Şubat 2011 Dönemi Meclis Tutanak Özetleri

            T.C.

                       YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

            TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 01.02.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT  : SALI  günü  16.00.’da

KATILANLAR                        : 37

KATILMAYAN                       : -

MAZERETLİ                          : - 1

GÖREVLİ                              : -

Belediye Meclisinin 01 ŞUBAT  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Enver DALKIRAN'ın mazeretli olmasına rağmen  çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından  açıldı.  

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.01.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce AK Parti grup sözcüsü Ömer AYGÜN; Adana'mızda geçen ay  eski Seyhan Belediye Başkanı Büyükşehir ve Seyhan Belediye Meclis Üyesi Ahmet Cevdet YAĞ'a yapılan silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü belirtti. ve bu elim olayı nefretle kınadığını bildirdi.  

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Ömer beyin temennilerinin tümüne katılıyorum. Kilit Parke hakkında kısa bir konuşma yapmak istiyorum. 10-15 sokağı gezdim. Kilit parkeler param parça olmuş durumda. Bu iş firmaya mı? yoksa belediyeye mi? ait bunu bilemiyorum. Bunun hakkında bir açıklama talep ediyorum. Ayrıca Kaçak inşaatlar mantar gibi bitmeye başladı. Ben sürekli bölgeyi geziyorum. Hemen hemen her sokakta inşaat var. Bunların ruhsatı olduğunu sanmıyorum. Kaçak yapı ekibinin tuttuğu tutanakların encümene gönderilip, gönderilmediği hakkında bir bilgim yok.  

Caddeye dönüştürülen sokaklarla ilgili dosya hala Büyükşehir meclisinde bekliyor. Bu konuda Büyükşehir belediye meclis üyelerinin daha duyarlı olmalarını bekliyorum. Metronun altındaki Kozan yolu bağlantısı olan Sarıçam bağlantılı köprünün yapımı da hala bekliyor. Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinden bu konunun takipçisi olmalarını istiyorum. Bu yol yapılırsa Devlet Hastanesi trafiği rahatlar. dedi.  

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Silahlı saldırı sonucu vefat eden  eski Seyhan Belediye Başkanımız ve Büyükşehir Belediye meclis üyemiz Sayın Ahmet Cevdet YAĞ'a Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum.  

Kaçak yapı ile ilgili konuya değinmek istiyorum.  Ruhsat almada asıl sorun prosedürlerin arttırılması.  Suyu elektriği olan eski bir binaya ruhsat almak için başvuran vatandaş dan hangi mantıkla, hangi hukuki gerekçeyle ASKİ'den su ile ilgili bir sakıncasının olup olmadığı yönünde  neden yazı istenir. Neden vatandaş mağdur edilir. Neden vatandaşa gereksiz yere para ödettirilir. Bunu anlamış değilim. Eski yapıdır. Aboneliği vardır.  Eski yapı olduğu halde 5 yılı geçmiş binalarda iskan alınırken neden SSK'dan ilişik kesme belgesini istenir. Bunun gönderilmesi kanunsuzdur. SSK Belediyeye yazdığı yazıda 5 yılı geçmiş ruhsatların gönderilmesi gerekmez diye bir yazı göndermiş, diğer bir konuda yeni yapılan yapılarda bina bittiğinde tutulan "İş bitirme tutanağı" için vatandaşlara sıra veriyorlar. Bir daha işleme tabi  tutuyorlar. İş bitirme tutanağı imzalandığı an iş bitmiştir. Bunun neden yapıldığını sorduğumda cevap alamadım. Bu konu hakkında daha önceden bir grup oluşturulması ve gerekli olan çalışmanın yapılması ile ilgili bir talebimiz vardı. İskan çok önemli ama biz burada vatandaş odaklı bir çalışma yapmaz isek, gereksiz yere ekstra prosedür çıkarırsak vatandaş gider kaçak yapı yapar. Biz oturalım ruhsatla ilgili olmazsa olmazları belirleyelim. Vatandaş mükellef olduğu harcı yatırsın belediyede gerekli prosedürü tamamlasın. Vatandaşta ruhsatını alsın. Burada kaybeden yok.  Herkes memnun olacak. Biz prosedürü uzatırsak vatandaşta kaçak yapılaşmaya yönelir. dedi.  

