Ocak 2011 Dönemi Meclis Tutanak Özetleri

T.C

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ                 : 03.01.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT      : PAZARTESİ   günü  16.00.’da

KATILANLAR                         : 38

KATILMAYAN                         : -

MAZERETLİ                            : -

GÖREVLİ                                : -

Belediye Meclisinin 03 OCAK PAZARTESİ  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile  oturum başkan tarafından  açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 10.12.2010 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK Grubu adına;  Bir kaç konuya değinmek istiyorum.

1.ncisi Memurlarımızın Sosyal Denge Tazminatlarının ödenmesi ile ilgili konuyu hatırlatmak istiyorum. Diğer belediyelerde  bu konu çözüldü. Bizde de biran önce çözülürse iyi olur.

2.nci konu ise Mimarlar Odası Başkanı ile görüştüm. Vatandaşların Atriumlar la ilgili TUS sorunu var. Bazı Mühendis odaları TUS için kanunsuz bir uygulamanın içindeler. Eski İMO Başkanı  bu konuyla ilgili Basında çıkan tartışmamız sonucunda görevden azledildi. Aynı konuyu tekrar gündeme başka bir şekilde koymaya çalışıyorlar. İMO Başkanını uyardık ama sonuç alamadığımızı görüyorum. Vatandaş teknik uygulama sorumlusunu kendi seçme hakkına sahiptir. Ancak Mühendis Odaları böyle bir yetkisi bulunmadığı halde 200 m2 den az  olan denetim dışı TUS'la çözülecek projeleri sadece imza atmak için 1.000.-TL. para istiyorlar. Oda başkanı ile bir görüşme yaptım. Bu uygulamanın 3030 sayılı yasaya bağlı İmar Yönetmeliğine aykırı olduğunu ve böyle bir uygulama ile havuz oluşturmanın suç olduğunu söyledim.

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Umarım 2011'de Yüreğir'de bir Kent Meydanı, Kışla Caddesinin devamının açılmasını, Kentsel Dönüşümünün bu kürsüde dile getirilmemesini, Trafik akışının Yüreğir'e canlılık getirmesi için yeni bağlantı yolları ve 2 köprünün yapılması talebini, Kaçak yapı vs. Yüreğir'in tüm sorunlarının giderilmesini istiyorum.

Yüreğir halkının kimseye ihtiyaç duymadan 2011'de mutlu bir yaşam sürmesini diliyorum. dedi.

Başkan Bey; Yüreğir'de yapılacak köprü hakkında Büyükşehir Belediyesine teklif de bulunup, bulunulmadığını sordu.

CHP Meclis Üyesi Necmi ÖZCANLI; Büyükşehir Belediyesi köprü hakkındaki konunun Meclis gündemine yer tespitinden sonra alınacağını söyledi.

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Yeni bir köprüyü aramaya gerek yok. Koza Bulvarının devamında Karataş Caddesine gelen Bulvarı ıslah edip, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı bağlantısını yapıp Seyhan'a ordan geçirmek. Hazır bir bulvarımız var. Yeniden bir köprü yeri aramaya gerek yok. Sanıyorum bu da 2008 yılı Büyükşehir Belediyesi planında mevcut.

Ayrıca caddeye dönüştürdüğümüz sokaklar var halen Büyükşehir Belediyesi meclis gündeminde bekliyor. Buradaki Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri bu konuyla ilgilenirse mutlu olacağım. dedi.

Başkan Bey; Sosyal Denge  Tazminatı ile ilgili çıkacak olan  torba yasasının  neticesine göre gereken yapılacak.  Ondan sonra gelişmelere göre değerlendireceğiz. Yoksa arkadaşlarımız her şeyi hak ediyor.

TUS'la ilgili sorun için İnşaat ve Mimarlar odasından arkadaşları buraya çağıracağız. Burhan bey ve Murat bey, biri inşaatçı biri mimar. Gerekirse bende katılacağım. Proje ücretlerini aşağıya çekip herkesin projeli inşaat yapmasını sağlayacağız.

Necmi Abinin dediği kentsel dönüşümün bu kürsüde konuşulmaması olmaz. Biz bu konuyu her zaman konuşacağız. Örneğin Sinanpaşa Mahallesindeki dönüşüm 5 yıl oldu halen çözülmedi. Dönüşüm için boş alan olsaydı daha çabuk olurdu.

