BAŞKAN ÇELİKCAN NTV'DE PROJELERİNİ ANLATTI

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ilçede devam eden ve tamamlanan projeleri NTV'de anlattı.Finans Kafe' de Melda Yücel Kocaalp'ın programına konuk olan Başkan Çelikcan yapılan yatırımlarla Yüreğir'in hizmette altın çağını yaşadığını söyledi.

Yüreğir'de ilk yerinde kentsel dönüşümü başardıklarını belirten Başkan Çelikcan kentsel dönüşümüm TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Müteahhitler yoluyla devam ettiğini belirterek ''Bölgemiz deprem bölgesinde. Bu gerçeği bilerek kentsel dönüşüm çalışmalarını çok yönlü olarak devam ettiriyoruz. Yapılan konutlar üzerinde sıkı denetimler yapıyoruz. Bunun yanı sıra da olası bir depremde toplanma alanları oluşturuyoruz.'' dedi.

SOSYAL KONUTLARI REKOR BİR SÜREDE BİTİRİYORUZ

Yüreğir'de dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olması için 644 adet sosyal konut yaptıklarını kura ile de hak sahiplerini belirlediklerini belirten Başkan Çelikcan ''Yüreğirli vatandaşlarımızın sosyal donatıları olan ve depreme dayanıklı ucuz konutlarda oturması için 644 adet sosyal konut yapıyoruz. Kendi imkanlarımızda yaptığımız konutların kurasını çekerek hak sahiplerini belirledik. Kasım ayı içerisinde konutlarımızı hak sahiplerine dağıtacağız. Yaptığımız konutlar serbest piyasada 200-250 bin lira arasında giderken her türlü sosyal donatısı ve yüzme havuzu olan konutları 135 bin Türk Lirası'ndan vatandaşımıza verdik.

KAR AMACI GÜTMEDİK

Yüreğir'de oturan orta ve dar gelirli vatandaşların nitelikli konutlarda oturmasını sağlamak amacıyla yapılan konutlarda kar amacı gütmedik. İnşaata başladıktan sonra malzeme fiyatlarının yükselmesine rağmen bunu vatandaşımıza yansıtmadık. İsteseydik buralara farklı konutlar yapıp daha fazla fiyatla satabilirdik. Biz vatandaşlarımızın ev sahibi olmalarını sıcak bir yuvaya kavuşmalarını istedik. Konutlarımızı da rekor sürede ve kendi öz kaynaklarımızla tamamlıyoruz.'' dedi.

SOSYAL BELEDİYECELİĞİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNİ SERGİLİYORUZ

Yüreğir'de sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinin yaşandığını belirten Başkan Çelikcan ''Belediyeler halka hizmet yerleridir. Bu amaçla bir çok projemizi hayata geçirdik. Yeni projeleri de uygulamaya devam ediyoruz. Bu maçla geleneklerimizin yaşatılması ve ailelere destek olmak amacıyla ilçemize 2 adet kına konağı yapıyoruz. Osmanlı Selçuklu mimarisi ile yaptığımız kına konaklarımız tamamlanmak üzere. Vatandaşlarımız mutlu günlerinde ve ferah ortamlarda kınalarını çok cüzi rakamlarla yapacaklardır. Böylece gürültü kirliliği ortadan kalkmış olacaktır.'' diyerek kına yapmak isteyen vatandaşlardan sadece işletme giderlerini alacaklarını söyledi.

ADANA'NIN İLK MİLLET BAHÇESİ

Yüreğir'de yeşil alan miktarını sürekli artırdıklarını ve vatandaşların nefes alacakları ve dinlenecekleri yeni alanlar oluşturmaya devam ettiklerini belirten Başkan Çelikcan ''Seyhan Nehri Adana'nın içerisinden geçmektedir ve dünyada şehrin içinden geçen ender temiz nehirlerinden biridir. Nehri vatandaşlarımızla buluşturmak amacıyla fidanlık olarak hizmet veren bir alanı yeşil alan ve park yapmak amacıyla tahsis ederek yıl başında inşaatına başladık. 130 bin metre kare alan üzerine engelli ve yaşlılar için kütüphane, reasturant, kır kahvesi, büfe, rıhtım, seyir kulesi, zip coster, piknik alanı, çocuk oyun alanı, hayal yer, otopark, bisiklet yolu, yürüyüş yolu ,yüzer sahne, ve etkinlik alanlarından oluşuyor. Bir aile geldiği zaman akşama kadar vakit geçirebileceği etkinlik alanı olacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği Millet Bahçeleri'nden fazlası var eksiği yok. Biz de burada millet bahçesi gibi hizmet vereceğiz. Burada vatandaşımızı suyla buluşturacağız. Eylül sonu gibi hizmete açmayı planlıyoruz.'' dedi.

Adana'nın verimli topraklar üzerinde kurulduğunu ve yılın 12 ayı tarım yapılabildiğini belirten Başkan Çelikcan '' Dünyanın en verimli üç ovasından biri Yüreğir'de. Yılın her mevsimi tarım yapılabilen bir alan. Mevsimlik olarak gelen işçilerimiz yıl boyu da Adana'da kalabiliyorlar.'' şeklinde konuştu.

İLGİLİ FOTOGRAFLAR