Başkan Yardımcısı Burhan ÜLGER; Kanunlara uygun işimizi yapmaya çalışıyoruz. Burada Zeynel beye şunu söylemek istiyorum. Hırsızın hiç mi kabahati yok. Hep belediyemi suçlu. Biz de mimarlardan, yapı denetim firmalarından şikayetçiyiz, kaçak yapı yapan inşaatları mühürlediğimiz halde inşaatına devam eden vatandaştan da biraz şikayetçi olalım lütfen. Ruhsatını alan vatandaşta ruhsata aykırı inşaatını büyütüyor, değiştiriyor. Bunun için referans arıyor. Biz de bunlardan şikayetçiyiz. Biz burada meclis üyelerinden yardımcı olmalarını istiyoruz. Burada 6000 küsür sokağımız var. 450 bine yakın nüfusu olan bir ilçeyiz. Takdir edersiniz ki kaçak kontrolü yapmak kolay değil. Başkentte bile kaçak yapılaşma sorununu kentsel dönüşüm ile düzeltmeye çalışıyorlar.  

Başkan Bey; Burhan bey  Zeynel beyin sorduğu 5 yıl konusunu ve iş bitirme tutanağı hakkında teknik bilgi veriniz. dedi.

Başkan Yardımcısı Burhan ÜLGER; ASKİ ve TEDAŞ ile ilgili yazılarımız Büyükşehir Belediyesi imar yönetmeliği doğrultusunda isteniyor. dedi. 

Başkan Bey; Bu konu o zaman Büyükşehir Belediyesini ilgilendiriyor. Yönetmelikler görüşülürken meclis üyeleri fikir beyan edebilir. dedi.

Başkan Yardımcısı Burhan ÜLGER; SSK'ya yazılan yazı ile ilgili bir bilgim yok. Ama varsa o zaman SSK kayda almamalı. Arada uzun bir zaman farkı varsa İş bitirme tutanakları tekrar isteniyor. Çünkü vatandaş üstüne ek yapabiliyor. dedi.

CHP Meclis Üyesi Ertan SÜMER; Burhan beyin mühendisler ve mimarlarla ilgili sıkıntıları varsa bunları sizin aracılığınızla çözebilir. Birilerini zan altında bırakmak doğru değil. dedi.

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; İlçe belediyelerinin bürokratlarının da bilgi ve görüşüne başvurulması halinde, Büyükşehir belediyesi tarafından hazırlanmakta olan imar yönetmeliğinin daha verimli olacağını, bu hususta başkan beyden yardım beklediğini söyledi. dedi.  

Başkan Bey; Rahmetli Ahmet Cevdet YAĞ'ın üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisini rahmetle anıyoruz. Onunla ilgili bir gün önceki bir anımı sizinle paylaşmak istiyorum.  Büyükşehir meclisinde komisyon genelde ertesi hafta toplanır. Bizde Devlet Hastanesinin 5000'liğe uygunluğunu komisyonda görüşülmesini kendisinden talep ettik, iyimser bir havayla talebimizi kabul etti. Çok hoş görülü bir insandı.

Necmi beyin dediği gibi bu meclis ilçenin sorunları için toplanacak, tartışacak ama amacımız birbirimizi kırmak olmayacak.

İsa beyin kilit parke ile ilgili söyledikleri eksiklikler müteahhidin sorumluluğundadır. İş bitene kadar tüm sorumluluk müteahhit firmaya aittir. Koza bulvarı ile ilgili görüş olarak sunduğumuz teklifimiz Büyükşehir meclisinde kabul edildi. Şimdi projesini yaptırıyorlar. Koza bulvarının devamı Seyhan üzerinden karşıya geçmesi, oradan Obalar Caddesinden trafik kavşağına çıkması, oradan da Mustafa Kemalpaşa bulvarı ve Dadaloğlundan D-400'den muayene istasyonu, oradan da şimdiki yapılan yerlere bağlanıyor. 