Biz Kışla Mahallesindeki dönüşüm ile ilgili halkı aydınlattık. İstemiyorsanız yapmayız dedik. Ayrıca bu dönüşümden belediye payına düşen hisseyi halka vereceğimizi söyledik. Kentsel dönüşümde önemli ve doğru olan eskiyi yıkıp yenisini yapmak. Bu nedenle bu konunun zaman zaman konuşulup tartışılması gerekiyor. Büyükşehirdeki karışıklıktan  dolayı sorun oluştu.Ama biz TOKİ ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İyi bir noktaya gelindi.

Başak Mahallesinde binden fazla vatandaşla muhatabız.  340 konut var ama 400'ün üzerinde hissedar var. Vatandaş bu konularda hemen karar veremiyor. Bu bir süreçtir. Bunun altyapısının bir kısmını bitirdik. Zamanla hepsini çözeceğiz. Orada belediyemize ait boş arazimiz yok. Oradaki hak sahipleriyle görüşeceğiz. Özellikle kıyı boyunu dönüştürmeyi başarırsak domino taşı misali devamının geleceğine inanıyorum.

2011 Ocak ayı içerisinde Ertuğrul Bey kent Konseyini toplayarak, kent meydanı konusunu görüşeceğiz.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olduğum için bir şartım vardı. Mustafa Kemal Paşa Bulvarının Yüreğir tarafının açılması sonucunda daha fonksiyonel olacak.

Köprüyü her yere yapamazsınız.  Köprü fonksiyonel olmalı, örneğin 1998 yılında tarihi misis köprüsü depremde zarar görmüştü. Üst yada alt tarafına kurul kararıyla  150 m2'lik bir köprü yapılmasına karar verildi. Maalesef Özel İdare Kararıyla bu köprü çok aşağılara kaydırıldı. O kadar fonksiyonel mi bilmiyorum. Ama Misisin orada yapılsaydı Geçitli ve alt tarafa giden vatandaşlara daha faydalı olacaktı.

Gündeme geçilmeden önce AK Parti Grup Sözcüsü Ömer AYGÜN;  04.01.2011 tarihli gündeme 2.madde olarak Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programına Başkan Yardımcısı  Ertuğrul Beyin yetkili kılınması dosyasının ilavesini teklif etti. Teklif oybirliği ile kabul edildi. 

G Ü N D E M:

Gündemin 1.maddesini oluşturan; Meclis ve Komisyon Huzur Hakkı ile ilgili Başkanlığın 31.12.2010 gün ve 10/670 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 29.11.2010 gün ve 12/2320 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemin 2.maddesini oluşturan; Sözleşmeli Personel Ücreti  ile ilgili Başkanlığın 31.12.2010 gün ve 10/671 sayılı yazısı ekinde gelen İnsan Kaynakları ve Eğitim  Müdürlüğünün 22.12.2010 gün ve 71/3340 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.


Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 04.01.2011 günü  Saat: 16.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  16.45.de


    Mahmut ÇELİKCAN                          İrem SÜLÜ                                                                                      Tarık ÖZÜNAL           

         Meclis Başkanı                            Meclis Katibi                                                                                      Meclis Katibi

      Belediye Başkanı            
T.C.

 YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

 TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 04.01.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT    : SALI  günü  16.00.’da

KATILANLAR                       : 38

KATILMAYAN                       : -

MAZERETLİ                          : -

GÖREVLİ                              : -

Belediye Meclisinin 04 OCAK SALI   günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile  oturum başkan tarafından  açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 03.01.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce AK Parti Grup Sözcüsü Ömer AYGÜN;  05.01.2011 tarihli gündeme 2.madde olarak Devlet Hastanesi yeri İmar Planı Değişikliği, 06.01.2011 tarihli gündeme 2.madde olarak Araç Alınması ile ilgili dosyaların ilavesini teklif etti. Teklifler oybirliği ile kabul edildi. 

