YÜREĞİR BELEDİYESİNDEN BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİNE 2 TIR YARDIM

BAŞKAN ÇELİKCAN :'BUNDAN ÖNCEKİ YARDIMLARI ENGELLEYENLER İHANET İÇİNDEDİR'

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Suriye'nin ve Rusya'nın sürekli saldırılarına maruz kalan ve zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışan Bayırbucak Türkmenlerine 2 TIR dolusu insani yardım malzemesi gönderdi. Yardım kararı Yüreğir Belediye Meclisince ortak alındı.

Bayırbucak Türkmenlerinin her zaman yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, 2 bin battaniye, bin yatak ve bin yastıktan oluşan yardım malzemelerinin yüklenmesine eşlik etti ve yardım malzemelerini uğurladı. Yüreğir halkının bizlere verdikleri desteklerle bu yardımın gerçekleştiğini belirten Başkan Çelikcan yardım TIR'larını uğurladı.

YARDIMLAR ENGELLENMEK İSTENDİ

Geçmişte, hükümetimiz tarafından Bayırbucak Türkmenlerine yapılan yardımların önünün kesilmek istendiğini belirten Başkan Çelikcan 'Ben buradan bu yardımları engellemek isteyenlere bir mesaj vermek istiyorum. O insanlar Türkiye'den alacakları yardımlarla ayakta kalabilecekler, kendilerine yapılan bu zulümlere karşı dimdik mücadele verebileceklerdi. Hükümetimiz tarafından yapılmak istenen bu yardımı engelleyenler ihanet içindedirler. Biz Yüreğir Belediyesi olarak Bayırbucak Türkmenleri kardeşlerimize 2 TIR dolusu insani yardım malzemesi göndermenin mutluluğunu yaşıyoruz.

MASUM HALKA ZULÜM YAPILIYOR

Bayırbucak bölgesinde yaşayan Türkmen kardeşlerimiz hiç bir suça bulaşmamalarına karşın hem Rusya, hem Suriye burada akılamaz saldırı yöntemleriyle kardeşlerimize işkence ve zulüm yapmaktadırlar. Bulunduğu jeopolitik konum gereği Rusya ve Suriye Türkmen kardeşlerimizi bulundukları bölgeden sürmek istemektedirler. Hem Rusya, hem Suriye insanlık suçu işlemektedir.

SURİYE 402 YIL TÜRKLERİN HÂKİMİYETİ ALTINDA KALMIŞTIR

10. ve 11. yüzyıllarda bu bölgeye yoğun Türk göçlerin gerçekleştiği Suriye'nin yönetimi, 1516'dan sonra Osmanlı Devleti'ne geçmiş ve bölge 1918 yılına kadar kesintisiz olarak 402 yıl boyunca Türklerin hâkimiyeti altında kalmıştır. Bu dönemde Suriye'de Türkmen yerleşimi artarak devam etmiş ve bölgede önemli bir Türk nüfusu oluşmuştur.

Suriye'de yaşayan Türkmen kardeşlerimiz mücadelelerini sürdürdükçe bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. Biz her zaman Bayırbucak Türkmenlerinin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.

İLGİLİ FOTOGRAFLAR