Bu tür yatırımlar 3-5 günde olmaz. Bir süreç gerektirir. Sarıçam ile ilgili konuyu Büyükşehir belediyesinde görüşülmek üzere not  aldım. Kaçak yapılaşma ile ilgili prosedürün azaltılmasından yanayım. 5 yıllık süreyi geçen ruhsatlardan SSK belgesi istenmeyecek, arkadaşlar not aldılar. İş bitirme tutanakları da çok ara yoksa tekrar istenmeyecek.

Ertan beyin dediği, Burhan beyin sıkıntıları hakkında benim bilgim var. Kimseyi zan altında bırakamayız. Bunlar genel sorunlardır. İmar yönetmeliği ile ilgili sıkıntı getirecek olayları arkadaşlar direk bana getirsinler, biz gerekeni yaparız. Bizim burada yanlış ve kanunsuz iş yapma yetkimiz ve hakkımız yok. Meclis üyeleri arkadaşlarımız da gördüğü kaçak yapıları bize bildirirse gerekeni hassasiyetle yaparız.

Kaçak yapıyı önlemekle işimiz bitmiyor. Kentsel dönüşüm devam ediyor. Kışla ile Başak mahallelerinde neredeyse son noktaya gelindi. Vatandaşla anlaştığımız zaman toplu konut idaresi 2011 yılında hemen ihalesini yapacak. En fazla 1,5 - 2 senede bitirir.  dedi.

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; İlçemizin imar bakımından yoğunluğunun arttırılması için bürokratların ve teknik adamların bir araya gelerek ortak bir kararla Büyükşehir belediyesine bildirmeleri gerekiyor. Çünkü sınırlarımız belli, artık çok katlı apartmanların yapılması gerekiyor. dedi.

Başkan Bey; Bu konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesine 6-7 ay önce yazı gönderildi. Bu işlerin Adana genelinde yapılması çok kolay değil, bu konular birden bire olmaz. Şehir planlaması 3-5 ayda olacak bir şey değildir. Elimizdeki mevcut plan çok iyi değil. Ama plansız yerlerde diyemeyiz. Bu konular Büyükşehir meclisinde tek tek gündeme getiriliyor.

Geçen konferansta belirtildiği gibi sıralı ve normal boyuttaki bir yapılaşma ile ulaşımı da düzenlerseniz kentin kalitesini de yükseltirsiniz. Tabiki bu bizim tek başımıza yapabileceğimiz bir olay değil. Bu konular tek tek gündeme gelmeli. Örneğin ben yüreğire kapalı bir semt pazarı yapılmasını çok istiyorum. Serinevler tarafında boş bir alanda güzel modern bir semt pazarı yapılabilir. Bunu bir süre sonra Büyükşehir meclisinde gündeme getirmeyi düşünüyorum. Belediyemiz bahçesinin Toki'den görüş alınarak 5000'liği değişti. Bu karar çıktığında belediye bahçemiz yeşil alan, havuz ve otopark yapılarak çok güzel bir görüntüye sahip olacak.

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; ASKİ'nin yerinin belirlenmesi için fikir beyan etti.

Başkan Bey; ASKİ'nin yeri eğer yüreğir'de yapılacak olursa onunla ilgili gerekli çalışmalar yaparak yer belirlenir. dedi. 

G Ü N D E M:

Gündem maddesini oluşturan; Hibe ile ilgili Başkanlığın 01.02.2011 gün ve 10/65 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 19.01.2011 gün ve 13/378 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 02.02.2011 günü  Saat: 16.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.