G Ü N D E M:

                 Gündemin 1.maddesini oluşturan; Maktu Mesai ile ilgili Başkanlığın 04.01.20111 gün ve 10/03 sayılı yazısı ekinde gelen Plan Bütçe-Eğitim Kültür Spor-Kanunlar-Kentsel Dönüşüm-Tarife-Halkla İlişkiler-Altyapı Hizmetleri  ile AB ve Dış İlişkiler  Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynan kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemin 2.maddesini oluşturan; Yetki Verilmesi  ile ilgili Başkanlığın 31.12.2010 gün ve 10/668 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede Başkanlık teklifinin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.


Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 05.01.2011 günü  Saat: 16.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  16.20.de

        Mahmut ÇELİKCAN                      Hasan KARAOĞLU                                                                   Tarık ÖZÜNAL

           Meclis Başkanı                             Meclis Katibi                                                                                Meclis Katibi

         Belediye Başkanı                                               

  
T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

 TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 05.01.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT    : ÇARŞAMBA  günü  16.00.’da

KATILANLAR                       : 38

KATILMAYAN                       : -

MAZERETLİ                          : -

GÖREVLİ                              : -

Belediye Meclisinin 05 OCAK ÇARŞAMBA günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile  oturum başkan tarafından  açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 04.01.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Adana'nın Kurtuluş Yıldönümü olan 5 OCAK gününü kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum. dedi.

CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA; Bugün Adana'nın Kurtuluş Yıldönümü, Ülkemizin Kurtuluşu için ne kadar acılar yaşandığını düşündüğümüz zaman, bugünkü konuma baktığımız da üzüntü duyuyorum.

Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri arkadaşlarımızın görev alanına giren 30 m2'lik sahil yolunun yapımının Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme getirilmesini istiyorum. Hepimizin sorumluluk içerisinde olduğumuzu biliyorum. Önemli olan sorumluluklarımızın yerine getirilmesidir.

ASKİ'nin açtığı ana yollardaki çukurlar 2 aydır söylememize rağmen belediyemizce yapılmayınca Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı.  Haydaroğlu'na kaplama dışında civi çakılmadı. Akdeniz'de, Yamaçlı'da, Güneşli'de bir şey yapılmadı. Payımıza düşen hizmeti istiyoruz. Teşekkür ederim. Saygılar sunarım. dedi.

CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY; Yeni bir yıla başlıyoruz. 2 yıl içerisinde üzerimize düşeni yapmaya çalıştığımıza inanıyorum. Yüreğir'de 100 m üzerinde mahalle ve bağlanan beldelerde sorunlar var. Hep birlikte çaba göstermek görevimizdir. Sahil yolunun yapılması ve köprü olayının üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Yeni yılın hepimize mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum. dedi.

Başkan bey; Adana'mızın kurtuluş yıldönümü hepimize kutlu olsun.İnşallah  Bayrağımız ebediyete kadar ülkemizde hakettiği yerde kalır. Sahil yolu ile ilgili bir takım talepler bizden sorulduğundan, yolun gidişatından haber darız. Yolun 1/5000'liğinin askı süresi bugünlerde bitmiştir. 1/1000 ölçekli planda yapılacak. Kamulaştırmalar tamamlanınca bir takım düşüncelerimizi hayata geçireceğiz.

2004 yılı itibarıyla bölge müdürü, genel müdür yardımcısı, şimdi de yüreğir belediye başkanı olarak ilgilenmekteyim. Kamulaştırma, hukuk ve finans süreçlerinden dolayı çok da kolay görünmüyor. Karataş yolunun Havutlu ya kadar olan bölümünün Büyükşehir Belediyesine, geriye kalan kısmı da Karayollarına yaptırmak gibi düşüncemiz var.

Yüreğir'in sorunları çok fazla, 6000 sokak var. Mevcut mahallelerle birlikte 40 yakın köyle 7 tane belde var. İlçe sınırlarının bu kadar geniş olmasını bende doğru bulmuyorum. 2009 yılında beldelerin bağlanmasıyla personel giderleri artarken krizden ve toplanamayan vergilerden dolayı gelirimiz düştü. Geçmiş yönetimin ve  bağlanan beldelerin borçlarını ödeyerek hemen hemen sıfırladık. Bugün yüreğir'in yol sorunlarını çözebilmek için 100 Trilyon paraya ihtiyacımız var. Yüreğir'in 5 yıllık bütçesi yaklaşık 220 trilyon bunun 150 trilyonu personel giderlerine, geriye kalan da rutin cari giderlere harcanınca yatırım için bir şey kalmıyor. 2010 yılında yatırım oranımız %20'dir yeterli araç gereç yok. Makine parkına baktığımızda kırıcı ekskavatör, greyder ve silindir gibi ekipmanımız yok. Bunları yavaş yavaş tamamlayıp yol işlerinde kullanacağız.

