1,5 ADANA VE AKINCI YÜREĞİR’DE

1,5 ADANA VE AKINCI YÜREĞİR’DE

Yüreğir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencileri tarafından üretilen Akıncı ve 1,5 Adana isimli elektrikli araçlar Yüreğir Belediyesi bahçesinde tanıtıma sunuldu.

1 TL İLE 166 KM YOL KAT EDİYOR

Yüreğir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerinde okuyan lisans öğrencilerinin ürettiği Akıncı ve 1,5 Adana isimli elektrikli araçlar Yüreğir Belediyesi bahçesinde tanıtıldı. TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda ödül alan araçlar vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. 166 km’lik mesafeyi 1TL elektrik harcayarak kat eden Akıncı’nın direksiyonuna geçen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, 1 TL ile 108 km yol kat eden 1,5 Adana isimli aracın ise test sürüşünü yaptı. Proje Akademik Danışmanı ve Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Göktür Memduh Öztürk Başkan Çelikcan’a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

BAŞKAN ÇELİKCAN: “TABLO GURUR VERİCİ”

Araçları yakından inceleyen Başkan Çelikcan, “Daha az yakıt tüketen araçların otomotiv endüstrisi açısından öneminin giderek arttığını belirterek TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç yarışlarında Çukurova Üniversitesi olarak Adana'mızı temsil eden hocalarımızı ve sevgili öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Tablo gurur verici. Gençlerimizi daha az enerji ile daha fazla yol kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik etmek amacıyla gücümüz ve imkânlarımızın nispetinde desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

SAMİMİYET VE AZİMLE ÇALIŞIYORUZ

Katkılarından dolayı Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’a teşekkürler eden proje Akademik Danışmanı ve Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Göktür Memduh Öztürk “Takım olarak arkadaştan öte kardeş gibiyiz. Bu yılda çalışma alanımızdaki samimiyeti, azmi, birliği ve beraberliği bozmadan sıkı bir ön hazırlık dönemi geçirip çok daha büyük başarılar elde edeceğimize gönülden inanıyorum.” dedi.

TÜBİTAK’TAN 3 ÖDÜL

Öte yandan tasarlayıp imal ettikleri ATOK, AKINCI ve 1,5 ADANA isimli elektrikli araçlarla Ağustos 2015 TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na katılan Çukurova Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri üç dalda ödül almıştı.

İLGİLİ FOTOGRAFLAR