OTURUM SONU:  17.10.de    Mahmut ÇELİKCAN                            İrem SÜLÜ                                        Tarık ÖZÜNAL           

         Meclis Başkanı                              Meclis Katibi                                     Meclis Katibi

      Belediye Başkanı                 T.C.

                       YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

             TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 02.02.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT  : ÇARŞAMBA  günü  16.00.’da

KATILANLAR                       : 37

KATILMAYAN                       : -

MAZERETLİ                          : - 1

GÖREVLİ                              : -

Belediye Meclisinin 02 ŞUBAT  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Enver DALKIRAN'ın mazeretli olmasına rağmen  çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından  açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 01.02.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Dün yapmış olduğum konuşmam ile ilgili açıklama yapmak istiyorum. Sanırım başkan yardımcısı Burhan bey benim konuşmama kırılmış, ben hiç kimseyi kırmak veya amacım suçlamak değil, yüreğirde görmüş olduklarımı ve eksiklikleri gündeme getirmeye çalışıyorum. Bunun haricinde her hangi bir art niyetim kesinlikle bulunmamaktadır.

G Ü N D E M:

Gündem maddesini oluşturan;   İlçemiz Seyhan Mahallesi 9579 ada 59  nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-02-C-3-B halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği   ile ilgili Başkanlığın 02.02.2011 gün ve 10/70 sayılı yazısı ekinde gelen   Bayındırlık İmar, Halkla İlişkiler, Kentsel Dönüşüm, Tarife ile Kanunlar    Komisyonları   Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 03.02.2011 günü  Saat: 15.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
OTURUM SONU:  16.15.de

    Mahmut ÇELİKCAN                   Hasan KARAOĞLU                               Tarık ÖZÜNAL           

         Meclis Başkanı                      Meclis Katibi                                          Meclis Katibi

      Belediye Başkanı      

             T.C.

                     YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

                     TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 03.02.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT  : PERŞEMBE  günü  15.00.’de

KATILANLAR                        : 38

KATILMAYAN                       : -

MAZERETLİ                          : -

GÖREVLİ                              : -

Belediye Meclisinin 03 ŞUBAT  günü saat 15.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile  oturum başkan tarafından  açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 02.02.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Enver Beyin  doğum gününü kutluyor uzun ve hayırlı ömürler diliyoruz. dedi.

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Tüm gruplar adına kültür evlerimizi tüm meclis üyeleri arkadaşlarla beraber gezdik.  Bu hizmetlerin devamının gelmesini istiyor, Başkan beye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. dedi.   

Başkan Bey; Kültür Varlıklarına emlak vergilerimizden  %10 kesinti ile ilgili Valilik bize bir yazı yazmış. 2004 yılından bu yana ödenmemiş. Tahminen 2007-2008 yıllarında maaş ödemek için bile Halk Bankasından kredi alınmış, emlak vergilerindeki kesintilerde 5 yıldır ödenmemiş. Bizim dönemde de  1,5 yıldır ödenmiyor. 2 trilyondan fazla borç devam ediyor. Yazı,  Özel İdare Genel Sekreterinin imzasıyla gelmiş. Yazıda tehdit vari bir üslupla borç isteniyor. Devlette böyle bir üslup olmaz. Borcumuzu inkar etmiyoruz. Olduğu zaman ödeyeceğimizi bildirdik. Torba yasası çıktığı zaman bütün borçların,  hemen hemen kurumları ve vatandaşları rahatlatacak şekilde faizleri düşürülecek, güncel hale gelecek ve ödeyeceğiz dedik.

Misis ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Misisin hali hazırdaki haritasını çıkartıyoruz. Bu halihazırda mevcut durumu tespit edip, antik bir şehir olan misisi turizme açabilirsek çok iyi olacak. Bu iş içinde bu paradan kullanacağız. 

Tepebağın şu anda Arko Park olarak düzenlenmesi, Dişçi Ethem Konağı, Şeyh Cemil Nardalı Konağı gibi tarihi yerlerin restorasyonu bu vergilerden karşılanıyor. Burada ki katkı payı bu eserlere bir protokolle aktarılıyor. Belki bizde bu çalışmaları yapsaydık. Bu katkı payını alırdık.