İSO belgesini aldık. Yakında bayrağını asacağız. Tüm taşınır taşınmaz mallarınızı kayıt altına aldık. Sürekli hizmet içi eğitimler düzenliyoruz. İnşallah sahil yolu işini de hızlandıracağız. Gelecekte güney çevre yoluna bağlanacak ve o bölgelerde kalkınmış olacak. dedi. G Ü N D E M:                 Gündemin 1.maddesini oluşturan; Çevre Temizlik Vergisi  ile ilgili Başkanlığın 05.01.20111 gün ve 10/07 sayılı yazısı ekinde gelen  Tarife-Çevre ve Sağlık-Kentsel Dönüşüm-Kanunlar-Ulaşım-İnsan Hakları  ile Mesken ve Gecekondu  Komisyonları Raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynan kabulüne oybirliği ile karar verildi.

                Gündemin 2.maddesini oluşturan; İlçemiz Seyhan Mahallesi 1160 ada 669 ve 670 nolu parseller ile Seyhan Mahallesi 9207 ada 36 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-02-B-4-B ile 034-B-02-B-3-A halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği   ile ilgili Başkanlığın 05.01.2011 gün ve 10/08 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere    Bayındırlık İmar- Plan Bütçe-Kanunlar-Eğitim Kültür Spor-Kentsel Dönüşüm-Tarife-Halkla İlişkiler ile Mesken ve Gecekondu Komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 06.01.2011 günü  Saat: 16.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.

OTURUM SONU:  16.45.de
    Mahmut ÇELİKCAN                                İrem SÜLÜ                                                                             Tarık ÖZÜNAL           

         Meclis Başkanı                                  Meclis Katibi                                                                          Meclis Katibi 
      Belediye Başkanı      

T.C.

YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 06.01.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT    : PERŞEMBE  günü  16.00.’da

KATILANLAR                       : 38

KATILMAYAN                       : -

MAZERETLİ                          : -

GÖREVLİ                              : -

Belediye Meclisinin 06 OCAK PERŞEMBE  günü saat 16.00’da olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM, Ahmet YÜZKECCİER, Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fethi ÇOŞKUNTUNCEL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları ile  oturum başkan tarafından  açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 05.01.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.


G Ü N D E M:


                Gündem 1.maddesini oluşturan;  İlçemiz Havutlu Mahallesi 250 ha.alanda Seyhan Mahallesi I.Bölge 17 ha alanda ve Seyhan Mahallesi II.Bölge 140 ha. Alanda 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili Başkanlığın 06.01.2011 gün ve 10/10 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-AB ve Dış İlişkiler-Altyapı Hizmetleri- Deprem ve Doğal Afetler -Çevre ve Sağlık-Ulaşım ile İnsan Hakları Komisyonları Raporu okundu görüşülmesi yapıldı ve Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde toplanacak olan Toprak Koruma Kurulunun alacağı kararın beklenmesine, dosyanın tekrar incelenmek üzere aynı komisyonlara havalesine oybirliği ile karar verildi.

                Gündemin 2.maddesini oluşturan; Araç Alımı ve Kredi Kullanılması ile ilgili Başkanlığın 06.01.2011 gün ve 10/11 sayılı yazısı ekinde gelen Fen İşleri Müdürlüğünün 04.01.2011 gün ve 11/18 sayılı yazısı okundu görüşülmesi yapıldı ve neticede teklifin aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 07.01.2011 günü  Saat: 11.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.
OTURUM SONU:  16.15.de    Mahmut ÇELİKCAN                            İrem SÜLÜ                                                                                   Tarık ÖZÜNAL           

         Meclis Başkanı                              Meclis Katibi                                                                                      Meclis Katibi

      Belediye Başkanı    
 T.C.

