DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİ MAKAMLARINA UĞURLADIK


Adana, 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerine veda etti. Cenaze törenlerinde gözyaşı sel oldu. Adana şehitlerini vatandaşların yüksek katılımı ile yolcu ederken Adana tek yürek oldu. 

Şehitlerimizden polis memurları Yunus Uğur, Mehmet ve Ahmet Oruç kardeşlerin cenazelerine katılan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan milletin acısının büyük olduğunu kaydederek ‘Milletine silahları ile ölüm kusan paralel çete teröristleri dünya döndükçe vatan haini olarak anılacak. Oysa gencecik şehitlerimiz yeni bir milli mücarele destanın kahramlanrı olarak tarihe geçti. Paralel çeteye karşı mücadele ederken şehit düşen güvenlik görevlilerimize ve sivil vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Kahraman evlatlarımız canı pahasına Vatanını korumak için şehit oldular. Türk Milleti bir kez daha tüm dünyaya Vatan sevdası ve savunması ne demektir göstermiştir. Biz şanlı tarihe sahip bir milletiz. Acımız büyük yurt genelinde tüm kaybettiğimiz şehitlerimiz yüreklerimizi dağladı. Fakat Ülkemizin geleceğine, milli iradeye, Demokrasimize sahip çıkan Güvenlik güçlerimiz, vatandaşlarımız başta paralel yapıya ve tüm Dünyaya en güzel cevabı vermiştir. Ülkemizin kutlu yürüyüşü devam edecektir. Şehit ailelerimizin vakarlı dik duruşu, bu milleti hiç bir gücün yıkamayacağının teminatıdır. Allah onlardan razı olsun 'şeklinde konuştu.

İŞTE DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZ...
ADANA , ikiz Ahmet ve Mehmet Oruç kardeşlerinde aralarında bulunduğu 5 Demokrasi Şehidi’ni ebediyete uğurladı. Adana’nın kadın polis memurları Komiser Zeynep Sağır, Sevda Güngör, Adanalı ikiz polisi Ahmet ve Mehmet Oruç kardeşler ve Yunus Uğur son yolculuğuna uğurlandı. Bir acı haber den Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel'in yakınlarından geldi. Kaymakam Genel’in Halasının oğlu Cüneyt Bursa'nın da paralel teröristler tarafından  şehit olduğu kaydedildi. Paralel teröristlerin F-16 savaş jetiyle  bombaladığı Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda büyük kayıp  yaşandı.  Şehit olan 60’a yakın vatan evladı arasında Adanalı ikizler Ahmet ile Mehmet Oruç, komiser 38 yaşındaki Zeynep Sağır ve özel harekatçı Sevda Güngör’de bulunuyordu.  Olaylar sırasında darbeci askerlerle kahramanca karşı koyan helikopter pilotluğu eğitimi için Ankara’da bulunan 2 aylık nişanlı 24 yaşındaki polis Yunus Uğur’da çatışmada şehit düştü.

PARALEL ÇETENİN TERÖRİSTLERİ

Darbe kalkışmasının ardından çıkan çatışmalar  gün ışıyınca dek sürdü.  Polis, parelel teröristleri bir çok bölgede etkisiz hale getirirken, gece saatlerinde uçak ve helikopterle gerçekleştirilen  saldırıda özellikle Özel Harekat Daire Başkanlığı’nın kalbi olan Gölbaşı tesisleri nde büyük can kaybı ve yıkım gerçekleşti.  

İKİZ ŞEHİT BABASI OLDU
25 yıl önce Hacı Ali Oruç ile Sanem Oruç'un ikizleri olarak dünyaya gelen Ahmet ile Mehmet Oruç vedalarında da birbirlerinden ayrılmadılar. 3 yıllık polis olan Ahmet ve Mehmet Oruç'un 8 ay önce Özel Harekât Daire Başkanlığı'na birlikte eğitime gittiği öğrenildi. Askerlerin darbe kalkışması sonucu şehit düşen ikizlerin ağabeyleri Mustafa Oruç'un da Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda uzman çavuş olduğu bildirildi. İkizlerin acı haberini Adana'nın merkez Çukurova İlçesi'ndeki evinde oğullarının meslektaşlarından alan baba Hacı Ali Oruç, iki oğlunu birden şehit vermenin acısıyla fenalık geçirdi.

EŞİ 6 AYLIK HAMİLEYDİ
Yüreğini yakan haberi getiren polislere sarılan baba Oruç, "Benim yavrularım nerde? Gelin sizi koklayayım" diyerek gözyaşlarına boğuldu. Baba Oruç güçlükle ayakta dururken Ahmet Oruç'un eşi Emine'nin de 6 aylık hamile olduğu bildirildi. Mehmet'in ise Kübra Oruç ile evli olduğu henüz çocuğu olmadığını, şehitlerin cenazelerinin ise yarın Adana'da toprağa verileceği bildirildi.

ADANA KADIN KOMSERİN AĞLIYOR
Yine Ankara'da darbe girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan saldırıda şehit olan polislerden özel harekatçı komiser 38 yaşındaki Zeynep Sağır'ın Adana'daki baba evine ateş düştü. Merkez Yüreğir İlçesi'ndeki Cumhuriyet Mahallesi'nde yaşayan baba Osman ve anne Asiye Emine Çetin'e acı haber ulaştı. Henüz 2 ay önce Sivas'tan Ankara'ya atanan 10 yaşındaki Doğukan ve 8 yaşındaki Emir'in annesi komiser Zeynep Sağır'ın yakınları, baba evine akın etti. Emekli özel harekat polisi Oktay Sağır ile evli olan Zeynep Sağır'ın anne ve babası, kızlarının cenazesini almak için Ankara'ya gitti. Türk bayrağı asılan taziye evinde ise yakınları da başsağlığı dileklerini kabul etti. Kuveyt'te 3 yıl elçilikte görev yaptıktan sonra Türkiye'ye dönen şehidin ailesi cenazeyi Adana'da, eşinin ise Ankara'da defnedilmesini istediği öğrenildi. Şehit yakınlarının kararı sonrası cenazenin nerede toprağa verileceği belli olacak

.
2 AYLIK NİŞANLIYDI
Bu arada Ankara'da darbeci askerler tarafından şehit edilen henüz 2 aylık nişanlı 24 yaşındaki polis Yunus Uğur'un, helikopter pilotluğu eğitimi almak için Ankara'ya gittiği öğrenildi. Ankara'da darbeci askerlerle yaşanan çatışmalarda şehit olan Adanalı şehit polis sayısı  24 yaşındaki Yunus Uğur ile birlikte 3'e yükseldi.  Şehit polis memuru Uğur'un acı haberi polis ve sağlık görevlileri eşliğinde Bahçelievler Mahallesi'nde yaşayan baba Ramazan ve Anne Asiye Uğur'a verildi. Şehit polisin 2 ay önce Meryem Soydan ile nişanlandığı ve bir süre önce havacı olmak için yaptığı başvurunun kabul edilmesiyle helikopter pilotluğu eğitimi almak için Ankara'ya gittiği ortaya çıktı. Şehidin, 3 çocuklu ailenin en büyüğü olduğu belirtildi. Gözü yaşlı baba Ramazan Uğur'u yakınları teselli etti.        

İLGİLİ FOTOGRAFLAR