DURMADAN YORULMADAN ALNIMIZIN AKIYLA 10 YIL

Millete hizmet yolunda; “Milletimiz ile beraber yürüdüğümüz müddetçe bizi yolumuzdan ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir’’ anlayışına sahip liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde inanç, azim ve onurla taşıdığımız hizmet bayrağını devredeceğiz.

10 yılda ‘Halka Hizmet, Hakk’a Hizmettir’ şiarı ile şehrimizi geleceğe taşıyacak yüzlerce eser kazandırmış olmanın yanı sıra, 7’den 77’e bütün gönüllere girmenin huzurunu ve mutluluğunu yaşamaktayız.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle aday olduğumuz Yüreğir’imizde, bizlere teveccüh gösterip bu güzel ilçemizin Şehr-i Emini yapan değerli hemşerilerimize hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşamış olmaktan dolayı Rabbime ne kadar şükür etsem azdır.

AK Belediyecilik çizgisinden sapmadan, ‘İki günü eşit olan ziyandadır’ Hadis-i Şerif’inin kılavuzluğunda, 10 yılda; kültür evlerinden kapalı spor salonlarına, yüzlerce yeni parktan Millet Bahçesine, kentsel dönüşümden sosyal konutlara, kına konaklarından bilim merkezine kadar, ilçemize pek çok eser kazandırdık.

Yüreğir’de millet ve çözüm odaklı AK Belediyecilik anlayışı ile hem ilçemizin sosyo- kültürel değişimine katkı sağladık, hem de ürettiğimiz sayısız sosyal sorumluluk projeleri ile Adana’da ilkleri başarmış bir belediye olduk. Bu sayede ilçemizi; hızla kabuk değiştiren, gelişen bir kent olmanın yanı sıra cazibe merkezi haline getirdik.

Bizler, 10 yıldır gece-gündüz sürdürdüğümüz hizmet seferberliğimizde hep en iyisini yapmaya çalıştık. Hiç yorulmadık, hemşerilerimizin teveccühleri, duaları bizlerin aşkla çalışmamıza vesile oldu.

Bundan sonra da memleketimiz ve milletimiz için, bu kutlu yürüyüşte gönülden çalışmaya, Hak olan yolda yürümeye ‘DURMAK YOK YOLA DEVAM’ diyerek devam edeceğiz.ÖDÜLLER
2017 / AK Parti Yerel Yönetimler Proje Yarışması’nda
En İyi Sosyal Proje Ödülü,
Tarladan Okula Çocukevi Projesi,
2016/ Andy-Ar Yerel Yönetimler Araştırması
Akdeniz Bölgesi En Başarılı İlçe Belediyesi
Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi
2015 Tarihi Kentler Birliği En İyi Proje Ödülü
2017 Süreklilik ve Uygulama Ödülü
2017 / İNGEV (Uluslararası İnsani Gelişim Vakfı)
Sosyal Belediyecilik’te Türkiye 2’nciliği
2016 / UNICEF Türkiye
Çocuk Dostu Şehir Ödülü


Dar gelirli 644 ailenin ev hayali gerçek oldu.
Yüreğir Belediyesi tarihinin en büyük yatırımını, dar gelirli 644 ailemizin ev sahibi olması için gerçekleştirdi. Atakent Mahallesi’nde gerçekleştirilen Sosyal Konut Projesi’nin temeli, Ocak ayında atıldı.
Sosyal Konutlar’ın hak sahipleri kura ile belli olurken, ev hayalleri gerçeğe dönüşen aileler kura töreninde sevinç gözyaşı döktü. 644 Sosyal Konut Projesi, Adana’da bugüne değin, arazi üretiminden inşaatına kadar tüm sürecin belediye tarafından yürütüldüğü ilk konut projesi olmuştur.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