 YÜREĞİR İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE AİT

TUTANAK ÖZETİ

TOPLANTI TARİHİ               : 07.01.2011

TOPLANTI GÜN VE SAAT    : CUMA  günü  11.00.’da

KATILANLAR                       : 36

KATILMAYAN                       : -

MAZERETLİ                          : - 2

GÖREVLİ                              : -

Belediye Meclisinin 07 OCAK CUMA  günü saat 11.00’de olağan  olarak yapılan toplantısında Meclis Başkanı  (Belediye Başkanı  ) Mahmut ÇELİKCAN,   Abdusselam ÖZPOLAT, Atilla BARIŞIK, Celal TURAN, Enver DALKIRAN, Fatma EVCİMİK,Hasan KARAOĞLU, Hıdır BAHÇE, İrem SÜLÜ, Mehmet YILDIZ, Murat TÜRK, Mustafa ÇOBAN, Mustafa ESENKURT, Necati CENGİZ ,Ömer AYGÜN, Salih SARI, Serkan ÖZDEMİR, Songül SİVASLIOĞLU, Tarık ÖZÜNAL, Yaşar TURAN, Zehra ERDEM,  Ertan SÜMER, Hayrettin KAYA, İbrahim LEBA, Muhammet YALÇIN, Mustafa NAĞAŞ, Necmettin ATAY, Necmi ÖZCANLI, Zeynel MIZRAK, Bahtiyar BALABAN, Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL, Fikret DOĞAN, Hüseyin TUMLUKOLCU, Uğur İsa CEYLAN, Kadir BATMAZ  ve Veysel KOKAÇYA’nın katılımları, Ahmet YÜZKECCİER ve Fethi ÇOŞKUNTUNCEL'in mazeretli olmalarına rağmen  çoğunluk kurulduğundan oturum başkan tarafından  açıldı.

Gündeme geçilmeden önce Belediye Meclisinin 06.01.2011 günlü meclis tutanak özetinin yapılan oylamasında oybirliği ile kabulüne karar verildi.

Gündeme geçilmeden önce MHP Meclis Üyesi Bahtiyar SAĞLAMDEMİREL; Ben Karacaoğlan mahallesinde oturuyorum. PTT Evleri, Karacaoğlan ve Selahattin Eyyubi Mahallelerinde ASKİ'nin yaptığı çalışmalardan dolayı yol çökmeleri var. Lütfen buralar kontrol edilip ne gerekiyorsa yapılsın. Vatandaş bize sürekli şikayetle geliyor. Teşekkür ederim.

CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Gazetelerde çıkan Büyükşehir Belediyesinin verdiği bir davete Yüreğir Belediyesi Meclis üyelerinin katılmadığı söyleniyor. Bize davetiye gelmedi. Bunun Büyükşehir Belediyesinden sorulmasını istiyorum. dedi.

Başkan bey; Bana gelen bilgide davetiye gönderildiği söylendi. Yinede gerekli soruşturmayı yaparız. dedi.

CHP Meclis Üyesi İbrahim LEBA; Bugün Yüreğir Belediyesinin kurucu Başkan Yardımcısı Sayın Veysel KÜÇÜKALTUN vefat etmiştir. Kendisine Allah'dan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum.

26 MART 1989'da  olmayan bir belediyeye başkan seçilen rahmetli Sabahattin EŞBERK 'i rahmetle anıyoruz. Benim konuşmamın sebebi kendi dönemimi göklere çıkarıp, diğer dönemleri yermek değildir. Sadece rahmetlinin yaptıkları bilinsin istiyorum. Seçimin ertesi günü Belediye binasının Büyükşehir Belediyesine ait Levazım deposu ile karşılaştık. Oturacak sandalyemiz hizmet verecek aracımız hatta konuşacak telsizimiz bile yoktu. Sayın Müdürümüz Hamza Ali GÜLSÜMBÜL bilen arkadaşlarımızdan bir tanesidir.

