YÜREĞİR BİLİM ŞENLİĞİ TAMAMLANDI

Adana'da ilk defa Yüreğir Belediyesi tarafından düzenlenen Bilim Şenliği görkemli bir kapanışla tamamlandı. Çukurova Üniversitesi, Bilim Teknoloji Üniversitesi, Türk Hava Kurumu, Çukurova Teknokent ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TÜBİTAK'ın desteği ile gerçekleştirilen Bilim Şenliği'nin son gününde NASA'da görevli Uzay Bilimci Umut Yıldız ile görüntülü canlı bağlantı kuruldu. Bilim Şenliğine katılan vatandaşların sorularını cevaplandırdı. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversite'sinden Prof. Dr. Mehmet Emin Uzun ise uzay ile ilgili bilgiler verdi. Vatandaşlar alana kurulan teleskoplarla uzay derinliğindeki gezegenleri ve yıldızlar incelediler.

Düzenlenen şenliğe her kesimden büyük bir katılım sağlandı. Büyük ilgi gören şenliğe öğrencilerin ve ailelerin yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı, Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Eski Adana Milletvekili ve Çevre Şehircilik Bakanı Gül Demet Sarı,AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, İl Kadın Kolları Başkanı Sevil Can, Yüreğir Kaymakamı Oguzhan Bingöl, Prof. Dr. Bilim Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Tümay katıldılar.

Atakent Mahallesi 15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim, Tarih ve Kültür Kompleksi'nde 4 gün süren ''Bilim Şenliğinde'' THK Motorlu Yamaç Paraşütü gösterisi, temsili model roket fırlatımı, bilimsel deneyler, bilim şov, bilim oyunları ve müzikal gösterilerin yanı sıra Yüreğir Belediyesi Bilim Merkezi’nde yer alan Planetaryum’da güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösterimle ziyaretçiler çarpıcı bir anlatımla evrenin derinliklerine gizemli bir yolculuk yaptılar.

Etkinliklere çocukların yanı sıra büyüklerde ilgi gösterdi.Özellikle bilimsel deneyler, roket fırlatma ve şenlikte sergilenen Çukurova Üniversitesi’nin geliştirdiği 1.5 Adana isimli elektrikli otomobil ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Şenliğin son günü olan Pazar akşamı Adanalılar yıldızları ve ayı teleskoplarla gözlemleme şansı bulurken, etkinliğin Amerika’dan sürpriz bir konuğu vardı. NASA’da görevli Türk Bilim İnsanı Umut Yıldız şenlik meydanında çocuklara NASA’da yapılan uzay çalışmalarını ve evrenin bilinmeyenlerini anlattı. Telekonferansın sonunda Umut Yıldız’a bir kız çocuğunun sorduğu ‘ Adana çok sıcak güneşe ateş etmek serinlememize yardımcı olur mı” diye sordu. Soru ile şaşıran Umut Yıldız esprili soruya yine esprili şekilde “ ateş etmek yetmez füze fırlatmak lazım füze” diye cevap verdi. Umut Yıldız gülümseten soruya verdiği esprili cevabın ardından “ Kaliforniya’da çok sıcak ama biz burada güneşe ateş etmiyoruz, tabiîki faydası yok dedi.”dedi.

Adana’da ilk kez bir bilim şenliği düzenlendiğini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan “Muhteşem bir etkinlik oluyor. Adana’mız böyle bir şenlikle ilk defa buluşuyor. Katılım çok güzel. Çocuklarımız, gençlerimiz şenlik alanında hem eğleniyor, hem öğreniyor. Bilime ilgileri, merakları, heyecanları yüzlerine yansıyor. Ümit ediyorum ki burada, bu şenlikte bizimle buluşan yavrularımız arasından ileride bilim adamları çıkacak. Bizim hayalimiz bu. Biz bu vizyonla bu tür etkinleri gerçekleştiriyoruz.

Biz, sadece içinde yaşadığımız ilçenin değil, ülkemizin geleceğine yön verecek, ülke yönetiminde söz sahibi olacak çocuklarımızın, gençlerimizin yetişmesinde, gelişimine katkı sağlayacak projelerle çalışmalarımıza yön veriyoruz.Bugün burada çocuklarımızın hayatına dokunacak, geleceklerine yön verecek, belki de burada etkilendiği küçük bir görselden hareketle bilim alanında ülkemiz adına önemli işlerin başında bulunacak özellikle çocuklarımızın zihinlerinde derin izler oluşturmasına vesile oluruz.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ FOTOGRAFLAR