90’lı yıllardan itibaren yoğun göç alan ilçedeki çarpık ve düzensiz kentleşmeyi çözmek için 2009 yılında ‘Yerinde Kentsel Dönüşüm’ projesi başladı.
Yüreğir Belediyesi ‘Yerinde Kentsel Dönüşüm’ projesini; Kültür ve sosyal projelerle desteklenen ‘Zihinsel Dönüşüm’ mantığı ile gerçekleştirdi. Kışla Mahallesi 1’inci Etap Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi tamamlandı. 772 ailemiz yeni evlerinde, yeni hayatlarına başladı. 43 esnafımız her sabah ‘Besmele’ ile açtıkları yeni iş yerlerine kavuştu. Yüreğir’de 9 bölgede sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. Kentsel dönüşüm projelerimizle bir taraftan Yüreğir’in çehresi değişirken, diğer taraftan ekonomik durumu iyi ailelerimizin konut almak istediği cazibe merkezi haline geldi.
2009 yılına kadar Adana’nın göç alan, sorunlarla boğuşan bir ilçesi olan Yüreğir, alt ve üst yapı yatırımları, sosyal projeleri ile uluslararası kuruluşlarında dikkatini çekti.
10 yılda Yüreğir’de çocuklarımızın sağlıklı gelişimini desteklemek için 94 yeni park yapıldı. İlçemizdeki mevcut 45 parkın oyun gruplarını modernize edildi.
Ağaçlandırma ve bitkisel peyzajla fiziki yapısını iyileştirdik. Bu çalışmalarımızı UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), 2016 yılında ‘Çocuk Dostu Şehir’ ödülüyle onurlandırdı.

ERTUĞRUL GAZİ YÜZME HAVUZU

Yüreğir Belediyesi, 2017 yılının sonlarında temelini attığı Kapalı Yüzme Havuzu ile bölge insanına yaz-kış yüzme sporu yapabilme imkanı sağlayacak.
Kapalı Yüzme Havuzu, 5.000 metrekarelik kapalı spor kompleksinin içinde yer alıyor.
Komplekste; yüzme havuzunun yanısıra voleybol ve basketbol sahası, tribünler, fitness salonu, bowling salonu, masa tenisi salonu, kafeterya, erkek ve kadınlar için duş ve giyinme odaları bulunuyor.

11 Kültürevi ve Adana’nın en büyük kültür merkezini yaptık.
Yüreğir Belediyesi 10 yılda Yüreğirli’nin zihinsel dönüşümüne destek verecek, temelinde mesleki ve teknik eğitimin bulunduğu sosyal ve kültürel projelere öncelik verdi. Bu amaçla11 kültürevi yaptık. Selçuklu mimarisinin belirgin özelliklerini taşıyan Adana’nın en büyük Yüreğir Kültür Merkezi’ni inşa edildi. Kültür Merkezi’nde; 2 adet 200 kişilik, 1 adet 1000 kişilik büyük toplantı salonu ile modern nikah dairesi, fuaye ve sergi alanları bulunuyor.
Yılın 12 ayına yayılan ‘Eğitimde Kültürevi Modeli’ her yıl 30.000 Adanalı’nın yararlandığı Yüreğir Belediyesi’nin yüz akı projeleri arasında yer alıyor.

Yüreğir’de, ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ bir söz değil, yaşanan bir gerçek. Yüreğir Belediyesi ‘Kültürevi’ modeli, 2009 yılından bugüne on binlerce ortaokul ve lise çağındaki gencimizi, eğitim hayatlarının kırılma noktası sayılan lise ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırladı.
Tamamı ücretsiz verilen ders ve takviye kurslarının yanı sıra gençlerimiz belediyenin kırtasiye destekleri ile aile bütçelerini sarsmadan eğitim geleceklerini planlama şansını yaşadı.

Yüreğir Belediyemiz, 2009 yılından günümüze kültürevlerinde verilen eğitimlerin başarıya ulaştırdığı bireylerin çokluğu ile örnek yerel yönetim oldu. Bölge insanının sosyo-ekonomik ihtiyaçları tespit edilerek 88 branşta mesleki kurslar açıldı. Bu eğitimlerle ev kadınlarımız aile ekonomisine katkı sağladı.
Biçki dikişten kuaförlüğe, aşçılıktan pastacılığa birçok farklı kursa katılan yüzlerce kadınımızın eli ekmek tutar hale geldi. Kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapılarak Yüreğir Kültür Merkezi önünde, ürettikleri ürünleri satabilecekleri dükkânlar açıldı. Sanayide ihtiyaç duyulan teknik eleman ihtiyacını karşılamak üzere mesleği olmayan erkek kursiyerlerimiz, kaynakçılıktan fayansçılığa kadar birçok farklı mesleki kursa katılarak iş sahibi oldu. Yüreğir Belediyemiz, istihdamı destekleyerek ülke ekonomisine büyük destek sağladı.
180 bin vatandaşımızı kültürevlerimizde ücretsiz eğitimlerle hobi ve meslek sahibi yaptık.