Yeni oluşturulan Seyhan ve Yüreğir Belediyesine Büyükşehir Belediyesi emeklisi gelmiş yüksek yevmiyeli, çalışmayan hatta motoru olmayan otobüsü Yüreğir Belediyesine gönderdi. Halka hizmet için en önemli şeyin Makine Parkı olduğu bilinci ile Sayın Başkan yurtiçi ve yurtdışında makine parkına katkı sağlayacak tüm olanakları sonuna kadar zorladı. Almanya'ya yaptığı ziyaret sırasında Almanya'da yaşayan Yüreğirli yurttaşlarımızdan sağlanan bağış ve hibeler yoluyla 2 adet dev sıkıştırmalı Mercedes çöp aracı, 1 adet Mercedes marka otobüs sağlanmıştır. Daha sonra belediye kendi imkanları ile makine parkına 2 dev fatih, 2 adet AS 900, 14 adet As 700 damperli kamyon, 3 adet Pejo, 2 adet dozer, 2 adet sallama kepçe ve benim aklıma gelmeyen nice araç gereçler aldı. En önemlisi yol yapımında kimseye bağımlı olmadan kendi beton şantiyesini 73.500 m2 alanda kurarak Türkiye'de belki de ilk defa yeni kurulan bir  belediyeye bunun   gururunu yaşattı. 

Sayın Zeynel MIZRAK belediye binasının, Evlendirme Dairesinin, Emlak ve Gelirler Müdürlüğü binalarının  ÇTV vergisi olmadan, Gelirleri olmadan Başbakanlığın tüm genelgelerine ve engellemelerine rağmen nasıl yaptığını anlatsın. Bizim zamanımızda sadece traktörlerle çöp toplanıyordu. 2 adet Amerikan malı sıkıştırmalı çöp aracımız vardı. Yedek parça olmadığı için hurdaya çıkarıldı. Rahmetli başkan 10 adet sıkıştırmalı çöp aracı alarak makine parkını biraz daha zenginleştirdi. Ama yaptığı bir şey var ki kimsenin yapabileceğini tahmin etmiyorum. Gece gündüz demeden geceleri çalışma sahasında yatarak,  12 Eylül'ün Belediye Başkanı Albay Nuri KORKMAZ'ın hazırladığı raporda kurutulması 20 milyar TL.yi geçeceği tahmin edilen Güneşli çöplüğünü kurutup ve bugünün hayvan pazarını Yüreğir'e kazandırdı. Belediye'de ne kadar geçici işçi varsa hepsini sendikalı yaptı. Hiç bir işçiyi işten çıkarmamıştır. Ekmeğinden etmemiştir. Rahmetlinin anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum. dedi.

MHP Meclis Üyesi Uğur İsa CEYLAN; Bu meclis başlarken sokakların caddeye dönüştürülmesi ile ilgili konunun Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme alınması gerekiyordu. 6 aydır bekliyor. Hala gündeme alınmadı. Yüreğir bölümünün metronun alt güzergahı D-400 ve Kozan yolu bağlantılı köprü yapılırsa devlet hastanesinin önündeki trafik rahatlayacak. Bunu da Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinden hızlandırmalarını bekliyoruz.

CHP Meclis Üyesi Zeynel MIZRAK; Adana'da 3336  sayılı kanunla Seyhan ve Yüreğir adına 2 ilçe kuruldu. Yüreğir Belediyesi 1989 yılında kuruldu ve buranında ilk kurucu İmar Müdürlüğünü yaptım. İsmi olan cismi olmayan bir belediye kuruldu. Büyükşehir belediyesinin Levazım ve İkmal Müdürlüğüne ait bir hangar yeri vardı. Biz onu Büyükşehirle yapılan görüşmelerden sonra hiç beklemeden Halkla İlişkiler, Zabıta, Gelir Müdürlüğü gibi tüm belediye birimlerini oluşturduk. İlk yaptığımız  iş elimizde hiç pafta olmadan İller bankasından tüm Yüreğir'in Haritasını bila bedelle yaptık.

 Dün  araç alımı ile ilgili meclisimize teklif geldi. Bu tür alımlar konusunda sizi destekliyoruz çünkü alet işler el öğünür.

İlk iş beton şantiyesini 19 Mayıs Mahallesinde kurduk. Hiç bir parti gözetmeksizin işçi alımı yapıldı. Türkiye'de ilk beton şantiyesini belki Yüreğir belediyesi olarak biz kurduk. Güneşli çöplüğünü bir yıl gibi zamanda temizledik. 2 tane sağlık ocağı yapıldı. Bunlardan biri güneye, diğeri kuzeye yapıldı. Biz güneyin insanları olarak Şehit Erkut Akbay Mahallesine ilk Sağlık ocağını kurduk. Nedeni ise orada Sarıçam deresi vardı. Sıtma vs. gibi hastalıklar daha çok oluyordu. Vatandaşımız mağdur olmasın istedik.