Adana fazla yerlisi olan bir şehir değil. Çeşitli illerden, değişik  kültürlerden göç almış bir şehir. Bu kültür evlerini arttırırsak herkes birbirini tanıyacak,  Kültürel değerleri hakkında bilgi sahibi olacaklar. Kentlik bilincinin artmasıyla Adana'da sorunların çözümü daha rahat olacak. Adana'nın siyasal,  ticari, sportif ve  yönetim anlamında başarısızlığının temeli  birlik ve beraberliğinin  olmamasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin; Yumurtalık, Ceyhan Bölgesi dünyanın en önemli enerji üstlerinden biri olacak. Eğer biz buraya gerekli yatırımları yapabilirsek. Hollanda'nın Rötördamı' nıda geçebilir. Çünkü burası Irak'a, Petrol Boru Hatlarına yakınlığından dolayı cazibe merkezi olabilir. Adana'lı firmalarımız buraya yatırım yaparsa Adana'mız daha çok kazanır.

Küçük bir kıvılcım gelecekteki büyük aydınlığın göstergesi olabilir.

Şimdiden herkesin verebileceği katkılara teşekkür ediyorum. dedi. 

G Ü N D E M:

            Gündem maddesini oluşturan;  ilçemiz Cumhuriyet (Başak) Mahallesi 1160 ada 1565 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-A-4-B halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği   ile ilgili Başkanlığın 03.02.2011 gün ve 10/75 sayılı yazısı ekinde gelen  Bayındırlık İmar, Plan Bütçe, Eğitim Kültür Spor ile Mesken ve Gecekondu  komisyonları Raporu  okundu, görüşülmesi yapıldı ve   Akaryakıt ve LPG yönetmeliğine uygun olduğunu belirten idarenin düzenleyeceği raporun sunulmasına, dosyanın tekrar incelenmek üzere   Bayındırlık İmar, Tarife, Altyapı Hizmetleri, Plan Bütçe, Eğitim Kültür Spor, Mesken ve Gecekondu ile Deprem ve Doğal Afetler komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi. 

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 04.02.2011 günü  Saat: 16.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
OTURUM SONU:  15.30.de    Mahmut ÇELİKCAN                            İrem SÜLÜ                                        Tarık ÖZÜNAL           

         Meclis Başkanı                              Meclis Katibi                                     Meclis Katibi

      Belediye Başkanı      
 
       T.C.

              YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

        TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               :  04.02.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT   : CUMA  günü  16.00.’da

KATILANLAR                         : 38

KATILMAYAN                         : -

MAZERETLİ                           : -

GÖREVLİ                               : -

Belediye Meclisinin 04 ŞUBAT  günü saat 16.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile  oturum başkan tarafından  açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 03.02.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Başkan Bey; Yol sorunu Adana'nın genelinde var. Ama yüreğirde daha çok ne kadar yapsak da yeterli olmuyor. Çünkü yılların bir birikimi var. En çok sıkıntımız ASKİ'nin kırdığı yerler, hesapta yokken ortaya çıkıyor. AYKOME'ye yatırılan paraların alamamamız bize sıkıntı yaratıyor. Büyükşehir belediyesi burda bize çok cimri davranıyor. ASKİ orda kazı yapıyor. AYKOME'ye yatırdığı parayı Büyükşehir Belediyesinden alamıyoruz. 3 senedir alamamışız yaklaşık 3,5 milyonluk alacağımızın zorla 1.2 sini alabildik. 2008-2009-2010 yılları alacağımız vardı. 2010 yılı alacağımız kaldı. Bu para akışı hızlanırsa ASKİ'nin kırdığı yerleri inşallah yapacağız.