Spora Tam Destek

Sporun çocuklar ve gençler üzerindeki olumlu etkisini bizzat gençliğinde tecrübe eden Başkan Mahmut Çelikcan, ‘Sportif Gençlik Sağlıklı Nesiller’ anlayışı ile tesis ve sportif alt yapı projelerini hayata geçirdi.
Güreş sporundan tekvandoya, futboldan atletizme çeşitli spor dallarında 10 yılda binlerce genci amatör ve profesyonel olarak Türk sporuna kazandırdı. 2010 yılında kurulan Yüreğir Belediyesi Güreş Kulübümüz, birçok ulusal müsabakada önemli dereceler alarak 2018 yılında güreşte 1’inci lige yükseldi.

50.000 GENCİMİZİ SPORLA BULUŞTURDUK. 1200 LİSANSLI SPORCU YETİŞTİRDİK


Çifte Türkiye Şampiyonluğuna Ev Sahipliği Yaptık.
Ata sporumuz Güreşi gençler arasında popüler hale getirmek için Yüreğir Belediyesi olarak 2016 Şubat ayında Grekoromen Türkiye Şampiyonası’nı yaptık. Ardından, 2017 Aralık ayında Büyükler Serbest Güreş Türkiye şampiyonasını yaparak Cumhuriyet tarihinde Adana’da ilk defa Büyükler Türkiye Şampiyonalarına sponsor olarak destek sağlanmıştır. Bu her şampiyonada da Dünya minderlerinde güreşen Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonları mindere çıkarak Adanalılarla buluşmuşlardır.

15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın bize anlattıkları
Gökyüzüne uzanan 15 adet krom silindir form, Vatan, millet, milli irade, demokrasi, bağımsızlık, insan hak ve hürriyetleri ile var olan tek devlet anlayışımızın tamamlayıcı değerlerini, en tepede bulunan bayrak ise farklı din, dil ve etnik yapının zenginleştirdiği, Türk milletinin ortak değeri ‘Tek Bayrak’ ilkemizi betimlemiştir. Türk bayrağını taşıyan silindir krom formlara dayanak olan kaide üzerinde duran kadın ve erkek figürleri; Aziz şehit ve gazilerimizi anlatmaktadır.

15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi’ni, demokrasiyi hedef alan hain kalkışmanın ardından, çocuklarımıza ve gençlerimize bu kara günü unutturmamak, şehit düşen 250 vatan evladının aziz hatıralarını yaşatmak üzere yaptık. 1 yıldan daha kısa bir sürede tamamlandı. 14 Temmuz 2017 günü düzenlenen törenle hizmete alındı.

15 Temmuz Şehitler Parkı, Atakent Mahallesi’nde 54.000 metrekare alanda kurulmuştur. Komplekste; 5 Ocak Adana Kurtuluş Diyaraması, 15 Temmuz Şehitler Anıtı, Bilim Merkezi, Planetaryum (Gezenevi), Robot Atölyesi, Müze ile birlikte modern oyun grupları bulunan çocuk oyun parkları, sosyal tesis ve mesire alanları yer almaktadır.
15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi, Atakent Mahallesi’nde 54.000 metrekare alanda kurulmuştur.