İlk Spor Tesislerinin 1.incisi PTT'ye, 2.incisi güney yüreğire yaptık. Hizmette bile eşitlik, adalet ilkelerinden çıkmamaya çalıştık. Bunlar somut örneklerdir. Bunun dışında Yüreğirin tamamı hisseli arsalardan oluşmuştu.  Yüreğir'de in ıslah imar çalışmaları yaparak %70-80 oranında vatandaşları hisseli arsalardan kurtarıp imarlı ifrazlı tapulara kavuşturduk.

Başkan bey; Yüreğir belediyesi 20 yıl önce kuruldu. 8000 hektarlık alanda 85.000 hektarlık alana,  38 mahalleden 99 mahalleye çıktık. Bunun altından kalmak zor. Ama elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Alanımız 10 misline yakın büyüdü. Kimseye ayrıcalık yapmıyoruz. Yollarla ilgili sorunumuzun başında ASKİ geliyor . Tüm mahallelerde çalışma yaptı. Bunların hepsine yetişemiyoruz. Bu bizim yükümüzü daha da arttırdı. ASKİ'den 4,5- 5 trilyona yakın alacağımız var. 655 milyarını kavga dövüşle aldık. Kalanıda bir kaç taksitle vermeyi taahhüt ettiler.  ASKİ çalışma yapmadan önce bize haberdar etmiyor. Bu nedenle vatandaş ve biz mağdur oluyoruz. Geçmiş dönemin belediye başkanını saygı ve rahmetle anıyorum.

Bizim borçlarımız çok, ödediğimiz borç miktarı toplam 26 milyon. İşimiz kolay değil. Ama yetişebileceğiz kadar yetişeceğiz. Belediyemize gelen parayla, ödemelerimiz hemen hemen aynı. Aldığımız kredi yatırım olarak duruyor. Haydaroğlu Mahallesinde gördüğümüz tabloyu beğenmedim. Vatandaşımız ona layık değil.  Hiç kimse böyle bir tabloyla karşılaşmak istemez, demek ki 5 yılda bu yol yapımını gündemimizden düşürmeyeceğiz. Burda bizim planlarımızı bozan ASKİ bundan sonra arkadaşlara talimat verdik; Yeni yaptığımız yola kimseyi bırakmayacağız. Parasını yatırmıyorsa, para bizim hesabımıza girmiyorsa yolu kırdırmayacağız. AYKOME'ye TEDAŞ yatırmış. ASKİ yatırmamış. Parayı ben alamıyorsam aldığımız kredileri onların kırdığı yola niye kullanalım. Biz bu parayı yeni yollarda daha iyi işlerde kullanırız. İnşallah daha iyi olacak. Bunu hep beraber çözeceğiz. dedi.

CHP Meclis Üyesi Hayrettin KAYA; Tek bir çözüm var. Seçilen Anakent Belediye Başkanının  Yüreğir'e sıcak bakması gerekiyor. dedi.

Başkan bey; Zihni bey dün bizim kahvemizi içmeye geldi. Çukurova ve Süleyman Vahit Caddesinde oturan arkadaşlarımız var. 20-30 senedir buraya hiçbir şey yapılmıyor.   Buraların yapımı ile ilgili görüşmeler yapıldı. Büyükşehir Belediyesi olarak ihale edeceğiz.

Kozan yolunda TEDAŞ direkleri yer altına alındığı zaman düzelecek. İller Bankasında 54 trilyon gelirimiz var. Bunun 20'si Büyükşehir Belediyesine kesinti olarak gidiyor. 34'üde bize kalıyor. Ama bunun %40'ı borçlarımıza gidiyor, geriye 16-17 trilyon kalıyor. Bize gelen paranın daha fazlası Büyükşehir Belediyesine gidiyor. Yüreğir 2010 yılında 20 trilyon'luk hizmet aldı mı. Yüreğir'in kurtuluşu Büyükşehir'in Yüreğir'i elinden tutup kaldırması ile olur. Tabi ki biz konuşup projelerimizi yapacağız. Ama asıl iş motor güç Büyükşehir Belediyesidir. Ortak akıl ortak başarı dedi.

