YÜREĞİR'DE ‘15 TEMMUZ VE DEMOKRASİ’ KONFERANSI

Yüreğir Belediyesi “15 Temmuz ve Demokrasi” konulu konferans düzenledi. Yüreğir Kültür Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleşen programın açılışında konuşan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan 15 Temmuz’u asla unutmayacak ve unutturmayacaklarını söyledi.

Yüreğir Belediyesi Fethullahçı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen hain darbe girişimini ve yaşananları unutturmamak amacıyla “15 Temmuz ve Demokrasi” konulu konferans düzenledi. Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleşen programda Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, AK Parti Halkla İlişkiler ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Teşkilat Başkan Yardımcısı Yalçın Özdemir, Siyaset Bilimci ve Araştırmacı Yazar Dr. Murat Yılmaz ile Polis Akademisi Öğretim Üyesi Dr. Levent Yılmaz 15 Temmuz’u ve yaşanan süreci konuştu. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın ev sahipliği yaptığı programa Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, Adana İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Fatih Yılmaz Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, Çukurova Kaymakamı Dr. Mehmet Ali Özkan ve davetliler katıldı.

BAŞKAN ÇELİKCAN: “ASLA UNUTMAYACAK, UNUTTURMAYACAĞIZ”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılışında konuşan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan 15 Temmuz akşamı Fetullahçı Terör Örgütü mensupları ve onun destekçisi terör gruplarının ağa babalarına milletin gerekli dersi verdiğini belirterek “Dünya tarihinde örneği görülmemiş topyekün bir şekilde milletimize karşı, seçilmiş iktidara karşı, Cumhurbaşkanımıza karşı girişilen haince darbe girişiminin milletimiz tarafından nasıl püskürtüldüğünü gördük. Aziz milletimizin hain Fethullahçı Terör Örgütü’nün asker kılığına bürünmüş teröristleri ile silaha karşı silahsız bir şekilde milletimizin onurlu duruşunu o gece hep birlikte yaşadık. Bu onurlu mücadelenin dünya tarihine altın harflerle yazıldığını bir kez daha müşahede ettik. Ne mutlu bize ki böyle bir milletin mensubuyuz. Bize düşen 15 Temmuz’u asla unutmamak, unutturmamaktır. 15 Temmuz ülkemizin terör örgütlerinden arındırılması için bir dönüm noktası oldu, olmaya da devam edecektir.” dedi.

KONUŞMACILARDAN ÇARPICI ANALİZLER
Konuşmasında bu tür toplantıların bir memleketin beşeri sermayesine yapılmış yatırımlar olduğunu belirten konferansın moderatörü Dr. Murat Yılmaz “15 Temmuz’da biz kendi değerlerimize sahip çıktık. Hiçbir etnik ayrım yapılmadan bütün milletimiz vatanına, bayrağına, değerlerine sahip çıktı. 15 Temmuz’un ardından ülkemizde bir manevi zırh oluştu. Bu manevi zırhla bundan sonraki olası saldırılara karşı daha güçlenmiş durumdayız” diye konuştu. Konuşmasının başında sürecin sosyolojisini irdeleyen Prof. Dr. Mazhar Bağlı ise “Tarihte görülmemiş boyutta maskelerle, sinsi planlarla, mizansenlerle toplumu tam da içerden çökertmek isteyen bir zehirli mikroba karşı milletimizin nasıl bir direnç geliştirdiğini sadece ikili ölçümlerle, yani milletin bu konuda kanaati nedir diye ölçerek bir okuma yapmamız pek mümkün değil” diyerek özetledi. 15 Temmuz’da yaşadıklarını duygusal bir dille anlatan Dr. Levent Yılmaz ve Yalçın Özdemir’in konuşmaları ilgi ile takip edildi.

Yüreğir Belediyesi tarafından davetlilere aşure ikramının da yapıldığı programın ardından Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni ve Ak Parti Yüreğir İlçe Başkanı Ahmet Çözer konuşmacılara günün hatırasına tablo hediye etti.

İLGİLİ FOTOGRAFLAR