Bu parayı bize bağlanan köy ve beldelerdeki Sati kaplamalı yollarda kullanacağız. Bu parada imalat bedeli oluyor. Bunu da yakında sizlerin onayı ile ihalesini yapacağız. Bu çalışmalarda önceliğimiz vatandaşın ayağını çamurdan kurtarmak ASKİ hesapsız bir şekilde mahallelere girince bize sıkıntı yaratıyor. Vatandaşların isteği doğrultusunda hizmet vermeye çalışıyoruz. Yama ekibini 2 den 4 e çıkardık.

9 tane karataşdan , 1 tanede yumurtalıktan 10 köy bize bağlandı. Yükümüz biraz daha arttı. Büyükşehir ve Yeni ilçeler kurulması hakkında yeni bir kanun çıkacak. Bu kanun Torba Yasası ile ilgili değil.

Türkiye de borçlu belediyelerin hepsi bir kısır döngü içerisinde hazinede mevzuat açısından bizim borçlarımıza karşılık bazı mallarımızı Milli Emlak'a devredelim dedik. Hazinede bir karşılığının gözükmesi lazım. Devredeceğiz ama kullanım hakkı bizde olacak. Bütçe tekniği açısından önerdik. Torba yasasını çıkmasıyla eski borcumuz 30 ise 15'e düşecek ve 15 trilyon bir karımız olacak 15'in karşılığınıda vereceğiz. Artanda gelecekteki vergilerimize mahsup edeceğiz. Bunu da Ankara'da bizim milletvekillerimize ve İçişleri Bakanına anlatacağız. Bu işin üzerine gideceğiz inşallah dedi.  

G Ü N D E M:

            Gündem maddesini oluşturan;  Bitüm Alımı ve Kredi Kullanılması ile ilgili Başkanlığın 04.02.2011 gün ve 10/78 sayılı yazısı ekinde gelen Fen İşleri Müdürlüğünün 31.01.2011 gün ve 11/206 sayılı yazısı okunmasından sonra söz alan CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Alınacak malzemenin yaklaşık maliyetinin ne kadar olduğunu sordu.

            Başkan Bey;  Maliyeti 3 trilyon kadar dedi. görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin  aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.02.2011 günü  Saat: 10.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
OTURUM SONU:  16.30.da
    Mahmut ÇELİKCAN                         İrem SÜLÜ                                         Tarık ÖZÜNAL           

         Meclis Başkanı                           Meclis Katibi                                      Meclis Katibi

      Belediye Başkanı      

 T.C.

          YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

          TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 05.02.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT  : CUMARTESİ   günü  10.00.’da

KATILANLAR                        : 38

KATILMAYAN                       : -

MAZERETLİ                          : -

GÖREVLİ                               : -

Belediye Meclisinin 05 ŞUBAT  günü saat 10.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile  oturum başkan tarafından  açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.02.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

G Ü N D E M:

             Gündem maddesini oluşturan;  İlçemiz Havutlu Mahallesi 250 ha.alanda Seyhan Mahallesi I.Bölge 17 ha alanda ve Seyhan Mahallesi II.Bölge 140 ha. Alanda 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili Başkanlığın 04.02.2011 gün ve 10/80  sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-AB ve Dış İlişkiler-Altyapı Hizmetleri- Deprem ve Doğal Afetler -Çevre ve Sağlık-Ulaşım ile İnsan Hakları Komisyonları Raporu okundu görüşülmesi yapıldı ve Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde toplanacak olan Toprak Koruma Kurulunun alacağı kararın beklenmesine, dosyanın tekrar incelenmek üzere Bayındırlık İmar- Kanunlar-Ulaşım-AB ve Dış İlişkiler-Çevre ve Sağlık- İnsan Hakları ile Kentsel Dönüşüm  komisyonlarına  havalesine oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.03.2011 günü  Saat: 16.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
OTURUM SONU:  10.30.da
        Celal TURAN                                  İrem SÜLÜ                                   Tarık ÖZÜNAL           

         Meclis Başkanı                             Meclis Katibi                                Meclis Katibi

      Meclis 1.Başkanvekili