MİSİS DEĞİRMENLERİ RESTORE EDİLİYOR

Ölümsüzlük Şehri Misis’in tarihi değirmenlerinin restorasyonu için ihale aşaması tamamlandı ve yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Roma dönemine ait 2 su değirmenini restore edip eski özgün yapısına kavuşturacaklarını açıkladı. 

Milattan Sonra (MS) 2. ve 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 1970'li yıllara kadar kullanılan su değirmenleri kaybolmaya yüz tutmuştu. Proje ile tarihi yeniden yaşatmak ve insanoğlunun ilk teknolojilerinden su değirmenlerinin nasıl çalıştığını göstermek amaçlanıyor.

Misis'te kazı çalışmalarının 2012 yılından bu yana devam ettiğini dile getiren Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Kervansaray restorasyonu ve Lokman Hekim Cami rekonstrüksiyon çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Ceyhan nehri üzerinde bulunan tarihi su değirmenlerinin de restorasyonunun başladığını belirten Başkan Mahmut Çelikcan, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte bölgenin önemli bir turizm merkezi olacağını belirtti.

Anadolu'da su değirmenlerinin 20. yüzyılın son çeyreğine kadar işlevsel olarak varlığını sürdürdüğünü ve insanoğlunun sahip olduğu ilk teknolojilerden bir olduğunu belirten Mahmut Çelikcan, şunları söyledi:
 "Ceyhan nehri üzerinde bulunan, Roma döneminde MS 2. ve 3. yüzyılda yapılan ve 1970 yıllara kadar kullanılmaya devam eden 2 su değirmeninin restorasyonlarını ve çevre düzenlemesini yaparak turizme kazandıracağız.  Devam eden kazıların yanı sıra kervansaray restorasyonu ve Lokman Hekim Cami rekonstrüksiyon çalışmalarının tamamlanmasıyla bölge önemli bir turizm merkezine kavuşmuş olacak. İşlevsel değerini geçen zaman içerisinde yitiren ve bu nedenle yok olmaya yüz tutan su değirmenlerini, otantik yapısıyla toplum hayatına tekrar kazandıracağız. "

İLGİLİ FOTOGRAFLAR