5 Ocak Adana Kurtuluş Diyaraması
Bilim Merkezi Gezegenevi
Diyarama, 5 Ocak 1922 yılında Adana’da düşmana karşı verilen kahramanca mücadeleyi canlandırıyor. Diyarama’da; ses ve görseller eşliğinde, Çukurova insanının gözüpek mücadelesi anlatılıyor. Diyarama içinde: Milli mücadele döneminde kullanılan askeri araç ve gereçlerin sergilendiği müze de bulunuyor.
Bilim Merkezi, ziyaretçilerine basit makinelerin nasıl çalıştığını gösteriyor. Bu deneyim çocuklara teknolojiyi anlamalarında önemli temel oluşturuyor. Robot Atölyesi de basit komutlarla bir robotun yapımında temel bilgi ve işleyişi çocuklara sunuyor.
Gezegenevi, insanın gök bilimine ve uzaya olan merakı nedeniyle en çok ziyaret edilen bölüm olmakla birlikte burada gezegenlere ve yıldızlara 3 boyutlu bir seyahat mümkün. Bu görsel şölenin verdiği keyfe diyecek yok
Misafir Olduk
10 yılda 20 bin eve misafir olduk. Vatandaşın sorunlarını ilk ağızdan dinleyerek taleplerini hızlı şekilde çözüme kavuşturmaya çalışıldı.
MiSiS Ölümsüzlük Şehri
7 bin yıllık Misis Antik Kent, 2011 yılında startı verilen “Ölümsüzlük Şehri Misis” projesi ile dünyaya tanıtıldı. Lokman Hekim’in yaşadığı rivayet edilen Misis’te kazı ve restorasyon çalışmaları, uluslararası üniversiteler ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile devam etmektedir.
Ölümsüzlük Şehri Misis projesi, TKB (Türkiye Tarihi Kentler Birliği) tarafından 2016 ve 2017 yıllarda ‘En İyi Proje’ ve ‘Proje Uygulama ve Süreklilik’ kategorisinde ödül aldı.
Kervansaray ve Antik tiyatro gün yüzüne çıktı. Misis’te sürdürülen kazılarda; 2 su değirmeni, antik tiyatro ve kervansaray gün yüzüne çıkarılırken Lokman Cami rekonstrüksiyonu devam ediyor. Misis kazıları tamamlandığında Ceyhan Nehri’nin yarattığı doğal flora, Antik Misis Köprüsü ile Adana önemli bir turizm merkezi olacak. Yüreğir Belediyesi olarak, geçmişten gelen gecekondulaşmanın önüne geçerek, bölgeyi gecekondudan temizleyerek, bölgenin Milli Park ilan edilmesi planlanıyoruz.
Spor Tesisleri
Yüreğir Belediyesi olarak, gençlerimizi sokağın olumsuz şartlarından korumak ve spora yönlendirmek için 2009 yılında ‘Her Mahalleye Bir Spor Tesisi’ sloganı ile 10 yılda 19 spor kompleksini hayata geçirdik. Tesislerin tamamı günün modern şartlarına uygun malzemelerle, sporcuların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak profesyonellikte inşa edildi. Spor tesisleri, her yaz belediye tarafından ücretsiz düzenlenen Yaz Futbol Okulu öğrencileri ile birlikte yılda 10 bin gencimizin faydalandığı spor merkezleri oldu.


Sevgiye Engel Yok
Yüreğir Belediyesi, Adana’da ilk Engelli Merkezi’ni açan belediye olmuştur
Yüreğir Belediyesi “Yüreğir’de Sevgiye Engel Yok” anlayışı ile 2009 yılından itibaren sosyal değişimin startını verdi.
Dezavantajlı kesimlere yönelik yaptığı çalışmalarla ülke çapında adından söz ettiren belediyemiz, engellilerin hayatlarını kolaylaştıran birçok ilki gerçekleştirdi. Engelliler için özel servis araçları alındı. Engelliler bu araçlarla 10 yıldır Engelli Koordinasyon Merkezi’nde devam eden eğitimlerle sosyalleşiyor.
4 bin 500 tekerlekli sandalye hediye ettik.
Türkiye’nin En Güzel MİLLET BAHÇESİ
Artan nüfusla beraber barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere kentlere bir yandan binalar inşa edilirken, diğer yandan da günümüz kentlisinin çevre bilincinin oluştuğuna, yaşadıkları çevrede daha fazla yeşil alana sahip olmasını istediklerini görüyoruz.
Günümüzde yeşil alanlar, olmazsa olmazlarımız arasında. Kentlerin park ve bahçeleri ‘Gelişmişlik Ölçüsü’ olarak değerlendiriliyor. Yüreğir Belediyesi olarak 10 yılda yeşil alanlarını 200 bin fidan ve ağaç dikerek %300 oranında artırdı. 2018 yılı ise en büyük çevre projesinin startının verildiği yıl oldu.
120 araç ve iş makinesi aldık. Araç parkına 18 milyon lira yatırım yaptık.
Kurum gelirlerini titiz kullanmak marifetiyle, birçok belediye tarafından tercih edilen klasik hizmet araç ve makine kiralama modeli, Yüreğir Belediyesi, uzun süre önce terkedildi. 10 yılda 120 araç ve iş makinesine 18 milyon liralık yatırım yaparak milyonlarca lira tasarruf etmiştir.
24 SAAT TEMİZ YÜREĞİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Yüreğir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğümüz, ‘Daha Temiz Bir Yüreğir’ için 24 saat aralıksız çalışıyor. 500 bin nüfuslu ilçenin 106 mahallesinde gece-gündüz, yaz-kış demeden çalışarak günlük yaklaşık 600 ton çöp toplanıyor.
İlçede 9 yılda çöp konteynırları ve çöp kutuları yenilendi ayrıca kesintisiz hizmet için çöp toplama ve aktarma araçları alındı. Belediyenin kadın temizlik timleri, cami ve ibadethane temizliklerinin yanı sıra cadde ve sokaklarda aralıksız görev yapıyor
GIDADAN GİYİME 150 BİN SOSYAL YARDIM PAKETİNİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRDIK
Yüreğir Belediyemiz, 2009 yılından buyana yoksula ve ihtiyaç sahibine gıdadan giyime 150 bin koli yardımda bulundu. Yardımlarda, Yüreğir’de yaşayan ihtiyaç sahiplerine öncelik verilerek ulusal yardım kampanyaları dahilinde Iraklı Türkmenlere, mültecilere ve son olarak Afrin’de savaş nedeniyle gıda ve giyim sıkıntısı çeken sivil halka TIR’lar dolusu yardım ulaştırdı.


