BAŞKAN ÇELİKCAN 'ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ'

BAŞKAN ÇELİKCAN 'ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ'

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94.yıldönümü kutladı.

 
Başkan Çelikcan yaptığı açıklamada Adanalılar, İstanbul Hükümeti'nin 23 Kasım 1918'de aldığı Adana ve çevresinin boşaltılmasını zorunlu kılan karara şiddetle karşı çıktığını belirterek ' İşgalci güçler tarafından hunharca öldürülen, toplu katliamlara kurban giden binlerce Adanalı ve onlar gibi Kurtuluş mücadelesinde şehit düşen yüz binlerce şehidimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerine şükran ve minnet borçluyuz.

Verilen kayıplara rağmen yılmayan Adanalılar düşmana baş kaldırmış, çok büyük mücadeleler sonucu 5 Ocak 1922 tarihinde Fransızlar ve yanlarında getirdikleri Ermeniler Çukurova'dan kovularak, Adana düşman işgalinden kurtulmuştur. O günden bu yana Adana'nın Kurtuluşu coşkuyla kutlanır.

Milli Mücadele başarıyla sonuçlanmış, ülke kurtulmuş, İstiklal Savaşı kazanılmış ve Mustafa Kemal Paşa 15 Mart 1923'te Adana'ya gelmiş ve şu sözleri sarf etmiştir: Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur. Atatürk'ün bu sözleri, Kurtuluş Savaşı'nın ilk tohumlarının Adana'da ortaya atıldığının en önemli kanıtıdır.

Bağımsızlık mücadelemizde 94 yıl önce şanlı ve onurlu bir tarih yazan Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tüm şehitlerimizi rahmetle anarken Adanalı hemşerilerimizin 5 Ocak Kurtuluş Bayramı'nı içtenlikle kutluyorum.' şeklinde konuştu.

 

İLGİLİ FOTOGRAFLAR