BAŞKAN ÇELİKCAN “BEYİNLERDEKİ ENGEL KALKMALI!”

BAŞKAN ÇELİKCAN, AYAS KOLEJİ GELENEKSEL ‘DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’ ETKİNLİĞİNE KATILDI

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Ayas Koleji Geleneksel ‘Dünya Engelliler Günü’ etkinliğine katıldı. Engelli öğrencilerin yaptığı sergiyi gezen Başkan Çelikcan: “Bedensel ve zihinsel engelli olmak insanların elinde olan bir şey değil, önemli olan beyinlerdeki engelin kalkmasıdır” dedi.

Ayas Koleji Geleneksel ‘Dünya Engelliler Günü’ etkinliğine katılan Başkan Çelikcan, Ak Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni ve Çukurova İlçe Başkanı Ramazan Çırak ile birlikte engelli öğrencilerin yaptığı sergiyi ve Ayas Koleji uygulama dersliklerini gezdi. Daha sonra farkındalık oluşturmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Dünya Engelliler Günü’ etkinliğine katılan Başkan Çelikcan burada yaptığı konuşmada; “Bundan on yıl öncesine kadar engellilerimiz toplumda layık olduğu yeri görmüyor ve sıkıntı içinde yaşıyorlardı. Hamdolsun geldiğimiz noktada Türkiye’de ilk defa engelli yasası çıkarıldı ve özellikle hem yerel yönetimler, hem merkezi yönetim bu anlamda çok büyük mesafe kat etti” dedi.

“ENGELLER BİRLİKTE AŞILIR!”

Adana’da ilk kez Yüreğir Belediyesi olarak Engelli Koordinasyon Merkezi açtıklarını belirten Başkan Çelikcan, konuşmasının devamında “Bedensel ve zihinsel engelli olmak insanların elinde olan bir şey değil, önemli olan beyinlerdeki engelin kalkmasıdır. Hepimiz bir gün engelli olabiliriz, onun için bulunduğumuz durumun kıymetini iyi bilmeliyiz. Bu özel insanlara hepimiz sahip çıkmalı, beyindeki engelleri birlikte aşmalıyız. Belediye olarak sloganımız ‘Engeller Birlikte Aşılır!’ Hep beraber olursak engelleri aşar, toplumda hak ettiğimiz yeri buluruz, bütün velilerimizin ve öğrencilerimizin Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, daha güzel günlerin onların olmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından program engelli öğrencilerin sunduğu çeşitli gösterilerle devam etti. Etkinlik sonunda ulusal ve uluslararası çeşitli dallarda madalya almış engelli öğrencilere plaket sunumu yapıldı.

İLGİLİ FOTOGRAFLAR