Sosyal Belediyecilik
42 bin 300 ziyaretle engellilerimize ve yaşlılarımıza evde bakım hizmeti verdik
Yüreğir Belediyesi olarak, nüfusu 500 bine yaklaşmış olan ilçede engelli, yardıma muhtaç ve kişisel bakımlarını kendi gerçekleştiremeyen vatandaşlarımıza evlerinde ziyaret ederek ‘Evde Bakım Hizmeti’ veriyoruz.
Ev temizliği, yemek, kişisel bakım hizmetleri veren ekiplerimiz; berber, aşçı ve sağlık görevlileri alanında uzman personelden oluşuyor. Sosyal Belediyeciliğin önemli standartlarından olan ‘Evde Bakım Hizmetleri’ çerçevesinde, 10 yılda, 42 bin 300 ziyaretle evde bakım hizmeti verdi
Kapalı Semt Pazarı
Binlerce insanımızın alışveriş için tercih ettiği pazar yerleri Yüreğir’de kapalı semt pazarlarına dönüşüyor. Mevsimsel olumsuzlukları en aza indiren Kapalı semt Pazarları, esnaf ve vatandaşın yüzünü güldürüyor. Yüreğir Belediyemiz, kapalı semt pazarlarının yapımına son yıllarda hız verirken, yoğunluğa göre tespit edilen mahallelerde 4 Kapalı Semt Pazarı’nı hizmete sundu.
Yüreğir’de hayata geçirilen kapalı semt pazarları, pazar kurulmadığı günlerde ise vatandaşların sportif ve sosyal etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.
Yüreğimize Hoş Geldin Bebek
Yüreğir Belediyemizin 2011 yılında başlattığı Hoş Geldin Bebek projesi kapsamında 22 bin bebeğe “Hoş Geldin” dedik. Yüreğirli anne babalara bebek bakımıyla ilgili eğitim vererek ani bebek ölümlerinin önüne geçmeyi amaçlayan Yüreğir Belediyesi, 2011 yılında, alanında uzman personelden oluşan ‘Hoş Geldin Bebek’ ekibi oluşturdu. Bebek sahibi olan aileleri evlerinde ziyaret eden ekiplerimiz bebek bakımıyla ilgili basit ve pratik bilgilerle aileleri eğitirken, özel olarak hazırlanan bebek bakım ve ihtiyaç kiti hediye ediyor.
10 YILDIR ADANA’DA RAMAZAN AYI YÜREĞİR’DE FARKLI YAŞANIYOR
Adana’da Ramazan Bereketi Yüreğir’de Yaşanır
2009 yılından günümüze kardeşlik ve bereket sofraları kuran Yüreğir Belediyesi, yılın 365 günü olduğu gibi Ramazan aylarında da ihtiyaç sahiplerine sağladığı sosyal desteklerle belediyecilikte öncü olmayı başardı. 10 yılda 900 bine yakın Adanalı ile Ramazan’ın bereketini ve manevi hissiyatını yaşatacak projelere imza atan Yüreğir Belediyesi, Yüreğirli çocuk ve gençlere manevi değerler eğitimi ile birlikte Ramazan ayına özel hazırlanan programlar düzenledi.
Paylaştıkça Azalıyor Acılarımız
Yüreğir Belediyesi olarak, 10 yılda 22 taziyeevini hizmete açtı
Yüreğir Belediyesi, Başkanımız Mahmut Çelikcan’ın, “Belediyecilik, doğumdan ölüme insana hizmettir” düsturu ile belediye hizmetlerinde insan odaklı projeler gerçekleştirdi. Toplumumuzun önemli hassasiyetleri arasında yer alan taziye geleneğinin yaşatılması ve sağlıklı mekanlarda yaşanması için özel taziyeevleri yaptı. Taziyelerde belediyeden din görevlisi tahsis edilirken, kültürümüzde var olan geleneklerle, taziye için gelen ziyaretçilere yiyecek ve içecek ikramlarında bulunuyoruz.
