BAŞKAN ÇELİKCAN YÜREĞİR'DE İLKLER GERÇEKLEŞTİRİYOR

Yüreğir Belediyesinin hizmete açtığı ''Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi'' öğrencilerin okul dışı öğrenme süreçlerine katkı sağlıyor. Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi'ni yeni alınan cihazlarla güçlendiren Başkan Çelikcan Adana'da ve Yüreğir'de ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor.Yeni alınan ''Sanal Gerçeklik'' ve ''9 D Yumurta Koltuklu Sanal Gerçeklik Simülatör'ü'' inceledi. Başkan Çelikcan ; ''Yüreğir Belediyemiz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokol kapsamında Adana'daki tüm öğrenciler Yüreğir Belediyesi Bilim Merkezi'nden ücretsiz faydalanıyor.'' şeklinde konuştu.

 Adana’da ilkleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirten Başkan Çelikcan, "Bölgemizde eksikliğini düşündüğümüz önemli bir eseri Adana’ya kazandırdık. Bütün vatandaşlarımız Temalı Çocuk Oyun Alanları, Planeteryum, Diyarama, Müze, Bilim Merkezi Deney İstasyonları, Gezegenevi Ve Robot Atölyesini ücretsiz gezebiliyorlar
Hizmete açtığımız bilim merkezi; bilimin serüvene dönüştüğü yerdir. Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun canlandırıldığı Diyarama ve Diyarama’ya hizmet eden müze alanı yaklaşık 460 m2, Planetaryum binası 590 m2 ve Planetaryum müze alanı 250 m2 dir. 50 kişilik planetaryum, HD ve dijital ses sistemine sahiptir. Bilim Merkezi Deney istasyonlarında ise Yüreğir Robot Atölyesi, Çıkrık, Harmonik Sarkaç, Denge Platformu, Termal Kamera, Pedallı Jeneratör, Sağ Sol Yanılgısı, Merkezcil Kuvvet Deney Seti, El Becerisi, Sensörlü Kalp Davulu, Deforme Aynalar, Fısıltı Çanları, Plazma Küresi, Hd Gözlüklü Simülatör, Güneş Sistemi Agırlık Simülatörü Ve Rezenas Tüpleri var.

SANAL GERÇEKLİK

VR gözlük (sanal gerceklik) platformu ile öğrenciler 360 derece VR gözlüğü taktığında sanal gerçeklik dünyasına tamamen girerler,kenarlarda bulunan koruma bariyerler ile belirlenen alanda güvenli şekilde sanal gerçeklik deneyimi yaşayabilirler.Eğitici-öğretici videolar ile öğrencilerin okulda öğrendiklerini sanal gerceklik yaşayarak pekiştirme imkanı yaşanıyor

9D YUMURTA KOLTUKLU SANAL GERÇEKLİK SİMÜLATÖR

9D Sanal Gerçeklik Simülatörü panoramik deneyimi en iyi yorumlanması, sürükleyici ve interaktif deneyim. Çocuk, genç ya da yetişkin olursa olsun, fantezi sanal oyun dünyasının keyfini çıkaracak ve VR kask giyerek ve 9d sanal gerçeklik simülatöründe oturarak filmde VR eğlencesi yaşayacaklar.

5 OCAK DİORAMASINDA KURTULUŞ MÜCADELESİ ANLATILIYOR

5 Ocak Adana Kurtuluşu Dioramasında Milli Mücadele Döneminde Adanalının şehrine, milletine ve bayrağına olan bağlılığın verdiği güç ve azimle işgal kuvvetlerine karşı verdikleri mücadele anlatılıyor. Başkan Çelikcan; "Vatandaşlarımızın bu tarihi kahramanlığı ve mücadeleyi tekrar yaşaması amacıyla yapılan projemize Yüreğir Belediyesi olarak tüm halkımızı davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

İLGİLİ FOTOGRAFLAR