Biz bu dönemde Karayollarından çok yardım aldık. Bunları da yaptığımız şeylere yansıtmıyoruz. Gider olarak ve yatırım yaptık diye yansıtmıyoruz. Ne kadar getirirsek o kadar Yüreğir'e hizmet etmiş oluruz. İnşallah hep beraber bunu başaracağız. dedi. 


G Ü N D E M:


                 Gündemin 1.maddesini oluşturan; İlçemiz Misis-Yakapınar Mahallesi; 1462,1463 ve 1464 nolu parseller onaylı 1/1000 ölçekli 15 Zİ-II, 15 Zİ-III, 15 ZJ-I ve 15 ZJ-IV nolu halihazır paftalarında İmar Planı Revizyonu ile ilgili  Başkanlığın 07.01.2011 gün ve 10/19 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar-Halkla İlişkiler-AB ve Dış İlişkiler-Mesken ve Gecekondu-Plan Bütçe-Eğitim Kültür Spor ile Deprem ve Doğal Afetler Komisyonları raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede CHP Meclis Üyesi Necmettin ATAY'ın RED kararına rağmen komisyon raporunun aynen kabulüne oyçokluğu  ile karar verildi.

                Gündemin 2.maddesini oluşturan;  Denetim Komisyonu Üye Seçimi ile ilgili Başkanlığın 07.01.2011 gün ve 10/20 sayılı yazısı ekinde gelen Mali Hizmetler Müdürlüğünün 21.11.2010 gün ve 12/2319 sayılı yazısı okundu görüşülmesi yapıldı ve neticede Belediyemizin 2010 yılı Gelir, gider ve bunlara ilişkin kayıtların incelenmesi için Denetim Komisyonuna gizli oy açık tasnifle yapılan seçimi neticesinde  Zehra ERDEM ve Mustafa NAĞAŞ 31'er oyla,  Yaşar TURAN ve Tarık ÖZÜNAL 30'ar oyla, Kadir BATMAZ 28 oyla seçilmişlerdir.

                Gündemin 3.maddesini oluşturan; İlçemiz Seyhan Mahallesi 1160 ada 669 ve 670 nolu parseller ile Seyhan Mahallesi 9207 ada 36 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-02-B-4-B ile 034-B-02-B-3-A halihazır paftalarında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili Başkanlığın 07.01.2011 gün ve 10/22 sayılı yazısı ekinde gelen Bayındırlık İmar- Plan Bütçe-Kanunlar-Eğitim Kültür Spor-Kentsel Dönüşüm-Tarife-Halkla İlişkiler ile Mesken ve Gecekondu komisyonları raporu okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede komisyon raporunun aynen kabulüne oybirliği ile karar verildi.

                Gündemin 4.maddesini oluşturan; İlçemiz Seyhan Mahallesi 9579 ada 59 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-02-C-3-B halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili Başkanlığın 07.01.2011 gün ve 10/24 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 07.01.2011 gün ve 13/168 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar, Halkla İlişkiler, Kentsel Dönüşüm, Tarife ile Kanunlar   komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

                Gündemin 5.maddesini oluşturan; İlçemiz Cumhuriyet (Başak) Mahallesi 1160 ada 1565 nolu parsel onaylı 1/1000 ölçekli 034-B-03-A-4-B halihazır paftasında İmar Planı Değişikliği  ile ilgili Başkanlığın 07.01.2011 gün ve 10/25 sayılı yazısı ekinde gelen İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün 07.01.2011 gün ve 13/166 sayılı yazısı okundu, görüşülmesi yapıldı ve neticede incelenmek üzere Bayındırlık İmar, Plan Bütçe, Eğitim Kültür Spor ile Mesken ve Gecekondu  komisyonlarına havalesine oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek madde olmadığından oturum 01.02.2011 günü  Saat: 16.00’de toplanmak üzere  Başkan tarafından oya sunularak  tatil edildi.OTURUM SONU:  12.00.de
    Mahmut ÇELİKCAN                                İrem SÜLÜ                                                                     Tarık ÖZÜNAL           

         Meclis Başkanı                                  Meclis Katibi                                                                    Meclis Katibi

      Belediye Başkanı