Yüreğir’de Kına Konakları
Yüreğir’in güneyi ve kuzeyine yapılan Kına Konakları Yüreğirliler tarafından toplantı veya sosyal etkinlikler için de kullanılacak.
Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile Cumhuriyet Mahallesi ve Yavuzlar Mahallesi’nde 2 Kına Konağı’nın inşaatı tamamlandı.
Yüreğirliler, Kına Konakları ile bölge insanı düğün ve kına gibi törenlerini ferah mekânlarda, mevsimin olumsuzluklarından etkilenmeden gönüllerince yapabilecek. Kına Konakları, sokakta düzenlenen benzeri etkinliklerin de bölge insanına yaşattığı gürültü gibi birtakım olumsuzlukları da ortadan kaldıracak.
Muhtarlarımıza Modern Binalar
Vatandaşa hizmet verilen, ancak yeterliği bulunmayan muhtarlık hizmet binalarının yerine Yüreğir Belediyemiz tarafından bugüne kadar 9 modern muhtarlık binası yapıldı.
Doğankent’ Poliklinik
Yüreğir Belediyemiz, hükümetimizin sağlık yatırımları ile eş güdümlü olarak ilçemizde ihtiyaca yönelik sağlık yatırımları da gerçekleştirmektedir ilçe merkezine mesafeli olan Doğankent Mahallesi’nde vatandaşların poliklinik hizmetlerinden kolayca yararlanması için ilk teşhis ve tedavi noktası olarak
600 metrekare alan üzerine yapılan sağlık merkezinde, 7 muayene odası, 2 laboratuar,
2 aşı ve bebek izleme odası, radyoloji servisi ve acil müdahale odası bulunuyor
Yol
850 bin ton asfalt 700 bin m2 parke taşı 2 milyon m2 sathi kaplama ile 1100 km yol yaptık.
‘Yol Medeniyettir’ anlayışı ile çalışan Yüreğir Belediyemiz, 2009 yılından buyana ilçede yolu bulunmayan mahalle, sokak bırakmadı. Bu kapsamda Yüreğir’de 750 bin ton sıcak asfalt, 654 bin metrekare kilitli parke yol çalışması ile toplam 1.064 kilometre yol yaptık. Bu oran, Yüreğir’de 1989 yılından 2009 yılına kadar yapılan yolların uzunluğunun iki katını aşıyor.
Kent Bilgi Sistemi
2016 yılında hayata geçirilen Yüreğir Belediyesi Kent Bilgi Sistemi, 2017 yılında 106 mahalleyi kapsayacak şekilde geliştirildi.
Yol, yapı, numarataj ve bağımsız bölüm bilgilerinden oluşan adres bileşenleri toplanarak Yüreğir kent envanteri oluşturuldu. Yüreğir Belediyesi, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nce sürdürülen Kent Bilgi Sistemi projesi, Coğrafi Bilgi Sistemi altyapısı üzerine eklenmiş ve projeyi
bir üst seviyeye taşımıştır. Teknolojik bu yatırımlar Yüreğir Belediyesi’ni teknoloji dünyasında önemli bir noktaya getirmiştir. Proje faaliyetleri ilk olarak veri tabanı tasarımı, veri sayısallaştırma, dönüşüm ve düzeltme ile başlamış, saha çalışmaları için gerekli zemin oluşturulmuştur.