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Meclis 1.Başkanvekili) Mehmet YILDIZ, Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK, Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN,Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ, Ömer AYGÜN, Salih SARI, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Mustafa NAGAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi COŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Memduh GÖZÜBATIK, Uğur İsa CEYLAN,  Kadir BATMAZ, Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ve Serkan ÖZDEMİR'in mazeretli olmasına rağmen çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından açıldı.                

 Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 10.05.2012 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

 CHP  Meclis Üyesi İbrahim LEBA; Fethi Abinin Büyükşehir Belediye Başkanvekilliğinin ilk faydasını gördük. Yapılan bu  çalışmada Başkan Yardımcımız Murat TÜRK'ünde katkıları olduğunu biliyoruz. Konunun aynı gün içerisinde gerçekleşmesinden dolayı çok mutlu olduk. Buradan kendilerine çok teşekkür ediyorum.

 

Umarım Fethi Abinin bu Başkanvekilliği  uzar. Başkanvekilliği sürecinde Regülatör Köprü ile Mezbahanenin arasındaki yolun yapılması için Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerimizin bu konuyu gündeme getirmelerini ve çalışmanın başlatılmasını temenni ediyorum.  Tekrar buradan kendilerine teşekkür ediyorum.dedi.


 Gündeme geçilmeden önce Ak Parti Grup Sözcüsü Yaşar TURAN; 11.05.2012 tarihli gündeme 2.madde olarak Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Bütçesinin Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü Bütçesine Aktarımını, 3.madde olarak 2011 Mali Yılı Kesin Hesabı, Sayman Yönetim Dönemi Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı komisyon raporlarının alınmasını teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edildi.

 

G Ü N D E M:

 

 Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Güzelevler) Mah. 1071 ada 70,71,385,386 ve 387 nolu parseller ile 2402 ada, 3 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-04-A- 3-A, 034-B-04-A-3-D, 034-B-04-A-4-B ve 034-B-04-A-4-C halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği ile ilgili Başkanlığın 07.05.2012 gün ve 10/191 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 04.04.2012 gün ve 13/3089 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar-Plan Bütçe-Ulaşım-Çevre ve Sağlık-Mesken ve Gecekondu Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.


 

 

  Gündemin 2.maddesine oluşturan; Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Bütçesinin Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü Bütçesine Aktarımı ile ilgili Başkanlığın 11.05.2012 gün ve 10/202 sayılı yazısı ekinde gelen Plan Bütçe-Kanunlar-Tarife ile Halkla İlişkiler Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

 

  Gündemin 3.maddesine oluşturan; 2011 Mali Yılı Kesin Hesabı, Sayman Yönetim Dönemi Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı ile ilgili Başkanlığın 11.05.2012 gün ve 10/201 sayılı yazısı ekinde gelen Plan Bütçe-Tarife-Kanunlar ile Halkla İlişkiler Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oyçokluğu ile karar verildi.

 

 Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 04.06.2012 günü  Saat: 16.00’da  toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
OTURUM SONU:  11.20.de


  Mehmet YILDIZ                                          İrem SÜLÜ                                     Ömer AYGÜN  

    Meclis Başkanı                                      Meclis Katibi                                  Meclis Katibi      Meclis 1.Başkanvekili


T U T A N A K T I R


Belediyemiz Meclisi 2012 MAYIS Ayı olağan toplantısında aşağıdaki gündem maddesi görüşülerek karar alınmıştır.

 SIRA NO    KAR.NO              TARİH                GÜNDEM MADDESİ 

                       

      1                27                          08.05.2012                       Sicil Amirleri Yönetmeliği

      2                28                          08.05.2012                       İmar Planı Değişikliği

      3                29                          10.05.2012                       Yetki Verilmesi

      4                30                          11.05.2012                       Sos.Yrd.İşl.Müd.Bütçesinin

                                                                                            Kültür ve Sos.İşl.Bütçesine Aktarımı

      5                31                          11.05.2012                       2011 Mali Yılı Kesin Hesabı,

                                                                                            Sayman Yönetim Dönemi Hesabı

                                                                                             Ve Taşınır Kesin Hesabı
İLAN OLUNUR.

../05/2012


                                                                                                              H.Ali GÜLSÜMBÜL

                                                                                                             Yazı işleri Müdürü